04/09/2008 15:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φοροαποφυγή ομολογεί ο Βουλγαράκης

Ο κ. Καραμανλής έχει πλέον έναν πολύ συγκεκριμένο και σοβαρό λόγο για να απομακρύνει τον κ. Βουλγαράκη. Την στιγμή που η κυβέρνησή του παίρνει βαριά φορολογικά μέτρα για τον λαό, ο κ. Βουλγαράκης δήλωσε χθες ο ίδιος ότι είχε συστήσει την εταιρεία για την οποία κατηγορείται, προκειμένου να καταβάλλει μειωμένους φόρους !!!. Ομολογεί δηλαδή απερίφραστα φοροαποφυγή.

Στο μεταξύ και ενώ συνεχίζεται η εσωκομματική αναταραχή για τον κ. Βουλγαράκη, το ΠΑΣΟΚ έδωσε στη δημοσιότητα νέα στοιχεία που τον εμφανίζουν να συμμετέχει σε ακόμη μία εταιρία διαχείρισης ακινήτων με την σύζυγό του. Πρόκειται για την "Αστική Επέκταση ΕΠΕ", που ίδρυσε το 2000, με εταιρικό κεφάλαιο 225 χιλιάδων ευρώ και στις 2 Ιουλίου του 2008, προχώρησε σε αύξηση μετοχικού Κεφαλαίου, ύψους 328 χιλιάδων ευρώ. Όταν όμως ιδρύθηκε αυτή η εταιρεία , ανήκε στην υπεράκτια (offshore) εταιρεία υπό την επωνυμία Lentmar Holdings LTD (Limited) και την οποία εκπροσωπούσε τότε ο σημερινός υπουργός.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ντριν avatar
    ντριν 04/09/2008 15:45:14

    ntrin

  2. Kraepelin avatar
    Kraepelin 04/09/2008 15:46:53

    Να παραιτηθεί ο Βουβαλάκης; Δεν το θεωρεί σκόπιμο ο ίδιος. Να τον απολύσει ο Καραβουβαλής; Αποκλείεται γιατί είναι ψευτόμαγκας. Θα εισπράξει τη φθορά και την ξεφτίλα και θα κάνει κοκοκό.

  3. salmonellas avatar
    salmonellas 04/09/2008 16:06:43

    Ιδρωσε το παιδι.

  4. poisonous avatar
    poisonous 04/09/2008 16:08:43

    Φοροαποφυγή παιδιά, Φοροαποφυγή. Ετσι λέγεται το συμβάν που ομολογήθηκε, δεν είναι παράνομο αλλά ηθικά, για πολιτικό και μάλιστα υπουργό...

  5. Factorx avatar
    Factorx 04/09/2008 16:15:20

    Λεπρομέρεια Poisonus, αλλά μάλλον έχεις δίκαιο. Το διόρθωσα

  6. Καρμελιτα avatar
    Καρμελιτα 04/09/2008 17:12:09

    Θρασυτατος ο τυπος να βρισκεται ακομα στα υπατα της εξουσιας, προκαλωντας με παρανομες και μαφιοζικες ενεργειες την ανθρωπινη αξιοπρεπεια.
    Απορω πως ο λαος συλλαμβανεται παντα στον υπνο
    και συνεχιζει απερισπαστα τη χρονια ναρκη ακομα και στον ξυπνιο.

  7. sweet revenge avatar
    sweet revenge 04/09/2008 17:19:45

    Απορία αφελούς: Υπάρχει ακόμα ΣΔΟΕ; Και άν ναί, κινείται αυτεπάγγελτα; Και άν ναί, κινδυνεύει ο Βουλγαράκης; Και άν ναί, κινδυνεύει ο πολιτικός του προιστάμενος (άν για εκδίκηση, ανοίξει το στόμα ο Βουλγαράκης); Και άν ναί, ....
    Η λύση θα ήταν μία: Να γεμίσει χλιδάμπουρες και "επιτυχημένους" πολιτικούς, δημοσιογράφους και λοιπούς παρατρεχάμενους ένα καράβι με τάπα στον πάτο. Με τον "καταλληλότερο" δεμένο στο κατάρτι. Η τάπα να βγεί στη μέση του Ατλαντικού.
    Κρίμα όμως για τους καρχαρίες, θα πεθάνουν από το μολυσμένο κρέας. Έτσι, κι αυτή η λύση είναι ανεφάρμοστη.

  8. poisonous avatar
    poisonous 04/09/2008 17:56:10

    Δεν υπάρχει αδίκημα. Μπορεί να μη μας αρέσει, αλλά έτσι είναι. Η ποινή θα μπορούσε να ελθει από του ψηφοφόρους, αρκεί ο αριθμός αυτών που τακτοποιήθηκαν επί των ημερών να μην επαρκει για επανεκλογή. Φυσικά, υπάρχουν πάντα θέσεις για μη εκλεγμένους στην διοίκηση και είναι και χαμηλότερου προφίλ. Εχει και αυτό τα πλεονεκτήματά του.

  9. ahab avatar
    ahab 04/09/2008 18:22:15

    Πολιτικοί για τα μπάζα ανέκαθεν καταλήγαν στo ΥΕΝ .
    Αν θυμάστε τον Ε.Γιαννόπουλο τον καραμήτρο στα τελευταία του που απορούσε και ο ίδιος τη σχέση έχει με την θάλασσα .
    Ο Βουλγαράκης το ξέρει γι΄αυτό και αφήνει να διαρρέει οτι κάνει χάρη του ΚΚ που βρίσκεται ακόμη στην κυβέρνηση και ταυτόχρονα προκαλεί με το life-style και πηγαινοερχόμενος στην Μύκονο που ο Καραμανλής ούτε στο σπίτι της μάνας του της Μυκονιάτισας δεν πάει για να μήν προκαλέσει.
    Να του πούμε καλή επιτυχία στα biz

  10. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 04/09/2008 18:46:18

    5 φακτορ

    Αυτο το λεπρομερεια πολυ μου αρεσε! Γλωττα λανθανουσα.....

  11. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 04/09/2008 18:58:34

    Κάθε φορολογούμενος στην Ελλάδα έχει υποχρέωση να δηλώνει στην ετήσια φορολογική του δήλωση, την συμμετοχή του (είτε ως εκπρόσωπος ή μέλος Δ.Σ., είτε ως μέτοχος) σε οποιαδήποτε εταιρεία και φυσικά τα τυχόν έσοδα, μερίσματα κλπ από τη συμμετοχή του αυτή. Προσοχή. Δεν εξαιρείται η συμμετοχή σε αλλοδαπές εταιρείες, offshore, ή άλλες.

    Το ίδιο ισχύει και στις ειδικές δηλώσεις "πόθεν έσχες".

    Στην περίπτωση του Βουλγαράκη έχουν γίνει σωστά οι δηλώσεις? Υπάρχει απάντηση?

  12. Για γέλια και για κλάματα... avatar
    Για γέλια και για κλάματα... 04/09/2008 22:29:56

    Για να μην τρελαθούμε: Αν ένας μισθωτός που έχει εισόδημα 15.000 ευρώ και άλλα 10.000 ευρώ από ενοίκια γράψει το σπίτι που νοικιάζει στη γυναίκα του που δεν εργάζεται, έτσι ώστε να γλιτώσει φόρο έχει υποπέσει σε παράπτωμα και είναι κατακριτέος; Σοβαρά μιλάτε; Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα που έκανε ο Βουλγαράκης. Απλά έκανε χρήση των νόμων της φορολογίας, όπως κάνουν όλοι. Όσοι τον κατακρίνουν στην επόμενη δήλωσή τους να μην υποβάλλουν δικαιολογητικά που μειώνουν το φόρο γιατί έτσι... φοροαποφεύγουν!!! Επιχειρήματα και κατηγορίες που μόνο απο το ΠΑΣΟΚ Γιωργάκη και Καρχιμάκη μπορούν να ακουστούν.

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/09/2008 02:31:52

    @mentor: Και τα κορόιδα, ΟΜΩΣ, τό ίδιο και χειρότερα: ένα πεθαίνει ...δυο γεννιούνται!

  14. δασκαλάκος-λεβεντιά! avatar
    δασκαλάκος-λεβεντιά! 11/09/2008 14:41:37

    Τώρα θα τον μάθουμε τον "κύριο" Βουλγαράκη; Δυστυχως για αυτον υπάρχουν άτομα που τον θυμούνται ζωηρά, από τα πρώτα χρόνια της φοιτητικής του δράσης.. Και έτσι για την ιστορία..
    Οι παλιοί αρχηγοί των "Rangers" και πρωτοπαλλήκαρα της ΔΑΠ που ορμούσαν στις σχολές με αλυσίδες , ρόπαλα και σιδερογροθιές σήμερα πλουτίζουν σε βάρος του λαού εξαργυρώνοντας την τραμπούκικη δράση του παρελθόντος τους..
    Και μάλλον νοσταλγεί πολύ ο τζαμπα μάγκας τα φοιτητικά του χρόνια-φάνηκε και τον περσινό χειμώνα σε συγκέντρωση της ΔΑΠ στο αμφιθέατρο της Νομικής Θεσσαλονίκης.. Ο "σεμνός και ταπεινός" Υπουργός ψιθύριζε στα απολιτίκ μαντρωμένα πρόβατα της ΔΑΠ : "ΠΑΣΠ η νέα πουτάνα νεολαία!!"
    ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΗΘΟΣ-ΣΕΜΝΟΤΗΤΑ-ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ

  15. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 12/09/2008 11:34:53

    Αφού θα τους ξαναψηφίσετε ρε, τί βγάζετε τόση χολή???Μόλις σας τάξουν θεσούλα βολική στο δημόσιο, όλα ξεχνιούνται!!!! Δες Siemens, υποκλοπές, ομόλογα, τί άλλο πρέπει να κάνουν δηλ για αν βάλει ο Ελληνας μυαλό? Και δεν κατονομάζω, όλα τα κόμματα/πολιτικοί ίδια είναι, η φάτσα αλλάζει, αλλά η τσέπη τους δεν χορταίνει..

  16. Μάνος Καρμίρης avatar
    Μάνος Καρμίρης 06/03/2009 07:07:19

    Εϊ παιδιά της Ελλάδος, μετά την φοροαποφυγήν του ανεκδιηγήτου Βουλγαράκη(από την Κρήτη τί περιμένεις εμ?) μήπως καταλάβατε επί τέλους ότι η καταστραφή τούτου του Τόπου είναι οι αυτόκλητοι «οικονομολόγοι» κάθε είδους ημεδαποί ΚΑΙ αλλοδαποί?
    Αντε περαστικά μας...
    Ελικόπτερο να ενοικιάσω? Πληρώνω...

  17. Μάνος Καρμίρης avatar
    Μάνος Καρμίρης 06/03/2009 07:10:21

    www.karmiris.blogspot.com