15/01/2010 21:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φορολογική αμνηστία σε όποιον «καρφώνει» φοροφυγάδες

Φορολογική αμνηστία σε όποιον «καρφώνει» φοροφυγάδες.
Θα δίνονται κίνητρα για όσους καταγγέλλουν φοροφυγάδες.
Αυτοί ήταν τίτλοι ειδήσεων απόψε στο MEGA.
Ο δε Καψής είπε: «Πολύ καλό το μέτρο, δεν ξέρω αν θα είναι αποτελεσματικό....»
Υπήρξε όμως διαφωνία με την Τρέμη.
Καταδίδω ή καταγγέλλω, το ποιό είναι το σωστό ρήμα;
Θα δίνονται κίνητρα για όσους καταγγέλλουν φοροφυγάδες.

Τo ίδιο είναι και στις δυο περιπτώσεις θέλουν να μας κάνουν ρουφιάνους…

Αμ το άλλο: «Για την πάταξη του λαθρεμπορίου στα καύσιμα εισάγεται. δορυφορικό σύστημα παρακολούθησης μέσω GPS, ώστε να ανιχνεύεται ύποπτη διακίνηση»..

Θα σταματάει ας πούμε για «την ανάγκη» του ο οδηγός στην εξοχή, ή θα πηγαίνει σε ένα μπαρ, κέντρο διασκέδασης και θα μπουκάρουν οι «ατσίδες»..
Άντε και το βάλανε το GPS:
  - Ποιός χρηματοδοτεί την αγορά
  - Ποιος θα παρακολουθεί τα χιλιάδες GPS και φορτηγά;
  - Όταν βλέπει κάτι περίεργο αυτός που παρακολουθεί, ποιόν θα ενημερώνει;
  - Aυτός που θα ενημερώνεται τι θα κάνει;
  - Ποιός σας είπε ότι δεν είναι παραβίαση προσωπικών δεδομένων το να "παρακολουθείς" και να ξέρεις με ακρίβεια μέτρων, που βρίσκεται ανά πάσα στιγμή το βυτίο..

Τί άλλο θα ακούσουμε....

http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/01/gps.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 15/01/2010 21:53:23

    Συμπέρασμα ...Έλληνας = ρουφιανος …

  2. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 15/01/2010 22:21:37

    Και ποιος μας βεβαιώνει ότι δεν θα γίνονται ψευδείς καταγγελίες για να εκμαιεύεται έτσι φορολογική αμνηστία;

    Αν είμαι φοροφυγάς, θα έχω κάθε λόγο να καταγγέλλω δικαίους και αδίκους, ώστε να εξασφαλίσω φορολογική αμνηστία.

    Γιατί αν καταγγείλω, ακόμη και να με καταγγείλουν, θα έχω εξασφαλίσει την αμνηστία μου, αφού θα έχω καταγγείλει πιο πριν!

  3. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 15/01/2010 22:22:19

    Έξεστι Κλαζομενίοις ασχημονείν
    Na της καταγγείλουν τον δάσκαλο ή τον καθηγητή που πιέζει μαθητές να συμμετέχουν στην πρωινή προσευχή ή να εκκλησιαστούν προέτρεψε τους μαθητές η υπ. Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου. (Από την ειδησεογραφία της Κυριακής, 22 Νοέμβριος 2009)

  4. Orestios avatar
    Orestios 15/01/2010 22:22:30

    Η κουλτούρασ του ΠΑΣΟΚ (και δεν εννοώ τον αγνό κόσμο που παραπλανείται χρόνια τώρα) "νόμιμα" διαχέεται στην κοινωνία για να την εμποτίσει μέχρι το μεδούλι. Όλη η σαπίλα, η καραξεφτίλα, η κουλτούρα του τίποτε, των εξαρτημένων, των ψωριλογιάπηδων, των βυσμάτων, των ζουρλόχαρτων, που θέλει να κάνει τους Έλληνες σαν τα μούτρα τους. Και αν νομίζουν ότι το χαφιεδιλίκι είναι ευρωπαϊκή συνείδηση απατώνται και κοροϊδεύουν συνάμα όλη την επικράτεια. Γιατί χαφιεδιλίκι είναι η συμπεριφορά κάποιων που μισούν τους άλλους. Μια παντιέρα μίσους σήκωσαν όλοι όσοι μισούν πρώτα από όλα τους Έλληνες. Από ανίκανους όμως δεν περιμένεις κάτι καλύτερο. Την δουλειά δεν την γνώρισαν αλλά την εχθρεύονται γιατί με αυτή γνωρίσαν προκοπή κάποιοι ενώ οι ίδιοι όχι. Μόνο εφαρμόζοντας την τακτική του Εφιάλτη χόρτασαν λίγο οι ψωρίλες.

  5. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 15/01/2010 22:39:18

    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΡΟΥΦΙΑΝΩΝ αυτό θέλουν να μας κάνουν ,αιδώς αργείοι

  6. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 15/01/2010 22:43:42

    Τα στελέχη της ΝΔ να αρχίσουν να ράβουν κουστούμια.

    Η κυβέρνηση αυτή πάει για φούντο.

    Επίσης, αρκετοί σοβαροί επιχιερηματίες που είναι κρατικοδίαιτοι και διαπλεκόμενοι με το ΠΑΣΟΚ, ετοιμάζονται να χρηματοδοτήσουν κίνηση για να πιέσουν τον ΓΚΑΠ να προχωρήσει σε ανασχηματισμό και να βάλει τα "Παλιά και δοκιμασμένα στελέχη του κινήματος".

    Σημειώστε το αυτό. Θα αρχίσει πολύ σοβαρή πίεση έναντι ΓΚΑΠ το επόμενο διάστημα.


    Έχουμε μπλέξει πολύ ως κοινωνία με αυτή τη κυβέρνηση και μέσα σε όλα πετάγεται και ο Δρακουμέλ να υποσκάψει τη χώρα.

    Πρέπει να τελειώνουμε με τη σημερινή πολιτική τάξη. Πρόκειται για ένα μάτσο ανίκανους, χαραμοφάηδες, κλέφτες, ψοφοδεείς και λιγούριδες.

    Εάν δεν μπει νέο και δυναμικό αίμα στη πολιτική ζωή του τόπου, η Ελλάδα με μαθηματική ακρίβεια και θα πτωχέυσει και θα υποστεί καταστροφή.


    Όσο γρηγρότερα τόσο καλύτερα.


    Τζι Πι Ες.....μάλλον αναφέρονται στο πρόγραμμα "Ποσειδών" του Αλογοσκούφη που το ίδιο το ΠΑΣΟΚ πολέμησε χέρι με χέρι με τους λαθρεμπόρους πετρελαίου....το 2007 η ΕΕ μας έδινε τα χρήματα να το ξεκινήσουμε , αλλά τώρα καπούτ.

    Λαμόγια του ΠΑΣΟΚ, το ξέρετε ότι οι μεγά-λαθρέμποροι πετρελαίου σας έχουν στο χέρι? Ποιούς πάτε να κοροιδέψετε?

    Τον ΑΛογοσκούφη δεν τον είχατε χτυπήσει για αυτή την πρωτοβουλία?

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Dubai Expatriate 15/01/2010 22:53:46

      Και να θυμηθούμε και το άλλο. Επί Ν.Δ. γιατί δεν προχώρησε το σύστημα καταγραφής προμήθειας πετρελαίου θέρμανσης από οικιακούς καταναλωτές; Δεν βρίσκανε φόρμουλα για το ποιό Α.Φ.Μ. θα χρεώνεται στις πολυκατοικίες!!!!! Τότε ξεσηκώθηκε το σύμπαν. Δηλαδή τα γνωστά ΛΑΜΟΓΙΑ!!!!!
      Δεν γ@@@@@@@στε λέω εγώ. Μπάς και ασπρίσουμε

  7. Χ Σ avatar
    Χ Σ 15/01/2010 23:31:05

    ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟ..ΣΟΜΑΛΟ..ΚΙΝΕΖΟ.ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΠΑΙΡΝΩ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΜΝΗΣΤΙΑ?

    ...πολύ σωστό το καινούργιο μέτρο του Υπουργού Οικονομικών αφού τώρα θα μπορούμε να καταγγείλουμε τον Πακιστανό,Σομαλό,Κινέζο...που πουλάει ομπρέλες,τσάντες,γιαλιά,φουλάρια,παιχνίδια,χαλιά,μπουφάν κ.τ.λ. έξω από τα μαγαζιά μας,και να έχουμε φορολογική απαλλαγή!!!
    Ας ελπίσουμε ότι το Ελληνικό κράτος θα σταματήσει το ΡΑΤΣΙΣΜΟ εναντίων των Ελλήνων και τα νέα μέτρα να ισχύσουν και γιά τους αλλοδαπούς ψηφοφόρους ,πιστεύω κάποιος από την κυβέρνηση να έχει περάσει από Ερμού,Μοναστηράκι,Πλ. Βικτωρίας,Πατησίων,στο πεζόδρομο του Θησείου,στους σταθμούς του μετρό,του ΗΣΑΠ,και αφού δεν βλέπει κανένα λαθρομετανάστη να δει τους χιλιάδες φοροφυγάδες αλλοδαπούς.(ναι και οι Ελληνες πήγανε μετανάστες αλλάδεν νομίζω να πουλάγανε στη Γερμανία έξω απο τα μαγαζιά των Γερμανών λαθραία τσιγάρα,μπουφάνκτλ,η στην Αμερική να πουλούσαν στη Τime Square τσάντες?)

    • Orestios avatar
      Orestios @ Χ Σ 16/01/2010 00:57:06

      Τέλειο! Ξεχυθείτε στους δρόμους. Μπορούμε να καταγγείλουμε και τους Δημάρχους που επιτρέπουν την παρανομοία παραχωρόντας τα πεζοδρόμια?

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Χ Σ 16/01/2010 04:07:15

      Όχι, μόνο αν καταγγείλεις τον Έλληνα είσαι σωστός. Αν καταγγείλεις τον ξένο είσαι ρατσιστής. Αν είσαι κατά του Έλληνα είσαι πολυπολιτισμικός και προοδευτικός. Ε, τι να γίνει, για μια προοδευτικότητα ζούμε.
      Όσο για τους Έλληνες που πήγαν στη Γερμανία γνωρίζω ότι δεν τολμούσαν να κάνουν φασαρίες ή να σχηματίσουν γκέτο (θα τους τακτοποιούσαν αμέσως οι Γερμανοί) και φυσικά πήγαν νόμιμα, με χαρτιά και για να καλύψουν συγκεκριμένες θέσεις εργασίας στις οποίες υπήρχε έλλειψη δυναμικού μετά τον πόλεμο. Βέβαια για το ΠΑΣΟΚ αυτή η κατάσταση που υπήρχε τότε δε διαφέρει από τη σημερινή εισβολή δύο ηπείρων στη χώρα μας.

  8. ataktos avatar
    ataktos 15/01/2010 23:32:45

    http://www.youtube.com/watch?v=slWRbC8txK0

  9. ndvoice avatar
    ndvoice 15/01/2010 23:52:47

    Παιδιά,
    Οι άνθρωποι δεν ξέρουν τι κάνουν, Και μας κάνει εντύπωση (τρόπος του λέγειν, μας κάνει) ότι τα κανάλια, αντί να τους πάρουν με τα γέλια, κάνουν "βαθυστόχαστες" αναλύσεις για να πείσουν το πόπολο.
    Για παράδειγμα, το θέμα των αποδείξεων θα αποδειχτεί μια τεράστια μπαρούφα ως προς την αποτελεσματικότητά του. Όμως το ΠΑΣΟΚ με αυτό τον τρόπο έχει στρέψει το λαό σε μια τεράστια εσωστρέφεια και αυτοενοχή, ενώ ταυτόχρονα μετατρέπει ουσιαστικά τους έλληνες σε φορολογικούς "ρουφιάνους" που επιδίδονται στο εξοντωτικό κυνήγι της απόδειξης.
    Με τις σκέψεις που αναφέρονται στην πιο πάνω ανάρτηση, τώρα πλέον θέλει να μας μετατρέψει και σε καταδότες κουκουλοφόρους "γερμανοτσολιάδες".

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ndvoice 16/01/2010 00:01:10

      ndvoice
      Γίνεσαι κακός με τα παιδία των MEDIA. ("Παιδία" δεν είναι ορθογραφικό λάθος, γιατί αυτά ώς γνωτόν ¨παίζει"), Τι να κάνουν δηλαδή; Να μείνουν άνεργα και να συνωστίζονται στον ΟΑΕΔ, ειδικά τώρα που δεν υπάρχει σάλιο;

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ndvoice 16/01/2010 00:02:10

      ndvoice
      Γίνεσαι κακός με τα παιδία των MEDIA. ("Παιδία" δεν είναι ορθογραφικό λάθος, γιατί αυτά ώς γνωστόν ¨παίζει"), Τι να κάνουν δηλαδή; Να μείνουν άνεργα και να συνωστίζονται στον ΟΑΕΔ, ειδικά τώρα που δεν υπάρχει σάλιο;

  10. μαρικα avatar
    μαρικα 16/01/2010 00:18:15

    Παλια μας τεχνη κοσκινο,μονο μην ρουφιανεψεται κανεναν λαθρεο γιατι θα σας κατηγορησουν για ακροδεξιους

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ μαρικα 16/01/2010 00:24:12

      Όχι Μαρικα δεν φοβόμαστε. Απλά υπάρχουν θεσμοί. Αυτά πρέπει να τα κάνουν οι Υπηρεσίες τος Κράτους!!!!

  11. μαρικα avatar
    μαρικα 16/01/2010 00:35:38

    Ξερεις Πετρο εχω μερικα χρονακια στην πλατη και εχω ζησει πολλα και δεν ηταν ολα ευχαριστα,αυτοι παν να μας γυρισουν πισω,γι αυτο λεω εσεις οι νεοι να προσεχεται.Θεσμοι υπηρχαν παντα αλλα....................

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ μαρικα 16/01/2010 00:40:32

      Μαρίκα οι θεσμοί στην Ελλάδα είναι σαν το λάστιχο. Τους τραβάνε και τους μαζεύουν όσο θέλουν. Όχι οι ΠΟΛΙΤΕΣ. ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ!!!!!

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ μαρικα 16/01/2010 00:41:47

      Και δεν είμαι και τόσο νεαρός όσο νομίζεις!!!!

  12. μαρικα avatar
    μαρικα 16/01/2010 00:57:13

    Αρα Πετρο καταλαβες τι ενοω με το.παλια μας τεχνη κοσκινο.Μια και ζω 47 χρονια εξω δεν μπορω να προσαρμοστω με τους λαστιχιενιους νομους,εδω που ειμαστε τους νομους τους υπακουμε,αρα λοιπον εχεις δικιο που λες οτι οι πολιτες ειναι αλλο ενω οι πολιτικοι!!!!!!!!!!!!!!!!αστα.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ μαρικα 16/01/2010 01:01:57

      Δυστυχώς Μαρίκα, οι περισσότεροι είναι Λαμόγια.

  13. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 16/01/2010 15:00:40

    Στο Θεό σας ρε Νομοθέτες του ΠΑΣΟΚ. Τελειώσατε κάποιο Λύκειο, έστω Γυμνάσιο ή μήπως δέν τελειώσατε ούτε το νυκτερινό; Και δέν βρέθηκε ούτε ένας απο το κυβερνητικό συνοθύλευμα να σας πεί ότι, δέν θα υπάρξει ποτέ και κανένας που θα καταδώσει, πόσα του πήρε σε φακελάκι ο χειρουργός, που του έσωσε την ζωή;

    Μόνο για παράδειγμα και μάλιστα επειδή εκεί βρίσκεται η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ φοροδιαφυγή στην Ελλάδα. Υπάρχουν βέβαια και άλλες και πολλές. Αλλά κατα περίπτωσιν και μεμονωμένες. Η κατα κανόνα και συνέπεια φοροδιαφυγή των χειρουργών όμως "βγάζει μάτι".

    Πάμε λοιπόν

    κύριοι που τους καλύπτετε με το κόλπο της καταδόσεως. Γιατί άν, έστω και ένας Έλληνας βρεθει να καταδώσει κάποιον χειρουργό, εσείς θα βγάλετε τα μάτια σας για να τον καλύψετε και να αγνοήσετε την μαρτυρία. 'Η μήπως κάνατε ποτέ στις 100 μέρες σας έστω και έναν σχετικό έλεγχο και δέν μας τον ανακοινώσατε;

    Αντίθετα

    άν επισκεφθείτε κάθε μέρα απο ενα Νοσοκομείο ή μία κλινική στα λογιστήριά τους και ρωτήστε σχετικά, είστε αμέσως σε θέση να πληροφορηθείτε, ποιός χειρουργός πότε και πόσες φορές χειρούργησε μεσα στον χρόνο. Φυσικά και δέν ενδιαφέρουν τα 50 Ευρώ που πληρώνουν τα Ταμεία για εγχείρηση ανοικτής καρδιάς (!!!). Ενδιαφέρει το φακελάκι, που για τον γενικό χειρουργό δέν ξεπερνάει τα 2.000 Ευρώ σε αντίθεση με αυτό του κ. Καθηγητού, που δέν πέφτει κάτω απο 10.000 Ευρώ.

    Στην συνέχεια βλακόμετρο της φορολογικής Νομοθεσίας

    σε ένα μπλοκάκι κάνεις τον πολλαπλασιασμό για τον κάθε χειρουργό "τόσο επι τόσο την φορά" και επι τόσες φορες και βγάζεις στο τέλος του χρόνου μία Lexus μέχρι ένα χωραφάκι ή ένα μικρό γιώτ ή ό,τι άλλο μπορεί να αγορασθεί με την τραπεζική κατάθεση των περιεχομένων στο φακελάκι. Και τις καταθέσεις στην τράπεζα μπορείς να ελέγξεις βλακόμετρο της φορολογικής Νομοθεσίας. Για να έχεις πρόσφοπρο το μέτρο του ΤΕΚΜΗΡΙΟΥ.

    Εμείς, άν το αποφασίσουμε πληρώνοντας περισσότερα, θα καταδόσουμε τον υδραυλικό ή τον ηλεκτρολόγο ή τον βοθροκαθαριστή ή και τον ασανσεριτζή στην πολυκατοικία μας. Αυτόν που δέν κόβει ποτέ τιμολόγιο και που άν το κόψει θα βαρύνει τα κοινόχρηστα, τα οποία, και τόσα που είναι, ενοχλούν πολλούς με την σύνταξη των 700 Ευρώ. 'Ασε που δέν υπάρχει ασφαλής λογιστικός τρόπος για να επιμερισθούν και να δηλωθούν οι ανα ιδικτησία δαπάνες για τους μάστορες αυτούς. 'Ετσι μήν περιμένεις ούτε και στην περίπτωση αυτή κάποια κατάδοση.

    Περιμένεις λοιπόν, με την πουστιά που προτείνεις δια Νόμου να καταγγείλουμε τον χειρούργο που μας έσωσε την ζωή, αντί να ελέγχεις εσύ αυτό το πάρε-δώσε, έστω και με επιβολή φόρου κατα τεκμήριον σε κάθε χειρουργική επέμβαση;

    Και ακόμα καλύτερα, άν εσύ πληρώνεις μέσω ασφαλιστικού ταμείου τον χειρουργό εις το ακέραιο, ώστε ο ασθενής να μήν έχει να κάνει με συναλλαγή μέχρι να γίνει καλά ή άν το ταμείο επιστρέφει στο ακέραιο όσα του ζητήσει ο χειρουργός, οπότε θέλει δέν θέλει θα υποχρεώνεται να κόβει το σχετικό παραστατικό για να πάρεις πίσω τα χρήματά σου.

    Ντρέπομαι για το χάλι σας. 'Οχι γιατί μπορεί εσείς ποτε να γίνετε καλύτεροι - βλακόμετρα είνα εργαλεία αθάνατα - αλλά επειδή θέλετε σώνει και καλά να κατέβπουμε εμείς στο επίπεδό σας.

    ΠΕΛΙΑΣ

  14. JOHN avatar
    JOHN 16/01/2010 18:32:15

    Να καταδωσουμε το μαναβι,το μπακαλι,τον υδραυλικο κλπ,κλπ.επειδη δεν κοβουν αποδειξεις!Ολα αυτα τα λαμογια,πολιτικοι,διαχειριστες κονδυλιων,μεγαλοεργολαβοι.....που εφεραν τη χωρα σ αυτο το χαλι κι επανηλημενως καταγκελθηκαν οτι κλεβουν,ποιος θα τους καταδικασει και θα τους τιμωρισει?Ολοι αυτοι οι υπουργοι οικονομικων,που κατα καιρους μας διαβεβαιωναν πολλα και διαφορα,και οτι ειμαστε σε πελαγη ευτυχιας δεν πρεπει να δικαστουν και να καταδικαστουν για τα ψευδη τους και οχι μονο?Να φερουν και κανενα φραγκο πισω που δεν υπαρχει σαλιο?Ονειρα θερινης νυκτος θα μου πητε.Σκεφτηκατε ομως τι φοροδοτικη ικανοτητα εχουν τα χειμαζομενα κοινωνικα στρωματα που τους καλειτε να πληρωσουν τα σπασμενα?Σας απασχολει πανω στην απελπισια τους πως θ αντιδρασουν?Μηπως η καλπαζουσα εγκληματικοτητα σας προβληματιζει?Καθε πρωι ανοιγεις τη τηλεοραση και σε πιανει καταθληψη.Εαν δεν ειναι τα τελη κυκλοφοριας θα ειναι τα ποτα και τα τσιγαρα,το κενουριο φρουτο που λεγεται πρασινος φορος στ ακινητα,το ΦΠΑ,το ΕΤΑΚ,αυξηση αντικειμενικων και παει λεγοντας.Φορους σε περιοδους υφεσης δεν μαζευονται.Οπως πολυ καλα σας ειπαν καποιοι κοψτε εξοδα και δαπανες,υπερχουν πολλα λαμογια που λημενονται κρατικο χρημα,αλλα δεν τολματε να τους πειραξετε,γιατι ειναι οργανομενες συντεχνιες,ειναι αυτοι οι πελατες σας που εχουν τη δυναμη και ανεβοκατεβαζουν κυβερνησεις.Να τους χαρειτε,αλλα μη ζητατε απο τον απλο κοσμο να κανει το ρουφιανο,ΔΕΝ ΣΩΖΕΤΑΙ ΕΤΣΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!!!!

  15. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 16/01/2010 18:56:55

    Πρός τι η έκπληξη;Ιδιον των εθνικοσοσιαλιστικών καθεστώτων,η ρουφιανιά.Οπως και η στοχοποίηση επαγγελματικών ή κοινωνικών ομάδων(τώρα οι γιατροί,αύριο οι μηχανικοί,μεθαύριο οι καστανάδες).Με τον τρόπο αυτό,καταφέρνεις τριπλό αποτέλεσμα:α)στρέφεις την προσοχή των χαχόλων εκεί που ΕΣΥ θέλεις β)Με το ρουφιάνεμα,τρομοκρατείς και έχεις δειλά ρομποτάκια,υποταγμένα και γ)σου κάνουν τη δουλειά,που εσύ σαν κράτος θ'άπρεπε να φροντίσεις να κάνεις.Τζαμαχιρία είπατε;Μπάαθ;Κατά τα άλλα,το γωγουλίνι,το wanna be Obama,μας μιλάει γιά δημοκρατική παράταξη.Τι να πεί κανείς;L'insoutennable legerete de l'etre,που θ'άλεγε κι ο Κούντερα.Ελλαδίτσα,δεν τ'άχεις ακόμα δεί όλα.

    • hypo avatar
      hypo @ Σπάρτακος 16/01/2010 22:04:28

      Καλά δουλευόμαστε; Δεν πρέπει να αποκτήσουμε φορολογική συνείδηση επιτέλους; Και όλοι αυτοί που φοροδιαφεύγουν δεν πρέπει να πληρώσουν; Και ναι είναι συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες που φοροδιαφεύγουν συστηματικά. Αυτό πρέπει να σταματήσει!

  16. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 17/01/2010 09:01:35

    Hypo,όντως δεν καταλαβαίνεις;ή καμώνεσαι πως δεν καταλαβαίνεις;Ασφαλώς και πρέπει να φορολογηθούν όλοι, ο καθένας με την φοροδοτική του ικανότητα.ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕΙ ΜΕ Σ Ω Σ Τ Ο Υ Σ ΚΑΙ Δ Ι Κ Α Ι Ο Υ Σ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ.Αρα να θεωρήσουμε ότι προσυπογράφεις τη ρουφιανιά;Η να θεωρήσουμε πως είσαι κάποιος βολεμένος δημ.υπάλληλος;Γιά τη ρουφιανιά μιλάμε φίλε!Γιά τη ρουφιανιά που μάλιστα θα επιβραβεύεται με ....ευχαριστήρια επιστολή του υπουργού και με....φορολογική ασυλία.Μ'αυτό το τελευταίο,ανοίγει πεδίον δόξης λαμπρόν,κυρίως γιά τα πρασινορουφιανάκια.Δεν θέλω να πιστέψω φίλε,ότι ανήκεις σε κάποια από τις πιό πάνω κατηγορίες.Θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα,να διαβάζεις ...άλλα blogs,με πιό βεραμάν αποχρώσεις,όπως το Τρωκτικό και το Press.gr.Γειά χαρά και θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες,τρείς του Σεπτέμβρη........