#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/07/2013 22:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φορολογική ψυχρολουσία με «κολπάκια»



Δεν έχουμε καταλάβει τελικά τι σημαίνει όταν η κυβέρνηση και η τρόικα λένε: «όχι άλλα μέτρα». Ενώ ελπίζαμε ότι κάποτε οι μισθοί και οι συντάξεις θα σταματήσουν να κουρεύονται με διάφορα άμεσα και έμμεσα τρικ, αντιλαμβανόμαστε τώρα ότι δεν έχει τέλος η οικονομική αφαίμαξη των εισοδημάτων. Κι ενώ περιμέναμε ότι η παραδοχή του λάθους από την τρόικα για την ύφεση θα οδηγούσε σε ελαφρύνσεις στους Έλληνες, ανακαλύπτουμε καθημερινά κι από ένα χαράτσι.

Έτσι, η δημοσιοποίηση του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος επιφύλασσε μια δυσάρεστη έκπληξη για εκατομμύρια φορολογούμενους. Συγκεκριμένα, από το 2014 ουσιαστικά αλλάζει ο τρόπος υπολογισμού της παρακράτησης του φόρου εισοδήματος που αποδίδει ο κάθε εργοδότης στο Δημόσιο για τον κάθε εργαζόμενό του, είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο υπάλληλο. Έως τώρα ο φόρος που παρακρατούσε και απέδιδε ο εργοδότης υπολογιζόταν ως εξής: Αθροιζόταν το σύνολο των αποδοχών, γινόταν αφαίρεση ποσοστού 1,5% και στη συνέχεια μοιραζόταν ο αναλογών φόρος, με βάση το κλιμάκιο σε 14 ίσα μέρη, έτσι ώστε να αφαιρείται από τη μισθοδοσία και να αποδίδεται στο κράτος.

Με το νέο κώδικα, το 1,5% δεν υπάρχει πλέον και έτσι στον κάθε εργαζόμενο θα παρακρατείται ο φόρος στο σύνολο των αποδοχών. Έτσι, το κράτος θα προεισπράττει από τους εργαζόμενους μερικά εκατομμύρια ευρώ και θα τους τα επιστρέφει άτοκα μετά από μερικούς μήνες κι αφού γίνει η εκκαθάριση της δήλωσης. Χωρίς φυσικά αυτό να είναι σίγουρο διότι μπορεί να αλλάξουν διάφοροι παράγοντες που επηρεάζουν το ποσό του φόρου που επιστρέφεται ή που καταβάλλεται.

Με άλλες διατάξεις του νέου φορολογικού κώδικα καταργείται η σύνδεση του αφορολόγητου με το καθεστώς της συλλογής αποδείξεων και αυξάνεται ο συντελεστής εισοδήματος από ακίνητα από το 10% στο 11% για εισοδήματα έως 12.000 ευρώ. Αυτό σημαίνει ότι τέλος οι αποδείξεις από το 2014 και είναι απορίας άξιο πώς δεν θα εκτοξευτεί η παροχή υπηρεσιών και προϊόντων χωρίς να κόβονται αποδείξεις. Επίσης, όσοι έχουν την ατυχία να ενοικιάζουν ένα σπίτι και να παίρνουν 12.000 ευρώ το χρόνο, θα τους παίρνει το κράτος τα 1.100 ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημητριος avatar
    Δημητριος 02/07/2013 22:47:01

    60 δις δαπανες - 45 δις (αισιοδοξο) εσοδα = 15 δις ελλειμα...
    Που θα βρεθουν αγορια για τα μισθουλακια τα "πετσοκομενα" κ τις συνταξουλες τις "λειψες" ?

    • Σαρακατσανος avatar
      Σαρακατσανος @ Δημητριος 02/07/2013 23:32:50

      ΚΟΒΕΙΣ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΦΙΛΑ ΜΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΚΛΕΙΝΕΙΣ.......ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ.

      • Ελλην (ο συνηθης) avatar
        Ελλην (ο συνηθης) @ Σαρακατσανος 02/07/2013 23:57:16

        Φιλε, η χωρα "Ελλας" δεν ειναι μαγαζι ουτε επιχειρηση. Καπως λαθος σε εχουν πεισει να διαβαζεις τα πραγματα. Δεν "κλεινουν" σαν μαγαζια ή σαν εταιρειες τα κυριαρχα κρατη. Και υπ αυτη την εννοια, οι χωρες δεν "χρεωκοπουν" ποτε. Οποιος σκεφτεται μονο με οικονομικα κριτηρια, δεν ειναι πολιτης αλλα υπηκοος (εκ του υπακουος, δηλαδη σκλαβακι τελικα !). Ξυπνα πριν ειναι πολυ αργα και για σενα και για μας τους υπολοιπους.

        • Σαρακατσανος avatar
          Σαρακατσανος @ Ελλην (ο συνηθης) 03/07/2013 00:21:38

          Μαλλον δεν εχεις καταλαβει κυριε οτι απο το 10 μην παω και πιο πισω.......εχεις χρεωκοπησει και εχεις χασει την κυριαρχια σου επειδη ειχες ενα ανυπολειπτο κρατος με σοβιετικες νοοτροπιες και πελατειακες σχεσεις....με το αζημιωτο, και καποιους διαπλεκομενους νταβαντηδες που ακομη ζουν και βασιλευουν.......μαλλον ο ανεκδιητος κατ εμε Παγκαλος δεν ειχε αδικο με το ολοι μαζι τα φαγαμε, και ουτε ο βλαξ Γαπ που ειπε οτι ειμαστε διεφθαρμενοι. Παντα για εμας οι αλλοι φταινε ........

          • Δημητριος avatar
            Δημητριος @ Σαρακατσανος 03/07/2013 11:13:42

            +1 Σαρακατσανος

      • batman avatar
        batman @ Σαρακατσανος 03/07/2013 00:03:42

        Οι μισθοί ΕΙΝΑΙ δαπάνες.
        Χωρίς μισθό ο πελάτης τι θα ψωνίσει;
        Ανάπτυξη;

      • Γιάννης Ιωάννου avatar
        Γιάννης Ιωάννου @ Σαρακατσανος 03/07/2013 08:47:47

        Το ότι τα εσοδά σου είναι κάτω και από το μ.ο. των χωρών της ευρωζώνης δεν σε βάζει σε σκέψεις;
        Το ότι μισθωτοί και συνταξιούχοι πληρώνουν περισσότερο φόρο εισοδήματος από τους υπόλοιπους δεν σε βάζει σε σκέψεις;
        Το ότι στην φοροδιαφυγή είμαστε πρωταθλητές στην ΕΕ δεν σε βάζει σε σκέψεις;

        Μήπως τελικά το πρόβλημα δεν είναι οι δαπάνες αλλά τα έσοδα, τα οποία έσοδα μονίμως προέρχονται από τα γνωστά διαχρονικά φοροδοτικά υποζύγια;

        • Δημητριος avatar
          Δημητριος @ Γιάννης Ιωάννου 03/07/2013 11:14:47

          Ετσι λενε ολοι οι κρατικοδιαιτοι : δεν τρωμε εμεις πολλα, οι αλλοι δινουν λιγα

    • The Despared avatar
      The Despared @ Δημητριος 03/07/2013 01:20:44

      @Δημήτριος εσυ βρίσκεσαι 4 χρόνια πίσω 63 δις ήταν οι δαπάνες το 2009 από τότε που μπήκαμε στο μνημόνιο έχουν γίνει 19 δις περικοπές κανε την αφαίρεση και θα δεις πόσες είναι οι δαπάνες σήμερα.

      • Γιάννης Ιωάννου avatar
        Γιάννης Ιωάννου @ The Despared 03/07/2013 09:36:30

        Προφανώς προσθέτει και την πληρωμή των ομολόγων που δεν κουρεύτηκαν, όχι μόνο το funds αλλά και της ΕΚΤ και άλλων κεντρικών τραπεζών.

    • nikos nikidis avatar
      nikos nikidis @ Δημητριος 03/07/2013 14:25:55

      Έλλειμα; Τι είναι αυτό και γιατί; Πριν 6 μήνες δεν ψηφίστηκαν τα τελευταία μέτρα, τα οποία θα μας σώζανε, μιας και δεν θα υπήρχε στο εξής έλλειμα? Αν δεν έφταναν αυτά τα μέτρα, γιατί μας έλεγαν ότι είναι τα τελευταία; Αν υπάρχει έλλειμα, να καλυφθεί από τις τσέπες του Στουρνάρα και του κάθε άλλου υπεύθυνου, επειδή προφανώς, το τελευταίο 6μηνο, με τά τα τελευταία μέτρα, δεν έκαναν καλά την δουλειά τους. Αμάν, πια....

  2. tpe avatar
    tpe 02/07/2013 23:16:47

    Λοιπόν: Είτε ηλίθιοι, είτε βαλτοί. Ρε, πάτε καλά; Νομίζεται πως μπορείτε να παίζετε με τα νεύρα μας; Κι αν εγώ συγκρατηθώ, ξέρω πολλούς που θα μας φορτώσουν τον Τσίπρα στο κεφάλι...
    Δεξιά, σημαίνει ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΦΟΡΟΙ. Πάρτε το χαμπάρι. Αν δεν βγαίνουν τα νούμερα ιδιωτικοποιήστε. Άντε πια...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ tpe 02/07/2013 23:28:13

      Ετσι ακριβως, μερικες φορες ειναι λες και πρεπει να κανουν πασα τη Κυβερνηση στο Τσιπρα...!
      Ακομα κι ο ΣΥΡΙΖαιος πιο πανω, μας κανει πλακα για το οτι ο Νεος-Φορος-Ακινητων θα εχει μηδενικο αφορολογητο, αλλά σαν να μην εφτανε αυτο, θα εχει και πολυ υψηλες φορολογικες κλιμακες. Σε μια αγορα ουσιαστικα διαλυμενη...!
      ΕΛΕΟΣ πια σε σεις. Δεν αρκει ο ΤΑΠ για να παρει ανασα η Ελλαδα, πρεπει να υπαρξει φορολογικη ελαφρυνση, αφου δεν μπορουν να υπαρξουν αυξησεις στις αποδοχες του μεσου Ελληνα πολιτη...!

  3. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 02/07/2013 23:31:21

    ΑΝ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΥΘ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ 90% ΠΡΟΚ/ΛΗ ΦΟΡΟΥ, ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ.......ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΑ ΕΛΕΓΚΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΤΕ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΜΑΣ ΜΕ ΜΟΝΟΨΗΦΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ.........ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΜΕ ΑΝΩ ΤΟΥ 30.

    • batman avatar
      batman @ Σαρακατσανος 03/07/2013 00:04:55

      Μα συγγνώμη, δεν είναι φασιστικό να ζητάς προκαταβολή φόρου (το πως υπολογίζουν το φόρο είναι από μόνο του ανέκδοτο) από λεφτά που όχιμόνο δεν έχεις πάρει ακόμα, αλλά πολύ πιθανό να μην πάρεις καν;

  4. tpe avatar
    tpe 02/07/2013 23:44:12

    Το χειρότερο είναι άλλο. Το ίδιο πράγμα πριν από 2-3 μήνες το πήραν πίσω γιατί είδαν πως δεν θα πέρναγε. Πάνε να κάνουν μάγκα τον Κουβέλη! Απίστευτο...

  5. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 03/07/2013 06:52:00

    Φορολογικη ψυχρολουσια/δημοσκοπικη ψυχρολουσια/εκλογικη ψυχρολουσια.
    Ετσι ειναι η σειρα και ειναι απαραβατη

  6. GO avatar
    GO 03/07/2013 07:54:37

    Απίθανες και σπασμωδικές κινήσεις, πέραν πάσης λογικής.

  7. Γιάννης avatar
    Γιάννης 03/07/2013 10:59:47

    Ανεργος με αυτοκινητο 1200 κ.ε και σπιτι 30 τ.μ συμφωνα με το νεο φορολογικο θα πληρωσει...1500 ευρω φορο. Αν δε, η εφορια του ζητησει και την προκαταβολη θα φτασει στα...2800 ευρω.Δεν υπολογιζω καν τα τελη κυκλοφοριας και το χαρατσι για την γκαρσονιερα του . Περαστικα μας ....

    • Γιάννης Ιωάννου avatar
      Γιάννης Ιωάννου @ Γιάννης 03/07/2013 11:08:24

      Εδώ ο άστεγος πληρώνει φόρο!!!

  8. Γιάννης avatar
    Γιάννης 03/07/2013 11:21:26

    Αστεγος με μηδεν εισοδηματα , φορος υπαρξης 780 ευρω (3000 τεκμηριο υπαρξης *26%) , συμφωνα με το νεο φορολογικο , γυρω στα 1500 ευρω με προκαταβολη φορου ( οσοι πληρωνουν βαση τεκμαρτου εισοδηματος θα πληρωνοτυν με τις κλιμακες των Ε.Ε) .
    Προσοχη οσα γραφω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΚΑ !!!

    • Γιάννης Ιωάννου avatar
      Γιάννης Ιωάννου @ Γιάννης 03/07/2013 11:43:25

      Ούτε εγώ έκανα πλάκα όταν το έγραψα.
      Για να καταλάβεις ο άστεγος πληρώνει περισσότερο φόρο απ'όσο πληρώνει ο φούρναρης.

      • Κρης avatar
        Κρης @ Γιάννης Ιωάννου 03/07/2013 13:04:00

        Αν αυτο δεν ειναι Φασισμος
        αν ο Υπουργός που το υπόγραψε αυτό ,
        αν αυτοι που το ψήφισαν αυτο ,
        δεν ειναι Φασίστες , τοτε ποιοί ειναι ;
        τα χαζοχαρουμενα της ΧΑ ;

  9. Γιάννης Ιωάννου avatar
    Γιάννης Ιωάννου 03/07/2013 11:41:23

    Όπως το ΔΝΤ ;
    Γιατί αυτό υποστηρίζει.

  10. daresome avatar
    daresome 03/07/2013 21:01:43

    Τζάμπα γράφετε αδέλφια. Αυτοί δεν καταλαβαίνουν Χριστό. Ο σκοπός είναι ένας, δεν τους σταματάει κανένας ....

  11. tassos avatar