24/10/2009 06:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φρουροί ή υπηρέτες των επωνύμων;



Μια άλλη πλευρά της απίστευτης κατάστασης χάους που επικρατεί στο χώρο της Αστυνομίας και που είναι πολύ δύσκολο να βάλει κάποιος τάξη, αν το θέλει φυσικά, είναι οι προσωπικοί στρατοί πολιτικών, δημοσιογράφων και άλλων... σελέμπριτι που μόλις σκάει κανένα γκαζάκι σε απόσταση 200 μέτρων λερώνουν τα παντελόνια τους και ζητούν προστασία.

Πάνω από 3.000 αστυνομικοί, δημόσιοι υπάλληλοι δηλαδή που πληρώνονται από το υστέρημα των Ελλήνων πολιτών, εργάζονται ως ασφάλεια υψηλών προσώπων. Οι περισσότεροι από αυτούς είναι «βολεμένοι» αφού είναι καλύτερα να κάνουν υπηρεσία μέσα σε πολυτελείς επαύλεις και μερσεντές παρά σε κάποιο σοκάκι των Εξαρχείων ή της Τρούμπας.

Μεγάλο μέρος αυτών έχουν μετατραπεί σε ορντινάτσες των αφεντικών τους. Πάνε για ψώνια στο σούπερ μάρκετ, παίρνουν τα παιδιά από το σχολείο, κρατάνε τις τσάντες των κυριών όταν πάνε για ψώνια στα μαγαζιά, κρατάνε στις ομπρέλες και τα παλτό των κυρίων που προστατεύουν.

Αυτοί, λοιπόν, οι αστυνομικοί του γλυκού νερού βάζουν όλα τα μέσα που διαθέτουν για τις συγκεκριμένες θέσεις οι οποίες μάλιστα είναι και καλοπληρωμένες. Μαζί με αυτούς και ορισμένοι αστυνομικοί που υπηρετούν σε υπηρεσίες όπως στη Βουλή, κάνουν δηλαδή τον τροχονόμο των βουλευτών, και παίρνουν και επιδόματα, όσα παίρνει σε ένα μήνα ο... Stager.

Αποφάσισε λοιπόν ο Μ. Χρυσοχοϊδης, σε μια από τις ελάχιστες σωστές κινήσεις που έχουν γίνει τις τελευταίες ημέρες, να πάρει περίπου 500 από την προστασία των σελέμπριτι και να τους βάλει σε μάχιμες θέσεις, εκεί που πονά η Αστυνομία.

Αμέσως ξεσηκώθηκε θύελλα αντιδράσεων. Πληροφορίες μας, κάνουν λόγο για ασφυκτικές πιέσεις από πολιτικούς και επιχειρηματίες προς την κυβέρνηση να μην κοπούν θέσεις από την προσωπική τους ασφάλεια.

Ετσι, λοιπόν, λειτουργεί το αθάνατο ελληνικό σύστημα. Και να θέλει κάποιος να βάλει το μαχαίρι στο κόκκαλο βρίσκει απέναντί του βολεμένους λοφαδόρους. Οσο για τους δημοσιογράφους, πολιτικούς και άλλους επιχειρηματίες αν πιστεύουν ότι κινδυνεύουν να πληρώσουν από την τσέπη τους για τους φρουρούς τους και όχι να περιμένουν την πολιτεία να τους δώσει αστυνομικούς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Bibita avatar
    Bibita 24/10/2009 06:51:00

    Ο κ. Δ. Σαββόπουλος είχε διαμαρτυρηθεί επί κυβερνήσεως ΝΔ ότι του αφήρεσαν τους φρουρούς. Απεκατεστάθη;

  2. Γιάννης Βήτα avatar
    Γιάννης Βήτα 24/10/2009 07:48:44

    "αποκαλυπτική" / εκβιαστική Δημοσιογραφία αφενός, τα κάνουμε πάνω μας αφ'ετέρου

  3. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 24/10/2009 10:00:00

    η βολεμένη κορυφή της αστικής τάξης θέλει με κάθε τρόπο να επιβεβαιώνει την κυριαρχία της.
    μέσα από αυτή την κατάσταση έμμεσος πλην σαφώς έχουν τον έλεγχο του κράτους,.


    ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΣΕ «ΥΨΗΛΑ ΠΡΟΣΩΠΑ»

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/10/2009 10:23:32

    Πρέπει όμως και οι ίδιοι οι αστυνομικοί να προσπαθήσουν να αποτάξουν αυτή την εικόνα παρακμής στην οποία εκόντες-άκοντες καθίστανται πρωταγωνιστές.

  5. vas avatar
    vas 24/10/2009 12:14:40

    ο μάγος χρισοχοείδης έχει να πάθει πλάκες απο την αλαζονία που βγάζει στην ανατιμετώπιση των μπάτσων.
    Το ΠΑΣΟΚ επικροτούσε τον ΣΥΡΙΖΑ όταν ΥΠΟΚειΝΟΥΣΕ τα επεισόδια στο κέντρο και καταργήθηκε κάθε έννοια κράτους ,δημοκρατίας και λογικής, τώρα στέλνει ΜΑΤ και μπουκάρουνε ΑΛΛΑ ΝΤΑΛΛΩΝ αλλά τα ΜΜΕ μούγκα.
    Αντε να δούμε που θα πάει τώρα το όλο πράγμα

  6. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 24/10/2009 13:27:30

    @ vas ο χρισοχοείδης βρίσκεται μεταξύ πολιτικών σκοπιμοτήτων, ιδεολογικής υποθήκης και κοινωνικών επιταγών, σε απλή μετάφραση αυτό ονομάζεται είτε ιδεολογική σύγχυση, είτε φοβάται «σκληρές » κινητοποιήσεις και λαμβάνει προληπτικά μέτρα.

  7. parsifal avatar
    parsifal 24/10/2009 13:59:29

    Σκληρές κινητοποιήσεις θα υπάρξουν. Οι επαγγελματίες του ΚΚΕ θα είναι αλλά δεν χρειάζεται ειδική μέριμνα : Συμβολικό γιουρούσι κατά της πρώτης ζώνης της ΥΜΕΤ και διάλυση με καταγγελίες για αστυνομική βία αμέσως μετά. Το ΚΚΕ δεν κάνει οδομαχίες, δεν ανάβει φωτιές και δεν στήνει οδοφράγματα. Τώρα οι υπόλοιποι, σιγά τις "σκληρές" κινητοποιήσεις των τσογλανιών ! Μόνον ο Παυλόπουλος ψάρωσε !
    Συμπέρασμα, ο Χρυσοχοίδης προσπαθεί να κάμει μια "prise en main", να αποκτήσει εναν στοιχειώδη ελεγχο αυτού του πλέον διαλυμένου τμήματος του ελληνικού κρατικού μηχανισμού για να αρχίσει να παράγει εργο. Μια δια νόμου απαγόρευση διαθέσεως αστυνομικών υπαλλήλων σε πρόσωπα που δεν ειναι δημοσίου ενδιαφέροντος (θεσμικά) και η υποχρέωση των διαφόρων ψωρο -επωνύμων να προσλάβουν ιδιωτική φύλαξη εάν αισθάνονται απειλούμενοι θα βοηθούσε πολύ. Ούτως η αλλως ορισμένοι απο τους ιδιώτες αυτούς φύλακες, ευσυνείδητοι και εκπαιδευμένοι απο κατάλληλους ανθρώπους (υπάρχουν) ειναι πολύ αποτελεσματικότεροι απο κοιλαράδες και μαλθακούς αστυνομικούς.

  8. αντί avatar
    αντί 24/10/2009 14:06:08

    Από τα πιο σωστά μέτρα που έχει πάρει ποτέ υπουργός!!

    Στο συγκεκριμένο έχει ανάγκη την στήριξη όλων μας.

  9. Giannis76 avatar
    Giannis76 24/10/2009 17:41:26

    Εδώ έχει φρουρό-αστυνομικό η Ναταλία Γερμανού!
    Ήμαρτον!!

  10. MIG-21 avatar
    MIG-21 24/10/2009 20:24:46

    Τα παντα ειναι θεμα προσφορας και Ζήτησης!!!
    Ας κόψει το επίδομα που δίνετε στους αστυνομικούς που είναι στην ασφάλεια υψηλών προσώπων και την βουλή των Ελλήνων και από την άλλη εκτός των Κυβερνητικών – πολιτειακών παραγόντων, θεσπίσει η κυβέρνηση για κάθε συνοδό αστυνομικό να πληρώνει ο προστατευόμενος επιπλέον φορολογία στο κράτος 1000 ευρω και μετά θα δείτε τι έχει να γίνει!!!

    Με ξένα κόλλυβα κάνω και εγώ κηδεία!!

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/10/2009 00:50:16

    Εκείνος που κρατούσε την ομπρέλλα του Ρουσόπουλου πήρε λέει και προαγωγή. Σε λίγο θα τον παρασημοφορήσουν κιόλας.
    Ο Τέρενς Κουίκ και ο Ρίζος συνεχίζουν να έχουν αστυνομική φρουρά;