#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/07/2010 12:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φουντώνει ο θυμός



Μια πόλη 4.500.000 κατοίκων στον γύψο. Όλα σταματημένα από το μετρό μέχρι τις δημόσιες υπηρεσίες και στην Κηφισίας να γίνεται το χάος.

Έχει δικαίωμα ο εργαζόμενος στην απεργία αλλά δεν ξέρω τι θα κερδίσει. Ένας τρόπος εκτόνωσης ίσως για να πει αυτά που δεν τον αφήνουν να κοιμηθεί το βράδυ. Φόβος, αγωνιά και θυμός που αποτυπώνεται στα πρόσωπα κάθε πρωί. Απελπισία στην χώρα και κανένας δεν ξέρει πόσο θα κρατήσει. Πτωχεύσαμε; Θα πάρουμε ποτέ σύνταξη; Θα μας απολύσουν, θα μας κόψουν τον μισθό, θα.. θα..

Όλα τα «θα» των πολιτικών και οι μεγάλες υποσχέσεις τους έχουν μετατραπεί σε «θα» απελπισίας για τους έλληνες.  Κανένας δεν θέλει τα «θα» που σκέφτεται να πραγματοποιηθούν.

Και εκεί φουντώνει ο θυμός. «Δουλεύω 10 χρόνια για 800 ευρώ και αν έκανα την ίδια δουλειά στην Ευρώπη θα έπαιρνα 3.000». «Πληρώνω απίστευτα ποσά για ΙΚΑ μήκα σύκα και είναι όλα φαλιρισμένα». Ποιος τα έφαγε; Γιατί να ξαναπληρώσω;

Θα βγούμε από το τούνελ μας λένε. Ποιος θα βγει και στην πλάτη ποιου; Ο δρόμος για την μαγική έξοδο είναι στρωμένος με «πτώματα» εργαζομένων; Ευχαριστώ πολύ, αν είναι να με σκοτώσετε για να με γιατρέψετε αφήστε με άρρωστο.

Αλλά δεν είναι το σημαντικό να γιατρευτώ «εγώ». Ο κάθε «εγώ» είναι άλλο ένα γραναζάκι στη μηχανή και αν του πουν ότι πρέπει να γυρίσει πιο γρήγορα και πιο γρήγορα μέχρι να σπάσει θα πρέπει να το κάνει.  Μόνο έτσι θα επιβιώσουν τα σημαντικά «εξαρτήματα» της μηχανής που είναι «αναγκαία» για την χώρα.

Αυτοί που εκπροσωπούν τα σημαντικά «εξαρτήματα» είναι και οι μόνοι που χαμογελάνε. «Μπαίνει η χώρα στον σωστό δρόμο. Θα γίνουμε κάποια στιγμή αντάξιο μέλος της ΕΕ.» Δώστε και σε μένα 3.000 ευρώ μισθό να γίνω ευρωπαίος. Να σας πληρώνω και μεγάλους φόρους, να κάνω και υψηλή κατανάλωση και όλα τα άλλα. Με 800 πως; Από το σάλιο μου;

Μαζί τους χαμογελάνε και τα κοράκια. Κάποιοι σπουδαίοι οικονομολόγοι που ποντάρουν στα spreads, κάποιοι σπουδαίοι επιχειρηματίες που θα τα βγάλουν από τον τζόγο και κάποιοι επενδυτές που περιμένουν να φτάσει στα όρια της ασιτίας ο Έλληνας και να πουλήσει το σπίτι του για ένα ξεροκόμματο. Κάπως έτσι δεν είχε γίνει και στην κατοχή; Μαυραγορίτες, δοσίλογοι και μπαρμπουτιέρες. Το πόπολο έτρωγε τις φάπες και όσοι είχαν κεφάλαιο έγιναν άρχοντες.

Πάω να απεργήσω.

Γ.Μ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NTINOS avatar
    NTINOS 08/07/2010 13:39:51

    ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΗ Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ.
    Οποιος έχει τον κοινό νου καταλαβαινει οτι κανένας αντιπολιτευόμενος δεν έδωσε την μαγική φόρμουλα για την λυση του συνταξιοδοτικου .
    Επίσης στην χωρα υπάρχουν πολλοι παρα πολλοι συνταξιουχοι απο Γερμανια Ελβετία κλπ που γνωρίζουν το προτεινομενοι συστημα με το οποιο εχουν συνταξιδοτηθει ,παιξαν και αυτοι τον ρολο τους.
    Η περίοδος της χρυσης φορμουλας ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ...ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ...ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 45 ΠΕΘΑΝΕ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΓΥΡΝΑΕΙ.
    ΟΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΞΑΝΑΦΑΤΕ ΜΕ ΧΡΥΣΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΗΣ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ .

  2. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 08/07/2010 13:40:31

    Φίλοι συνσχολιαστές,με προβληματίζει ιδιαίτερα η εμμονή της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ στις 24ωρες απεργίες.Εδώ καίγονται τα σπίτια μας,υποθηκεύεται το μέλλον μας και το μέλλον των παιδιών μας κι αυτοί προκηρύσσουν κάθε βδομάδα από μια 24ωρη απεργία. Πολλοί θα απαντήσουν ότι δεν αντέχουν οικονομικά οι εργαζόμενοι σε απεργίες διαρκείας.Οι 24ωρες όμως μου θυμίζουν μπαλωθιές για την τιμή των όπλων.Μέχρι πριν λίγα χρόνια τις 24ωρες και τις 48ωρες απεργίες τις είχαμε σαν προειδοποιητικές,ή για συμπαράσταση στους αγρότες της ...Νικαράγουα.Μας αρνούνται το δικαίωμα να γεράσουμε αξιοπρεπώς και μεις εκεί.24ωρη.Είναι σαν η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ το γενικότερο πρόβλημα να το βλέπουν σαν ένα σκουπιδάκι στο σαλόνι και με τις 24ωρες απεργίες,σηκώνουν την άκρη του χαλιού και το κρύβουν από κάτω. Κύριε Παναγόπουλε,μήπως με αυτόν τον τρόπο,εκτός από τα εσωτερικά δάνεια,που πλουσιοπάροχα χορηγούμε στην εργοδοσία,βάζουμε και πλάτες στην Κυβέρνηση,στην οποία κομματικά είστε φίλα προσκείμενος?Λέω,μήπως? Βοά το Πανελλήνιο,ότι ήρθε ο καιρός για πανεργατική-πανυπαλληλική απεργία διαρκείας. Ξυπνήστε και τολμήστε.Οι καιροί ου μαινετοί...

    • evangelos avatar
      evangelos @ ΙΩΝΑΣ 08/07/2010 13:47:42

      ΚΑΛΗΜΕΡΑ..
      ΣΥΜΦΩΝΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ.ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΠΑΝΤΟΥ.ΝΑ ΝΕΞΡΩΣΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ.ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΙΣΩΣ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ..

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ ΙΩΝΑΣ 08/07/2010 13:55:00

      Γιατί δεν το λες ευθέως φίλε μου ότι αυτές οι απεργίες είναι για το άλλοθι των πουλημένων τομαριών της ΓΣΕΕ και για την αβλαβή (για το σύστημα) εκτόνωση του κόσμου?
      Αν είχαμε συμπτυξει όλες τις 24ωρες σε μία μεγάλη πολυήμερη με 1000000 λαού να κατεβαίνουν κάθε μέρα σε διαδήλωση στο κέντρο, η κυβέρνηση των δοσιλόγων θα έπεφτε απο τις πρώτες μέρες χωρίς να προλάβει να διαλύσει τη χώρα.
      Αλλά τόσα χρόνια αυτό προετοίμαζαν οι πουλημένες ηγεσίες της ΓΣΕΕ.

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ εναςάσχετος 08/07/2010 14:08:56

        +10.000 !!!!!

      • aengus avatar
        aengus @ εναςάσχετος 08/07/2010 14:12:13

        Αυτοί οι πουλημένοι ξεπουλάνε τις ζωές και των αγέννητων τώρα.

    • KA-BAR avatar
      KA-BAR @ ΙΩΝΑΣ 08/07/2010 14:54:26

      Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε. Η μόνη σοβαρή αντιμετώπιση είναι μια απεργία διαρκείας. Τώρα το μόνο που γίνεται είναι να χάνονται μεροκάματα από τους εργαζομένους. Αλλά μη περιμένεις από τους εργατοπατέρες να επιχειρήσουν κάτι τέτοιο. Το βραδάκι που θα τα λένε τηλ/κώς με τα αφεντικά τους δεν θα μπορούν να τους δώσουν τις εξηγήσεις που θα τους ζητηθούν. Θα απειληθούν μετά ότι δε θα μπούνε στα ψηφοδέλτια των επόμενων εκλογών και θα προκηρύξουν καινούργια 24ωρη

    • armatistis avatar
      armatistis @ ΙΩΝΑΣ 08/07/2010 17:44:23

      Φίλε θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι το επαίσχυντο μνημόνιο και το καταστροφικό για τη κοινωνικό κράτος ασφαλιστικό, μόνο με κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και πρωθυπουργό το Γιωργάκη μπορούσαν να περάσουν.

      Αβάντα όλα τα ΜΜΕ αγκαλιά με ΓΣΣΕ και ΑΔΕΔΥ.
      Και οι δύο πρόεδροι στις επόμενες εκλογές θα είναι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ

      Τώρα γιατί κάνανε απεργία και όλες οι συγκοινωνίες; Έλα ντε. Πως να συμμετάσχει ο κόσμος; Εγώ με αναπηρία 80%, πάρκαρα στη Καλιρρόης. Πέθανα μέχρι να φθάσω στη Κλαθμώνος.

      Πουλημένα όλα φίλε.
      Οι νέοι όμως που είναι; Οι επαναστάτες φοιτητές; Και όμως από αυτή τη κατάσταση αυτοί είναι που θα υποστούν τα πάνδεινα!

      ασταλαβιστα

  3. φύγετε επιτέλους avatar
    φύγετε επιτέλους 08/07/2010 13:52:24

    ΕΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΣΤΙΣ 4 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009 ΟΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.
    Κάθε μέρα που περνάει δικαιώνεται η Νέα Δημοκρατία και απαξιώνεται το Πασόκ.
    Κάθε μέρα που περνάει αναπολούμε τη σοβαρότητα του Καραμανλή και σιχαινόμαστε την υποκρισία του Παπανδρέου.
    Κάθε μέρα που περνάει θυμόμαστε πως περνούσαμε πριν και πως περνάμε σήμερα.
    Ξέρω ότι πρέπει να κάνουμε υπομονή μέχρι να περάσει η σοσιαληστική μπόρα αλλά πόσο μπορούμε να αντέξουμε αυτή την κατάντια;
    Είναι λύση η βία;
    Δεν ξέρω, ίσως.
    Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι η πορεία που μας έχει βάλει ο Παπανδρέου είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΕΞΟΔΗ.
    Σκότωσε ακόμη και την ελπίδα να ζήσουμε πάλι σαν άνθρωποι.

    • zackii avatar
      zackii @ φύγετε επιτέλους 09/07/2010 06:13:18

      Είναι η καλύτερη λύση..άμα ρωτήσεις κάποιον παράνομο, θα σου πει ότι δεν φοβάται ούτε φυλακή ούτε τίποτα. Το μόνο που φοβάται είναι μην τον κατεβάσουν σε κανένα υπόγειο οι αστυνομικοί και τον κάνουν μαύρο στο ξύλο..

  4. ALALOGIA avatar
    ALALOGIA 08/07/2010 14:03:45

    Πουσαι Καραμανλή με τα σουβλάκια σου, σε απεθυμήσαμε, τι ραστώνη που ζούσαμε τότε! (Αλήθεια πότε θα μιλήσει;)

    • aengus avatar
      aengus @ ALALOGIA 08/07/2010 14:08:23

      Τον Σεπτέμβριο.

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ aengus 08/07/2010 22:54:26

        Ο Κωστάκης το ξέρει φίλε aengus;

  5. Simos avatar
    Simos 08/07/2010 14:08:40

    Όλη η Ευρώπη περιμένει την αντίδραση από τους Έλληνες. Αντίδραση που δεν έρχεται. Ήρθε η ώρα για μια καθολική απεργία διαρκείας. Σοβαρά και με πείσμα θα έχουμε αποτέλεσμα. Κάθε μέρα να μας βρίσκουν μπροστά τους. Που θα πάει, θα σταματήσουν να μας αγνοούν. Χωρίς ξεπουλημένα συνδικάτα, έτσι απλά λαϊκά. Ένα κύμα που στο πέρασμά του θα είναι δύσκολο να περάσει απαρατήρητο. Είναι η μόνη ελπίδα πιστεύω. Όσο λειτουργούμε όπως λειτουργούμε δεν μας παίρνουν στα σοβαρά. Μια σπίθα περιμένει ο κόσμος. Μόλις ανάψει, δύσκολα θα περιοριστεί

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Simos 08/07/2010 14:38:08

      Μήπως να κάναμε καμμιά οργανωμένη εθιμοτυπική επίσκεψη σε κάποια κανάλια την ώρα του δελτίου ειδήσεων? Οι προβοκάτορες της κοινής γνώμης έχουν τεράστια ευθύνη για την πολιτικοοικονομική κατάντια του τόπου.

  6. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 08/07/2010 14:10:29

    Δεν είχε πολύ κόσμο πάντως απ'ότι φίνεται. Δεν πειράζει όμως. Και χωρίς την επιχείρηση 'Αγρογή' δε νομίζω να είχε. Από Σεπτέμβρη τώρα.

  7. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 08/07/2010 14:19:24

    Να πας να απεργήσεις. Καλά κάνεις και συμφωνώ.

    Κι εγώ οργισμένος είμαι. Κι εσύ εξάλλου. Κι όλος αυτός ο κόσμος που κατεβαίνει στις πορείες.

    Κανονικά θα έπρεπε να είναι πολύ περισσότερος κόσμος στις συγκεντρώσεις και τις πορείες.

    Δεν είναι.

    Και η δική μου η εξήγηση είναι ότι ο έλληνας σήμερα δεν εμπιστεύεται τις ηγεσίες των συγκεντρώσεων, των πορειών, των συνδικάτων και των κομμάτων. Δεν θέλει ούτε να τους βλέπει δηλαδή. Οχι μόνο το 40% που ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙ. Αλλά και μεγάλο κομμάτι από το υπόλοιπο 60% που (είναι να απορείς δηλαδή) πάει ακόμη και ψηφίζει.

    Και δεν μπορείς να κατηγορήσεις τον πολίτη που έχασε την εμπιστοσύνη του ότι δεν κάνει καλά. Πολύ καλά κάνει. Εκτός κιαν διαφωνεί κανείς ότι δεν κάνει καλά ο έλληνας και ο πολιτης που εχασε την εμπιστοσύνη του στο "πολιτικό προσωπικό". Να καταγραφεί η διαφωνία του.

    Οκ. Μας πήραν τα σώβρακα, μας χαντάκωσαν, μας βάλαν φωτιά το σπίτι, μας υποθηκεύσαν για 50 χρόνια. Τι κάνουμε; Τι μπορούμε να κάνουμε;

    Να αλλάξουμε αυτούς που κυβερνούνε με τους άλλους, λένε μερικοί. Πατριώτες, να σας πληροφορήσω ότι το χουμε ξανακάνει αυτό. Πολλές φορές. Οχι μια και δυο. Δύο αιώνες από το '21 αυτό κάνουμε. Δυο αιώνες αλλάζουμε το ένα κόμμα με το άλλο κόμμα. Δεν έπιασε. Λίγο, πολύ λίγο. Και χλωμό.

    Τις συντάξεις, και τα 8ωρα, και τα δώρα και τους 13ους, και τα επιδόματα λοχείας, και την περίθαλψη, και... και... και..., ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΧΑΡΙΣΑΝ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ. Κάτι τρελλοί βγαίναν στους δρόμους και χτυπιόντανε. Και απαιτούσανε. ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ. Οχι από την πονοψυχιά των κομμάτων και των ηγεσιών τους. Ιδίως αυτών.

    Το μόνο που μας έμεινε είναι η φαγωμάρα τους στα δελτία ειδήσεων. Διορισμοί, σπατάλες, και χίλια δυο. Τα καταγγέλουν οι μεν για τους δε. Καθε-βραδινά. Οχετός. Και θλίψη μεγάλη.

    Λευκές περιστερές ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

    Ούτε κιαν "ασπρίσουμε" τις παλιές θα έχουμε κάνα ΠΟΛΥ σοβαρό αποτέλεσμα. Σαρξ εκ της σαρκός είναι όλοι τους, του ιδίου συστήματος. Κοιτάξτε και τα δύο κόμματα. Δείτε τα πρόσωπα και τα ονόματα και κάντε μια αναζήτηση στο ιντερνετ. Για πολλούς από αυτούς "ζέχνει" ο τόπος. Να πάθεις κατάθλιψη δηλαδή. Υπηρέτες του λαού και του δημοσίου συμφέροντος να σου τύχουν!

    Και τι κάνουμε; Τι μπορούμε να κάνουμε; Αυτό είναι το σύστημα. Φεύγει το ένα κόμμα, έρχεται το άλλο. Μας εξαπατούν και οι καινούριοι και συνεχίζουν το βιολί των προηγούμενων. Διορισμοί, σπατάλες και τα γνωστά χίλια δυο. Αλλα μας τάζουν, άλλα κάνουν. Οι "υπηρέτες" μας. Και μας στέλνουν και τον λογαριασμό. Αλλάζει σε μια νύχτα αυτό το πράμα;

    Δεν ξέρω με σιγουριά τι να κάνουμε. Αυτό που ξέρω με σιγουριά είναι ότι όσο τους ψηφίζουμε και μετά για 4 χρόνια το σύστημα, η τάχαμου "δημοκρατία" μας, ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟ επάνω τους, και σ' αυτό που μας κάνουν, τα καμάρια μας (ο θεός να τους το ξεπληρώσει), ορισμένοι μάλιστα και "οικογενειακώς", ΠΡΟΚΟΠΗ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΜΕ.

    Αρα μάλλον πρέπει να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ να βάλουν σκόρδο στη σκορδαλιά.

    Να βάλουν ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ στην "δημοκρατία τους". Την Ολιγαρχία δηλαδή την τωρινή. Την "ενός ανδρός αρχή". Με τον αρχηγό του καθενός κόμματος επικεφαλής της διμοιρίας των αντιπροσώπων ΜΑΣ (ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ παλληκάρια οι βουλευτές, ΟΧΙ ΔΙΚΟΙ ΣΑΣ). ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ. Οχι εσείς.

    Που μου αξιώνετε να διατάζετε ΕΣΕΙΣ τους ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΒΟΥΛΕΤΥΕΣ τι θα ψηφίσουν. ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ. Εσάς αντιπροσωπεύουν ή εμάς; Δημοκρατία το λέτε αυτό το κόλπο; Εξυπνάδες τώρα. Αυτό πρέπει να αλλάξει. ΠΡΟΚΟΠΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ.

    Κι εμείς οι έξω από τα κόμματα που δεν ψηφίζουμε αλλά κυρίως όσοι είναι στα κόμματα και επιμένουν ότι από αυτό το μη-δημοκρατικό σύστημα μπορεί να προκύψει κάτι καλό. Πιέστε τους. Πιέστε τους. ΠΙΕΣΤΕ ΤΟΥΣ. Ζητείστε δημοκρατία. Δημοκρατία Ελληνες. Δημοκρατία που μάθατε στο σχολείο. Δημοκρατία των παππούδων μας. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

    Τι σοσιαλισμοί και τι κομμουνισμοί και τι φιλευθερισμοί; Εκανες παιδάκι μου ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ πρώτα να δεις τι είναι; Ε, έκανες;

    Δημοκρατία ή Βαρβαρότητα

    Θραξ Αναρμόδιος

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ Θραξ Αναρμόδιος 08/07/2010 23:09:09

      Δεν διαφωνώ ότι ο Έλληνας πολίτης έχασε την εμπιστοσύνη στο ''πολιτικό προσωπικό'' της χώρας. Αυτό που θα πρέπει να κοιτάξει πρωτίστως ο Έλληνας πολίτης είναι τα μούτρα του στον καθρέφτη και να διερωτηθεί αν είναι πολίτης ή ραγιάς. Γιατί κακά τα ψέμματα, μπορεί να καταλαβαίναμε όλοι την σαπίλα του πολιτικού και οικονομικού γίγνεσθαι της Ελλάδας όλα αυτά τα χρόνια, αλλά όσο οι τραπεζικοί μας λογαριασμοί και οι κοιλάρες μας ήταν γεμάτες και δεν απειλούνταν σφυρίζαμε αμέριμνα.
      Αν θέλουμε να λεγόμαστε πολίτες θα πρέπει να έχουμε λόγο. Στο σχολείο μας μαθαίναν ότι οι πολίτες σε μια δημοκρατία έχουν δικαιώματα αλλά έχουν και υποχρεώσεις. Εμείς δυστυχώς δεν ακολουθήσαμε αυτή την αρχή, και γι' αυτό δεν δικαιούμαστε να αποκαλούμαστε πολίτες. Ραγιάς είναι ο Έλληνας όσο και αν δεν μας αρέσει. Κάποτε ήταν ο Τούρκος, τώρα είναι οι δημοκρατικά εκλεγμένοι βουλευτές μας και οι ευρωπαίοι εταίροι μας (ας γελάσω) που μας διαφεντεύουν.
      Υ.Γ. χωρίς να αποκλείεται επιστροφή του Τούρκου (μεταξύ σοβαρού και αστείου)...

  8. Κομοτηνη avatar
    Κομοτηνη 08/07/2010 14:22:41

    τι σου κάνει ο πληθωρισμός
    Τα αργύριοα απο 30 έγινα 159

  9. antonis avatar
    antonis 08/07/2010 14:31:02

    Δυο σχολιακια
    α) Στις περισσοτερες ιδιωτικες επιχειρησεις απλα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η απεργια (με ποινη απολυσης την επομενη ακριβως μερα). Αυτο ειναι σημαντικος παραγοντας για το οτι δεν ειναι εφικτο να κατεβει πολυς κοσμος στις πορειες. Κατα τη γνωμη μου τα νουμερα που διαβαζω (1 εκατ.) ειναι αδυνατον να πραγματοποιηθουν.

    β) Η ΓΣΕΕ δεν καλυπτει συνδικαλιστικα παρα μικρο αριθμο εργαζομενων, πχ σε πολυ μεγαλες εταιρειες ή σε τραπεζες. Παρα πολλοι εργαζομενοι, ιδιαιτερα στην επαρχια, ειναι επι ξυλου κρεμαμενοι.

    Επισης σε παρα πολλες εταιρειες δεν υπαρχουν καν σωματεια.

  10. Greg avatar
    Greg 08/07/2010 14:45:35

    Οι πορείες πρέπει να σταματήσουν. Ποδαρόδρομος μέσα στην ζέστη, πολύωρη ορθοστασία, και φθάνοντας στον προορισμό το πλήθος διαλύεται.

    ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ, ΜΕ ΧΑΠΕΝΙΝΓΚ, ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ, ΟΜΠΡΕΛΕΣ, ΤΕΝΤΕΣ ΓΙΑ ΣΚΙΑ, "ΒΡΩΜΙΚΑ", ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΝΕ ΝΕΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΝΟΗΘΟΥΝ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ. ΑΛΗΘΕΙΑ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ "ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ" ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΤΣΑΛΑΝ. ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΛΑΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΣΥΝΑΥΛΙΑ;

    • aengus avatar
      aengus @ Greg 08/07/2010 15:22:24

      Έγινε και συναυλία. Δεν πήγες.

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ aengus 08/07/2010 16:15:43

        Μόνο μία; Εδώ πρέπει να γίνεται συναυλία κάθε εβδομάδα, σε κάθε πόλη; Που είαι οι "κουλτουριάρηδες" του κώλου καλλιτέχνες μας;

        ο Νταλάρας; Ο Σαββόπουλος, Η Φαραντούρη, ο Νικολόπουλος, κ. α. μπουμπούκια που ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ με ΧΡΥΣΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ απο τα κονδύλια του Υπουργείου Πολιτισμού??????

        Δεν πειράζει άμα οι σύζυγοί τους είναι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, καλλιτέχνες είναι όλα τους συγχωρούνται ή μήπως όχι????

      • Orestios avatar
        Orestios @ aengus 08/07/2010 16:29:47

        Αρκά, αγωνίζονται για τον σοσιαλισμό μαζί με το GAP. χο! χο!

      • aengus avatar
        aengus @ aengus 08/07/2010 21:13:34

        Ακριβώς όπως το λέτε ΑΡΚΑ και ΟΡΕΣΤΙΕ. Τώρα ΕΦΑΓΑΝ.

  11. Γιωργης avatar
    Γιωργης 08/07/2010 14:57:31

    εγω ειμαι 32,εχω χασει καθε ελπιδα και απλως προσπαθω να δω αν αντεχω στην ιδεα του χρονου τετοιο καιρο να ψαχνω φαγητο στους καδους
    εσεις απο τη μερια σας μπορειτε αφυψηλου να με κρινετε και να βερμπαλιζετε ασυστολα εκ του ασφαλους
    ετσι κι αλλιως κανεις δε νοιαζεται για κανεναν στο αθλιο τοπο που ειχα την ατυχια να γεννηθω

  12. Γιωργης avatar
    Γιωργης 08/07/2010 14:57:31

    εγω ειμαι 32,εχω χασει καθε ελπιδα και απλως προσπαθω να δω αν αντεχω στην ιδεα του χρονου τετοιο καιρο να ψαχνω φαγητο στους καδους
    εσεις απο τη μερια σας μπορειτε αφυψηλου να με κρινετε και να βερμπαλιζετε ασυστολα εκ του ασφαλους
    ετσι κι αλλιως κανεις δε νοιαζεται για κανεναν στο αθλιο τοπο που ειχα την ατυχια να γεννηθω

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιωργης 08/07/2010 15:08:34

      Γιώργη κάνεις λάθος.
      Πολλοί νοιάζονται, απλά χαμένοι είμαστε όλοι στα μικρά, μεγάλα ή άλυτα προβλήματα μας.
      Υπομονή φίλε
      Κουράγιο και μη χάνεις την ελπίδα...

      • Γιωργης avatar
        Γιωργης @ μικρός οδυσσέας 08/07/2010 16:07:44

        ελαχιστοι νοιαζονται
        ως προτινος ημουν κι εγω ενας απο αυτους
        οχι πια
        ο σωζων εαυτον σωθητω
        ετσι κι αλλιως δεν ειναι τυχαιο οτι την κριτικη τη δεχεται η γενια μου αποκλειστικα απο τις αποτυχημενες,αλλα επαρκως βολεμενες προηγουμενες
        μας μισειτε και το δειχνετε με καθε τροπο
        προσωπικα το εχω εμπεδωσει και θα απαντησω οταν πρεπει,οπως πρεπει
        και κατι μου λεει οτι δεν ειμαι ο μονος

  13. nemessis avatar
    nemessis 08/07/2010 15:27:08

    http://www.youtube.com/watch?v=ipLMjvHLPLM

    Μανώλης Μητσιάς ..."ΕΠΕΣΕ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ" προφητεία που έρχεται...

  14. Hellas-Orthodoxy avatar
    Hellas-Orthodoxy 08/07/2010 16:15:07

    Τι νοημα εχει μια απεργια την επομενη της ψηφισης του Ασφαλιστικου;Μονο οι φωστηρες του Κκε και λοιπων αριστερο-δεξιοτσεπων,μπορουν να μας πουν.

    • aengus avatar
      aengus @ Hellas-Orthodoxy 08/07/2010 20:05:52

      «Ξεχνάς» φαίνεται ότι το ΠΑΜΕ δεν περίμενε τη σημερινή ημέρα να κάνει πορείες και απεργίες –λοιδωρούμενο.
      Αλλά κατηγορείς χυδαία και το ΚΚΕ (το μοναδικό κόμμα που δεν διόρισε, που προτείνει να καταργηθούν όλα τα προνόμια για τους εργατοπατέρες, εκτός από την κατάργηση της σύνταξης για τους βολευτές…)
      Τα καλά και συμφέροντα λοιπόν…
      Αλλά πέτα λάσπη, πέτα λάσπη, στο τέλος κάτι μένει…

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ aengus 09/07/2010 10:34:28

        Δεν διόρισε; Από που κατέβηκες εσύ; Έλα στο δήμο της περιοχής μου να δεις αν διόρισε. Κάτι λεχρίτες κομματόσκυλα έχουν μπει επάξια με πτυχία λυκείου ή και χωρίς στις θέσεις του δήμου. Ακόμα και σήμερα μιλάνε για Μαρξ. Την θεωρία που εμφανίζεται να λύνει όλα τα προβλήματα αλλά στο δια ταύτα κατέστεψε όποια χώρα εφαρμόστηκε. Βέβαια δεν έχει σημασία το τι πιστεύουν αλλά το τι κάνουν. Στις πρακτικές τα μαύρα-μαύρα.

        Η φάμπρικα ξεκίνησε με τον ΚΚΕ δήμαρχο κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 70. Πολλοί πήραν σύνταξη κιόλας. Άλλωστε ο μόνιμος υποψήφιος του κόμματος έχει διοριστεί σε δημόσιο νοσοκομείο αλλα σαν συνδικαλιστής δεν πολυπατάει αφού αγωνίζεται για το καλό μας. Έχει φτιάξει και μια σπιταρώνα σε κεντρικό σημείο της περιοχής από τα θεμέλια. Δεν νομίζω πως έχει κάνει έστω και ένα μεροκάματο στη ζωή του. Παιδί του κόμματος και μέσα στα κοινά (ο νοων νοείτω).

        Συναλλαγή δεν γίνεται χωρίς το ΚΚΕ αλλά είναι χαμηλών τόνων.

    • ataktos avatar
      ataktos @ Hellas-Orthodoxy 08/07/2010 20:23:22

      Hellas-Orthodoxy- Παρακαλώ αυτοσυγκράτηση σου ..προσωπικά περίμενα τους Ορθόδοξους Ελληναράδες ..που επιδοτούμενοι από τον κρατικό κορβανά ασύστολα .. μου θυμίζουν... πολύ τους "συνδικαλιστές" ΠΑΣΚΕ

      • ataktos avatar
        ataktos @ ataktos 08/07/2010 20:29:03

        δλδ. όταν κατεβαζατε τον στρατό σας ..στης πλατιές ..για ψηλού πήδημα και μας ρεζιλεύατε διεθνώς ..μπορούσατε ..σωστό ...τώρα που πραγματοποιείτε το ολοκαύτωμα του λαού μας πάλι σιωπατε ..και.. πάλι η αριστερό-δεξιοτσεπων φταίνε ..σε δοξάζω ..τζάμπα είναι τέκνο

  15. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 08/07/2010 16:16:56

    Λοιπόν το ομολογώ. Είμαι εκτός κλίματος. Δεν κατέβηκα στη διαδήλωση. Αεν πιστεύω σε 24ωρες απεργίες ούτως ή άλλως. Δεν καταλαβαίνω πως στην παρούσα κατάσταση μια απεργία 24ωρη - 48ωρη- διαρκείας θα μπορούσε να βοηθήσει. Συγγνώμη αλλά σε όλο αυτό τον τζερτζελέ εγω βλέπω απλώς ΑΥΤΟΥΠΟΝΟΜΕΥΣΗ. Είναι πάντως της μόδας. Η κυβέρνηση, τα κόμματα, η χώρα κάνουν τον τελευταίο καιρό συνήθως αυτά που δεν τους συμφέρουν. Κάποιοι προσπαθούν και ως άτομα να μην αποτελέσουν εξαίρεση.

    • antonis avatar
      antonis @ firiki2010.wordpress.com 08/07/2010 16:20:10

      και τι ειναι αυτο που θα μπορουσε να βοηθησει;

      • Γιωργης avatar
        Γιωργης @ antonis 08/07/2010 16:21:18

        τιποτα
        μονο ατομικες προσπαθειες για την ατομικη η οικογενειακη επιβιωση
        κι οποιος σωθει

      • firiki2010.wordpress.com avatar
        firiki2010.wordpress.com @ antonis 08/07/2010 17:05:44

        1 Αυτό που ο Γιώργης ονομάζει απαξιωτικά "ατομικές προσπάθειες για ατομική και οικογενειακή επιβίωση". Δεν είναι λίγο να βάλουμε τάξη "στα του οίκου μας" και να προσαρμοσθούμε στις νέες συνθήκες.
        2 Να συνειδητοποιήσουμε ότι από την κατάσταση χαλαρότητας - αν δεν είμαστε συνυπεύθυνοι για την δημιουργία της- ωφεληθήκαμε κι εμείς.
        3 Να καταλάβουμε ότι ανεξαρτήτως κυβερνήσεως στην κατάσταση που είμαστε δεν υπάρχουν ευχάριστες λύσεις. Απλώς οι δυσάρεστες λύσεις οφείλοουν να είναι αποτελεσματικές.
        4 Στον κύκλο μας με τα μέσα που διαθέτουμε να προσπαθήσουμε να πείσουμε για την ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ λύση που θεωρεί ο καθένας μας ορθή. Πάντως λύση χωρίς να γίνουμε πιο παραγωγικοί (περισσότερη δουλειά? πιο "έξυπνη" δουλειά? καλύτερη οργάνωση?) δεν υπάρχει.
        Καταλαβαίνω ότι όλα αυτά ηχούν ξενέρωτα και καθόλου αγωνιστικά αλλά το είπα εξ αρχής.Είμαι "εκτός κλίματος".

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ antonis 08/07/2010 17:12:47

        Όσο σε διαβάζω ρε συ firiki , αν και νεοδημοκράτης , τόσο πιο πολύ σε συμπαθώ και σέβομαι.

        Αυτό χρειάζεται η χώρα , τίμιους μετριόφρονες ορθλογιστές

      • firiki2010.wordpress.com avatar
        firiki2010.wordpress.com @ antonis 08/07/2010 17:32:07

        @ undercover gpr
        To κοπλιμέντο δεν είναι το "τίμιους μετριόφρονες ορθολογιστες" ούτε το "σε συμπαθώ και σέβομαι" αλλά το "σε διαβαζω"! Ευχαριστώ!
        Το "αν και νεοδημοκράτης" όμως δεν το κατάλαβα.Ετσι όπως είναι διατυπωμένο δεν κατάλαβα αν αφορά εμένα ή εσένα. Αν θέλεις το διευκρινίζεις.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ antonis 08/07/2010 17:38:24

        λολ , εσένα αφορούσε αλλά το είπα με χιουμοριστική διάθεση.

      • firiki2010.wordpress.com avatar
        firiki2010.wordpress.com @ antonis 08/07/2010 17:50:59

        @ undercover gpr
        Kανένα πρόβλημα! Ομολογώ πάντως ότι μου ενέπνευσες ανάρτηση στο firiki2010. wordpress.com (η επόμενη ή μεθεπόμενη) και θα είναι αφιερωμένη εξαιρετικά σε σένα. Και πάλι ευχαριστώ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ antonis 08/07/2010 17:51:33

        Νεοδημοκράτης? Από πότε βρε υπό κάλυψη greek political review?

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ antonis 08/07/2010 18:14:55

        Άντε πάλι ,

        είπαμε εσύ κρύο ντους αμέσως.

        p.s Δεν είμαι ούτε θα γίνω ποτέ Νδημοκράτης , τα κομματόσκυλα του site κάνουν κρά

      • Orestios avatar
        Orestios @ antonis 08/07/2010 18:16:50

        Μόνο σαν οπαδός του GAP μπορείς να επιβιώσεις.
        Ίσως και της Ντόρας τώρα που έγινε σοσιαλίστρια.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ antonis 08/07/2010 18:19:25

        σσσσσσσσσσσσσσσσσσσ

        (ο ήχος του ντους , μπας και ξυπνήσεις και μάθεις να διαβάζεις)

      • Orestios avatar
        Orestios @ antonis 08/07/2010 18:34:21

        Σας ξέρουμε κι εσάς τις κρυφές.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ antonis 08/07/2010 18:51:45

        Που σου ρε γαμώτο , κι είχα κι εγώ μια ελπίδα να μην με αποκαλύψουν αλλά αυτός ο Ορέστιος τελικά είναι γάτα.

        Εκεί στη ΔΑΠ τα πιάνουν στον αέρα κάτι τέτοια!!

        (φιλαράκο όποια κομματική ταυτότητα και να προσκυνάς , εμένα δεν θα με κάνεις ποτέ οσφυοκάμπτη κομμάτων , σας παίζω στα δάχτυλα κάτι Δαπιτάκια και Πασπιτάκια σα κι εσένα)

      • Orestios avatar
        Orestios @ antonis 08/07/2010 19:01:05

        χαχαχαχαχαχαχα
        Φαίνεται είσαι πολύ ικανός ταχυδακτυλουργός.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ antonis 08/07/2010 19:06:44

        Τόσο αναμενόμενη απάντηση ?

        Με απογοητεύεις τσ τσ τσ , so boring , δεν έχεις πλάκα sorry , παω σπίτι , βρες άλλον να παίξεις καλό μου.

      • Orestios avatar
        Orestios @ antonis 08/07/2010 19:13:38

        Τί κρίμα που φεύγεις! Είσαι καλό pet για παιχνιδάκια.

      • aengus avatar
        aengus @ antonis 08/07/2010 20:17:11

        Γιώργη, πλάκα μας κάνεις!

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ firiki2010.wordpress.com 09/07/2010 10:55:23

      ...Νεοδημοκράτης? Από πότε βρε υπό κάλυψη greek political review?...

      Αυτή η ιστορία είναι μυστήριο για μένα δλδ το πως οι φάκτορες αφήνουν την αλλαγή του νικ. Μόνο σύγχυση μπορεί να δημιουργήσει και φυσικά αφήνει ερωτηματικά. Ενημερωτικά σε αλλοδαπά φόρουμ αυτό είναι ανεπίτρεπτο...

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Κοντη Λιζα 09/07/2010 11:16:47

        Το nick το άλλαξα γιατί τσακώθηκα με τον Φ. και ήμουν σε moderation και για να το αποφύγω (επειδή επιβραδύνεί τις συζητήσεις που κάνω) άλλαξα το νικ σε undercover gpr (με χιουμοριστική διάθεση) για να καταλαβαίνουν όλοι οι παλιοί με τους οποίους συνομιλώ και κουβεντιάζω ποιος είμαι.

        Ο Φ. είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβε με τη πρώτη και , προς τιμή του , με άφησε χωρίς moderation να συνεχίσω να σχολιάζω δίχως ελεγκτικούς μηχανισμούς. Το μέχρι πότε θα το δούμε (προφανώς μέχρι να με εξοργίσει ο Ορέστιος με τα προπαγανδιστικά του μονολεκτικά σχολιάκια και να αρχίζω να βρίζω ακατάπαυστα χαχαχαχα).

        Οι περισσότεροι πάντως σχολιαστές με τους οποίους συνομιλώ γνωρίζουν ακριβώς ποιος είμαι , δεν θέλει και πολύ μυαλό αν είσαι παλιός σχολιαστής.

  16. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/07/2010 16:22:11

    Αυτές οι πορείες, από τους συνδικαλιστικούς "φορείς", είναι για ξεκάρφωμα. Χρειάζεται άλλου είδους δράση.

  17. Asterix avatar
    Asterix 08/07/2010 16:34:00

    Αυτές οι 24ωρες είναι χάσιμο χρόνου, χρημάτων και ενέργειας. Βάζουν μια προσωρινή τρικλοποδιά στην αγορά, μερικές χιλιάδες φούκαράδες περνούν λίγες ώρες ταλαιπωρίας... Και αυτό ήταν.

    Τι είδους αντίσταση είναι αυτή;
    Κοροϊδία 100%.

  18. deldio avatar
    deldio 08/07/2010 17:03:38

    Αφού όλοι βρισκόμαστε σε αδιέξοδο, όλοι θέλουμε να αγωνιστούμε αλλά και όλα τα βλέπουμε μάταια,τότε η λύση είναι απεργία διαρκείας, και ταυτόχρονα, παύση πληρωμών οποιασδήποτε ληξιπρόθεσμης οφειλής σε Δ.Ο.Υ., Δήμους, ΔΕΚΟ, Τράπεζες κλπ, με εξωτερική κυλιόμενη περιφρούρηση από εργαζόμενους και πολίτες ώστε να μην μπορεί κανείς να πάει να τους πληρώσει. Θα δεις τότε τί τζέρτζελο έχει να γίνει με τους δωσίλογους-Γιωργάκηδες!

    • Γιωργης avatar
      Γιωργης @ deldio 08/07/2010 17:08:00

      αυτο που λες προυποθετει συλλογικη δραση
      απο τη μια το γεγονος οτι κανεις δεν εμπιστευεται κανεναν
      απο την αλλη το πασιφανες οτι κανεις δε νοιαζεται για κανεναν πλην εαυτου (οι εξαιρεσεις ειναι ανεπαρκεις )
      και δεδομενου οτι για να αντιστραφουν ολα αυτα χρειαζεται να περασουν 3-4 γενιες ανθρωπων
      ειναι και αυτο ανεφικτο

  19. Ορθολογιστής avatar
    Ορθολογιστής 08/07/2010 17:20:31

    Μεγάλη οργή από τούς περισσοτέρους τών ομιλητών.
    Όμως υπάρχει λίγο πιό πάνω καί ένα κείμενο εξακοσίων καί πλέον λέξεων
    πού μού έκανε εντύπωση, μέσα από τό οποίο μιλούν ή πείρα καί ή λογική.