#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/03/2010 14:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φτάνει πια με τις συγνώμες της ΝΔ



Αυτή η ιστορία με τη συγνώμη, που πριν ανοίξουν το στόμα τους, πρέπει να ζητάνε ο Σαμαράς και τα στελέχη της Ν.Δ. , έχει καταντήσει πλέον κωμωδία.

Σιγά να μη διαβάζουν και το τροπάριο της Κασσιανής  ως « ἡ ἐν πολλαῖς ἁμαρτίαις περιπεσοῦσα γυνή».

Η κυβέρνηση της Ν.Δ. τιμωρήθηκε  σκληρά  στις εκλογές. Ο αρχηγός της ανέλαβε τις προσωπικές  του ευθύνες  και τις ευθύνες όλων. Παραιτήθηκε και απεχώρησε.

Ο νέος αρχηγός της έπραξε το ίδιο σε πολλές περιπτώσεις παρόλο που ο ίδιος δε βαρύνεται  για τίποτα.

Από εκεί και πέρα, τι θα γίνει; Θα  επανέλθουμε στη λογική Κουτσόγιωργα  «εσείς δικαιούσθε δια  να ομιλείτε!»

Ο Γιώργος Παπανδρέου, ζήτησε συγγνώμη που είπε ψέματα στον Ελληνικό  λαό όταν έλεγε ότι «λεφτά υπάρχουν;»

Ζήτησε  συγγνώμη  για το Χρηματιστήριο, για τα Ίμια, για τις συμφωνίες της Κυβέρνησης Σημίτη με τη Goldman Sachs, για τις υπερβάσεις των Ολυμπιακών έργων και για πολλά  άλλα…

Για τα αμέτρητα σκάνδαλα των προηγούμενων κυβερνήσεων του («Αγορά του Αιώνα», Κοσκωτάς, καλαμπόκια, TOR, ΟΤΕ κλπ) ζήτησε ποτέ συγνώμη το ΠΑΣΟΚ;

Όχι μόνο αυτό, αλλά με την πρόταση του για την Εξεταστική στην Οικονομία, ο Γιώργος αθώωσε  όλα τα πεπραγμένα της Κυβέρνησης Σημίτη.

Καιρός λοιπόν να σταματήσει αυτό το παραμύθι με τις συγνώμες.

Και να βγει μπροστά η ΝΔ με μια ολοκληρωμένη πρόταση εξόδου από την κρίση.

 Να σταθεί δίπλα στο λαό, που τρομοκρατείται ασύστολα, και ως αντάλλαγμα του προσφέρουν  ταξίδια στην Αμερική, χωρίς βίζα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 11/03/2010 14:18:07

    Σύμφωνοι,Φάκτορα,μόνο που η ΝΔ έδωσε έμπρακτα στο ΠΑΣΟΚ συγχωροχάρτι για όσα δύσοσμα αναφέρεις. Ακουσες από το 2004 να εγκαλείται το ΠΑΣΟΚ και οι κυβερνήσεις του από τη ΝΔ για κάποιο από τα εγκλήματα καθοσιώσεως που διέπραξαν σε βάρος του Ελληνικού Λαού?Μόνο ο Έβερτ επέμεινε λίγο παραπάνω για το σκάνδαλο του χρηματιστήριου,αλλά στο τέλος τον μαζέψανε κι αυτόν,εμφανίζοντάς τον περίπου σαν γραφικό.Από τον Οκτώβρη του 2009,όμως, το ΠΑΣΟΚ εμφανίζει τη ΝΔ σαν αιτία οποιουδήποτε κακού μας βρήκε και ουσιαστική απάντηση από την αξιωματική αντιπολίτευση δεν δόθηκε ακόμα.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ ΙΩΝΑΣ 11/03/2010 16:05:20

      Πες τα, Ίωνα!

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/03/2010 14:18:47

    Συμφωνω σε ολα.Με ηττοπαθεια δεν κερδδιζεις εκλογες.Μονο σφαλιαρες.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/03/2010 14:21:52

    Η "συγνωμη" ειναι αναποσπαστα συνδεδεμενη με την αγνοηση οχι οσων εκανε ο Γιωργος ως ΥΠΕΞ του Σημιτη αλλα με οσα εκανε του 5 μηνες που ηταν πρωθυπουργος δηλ. την εμφανιση μεγαλου ελλειμματος και την αρνηση ληψης μετρων.Δε μπορει στη ΝΔ να μην υπαρχουν καποιοι που να μη ξερουν τι σημαινε αυτο.Δε μπορει να μη ξερουν γιατι αρχισε να φωναζει η Γερμανια και τα της Συνθηκης του Μααστριχτ.Η καλυψη του Γιωργου για οσα εγιναν του 5 αυτους μηνες για "εθνικους" λογους απλως δινει αερα σε εκεινους που δεν πιστευουν σε κανενα εθνικο λογο να κατηγορουν τη ΝΔ.

  4. Επέστρεφε avatar
    Επέστρεφε 11/03/2010 14:25:21

    Παρα πολύ ωραία!!! με μια ήττα στις εκλογές ενός οποιουδήποτε κόματος παραδίδεται καθαρό στην κοινωνία και κυρίως στην συνείδηση του λαού κάθε χοντράδα και αστοχία άσκησης πολιτικής !!!
    Απορώ το Πασοκ πως και δεν το σκέφτηκε για να πεί όπως κάνει και η ΝΔ ...να πει δηλαδή ...αφου χάσαμε για τις εκλογές του 2004 " no problem " για το παρελθόν !!!!
    Δυστυχώς κάποιοι έχουν "ξεφύγει" άσχημα !!!!

  5. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 11/03/2010 14:27:03

    Κι αν ΔΕΝ βγεί μπροστά η ΝΔ να τραβήξει τον αγώνα ? Αν λέω, άν έχει γίνει τάλε κουάλε με το Πασόκ δεσμευμένη χειροπόδαρα από τον ξένο παράγοντα και την ΑΛΗΤ, εκεί όπου υπέκυψε ο κωστάκης και πήρε των οματιών του... Αν με τις παρωπίδες του πολιτικού ρεαλισμού εκεί που οδηγηθήκαμαε άλλος δρόμος δεν υπάρχει ? Τι κάνουμε ? Θα συνεχίσουν να ληστεύουν σε επίπεδο προϋπολογισμού οι νεογενίτσαροι έθνοεκμηδενίζοντας τα παιδιά μας ?

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ http://neotera.wordpress.com 11/03/2010 14:32:38

      Τώρα τα είπες όλα,αλλά μην περιμένεις να πάρεις απάντηση...

  6. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 11/03/2010 14:45:19

    Όταν στη μάχη πάς για να πεθάνεις, παλληκάρι μου τον πόλεμο τον χάνεις.
    Πού να τα βρείς τα παλληκάρια στη Νέα Δημοκρατία του Κ.Κ.;
    Όλες τις κοτούλες του Κολονακίου και των βορείων προαστείων είχε μαζέψει δίπλα του.
    Με αυτό το έμψυχο υλικό μπορείς να πολεμήσεις;
    Εάν ο Αντώνης Σαμαράς κρατήσει έστω και 10% από όσους ήταν εκεί επί Κ.Κ. το έχει χάσει το παιγνίδι.
    Πολλοί από τους παλιούς ήταν ενδεχομένως καλοί άνθρωποι και κοφτερά μυαλά αλλά, κακά τα ψέματα, αυτό δεν φτάνει.
    Πρώτα από όλα πρέπει να έχεις πάθος, να είσαι μαχητής, να λές πάντα την τελευταία λέξη.
    Κοίτα τον Παπουτσή πχ. μπορεί να είναι άσχετος στα περισσότερα θέματα αλλά γλώσσα μέσα δεν βάζει, το ίδιο ο Καστανίδης, το ίδιο ο Χρυσοχοίδης, το ίδιο η μπιμπελομοντέλα η Μπατζελή, κλπ
    Βάλε δίπλα τους τους νεοδημοκράτες και άρχισε να κλαίς.
    Άτολμοι, οι μισοί κεκέδες οι άλλοι μισοί με μπερδεμένες σκέψεις, είναι για κλάματα.
    Μόνο με μορφωμένα βουτυο-παιδάκια από τα Βόρεια προάστεια, σαν τον Σταικούρα (να μην παρεξηγηθώ - προσωπικά μου είναι συμπαθέστατος), δεν κερδίζονται οι πόλεμοι.
    Η πολιτική, όμως, είναι πόλεμος και αυτό είναι κάτι που δεν κατάλαβε ποτέ ο Κ.Κ..
    Ο Σαμαράς το έχει καταλάβει;
    Δεν είμαι σίγουρος ακόμη, θα δείξει.

  7. mixalis avatar
    mixalis 11/03/2010 14:52:22

    Δυστυχώς, όσο δεν βγαίνει ο Καραμανλής να κάνει δημόσιες δηλώσεις για όσα γνωρίζει και τέλος πάντων να ζητήσει ο ίδιος μια "συγγνώμη" για την κατάσταση της χώρας που παρέδωσε, τόσο θα πρήζουν τον Σαμαρά οι διάφοροι. Από την άλλη ο Σαμαράς πρέπει να κάνει ένα άλμα μπροστά, να αποποιηθεί την (ομολογουμένως αποτυχημένη) πενταετία Καρμανλή και να χαράξει μια νέα πορεία (μήπως αυτό δεν έκανε ο ΓΑΠ με τον Σημίτη;). Και μόνο τότε ο κόσμος θα τον ακούσει, γιατί τώρα ακόμη και οι οπαδοί του είναι πολύ θυμωμένοι με τους προηγούμενους.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ mixalis 11/03/2010 15:57:56

      Mιχάλη,
      Φωνάζω καιρό τώρα οτι είναι υποχρέωση του Καραμανλή να βγεί και να μιλήσει. Γιατί όταν λοιδωρείται ο ίδιος μ' αυτόν τον απαξιωτικό τρόπο, έχει επιπτώσεις και στην παράταξη συνολικά.
      Θυμάσαι που ο Γιώργος το 2004 εναντιώθηκε τόσο πολύ στην απογραφή Αλογοσκούφη; Δεν το έκανε από αγάπη προς τον Σημίτη, αλλά επειδή δεν ήθελε να απαξιωθεί το κόμμα του. Αυτό για κάποιους ...κουφιοκεφαλάκηδες της απο εδώ πλευράς που νομίζουν ότι θα αναβαθμισθεί η καρριέρα τους επιτιθέμενοι λαύροι κατά του κόμματος που τους ανέδειξε.

  8. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 11/03/2010 14:56:45

    Το ΠΑΣΟΚ τιμωρήθηκε σκληρά το 2004, και το 2009 επανήλθε αφού εξέτισε την τιμωρία του.
    Η ΝΔ τιμωρήθηκε σκληρά το 2009, και θα επανέλθει αφού εκτίσει και αυτή την τιμωρία της.
    Τα συμπεράσματα, δικά μου:
    1. Συγγνώμη κυρία, δεν θα το ξανακάνω. Κατάλοιπα από τα μαθητικά μας χρόνια, η ερμηνεία της πολιτικής ορθότητας εχθές, σήμερα και αύριο.
    2. Οι κόκκινες κάρτες για αντιαθλητική συμπεριφορά, κοστίζουν κάποιες αγωνιστικές. Στην προκειμένη περίπτωση, κάποια χρόνια.
    3. Οι κυβερνήσεις ατακτούν, και παίζουν μπάλα.
    Μία συγγνώμη εξαγνίζει από ένα παιδί μέχρι μία κυβέρνηση.
    Ο μεγαλόψυχος Ελληνικός λαός, ταυτίστηκε επιτέλους με την δασκάλα των μικράτων του και την ΕΠΟ.

  9. πολίτης avatar
    πολίτης 11/03/2010 15:04:43

    Συμφωνώ με το άρθρο. Οι συγγνώμες είναι για τους εξομολόγους σας. Ο λαός απαιτεί αντιπολίτευση. Χωρίς αντιπολίτευση χανόμαστε....

  10. george avatar
    george 11/03/2010 15:45:25

    Εμένα επιτρέψτε μου να έχω ελαφρά διαφορετική άποψη. Οι συγγνώμες και η αυτοκριτική πρέπει να είναι παρούσες οποτεδήποτε. Τι σημαίνει όμως αυτοκριτική? Σημαίνει ότι λέω αυτά κύριοι είναι τα λάθη μου, θα έπρεπε να είχα κάνει αυτά και τώρα αν με αφήσετε να κυβερνήσω, θα κάνω άλλα πράγματα (συγκεκριμένα). Μέχρι τώρα όμως έχουμε γενικές συγγνώμες για την προηγούμενη διακυβέρνηση και όχι αναφορές σε συγκεκριμένα λάθη και συγκεκριμένες χρονικές περιόδους. Επίσης, έχουμε γενικό μηδενισμό όλης της διακυβέρνησης. Μπορεί πολλά να ήταν αρνητικά, αλλά δεν μπορεί κάτι σωστό έγινε κιόλας. Εδώ έλειξε το θέμα της βιζας και οι αναφορές της ΝΔ στις δικές της ενέργειες ήταν αστείες. Άφησαν όλο το πεδίο στη Ντόρα, να βγει πρώτη και μετά ακολούθησε το υπόλοιπο κόμμα, με αναφορές στη Ντόρα. Έλεος δηλαδή. Κατά τη δική μου άποψη η αυτοκριτική στα δρώμενα πρέπει να είναι συγκεκριμένη, και να περιλαμβάνει ταυτόχρονα και νέες προτάσεις, έτσι ώστε να είναι ολοκληρωμένη. Κύριοι κάναμε λάθος στη συγκεκριμένη πολιτική που ακολουθήσαμε τότε, και η νέα πολιτική που προτείνουμε είναι αυτή.

  11. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 11/03/2010 15:51:10

    "N΄ αγιάσει το στόμα σου" φάκτορα! Οι επαναλανβανόμενες, "δακρύβρεκτες" και γενοκόλογες συγγνώμες είναι ανοησίες. Κάνεις την αυτοκριτική σου (ΟΧΙ ΑΥΤΟΜΑΣΤΙΓΩΣΗ) και προχωράς αποφεύγοντας παλιά (και καινούργια) λάθη. Και ποτέ δεν έχεις την αφέλεια να πιστεύεις ότι απέναντι σου δεν είναι ένα βαθύ, αμετανόητο και "κολημμένο" ΠΑΣΟΚ (και βαθύτατα ένοχο).

  12. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 11/03/2010 16:03:12

    Αγαπητέ Φάκτορα, συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο σου! Δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να ζητάει συγνώμην, ειδικά ο Αντώνης Σαμαράς. Ίσως γιατί κράτησε ανοικτό το Σκοπιανό, μέχρι να ανακαλύψουν οι επόμενοι τις "κόκκινες γραμμές", αφού είδαν το ξεσέλωμα και τις διεκδικήσεις των Σκοπιανών; Ίσως γιατί στήριξε, από το 2000, την προσπάθεια του Καραμανλή και εκείνος τρομαγμένος από τα βέτο της οικογένειας, τον έστειλε το 2004 για "διακοπές" στις Βρυξέλλες βάσει του δόγματος της "ήπιας προσαρμογής"; Ίσως γιατί τον υπουργοποίησε επιτέλους, στις αρχές του 2009, οκτώ μήνες πριν προκηρύξει εκλογές; Ίσως γιατί του έδωσε υπουργείο τέτοιο, που να μην συμμετέχει στην κυβερνητική επιτροπή, στην οποία όμως χόρευαν αυτοί που απαξίωσαν εντελώς την κυβέρνησή του και κατ' επέκταση ολόκληρη την παράταξη; Ίσως γιατί ήταν ο μόνος υπουργός που χειρίστηκε τα κονδύλια του υπουργείου του με περίσσια σύνεση και κατάφερε να μειώσει το κόστος των εγκαινίων του Νέου Μουσείου της Ακρόπολης στο 1/3 του αρχικού ποσού; Είναι δε άξιο σημείωσης, ότι αυτό το πρωτοφανές και τιμητικό για έναν υπουργό, δεν έτυχε της δέουσας δημοσιοποίησης από τα "αντικειμενικά" ΜΜΕ! Εκείνο που πρέπει λοιπόν να κάνει ο Αντώνης, είναι να μην υπερασπιστεί απολύτως κανέναν και να υπενθυμίζει διαρκώς ότι σε αυτήν την καντάντια της χώρας στο ΠΑΣΟΚ αναλογεί η μερίδα του λέοντος και το υπόλοιπο σε εκείνους που έστειλαν τη Ν.Δ. στην αντιπολίτευση. Δεν γίνεται να προκαλούμεθα τόσο, από την επιλεκτική μνήμη πασόκων και παπαγάλων δημοσιογράφων και να μην απαντάμε με τα πραγματικά στοιχεία. Θα πρότεινα δε, στα τηλεοπτικά πάνελ ο εκπρόσωπος της Ν.Δ., για να μπορεί να τα αναδείξει και να τα υπερασπιστεί, δεν θα πρέπει σε καμιά περίπτωση να συγκαταλέγεται σε αυτούς που την απαξίωσαν.Μας θυμώνει πολύ να βλέπουμε τους φθαρμένους δίπλα στον Αντώνη, να παριστάνουν πως δεν ξέρουν τίποτα για το έγκλημα.

  13. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 11/03/2010 16:08:54

    Τι να την κάνουμε την βίζα για αμερική όταν δεν θα'χουμε λεφτά για τα εισιτήρια...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Αγανάκτηση 11/03/2010 16:15:14

      Μην αγανακτείς!
      Θα μας δώσουν AMERICAN EXPRESS και MASTER CARD!

  14. Στέργιος avatar
    Στέργιος 11/03/2010 16:09:40

    Πώς αντιλαμβάνεστε αυτό που λέτε, ότι δηλαδή "ο κόσμος τιμώρησε τη ΝΔ στις εκλογές"; 'Οτι ο κόσμος είπε στη ΝΔ να καθίσει στον πάγκο για 4-8 χρόνια όπως είναι, μέχρι να βαρεθεί το ΠΑΣΟΚ και την επανεκλέξει;

    Ο κόσμος τής ΝΔ απαιτεί από τον Σαμαρά και τα όργανα τού κόμματος να ξωπετάξουν όλα τα χυδαία λαμόγια που έκαναν τη ΝΔ να χάσει το ηθικό και αισθητικό πλεονέκτημά της έναντι τού ΠΑΣΟΚ, και που έκαναν τα 3 εκατομμύρια ψηφοφόρων τής το 2004 να νιώθουν προδομένα που τόσα χρόνια αγωνίζονταν κόντρα σε πρασινοφρουρούς και συνασπισμένους προπαγανδιστές να φέρουν τη ΝΔ στην εξουσία.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Στέργιος 11/03/2010 17:20:08

      Στέργιε,

      Δε νομίζω οτι διαφωνούμε

  15. Y. avatar
    Y. 11/03/2010 19:33:09

    Φάκτορα, γράφεις, “Και να βγει μπροστά η ΝΔ με μια ολοκληρωμένη πρόταση εξόδου από την κρίση”.
    ΝΔ: 23 μέτρα-ανάσες για την τόνωση της Οικονομίας
    http://www.nd.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=58709&Itemid=92
    -----------------------------------
    Και μη ξεχνάμε,
    1ο Προσυνέδριο για οργανωτικά θέματα
    Σάββατο, 20 Μαρτίου στη Θεσσαλονίκη,
    Βελλίδειο Συνεδριακό Κέντρο, στις 10.30

  16. ._ avatar
    ._ 11/03/2010 21:36:25

    Προφανώς Επέστρεφε, για να μην θυμάσαι τι έλεγε το μπασοκ το 2004, δεν πρέπει να είσαι πάνω από 8 ή κάτω από 80.

    Στην πρώτη περίπτωση κάνε υπομονή και θα μεγαλώσεις.
    Στην δεύτερη να το κοιτάξεις το Αλτσχάιμερ.

  17. anonymous avatar
    anonymous 11/03/2010 21:48:54

    Τα ίδια μέσες άκρες τράβαγε και το ΠΑΣΟΚ το 2004. Ο ΓΑΠ έψαξε και βρήκε άτομα, όπως το Ραγκούση, τη Μπιρμπίλη, τη Μπατζελή κλπ. που δεν τα ήξερε η μάνα τους και τα κόλλησε με γύψο.
    Τα στελέχη τα δημιουργείς. Τα πετάς στη φωτιά και όποιος αντέξει. Αυτός που τραβάει μένει, αυτός που δεν τραβάει πάει στα μετόπισθεν και στο σχεδιασμό.

  18. ΘΑΚΗΣ avatar
    ΘΑΚΗΣ 12/03/2010 08:03:46

    Καλά για την ΒΙΖΑ μας την έδωσαν γιατί ξέρουν ότι θα ξαναγίνουμε
    μετανάστες από την φτώχεια και επειδή θέλουν τους Έλληνες να μην
    προτιμήσουν πάλι Γερμανία...Πρέπει να είσαστε δημόσιοι υπάληλοι οσοι
    συμετέχετε (τουλ.70%) σε αυτή την συζήτηση και μιλάτε ακόμα για κόμματα
    Ποιά κόμματα;Αυτά που μας έφεραν σε αυτό το σημείο;Θα ξεκολήσετε η επιτέλους αφήστε μας να ζήσουμε και μην ψηφίζετε να βγαίνουν οι κλέφτες,λαμόγια,ενδοτικοι,αυτοί που αν γίνει πόλεμος θα φύγουν και με βάρκα..!Ποιά Δημοκρατία;Δουλευόσαστε μεταξύ σας;Δεν ξέρετε ότι αυτή η
    Δημοκρατία είναι το πουκάμισο της πιο απαίσχυντης εξουσίας που δεν
    τιμωρεί ποτέ κανέναν;(εκτός και αν το κάνει για συγκεκριμένο σκοπό!)

  19. pikras avatar
    pikras 12/03/2010 14:02:19

    Η παράταξη της ΝΔ έχειπαρελθόν έχει παρόν και μένει να αποδειχθεί πως έχει και μέλλον! Τελικά δεν έκανε τίποτε καλό στον τόπο??? Φθάνει πια η ακραία αυτοκριτική, το θανατηφόρο αυτομαστίγωμα, η απύθμενη απογοήτευση!Ενότητα, ανασυγκρότηση, αντεπίθεση, ΤΩΡΑ!