#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/10/2011 10:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φοροκαταιγίδα στα εισοδήματα του 2011



Όλα μαζί για να τα δει η τρόικα πριν φύγει, προωθεί η κυβέρνηση τα ανάλγητα μέτρα που αποφασίστηκαν τις προηγούμενες μέρες. Μετά τις μειώσεις σε μισθούς και συντάξεις, την εργασιακή εφεδρεία έρχονται και τα νέα κλιμάκια της φορολόγησης των εισοδημάτων, η μείωση του αφορολόγητου στα 5.000 ευρώ, η επιβάρυνση με φόρο που θα μας κάνει να τρίβουμε τα μάτια μας του χρόνου, με κατάργηση των φοροαπαλλαγών. Τα κλιμάκια μειώνονται σε 6 από 8 και ο φόρος αυξάνεται προοδευτικά λόγω της μείωσης του αφορολόγητου.

Στο εξής όλες οι φοροαπαλλαγές υπολογίζονται με συντελεστή έκπτωσης από τον φόρο 10% ανεξαρτήτως του ύψους του εισοδήματος του φορολογούμενου και καταργείται πλήρως κάθε έκπτωση δαπανών από το εισόδημα. Μιλάμε για τόκους στεγαστικών δανείων με τα οποία αποκτάται η πρώτη κατοικία, έξοδα νοσοκομειακής και ιατρικής περίθαλψης, ενοίκιο κύριας κατοικίας, δαπάνη για φροντιστήρια, εισφορές που καταβάλλονται σε ταμεία ασφάλισης κ.ά.

Μειώνεται στα 9.000 ευρώ από 12.000 ευρώ το αφορολόγητο όριο για τους φορολογούμενους ηλικίας κάτω των 30 ετών και άνω των 65 ετών. Για τους υπόλοιπους φορολογούμενους το αφορολόγητο όριο μειώνεται στις 5.000 ευρώ. Στο τμήμα του εισοδήματος που πλέον φορολογείται, μετά τη μείωση του αφορολογήτου ορίου, ορίζεται φορολογικός συντελεστής 10%. Η παρακράτηση φόρου με το νέο αφορολόγητο ξεκινάει από την 1η Ιανουαρίου 2012, αλλά το νέο μειωμένο αφορολόγητο όπως και όλες οι φορολογικές διατάξεις ισχύουν από 1η/1/2011. Το αφορολόγητο όριο αυξάνεται κατά 2.000 ευρώ για κάθε τέκνο από τα δυο πρώτα του φορολογούμενου που τον βαρύνουν και κατά 3.000 ευρώ για κάθε επόμενο τέκνο.

Όπως προβλέπει το πολυνομοσχέδιο οι κλίμακες είναι οι εξής:



Κλιμάκιο Εισοδήματος (ευρώ)
Φορολογικός Συντελεστής %
Φόρος Κλιμακίου (ευρώ)
Σύνολο Εισοδήματος (ευρώ)
Σύνολο Φόρου (ευρώ)


5.000
0
0
5.000
0


7.000
10
700
12.000
700


4.000
18
720
16.000
1.420


10.000
25
2.500
26.000
3.920


14.000
35
4.900
40.000
8.820


20.000
38
7.600
60.000
16.420


40.000
40
16.000
100.000
32.420


Άνω των 100.000
45






 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 07/10/2011 11:03:01

    σοσιαλιστικο sex και μαλιστα χωρις σαλιο. πανηγυριζαν τα πασοκακια το βραδυ των εκλογων τη ψευτικη νικη του γιωργακη,λεγοντας μαλιστα υπερηφανοι οτι ο γιωργακης θα τους δωσει χρηματα απο τα λεφτα που υπαρχουν. πανηγυριζαν οι συνταξιουχοι για τον ιδιο ακριβως λογο. τι εχουν να πουν τωρα ολοι αυτοι? οτι φταιει ο καραμανλης? αν νομιζουν ακομη οτι φταιει ο καραμανλης ας ψηφισουμε ολοι ακομη μια φορα γιωργακη για να ολοκληρωσει το εγκλημα.
    αν ζουμε φυσικα και δεν μας αποτελεισει ο γιωργος.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ mhtsos karditsa 07/10/2011 12:01:55

      Σωστο !!!!+ 1000 !

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ mhtsos karditsa 07/10/2011 13:00:44

      Τους έδωσε! Να πάνε να τα πάρουν μένει τώρα...

  2. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 07/10/2011 12:29:29

    Μητσε,οχι και δεν εφταιξε ο Καραμανλης,επρεπε να τους καθαρισει σαν τ αυγα μεσα απο το κρατος στις πρωτες 100 μερες της πρωτης του εκλογης το 2004.
    Μ ενα κρατος πρασινο σαν τα λαχανα ειναι δυνατον να μπορουσε να κυβερνησει?

  3. anonymous avatar
    anonymous 07/10/2011 12:34:47

    Παγκοσμίως ισχύει ότι τα λεφτά που πληρώνεις για να πάρεις σύνταξη είναι εκπίπτουν από το αφορολόγητο. Τώρα το καταργούν. Αυτό θίγει τους ελ. επαγγελματίες και φυσικά είναι αντισυνταγματικό διότι για τους μισθωτούς ισχύει έμμεσα το αφορολόγητο τουλάχιστον ως προς τις εισφορές του εργοδότη. Αν πχ. ο εργοδότης είναι εταιρία θα πρέπει να καλύψει τα 2/3 των εισφορών. Για το άλλο 1/3 που πρέπει να καταβάλει ο εργαζόμενος δεν ξέρω τι γίνεται με το νέο καθεστώς. Αυτά είναι έξοδα κι εκπίπτουν. Οι ελ. επαγγελματίες στο πηγάδι κατούρησαν;

  4. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 07/10/2011 12:37:29

    σ' αυτο που λες NIK εχεις δικαιο. δεν ηθελε να πειραξει τους πασοκους γιατι φοβοτανε τις αντιδρασεις του τυπου οτι ηρθε η δεξια και τους κυνηγησε. ο καραμανλης εχασε και το εσωτερικο μετωπο. εδειξε εμπιστοσυνη σε ανθρωπους που τον περιτρυγιζανε τυφλη. δε το εψαχνε το θεμα καθολου.
    ο καραμανλης ομως ποτε δε θα εβαζε την υπογραφη του στο ξεπουλημα της χωρας και την υποταγη της στα κορακια της παγκοσμιοποιησης.

  5. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 07/10/2011 12:48:19

    @Μητσος
    ποτε δεν αμφισβητησα την τιμιοτητα του αντρα και ουτε οτι θα μας πουλαγε οπως κανουν αυτοι τωρα,οτι ομως τους ανεχτηκε και προσπαθησε να κυβερνησει εχοντας σαν εργαλεια αυτην την καστα των φανατικων δεν θα του το συγχωρεσω ποτε και νομιζω οτι δεν ειμαι ο μονος.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ NIK THE GREEK 07/10/2011 19:17:35

      +1000

      ακόμα και στο Υπουργείο που ο ίδιος ανέλαβε για δύο χρόνια κυβερνούσε το ΠΑΣΟΚ και θα επανίδρυε το Κράτος;
      Ποια από τις υποθέσεις έστειλε στη δικαιοσύνη;
      Αμάν με την τιμιότητα του ανδρός η ανοχή δεν είναι ισοδύναμη της λαμογιάς αλλά ανώτερη, γιατί τον κλέφτη τον κατακρίνω αλλά τον κατανοώ (από κάπου ορμώμενος πράττει), τον πολιτικό πολιτισμό (τρομάρα του) ανοχής του κλέφτη δεν μπορώ να τον καταλάβω....


      ΥΓ

      Βέβαια με βοήθησε το πέρασμά του να κατανοήσω τον ΚουτοΘωμά (Χρήστος Ευθυμίου) στην ταινία "Ενας βλάκας και μισός"
      (που ...σύμπτωση υπογράφουν και οι Αφοί Ρουσσόπουλοι.......................... μαζί με Λαζαρίδη, Ψαρρά και Σαρρή)