#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/09/2013 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φοράς μαύρα και είσαι ξυρισμένος; Είσαι... φασίστας



To εν λόγω κείμενο που δημοσιεύουμε πιο κάτω είναι ενυπόγραφο. Το έζησε και το διηγείται ένας δημοσιογράφος και έχει σημασία ότι δεν είναι ανώνυμο, πράγμα που θα μπορούσε να είναι και ψεύτικο.

Όταν το διαβάσει κανείς ίσως καταλάβει ότι είμαστε μια κοινωνία σε τεντωμένο σκοινί. Από τη μια έχουμε τους δολοφόνους Χρυσαυγίτες κι από την άλλη, έχουμε μια περιρρέουσα ατμόσφαιρα φασισμού από παντού.

Πριν μερικές ημέρες γράφαμε για τον 18χρονο που έφαγε πολύ ξύλο στην Πάτρα επειδή κάποιοι τον είδαν στο διαδίκτυο με ελληνική σημαία. Κάποιοι ταύτισαν την ελληνική σημαία με τους Χρυσαυγίτες, επομένως αυτοί οι κάποιοι «ευαίσθητοι» έπρεπε να σαπίσουν στο ξύλο το νεαρό.

Τώρα, στο παρακάτω ενυπόγραφο κείμενο καταγράφεται μια ιστορία του γράφοντος ο οποίος… έκανε το λάθος να φορέσει μαύρα και να ξυρίσει τις λίγες τρίχες που του είχαν μείνει στο κεφάλι. Και με αυτή την… αμφίεση πήγε να πάρει το παιδί του σχολείο, μέχρι που τους την έπεσαν οι… αντιφασίστες. Αν μπορείς να πεις έτσι τέτοιους ανθρώπους. Διαβάστε και θα καταλάβετε:

«Πας να πάρεις την κόρη σου από το σχολείο της -φορώντας μαύρο μπλουζάκι και έχοντας σχεδόν ξυρισμένο κεφάλι- και δυο τύποι σου κάνουν face control…

Αν μου το έλεγε κάποιος άλλος και δε συνέβαινε σε μένα, μπορεί να θεωρούσα ότι υπερβάλλει. Όμως είναι ...

αλήθεια, συνέβη σε μένα, το μεσημέρι της Παρασκευής.

Πήγαινα να πάρω την κόρη μου, η οποία σε πολύ λίγο θα τελείωνε το μάθημά της, με μια τυπική εμφάνιση για μένα - και όσους με ξέρουν: Μαύρα παπούτσια, σχεδόν μποτάκια -αφού στο μπάσκετ έχω «βγάλει» πολλές φορές τους αστραγάλους μου και πρέπει να προσέχω- τζιν παντελόνι χρώματος μπλε και μια μαύρη μπλούζα. Το κεφάλι μου είναι μονίμως κοντοκουρεμένο-ξυρισμένο, αφού κάνουμε χρόνια τώρα παρέα με την τριχόπτωση. Να συμπληρώσω ότι φορούσα και μαύρα γυαλιά ηλίου ή το θεωρείτε περιττό;

Περπατώ με γοργό βηματισμό, σε λίγο το πρωτάκι μου θα σχολάσει και ο μπαμπάς έπρεπε να βρίσκεται ήδη εκεί, και από το απέναντι πεζοδρόμιο ακούγεται μια βροντερή φωνή: «Επππ. Έλα εδώ, ρεεεε».

Προτού προλάβω να καταλάβω ποιος είναι και σε ποιον απευθύνεται φωνάζοντας, δυο τύποι, γύρω στα 35, έχουν διασχίσει τον δρόμο ανάμεσα στα αυτοκίνητα και έχουν βρεθεί μπροστά μου, κόβοντας το διάβα μου.

-Τι έγινε, ρε παιδιά; τους ρωτάω με αμήχανο χαμόγελο και χωρίς να έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλουν από εμένα.

«Γιατί φοράς μαύρα, ρε; Γιατί έχεις ξυρισμένο κεφάλι; Είσαι φασίστας; Είσαι χρυσαυγίτης, ρε; εεε;», με ρωτάει με ολόκληρα κομμάτια ευγένειας ο ένας εκ των δύο, ο πιο κοντός, ενώ ο έτερος της παρέας -και πιο σωματώδης- ετοιμάζεται να με κάνει «επ’ ώμου, παρουσιάστε αρμ».

«Πέθανε ο πατέρας μου προχτές, ρε παιδιά, τι να φορέσω;», τους λέω την καλύτερη δυνατή δικαιολογία που θα μπορούσα να σκεφτώ εκείνη τη στιγμή, με μια ερμηνεία που ήταν για Όσκαρ και θα έκανε και τον πιο σκληρό άνθρωπο του κόσμου να λυγίσει και να δακρύσει.

Την ίδια στιγμή, μου ζητούν «συγγνώμη, ρε φίλε» και μου λένε να ζήσω να τον θυμάμαι, με ύφος παιδιού που μόλις το μάλωσαν, παραμερίζουν και φεύγω δίχως άλλες συζητήσεις, το θέμα έληξε εκεί – φιου!

Δε χρειάζεται να υπεραναλύσουμε το εν λόγω συμβάν. Ζούμε σε μια εποχή που από τη μία οι φασίστες προβαίνουν σε λογής τραμπουκισμούς -ενίοτε και μαχαιρώματα- ενώ από την άλλη μεριά μπορεί να γίνει δίκη προθέσεων και ποινικοποίηση των μαύρων ρούχων και των ξυρισμένων κεφαλιών που, φευ, μπορεί να ανήκουν και σε δημοκρατικούς πολίτες. Και όπως καταλαβαίνετε, στις δίκες αυτές δεν υπάρχει κανένα δικαστήριο, πουθενά οι ένορκοι, οι υποθέσεις εκδικάζονται στους δρόμους, βλέπε Άγρια Δύση.

Ζούμε παράξενες ημέρες, όπου όλα γύρω μας φαίνονται ύποπτα, καχύποπτα, όλοι πρέπει να ανήκουν κάπου, «ή είσαι μαζί μας ή είσαι εναντίον μας» κι εσύ συχνά πρέπει να επιλέξεις με ποιους είσαι. Κουράγιο και καθαρό μυαλό να ευχηθώ για τη στιγμή που θα κληθείς να απαντήσεις και, τελικά, να ψελλίσεις «ρε μάγκες, δεν είμαι με τους άλλους», για να ακούσεις το «εμείς, όμως, είμαστε οι άλλοι».

Ψυχραιμία χρειάζεται από όλους μας για να μην καταλήξουμε να γίνουμε κι εμείς σαν το άλλο άκρο που πολεμάμε - όχι με στιλέτα και μπουνιές, αλλά δια των λόγων μας. Τα «δύο άκρα» πρέπει να μην υφίστανται, ούτε καν ως θεωρία.

Ψυχραιμία, επίσης, επειδή ούτε μπορώ να αφήσω, πια, μπούκλες, ούτε να βγάλω τα μαύρα ρούχα από πάνω μου -κι ας είναι ζωντανός ο πατέρας μου- ούτε και θέλω, κιόλας. Σπύρος Σεραφείμ».

Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tpe avatar
    tpe 23/09/2013 10:32:43

    Αν το face control το είχαν κάνει "φασίστες", τι θα γινόταν;
    Αλλά έτσι είναι για τους "αριστερούς". Των άλλων ακούγονται.

    • Χ avatar
      Χ @ tpe 23/09/2013 12:46:16

      ''Τα «δύο άκρα» πρέπει να μην υφίστανται, ούτε καν ως θεωρία.''
      Αυτό είναι το κεντρικό νόημα της ανάρτησης. Όλοι μας από τη μία πλευρά και ο φασισμός, μόνος του από την άλλη. Ο κοινός μας εχθρός. Ας κάνουμε ασκήσεις ομοψυχίας, ψυχραιμίας και αλληλοσεβασμού λοιπόν. Μπορούμε να διαφωνούμε και να ανεχόμαστε την αντίθετη άποψη, αναζητώντας αυτά που μας ενώνουν.

      • Νίκη avatar
        Νίκη @ Χ 23/09/2013 17:51:08

        Τα άκρα υπάρχουν παντού στην φύση και σε κάθε οργανισμό. Χωρίς άκρα είναι μόνο τα "κουλά". Η περίοδος της τρομοκρατίας στην Ιταλία ήταν μόνο οι φασίστες; Σου θυμίζω τον Άλντο Μόρο. Οι ισλαμοφασίστες είναι δεξιοί; Οι αρχαίοι Έλληνες που έλεγαν ότι όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος ήταν φασίστες. Η Δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα γιατί δεν είναι "κουλή" και θα νικήσει με τον λόγο και άν χρειαστεί και με το ...ραβδί της!

        • Χ avatar
          Χ @ Νίκη 23/09/2013 22:43:40

          Η θεωρία των δύο άκρων είναι και ανιστόρητη και ύποπτη και επικίνδυνη. Η δολοφονική, φασιστική, ναζιστική δράση μιας παραστρατιωτικής οργάνωσης σαν τη Χ.Α., είναι ασυγχώρητο ατόπημα να επιχειρείται με στόχο μικροκομματικά οφέλη να ταυτιστεί αθωωνόμενη, με την Αξιωματική Αντιπολίτευση της χώρας. Ευτυχώς όσο οι μέρες περνούν, όλο και περισσότεροι κατανοούν το απαράδεκτο του εγχειρήματος. Αν επιμένετε όμως να διακρίνουμε δύο...άκρα, τότε το ένα είναι η Χ.Α και το άλλο η Τρόϊκα. Και τα δύο από την ίδια πλευρά....

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Χ 24/09/2013 15:51:38

            Πίνεις τίποτα περίεργο;

          • X avatar
            X @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 24/09/2013 16:04:28

            :-) Κι εγώ θέλω συχνά να σε ρωτήσω, αν πίνεις κάτι.... Για την ..Ιστορία πάντως, εγώ μονάχα κόκκινο κρασί και μόνο αν είναι πάρα πολύ καλό!

        • X avatar
          X @ Νίκη 23/09/2013 22:45:06

          Η θεωρία των δύο άκρων είναι και ανιστόρητη και ύποπτη και επικίνδυνη. Η δολοφονική, φασιστική, ναζιστική δράση μιας παραστρατιωτικής οργάνωσης σαν τη Χ.Α., είναι ασυγχώρητο ατόπημα να επιχειρείται με στόχο μικροκομματικά οφέλη να ταυτιστεί αθωωνόμενη, με την Αξιωματική Αντιπολίτευση της χώρας. Ευτυχώς όσο οι μέρες περνούν, όλο και περισσότεροι κατανοούν το απαράδεκτο του εγχειρήματος. Αν επιμένετε να διακρίνουμε δύο...άκρα, τότε το ένα είναι η Χ.Α και το άλλο η Τρόϊκα. Και τα δύο από την ίδια πλευρά....

          • Νίκη avatar
            Νίκη @ X 23/09/2013 23:21:56

            Η Χ.Α τι είναι το πόδι ή το χέρι;

          • X avatar
            X @ Νίκη 24/09/2013 16:06:12

            H X.A είναι το κέρατο του διαβόλου.

      • ΦΓΦΗΓ avatar
        ΦΓΦΗΓ @ Χ 23/09/2013 22:52:05

        Προφανώς δεν έχεις ιδέα από φασισμό!!!!

  2. Νίκη avatar
    Νίκη 23/09/2013 10:43:42

    Στην πολιτική όταν αποδέχεσαι ότι είσαι αριστερός αποδέχεσαι ότι υπάρχει και δεξιός και κεντρώος. Στην δεξιά και την αριστερά υπάρχουν άκρα και τα αποδέχεται το κοινοβούλιο όταν τοποθετεί τους βουλευτές του κάθε κόμματος αντίστοιχα. Η ιστορία έχει δείξει ότι υπάρχει ο μαύρος φασισμός και ο κόκκινος. Στα χρόνια που ζούμε έχει όμως αρχίσει να εμφανίζεται μέσα από το πρίσμα της παγκοσμιοποίησης και της κατάργησης των Εθνών και ο φασισμός με τα χρώματα του ουράνιου τόξου. Αυτός ο φασισμός είναι και ο πιό επικίνδυνος γιατί ...δεν έχει άκρα. Είναι καμουφλαρισμένος με πολυχρωμία πολυπολιτισμικότητα που στο τέλος θα καταλήξει στον γκρίζο φασισμό όλο τον πλανήτη . Αγγίζω τα άκρα αγκαλιάζω το κέντρο είναι η φιλοσοφία ενός ισορροπημένου ανθρώπου και πολίτη ενός Εθνοκράτους.

    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ1 avatar
      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ1 @ Νίκη 23/09/2013 13:56:52

      Συνεπώς αγαπητή Νίκη λέει ψέμματα ο Λαζαρίδης.
      Ακρα αριστερά στο Ελληνικό κοινοβούλιο είναι το ΚΚΕ που πιστεύει στον Σταλινισμό και τη δικτατορία του προλεταριάτου, Κεντρο-Αριστερά ο ΣΥΡΙΖΑ που πιστεύει στον Ευρωπαικό Δημοκρατικό Σοσιαλισμό χωρίς δικτατορία του προλεταριάτου, Κεντρο δεξιά το ΠΑΣΟΚ, Δεξιά η ΝΔ και άκρα δεξιά η Χ.Α.

  3. GO avatar
    GO 23/09/2013 11:05:34

    Ξέρετε πόσο υπερβολικά διαβάζονται όλα αυτά, όταν μάλιστα και οι αναρχομπαχαλάκηδες φοράνε μαύρα; Μάλλον θα εστίασαν στο ξύρισμα.
    Πάντως, δείξανε ανθρωπιά, δεν μπορείς να πεις;!

  4. GJ avatar
    GJ 23/09/2013 11:51:07

    Εεε καλά, αφού είμαστε η χώρα των αντιθέσεων!!!! Αν φορούσε ο κύριος ένα ροζουλί πως θα τον αποκαλούσαν δηλαδή?

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 23/09/2013 12:54:21

    Ἤ Μπάμπη ἤ Μήτσο..

  6. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 23/09/2013 14:33:35

    Εμφανίστηκα με ανάλογη αμφίεση σε υποκατάστημα της ΔΕΗ όπου περίμεναν ουρές πελατών για να εξυπηρετηθούν από δύο υπαλλήλους.......Υπήρχε ένταση και λογομαχία μεταξύ τους με αποτέλεσμα να έχουν αποτελματωθεί τα πάντα.Κάποια στιγμή με έντονο ύφος συνέστησα στους πελάτες να μην λογομαχούν με τους υπαλλήλους ώστε αυτοί να κάνουν την δουλειά τους,για την οποία πληρώνονται.... Αυτό ήταν επικράτησε απόλυτη ησυχία και δούλεψαν όλα ρολόι,σε 15 λεπτά τελείωσα αφού παραχώρησα την σειρά μου σε μία γριούλα,που μου είπε η αθεόφοβη:Ευτυχώς είστε και εσείς που σας φοβούνται και κάνουν την δουλειά τους..........Την ευχαρίστησα μπερδεμένος και τότε συνειδητοποίησα ότι με πέρασαν για χρυσαυγίτη........Ακόμη γελάω και παράλληλα λυπάμαι,που λειτούργησε υποδειγματικά το κράτος από φόβο........Από εκείνη την ημέρα συνέστησα στους γιούς μου να μην εμφανίζονται στο πανεπιστήμιο φορώντας μαύρα μπλουζάκια............

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κώστας Τ 23/09/2013 19:06:00

      Δεν υπάρχει!!! Εμένα πάντως το αντίθετο, όλο για αριστερό με περνάνε λόγω εμφάνισης και ντυσίματος...

  7. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 23/09/2013 14:49:34

    ὄχι μόνον αὐτό, ἀλλὰ ἐνθαρρύνεται σὲ κάποια κομμάτια τῆς Ἀριστερᾶς καὶ ἕνα κλῖμα «κλωτσιὲς στοὺς φασίστες ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ», ὅπως εἶδα κάτω ἀπὸ διάφορα βιντεάκια τοῦ youtube. Μὰ ποιοί ἀφελεῖς πιστεύουν στὴν θεωρία τοῦ μόνον ἑνὸς ἄκρου;

    • Samurai avatar
      Samurai @ Σωτ Μητραλ 23/09/2013 14:54:30

      Έχω μια απορία.
      Την ''ελληνική πατέντα'' του φιλότιμου τη διεκδικούν ή τη μοιράζονται τα άκρα ;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Σωτ Μητραλ 23/09/2013 17:58:00

      Έλα ντε.Μόνο τυφλοί ή οι υποκριτές ευρισκόμενοι εντός του άλλου άκρου. Γιατί ο Λαφαζάνης και οι δικοί του έχουν τουλάχιστον το θάρρος να το πουν στα ίσια. Δε σεβόμαστε το σύνταγμα. Θέλουμε να το ανατρέψουμε επαναστατικά. Και το λέμε καθαρά. Οι υπόλοιποι κρύβονται πίσω από το μικρό τους δακτυλάκι.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Σωτ Μητραλ 23/09/2013 19:09:11

      Μην τους λες αφελείς Σωτήρη αυτούς που δεν πιστεύουν στη θεωρία των δύο άκρων (και είναι και από τον χώρο της ΝΔ μερικοί, ξέρεις...). Εγώ, που είμαι κακός, αντιθέτως λέω ότι είναι πολύ πονηρούληδες αυτοί που λένε ότι δεν την πιστεύουν τη θεωρία (γιατί ξέρουν ότι είναι αληθινή). Απλά, έχουν τους λόγους τους και το λένε...

      • Παραβάτης avatar
        Παραβάτης @ ΒΙΣ 23/09/2013 23:10:38

        ''Οι λόγοι τους'' (κάποιων έστω από αυτούς), εσύ ο πανέξυπνος δε φαντάζεσαι οτι μπορεί να είναι γιατί καταλαβαίνουν οτι η θεωρία που ασπάζεσαι μας διχάζει.
        Δεν πάει καθόλου το ...μυαλό σου ε;

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ Παραβάτης 23/09/2013 23:17:37

          Μας διχάζει, ε ;
          Τώρα που το λές,
          πρέπει να ήταν οι αναθυμιάσεις ενότητας και ομοψυχίας,
          που γέμιζαν την ατμόσφαιρα,
          της καμμένης, από τους αντιεξουσιαστές Αθήνας το 2008....

        • Νίκη avatar
          Νίκη @ Παραβάτης 23/09/2013 23:34:57

          Δεν είναι θεωρία αλλά η πραγματικότητα. Όλοι οι άνθρωποι έχουμε δύο εγκεφαλικά ημισφαίρια αυτό δεν διχάζει καθόλου το μυαλό σου;

          • Παραβάτης avatar
            Παραβάτης @ Νίκη 24/09/2013 16:10:19

            Καλό αυτό με τα δύο εγκεφαλικά ημισφαίρια, αρκεί να μην είναι ...καμμένο κανένα από τα δύο....

          • Ο παραβάτης avatar
            Ο παραβάτης @ Νίκη 24/09/2013 16:16:13

            Καλό αυτό με τα ...δύο εγκεφαλικά ημισφαίρια, αρκεί κανένα τους να μην είναι ...καμμένο. Από τους αντιεξουσιαστές του 2008; Από άλλους λόγους;

  8. Πλοηγός avatar
    Πλοηγός 23/09/2013 15:04:09

    Εν μέσω κραυγών και κηρυγμάτων, ο Γιάννης Αγγελάκας έστειλε ένα μήνυμα ψυχραιμίας, σύνεσης και πραγματικής αντίδρασης σε όσα συμβαίνουν αυτές τις μέρες, μετά τη δολοφονία του αντιφασίστα Παύλου Φύσσα από τον ακροδεξιό Γιώργο Ρουπακιά.
    Κατά τη διάρκεια της συναυλίας στο Θέατρο Βράχων ακούστηκε το σύνθημα «φασίστες κουφάλες έρχονται κρεμάλες» κάνοντας τον Αγγελάκα να σταματήσει τη συναυλία και να πει. "Ξέρετε οτι διαφωνώ με αυτό το σύνθημα. Η απάντηση στον φασισμό δεν είναι αυτή. Η απάντηση είναι η ψύχραιμη σκέψη. Να προσέξουμε τον φασισμό που κρύβουμε όλοι μέσα μας"

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Πλοηγός 23/09/2013 17:58:52

      Τέλοιος και με άντερα για να πει φασίστες τους "αντιφασίστες".

  9. Κριτική Σκέψη avatar
    Κριτική Σκέψη 23/09/2013 15:08:04

    Που είναι το περίεργο???
    Τον φασισμό τον τσακίζεις!!!!!!!!!
    Άλλη φορά να προσέχεις φίλε.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Κριτική Σκέψη 23/09/2013 15:46:49

      Και βέβαια ,το ποιός είναι φασίστας για να τον "τσακίσεις" το αποφασίζεις εσύ ,έτσι?

      Κάπως όπως το ΚΚΕ στον εμφύλιο είχε βαφτίσει "μοναρχοφασίστες" το 90% του Ελληνικού λαού!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ΣΤΕΛΙΟΣ 23/09/2013 18:00:02

        χαχαχα!!! Καλά που μας θυμίζετε κάποιοι που τα θυμάστε ή τα διαβάσατε αυτά τα φαιρδά των κομμουνιστών που αν δε τους στηρίζεις είσαι φασίστας, συντηριτικός και αντιδημοκράτης.

  10. ΖικΖάκ avatar
    ΖικΖάκ 23/09/2013 15:21:38

    Τι να προσέχει ακριβώς ...άκριτη σκέψη; Να φυτέψει μαλλιά ή να φοράει κίτρινα;

  11. xm avatar
    xm 23/09/2013 16:34:43

    πρέπει να παραδεχτούμε, οτι αν και ο αγγελάκας δεν εχει ουτε το εκτοπισμα ενός χατζηδάκη η θεοδωράκη, οτι ειναι κοντινοτερο σε πνευματικη ηγεσια που εχει να δειξει ο τοπος. απο την μια λίγο θλιβερο αλλα απ την αλλη εστω και αυτός,.χρειαζονται φωνες που δεν εχουν να φοβηθουν κανενα πολιτικοκορεκτισμο.

  12. Νίκη avatar
    Νίκη 23/09/2013 17:31:29

    Κάπως έτσι είναι. Δεν τοποθέτησες όμως τους ...αναρχικούς. Μου αρέσει η ουτοπία και η αναρχία όταν εκφράζεται μέσα από την τέχνη και την φιλοσοφία και όχι από την πολιτική και τους πολιτικούς.

    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ1 avatar
      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ1 @ Νίκη 24/09/2013 16:12:10

      Oι αναρχικοί αγαπητή Νίκη είναι εκ πεποιθήσεως και εν τοις πράγμασιν εξωκοινοβουλευτικοί.

  13. Κοντοκουρεμένος avatar
    Κοντοκουρεμένος 23/09/2013 17:40:53

    Αύριο είναι να κατέβω για μια δουλειά στα Εξάρχεια. Λέω να πάω φορώντας παντόφλες και κελεμπία για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

    • Κυθήριος avatar