#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/11/2011 21:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φτάνει πια με τα παιχνίδια του ΠΑΣΟΚ και της διαπλοκής



Είναι δυνατόν αυτός ο άνθρωπος να παραμένει ακόμα πρωθυπουργός;

Είναι δυνατόν ακόμα να τον παίρνουμε στα σοβαρά;

Έχει οδηγήσει τη χώρα στην καταστροφή και επι ημέρες τώρα την κρατά σε ομηρία, αρνούμενος να παραιτηθεί.

Κοροϊδεύει προκλητικά τον ελληνικό λαό.

Έχουμε καταντήσει το ανέκδοτο της οικουμένης.

Θέλει  να παραμείνει στην εξουσία και υποδεικνύοντας τον κ. Πετσάλνικο θέλει απλώς να κυβερνάει από το παρασκήνιο.

Αμετανόητος και ολίγιστος μέχρι το τέλος.

Τον ενδιαφέρει μόνο το σαρκίο του και "γαία πυρί μειχθίτω".

Είναι δυνατόν η διαπλοκή να ορίζει τις τύχες της χώρας και να παρατείνει το χάος επειδή θέλει να βγάλει δικό της πρωθυπουργό;

Είναι δυνατό ο όποιος κ. Παπαδήμος να θέλει να επιβάλλει αυτές τις ώρες τους δικούς του όρους;

Είναι δυνατόν τα Μέσα Μαζικού Εκμαυλισμού να παίζουν τα δικά τους παιχνίδια και να εξαπατούν τον λαό κάνοντας δημοφιλείς τυχοδιώκτες, ή ανύπαρκτους πολιτικούς;

Φτάνει πιά!

Kαιρός  να μπεί  άμεσα ένα τέλος σ' αυτή τη φαρσοκωμωδία.

Η Ν.Δ. πρέπει να αποχωρήσει απ' αυτή τη διαδικασία γιατί γίνεται μέρος του προβλήματος.

Μόνη λύση οι εκλογές.

ΚΡ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ avatar
    ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ 09/11/2011 21:30:41

    Δηλώσεις της Αλέκας Παπαρήγα για ανεξελεγκτη χρεωκοπία και την αποχώρηση Καρατζαφέρη
    http://redwildwind.blogspot.com/2011/11/blog-post_6590.html

  2. jkr avatar
    jkr 09/11/2011 21:35:04

    +10000000000000000000000

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/11/2011 21:39:01

    Μας δουλεύει όλους.
    Δεν ξεκολλά από την καρέκλα με τίποτα.
    Το έχω ξαναπεί. Είναι σεληνιασμένος.
    Ούτε οι χειριστές του δεν μπορούν πια να τον ελέγξουν.
    Πρέπει ντε και καλά να φέρει σε πέρας την αποστολή που του έχει ανατεθεί παιδιόθεν.
    Πάση θυσία!
    Νισσάφι πια....

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Strange Attractor 09/11/2011 21:52:36

      Σεληνιασμένος και σε διατεταγμένη παιδιόθεν -πολύ δυνατό.

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ Strange Attractor 09/11/2011 22:41:36

      Η αποστολή είναι των προδοτών τύπου Κίσιγκερ και δυστυχώς έχουμε τους εκδότες και υπαλλήλους βουλευτές για να κάνουν πράξη τον αφελληνισμό και την αποχριστιανοποίηση του λαού μας. Ένα μεγάλο ΌΧΙ.

  4. Nikolaos avatar
    Nikolaos 09/11/2011 21:40:15

    Παπα(νδρέου): εδώ παπα(δήμο)ς, εκεί παπα(δήμο)ς, που' ν' ο παπα(δήμο)ς. ... Δυστυχώς χάσατε. Στο παιχνίδι αυτό κερδίζει πάντα μόνο αυτός που στο χέρι τα χαρτιά με τον παπά. Ο άλλοι χάνουν.

  5. andreas avatar
    andreas 09/11/2011 21:40:23

    Η Ν.Δ. επρέπε ΗΔΗ να εχει αποχωρήσει απ’ αυτή τη διαδικασία γιατί ΕΓΙΝΕ μέρος του προβλήματος......

  6. anastasia avatar
    anastasia 09/11/2011 21:42:53

    Μετά την αποκάλυψή της από το protothema.gr
    Η θέση Σαμαρά για Παπαδήμο άλλαξε τα πάντα στο Προεδρικό
    εάν έχουμε Παπαδήμο πρωθυπουργό το κρίμα στον Σαμαρά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 09/11/2011 21:43:28

    Στο MEGA μεταδίδουν οτι στο Μαξίμου λένε ότι ο Γ. Παπανδρέου πρότεινε στον Α. Σαμαρά τον Λ. Παπαδήμο και ο Α. Σαμαράς τον απέρριψε, γιατί είναι τραπεζίτης. Λένε ότι η πρόταση Βενιζέλου απορρίφθηκε από τον Α. Σαμαρά, ενώ λένε ακόμα ότι ο Γ. Παπανδρέου πρότεινε τον Λ. Παπαδήμο για αντιπρόεδρο, αλλά και αυτή η πρόταση απορρίφθηκε από τον Α. Σαμαρά.
    Πρότειναν στον Λ. Παπαδήμο την αντιπροεδρία και το Υπουργείο Εξωτερικών και τα αρνήθηκε. Του πρότειναν και τη θέση του πρωθυπουργού και ο Παπαδήμος ζήτησε να συναντηθεί με τους πολιτικούς αρχηγούς και ο όρος που έθεσε και ο δισταγμός που έχει είναι για το γεγονός ότι ο κ. Σαμαράς δεν θα υπογράψει τη σύμβαση και δεν θα βάλει την υπογραφή του κάτω από αυτό το κοινό κείμενο, που ζητάει η Ε.Ε. Αυτό λένε από την κυβέρνηση, αλλά όχι από το Μαξίμου.

  8. dimitrisag avatar
    dimitrisag 09/11/2011 21:43:34

    Και κακώς που δεν το έχει κάνει μέχρι τώρα.
    Ο ΓΑΠΑΣ, καταλάβετέ το, δεν θέλει να παραδώσει,
    θέλει να έχει τον αντ' αυτού, για να μπλοκάρει τα
    πάντα. Και κάτι άλλο, όσο είναι πρωθυπουργός,
    παρ όλο που λείγει η θητεία του ως αρχηγού του
    πασοκ στις 11 Νοεμβρίου 2011, δεν μπαίνει θέμα
    νέας ηγεσίας, άρα θέλει τουλάχιστον να παραμείνει
    μέχρι μεθαύριο και μετά ποιός ζει ποιός πεθαίνει
    από το πασοκ!

  9. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 09/11/2011 21:47:45

    Υπομονή φίλοι μου... όλοι μας έχουμε κουραστεί να τον τρώμε στην μάπα κι' αυτόν και το σόϊ του επτά δεκαετίες... κανά-δυο μέρες ακόμη θα τις αντέξουμε...
    Ελπίζω και εύχομαι ποτέ πια παπανδρέου... το γένος μινέικο... το γένος οτιδήποτε εκτός από Ελληνικό... Τον φαντάζομαι ότι για να πεί τίς λέξεις Πατρίδα και Έθνος
    θα πρέπει να παίρνει μισό κουβά αντικαταθλιπτικά...

  10. Kennan avatar
    Kennan 09/11/2011 21:49:33

    Διαβάζω οτι οι βουλευτές Κυριάκος Μητσοτάκης, Αρης Σπηλιωτόπουλος και Κωστής Χατζηδάκης συγκεντρώθηκαν στο γραφείο της κυρίας Ντόρας Μπακογιάννη και διαβουλεύτηκαν για αρκετή ώρα για να προωθήσουν την την λύση Πετσάλνικου. Αν αληθεύει αυτό πρέπει να διαγραφουν άμεσα

    • Zanetta avatar
      Zanetta @ Kennan 09/11/2011 22:23:15

      Αν τους διαγράψει subito τα ποσοστά της ΝΔ, ακόμη και με όσα συνεχίζουν να γίνονται, θα ανέβουν τουλάχιστον κατά 5%!!

  11. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 09/11/2011 21:53:57

    Τζάμπα το διάγγελμα!
    κολλημένος στην καρέκλα!
    Να τον πάρει η νεοσετ, να διαφημίζει τα έπιπλα και ιδιαίτερα τις καρέκλες...
    Ισως να είναι καλός σ΄αυτό, ο ατάλλαντος, ο νερόβραστος ...
    Αχ, αχ, το σπίτι του φταίει, δεν του έδωσε καλό επαγγελματικό προσανατολισμό!
    Βρε γονείς όταν βλέπετε οτι το παιδί σας δεν τα παίρνει τα γράμματα μην το πιέζετε...
    Αλλιώς θα καταντήσει σαν τον Γιωργάκη ... που ο νους του τέτοιες δραματικές ώρες είναι να πάει στο γυμναστήριο... , να κάνει διαγγέλματα, να έχει ως ¨επιλογή¨να είναι Έλληνας...
    Γκαντεμιά μας να κάνει τέτοια επιλογή, δεν μπορούσε να διαλέξει να γίνει ¨γερμανός¨ ή ¨αμερικάνος¨; Ή μήπως την έχει κάνει;

  12. arslonga avatar
    arslonga 09/11/2011 21:54:04

    Πολύ φοβάμαι ότι το πρόβλημα του γκρεμίσματος των Πασόκ-Διαπλοκής-ΜΜΕ ξεπερνά το μουτράκι του γιωργάκη. Αρκεί να μην γυρίσει η κατάσταση από φαρσοκωμωδία σε τραγωδία.Υπάρχει λύσσα στην ατμόσφαιρα.
    Να ξορκίσουμε με Διονύσιο Σολωμό, με Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη, με Γεώργιο Καραϊσκάκη: αν ζήσω .....και αν πεθάνω...

    • mx avatar
      mx @ arslonga 09/11/2011 22:43:56

      .....vita brevis...

  13. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 09/11/2011 21:56:57

    Χειρότερος και από τον Καντάφι.
    Αυτόν όμως δεν θα τον βομβαρδίσει το ΝΑΤΟ. Πάω στοίχημα…

  14. apostolis-kastoria avatar
    apostolis-kastoria 09/11/2011 21:58:54

    ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΛΟΥΣΙΕ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΕ ΤΩΝ 300€ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΦΑΝΑΤΙΚΑ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΦΤΩΧΟΥΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΣΩΤΗΡΕΣ
    Είπαν:

    Kανείς δεν πλούτισε από τη βουλευτική αποζημίωση, που δεν ξεπερνά τα 6.500 ευρώ το μήνα, 75.000-80.000 ευρώ σε ετήσια βάση...
    Φίλιππος Πετσάλνικος
    πρόεδρος της Βουλής & βουλευτής Καστοριάς

    (Αναδημοσιευμένο από την ΟΔΟ)

  15. Πέτρος. Μ avatar
    Πέτρος. Μ 09/11/2011 21:59:07

    Ολα γίνονται για να επιβληθεί ο Παπαδήμος.
    Η διαπλοκή σε πλήρη επίθεση.
    Αν επιβληθεί θυμηθείτε το , δεν θα γίνουν εκλογές.

  16. Tem avatar
    Tem 09/11/2011 21:59:58

    Μπράβο για το άρθρο.
    Να φύγει η ΝΔ τώρα . Πριν αδειάσει τελείως !

  17. andreas gr avatar
    andreas gr 09/11/2011 22:00:15

    Εγω εχω να πω οτι οταν ηταν να παρουν μετρα για τον αφανισμο μας τα περναν αμεσως τωρα που πρεπει να παρουν αποφασεις για τον αφανισμο τους δυσκολευονται.

  18. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 09/11/2011 22:01:33

    Οι τέσσερις τελευταίες σας σειρές τα λένε όλα ξεκάθαρα.Πιο κατανοητά δεν γίνεται.Δεν έχω προσθέσω τίποτα άλλο.Περιττεύει η δική μου ανάλυση διότι θ'αναγκαστώ να γράψω πράγματα με αιχμηρό-σκληρό τρόπο.Εξάλλου πολλοί σχολιαστές έχουν αναφέρει τ'αυτονόητα και έχουν περιγράψει πολύ καλά τη κατάσταση.Και κάτι ακόμη για το Antinews.Με την ομοβροντία άπειρων σχολίων που δέχεται,βοηθά αποφασιστικά.Συνεισφέρει στη θετική κατεύθυνση διότι σίγουρα στη Συγγρού διαβάζουν και θέλω να ελπίζω πως,ίσως,αντιληφθούν τι γίνεται.Ίσως.....

    • dracon avatar
      dracon @ Komis Montechristo 09/11/2011 23:00:59

      Το Σύνταγμα εκδικείται ,είπε ο Πρετεντέρης και είναι μία από τις σπάνιες φορές που συμφωνώ μαζί του.
      Αυτό που ζούμε από τη Κυριακή δεν έχει προηγούμενο σε όλη τη πολιτική ιστορία του τόπου.
      Προσπαθούν να βαφτίσουν ¨κυβέρνηση εθνικής ενότητας¨μια κυβέρνηση που την αποκλειστική ευθύνη σχηματισμού,λειτουργίας και διάλυσης έχει το ΠΑΣΟΚ.
      Για να υπάρξει κυβέρνηση εθνικής ενότητας πρεπει να συμβούν τα ακόλουθα:
      1)Παραίτηση της προηγούμενης κυβερνησης (ΠΑΣΟΚ),ενώπιον του προέδρου της Δημοκρατίας
      2)Διερευνητική εντολή προέδρου Δημοκρατίας στο πρώτο κόμμα (ΠΑΣΟΚ) για σχηματισμό νέας κυβέρνησης
      3)Διερευνητική εντολή σχηματισμού κυβέρνησης στο δεύτερο κόμμα (Νεα Δημοκρατία) σε περίπτωση αποτυχίας του πρωτου κόμματος
      4)Διερευνητική εντολή σχηματισμού κυβέρνησης στο τρίτο κόμμα (ΚΚΕ) σε περίπτωση αποτυχίας του δευτερου κόμματος
      5)Σε περίπτωση αποτυχίας σχηματισμού κυβέρνησης και του τρίτου κόμματος ,ο πρόεδρος της δημοκρατίας συγκαλεί όλα τα κόμματα και διερευνα τη δυνατότητα σχηματισμού κυβερνησης εθνικής ενότητας
      6)Σε περίπτωση που δεν συμφωνούν τα κόμματα ,διορισμός υπηρεσιακής κυβέρνησης και ΕΚΛΟΓΕΣ
      ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΗΜΕΡΑ
      Αυτή τη στιγμή υπάρχει κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ με πρωθυπουργό Παπανδρέου,αφού δεν υπήρξε παραίτηση της κυβερνησης στο πρόεδρο της Δημοκρατίας.
      Για να έχουμε κυβέρνηση εθνικής ενότητας σύμφωνη με το Σύνταγμα και για να μην γινόμαστε έρμαια του παρασκηνίου ,πρεπει να ακολουθηθούν τα βήματα που περιγραφηκαν παραπάνω.
      Οσο για τον ¨μεσσία¨άνθρωπο των τραπεζών (μέχρι τον Ιούνιο του 2010 ήταν αντιπρόεδρος της Ευρωπαικής Κεντρικής Τραπεζας ,η οποία είναι ενα από τα 3 μέλη της τρόικα) και οικονομικό σύμβουλο του Παπανδρέου από τον Ιούνιο του 2010 είναι το πρόσωπο που θα συνεχίσει τη πολιτική ΓΑΠ στη νιοστή δύναμη ,αφού αυτός ήταν ένας από τους άμεσους συνεργούς του πρωθυπουργού στις μέχρι τώρα καταστροφικές επιλογές του.
      Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ
      Στη περίπτωση της Πορτογαλίας ,της Ιρλανδίας και της Ουγγαρίας η ΕΕ δεν αντέλεξε στη προπτική των εκλογών ούτε ζήτησε κυβερνήσεις εθνικής ενότητας .Αυτά που γίνονται στην Ελλάδα είναι ανήκουστα και δεν έχουν προηγούμενο,η τοποθέτηση δηλ. των Ολι Ρεν ,Γιουνκερ,ΣαρκοΜερκελ σε ρόλο επιδιαιτητών!!!

  19. kos avatar
    kos 09/11/2011 22:06:17

    κακως που μπλεχτηκε ο σαμαράς σε αυτό το παιχνιδι.ο γαπ κανει το παιχνιδι του.Πότε θα το καταλάβουν επιτέλους στη ΝΔ;

  20. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 09/11/2011 22:08:36

    To σχολιο αυτο το εβαλα σε αλλη αναρτηση του Αντινιους πριν λιγο, αλλα η σωστη του θεση ειναι εδω.

    Ρήγας Φερραίος είπε:
    09/11/2011 στις 9:56 pm
    Αντι αλλου σχολιου. Αποχωρηση απο τις συζητησεις τωρα. Τι αραγε συζητουν; Τον αφανισμο μας;;;

    Θεοδ. Κολοκορωνης προς Ιμπραημ οταν ο τελεταιος διεταξε την ερημωση της Μεσσηνιας το 1826 ( Τι θυμαμαι τετοιες ωρες……)

    «Όχι τα κλαριά να μας κόψεις, όχι τα δένδρα, όχι τα σπίτια που μας έκαψες, μήτε πέτρα απάνω στην πέτρα να μη μείνει, εμείς δεν προσκυνάμε. Μόνο ένας Έλληνας να μείνει, πάντα θα πολεμούμε. Και μην ελπίζεις πως τη γη μας θα την κάνεις δική σου, βγάλ’ το από το νου σου».

    ****Η Ν.Δ. πρέπει να αποχωρήσει απ’ αυτή τη διαδικασία γιατί γίνεται μέρος του προβλήματος.
    Μόνη λύση οι εκλογές.***

    Συμφωνω απολυτα, αν και πιστευω οτι η παραταξη εχει εκτεθει και θα της στοιχισει. Ευχομαι να ειναι το τελευταιο στρατηγικο λαθος της ηγεσιας της ΝΔ

  21. NONOS avatar
    NONOS 09/11/2011 22:09:35

    Γιατι δεν παραιτειται αποψε ο Παπούλιας να τελειωνει το παραμυθι.Αρκετα πια με ,αρκετα τον ανεχτηκε κι ο Σαμαρας στο τελος θα καταληξει κι αυτος μερος του προβληματος.Αποχωρηση απ τη διαδικασία -διακαναλικη- αληθεια στο λαο- εκλογές σε ενα μηνα να τελειωνουμε εχουμε γινει διεθνως ρεζίλι.Δεν αξιζει τετοια τυχη στον περηφανο ελληνικό λαό.

  22. Οδυσσεύς avatar
    Οδυσσεύς 09/11/2011 22:12:14

    Ειναι πλεον φως φαναρι οτι μας την εχουνε στημενη.
    Πριν που ολοι πανηγυριζαμε μιλησα για τους δημοσιογραφους της ΕΡΤ
    Κουλογλου βαξεβανης και σια...
    Βαλε τους διαπλεκομενους Βημα Νεα Εθνος κλπ μην γραφω ονοματα.....
    Βαλε τον ΛΑγΟΣ και τον βρωμικο ρολο του....
    Μιλαμε ΓΙΑ ΛΕΡΝΑΙΑ ΥΔΡΑ
    Οσα κεφαλια και να κοψεις φυτρωνουν συνεχεια...

    Αν παραιτηθηκε ο ΓΑΠ μονο οι ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΛΕΟΝ θα λυτρωσουν τον τοπο.
    Πρεπει ΤΩΡΑ να επιμεινουμε και να φανερωσουμε την ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΚΤΡΟΠΗ που λαμβανει χωρα απο το ανεκδιηγητο ψηφιστε με να παραιτηθω, μεχρι σημερα

    Ο προεδρος της Δημοκρατιας ο Παπουλιας τοσο ανδρεικελο ειναι?

    ΕΛΕΟΣ

    ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΑΛΕΥΕΙ ΜΕ ΛΕΡΝΑΙΕΣ ΥΔΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΙ ΘΕΣΜΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ.

  23. ierofantis avatar
    ierofantis 09/11/2011 22:13:59

    Εμένα πάντως Κώστα μου προκαλεί ένα ευχάριστο μειδίαμα αυτή η κατάσταση...!

    Μου θυμίζει το στρατό και το παράγγελμα στο ταχύ βήμα...

    ΕΜΠΛΟΚΗ ΣΤ' ΑΡΙΣΤΕΡΟ...

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ ierofantis 09/11/2011 22:39:47

      Καλησπέρα,
      Εγώ ήμουν τοπογράφος στο πυροβολικό.
      Αυτό δεν το θυμάμαι. Θα ήταν πολύ προοδευτικό παράγγελμα…

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ StarPowerNone 09/11/2011 22:43:44

        Είναι κάτι ποιο ήπιο από το π*πα, κ*λο, εμπλοκή....!

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ ierofantis 09/11/2011 22:44:12

          Χαχαχαχαχαχαχχαχαα

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ ierofantis 09/11/2011 23:00:42

            Συγκρατήσουουου...
            χαχαχα

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/11/2011 23:04:11

            Έχεις δίκιο, παραφέρθηκα...

            Χαχαχαχαχχαχα

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ ierofantis 09/11/2011 23:13:14

            Στο ΠΑΣΟΚ φαίνεται ότι κάνουν οπλασκήσεις. Την Τρίτη είχαν νυχτερινή πορεία και τώρα περιμένουν τον ΓΑΠ για την επιθεώρηση της Παρασκευής...

          • StarPowerNone avatar
            StarPowerNone @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/11/2011 23:10:42

            Είσαι εντός κλίματος.

        • StarPowerNone avatar
          StarPowerNone @ ierofantis 09/11/2011 23:09:11

          Κάτι αρχίζω να καταλαβαίνω.
          Στην Καλαμάτα, πηγαίνοντας προς το πεδίο βολής, είχε κάτι σπίτι στ’ αριστερά του δρόμου και βγαίνανε πρωί-πρωί κάτι προκομμένες να σκουπίσουν την αυλή. Οι φουστίτσες ήταν μέχρι τους γοφούς… εκεί τ’ άκουσα αυτό το ΕΜΠΛΟΚΗ ΣΤ’ ΑΡΙΣΤΕΡΟ…

          • danaos avatar
            danaos @ StarPowerNone 09/11/2011 23:28:45

            Βρε δεν ντρέπεστε!!!
            Επειδή αυτό που είδα σήμερα δεν πρέπει να το κρατήσω σας το μεταφέρω:Στο δρόμο για Θεσσαλονίκη με σταμάτησε η τροχαία.Μπροστά από μένα ένας με μηχανάκι άθλιο, σαράβαλο.Ούτε δίπλωμα, ούτε άδεια,ούτε κράνος τίποτα!
            Τροχονόμος: Τι να σε κάνουμε τώρα κ. οδηγέ;Δεν έχεις τίποτα γιατί να σε πρωτογράψουμε;Τι να γράψουμε τώρα;
            Μηχανόβιος αφασία: Δε με γράφετε κ. τροχονόμε στα α@@@δια σας να πάω στη δουλειά μου!
            Τέζα ο τροχονόμος!!!Ακόμα γελάω!!!

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ danaos 09/11/2011 23:35:54

            Αχαχαχαχαχαχαχαχαα, κορυφαίο!

          • danaos avatar
            danaos @ ierofantis 09/11/2011 23:36:56

            Και μη μου πεις ότι δεν έχει σημειολογία!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ danaos 09/11/2011 23:43:14

            Άπαιχτο δάσκαλε! Άπαιχτο!

  24. xzetta avatar
    xzetta 09/11/2011 22:14:24

    καλα ο ΓΑΠ. Έχει θέμα ο άνθρωπος. καλά ο Καρατζαφέρης. προσφέρει άρτο και θεάματα. Καλά και ο Σαμαράς. ότι και να κάνει, θα το χρεωθεί. Αλλα αυτός ο θεσμικός, ο εύθικτος Κάρολος, τι κάνει επιτέλους εκτός απο το να κερνάει καφέδες?

    • of8almos avatar
      of8almos @ xzetta 10/11/2011 00:13:07

      Φέεεεεταααα

  25. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 09/11/2011 22:16:38

    Συμφωνώ και προσυπογράφω κ. Ροδινέ.
    ΕΚΛΟΓΕΣ εδὠ και τώρα.

  26. κωστας avatar
    κωστας 09/11/2011 22:17:04

    Απορώ γιατι ο Σαμαρας μπήκε σε αυτη τη διαδικασια!Ο ΓΑΠ δεν αλλάζει!!!!!!!!!!!Ποτε θα το καταλάβουν στη ΝΔ;Διέλυσε τα πάντα και θα φύγει άνετος και ωραίος................Αντώνη βγές απο το λάκο τωρα!

  27. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 09/11/2011 22:19:29

    Στο διάγγελμα είπε και το αμίμητο: "Είμαι Έλληνας από επιλογή. Παιδί της Διασποράς" κι άλλα που σε συνάρτηση της γώσσας του σώματος ήταν σαν να έλεγε χάρη σας κάνω. Έλεος πια.

  28. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 09/11/2011 22:19:44

    Ρήγας Φερραίος είπε:
    09/11/2011 στις 7:05 pm
    Σχολιο για την νεα(;) κυβερνηση.
    Το γαϊδαρο οσο και αν τον στολισεις αλογο δεν γινεται!!!

    Εχουμε Συνταγμα;;
    Λαϊκη Βουληση;;
    Εθνικη Κυριαρχια; Ανεξερτησια;;
    Αξιοπρεπεια υπαρχει;;
    Αν υπαρχουν ολα αυτα εκλογες τωρα
    (Αν δεν υπαρχουν ας το κλεισουμε το μαγαζι και ας σηκωσουμε ξενη σημαια προτεκτορατου. Οικονομικοτερα θα ειναι…δεν θα πληρωνουμε Προεδρους αντιπροεδρους και λοιπους συγγενεις). Αυτο το βαζω σε παρενθεση και το αφιερωνω σε οσουν μετρουν και την ανασα μας σε €

    **Η ΝΔ συμφωνει με την επιλογη Πεσταλνικου;;
    Αν ναι….καληνυχτα!!

    *** Συζηταμε με εξαπτερυγα τωρα;; χαχαχα
    **** Ωραιο θεατρο παιζουν ολοι με Παπαδημο (ωραια επιλογη και αυτη ε Αντωνη;;;)

  29. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 09/11/2011 22:20:30

    Πόσο ακόμα θα συνεχιστεί η γελοιότητα που ζούμε και που σύρθηκε ο Σαμαράς από την βαρωνεία των ΜΜΕ;
    Σήκω φύγε Σαμαρά.Ηδη ετοιμάζονται οι αποστάτες Σπηλιωτόπουλος,Χατζαδάκης,Μητσοτάκης για την Ντόρα.
    Εκτός αν θέλετε να χρεωθούν αυτοί την χρεοκοπία

  30. antanistimi avatar
    antanistimi 09/11/2011 22:22:31

    Αντωνη,κρατα κοντρα ,δεν εχουμε να χασουμε ΤΙΠΟΤΑ
    μην υπογραφεις,αυτο θελουν για να μας εγκλωβισουν τελειως.
    Αν παμε στο αγγλικο σε τυχον αλλαγη νομισματος η σε ταυτοχρονη χρηση δευτερου θα μας εχουν αναγκασει να εχουμε τα δανεια σε ευρω και μετα το γεγονος... και θα μας τα παρουν ολα......
    θελουν να μας κυριευσουν μεσω του χρεους,μην υπογραψεις

  31. Tasos avatar
    Tasos 09/11/2011 22:23:16

    Μια ειναι η λυση. ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ. ΑΜΑΝ ΠΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ.

  32. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/11/2011 22:30:49

    Κώστα, η ακροτελεύτια φράση σου... απ' το στόμα σου και στου Σαμαρά το αφτί!

  33. eleni avatar
    eleni 09/11/2011 22:32:11

    Δείτε ένα πολύ ωραίο άρθρο
    H ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΠΑΙΖΕΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ ΤΗΣ
    http://logia-starata.blogspot.com/2011/11/h_09.html

  34. Παρατηρητής + Κυάλια avatar
    Παρατηρητής + Κυάλια 09/11/2011 22:34:56

    Η ΕΡΤ κάνει τέτοια προπαγάνδα για τον παπαδήμο που καταντάει εμετική.
    Να μην δεχτεί τον παπαδήμο και προς Θεού εκλογές άμεσα !
    Θέλουν να παγιδέψουν την χώρα σε μεγάλη περιπέτεια.
    Καλεσαν Κύρτσο και Μάνο και όλη η προπαγάνδα έλαμψε !
    ΕΛΕΟΣ !!!!

  35. ierofantis avatar
    ierofantis 09/11/2011 22:37:39

    Το κατωτέρω σχόλιο, συμπληρωμένο κατάτι, το έχω κάνει και σε άλλο θέμα. Νομίζω ότι ταιριάζει και εδώ.

    Ξεκινώ το σχόλιό μου με μια παραδοχή.

    Δεν γνωρίζω καθόλου τις κομματικές διεργασίες ούτε έχω εσωτερική ή άλλη πληροφόρηση. Με άλλα λόγια προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει από ανοικτές πηγές πληροφόρησης οι οποίες στη συντριπτική πλειοψηφία τους ελέγχονται και ως προς την εγκυρότητά τους.

    Την προηγούμενη εβδομάδα, ήμουν από αυτούς που είχα ενδοιασμούς ως προς την κίνηση Σαμαρά να δεχτεί την ψήφιση της δανειακής σύμβασης από μεταβατική βουλή.

    Εκτιμούσα ότι έμπαινε στο κάδρο. Είχα πει όμως ότι από τον τρόπο που θα διαχειριζόταν την εμπλοκή του αυτή και τον χρόνο που θα εκδηλώνονταν οι πολιτικοί του χειρισμοί, θα εξαρτώνταν εν πολλοίς και το πολιτικό μέλλον του.

    Πράγματι, από την ώρα εκείνη είδαμε έναν καταιγισμό πιέσεων εγχώριων και εξωχώριων παραγόντων που εδράζονταν βασικά σε δύο κατευθύνσεις, (α) να συναινέσει σε συγκυβέρνηση συνευθύνης με συμμετοχή πολιτικών προσώπων, με άδηλο χρόνο λήξης αυτής και με υπέρτερη αρμοδιότητα, αυτής της οποίας αρχικώς είχε αποφασιστεί στην συνάντηση της Κυριακής και (β) να συνυπογράψει ένα κείμενο αρχών και δεσμεύσεων ωσάν να ήταν κανένας κατάδικος ή εγκληματίας που τον ήλεγχε κάποια επιτροπεία αναφορικά με το ποιόν του χαρακτήρα του.

    Σύρθηκε και υπέκυψε σκέφτηκαν πολλοί.

    Είναι όμως έτσι;

    Θα σας πω τις εκτιμήσεις μου.

    Οι μέχρι τώρα κινήσεις έχουν τα εξής αποτελέσματα

    Στο εξωτερικό μέτωπο, απέδειξε ότι σε κρίσιμες ώρες σκέφτεται με γνώμονα το συμφέρον της χώρας και των φυσικών συμμάχων και εταίρων της. Δεν έχει σημασία τόσο αν και οι εταίροι έχουν σταθεί από την πλευρά τους κατώτεροι των περιστάσεων έναντι της χώρας μας. Θυσιάζει εν μέρει την ασφάλεια του αντιπολιτευτικού λόγου του και της σίγουρης εκλογικής του επικράτησης, αν αυτό εξυπηρετεί τα ευρύτερα συμφέροντα της χώρας. Δείχνει πολιτικός προσανατολισμένος στην Ευρώπη και στους στόχους της και σε αντίθεση με τον ΓΑΠ έτοιμος να μοιραστεί, ως μη όφειλε, μερίδιο ευθύνης. Αλλά μέχρι εκεί. Δεν δέχεται αμφισβητήσεις για τις προθέσεις του, δεν δέχεται νουθεσίες, δεν δέχεται πατρωνείες. Δεν είναι ΓΑΠ. Αποτέλεσμα τούτου, θα έχετε παρατηρήσει, ότι ο εξωτερικός παράγοντας μετά την χθεσινή κορύφωση πιέσεων, χαλάρωσε. Ξέρει ότι απέναντι έχει συνομιλητή που ξέρει μέχρι που θα πει ναι και που θα τα στηλώσει. Και αυτό, να γνωρίζετε είναι αρετή που εκτιμάται σε τέτοιο υψηλό επίπεδο και δείχνει στόφα έντιμου συνομιλητή. Ταυτόχρονα, χτίζοντας αυτό το προφίλ, αποδομεί το αντίστοιχο προφίλ ΓΑΠ. Αυτό που με τόσο μεγαλοσχημο κόπο είχε χτισει γύρω του, συνεπικουρούμενος και από τα ΜΜΕξαπάτησης ο παραιτημένος. Όλο και περισσότεροι ηγέτες στην Ευρώπη και αλλαχού μιλούν συχνότερα με υποτιμητικά σχόλια για τον Global Thinker.

    Στο εσωτερικό μέτωπο τώρα. Κέντημα. Αφού έβαλε τον ΓΑΠ την Κυριακή στην ουσία να παραιτηθεί ενώπιόν του και αφού έδωσε την αίσθηση ότι τάχαμου θα σύρονταν πίσω από τις εξελίξεις, άφησε την τακτική του να ξεδιπλωθεί. Γνωρίζοντας ότι με βάση το Σύνταγμα τις πρωτοβουλίες τις έχει ο Πρωθυπουργός και κυρίως η Κοινοβουλευτική Ομάδα ΠΑΣΟΚ που έχει άλλωστε και την πλειοψηφία, ακολούθησε μια παρελκυστική τακτική που είχε βασικά δύο σκέλη. Πρώτον να εξασφαλίσει ότι ο ίδιος και η παράταξη της ΝΔ θα μπούνε όσο το δυνατό λιγότερο στο κάδρο της νέας κυβέρνησης, υλοποιώντας την αρχική του θέση περί μεταβατικής κυβέρνησης περιορισμένου σκοπού και χρόνου και δεύτερον, να δημιουργήσει μια άνευ προηγουμένου αναστάστωση στο κυβερνητικό σχήμα προκαλώντας ουσιαστικά την τριχοτόμησή του σε Παπανδεϊκούς, Βενιζελικούς και Εκσυγχρονιστές που έβγαλαν τα μαχαίρια για τη νομή της εξουσίας στο νέο κυβερνητικό σχήμα με τα μάτια όχι στις εκλογές που ξέρουν ότι θα τις χάσουν πανυγηρικά αλλά στις εσωκομματικές εξελίξεις και στο παιχνίδι ισχύος για την επόμενη μέρα. Προτείνει Παπαδήμο, γκρινιάζει ο Βενιζέλος και η ομάδα του. Βάζει Κακλαμάνη, του την πέφτουν οι Εκσυγχρονιστές. Προτείνει τον Πρόεδρο της Βουλής, εξεγείρονται οι Βενιζελικοί. Τουρλουμπούκι. Με στοχευμένη και μελετημένη παρέμβαση στα ΜΜΕ, που παρέλυαν τις πολλές και συχνά αντικρουόμενες ψευδοειδήσεις του Μαξίμου που αναπαρήγαγαν τα παπαγαλάκια του και με υλοποίηση της τακτικής, από μικρή ομάδα εμπιστων συνεργατών που πρακτικώς σφράγιζε τις διαρροές τακτικής προς “καλοθελητές” και στο δικό του χώρο, έχει προκαλέσει σύγχυση στους κυβερνητικούς και παράκρουση στους υπέυθυνους και έγκυρους δημοσιογράφους μας. Αλλά το σημαντικότερο. Ξεσκεπάζει αργά μεν αλλά σταθερά στον κόσμο όλο αυτόν τον εσμό που επιχειρεί να κρατήσει ζωντανό ένα πολιτικό πτώμα που γαντζωμένο στην εξουσία δεν νοεί να αντιληφθεί ότι οι μέρες του είναι μετρημένες. Και ο εσμός βρίσκεται και στο δικό του χώρο, μηχανορραφεί και διαπλέκεται.

    Στην εξίσωση γνωρίσει τη λαγνεία που προκαλεί στον ΓΑΠ η γλυκιά εξουσία. Εκμεταλλεύεται την ακόρεστη ανάγκη του παραιτημένου Πρωθυπουργού μας για δόξα και εξουσία και γνωρίζει ότι κάθε φορά που αφήνει τον ΓΑΠ να πάρει πρωτοβουλίες απλώς τα πράγματα γίνονται χειρότερα στο εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ. Οι φατρίες συγκρούονται αλλά και ο ΓΑΠ δεν θέλει να αφήσει τα κλειδιά του κόμματος. Αυτό έχει και μια άλλη συνέπεια. Καθιστά θνησιγεννή και ατελέσφορη και την νέα υποτίθεται κυβέρνηση. Διότι ανεξάρτητα από τον Πρωθυπουργό που θα υποδείξει η κυβερνητική πλειοψηφία, θα πρέπει να υπάρξουν και υπουργοί που θα εκτελέσουν το όποιο, έστω και περιορισμένο, κυβερνητικό έργο. Ποιοι θα είναι αυτοί, ενώ τους έχει τάξει ότι δεν συμμετέχει με πολιτικά πρόσωπα η ΝΔ; πώς θα συνεργαστούν, από ποιες φατριές θα προέρχονται και πως θα λειτουργήσουν εάν έχουν στο μυαλό τους περισσότερο την επανεκλογή παρά τη συγκυβέρνηση; Το σχήμα είναι μη λειτουργικό και το ξέρουν όλοι (στο εσωτερικό και κυρίως στο εξωτερικό) και από τώρα.

    Ο εγκλωβισμός είναι πλήρης.

    Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν ούτε αύριο καταλήξουν σε νέο πρωθυπουργό και κυβέρνηση. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν μέχρι το τέλος της εβδομάδας προκηρυχθούν εκλογές. Και δεν θα μου κάνει εντύπωση αν οι εκλογές τοποθετηθούν χρονικά μεταξύ 04 και 11 Δεκεμβρίου 2011. Εντός δηλαδή και των προθεσμιών της Ευρώπης για να ξεκαθαρίσει η ελληνική υπόθεση, ήδη από την ημέρα της Συνόδου των Καννών.

    Ας δούμε τις εξελίξεις των επομένων ημερών και ας μην προδικάζουμε εκ των προτέρων τίποτα…!

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ ierofantis 09/11/2011 23:31:32

      (Κάτι ξεφωνίζουν τα παπαγαλάκια για εσωτερικό κανονισμό ου ΠΑΣΟΚ με διορία ως την 11-11-11 για την εκλογή νέου αρχηγού... ποιός ξέρει...)

      Πάντως αν διαβάσει αυτό το κείμενο ο Σαμαράς θα κοιταχτεί στον καθρέφτη και θα αναρωτηθεί: "Είμαι τόσο καλός;"

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ StarPowerNone 09/11/2011 23:45:16

        Δεν ξέρω τι θα πει ο Σαμαράς. Αυτό που βλέπω είναι εμπλοκή. Το υπαινίχθηκα παραπάνω με ένα χιουμοριστικό λογοπαίγνιο.

        Επίσης βλέπω ότι όλες οι άλλες παρατάξεις αρχίζουν και "στρίβουν" προς τη λύση των εκλογών. ΚΚΕ, Σύριζα, τώρα Κουβέλης, Δημαράς, Κίνηση στο ΠΑΣΟΚ με Κουρουπλή, σε λίγο Ντόρα και ΛαΓός, ε, τί έμεινε; Το υπόλοιπο "όλον" ΠΑΣΟΚ και οι νταβατζήδες της διαπλοκής. Αργά ή γρήγορα θα ακολουθήσουν και αυτοί...!

        Α, και μια άλλη παράμετρος. Ιταλία και σύντομα και κάτι άλλο στην Ευρώπη. Το είχε πει και ο Αρχαιοπτέρυγας κάπου αλλού, σε ένα άλλο σχόλιο. Η Κρίση κάνει μετάσταση. Θα μετασχηματιστεί ξανά σε τραπεζική και θα κτυπήσει τις πόρτες της Γερμανίας. Αγοράζουμε χρόνο;

      • StarPowerNone avatar
        StarPowerNone @ StarPowerNone 10/11/2011 00:21:27

        Πάντως το όλο τοπίο είναι τόσο σάπιο που ακόμη και αν συμφωνήσουν τα δυο κόμματα δεν είμαι σίγουρος ότι από μόνα τους θα μπορέσουν να εφαρμόσουν την όποια συμφωνία. Η διαπλοκή και η διαφθορά έχουν πολύ βαθιές ρίζες. Και μια κυβέρνηση ΝΔ με όση πλειοψηφία και να εξασφαλίσει (λέμε τώρα), πως θα κυβερνήσει μέσα σ’ αυτή τη σαπίλα;
        Εγώ έναν μόνο δέχομαι για πρωθυπουργό.
        Τον Δαναό!

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ StarPowerNone 10/11/2011 00:30:48

          Κοίτα φίλε SPN. Μια κυβέρνηση ΝΔ με μαγάλη πλειοψηφία μπορεί να κυβερνήσει, αρκεί να μη χάσει χρόνο με ήπιες προσαρμογές και συνεργασία με αυτούς που σήμερα βγάζουν τη χολή τους πάνω της. Το δις εξαμαρτείν, ούκ παρατάξεως σοφής.

          Τώρα, για το φλέγον θέμα του Πρωθυπουργού.

          Δε συμφωνώ.

          Ο Δαναός είναι last resort solution.

          Απόλυτος, ελέω Θεού, ισόβιος Αυτοκράτωρ, Μονάρχης, Άναξ, Τελετάρχης, Τιτουλάριος, Δρουγγάριος, Αρχιερεύς, Δεσπότης κ.ο.κ

          Nothing less.

          • StarPowerNone avatar
            StarPowerNone @ ierofantis 10/11/2011 00:35:25

            Υποκλίνομαι !!!

          • StarPowerNone avatar
            StarPowerNone @ ierofantis 10/11/2011 00:38:59

            Παραδίδομαι αμαχητί στα επιχειρήματά σου.
            Έτοιμος για κάθε θυσία στην Μεγαλειότητά του.
            Επιθυμώ να υπηρετήσω ως ταπεινός δούλος του.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ierofantis 10/11/2011 00:41:50

            Που 'σαι Δαναέ να δεις μεγαλεία που σου έχουμε ετοιμάσει....!

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ ierofantis 09/11/2011 23:41:21

      Mου αρέσει η σκέψη σου....

  36. mx avatar
    mx 09/11/2011 22:40:03

    ....mia diaisthitiki problepsi

    se kana xrono apo twra( o xronos trexei grigorotera stis meres mas)
    tha ginei dimopsifisma alla oxi gia dimosionomiko thema alla gia politeiako....

  37. mx avatar
    mx 09/11/2011 22:41:04

    ekloges

  38. Greek Voter avatar
    Greek Voter 09/11/2011 22:43:04

    Σήμερα πήγε καλύτερα απ' ότι περιμέναμε. 

    Κατέστη πλέον πασίδηλο, ότι ΓΑΠ και Πασοκ δεν έχουν ειλικρινείς σκοπούς. 

    Ξανά-Έπεσαν και οι μάσκες για Ντόρα και Καρατζαφέρη. 

    Η χώρα δεν αντέχει ούτε την παρούσα κατάσταση, ούτε μια μεταβατική κυβέρνηση 100 ημερών. Αύριο πρέπει να έχουμε μία - κατά το Σύνταγμα- Υπηρεσιακή κυβέρνηση 40 ημερών.   

    Πρέπει να πάμε άμεσα σε εκλογές.

    Το προστάζει το Εθνικό συμφέρον.

    Ελπίζω Πρόεδρε να το σκεφτείς πολύ καλά.    
     

  39. Γιαννης Ν. avatar
    Γιαννης Ν. 09/11/2011 22:44:06

    Κύριοι ψυχραιμία …..
    Η αλήθεια είναι ότι δεν συμφωνώ καθόλου με την συγκυβέρνηση , την ψήφιση του σχεδίου και θα προτιμούσα εκλογές εδώ και τώρα.
    Αλλά από τη στιγμή που επιλέξαμε την συνεννόηση η λύση Πετσάλνικου δεν είναι κακή γιατί: Είναι Πρωθυπουργός από το ΠΑΣΟΚ με θεσμικό μανδύα (πρόεδρος της βουλής) για να φανεί ότι δεν συγκυβερνά η ΝΔ αλλά ανέχεται «υπηρεσιακή» ή «ειδικού σκοπού» κυβέρνηση για την διεκπεραίωση σημαντικών εθνικών θεμάτων μέχρι τις εκλογές .
    Λύσεις προτεινόμενες από τη διαπλοκή δεν πρέπει να γίνουν δεκτές.
    Μην παρακολουθείτε MEGA. Οι άνθρωποι όταν χάνουν την επαφή με την εξουσία τρελαίνονται και πιέζουν σχεδόν πραξικοπηματικά για την επιθυμητή λύση.
    Είναι ικανοί να ασχολούνται όλη τη μέρα με ανύπαρκτα θέματα μόνο και μόνο για να τα κάνουν υπαρκτά.

  40. antanistimi avatar
    antanistimi 09/11/2011 22:44:08

    Επεμενε σε εκλογες,οτι λεει το συνταγμα,Αντωνη τιποτα λιγοτερο ,
    παιχνιδια του παπανδρεου ειναι δεν ειναι ξεκαθαρος ,μην υποκυψεις

  41. φωνη avatar
    φωνη 09/11/2011 22:49:12

    Εγώ πιστευω ότι πρέπει να κάνουν ότι θα φέρει σταθερότητα.

    Αν βλέπουν ότι όλη αυτή η προσπάθεια σχηματισμού κυβέρνησης κολλάει επίτηδες με σκοπο να προκαλεί το ίδιο το εγχείρημα την αστάθεια, ίσως μπορούν οι εκλογές άμεσα να λύσουν αυτό το πρόβλημα, εφόσον δε δημιουργούν κάποιο εξίσου μεγάλο πρόβλημα. Και προτιμότερο θα ηταν να τις προκαλέσει ο Παπούλιας.

    Αλλά αν τώρα ο Σαμαράς, ακυρώσει την πρόταση και πει εκλογές αύριο. Ποιά θα είναι η αντίδραση της Ευρώπης; Τι θα γίνει στις αγορές; Ποιός ξέρει τι συνέπειες θα έχει άλλη μια ανατροπή των εξελίξεων; Τι θα γίνει η αξιοπιστία του λογου του και η αξιοπιστία της χώρας; (γιατί και τώρα είναι χάλια η εικόνα μας αλλά και μια ακόμη ανατροπή δεν είναι διόρθωση της εικόνας πάλι μήνυμα αβεβαιότητας θα στέλνουμε)

    Έχει μπλεχτεί το πράγμα γιατί μια εκτονωτική κίνηση για το εσωτερικό όπως είναι οι εκλογές, μπορεί να πυροδοτήσει καταστάσεις που αφορούν στο εξωτερικό και να μας γυρίσει πάλι μπούμερανκ.

  42. Lynx avatar
    Lynx 09/11/2011 22:51:24

    Από την μια ο Μακιαβελικός Παπανδρέου και ο αγώνας για πολιτική επιβίωση της Οικογένειας, από την άλλη το ελληνικό και παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα που προσπαθεί να επιβάλλει Παπαδήμο μαζί με τα διαπλεκόμενα κανάλια. Από την άλλη το γνωστό και πλέον παρεξηγημένο Rabbit που την μια θέλει τον έναν, την άλλη τον άλλον, τώρα πλέον και ο Παπαδήμος που ως νέος σωτήρ προβάλλει και όρους!
    Τώρα αν ο ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ μας βγει ΠΑΠΑ-ΔΗΜΙΟΣ είναι άλλο ερώτημα, αν μη την άλλο κάνει και ωραίο σλόγκαν...

    Στην μέση ο Σαμαράς που κοντεύει να πάθει νευρικό κλονισμό με όλα αυτά μιας που προσπαθούν έστω και χωρίς αποτέλεσμα να του φορτώσουν και την αποτυχία..

    Κατά την γνώμη μου, με τον Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ είχε να κάνει, ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙ; Εδώ κανείς δεν τον ενπιστεύεται τον άνθρωπο αυτό, ΔΕΝ έπρεπε να εμπλακεί εξ αρχής σε αυτήν την διαδικασία.

    Γόρδιος δεσμός το όλο ζήτημα, και συνήθως αυτός λύνεται με έναν τρόπο, γνωστό..

  43. mx avatar
    mx 09/11/2011 22:53:26

    Summum ius summa iniuria.


    Cicero De Officiis

  44. Γιώργος Γκάγκαλης avatar
    Γιώργος Γκάγκαλης 09/11/2011 22:56:20

    Ρε επιτελείο, ρε Φάηλε, φύγετε απο αυτο το καραγκιοζιλικι, δεν βλέπετε τι γίνεται;βράζει το Ίντερνετ. Κάθε λεπτό που περνάει ταυτίζεται η ΝΔ με τους καραγκιοζηδες. Φύγετε και τιναξτε τα όλα στον αέρα, κανένας δεν θα μας αφήσει να χρεοκωπησουμε τώρα με την Ιταλία στο χείλος της καταστροφής. Αλλιώς στροφή και στους Ρώσους ή κάτι άλλο εσείς θα το βρείτε. ΦΎΓΕΤΕ απο τον λάκκο με τα καραγκιοζοφιδια, ανοίξτε τα ματιά και τα αυτιά σας, σας παρακαλώ μην χαλάτε ότι με κόπο κερδισατε εώς τώρα. Καληνύχτα και καλή φώτηση.

  45. antanistimi avatar
    antanistimi 09/11/2011 22:59:14

    factor μετα τον Α παγκοσμιο πολεμο,υπογραφηκε σχεδιο αποζημιωσης των συμμαχων απο τις καταστροφες που τους προκαλεσε η γερμανικη πλευρα
    στο παρισι το 1929.Το σχεδιο αυτο δεν εφαρμοστηκε ποτε,δλδ η γερμανια δεν αποζημιωσε ποτε κανεναν,εξαιτιας της δημοσιονομικης κρισης που ξεσπασε στη γερμανια το 1931,αλλα και του δικαιοστασιου χουβερ το οποιο εμποδισε την επιδιωξη των ληξιπροθεσμων εκ μερους των συμμαχων.......ΑΝΤΩΝΗ κοιτα τι εγινε ΤΟΤΕ.......ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ

  46. elsoto avatar
    elsoto 09/11/2011 23:00:59

    Ουστ ρε που θέλεις λευκή επιταγή.

    h**ps://twitter.com/#!/lygerosstavros/status/134374165191991296

    Υ.Γ. Ο Σαμαράς πρέπει να προσέχει τί λέει, εκτός αν τα λέει επίτηδες.

  47. George avatar
    George 09/11/2011 23:08:07

    Kyrie Samara min mas prodwsete, sas pistepsame...synexiste se afto to rythmo, OXI sto ksepoulima tis Ellados, OXI sta paixnidia tou PASOK, fygete amesws apo ta lamogia kai zitiste ekloges kai MONO ekloges! Ews twra den anika pouthena, (exw psifisei syriza, kke) alla fetos me kerdisate (gia pollous logous). Kai kyriws gia tin arnisi psifou stin daneiaki simbasi, alla kai gia ton patriwtiko, dynamiko kai zesto logo sas.

    Ekloges twra me prwthipourgo ton Antwnh Samara! TWRA!

  48. mx avatar
    mx 09/11/2011 23:09:08

    ......Ruinis inminentibus musculi praemigrant......


    Gaius Plinius Secundus.

  49. ΜΠΑΡΛΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΛΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 09/11/2011 23:12:53

    εκλογές τώρα, άμεση αποχώρηση της ΝΔ απο το θέατρο του παραλόγου, όχι στους μεσσίες που μας έβαλαν στο ευρώ χωρίς να το αξίζουμε, όπως μας λένε οι απέξω......

  50. dmtrs avatar
    dmtrs 09/11/2011 23:24:07

    μελαγχολώ με την έλλειψη πολιτικής ευθυκρισίας αγνών πατριωτών συνελλήνων

    έτοιμος ήταν ο άνθρωπός τους έχοντας ήδη λάβει τις κατάλληλες οδηγίες
    (μας τόπε και το bbc προ εβδομάδος _προσωπικά το εμπιστεύομαι, από τα χρόνια της χούντας)

    _ο συνοργανωτής της ''γιορτής'' του χρηματιστηρίου όπου να θυμήσω συντελέστηκε το (ατιμώρητο) εθνικό έγκλημα του αφελληνισμού του κύριου όγκου της ελληνικής κοινωνικής αποθησαύρισης
    _ο αρχιτέκτων του "ελληνικού" ευρώ

    το θέατρο που παίζεται έχει διπλό στόχο:

    _τη μεσσιανοποίησή του στη συνείδηση του απελπισμένου έλληνα
    _τη σαλαμοποίηση (ήδη εν πλήρη εξελίξει και στο τελικό στάδιο) του υπαρκτού πολιτικού συστήματος

    εκλογές θα γίνουν όταν (και αν!) εκτιμηθεί ότι αυτές θα φέρουν το επιθυμητό (για τα νεοταξίτικα τσογλάνια) αποτέλεσμα

    μας τόχουν ξανακάνει, με τον όττο της βαυαρίας (κείνον τον χαντούμη...),
    με κόματα αγγλικό, ρωσσικό, κλπ. και στη μέση τον Μακρυγιάννη
    έ, έναν τέτοιο ψάχνουμε! (συγνώμη κ.σαμαρά)

  51. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 09/11/2011 23:25:16

    Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ: Οι Πασόκοι ακόμα δεν έχουν αποφασίσει ποιόν θέλουν για πρωθυπουργό. Οι άνθρωποι της διαπλοκής συνεχώς μας λένε πως ο πρωθυπουργός της Ελλάδας πρέπει να είναι έτσι και αλλιώς και αλλιώτικα. Μιλάμε για έναν πρωτόγνωρο φασισμό γιατί το θέμα δεν είναι πως πρέπει να είναι ο πρωθυπουργός της Ελλάδας αλλά ποιός θα τον εκλέξει. Γι αυτό αν τώρα το βράδυ συνεχιστεί η φαρσοκομωδία που βλέπουμε τότε πρέπει να εφαρμοστεί αυτό που μας λέει ο Κώστας Ροδινός: Η Ν.Δ. πρέπει να αποχωρήσει απ’ αυτή τη διαδικασία γιατί γίνεται μέρος του προβλήματος. Μόνη λύση οι εκλογές.

  52. Mara avatar
    Mara 09/11/2011 23:26:05

    Το άρθρο εκφράζει το σύνολο της Ν.Δ.

    Πρέπει ο Σαμαράς, να απεμπλακεί άμεσα απ΄αυτή την γελοιότητα που βλέπουμε να διαδραματίζετε μπροστά στα μάτια μας, τόσες ημέρες.
    Τί στο καλό συμβούλους έχει? Δεν βλέπουνε? Δεν καταλαβαίνουνε?
    Έλεος πιά!!!
    Θα μας πάρουν όλους στο λαιμό τους?
    Τί είναι αυτό που παρακολουθούμε μου λέτε?????
    Πόσο θα τραβήξει το μαρτύριο????
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΩΡΑ!
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ
    Φοβάμαι ότι άν δεν τα τινάξει τώρα όλα στον αέρα, θα διαπιστώσει σύντομα ότι, έκανε το μεγαλύτερο λάθος της ζωής του.
    Θα θυμόμαστε όλοι μαζί την καταπληκτική του δήλωση "Οι μάσκες έπεσαν...." και θα ευχόμασταν να είχε σταματήσει ο χρόνος εκεί.

  53. hristoz avatar
    hristoz 09/11/2011 23:28:10

    δυστυχώς ο Σαμαράς έπεσε στον λάκο με τα φίδια.ο γαπ θα το τραβήξει όσο πάει για να φθείρει την νεα Δημοκρατία. Ο στοχος είναι το κοντεμα των ποσοστών της και η ευκαιρία στους φίλους μας να συνεχίζουν να κάνουν κουμάντο. Ήδη τα κανάλια τα ρίχνουν όλα στον Σαμαρά. Καταφερε ο γαπ σε λιγες μόνο ημέρες να απαλλαγεί από όσα μέχρι σημερα του καταλογιζαν. Μπράβο τους στην Συγγρού τα κατάφεραν.

  54. Maria-Maria avatar
    Maria-Maria 09/11/2011 23:40:27

    Προτεινω τον ΨΩΜΙΑΔΗ , τωρα που βρεθηκε για πρωθυπουργο, η μονη λυση


    Κυριε Σαμαρα, καντε κατι γρηγορα γιατι πλησιαζουν οι τιτλοι τελους !!!

  55. kostas* avatar
    kostas* 10/11/2011 00:38:42

    ο Σαμαρας καλα το εχει παει μεχρι σημερα ! τελεια.Απλα φτασανε στην Κοκκινη γραμμη !!! ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΔΗΜΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ 2 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΠΛΕΟΝ ...μετα την απροκαλυπτη επιθεση απο παντους των ΜΜΕ !!! ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΔΗΜΟ !!!

  56. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 10/11/2011 00:52:06

    Δεν αντέχει τα ξενύχτια!!! στοίχημα ότι κοιμήθηκε..έχει και τη μέση του...
    την πίεση που τον ταλαιπωρεί...λίγο που έχει χάσει και το γυαλί....κρίμα....

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 10/11/2011 15:32:42

      Την ώρα που εσείς πληκτρολογούσατε τα πλήκτρα του PC σας, εγώ πληκτρολογούσα άλλα πλήκτρα! Τα σέβη μου!

  57. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 10/11/2011 01:03:29

    :)

  58. kostas* avatar
    kostas* 10/11/2011 01:12:13

    Κομιστης/κ.Μπαμπης/Ξυλο και Καρατε στον Α.Πορτοσαλτε/Το παθος για χρημα σε κάνει Π.Τσιμα/ Alexis ΜΑΖΙ..επιτέλους ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ

  59. George avatar
    George 10/11/2011 01:53:34

    Ekloges twra! Proedre epemene stin katapsifisi tis daneiakis simbasis...min kaneis pisw...exeis emas to lao pou tha se stiriksoume, min apodikseis oti eisai opws tous allous, kai emeis me ti seira mas tha se kanoume prothypourgo tis elladas mas!

    Gia mia nea arxh, me patriwtismos, aksioprepeia kai perifania, gia mas... gia tin Ellada mas Proedre! Mas eipes na se empisteftoume kai to kanoume, bges kai mila mas emeis se pisteboume, apodikse to mas EMPRAKTA proedre! EKLOGES syntoma, 4 dekembriou! katapsifisi tis prodwtikis simbasis!


    Kai tote emeis tha fwnazoume akoma pio dynata, ELLAS ELLAS ANTWNHS SAMARAS!

    O theos mazi sou proedre!

  60. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 10/11/2011 09:30:38

    ΣΤΩΝ ΑΜΑΡΤΩΛΩΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ, ΑΔΙΚΟΣ ΚΡΙΤΗΣ...