#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/11/2011 22:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φουλ για εκλογές, αν δεν το καταλάβατε, Βαγγέλη, Θοδώρα, Γιώργο



Δύο δρόμοι υπήρχαν σ’ αυτό το «σώου» με τις επιστολές. Και οι δύο είχαν κοινή κατάληξη: τις εκλογές. Και γι’ αυτό ο Σαμαράς με τους χειρισμούς του έσωσε την εθνική (και προσωπική) αξιοπρέπεια: επειδή γνώριζε ότι ο στρατηγικός στόχος των εκλογών παραμένει αμετακίνητος.

Από την ώρα που ο Σαμαράς έστειλε την ομοιότυπη επιστολή στους Ευρωπαίους τα ενδεχόμενα ήταν

α) Nα του γυρίσουν πίσω την επιστολή επειδή δεν θα τους ικανοποιούσε το περιεχόμενό της. Αυτό σήμαινε απόσυρση της εμπιστοσύνης προς την κυβέρνηση Παπαδήμου, και άρα εκλογές.

β) Nα την αποδεχθούν. Αυτό θα σημαίνει ότι το χρονοδιάγραμμα που συμφωνήθηκε στην συνάντηση Παπούλια – Παπανδρέου – Σαμαρά παραμένει ως έχει: εκλογές 19 Φεβρουαρίου.

 

Τώρα το ότι το «μακρύ χοντρό χέρι» δεν κατάλαβε «γρι» από τις κινήσεις του Σαμαρά στη σκακιέρα, δεν είναι πρόβλημα του Αντώνη.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. agitatoras avatar
    agitatoras 23/11/2011 22:39:18

    ΚΑΛΑ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ 19/2 ΜΙΛΑΤΕ; ΜΑΛΛΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΤΙΛΗΨΕΩΣ .

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ agitatoras 23/11/2011 22:42:51

      Τι εννοεις agitatora,εσυ και το New Model Army σου?

  2. Δικερως avatar
    Δικερως 23/11/2011 22:40:05

    Ποσο δικιο εχεις,my friend.
    Το προβλημα ειναι πως και αρκετοι εξ ημων δεν πρεπει
    να κανουν το ιδιο(να μην καταλαβουν ''γρι'').

  3. σίγουρος avatar
    σίγουρος 23/11/2011 22:45:35

    Οι εκλογές σε κάθε περίπτωση ήρθαν κοντύτερα. Το μεγαλύτερο όμως κέρδος είναι ότι ετρώθη η φαινομενικά ανίκητη Γερμανική διαπραγματευτική ισχύς. Ο Δαβίδ πάντα δείχνει μικρός μπροστά στο Γολιάθ… όμως δεν είναι …

  4. agitatoras avatar
    agitatoras 23/11/2011 22:45:59

    Eίναι σχεδόν οριστικό: Δεν πρόκειται να γίνουν εκλογές στις 19 Φεβρουαρίου και πλέον και η ίδια η Ν.Δ. διά του εκπροσώπου της Γιάννη ΜΙχελάκη δήλωσε ότι «Αν η διαδικασία καθυστερήσει, τότε θα το δούμε» αλλάζοντας την μέχρι τώρα άκαμπτη στάση για τις 19 Φεβρουαρίου. (defencenet.gr) ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ agitatoras 23/11/2011 22:48:58

      Εικοτολογια.
      Ηρεμειστε,κοντος ψαλμος αλληλουια.

    • http://chomatery.blogspot.com avatar
      http://chomatery.blogspot.com @ agitatoras 24/11/2011 11:22:06

      ξεχνάς ότι η ΝΔ δεν μπορεί να εκβιάσει εκλογές αν το ΠΑΣΟΚ δεν τις επιθυμεί, κι έχει πολλούς λόγους να μη θέλει...

      • Tassos avatar
        Tassos @ http://chomatery.blogspot.com 24/11/2011 13:27:25

        Στις 19 ο Σαμαράς αποσύρει την στήριξή του. Οι επιλογές του ΠΑΣΟΚ είναι 2: ή κυβέρνηση Πασοκ-λαός που πρόκειται για παρα φύση συνουσία και δεν πρόκειται να σταθεί ούτε μία μέρα είτε ο Γιώργος πάλι πρωθυπουργός. Στην πρώτη περίπτωση θα χεις αιματοχυσία λόγω αριστεράς-μερίδας Πασόκ ενώ η ΝΔ θα είναι στα κάγκελα, στην δεύτερη θα τον ρίξουν οι πασόκοι την επόμενη μέρα.

  5. GIORGOS TSAVOLAKIS avatar
    GIORGOS TSAVOLAKIS 23/11/2011 22:47:49

    ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ GIORGOS TSAVOLAKIS 23/11/2011 22:51:18

      Οι Γερμανοι ζητουν υπογραφες,εσυ ζητας ημερομηνιες.
      Ουτε εσυ μα ουτε κι αυτοι καταλαβατε τι σημαινει Σαμ.

    • φωνη avatar
      φωνη @ GIORGOS TSAVOLAKIS 23/11/2011 23:03:00

      Αυτό διαπραγματευόμασταν με τους Ευρωπαίους δηλ; O σκοπός της επιστολής ήταν η ημερομηνία των εκλογών;

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ φωνη 23/11/2011 23:20:38

        Δεν διαπραγματευτηκαμε τιποτα με τους Γερμανους.
        Ολες αυτες οι πιεσεις ηταν ενα power game που
        κερδισαμε ανεξοδα,δειχνοντας συναμα και το
        απαραιτητο διπλωματικο τακτ.
        Μπραβο στον Σαμαρα.

  6. agitatoras avatar
    agitatoras 23/11/2011 22:56:59

    @Δικερως : ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΙΣ. ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΠΟΤΟΜΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΣΤΙΣ 20 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ. ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΟΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΠΑΔΗΜΟΥ.

  7. Δικερως avatar
    Δικερως 23/11/2011 23:11:48

    Πιστευω πως εισαι αρκουντως ευφυης παρακολουθωντας σε.
    Αυτος ειναι κι ο λογος που δεν καταλαβαινω την καχυποψια σου.
    Δεν υπαρχει λογικη αναλυση που οδηγει στην πραγματοποιηση των
    φοβων σου.Το αντιθετο μαλιστα.
    Ηρεμησε και μην μενεις ξαγρυπνος.Μεχρι τις 20 Φεβρουαριου πιθανοτατα
    θα εχουν γινει πολλα.Τοσα πολλα που ουτε εσυ,ουτε εγω θα μπορουσαμε να
    τα προβλεψουμε.
    Αυτο που εχει σημασια ειναι πως ενα μεγαλο κομματι των Ελληνων δεσμευεται να στηριξει την προοπτικη της 19/2.Επισης και το κομμα που πιθανοτατα θα
    μας κυβερνησει.
    Ειδαλλως θα κανεις ασκησεις του μυαλου μπροστα στον γορδιο δεσμο της
    απροσδιοριστιας.
    Φιλικα.

    • S.τ.γ.θ. avatar
      S.τ.γ.θ. @ Δικερως 25/11/2011 19:27:31

      Kαι ποιος ρωτάει τον λαό και το μεγάλοή το μικρό κομμάτι του ;
      Σε ρωτήσανε καϋμένε και μας φυτέψανε τον Παπαδήμο ;

  8. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 23/11/2011 23:13:29

    το ποτε θα γινουν εκλογες δεν αφορα την Αγγελα για να το θεσουμε μονοι μας το θεμα ειναι εσωτερικη μας υποθεση λιγη διπλωματια δε ξερετε βρε παιδια
    οσο για τις εκλογες ειναι μονοδρομος

  9. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 23/11/2011 23:25:30

    Ο λαός δίνει προθεσμία
    19/2/12 χωρίς όρους και αγγλικά δίκαια my as-s

  10. ELLAS avatar
    ELLAS 23/11/2011 23:41:29

    ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΙΣ 19/2/12........

    • factorx avatar
      factorx @ ELLAS 23/11/2011 23:45:37

      Δηλαδή ήθελες να βάλει ένα θέμα εσωτερικής κυριαρχίας στην διαπραγμάτευση με τους ξένους; Μην τρελλαθούμε κιόλας...

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ factorx 23/11/2011 23:53:13

        Σωστα!
        Δεν τους πεφτει λογος!

      • ELLAS avatar
        ELLAS @ factorx 24/11/2011 10:17:23

        ΚΑΙ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΔΗΛΑΔΗ???

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ELLAS 24/11/2011 08:44:36

      Αν έκανε κάτι τέτοιο, τότε αυτό θα ήταν η πιο ευγλωττη κίνηση υποταγής στους ξένους. Οι τελευταίοι θα πρέπει να γνωρίζουν μόνον όσα τους αφορούν.
      Για την επιστολή, έχω να πώ ότι ήταν πολύ προσεκτική και έξυπνη. Εγραφε μόνον όσα αναφέρονται στις σχέσεις της χώρας με τους δανειστές της.

      Μία λεπτομέρεια εκτός της επιστολής: Δεν θα πρέπει κάποια στιγμή όλοι οι της ΝΔ, που βγαίνουν και κάνουν δηλώσεις προς τα ΜΜΕ, να υπενθυμίζουν τον προδοτικό και καταλυτικό ρόλο ΓΑΠ , σχετικά με το πώς φτάσαμε εδώ; Επισημαίνω ότι στον κόσμο περνάει η άποψη ότι η κυβέρνηση Παπαδήμου ήταν η κολυμβήθρα Σιλωάμ γιατον Γιωργάκη και σε λίγο -να μου το θυμηθείτε- θα βγεί , στο νου των Ελλήνων, έξω ,λίγο ή πολύ, από το κάδρο των ευθυνών για την σημερινή κατάσταση της χώρας

      Εκείνο που περιμένει ο κόσμος από τον Αντώνη εκτός των άλλων, είναι να εγγυηθεί ότι αυτοί πο έφταιγαν για το σημερινό κατάντημα της χώρας, θα τιμωρηθούν. Αυτό θα πρέπει να κάνει γνωστό προς πάσαν κατεύθυνσιν.

  11. ageliki avatar
    ageliki 24/11/2011 00:02:06

    o Βαγγελης και το Ντορακι ακομα διαβαζουν την επιστολη.

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 24/11/2011 00:02:08

    -Συγνώμη αλλά εκλογές την 19η /02/2012 λοιπόν...μόνο που το ΠΑΣΟΚ θα έχει ακόμα 153...αν δε υπολογίσουμε και τους πρόθυμους Υπουργούς ...μην πει κανένας για "δεσμεύσεις" γιατί η παρούσα Κυβέρνηση προέκυψε από μη τήρηση συμφωνιών της συνόδου κορυφής του κυβερνητικού μας ...εταίρου....
    -Συγνώμη ...ξανά δεν μπορεί ένα καθαρά εσωτερικό ζήτημα (εκλογές) να ανάγεται σε αλληλογραφία με οποιονδήποτε ξένο παράγοντα...με συμπεράσματα νίκης
    -Συγνώμη ...πάλι αλλά η επιστολή είναι κίνηση στρατηγικής αναδίπλωσης ...εκτός αν η Μέρκελ πχ δεν είναι στο ΕΛΚ...

    ΥΓ

    το ΜΠΔΣ με ...Αγγλικό δίκαιο είναι πάνω από "στρατηγικές" αν θέλουμε να μιλήσουμε για την καρδιά του προβλήματος, τα λοιπά (2020, 5 χρόνια ύφεση κλπ κλπ) είναι η ..........μηχανική υποστήριξη της καρδιάς...

    • EPICOUROS avatar
      EPICOUROS @ Ο Ιθαγενής 24/11/2011 13:19:22

      ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΟΙ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΚΡΟΔΕΞΙΟΥΣ , ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΓΕΛΟΙΟ ΤΗΣ ΑΡΚΟΥΔΑΣ.

  13. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 24/11/2011 00:08:02

    Ο Σαμαράς χειρίστηκε σωστά την υπόθεση. Όσοι επιμέναμε στο να μην υπογράψει κανένα χαρτί το κάναμε γιατί δεν θέλαμε ο Σαμαράς να αποδεχθεί εμμέσως το μίγμα πολιτικής του Μνημονίου και του Μεσοπρόθεσμου. Με την επιστολή του Σαμαρά παρέμεινε αναλλοίωτη αυτή η θέση εθνικής αξιοπρέπειας και ανοίγει πια ο δρόμος επανδιαπραγμάτευσης των λανθασμένων πολιτικών. Πέρα για πέρα ηγετική στάση άξια της εμπιστοσύνης των πολιτών.

  14. Γιώργος 33 avatar
    Γιώργος 33 24/11/2011 00:09:18

    19 Φλεβάρη αντίο εκλογές.Ωραία επιστολή.

    • ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ avatar
      ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ @ Γιώργος 33 24/11/2011 01:10:14

      ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΦΙΛΕ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΘΕΜΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ Η ΗΜΕΡΟΜ ΕΚΛΟΓΩΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΘΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΠΡΟΕΔΡΟ ΠΑΠΟΥΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤ ΑΡΧΗΓΩΝ ΑΝΤΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΝΩ ΜΙΑ ΚΑΤΩ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΗΜΕΡ ΕΚΛΟΓΩΝ Η ΜΕΡΚΕΛ ΚΑΙ ΣΙΑ?

  15. κώστας avatar
    κώστας 24/11/2011 01:18:34

    Είναι σαφές από πολλές δηλώσεις ότι η ημερομηνία των εκλογών αμφισβητείται ευθέως. Όταν θα πλησιάζει η ημερομηνία και τεθεί το θέμα, ποιος μπορεί να είναι σίγουρος ότι η παρούσα κυβέρνηση δεν θα παραμείνει στη θέση της έχοντας 150+ θετικές ψήφους παραμονής και "ολοκλήρωσης του έργου της", ακόμη και αν ο κύριος Σαμαράς αναγκαστεί να άρει την εμπιστοσύνη του σ' αυτή; Στο μεταξύ από τώρα μέχρι τις 19/2 τα ενδεχόμενα αποσκίρτησης βουλευτών από τη Νέα Δημοκρατία θα αυξάνονται. Θα επαναλάβω: ο κύριος Σαμαράς στέκεται αλλά βάλλεται πανταχόθεν από το εσωτερικό και το εξωτερικό. Επομένως εμείς ο λαός, έχουμε ρόλο. Ο στόχος είναι κοινός διότι μας αφορά όλους.

  16. Γιαννης Ν. avatar
    Γιαννης Ν. 24/11/2011 02:55:28

    Εγώ θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα και αν θέλει κάποιος να μου απαντήσει
    1. Γιατί πρέπει πάση θυσία να μείνουμε στο ευρώ;
    2. Γιατί η επιστολή στο ΕΛΚ και κατά συνέποια και η χθεσινή δεν είναι αναδίπλωση;
    3. Πως ακριβως θα κυβερνήσει η ΝΔ; Τι ακριβώς θα επαναδιαπραγματευτεί;
    θα έχει την δυνατότητα από τις συνθήκες που θα υπογραφούν ή θα κάνει συνεχείς ελιγμούς και αναδιπλώσεις και ως κυβέρνηση;

  17. Κωνσταντίνος Ν. avatar
    Κωνσταντίνος Ν. 24/11/2011 03:17:00

    Μπράβο στον κ. Αντώνη Σαμαρά. Του έχω εμπιστοσύνη. Το θάρρος του το έχει αποδείξει πολλές φορές. Αλλά από την θέση που βρίσκεται τα τελευταία 2 χρόνια αποδεικνύει και την τεράστια εμπειρία του. Κύριε πρόεδρε είμαι μαζί σου.

  18. μχ avatar
    μχ 24/11/2011 08:03:40

    ειλικρινά αντιλαμβάνομαι την δυσκολία να βαφτίσεις το κρέας ψάρι....
    αλλά μην εκτίθεστε-δεσμεύεστε για εκλογές 19/2.... καλώς η κακώς το παιχνίδι άνοιξε και οι κρίσιμες κινήσεις γίνονται εκτός Ελλάδος

    • μχ avatar
      μχ @ μχ 24/11/2011 08:21:57

      δεν νομίζω ότι η ηγεσία της ΝΔ θέλει εκλογές τώρα.... έτσι όπως έγιναν τα πράγματα την συμφέρει οι εκλογές να αργήσουν και η κυβέρνηση συνεργασίας(την οποία στηρίζει-ας μην ξεχνάμε) να μην "αποτύχει" πολύ αλλά λίγο
      Η αλήθεια είναι ότι εκβιασμός έγινε.Η πρωτοβουλία δεν ήταν στον Σαμαρά υπό την έννοια ότι ενδεχομένη άρνηση στήριξης της κυβέρνησης του σωλήνα δεν θα οδηγούσε σε εκλογές αλλά σε- αγαστή συνεργασία τροικανων και ΜΜΕ-σε περιθωριοποίηση του στο πολιτικό σκηνικό και ενδεχομένη διάσπαση της κοινοβουλευτικής ομάδας (που προς το παρόν αναβλήθηκε χωρίς να εξαλειφθούν οι αιτίες της κόντρας)
      Για την ταμπακιέρα ....τις προθέσεις κάποιου τις κρίνεις από τα έργα και όχι τις εξαγγελίες του.

      • μχ avatar
        μχ @ μχ 24/11/2011 08:36:37

        Y.Γ Αν η κυβέρνηση "πετύχει" (λέμε τώρα..) γιατί να γίνουν εκλογές ?

  19. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 24/11/2011 08:33:30

    Το είχε πεί ο ιδρυτής της παράταξης: Στην πολιτική υπάρχουν πράγματα που γίνονται και δεν λέγονται και άλλα που λέγονται και δεν γίνονται.
    Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι ποτέ κανείς πολιτικός , ούτε ανοίγει πλήρως τα χαρτιά του, κρατώντας για τον εαυτό του και τις επόμενες κινήσεις του το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού.

  20. Ίωνας avatar
    Ίωνας 24/11/2011 08:39:44

    Άψογη κίνηση Σαμαρά! Συγχαρητήρια Πρόεδρε! Οσονούπω, αρχίζουν τα ξεβρακώματα των τοκογλύφων, των δοσιλόγων τους και του ...μακριού - χοντρού χεριού! Ρεσιτάλ πολιτικής ικανότητας!
    Στον Real Fm, ο Τράγκας πάλι βγάζει χολή! Τα όσα εξέμεσε κατά του Αντώνη Σαμαρά, δεν λέγονται! Το γαρ πολύ της θλίψεως, γεννά παραφροσύνην. Γιώργο Τράγκα, σε καταλαβαίνουμε. Καμμιά δουλειά δεν είναι ντροπή!

    • Tassos avatar
      Tassos @ Ίωνας 24/11/2011 13:32:36

      Ξέρεις τί είναι όλοι εκεί στον Ρεαλ και στο Αλτερ να χουν ποντάρει ότι θα χρεωκοπήσουμε, να ΄χουν τα λεφτά τους στον τόκο στην Ελβετία με 0% και να μην λες να φαλίρεις σαν κράτος και να γυρίσεις στην δραχμή? καλά ο Κουρής χρωστάει κέρατα, μην χρωστάει κι ο Τράγκας κανα ΦΠΑ...

  21. Basilio avatar
    Basilio 24/11/2011 08:49:41

    Οι εκλογές θα γίνουν ΠΡΙΝ την 19/2/11.... Στοιχημα ότι θέλετε!!!

  22. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 24/11/2011 09:51:18

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ, έκανε κίνηση ΜΑΤ. ΄Εστειλε την ΙΔΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ, που οι ίδιοι οι Ευρωπαίοι την έκριναν οτι δεν τους καλύπτει!!! ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ. Επίσημα πλέον ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ότι το πρόγραμμα επιδεχεται ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ, και αυτες, προφανώς, γίνονται κατοπιν ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗΣ!!! ΣΟΦΗ, ΣΥΝΕΠΗΣ, ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ, ΛΥΤΡΩΤΙΚΗ Η ΚΙΝΗΣΗ ΣΑΜΑΡΑ!! Μας δικαιώνει για την επιλογη της 29 - 11 - 2009 ως ΑΡΧΗΓΟΥ ΤΗΣ ΝΔ!!! ΤΩΡΑ ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΟΣ ΗΓΕΤΗΣ!!

  23. ΜΠ avatar
    ΜΠ 24/11/2011 09:52:33

    Οι Εκλογές θα γίνουν όταν οι εταίροι βγουν χαμογελαστά και με σοβαρό ύφος γεμάτο κατανόηση δηλώσουν ότι "ο ρόλος της μεταβατικής κυβέρνησης έχει επιτευχθεί, η υποχρέωσή της και ο σκοπός της έχουν ολοκληρωθεί με επιτυχία", και έτσι θα δώσουν το πράσινο φως για την αλλαγή κυβέρνησης. Γιατί να το κάνουν έτσι; Έχουν δεχτεί την επιστολή του Α.Σ και πλέον ξέρουν με ποιόν έχουν να κάνουν. Αν δεν είχαν δεχτεί την επιστολή τότε θα μιλούσαμε άνετα για παράταση της ημερομηνίας των εκλογών. Επιπλέον η πρόθεσή τους αυτή θα ενισχυθεί από το χρόνο εκταμίευσης της δόσης, να δείτε που θα είναι άμεσα. Για την Ε.Ε η σημερινή κυβέρνηση έχει συγκεκριμένο περιορισμένο ρόλο και χρόνο, η δε προηγούμενη είναι καμμένο χαρτί. Δεν επιθυμούν να μιλούν με αυτόν που έχουν χαρακτηρίσει απαξιωτικά (βλέπε δηλώσεις Σαρκοζί). Δεν είναι τυχαίο ότι έχουν ξεκινήσει μία ελεγχόμενη αναδίπλωση των θέσεών τους που σημαίνει απλά ότι έχει ανοίξει ο δρόμος για την επαναδιαπραγμάτευση που ζητάει ο Α.Σ. Η εξέλιξη αυτή λοιπόν χρεώνεται όλη στις ενέργειες του Α.Σ ο οποίος θα πρέπει να ετοιμάζεται πλέον για τις προγραμματικές του δηλώσεις και τις δεσμεύσεις της κυβέρνησής του για τις πρώτες 100 ημέρες της δικής του διακυβέρνησης.

  24. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 24/11/2011 10:18:49

    ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Ο ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ ΑΝ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΜΟΝΟ ΤΟΥ Η' ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ ΘΕΛΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΠΙΕΣΗΣ ΕΧΕΙ Η ΝΔ ;ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΜΜΙΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΝΑ ΟΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΚΥΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΟΛΕΨΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΙ ΤΙΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΚΙ ΟΧΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΚΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΜΕΤΩΠΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΗΓΙΑ.

  25. agitatoras avatar
    agitatoras 24/11/2011 11:52:16

    ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΗΤΕΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ: Πολύ σωστά λοιπόν έκανε, έστω στο παρά πέντε, τη στροφή ο κ. Σαμαράς. Μπροστά στον εθνικό κίνδυνο μιας ανεξέλεγκτης χρεοκοπίας έπρεπε να βάλει στην μπάντα τα γινάτια των αριστερών, τις παλαβωμάρες των ακροδεξιών και όποιους μικροπολιτικούς σχεδιασμούς τού πρότειναν διάφοροι τυχάρπαστοι μέχρι σήμερα. Αυτοί οι σχεδιασμοί, έτσι κι αλλιώς, δεν περνάνε στο εκλογικό σώμα μιας χώρας που χρεοκόπησε ακριβώς επειδή υπήρχε περίσσεια μικροπολιτικής και σπάνις λογικής (ΠΑΣΧΟΣ ΜΑΝΔΡΑΒΕΛΗΣ) . Ο ΜΑΟ ΕΛΕΓΕ : "ΟΤΑΝ ΜΕ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟΥΝ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΜΟΥ ,ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ"

    • stoxastis avatar
      stoxastis @ agitatoras 24/11/2011 17:20:24

      οχι ο Μάο αλλά ο Λένιν στο ¨τί να κάνουμε¨

  26. Βεντούζα avatar
    Βεντούζα 24/11/2011 13:12:56

    Εγώ πιστεύω πως δυστυχώς ΔΕΝ θα γίνουν εκλογές στην συμφωνηθείσα ημερομηνία. Μακάρι να σφάλλω.

  27. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 24/11/2011 13:31:37

    Μ. Bαρβιτσιώτης: Η αντιμνημονιακή πολιτική δεν φέρνει αυτοδυναμία … είναι να απορεί κανείς αλλά και να τρέμει όταν ακούει τέτοιες φωνές από τη ΝΔ. Έχουν συναίσθηση σε τι κατάσταση απόγνωσης έχουμε φτάσει με τα μέτρα εξαθλίωσης που μας έχει φέρει το μνημόνιο…ρε δεν πας από εκεί που ήρθες...κοτεράκια!!!!