21/02/2011 21:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φοιτητές αποδοκίμασαν τον πρωθυπουργό στο Βερολίνο-δείτε το βίντεο

«Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ, να ληστεύει το λαό»



Eπεισοδιακά εξελίχθηκε η διάλεξη του πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου στο πανεπιστήμιο Χούμπολντ του Βερολίνου.

Ομάδα νεαρών διέκοψαν την ομιλία του κ. Παπανδρέου φωνάζοντας συνθήματα στα ελληνικά, βρίζοντας και προσπαθώντας να ξεδιπλώσουν αντικυβερνητικό "πανό". Ένα από τα συνθήματα που φώναζαν ήταν «Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ, να ληστεύει το λαό».

Οι νεαροί διέκοψαν επανειλημμένα την ομιλία του πρωθυπουργού, ο οποίος τους παρότρυνε να τον ακούσουν και μετά να διαμαρτυρηθούν. «Εγώ θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις των παιδιών», είπε ο πρωθυπουργός, κάνοντας μάλιστα την πρόταση αν υπάρχει κάποιος εκπρόσωπός τους να λάβει το λόγο, χωρίς να εισακουστεί.

«Χρειάζεται ο διάλογος, εγώ είμαι ανοιχτός στο διάλογο», είπε ο πρωθυπουργός. Πρόσθεσε ότι «στην Ελλάδα χρειάζεται να κάνουμε μεγάλες αλλαγές», σημειώνοντας ότι «μακάρι η διαμαρτυρία από μόνη της να έλυνε το πρόβλημα στην Ελλάδα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/02/2011 21:23:02

    Δημοκρατία με ψέματα ΔΕΝ είναι Δημοκρατία κύριε ΓΑΠ. Είναι "1984". Παπανδρεϊσμός, το πρώτο στάδιο του Οργουελιανισμού.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 21/02/2011 23:22:21

      +1000

      • ΣΤΑΘΗΣ avatar
        ΣΤΑΘΗΣ @ Orestios 24/02/2011 10:44:59

        ΛΑΘΟΣ ΛΕΖΑΝΤΑ ΒΑΛΑΤΕ.
        ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΛΕΙ:

        ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΑΡΑΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΧΟΥΜΠΟΛΝΤ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΕ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΩΝ ΤΑΞΕΩΝ, Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΔΗΛΩΣΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΚΑΙ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΛΥΣΗ. ΟΙ ΠΑΡΙΣΤΑΜΕΝΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΑΚΡΟΑΤΕΣ ΔΗΛΩΣΑΝ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΕΔΩΣΑΝ ΣΤΟ ΒΑΘΥ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ.

  2. drider avatar
    drider 21/02/2011 21:26:39

    Πάντα τέτοια... μπας και συνειδητοποιήσει το παιδί ότι κάτι κάνει λάθος

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/02/2011 21:28:49

    Για τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ Δημοκρατια ειναι να εχουν οι ιδιοι δικιο και να μη χαλανε το χατηρι της μαμας τους. Απο μπαμπαδες εχουμε πολλους.. οποτε.. ουτε το DNA τεστ θα βοηθησει. Πηχτρα στον μπαμπα. χαχαχαααααααααα
    του Α. Παπανδρέου: «Δεν θα γίνουμε τα γκαρσόνια της Ευρώπης»

    ΠΑΣΟΚ και Δημοκρατια??? Να θυμισω ετσι να σας τη σπασω το παρακατω..
    Το συνταγματικό πραξικόπημα των μπλε και λευκών ψηφοδελτίων, ώστε να εξασφαλιστεί η εκλογή Σαρτζετάκη στη θέση του Προέδρου της Δημοκρατίας. Η απόλυτη παραβίαση της μυστικότητας των ψηφοφοριών στη Βουλή και το άκρον άωτον της χειραγώγησης των βουλευτών ενός κόμματος.

    ΠΠ

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 21/02/2011 21:35:09

    Τι έχουν τραβήξει οι δύσμοιροι Έλληνες φοιτητές τής Γερμανίας από τον γερμανικό ρατσισμό...

  5. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 21/02/2011 21:40:22

    Που είναι ο Ρόντος και ο Μανιάτης να σε προστατεύσουν από τους αλήτες Γιώργο μου!

  6. sauraki avatar
    sauraki 21/02/2011 21:42:03

    -«Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ, να ληστεύει το λαό»
    -«Εγώ θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις των παιδιών»
    Μα τις ακούσατε κύριε Πρωθυπουργέ...

  7. Κικη avatar
    Κικη 21/02/2011 21:47:19

    Παρτη μανα {η την κλικα } σου και μπρος.
    Παπαντρεου παπατζη, [οικογενειακο τους}

    • Mind the GAP avatar
      Mind the GAP @ Κικη 22/02/2011 01:41:24

      παρ' το Δρούτσα σου και μπρος

  8. Orestios avatar
    Orestios 21/02/2011 21:54:32

    Το GAP ομολόγησε πως το επιτόκιο του μνημονίου κάνει το χρέος μή βιώσιμο!!!!!!!!!!!!!

    Το τέλος είναι κοντά.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Orestios 21/02/2011 22:03:20

      Ετοιμάζεται να "σερβίρει" τη χρεωκοπία...

    • Γιωργος Χ avatar
      Γιωργος Χ @ Orestios 21/02/2011 22:25:01

      Άραγε θα προλάβει να πάει Καράκας;;

    • manos avatar
      manos @ Orestios 21/02/2011 22:38:22

      Το τέλος ποιανού Orestie, το δικό του ή το δικό μας?
      Γιατί παρόλα αυτά που συμβαίνουν τον βλέπω ακάθεκτο.

      • Orestios avatar
        Orestios @ manos 21/02/2011 23:24:16

        Μηδένα πρό του τέλους μακάριζε, μάνε

  9. ΑΡΕΣΜΑΡΕΣ avatar
    ΑΡΕΣΜΑΡΕΣ 21/02/2011 21:57:57

    Μπράβο στα παιδιά! Και τι δεν θα έδινα να ήμουν εκεί να τον αποδοκίμαζα!!Ό,τι χειρότερο πέρασε ποτέ από τη χώρα μας.Καιρός να του δίνει από εδώ!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΑΡΕΣΜΑΡΕΣ 22/02/2011 04:03:58

      Μα πόσο δίκιο έχεις.. Τελικά το παιντί μόνο στο εξωτερικό μπορούμε να το βρούμε, εδώ δεν τον πετυχαίνουμε με τίποτα.

  10. juliet avatar
    juliet 21/02/2011 22:11:39

    σκεφτείτε οταν έλθει να μας πει οτι τους έστειλε η αντιπολίτευση για να αμαυρώσει την εικόνα της Ελλάδας ;

  11. popolaros avatar
    popolaros 21/02/2011 22:13:15

    "Αυτή την στιγμη ο Ελληνας Πρωθυπουργός μιλάει στο αρχαιότερο Πανεπιστήμιο του Βερολίνου.
    Ενώ είχε αρχίσει να μιλάει ο Ελληνας πρωθυπουργός πολλοί φοιτητές σήκωσαν πανό και άρχισαν να φωνάζουν συνθήματα εναντίον του Παπανδρέου και φώναζαν ότι με την πολιτική του πεινάνε οι Ελληνες πολίτες

    Διακόπηκε η ομιλία για ένα τέταρτο και αφού έβγαλαν έξω τους φοιτητές άρχισε να μιλάει ο Παπανδρέου

    Ομάδα ελλήνων φοιτητών αλλά και ορισμένοι γερμανοί εισέβαλαν στην αίθουσα των διαλέξεων γερμανικού πανεπιστημίου, όπου εκείνη τη στιγμή βρισκόταν στο βήμα ο έλληνας πρωθυπουργός και πραγματοποιούσε ομιλία.

    Από την εισβολή των φοιτητών διεκόπη η ομιλία του πρωθυπουργού και μάλιστα ακούστηκαν χυδαίες εκφράσεις από τους φοιτητές, γεγονός που εξόργισε τον πρωθυπουργού. Οι φοιτητές μάλιστα ξεπέρασαν τα όρια, καθώς ζητούσαν με τρομερά άσχημο τρόπο να εγκαταλείψει την Ελλάδα σύσσωμη η κυβέρνηση.

    Η εικόνα αυτή προκαλεί αίσθηση καθώς αποτελεί ενέργεια που αμαυρώνει την εικόνα της χώρας μας στο εξωτερικό. Με την παρέμβαση των αστυνομικών δυνάμεων, η μικρή ομάδα φοιτητών βρέθηκε εκτός του πανεπιστημίου και δεν τους επέτρεψαν να σηκώσουν πανό .

    Ο πρωθυπουργός λίγο αργότερα έφυγε από την αίθουσα για να επιστρέψει λίγο αργότερα στο βήμα.

    Αλλά και έξω από το πανεπιστήμιο εκτός από τους έλληνες φοιτητές υπήρχαν και γερμανοί φοιτητές που ανήκουν στην εξωκοινοβουλευτική αριστερά και οι οποίοι με συνθήματα προσπαθούσαν να εισέλθουν στο κτίριο.

    Μάλιστα, οι φοιτητές χτυπούσαν με τα χέρια τους τις πύλες του πανεπιστημίου, βρίζοντας τους αστυνομικούς που τους εμπόδιζαν να ξαναμπούν μέσα στους χώρους του πανεπιστημίου."

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ popolaros 22/02/2011 02:24:50

      η μόνη μικρή αντίσταση στην χούντα.

  12. kp8 avatar
    kp8 21/02/2011 22:15:38

    "χρειάζεται να κάνουμε μεγάλες αλλαγές" Ναι, σίγουρα, αλλά οι συγκεκριμένες που γίνονται είναι με γνώμονα το συμφέρον του λαού και της κοινωνίας ή εξυπηρετούν άλλα συμφέροντα ? Γιατί εδώ το προφανές είναι ότι οι αλλαγές που επιχειρούνται. σκοπό έχουν τη διάλυση της κοινωνίας, του έθνους και του έλληνα πολίτη. Οπότε άντε παράτα μας με την καραμέλα "είμαστε διατεθειμένοι να ματώσουμε για το καλό σας". Για το καλό άλλων ματώνεις φίλε, σ' έχουμε καταλάβει.

  13. juliet avatar
    juliet 21/02/2011 22:34:26

    μπράβο,δε με νοιάζει που ανήκεις, αλλά από υποκρισία πας καλά.Το να στέκεται στην ουρά του ΙΚΑ ο γέροντας,η μάνα με το παιδί αγκαλία,ο εργάτης να χάνει 2 και 3 μεροκαματα να κάνει τη δουλειά του,το να πας να δεις τι γίνεται σε μια εφήμερια νοσοκομείου,το να στέκεσαι στην σειρά στην εφορία ,το να δίνεις το κατιτις για να κάνεις τη δουλειά σου δε σε ενοχλεί δε μας προσβάλλει οτι είμαστε τριτοκοσμικοί; Αμαυρώνει η εικόνα της ταπεινωμένης πατριδας μας από κάποιους που έκαναν την Ελλάδα Μπανανία και παράδειγμα προς αποφυγή.

  14. ΑΧΙΛΛΕΑΣ avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ 21/02/2011 22:50:23

    ΕΥΓΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!
    ΓΑΠ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ.
    Ο ΚΛΟΙΟΣ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΣΦΙΓΓΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ!

    • evan avatar
      evan @ ΑΧΙΛΛΕΑΣ 22/02/2011 08:27:50

      Εύγε στα παιδιά ναι, μας ξεντρόπιασαν. Αλλά αυτό το βίντεο με αυτά που δείχνει είναι διφορούμενο, θα υπάρξουν κάποιοι που θα εκλάβουν την στάση του γαπ και αυτά που είπε σαν συν του... Και βέβαια τα παιδιά αξίζουν πραγματικά συγχαρητήρια και να υπάρχουν συνέχειες όπου βρίσκεται ο δήθεν πρωθυπουργός...

  15. Xmmm avatar
    Xmmm 21/02/2011 22:59:16

    Ποιο ΙΚΑ και ποια νοσοκομεία, αφού θα τα καταργήσει μνημονιακα ολα, δεν είδατε τι γίνετε με την γριππη; Νο μονευ νο χανι.
    να αγιάσει το στοματακι τους, περιμενουμε εναγωνίως βίντεο στου γιου τιουμπ για τον πρωθυπουργό της προδοσίας.

  16. zackii avatar
    zackii 21/02/2011 23:00:41

    Η μόνη αλλαγή που χρειάζεται είναι να διώξουμε τους σύγχρονους Εφιάλτες , δηλαδή την παρέα του ΓΑΠ από τη χώρα. Τα άλλα αργά η γρήγορα θα βρουν το δρόμο τους. Το κόμμα αυτό και τα όργανά του- δηλαδή οι άβουλοι, Χατζηαβάτηδες βουλευτές του που γιά τη θεσούλα τους έχουν πουλήσει και τη μάνα τους πρέπει να εξαφανιστούν το συντομότερο

  17. anonymous avatar
    anonymous 21/02/2011 23:04:41

    Εδώ είσαι άκυρος. Όταν το ίδιο το κράτος σου σε ξεφτιλίζει και δε μπορείς να κυκλοφορήσεις τι σου φταίει ο ρατσισμός;

    • Orestios avatar
      Orestios @ anonymous 21/02/2011 23:23:18

      Πολύ σωστά.
      Το GAP καθύβριζε και καθυβρίζει τους Έλληνες.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ anonymous 22/02/2011 09:19:20

      Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
      Άλλο το τι κάνει το κράτος σου και άλλο το πώς σε βάζουν στη γωνία οι Γερμανοί επειδή είσαι Έλληνας.

      Εσύ διανοήθηκες ποτέ να συμπεριφερθείς βάναυσα σε έναν Λίβυο, ας πούμε, επειδή το κράτος του το κυβερνά ένας γελοίος και αλλόφρων δικτάτορας;

      Στη Γερμανία έχουν σημειωθεί περιστατικά όπου Γερμανοί:
      α) αρνήθηκαν να σερβίρουν Έλληνες στα εστιατόρια, λες και ήταν Μαύροι στη Νότια Αφρική τού απαρτχάιντ.
      β) αρνήθηκαν να δεχτούν ελληνική πιστωτική κάρτα, που δείχνει πόσο στόκοι είναι οι Γερμανοί, αφού αυτοί τα λεφτά τους θα τα έπαιρναν αμέσως, ακόμη κι αν η ελληνική τράπεζα φαλίριζε την επομένη.
      γ) διοργανώνονταν δημόσιες διαμαρτυρίες με μπουζούκια (!) εναντίον τού δανείου που έδωσαν στην Ελλάδα, χωρίς ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ Γερμανός να αναλογιστεί ότι τα χρήματα που έδωσαν στην Ελλάδα θα τα πάρουν πίσω με τοκογλυφικό επιτόκιο που θα το ζήλευε κι ο Σάιλοκ.
      δ) Έλληνες φοιτητές εξοστρακίζονταν από τις παρέες τους και γίνονταν θύματα ηθικής παρενόχλησης από τους καθηγητές τους. Το διανοείσαι, Έλληνες φοιτητές να παραμερίσουν έναν π.χ. Αλβανό ή Τούρκο φοιτητή ΦΙΛΟ τους επειδή δώσαμε οικονομική βοήθεια στα Τίρανα ή επειδή ο τουρκικός στρατός παραβίασε τα εναέρια σύνορά μας;

      Όλα τα παραπάνω έχουν συμβεί σε φίλους και γνωστούς μου, δεν είναι σπασμένο τηλέφωνο. Ποιος φταίει γι'αυτά; Οι Γερμανοί, ο απλός λαός, οι οποίοι από ό,τι φαίνεται δεν έμαθαν ΤΙΠΟΤΑ από την καταδίκη τού Ναζισμού.

  18. θεία δίκη avatar
    θεία δίκη 21/02/2011 23:07:07

    Κλείστε τα σύνορα, είναι ανεπιθύμητος καί επικίνδυνος.
    Να κάτσει εκεί καί να μήν γυρίσει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ θεία δίκη 21/02/2011 23:24:58

      Γιατί?
      Έχουμε ωραιότατα resort στον Κορυδαλλό.

  19. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 21/02/2011 23:25:48

    Θα πληθαίνουν αυτά τα υγιέστατα φαινόμενα,όσο ο ΓΑΠ θα ληστεύει και θα γονατίζει τον ελληνικό λαό.Και πού είσαι ακόμη Γιωργάκη...
    Αρχίστε να μαζεύετε τα παλιοπάπουτσά σας...Θα μας χρειαστούν!

  20. panatha avatar
    panatha 21/02/2011 23:30:46

    Bρε τους ανθελληνες !
    Χαθηκαν οι Πακιστανοι στο Βερολινο,να τιγκαρει το πανεπιστημιο ,να παρει
    κι ο ΓΑΠ το μπιζαρισμα;

    • Orestios avatar
      Orestios @ panatha 22/02/2011 00:18:31

      χο χο χο

  21. SZAE avatar
    SZAE 21/02/2011 23:40:36

    εχει ανεβει καποιο σχετικο βιντεο στο youtube ή καπου αλλου;;;;;

  22. Έρεβος avatar
    Έρεβος 22/02/2011 00:17:00

    "εγώ είμαι ανοιχτός στο διάλογο"
    και αφού σας ακούσω είμαι ανοιχτός να κάνω ό,τι γουστάρω...

  23. οννεδ δεξαμενης avatar
    οννεδ δεξαμενης 22/02/2011 00:21:20

    Που θα ειναι το μπλοκο της οννεδ στην αυριανη απεργια?Βαρεθήκαμε να ψηφίζουμε από συνήθεια νέα δημοκρατία.Βαρεθήκαμε!

    • cveng avatar
      cveng @ οννεδ δεξαμενης 22/02/2011 02:29:30

      κατα τη γνωμη μου δικαιο σχολιο αλλα πιστευω ματαιοπονεις..αν και ο νεος προεδρος της ΟΝΝΕΔ δειχνει ετοιμος για διαφορετικα πραγματα,δεν νομιζω οτι το κομμα θα του επιτρεψει να το παει και τοσο μακρια...

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ οννεδ δεξαμενης 22/02/2011 04:06:41

      Φοβάμαι ότι θα συνεχίσει το σκηνικό, η κοινωνία να αντιστέκεται και η αντιπολίτευση απλά να αντιπολιτεύεται, χωρίς να βρίσκονται τα δυο τους

  24. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 22/02/2011 02:36:54

    Οι πρωτες μικρες αντιστασεις απεναντι στην οικονομικη χουντα των Αθηνων.

  25. Μοϊκανίζων avatar
    Μοϊκανίζων 22/02/2011 07:23:25

    Έρχεται τσουνάμι.

  26. Rote Phane avatar
    Rote Phane 22/02/2011 08:55:19

    ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΙΔΕΣΤΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΤΑΤΟΣ ΛΟΓΩ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ!!

  27. popolaros avatar
    popolaros 22/02/2011 09:56:17

    Τα ποιό πολλά είναι κορίτσια.
    h**p://www.youtube.com/watch?v=hd_2gvRW8BU

    • evan avatar
      evan @ popolaros 22/02/2011 10:23:22

      Ναι αυτό το βίντεο δείχνει πιο καλά την κίνηση των κοριτσιών και την βιαιότητα των παστοκομπράβων

  28. Rote Phane avatar
    Rote Phane 22/02/2011 10:02:47

    BERLIN SCHREIBT IMMER GESCHICHTE INSBESONDERS MIT DER GRIECHISCHE POLITIK.
    SEIT DER JUNTAZEIT BERLIN WURDE UND IST EINE LEGENDAERE STADT
    DIE IMMER GEGENUEBER DER GRIECHISCHEN POLITIKRAUBER WAR.
    DER HUMBOLTUNIVERSITAET IST KEIN "HAUS " DER FAMILIE PAPANTREOU.
    PASOK HAELT DIE GRIECHISCHEN STUDENTEN BERLINS ALS TERORISTEN SEIT DER MACHTUEBERNAHME 1981.
    DER AMI AGENT LECKT DEN ARSCH VON MERKEL.

  29. th.pr avatar
    th.pr 22/02/2011 10:39:33

    Μεχρι και στη Γερμανια οι εκει Ελληνες κατι εκαναν, ενω εδω φραπεδια και ιντερνετικος τσεγκεβαρισμος....

  30. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/02/2011 16:06:22

    Ο Χασαποπουλος ηταν εκει.. ειμαι ησυχος πια.. ποιος τον πληρωνει ?? ΕΓΩ κ ΕΣΕΙΣ.. μπραβο μας..
    Χασαποπουλεεεεε πες αλευρι... δημοσιογραφαρα του ΓΑΠ και του Ντομινικ.
    Δε βριζω μην εχει θεμα ο Φακτωρ.. αλλα ξερετε τι θελω να πω....

    ΧασαποΤρεμοΤεντερηδες.

    ΠΠ

  31. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 22/02/2011 20:20:48

    Μπράβο στον κ. Παπανδρέου για την ψυχραιμία του και ανεκτικότητα που επέδειξε εκείνη τη στιγμή. Το όλο συμβάν ουσιαστικά έληξε προς όφελος της εξωτερικής εικόνας του. Οι δήθεν διαδηλωτές έκαναν καλά την δουλειά τους επιδεικνύοντας ανάρμοστη συμπεριφορά.

    Αν έχουν πρόβλημα, ας μιλήσουν στις εκλογές όχι στην πανεπιστημιακή αίθουσα. Το Γερμανικό πανεπιστήμιο δεν είναι χώρος πολιτικο/κομματικών συγκρούσεων.