#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/06/2011 18:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φορολογία και των ... πισινών



Τελικά, γλώσσα λανθάνουσα λέει πολλές αλήθειες. Στην προκειμένη περίπτωση η γλώσσα του Γ. Παπακωνσταντίνου δεν ήταν λανθάνουσα. Όταν μίλησε στη συνέντευξη τύπου για την “φορολόγηση των πισινών”, προφανώς εννοούσε τις πισίνες που έχουν στα σπίτια τους χιλιάδες Ελληνες και δεν τις δηλώνουν. Όμως, η αλήθεια είναι ότι

μπορεί να σκεφτόταν τι περιμένει τους Ελληνες με τα μέτρα που ανακοίνωσε.

Άλλωστε, τα εισόδημά μας το φορολόγησε, το μισθό μας επίσης, τις συντάξεις, τα ακίνητα, τα κινητά, τον αέρα που αναπνέουμε εν πάση περιπτώσει.

Ότι θα μας φορολογούσε και τους... πισινούς δεν το περιμέναμε. Να που ήρθε η τρόικα να μας το επιβάλει και αυτό. Η πλάκα είναι ότι οι δημοσιογράφοι που ήταν παρόντες του απάντησαν εύστροφα: “Κύριε υπουργέ, όλοι έχουμε από έναν (σ.σ. πισινό)”.

Και με αφορμή το γλωσσικό αυτό ολίσθημα θυμήθηκα το εξής περιστατικό, γνωστό σε πολλούς. Όταν πρωθυπουργός ήταν ο ο παππούς του

σημερινού, έξω από το Καστρί μαζεύτηκαν μαίες και έκαναν διαμαρτυρία. Φώναζαν το όνομα του τότε πρωθυπουργού λέγοντας: “Γ. Παπανδρέου” αλλά φυσικά ακούγονταν“Γάμα Παπανδρέου”.

Βγήκε τότε ο αείμνηστος και είπε στους συμβούλους του: “Μα το υπεσχέθημεν και αυτό;”

Αυτό θα μπορούσε να πει και ο υπουργός Οικονομικών σε λίγο καιρό στον ελληνικό λαό.

Α.Ψ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 10/06/2011 18:29:43

    Για το πισινό της φωτογραφίας, ψηφίζω και με τα τέσσερα να απαλλαχθει από κάθε φορολογία. Κανονικά θα πρέπει αυτός (ο πισινός) να ζητήσει φόρο θεαμάτων από τα αρσενικά των παραλιών στις οποίες πηγαίνει. Να βγει δίσκος πχ. Στις δύσκολες εποχές που έρχονται, θα αναβάζει το ηθικο. Λίγο το έχετε;

    • chrisss avatar
      chrisss @ Αρματιστής 10/06/2011 19:27:57

      ΙΣΧΥΕΙ

    • Dora avatar
      Dora @ Αρματιστής 11/06/2011 14:38:09

      Χαχαχαχαχαχα!!!!Επιτελους και το καθαρα ελληνικο χιουμορ!(το σχολιο).

  2. manos avatar
    manos 10/06/2011 18:38:00

    Και τι θα γίνει τώρα?
    Θα βγαίνει το υπουργείο κλιματικής αλλαγής και θα μας μετράει με μεζούρα?
    Οποιος τον έχει μεγαλύτερο θα πληρώνει ανά τετραγωνικό εκατοστό ή μέτρο?
    Τέλος οι παντρεμένοι άνδρες θα πληρώνουν και για την πεθερά τους? Αν είναι έτσι πάω να κάνω οικονομίες από τώρα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ manos 10/06/2011 20:09:50

      Με ντεσιμπελόμετρο θα μας μετράνε μάλλον και παχύμετρο. Να υπολογίζουν τα εκπεμπόμενα αέρια, γιατί με τόση φασολάδα και φακή που θα πέσει, στο τέλος θα βγάλουμε σωστούς και τους διοξειδιοτουανθρακομάχους...

    • Dora avatar
      Dora @ manos 11/06/2011 14:39:10

      Γιατι ρε Μανο,διαιτα χρειαζεται η πεθερα?

  3. spiros avatar
    spiros 10/06/2011 19:16:53

    Έτσι όπως είδα τον τίτλο σε συνδυασμό με την φωτό άλλο κατάλαβα. Σκέφτηκαν να φορολογήσουν την εκπομπή αερίων από πισινούς τοποθετώντας σένσορες , όπως λέμε ταμειακές μηχανές , για την μέτρηση της εκπεμπόμενης ποσότητας αερίων ρύπων και θορύβου ώστε να υπολογίζεται αυτόματα ο αναλογούν φόρος.

    • Μνημων avatar
      Μνημων @ spiros 11/06/2011 13:00:03

      ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΠΥΡΟ ΜΕΓΙΣΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ Γ.Α.Π.ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ .ΣΗΜΕΙΩΣΕ ΟΤΙ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΡΙΒΕΣΤΕΡΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΕΥΦΥΙΑΣ.

  4. zame avatar
    zame 10/06/2011 19:16:57

    oyaaay!Αρματιστής+10000000000000oo

  5. nasos avatar
    nasos 10/06/2011 19:28:52

    η φορολόγηση των πισινών θα γίνεται βάσει εμβαδού;
    δηλαδή όσοι ανήκουν στην κατηγορία Πάγκαλου την κάτσανε την γόνδολα,ε;

    • manos avatar
      manos @ nasos 10/06/2011 19:31:25

      εκεί θα υπάρξει και φόρος εκπομπής αερίων.

      • raindog avatar
        raindog @ manos 10/06/2011 22:08:24

        Σ' αυτό ο Πάγκακος θα αποδειχτεί άκρως παραγωγικός... :-)

  6. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 10/06/2011 19:51:56

    Αριστερέ Ψάλτη...νομιζα ότι εισαι..της Εκκλησίας...
    Έγραψες..ή μάλλον, έδειξες...

  7. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 10/06/2011 20:31:08

    Ατιμε Α.Ψ. τι μας κάνεις βραδυάτικα,μας κολάζεις,προσκυνώ και εγώ μαζί με τον τύπο δεξιά στη φωτό......

  8. juliet avatar
    juliet 10/06/2011 21:04:21

    Είσαστε απερίγραπτοι με το που δείτε ........καλά πισινά!!!!
    Ελληνες!!!!!

    • alvita avatar
      alvita @ juliet 10/06/2011 22:46:56

      Πισινάρες ειδαμε Ζουλιέτ, οχι πισινά. Ε. αφού το UFO -κατά Βασούλα Παπανδρέου- ξανα-μίλησε για φορολόγηση πισινών...

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ juliet 10/06/2011 22:49:20

      Αν ήσουν άντρας θα εκλεινες τα μάτια ή θα κοίταγες τη θάλασσα?

      • Dora avatar
        Dora @ Dee Jay Stelios 11/06/2011 14:48:40

        Εννοια σου Στελιο μας κι εμεις αμα δουμε κανεναν με κορμαρα δεν κλεινουμε τα ματια.Αλλα τα μπλογκς αντροκρατουνται.Χαθηκε να δουμε κανενα Τζωρτζ Κλουνει κι εμεις οι καημενες ψυχες?

    • Dora avatar
      Dora @ juliet 11/06/2011 14:45:41

      Juliet, Ενας απ' τους λογους που αγαπω τους συμπατριωτες μου ειναι κι αυτος.
      Οταν δουν καμμια σωστη αναλογια κορμιου τα ξεχνανε ολα,ας παει και το παλιαμπελο...Αυτο θα πει ελληνας.
      Αν ετουτοι εδω που μενω ειχαν τα ιδια προβληματα,θα ειχαν αυτοκτονισει.

      • juliet avatar
        juliet @ Dora 11/06/2011 18:05:05

        @Dora,
        όλα καλά;
        Ο καθένας αυτοκτονεί για τα πιστεύω του και ο Ελληνας για καθε τι ωραίο,μου επιτρέπουν τα καλόπαιδα να πω και έξυπνο;ή αρκεί καλό προφιλ;

        • Dora avatar
          Dora @ juliet 11/06/2011 20:53:08

          Juliet,κι εμενα βρε παιδι μου μ' αρεσουν τα ωραια,αλλα εδω που βρισκομαι....κατι ξανθους νεροκολοκυθες βλεπω.(ξανθια ειμαι κι εγω,αλλα τωρα μιλαμε για αντρες).

  9. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 10/06/2011 22:02:32

    Πίσω μου σ΄έχω .........

  10. Ταλάντη avatar
    Ταλάντη 11/06/2011 00:09:36

    Ευτυχώς για να ξεχνιόμαστε υπάρχουν και αυτά.

  11. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 11/06/2011 15:38:01

    Φιλενάδα έχεις γούστο,σε παραδέχομαι και υποκλίνομαι,ο Τζορτζ είναι όντως το κάτι άλλο....

    • Dora avatar
      Dora @ Dee Jay Stelios 11/06/2011 20:54:59

      Στελιο μου,πιεσε ντε για καμμια φωτο....

      • Dee Jay Stelios avatar
        Dee Jay Stelios @ Dora 12/06/2011 09:30:52

        Φωτό θέλεις ή να τον είχες δίπλα σου να σου χαμογελάει?Αλλά όπως έλεγε και ο μεγάλος,no martini,no party.....

        • Dora avatar
          Dora @ Dee Jay Stelios 12/06/2011 21:58:54

          Στελιο μου οι ωραιοι αντρες σαν τον Τζωρτζ,ειναι σαν τα μαρμαρα του Παρθενωνα.Τα βλεπεις,τα θαυμαζεις,αλλα δεν τα αγγιζεις για να μην φθαρουν.
          Ο Τζωρτζ,εδω στο σπιτι κακοποιημενων γυναικων που δουλευω,ειναι σε ολους τους χωρους.Μας χαμογελαει στην κουζινα η φωτογραφια του,στο γραφειο, στο καθιστικο, μεχρι και στον διαδρομο.

          Να δεις τις χαμηλοβλεπουσες μουσουλμανες φιλοξενουμενες, πως τον φιλανε και κρυφογελανε μεταξυ τους,πνιγοντας τα γελια με την ακρη της μαντιλας τους.....