28/09/2013 10:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φουντώνουν τα σενάρια πρόωρων εκλογών

(Ανανεωμένο) -  Η Δικαιοσύνη έκανε το καθήκον της και για πρώτη ίσως φορά τα τελευταία χρόνια λειτούργησε άψογα, εφάρμοσε τους νόμους, κινήθηκε τάχιστα, πήρε μαρτυρίες, έδεσε την υπόθεση της εγκληματικής οργάνωσης.

Η κυβέρνηση, ουσιαστικά μια… δεξιά κυβέρνηση για να μην το ξεχνάμε, στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Ακόμη και οι όποιες κατηγορίες για ανοχή προς τη Χρυσή Αυγή, σβήνουν με την αποφασιστικότητα με την οποία τις τελευταίες ημέρες επέδειξε. Δεν επρόκειτο για μια κυβέρνηση κεντρώων ή αριστερών που θεωρητικά δεν θα είχαν πρόβλημα να αντιπαρατεθούν με την άκρα δεξιά.

Ο Αντ. Σαμαράς απέδειξε ότι μπορεί να γίνει εγγυητής της ομαλότητας και της Δημοκρατίας και να μας απαλλάξει από ένα ξεκάθαρα ναζιστικό μόρφωμα, από μια ξεκάθαρη μαφιόζικη οργάνωση. Δεν το λέμε εμείς, το λένε οι δικαστές, έντιμοι δικαστές που έκαναν με τον καλύτερο τρόπο τη δουλειά τους.

Το ερώτημα που πλέον τίθεται ξεκάθαρα είναι τι θα γίνει σε πολιτικό επίπεδο. Αν και δεν έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο, είναι πρωτόγνωρο για όλους να διαλύεται μια Κ.Ο. κόμματος, θα πρέπει να δούμε το παρακάτω. Θα πάμε σε εκλογές και ποια μορφή θα έχουν αυτές;

Αν πάμε σε εθνικές εκλογές προφανώς ο λαός θα αποφασίσει τι θέλει και όλα ωραία και καλά. Με τη Χρυσή Αυγή στο περιθώριο, άντε και με ένα νέο ακροδεξιό κόμμα αλλά χωρίς τα στελέχη της διότι θα έχουν βαριές κατηγορίες στην πλάτη τους και θα έχουν στέρηση των πολιτικών τους δικαιωμάτων, τα πράγματα θα είναι πιο απλά.

Αν όμως πάμε σε τοπικές εκλογές υπάρχει ένα πρόβλημα. Διότι θα μπορούμε να πάμε σε τοπικές εκλογές σε μια μέρα αλλά μπορεί και να καταντήσει κωμωδία με πολλαπλές αναμετρήσεις. Αυτό θα το δούμε στην πορεία, κι ανάλογα με το τι θα αποφασίσουν οι Χρυσαυγίτες. Αν γίνει κάτι τέτοιο σε 20-22 μέρες από την παραίτηση των βουλευτών και των επιλαχόντων θα στηθούν οι κάλπες. Αν γίνουν σταδιακές παραιτήσεις, μπορούν να γίνουν και σταδιακές εκλογές, με ότι αυτό συνεπάγεται για τον ευτελισμό της διαδικασίας.

Βεβαίως, θα πει κανείς ότι όποια μορφή κι αν έχουν οι εκλογές είναι ασφαλώς κακές για τη χώρα στη φάση που βρίσκεται. Δηλαδή, με την τρόικα να είναι όλα ανοικτά, σίγουρα η πολιτική αστάθεια δε βοηθάει. Υπάρχουν ακόμη πολλά ζητήματα να επιλυθούν και κυρίως πώς θα καλυφθεί το χρηματοδοτικό κενό από τον Απρίλιο που λήγει το Μνημόνιο. Όλη αυτή η συζήτηση είναι να γίνει κανονικά στα μέσα Οκτωβρίου και σίγουρα θα είναι πολύ καυτή. Άλλωστε, ούτε στην κυβέρνηση, ούτε στην κοινωνία γίνεται κουβέντα για νέα μέτρα με το λαό να βρίσκεται σε τέτοια κατάσταση. Για φανταστείτε να κάνουμε συνέχεια εκλογές και παράλληλα μια υπηρεσιακή κυβέρνηση να διαπραγματεύεται τόσο σοβαρά θέματα.

Βεβαίως, υπάρχει και η περίπτωση των γενικών εκλογών ώστε να βγει μια κυβέρνηση η οποία θα κυβερνήσει κανονικά. Κανείς, ωστόσο, δεν το εγγυάται αυτό. Οι δημοσκοπήσεις δεν δίνουν αυτοδυναμία σε κανέναν, επομένως οι συζητήσεις για σχηματισμό κυβέρνησης μπορεί να φέρουν πολύ πίσω και την οικονομία.

Τα παραπάνω είναι ορισμένες σκέψεις που κάνουμε και που θα μας απασχολήσουν τις επόμενες ημέρες. Εμείς στο antinews βάζουμε και μια παράμετρο που θα πρέπει να τη λάβουμε υπόψη μας.

Μήπως, λοιπόν, ο Νίκος Μιχαλολιάκος προχωρήσει σε «συμφωνία» και θυσιάσει 5-6 βουλευτές του οι οποίοι εμπλέκονται σε δολοφονικές ή άλλες ενέργειες; Κι έτσι, να διασωθεί ο ίδιος, να διατηρήσει μια… λάιτ Χρυσή Αυγή που θα είναι τύπος και υπογραμμός μέσα στη Βουλή και φυσικά να μη γίνουν εκλογές;

Είναι ένα σενάριο που πρέπει να το κρατήσουμε αν και κρύβει μια μεγάλη παγίδα. Όσοι θέλουν πραγματική κάθαρση και πίστεψαν ότι θα μπει το μαχαίρι στο κόκαλο στην υπόθεση των εγκληματιών της Χρυσής Αυγής, μπορεί να αντιδράσουν. Και μπορεί πλέον να έχει πληγεί και το κύρος της Δικαιοσύνης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ μελισσια avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ μελισσια 28/09/2013 12:11:25

    ΟΤΑΝ Η ΝΤΟΡΑ ΤΑ ΕΙΧΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΜΟΡΙΑ
    http://www.athensvoice.gr/article/ειδήσεις/μπακογιάννη-«η-χα-μου-φέρεται-με-το-σεις-και-με-το-σας»

  2. WY avatar
    WY 28/09/2013 12:36:27

    Άπο τήν γλώσσαν σου καί στού Θεού-Σαμαρά κι Άγγέλων, Βενιζέλου κ Τσίπρα,τά ώτα!!
    Νά κερδίση ό Τσίπρας καί νά μού(μάς) διαγράψη,όπως πολλές φορές έχει αναφέρει/υποσχεθή, κάθε οφειλή πρός τό δημόσιο,τράπεζες καί στόν.....μπακάλη τής γειτονιάς μου (προσφυγικά τής Δραπετσώνας/Πειραιά),ώστε νά μήν μού αλλοτριώσουν τό τρίτο, 150 τ.μ., ρετιρέ τής Πειραικής,οί τοκογλύφοι τραπεζίτες/εφορία!!
    Τό 4ο ρετιρέ,στό Κάπρι τής Ιταλίας τό έχω ήδη διασφαλίσει,εύτυχώς!!!

  3. γιουπι avatar
    γιουπι 28/09/2013 12:40:42

    "Η Δικαιοσύνη έκανε το καθήκον της και για πρώτη ίσως φορά τα τελευταία χρόνια λειτούργησε άψογα," ωραια παραδοχη να ειμαστε περηφανοι δηλαδη , χριστοφορακοι , στικακια , βαλιτσες της siemens , τσουκατοι , παπαγεωργοπουλοι , τσοχατζοπουλοι , μαντεληδες , υποβρυχια , tor m1 κτλ κτλ ... συγνωμη αλλα δεν ειμαι ικανοποιημενος ουτε περηφανος που λειτουργησε η δικαιοσυνη "αυτην την φορα" , ο Σαμαρας εχει ευθυνη που συγκυβερνα με την μαφια και ετσι την ξεπλυνε , μπροστα στην ψηφοθηρια δεν βλεπουμε τα αυτονοητα ?

    • yianna avatar
      yianna @ γιουπι 28/09/2013 14:05:41

      Σχήμα οξύμωρο βέβαια ότι η δικαιοσύνη έκανε το καθήκον της και ότι πολλά από αυτά που έβλαψαν τη χώρα συνεχίζουν και υπάρχουν, αλλά μη βλέπετε το δέντρο, δείτε το δάσος.
      Η χώρα έχει πτωχεύσει και τα προβλήματα είναι τεράστια. Δεν μπορεί η χώρα σε αυτή την κατάσταση να αφήνει εγκληματικές οργανώσεις να δρουν ανεξέλεγκτα.
      Ο Σαμαράς επέδειξε μεγάλο πολιτικό θάρρος με αυτή του την απόφαση, αναλαμβάνοντας σοβαρό ρίσκο, πιστεύω ότι τελικά θα δικαιωθεί και η πολιτική του και η στάση του στο συγκεκριμένο θέμα.

      • γιουπι avatar
        γιουπι @ yianna 28/09/2013 17:14:02

        ωραια , συνεχεια θα υπαρχει η εξαντληθηκε η δικαιοσυνη εκει αφου τσιμπησαμε ηδη 2% ? γιατι για μενα και παρα πολλους αλλους εγκληματικη οργανωση ειναι και το ΠΑΣΟΚ , εκτος αν τωρα που σωζουμε την Ελλαδα παρεα ξεπλυθηκε η καμορα ... παχια λογια

  4. o deksios avatar
    o deksios 28/09/2013 12:57:07

    ναι, δεν κανουμε εκλογες τωρα, με το ιντυμεντια να λειτουργει, με τις σχολες υπο καταληψη απο αριστερους, με τα σχολεια υπο καταληψη, με την ερτ υπο καταληψη..
    να βγαλουμε μια ωρα αρχυτερα τον συριζα κυβερνηση

  5. Αλέξανδρος avatar
    Αλέξανδρος 28/09/2013 13:13:33

    Επιτέλους ρε, λες να αποκτήσουμε επιτέλους Δικαιοσύνη σε αυτό τον τόπο ή θα είναι σαν τα μέτρα αστυνόμευσης του Δένδια (ξένιος Ζεύς κλπ)που μετά από λίγο ξεφουσκώνουν ;.Το Έλληνας έχει ανάγκη να πιστέψει σε Μια αμερόληπτη Δικαιοσύνη. Άντε μπράβο

  6. χαρης avatar
    χαρης 28/09/2013 13:27:28

    Και να κάνουμε εκλογές τώρα πάλι δεν θα βγάλουμε άκρη καθώς η ν.δ θα είναι πρωτο κόμμα αλλά πιστεύω έχει ταβάνι γύρω στο 30-32% και ο σύριζα πες γύρω στο 25-27% και το πασοκ 4-5% πως να βγει κυβέρνηση έτσι πάλι θα έχουμε το βενιζέλο ρυθμιστή των εξελίξεων και στην ουσία θα έχουμε την ίδια κυβέρνηση με τώρα δηλ. συνεργασία ν.δ-πασοκ οπότε να κάτσουν όλοι στα αυγά τους και να κοιτάξουν να συνεργαστούν όλοι μεταξύ τους για το καλό της Χώρας.

  7. Συνταξιούχος avatar
    Συνταξιούχος 28/09/2013 13:32:56

    Έχω μια απορία:

    Τι γίνετε με τα ταμεία των κομμάτων εκεί θα μπεί κάποιος εισαγγελέας?

    Με τα δάνεια που πήρανε, με αναφορές για βαλίτσες που κουβαλούσαν μερικοί?

  8. Σ Μ avatar
    Σ Μ 28/09/2013 14:38:05

    Εἶναι ἁπλὰ τὰ πράγματα, ὅσο δὲ γίνονται ἐκλογὲς οἱ βουλευτὲς τῆς ΧΑ παραμένουν βουλευτὲς καὶ μποροῦν νὰ παίζουν μὲ ἀλυσιδωτὲς παραιτήσεις ὅσο τραβάει ἠ ψυχή τους. Ἀκόμα καὶ πάνω στὴν προεδρία τῆς ΕΕ. Καὶ ἐπειδὴ αὐτὴ κοντοζυγώνει, ἂν εἶναι νὰ προκηρυχθοῦν ἐκλογὲς (κατ' ἐπιθυμίαν ἢ κατ' ἀνάγκην) μέχρι τότε, αὐτὸ πρέπει νὰ γίνει ΤΩΡΑ διότι μετὰ δὲ φτάνει ὁ χρόνος μέχρι τὴν προεδρία τῆς ΕΕ. So simple. Ἐπίσης, κυκλοφοροῦν σενάρια γιὰ πρωθυπουργὸ τύπου Παπαδήμου κατὰ τὴν προεδρία, μὲ διάφορες μεθοδεύσεις, καὶ ὁ ΜΟΝΟΣ τρόπος νὰ τὰ ξεφορτωθεῖ ὁριστικὰ ὁ ΑΣ εἶναι οἱ ἐκλογές.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Σ Μ 28/09/2013 17:24:57

      Δεν χρειάζεται καν να προσφύγουμε σε αναπληρωματικές εκλογές κ. Μητραλέξη. Η Βουλή μπορεί να λειτουργήσει και με λιγότερους των 300 βουλευτών, το Σύνταγμα το προβλέπει σε άλλη περίπτωση (αν την τέταρτη χρονιά μιας κυβερνητικής θητείας παραιτηθούν έως 60 βουλευτές η Βουλή λειτουργεί έως το πέρας της θητείας με τους υπολοίπους, εφόσον δεν έχει απωλεσθεί η "δεδηλωμένη" φυσικά, και δεν διενεργούνται επαναληπτικές εκλογές). Μην ξεχνάτε πως το Σύνταγμα προβλέπει γενικώς βουλευτές από 200 έως 300. Κοινός νομοθέτης ορίζει τα υπόλοιπα. Ένας νόμος λοιπόν που θα ψηφιστεί στην Βουλή μεθαύριο, μπορεί να λύσει το πρόβλημα και η Βουλή να συνεχίσει τις λειτουργίες της με 282 βουλευτές ακόμη και στην περίπτωση που θα παραιτούνταν όλοι οι βουλευτές της ΧΑ.

      • Greg avatar
        Greg @ akenaton 28/09/2013 23:13:42

        Αααα, δημοκρατικότατες λύσεις, όχι πάιξε γέλασε.

  9. A3 avatar
    A3 28/09/2013 14:53:16

    Δεν ξέρω πότε θα γίνουν οι επόμενες εκλογές-ξέρω, όμως, ότι η παράταξη που αποκατέστησε τη δημοκρατική ομαλότητα στην Ελλάδα ΔΥΟ φορές και εγγυάται την πατριωτική διακυβέρνηση, πλέον έχει όλα τα εχέγγυα για να κυριαρχήσει πολιτικά. Αν ο Πρωθυπουργός φροντίσει να γίνει ευρεία και ουσιαστική ανανέωση του πολιτικού προσωπικού και μας απαλλάξει από το βάρος των ιδιοτελών, των γελοίων και των ανερμάτιστων (που θέλουν να λέγονται και βουλευτές...) στις επόμενες εκλογές ξεκινάει μία μακρά ανοδική πορεία, καθώς μέσα στη διάρκεια της (πρώτης) τετραετίας θα αντιστρέφονται προς το καλύτερο (και αυτή τη φορά υγιώς) και τα οικονομικά της χώρας.
    Roi mat!

    Υ.Γ. Μπράβο! Είναι πολύ σημαντική εξέλιξη η απαλλαγή της δημοκρατικής-πατριωτικής παράταξης από το άγος των εγκληματιών της Χ.Α.

  10. GJ avatar
    GJ 28/09/2013 15:05:46

    Εχω μία ωραία ιδεα για τις εκλογές!!!!!!!!!! Λοιπόν, να γίνουν προωρες εκλογες, ΑΛΛΑ, ολο το κόστος να χρεωθεί στα κόμματα και στους ηδη υπάρχοντες βουλευτες. Τι εννοώ? Αφού κάποιοι καίγονται για εκλογές και Δημοκρατία, 50% των εξόδων να χρεωθούν στη χρηματοδότηση των κομμάτων και 50% να κρατηθούν από τους μισθούς των βουλευτών αναδρομικά .... Εκει θέλω να δώ ποιοι είναι όντως Δημοκράτες !!!!!

  11. rally monkey avatar
    rally monkey 28/09/2013 15:46:46

    το σημερινο ειναι μία κίνηση - σημαντική μεν αλλα μία -
    ο κόσμος πρεπει να δει συνέπεια και συνέχεια
    και αποφασιστικότητα να επιβληθουν ποινές απ'οπου και να προερχεται η παραβατικότητα

  12. ΑποΜηχανηςΦτωχος avatar
    ΑποΜηχανηςΦτωχος 29/09/2013 01:51:16

    Το 200 έως 300 είναι ζήτημα εκλογικού νόμου αν δεν απατώμαι και δεν αφορα την παρούσα Βουλή η οποία προέκυψε με νόμο που προβλέπει Βουλή τριακοσίων.