#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/09/2012 14:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φουκαράδες καλλιτέχνες κρύβουν από την εφορία για να ζήσουν

[caption id="attachment_178669" align="alignnone" width="600" caption="φωτό από το Πρώτο Θέμα"][/caption]

Τα στοιχεία που έδωσαν στα Νέα οι οικονομικές υπηρεσίες σχετικά με το πόσα εισοδήματα δήλωσαν το 2008 και το 2009 διάφοροι προβεβλημένοι τραγουδιστές που στις πίστες τα… σπάνε αλλά ξεχνούν να δηλώσουν το νυχτοκάματα, είναι αποκαλυπτικά. Δείχνουν πώς φτάσαμε ως εδώ, πώς φτάσαμε να μπαίνει τσεκούρι στους χαμηλόμισθους και τους συνταξιούχους, πώς ικετεύουν οι ανάπηροι να μην τους κοπούν τα επιδόματα, πώς παρακαλάνε οι πένητες χαμηλόμισθοι ένστολοι να μην υποστούν νέες μειώσεις.

Ελένη Κοκκίνου: Η… βασίλισσα των Μασάι από το ομώνυμο τραγούδι, δεν δήλωσε η κακομοίρα ούτε ένα ευρώ εισόδημα και το 2008 μόλις 4.447 ευρώ. Φαίνεται ότι τη ζούσε ο σύζυγος ή πεινούσε κι αυτή και το παιδάκι της. Αγόραζε εκείνη την εποχή από τα καλάθια όλα αυτά τα φανταχτερά ρούχα ενώ και το ταξί για να πάει στο μαγαζί της το πλήρωναν οι φίλοι. Όσο για τις εμφανίσεις, τις έκανε για την… τέχνη. Υπάρχει και η άλλη εκδοχή. Συστήνουμε μια εταιρεία, περνά έσοδα και έξοδα εκεί, δηλώνουμε ότι δεν είχε κέρδη η εταιρεία και καθαρίσαμε. Άσχετα αν ζούμε μια υπέροχη ζωή με κότερα, ταξίδια στο εξωτερικό, ακριβά ρούχα και χαϊλίκι της Εθνικής οδού που προσαρμόζεται στα πρότυπα του Κολωνακίου,

Ο Γιάννης Κότσιρας, αγαπητός τραγουδιστής και εσχάτως εξοργισμένος για την οικονομική κρίση. Οπού βρεθεί κι όπου σταθεί «τα χώνει» στους πολιτικούς για την κατάντια της χώρας. Πρόσφατα μάλιστα δήλωσε ότι τα τελευταία 30 χρόνια οι Έλληνες πληρώνονταν χωρίς να δουλεύουν καθόλου. Ο Γιάννης Κότσιρας, το 2008 είχε ετήσιο καθαρό εισόδημα 24.281 ευρώ αλλά μηδενικό το 2009. Να μην πήγαν καλά οι συναυλίες, να μην πληρώθηκε από το κέντρο που δούλευε, η εταιρεία που έφτιαξε να μην είχε κέρδη Ότι κι αν σημαίνει ο κ. Κότσιρας δεν έβγαλε ούτε φράγκο το 2009.

Η… απόλυτη σταρ Άννα Βίσση έχει σοβαρό πρόβλημα επιβίωσης. Το 2008 δήλωσε καθαρό εισόδημα 30.751 ευρώ και το 2009 3.223 ευρώ. Η κακόμοιρη δηλαδή έβγαζε 10 ευρώ την ημέρα, ούτε για το ψωμάκι της. Φυσικά αυτά είναι τα ατομικά εισοδήματα, άλλα τα λεφτά που μπήκαν στην κοινή εταιρεία που έχει συστήσει με τον Έλληνα ...Μπετόβεν, Νίκο Καρβέλα. Από εκεί μάλλον θα πληρώνουν για να διατηρούν το μαλλί στην… τρίχα και να πληρώνουν και τους πλαστικούς για να διατηρούνται πάντα φρέσκοι.

Η δε Δήμητρα Γαλάνη δήλωσε 4.786€ και 6.753€ το 2008 και το 2009, η οποία έχει ακίνητη περιουσία με αντικειμενική αξία 407.212€. Πρώτη στους αγώνες για την κοινωνική δικαιοσύνη η κ. Γαλάνη, μάλλον αποφάσισε να δει πως ζουν οι συνταξιούχοι του ΟΓΑ που παίρνουν 360 ευρώ το μήνα. Ή μάλλον αυτοί είναι σε καλύτερη μοίρα.

Ο Σάκης Ρουβάς δήλωσε το 2008 καθαρό εισόδημα 69.216€ και το 2009 67.628€, ενώ ο Γιώργος Μαζωνάκης είχε το 2008 καθαρό εισόδημα 65.586€ και το 2009 45.176€. Μα καλά, τόσες συναυλίες, τόσα νυχτερινά κέντρα, τόσες περιοδείες και δίσκοι και τόσες παρουσίες στην τηλεόραση και μόλις τα λεφτά που παίρνει ένα στέλεχος στο δημόσιο τομέα; Άραγε οι απανωτές γέννες για τον κ. Ρουβά του στοίχησαν και δεν είναι ο κακόμοιρος να δηλώσει παραπάνω.

Η Πέγκυ Ζήνα (που μαζί με τον σύζυγό της βρέθηκαν στο επίκεντρο τις προηγούμενες ημέρες με αφορμή δημοσιεύματα για φοροδιαφυγή 4,2 εκατ. ευρώ) δήλωσε το 2008 79.231€ και το 2009 125.682€. Δυστυχεί και η δύσμοιρη η κ. Ζήνα.

Οι πιο πλούσιοι η κατ’ άλλους τα πιο κορόιδα που δηλώνουν αρκετά, είναι ο Γιάννης Πλούταρχος, που δήλωσε 667.121€ το 2008 και 822.059 το 2009, σύνολο καθαρό εισόδημα 1.489.180 ευρώ, ενώ η ακίνητη περιουσία του φτάνει το 1,32 εκατ. ευρώ. Ακολουθεί ο Πασχάλης Τερζής με καθαρό εισόδημα 609.355€ το 2008 και 472.613€ το 2009, σύνολο 1.081.968€.  Ο Νότης Σφακιανάκης είχε εισοδήματα 638.665€ (262.995€ το 2008 και 375.670€ το 2009).

Αυτά λοιπόν για τους τραγουδιστές που φαίνεται ότι περνάνε κρίση πολύ πριν ξεκινήσει η κρίση για τους υπόλοιπους Έλληνες. Βέβαια, αν οι περισσότεροι έχουν off shore εταιρείες και περνούν εκεί τις αμοιβές τους είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.

Αν παίρνουν 8 και 10 χιλιάδες ευρώ νυχτοκάματο, δηλαδή καθαρίζουν με καμιά 200αριά χιλιάρικα το μήνα, αλλά τα 199.000 είναι «μαύρα», αυτό δεν τους αφορά. Το μόνο που τους αφορά είναι να βγαίνουν στα κανάλια και να λένε πόσο τους επηρέασε η κρίση, να δηλώνουν τη συμπαράστασή τους στους υπόλοιπους Έλληνες, να τονίζουν ότι υπηρετούν την Τέχνη και να κάνουν συναυλίες συμπαράστασης.

Αλλά μην ξυπνήσουμε και το αθάνατο ελληνικό κράτος που γνωρίζει πολύ καλά τι γίνεται αλλά κάνει τα στραβά μάτια. Προφανώς κανένας από το ΣΔΟΕ που έδωσε επιλεκτικά τα στοιχεία, δεν έχει πάει στα μπουζούκια, δεν ξέρει για αμοιβές κάτω από το τραπέζι και για υπεράκτιες εταιρείες. Όλοι ξαφνιάστηκαν με αυτά που είδαν.

Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Από τη μια οι υπηρέτες της τέχνης να αναδεικνύονται σε μεγάλα λαμόγια κι από την άλλη οι φοροκυνηγοί να μην κάνουν τη δουλειά τους.

Κι ο κυρ Μέντιος, ο γάϊδαρος του Βάρναλη απλά παραμένει ένα γομάρι, θύμα και ψώνιο, σύμβολο αιώνιο.

Α.Ψ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kwstas avatar
    kwstas 10/09/2012 15:52:02

    Ο αρχοντοτροβαδούρος της "πολυτσεπώζουσας" αριστεράς, ο Γιώργος της Άννας Νταλάρας τι εισοδήματα είχε? Ή ο επαναστάτης, του πράσινου φλέματος ,Μπακαλάκος.

  2. Nικήτας avatar
    Nικήτας 10/09/2012 15:53:30

    Αν οι εικονιζόμενοι είναι καλλιτέχνες τότε οι πραγματικοί καλλιτέχνες ποιοι είναι;; Και ναι, υπάρχουν πραγματικοί καλλιτέχνες σε αυτή την χώρα.

    Καμία σχέση με την Τέχνη οι τραγουδιάρηδες αυτοί. Απλά τραγουδιστές, άκου... καλλιτέχνες!
    Απο τουρκογύφτικες -ανδρικές και καλά- φωνές και μαιμουδίζοντες ποπ ινδάλματα τι περιμένετε;;;

    Πότε θα τελειώσει η μπαλαφαρία σε αυτή την χωρα επιτέλους;; Να περνιούνται για καλλιτέχνες άτομα που το πνευματικό τους επίπεδο είναι το λιγότερο για τα σκουπίδια! Αίντε Ἐλληνα ξύπνα με τους μαλάκες που προμοτάρεις μια ζωή στα μπουζούκια και στα κιτσο-κλάμπ!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Nικήτας 10/09/2012 18:16:18

      Για τον μόνο για τον οποίο θα διαφωνήσω με την παρατήρησή σας είναι για τον Τερζή, ο οποίος και background έχει (βυζαντινή μουσική), και ταλέντο έχει, και κατά κύριο λόγο καλό ρεπερτόριο. Δεν είναι ανάγκη να ακούμε μόνο ψευτοαριστερούς εντεχνιάρηδες και πρεζάκια εισαγωγής, ας μην είμαστε τόσο ανθέλληνες.

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ TopGunZ 10/09/2012 18:31:57

        To πιο σημαντικο στο βιογραφικο του Πασχαλη,ειναι πως
        εγινε τραγουδιστης μεγαλος σε ηλικια,ενω το προηγουμενο επαγγελμα του ητανε ελαιοχρωματιστης.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Δικερως 10/09/2012 21:41:22

          Και? Κι εγώ έχω κάνει βυζαντινή μουσική, αλλά τον τελευταίο χρόνο σκαρφάλωνα σε στέγες ακόμα και με χιόνια. Η δουλειά είναι ντροπή? Ή μήπως καλλιτέχνες είναι μόνο όσοι μεγάλωσαν στα πούπουλα της μεταπολιτευτικής αριστεράς?

      • Nικήτας avatar
        Nικήτας @ TopGunZ 10/09/2012 20:00:40

        Να μου επιτρέψεις αγαπητέ φίλε. Καλό-ρεπερτόριο = τουρκογύφτικοι αμανέδες ;;. Ας έχει κάνει βυζαντινής μουσικής -και καλά- σπουδές. Καμία αυθεντική λαική έκφραση δεν βρίσκω.

        Όλοι αυτοί βγάζουν ΠΟΛΛΑ φράγκα απο το να αναμασούν την καψουρο--δυστυχία του έλληνα χρόοοοονια τώρα στα μπουζούκια και στα πανηγύρια.

        Έχουν υπάρξει και υπάρχουν αυθεντικοί δημιουργοί στην Ελλάδα : Ξαρχάκος, Ψαραντώνης, και άλλοι ε....όχι να ακούμε και την σαβούρα απο τις σαβούρες!

        Επίσης μουσική δεν είναι μόνο το τραγούδι... που στην Ελλάδα ΜΟΝΟ αυτό προωθείται (όπως και το μπουζούκι).

        Τι γίνεται με την σύνθεση με τους μουσικούς άλλα όργανα;;

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Nικήτας 10/09/2012 21:50:44

          Πάω στοίχημα ότι ακούς Justin Bieber και τα περί Ξαρχάκου είναι για ξεκάρφωμα.

          • Νικήτας avatar
            Νικήτας @ TopGunZ 10/09/2012 22:41:33

            Ἀτιμε! Αφού το λες εσύ κάτι θα ξέρεις! Ακριβώς έτσι ΔΕΝ είναι.

            'Αντε γεια.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ TopGunZ 10/09/2012 20:49:04

        Ὁ Πασχάλης καί ὁ Πλούταρχος,γιατί καί φωνάρες εἶναι καί δούλεψαν στήν πραγματική ζωή πρίν ξεκινήσουν τό τραγούδι...

        • Νικήτας avatar
          Νικήτας @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/09/2012 21:30:11

          Καλά κρασιά!

          • Νικήτας avatar
            Νικήτας @ Νικήτας 10/09/2012 21:34:54

            Που να᾽ξερες πόσοι μουσικοί έχουν εργαστεί σκληρά στην ζωή τους. Με σπουδές και μουσικότητα όχι παπατζηλίκια.

            Κατακαημένη Ελλάδα με τις τραγουδιάρες σου!

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Νικήτας 10/09/2012 21:44:06

            Κατάλαβα, ούτε σε κέντρο της εθνικής οδού ε? Εγώ πάλι 3-4 ανθρώπους που ξέρω και είναι πραγματικοί μουσικοί (ναι, ναι, και αντιμπουζουκόβιοι και του πραγματικού έντεχνου) ξέρεις πόσο χρόνο σπουδών είχανε? Μηδέν. Ζερό. Νάδα. Τη μουσική αν δεν την έχεις και αν δεν την αγαπάς δεν σπουδάζεται.

          • Νικήτας avatar
            Νικήτας @ TopGunZ 10/09/2012 22:49:25

            Τι λες! Α, εσύ ξέρεις πολλά περι μουσικής!

            Μουσικοί που δεν έχουν σπουδάσει; ΟΚ. Ὀλοι οι μουσικοί σπουδάζουν με κάποιο τρόπο δεν είναι απαραίτητο να πας στην Ακαδημία. Με το να ακούς και να κάνεις πρακτική σπουδή είναι και αυτό. Αφήστε την λαικίστικη μπαλαφαρία.

            Αν δεν ξεσκιστείς στο άκουσμα και στην πρακτική ΔΕΝ....ΝΑΔΑ...πως το λένε...εκτός και αν είσαι του έντεχνου ή και του άτεχνου.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Νικήτας 10/09/2012 22:26:56

            Καλά,ἄν ἀρχίσουμε νά μιλᾶμε γιά μουσικούς μέ πραγματικό καί ἔμφυτο ταλέντο,θά ξεφύγουμε τελείως ἀπό τό θέμα τῆς ἀνάρτησης.
            Ἐννοεῖται ὅτι ἀναφέρθηκα στούς τραγουδιστές τοῦ ἄρθρου,ἄν δέν κατάλαβες...Ἄν θές νά τό συνεχίσουμε,ἕνα ὅνομα μόνο θά σοῦ πῶ:ΣΤΕΛΙΟΣ...
            Θά ἀδικήσω ὅμως ἄν δέν ἀναφέρω Μπιθί,Ζαμπέτας,Χιώτης καί καί....νά πάω πιό πίσω...;

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Νικήτας 10/09/2012 22:19:51

            Γιατί ὁ Χρ. Κυριαζής δέ σ' ἄρεσε;

  3. Bulsara avatar
    Bulsara 10/09/2012 16:09:00

    Καλά τα ευφυολογηματικά άρθρα. Αλλά, στη Γερμανιά π.χ., θάχε ήδη φυλακιστεί όλη η πολιτική και φυσική ηγεσιά της Steuerfandhung (γερμανική ΣΔΟΕ) των τελευταίων 10 ετών. Μαζί και οι φοροφυγάδες που φέρουν και το βάρος της απόδειξης. Όσο για τις offshore δεν καλύπτουν γιατί τα εισοδήματα φορολογούνται εκεί που δημιουργούνται και, επίσης, εκεί που πραγματικά διαμένουν οι υπόχρεοι. Τόσο απλά !

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Bulsara 10/09/2012 19:05:39

      Το σχόλιο σου αποκαλύπτει τη μίζερη νοοτροπία του νεοέλληνα, τη διαφθορά των πολιτκών κομμάτων (όλων) και τον μπακαλίστικο χαραλτήρα του Κράτους που από κοινού δημιουργήσαμε.

    • nestrom avatar
      nestrom @ Bulsara 11/09/2012 00:03:55

      Ναι, για αυτό έκλεισαν και την Siemens. Φοβεροί οι Γερμανοί.

  4. εξωκοινοβουλευτική αριστερά avatar
    εξωκοινοβουλευτική αριστερά 10/09/2012 16:24:42

    Καλα ρε σεις μας δουλευετε; Τωρα τα ανακαλυψατε ολα; Βλεπεις τωρα ο χαχολος ο λαος πρεπει να αποπροσανατολιστει..Αλλα να τους πειτε οτι αργησανε να στησουνε τη "μηχανη"..Ειναι αργα τωρα...Και δεν πιστευω να νομιζετε οτι δε φταιει ο λαος γι'αυτες τις λαμογιες..Σ'αυτα τα μαγαζια πηγαινε , ηξερε τι γινοταν..Και μετα πηγαινε να ψηφισει τους πολιτικους που στηριζαν τους "καλλιτεχνες"...Αληθεια, η χ.α. που κοπτεται για τους λαθραιους και το παραεμποριο τι εχει να πει ; 'Η μηπως ζει πουλωντας προστασια σ'αυτους ακριβως; .. Η Αριστερα δεν εχει να πραξει τιποτα για τους "καλλιτεχνες" ;

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ εξωκοινοβουλευτική αριστερά 10/09/2012 23:16:35

      Η Χρυσή Αυγή κυβερνούσε τόσα χρόνια; Μέχρι πέρσι 0,5% έπαιρνε, τώρα την μάθατε όλοι;

  5. nikos avatar
    nikos 10/09/2012 16:38:49

    Απο τους εικονιζομενους- αν δεν ειναι τυχαιο το φωτομονταζ- και απο το ειδος των τραγουδιων που παιζουν , ποιοι νομιζεις οτι μπορει να εχουν σχεση με την αρισταρα?

  6. kotstak avatar
    kotstak 10/09/2012 16:43:03

    Εάν τα νυχτερινά κέντρα, στα οποία εργάζονται οι καλλιτέχνες, πληρώνουν τους καλλιτέχνες χωρίς να παίρνουν τις αντίστοιχες αποδείξεις, έπρεπε να εμφανίζουν τεραστία κέρδη.
    Το δημόσιο δεν θα έχανε χρήματα, γιατί θα έπαιρνε από τα νυχτερινά κέντρα τον φόρο που δεν πλήρωσαν οι καλλιτέχνες.

    Εδώ όμως τίθενται τα ερωτήματα:
    Κόβουν τα κέντρα όλες τις αποδείξεις;
    Εμφανίζουν τον πραγματικό τους τζίρο;
    Γίνεται τακτικός έλεγχος στα κέντρα αυτά, ή δεν δουλεύουν τόσο αργά οι ελεγκτές;
    Έχουν στηθεί “παγίδες” στους ελεγκτές, για να διαπιστωθεί εάν κάνουν καλά τη δουλειά τους;
    Έχει τιμωρηθεί κάποιος ελεγκτής για πλημμελή έλεγχο;

    • RED avatar
      RED @ kotstak 10/09/2012 17:39:51

      Στα περισσότερα νυχτερινά κέντρα, τα μεγάλα ιδίως, γίνεται ξέπλυμα χρήματος από άλλες δραστηριότητες, ιδίως ναρκωτικά. Και τους συμφέρει να εμφανίζουν μεγάλα κέρδη. Οπότε, πουλάνε τη φιάλη με απόδειξη αλλά πληρώνουν τον καλλιτέχνη μαύρα.

  7. yiannos avatar
    yiannos 10/09/2012 16:50:16

    κάτι Βασίλιδες, Μαχαιρίτσες και λοιπά επαναστατικά πετούμενα πως και δεν αναφέρονται?

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 10/09/2012 17:26:15

    Eκτός από τον γάϊδαρο κυρ Μένιο, υπάρχει και ο Κράνιος

    Η ΤΡΟΙΚΑ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΙ Ο ΚΡΑΝΙΟΣ
    Hτανε μια φορά ένας Κράνιος παχύς και θρεμμένος και βοσκούσε στο λιβάδι.
    Τον βλέπει μια Κυβέρνηση και τον ωρέχτηκε. Πάει στην Τρόικα:
    - Eλα να δεις Τρόικα έναν Κράνιο. Αμα πράμα για φαϊ !
    Πάει η Τρόικα βλέπει τον Κράνιο κι άρχισαν να τρέχουν τα σάλια της.
    - Ξέρεις τι να κάνουμε Τρόικα; λέει η Κυβέρνηση.
    - Τι; Εσένα κόβει το κεφάλι σου.
    - Να αγοράσουμε μια βάρκα και να τη φορτώσουμε χρέη,
    να πάρουμε τον Κράνιο μαζί για ναύτη και, άμα βγούμε
    στο πέλαγος, να τον φάμε! Αϊντε συ, σύρε να πάρεις μια βάρκα
    κι εγώ πάω να συμφωνήσω με τον Κράνιο.

    Πάει η Τρόικα, αγοράζει μια βάρκα, τη φορτώνει χρέη.
    Πάει κι η Κυβέρνηση, παίρνει τον Κράνιο, κατεβαίνουν
    στο γυαλό, μπαίνουν μέσα στη βάρκα.
    Οταν έφτασαν καταπέλαγα, λέει η Κυβέρνηση:
    - Καλά, εμείς τώρα ταξιδεύουμε, λεφτά υπάρχουν,
    αμ ποιος ξέρει αν θα πάμε ζωντανοί.
    Για καλό και για κακό ελάτε να εξομολογηθούμε.

    Γίνεται η Τρόικα πνευματικός, ξομολογά την Κυβέρνηση πρώτα.
    - Τι αμαρτίες έκαμες κυρά Κυβέρνηση;
    - Εκλεψα κάμποσες κότες, κι έφαγα κάτι άλλα αγριμέλια, λαγοί,
    μαγοί, κουνέλια. Να ! Τέτοια πράγματα έπνιξα κι έφαγα.
    - Δεν κάνεις δουλειά σου κυρά Κυβέρνηση, σκουλήκια τση γης έφαγες.
    Ελα τώρα, ξεμολόγα με κι εσύ.

    - Λέγε, τι αμαρτίες έκαμες;
    - Εφαγα κάμποσα πρόβατα, κάμποσα κατσίκια, κάμποσα γελάδια.
    -Α, μικρά πράγματα. Σκουλήκια τση γης.
    Υστερα, λέει η Τρόικα στον Κράνιο:

    - Ελα και συ, κυρ Κράνιε, να μας πεις τι αμαρτίες έχεις;
    - Εγώ, λέει ο Κράνιος, μια φορά όντας φορτωμένος μαρούλια,
    γύρισα κι έκοψα ένα φύλλο, γιατί τα λιμπίστηκα και το φαγα!

    - Α ! κυρ Κράνιε, είπανε κι οι δυο μαζί
    Εφαγες το μαρουλόφυλλο χωρίς λάδι, χωρίς ξύδι ….
    και πώς δεν επνιγήκαμε σε τούτο το ταξίδι !
    - Η αμαρτία σου είναι μεγάλη και πρέπει να σε φάμε !
    - Βρε αμάν!
    - Οχι, πρέπει να σε φάμε !
    - Καλά, λέει ο Κράνιος, μόνο ο πατέρας μου, όταν πέθανε
    μού έδωκε μια γραφή και την έχω εδώ στου ποδαριού μου το πέταλο.
    Ελα κυρά Τρόικα, διάβασέ την, για να ιδώ τι μου γράφει, κι ύστερα φάγε με !
    Σηκώνει το πισινό του το ποδάρι, πάει η Τρόικα να διαβάσει, της πατεί
    μια κλωτσιά στα μούτρα, πάρ’ την μέσ’ τη θάλασσα.
    Η Κυβέρνηση βλέποντας αυτά πηδά κι αυτή μέσ’ τη θάλασσα για να γλυτώσει,
    πνίγονται κι οι δύο κι έτσι απόμεινε η βάρκα με τα χρέη στον Κράνιο τον γάϊδαρο.

    Τρισέ = Τρισεύγενη; Τρισεκατομμύρια;

    ~Κράνιος: “Γράψε ένα μικρό ποίημα με αφορμή το πληκτρολόγιο”
    (3 μήνες πριν) Kalliergo.gr/Forum #2236

  9. Νικόλας avatar
    Νικόλας 10/09/2012 17:43:02

    Ωραία όλα αυτά αλλά τι γίνεται; Αντί να τα λέμε εμείς, πρέπει να μπουν φυλακή οι διευθυντές των εφοριών τους ΧΘΕΣ. Όχι αύριο. ΧΘΕΣ.

  10. nikolas avatar
    nikolas 10/09/2012 18:23:14

    "Το μόνο που τους αφορά είναι να βγαίνουν στα κανάλια και να λένε πόσο τους επηρέασε η κρίση, να δηλώνουν τη συμπαράστασή τους στους υπόλοιπους Έλληνες, να τονίζουν ότι υπηρετούν την Τέχνη και να κάνουν συναυλίες συμπαράστασης."

    Αυτό είναι το λιγότερο. Κάνουν κήρυγμα κατακεραυνώνουν τους πάντες διδάσκουν ηθική αρθρώνουν αγανακτησμένο πολιτικό λόγο παρακινούν σε αγώνα κρατώντας το λάβαρο του συνειδητοποιημένου πολίτη.
    Κατά τα άλλα υπάρχουν αρκετά χάπατα που τους πιστεύουν και θεωρούν οτι προάγουν την τέχνη. Σκέτοι προαγωγοί δηλαδη!!!

  11. TopGunZ avatar
    TopGunZ 10/09/2012 18:31:45

    Από το γραφείο τύπου (!!!) του Μαζωνάκη: "Σε μερίδα του σημερινού τύπου «διέρρευσαν» στοιχεία για τις φορολογικές δηλώσεις επιλεγμένων (με ποιο κριτήριο αλήθεια;) τραγουδιστών για τα έτη 2008 και 2009. Στη λίστα αυτή αναφέρεται και το όνομα του Γιώργου Μαζωνάκη. Ενημερώνουμε λοιπόν πως πέραν του ότι τα στοιχεία αυτά δεν είναι ακριβή (για παράδειγμα το αναφερόμενο ως δηλωθέν εισόδημα για το 2009 αφορά στο έτος 2007) τα ποσά αυτά αφορούν την ατομική δήλωση του τραγουδιστή (δικαιώματα από πωλήσεις δίσκων κλπ).
    Το σύνολο της επαγγελματικής δραστηριότητας του Γιώργου Μαζωνάκη, όπως συμβαίνει με το σύνολο των καλλιτεχνών στο εξωτερικό και στην Ελλάδα και όπως προβλέπει ο νόμος καλύπτεται από την εταιρική δραστηριότητά του, όπου ασφαλώς δεν υπάρχει καμία σχέση με τα αναγραφόμενα ποσά. Πέραν όμως τούτου, η επαγγελματική δραστηριότητα του τραγουδιστή για τα συγκεκριμένα έτη (αριθμός εμφανίσεων) ήταν εξαιρετικά περιορισμένη. Η εταιρική δραστηριότητα του Γιώργου Μαζωνάκη καλύπτεται από εταιρεία με έδρα φυσικά την Ελλάδα, δεν είναι off shore, δεν είναι κυπριακή, δεν έχει έδρα τα νησιά Fiji αλλά την Νίκαια του Πειραιά. Για όλα αυτά τα έτη φυσικά έχει καταβληθεί κάθε είδους φόρος (Φ.Π.Α. , φόρος εισοδήματος) και έχουν καταβληθεί τα ποσά των περαιώσεων.
    Ουδέποτε σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα υπήρξε οποιοσδήποτε έλεγχος πέραν των συνήθων ή η παραμικρή βεβαιωμένη φορολογική παράβαση.
    Κατασκευασμένα κείμενα ή αναφορές με ελλιπή ή παραποιημένα φορολογικά στοιχεία και ταυτόχρονη αναφορά σε λίστες φοροφυγάδων, off shore εταιρείες ή οτιδήποτε άλλο παράνομο που περιέχει και το όνομα του Γιώργου Μαζωνάκη θα αντιμετωπιστεί με όλα τα δικαιώματα που μας παρέχει ο νόμος μέχρι την πλήρη τιμωρία των συκοφαντών."

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ TopGunZ 10/09/2012 20:55:35

      Κλαίω τόν Α.Ψ.,ἄμα ἀρχίσουν νά τόν κυνηγοῦνε ὅλοι μαζί...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ TopGunZ 10/09/2012 21:47:06

      Επίσης ανακοίνωση έκανε το γραφείο τύπου του Ρουβά, και μάλιστα με στοιχεία. Ο Κότσιρας από την άλλη, αν δεν κάνω λάθος, αρκέστηκε σε μια κλασική εντεχνιάρικη κουλτουρέ προσέγγιση μέσω μέσων κοινωνικής δικτύωσης.

  12. xzetta avatar
    xzetta 10/09/2012 18:58:09

    είναι παρεξήγηση. η κοκαίνη θεωρείται ιατρικό έξοδο και έτσι ο καλλιτεχνικός κόσμος χαίρει μεγάλων φοροαπαλλαγών.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ xzetta 10/09/2012 21:51:23

      Σωστό! Περνιέται στα επιχειρηματικά έξοδα και μειώνει το κέρδος!!!

  13. twitterliketruths avatar
    twitterliketruths 10/09/2012 22:17:22

    Ο Πλούταρχος πάντως, και προς τιμήν του, έκανε μεγάλη ζημιά. Έδειξε ποιός είναι ο συνήθης κύκλος εργασιών: 1Μ€ το χρόνο.

    Και πριν παραπονεθούν ορισμένοι καλλιτέχνες: δεν με νοιάζει αν εχεις εταιρία, εντός ή εκτός και που περνάς τα έξοδα. Πες μόνο πόσο τζίρο έκανες και πόσο φόρο πλήρωσες. Και αν δεν πλήρωσες σιώπα. Αυτο αφορά κυρίως λαλίστατους ανθρώπους της τέχνης.

    Γιατί η πρώτη και κύρια τιμωρία για τους φοροφυγάδες θα έπρεπε να ήταν η αφαίρεση πολιτικών δικαιωμάτων και δημόσιου λόγου. Πληρώνω τις οφειλές μου για να έχω δικαίωμα να μιλάω. Όχι μιλάω ωστε να μπορώ να μην πληρώνω.

  14. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 10/09/2012 23:14:35

    Ή Τερζής ή Bieber; Άλλοι δεν υπάρχουν;

  15. mk avatar
    mk 11/09/2012 00:46:03

    Αυτό που λέει η ανακοίνωση Ρουβά είναι αστείο. Aκόμα και εάν συμετέχει σε ΕΠΕ σημαίνει ότι κατέχει τουλάχιστον το 50% της εταιρίας.
    Φοροι και εισφορές πάνω απο 1.200.000 σημαινει ότι το μέρισμα που μοιραστηκε αφού παρακρατήθηκαν φοροι είναι τουλάχιστον 1.000.000 άρα εισέπραξε 500.000.

  16. mk avatar
    mk 11/09/2012 00:48:16

    Και η Γαλάνη αναφέρει πως έχει εισοδήματα από άλλες εταιρείες και η επίδειξη της ατομικής της δήλωσης είναι παραπλανητική. Και αναρωτιέται ο σώφρων πολίτης: αυτά τα άλλα έσοδα πού είναι δηλωμένα; Μια δήλωση κάνει ο καθένας και οφείλει να αναφέρει όλα τα έσοδά του από όπου κι αν προέρχονται.

  17. arcane avatar
    arcane 11/09/2012 03:45:47

    Ποιός ακούει Μπακαλάκο την σήμερον ημέραν βρε Κώστα; Που τον θυμήθηκες κιόλας;

  18. Nik avatar
    Nik 12/09/2012 11:38:55

    Συγκαυλίες "καλλιτεχνών", σικέ ποδόσφαιρο, παράγκα, διορισμοί συγγενών μονοήμερων βουλευτών, νομιμοποίηση (ακόμα μια) αυθαιρέτων. Γιατί φωνάζετε; Ολα βαίνουν ομαλότατα.