#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/09/2011 21:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φοβερό ανέκδοτο: η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ ... διαπραγματεύεται



Ολοκληρώθηκε για σήμερα η τηλεδιάσκεψη και θα συνεχιστεί  αύριο το απόγευμα την ίδια ώρα. Ήταν μια ουσιαστική και παραγωγική συζήτηση, αναφέρει ανακοίνωση του υπουργείου του κ. Βενιζέλου.

Έχουν πάρει δηλαδή χαρτί και μολύβι και μας ... κόβουν κουστούμι, ενώ χιλιάδες δημόσιοι υπάλληλοι δεν ξέρουν τις τους ξημερώνει αύριο. Δεν γνωρίζουν αν θα έχουν δουλειά, αν θα πληρώνονται, αν θα έχουν να πληρώσουν το φαϊ και το σχολείο των παιδιών τους.

Χιλιάδες συνταξιούχοι επίσης δεν γνωρίζουν αν θα παίρνουν τις ίδιες συντάξεις, αν θα κόψουν όσων είναι κάτω από 55 ετών, αν θα γίνει περικοπή του μηνιάτικού τους.

Ολοι αυτοί είναι μισθοσυντήρητοι. Οι απολαβές τους δεν είναι τεράστιες και καλώς ή κακώς βρέθηκαν στο δημόσιο τομέα και τώρα απειλείται η οικογενειακή τους ηρεμία.

Θα είναι ή δεν θα είναι άνεργοι αύριο και τι θα κάνουν για να ζήσουν;

Κι όμως, ενώ η αγωνία βρίσκεται στο κατακόρυφο, ενώ το άγχος έχει χτυπήσει κόκκινο στην ελληνική κοινωνία, κάποιοι παίζουν στην πλάτη του κόσμου παιχνίδια.

Δηλαδή, ενώ ήδη έχουν αρχίσει να διαρρέονται καταστροφικά μέτρα, ενώ ο κόσμος ακούει και διαβάζει ότι θα πέσει ο ουρανός πάνω του, ο Βενιζέλος και η τρόικα απλά... τηλεδιασκέπτονται. Κι επειδή τόσο σκληρά μέτρα δεν ανακοινώνονται μετά τα μεσάνυχτα, θα μας τα πουν όλα αύριο. Αφού χιλιάδες άνθρωποι θα βρίσκονται με το μαχαίρι στο λαιμό και θα περιμένουν να μάθουν τι τους ξημερώνει, θα αποφασίσει και η κυβέρνηση πότε θα μας κάνει τη χάρη να τελειώσει την τηλεδιάσκεψη, να τελειώσει την κυβερνητικά και μετά να σερβίρει την πίκρα.

Επι ώρες ο Ευ. Βενιζέλος θα παίζει το γνωστό παιχνίδι του παζαριού με τους τροικάνους χωρίς όμως αποτέλεσμα καθώς οι δανειστές μας έχουν πάρει τις αποφάσεις τους. Δεν υπολογίζουν την ελληνική κυβέρνηση και θα απαιτήσουν ότι πιο σκληρό υπάρχει. Επομένως, ποιος ο λόγος της δραματικής καθυστέρησης; Και μη μου πείτε ότι η κυβέρνηση διαπραγματεύεται γιατί θα είναι το πιο σύντομο ανέκδοτο της ημέρας. Εκτός κι αν Βενιζέλος και τρόικα παίζουν... πασιέντσα στα κομπιούτερ τους και όποιος κερδίσει θα έχει το πάνω χέρι.

Ομως, την ίδια ώρα ο κόσμος φοβάται για όλα αυτά που θα γίνουν γι' αυτόν χωρίς αυτόν. Και θα περιμένει πότε θα αξιωθούν να τελειώσουν την τηλεδιάσκεψη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/09/2011 20:27:52

    Οι σχιζοφρενείς δολοφόνοι με τον πράσινο ήλιο...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αυριανιστής 19/09/2011 21:08:15

      +1000

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/09/2011 20:30:05

    μα ό,τι και να "βγάλουν", ανούσιο θα είναι. Περισσσότερο από αυτό ή λιγότερο από το άλλο, την έκβαση την γνωρίζω: Δεν εξυπηρετούνται 350 ή 400 δις ευρώ από την Ελληνική οικονομία. Ιδίως την οικονομία της παρασιτολογίας και της μίζερης αρπαχτής που μάθαμε από το 1981 μέχρι σήμερα. Και ο Βενιζέλος που ξεστόμισε τα περί αξίας ακινήτων των Ελλήνων, σε σχέση με τα 400 δις, ένας χαζούλης που έχει πολύυυ καιρό να δουλάψει μεροκάματο. (Βρε ανόητε Βενιζέλε, ΠΟΙΟΣ θα αγοράσει τα 400 δις ακίνητη περιουσία για να ξεπληρώσεις 30 χρόνια σοσιλαισμού και επιδοτήσεων; Και σε τι τιμή;)

    Για αυτό, Ο,ΤΙ και να "αποφασίσουν" δεν αλλάζει για εμάς. Όσο τους ανεχόμαστε απλά (το λέω και το ξαναλέω) θα πάρουν ό,τι κινητό και ακίνητο μπορούνε και μετά πάπαλα. 400 δις, μετρητά, αποπληρωμή, εξυπηρέτηση κλπ, ΔΕΝ θα πάρουν και το ξέρουν. ΄

    ΜΟΝΗ ελπίδα που είχαμε ήταν να αρνηθούμε εμείς μονομερώς την εξυπηρέτηση του εξωτερικού χρέους, στο πρώτο εξάμηνο της διακυβέρνησης του Φωστήρα. Θα είχαμε σώσει αυτά που παίρνουν και θα παίρνουν. Η προδοσία δεν είναι η παραποίηση στατιστικών και άλλα τέτοια. Η προδοσία είναι η παράδοση του μαγαζιού και του περιεχομένου του (για να σώσουν τα τομάρια τους 2-3 "Ελληνες" "επιχειρηματίες", ο εξής ένας ιδιοκτήτης του Πασόκ (νιάου νιάου) και οι 2-3 συνοδοιπόροι του.

    • Φίλος avatar
      Φίλος @ archaeopteryx 19/09/2011 20:53:28

      Αρχαιοπτέρυγα ή όποιον άλλο φίλο που έχει καλή πένα.
      Κάντε σας παρακαλώ μιά μικρή έρευνα για τον δείκτη ρευστότητας Μ3 και την σημασία του ως προς την αποτύπωση της κατάστασης της πραγματικής οικονομίας μιάς χώρας.

      Ειδικά για την Ελλάδα, τα νούμερα βρίσκονται απ' το σάιτ της ΤτΕ.

      h__p://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Statistics/monetary/monetary.aspx

      Έχει γράψει κάποια λίγα πραγματάκια παλιότερα και ο tyxaios (Το Ευρώ, το Μ3 και τα Τρία Κακά της Μοίρας μας...)

      Νομίζω πως θα προσφέρετε καλή υπηρεσία στην αντικειμενική ενημέρωση όσων διαβάζουν antinews για την πληροφόρησή τους, μιά και αυτή η παράμετρος δεν έχω δεί να εξετάζεται όσο της αξίζει σε σχέση με την σημασία της.
      Ευχαριστώ

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/09/2011 20:40:10

    Με βάση το απόλυτο αδιέξοδο στο οποίο έχει περιέλθει η κυβέρνηση, αλλά και την απουσία πλέον κάθε στήριξής της από το λαό, σε όλα τα επίπεδα, η μόνη λύση είναι εκλογές.
    Άσχετα αν θα μπορεσει να βγάλει άκρη ή όχι ο Σαμαράς, η μόνη λύση αυτή τη στιγμή είναι οι εκλογές.
    Αλλιώς πάμε για εκτροπές.

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ Strange Attractor 19/09/2011 20:58:32

      SA,το έχω γράψει και αλλού σήμερα,καταθέτοντας κάποιες σκέψεις,το γράφω κι εδώ.Μπορεί να πλανώμαι,να κάνω λάθος ή να σφάλλω αλλά η τελική ετυμηγορία της ελληνικής κοινωνίας δεν θ'αργήσει....Επίσης συμπληρώνω πως ΔΕΝ είναι δυνατόν να συνεχιστεί άλλο αυτή η κατάσταση....

    • Orestios avatar
      Orestios @ Strange Attractor 19/09/2011 21:32:50

      Η εκτροπή ήδη συντελείται. Από τον Μάιο του 2010
      Χρειάζεται να αποκαταστήσουμε την εθνική μας κυριαρχία με κάθε τρόπο

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Strange Attractor 19/09/2011 21:54:23

      Να πάμε. Πώς το έλεγε το τροϊκανό κτήνος το πρωί στο συνέδριο; "Δεν υπάρχουν ταμπού." Ε, λοιπόν, ούτε στις εκτροπές υπάρχουν ταμπού. Καιρός να το μάθει α λα ελληνικά.

  4. Ο Μεγάλος avatar
    Ο Μεγάλος 19/09/2011 20:40:54

    Έχουν χάσει τη μπάλα...
    Εκλογές τώρα!!!

  5. tpe avatar
    tpe 19/09/2011 21:01:31

    Αν ξέρεις, άσε τις πενιές και γράφε...
    Ούτε εγώ έχω ταλέντο, αλλά γράφω. Γιατί έτσι διαμορφώνω άποψη για μένα κι ελπίζω πως βάζω ένα μικρό λιθαράκι ώστε να φτάσουμε σε μία κοινά αποδεκτή άποψη...

    • Φίλος avatar
      Φίλος @ tpe 19/09/2011 23:17:25

      Μου είναι προσωπικά εξαιρετικά δύσκολο να γράφω, έτσι, γενικώς, χωρίς να γνωρίζω σε κάποιο βάθος, τον/τους συνομιλητή/ές μου.
      Μου προκαλούν θαυμασμό και απορία, όσοι έχουν την δυνατότητα ή το ταλέντο αν θες να το κάνουν και μάλιστα τόσο αβίαστα.
      Η δυσκολία μου, βασίζεται στο γεγονός πως εάν δεν γνωρίζω το επίπεδο κατανόησης και το υπόβαθρο του συνομιλητή μου, δεν μπορώ να προσεγγίσω κανένα απ' τα σοβαρά θέματα που πραγματεύονται στον παρόντα χώρο.
      Να το πω με ένα παράδειγμα: άλλη απάντηση θα δώσω σε μία ερώτηση όπως η... 3-4=; σε ένα συνομιλητή που γνωρίζει μόνο τους θετικούς αριθμούς και άλλη σε έναν που γνωρίζει τους ακέραιους, τους φυσικούς ή και τους μιγαδικούς.
      Στον μεν πρώτο, θα του πώ πως... «η πράξη δεν έχει λύση» ενώ στους δεύτερους θα δώσω την απάντηση... «-1».
      Δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθώ να επικοινωνήσω με έναν "κουφό", χρησιμοποιώντας την ομιλία, ούτε με έναν "τυφλό" χρησιμοποιώντας την sign language.
      Ελπίζω να καταλαβαίνεις τον πυρήνα της δυσκολίας μου και να μην με παρεξηγήσεις.

      • Ariadne avatar
        Ariadne @ Φίλος 19/09/2011 23:29:10

        Γράψε τα εσύ και μή σε νοιάζει.Αυτοί που ξέρουν ή μπορούν, θα τα καταλάβουν και με τον "διάλογο" μέσω του ANTINEWS,θα δοθούν και οι πιό απλές και κατανοητές εξηγήσεις για τους υπόλοιπους.Πάντως πιστεύω οτι το επίπεδο εδώ είναι αρκετά ανεβασμένο.! Καλό βράδυ!

  6. Χαμενος avatar
    Χαμενος 19/09/2011 21:06:51

    Έχει κανείς έστω ισχυρές ενδείξεις ότι η τηλεδιάσκεψη (αν υφίσταται) αφορά όντος νέα εισπρακτικά μέτρα και όχι κάτι άλλο;
    Ο ΓΑΠ που βρίσκεται; Η επικαιρότητα των τελευταίων ημερών έχει γεύση κονσέρβας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Χαμενος 19/09/2011 21:10:48

      O Παπανδρέου έχει εξαφανιστεί.
      Αγνοείται.
      Μάλλον δεν επέστρεψε από Λονδίνο

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ Orestios 19/09/2011 21:21:08

        Πράγματι.Έχει εξαφανιστεί.Αλλά γιατί;Πιθανόν,διότι εκεί καταλήγει η δική μου σκέψη,γνωρίζει το ΣΗΜΕΡΙΝΟ τελεσίγραφο τριών υπουργών της πασοκικής παράταξης και βρίσκεται σε οριακό δίλημμα για να προκηρύξει εκλογές.Επίσης,όπως έχω γράψει και σε άρθρο του Antinews το απόγευμα,ας μην ξεχνούμε πως η κοινοβουλευτική ομάδα του πασοκισμού είναι στο πόδι.ΟΛΑ αυτά τα γνωρίζει.Και φυσικά,λίαν συντόμως,πρέπει να πάρει τις αποφάσεις του.Γι'αυτούς τους λόγους έχει εξαφανιστεί.Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Komis Montechristo 19/09/2011 21:31:24

          Έγινε κυβερνητική εχθές.
          Ακόμα δεν μάθαμε τί είπε ο Παπανδρέου.
          Και δεν μάθαμε γιατί δεν ήταν εκεί.
          Είναι ακόμη στο Λονδίνο.

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ Orestios 20/09/2011 08:09:36

        Θα κάνει κανώ στον Τάμεση το χρυσό μας...

  7. etcRR avatar
    etcRR 19/09/2011 21:12:16

    ενας μονο τροπος να επιβαλλουμε εκλογες, αν δεν αποκατασταθει η αντιπροσωπευση ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΟΡΟΥΣ. δεν βλεπω ομως να υπαρχει νομικη υποστηριξη ή γνωση για το ποιες ειναι οι επιπτωσεις για καθυστερηση πληρωμης

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/09/2011 21:14:19

    Λογικό είναι να ζητάμε εκλογές σε μία "Δημοκρατία". Όμως το πολίτευμά μας, η Παπουλιευομένη Δημοκρατία, μόνο Δημοκρατία δεν είναι (και θα μου πείτε "ψιλά γράμματα" αλλά από εκεί πηγάζουν τα κακά).

    Προκειμένου να μην απολύσει πελάτες από το Δημόσιο, ο ΓΑΠ ή το Πασόκ (δεν ξέρω ποιός κάνει κουμάντο) ναι, ίσως κάνει εκλογές. Και ο θυμικός Έλληνας που ψηφίζει αρνητικά, ίσως δεν βγάλει Πασόκ, και ίσως βγει η ΝΔ. Λέμε τώρα. Και τι θα κάνει; Θα γίνει φιλιελεύθερο κόμμα με κοινωνικό πρόσωπο; Ψιλά γράμματα και αυτό. Θα καταγγείλει τα Μνημόνια και τα Εφαρμοστικά; Θα πει δις ιζ Πάρτα; Ή θα τα βαλει με τα σωματεία τους συνδικάλες και τις Πράσινες ΜΚΟ; Θα πάει κόντρα στις επιθυμίες του Ελληνικού ή "Ελληνικού" κεφαλαίου (και μάλλον μόνο το δεύτερο έχει μείνει...)

    ΠΡΙΝ τις τελευταίες εκλογές που ανέδειξαν τον ΓΑΠ, είχα γράψει ένα σημείωμα εδώ που απευθυνόταν και στον ΚΚ, και στον ΓΑΠ. Τους έλεγα αυτό που θεωρούσα προφανές (μετά το κραχ του 08, και την απόκκλιση των επιτοκίων από τον Μάρτιο του 08): Πάμε για κρίση, κάντε 12μηνη διαχείριση αυστηρή και επίμονη, σώστε το μαγαζί και παραιτηθείτε. Αντ αυτού, οι Πράσινοι Προδότες έκαναν Κατενάτσιο, μας έβαλαν ακόμα πιο βαθειά στο λούκι, παραιτήθηκαν από κυριαρχικά δικαιώματα, έχωσαν μετανάστες, ψηφισαν τον Πράσινο Γλειώδη Νόμο για τις Γερμανικές εξαγωγές που λέγονται ΑΠΕ, κα τώρα περιμένουμε πότε θα χάσουμε και κανένα Καστελόριζο για να πάμε σε νέες μεταπολιτεύσεις.

    Φοβάμαι ότι η μπάλα, γενικώς, έχει χαθεί, και επειδή δεν προσδοκώ λαϊκή εξέργερση, και επειδή ο θυμός μου δεν είναι λύση, το μόνο που μας σώζει από απόλυτη διάλυση είναι κάποια κρίση, αλλού, σε άλλη χώρα, σε άλλη ήπειρο, μπας και μας ξεχασουν τα ροτβάϊλερ που μας θεωρούν κτήμα τους και μας κυβερνούν μέσω των ευρωλιγούρηδων. Και λέω ότι η μπάλα έχει χαθεί επειδή ΤΩΡΑ θυμήθηκαν οι Γλίτσες τα "μέτρα", τώρα που είμαστε δεμένοι χεροπόδαρα.

    Συγγνώμη εάν ακούγομαι απαισιόδοξος ή κυνικός. Μακάρι να έχω άδικο και να είμαι υπερβολικός ή γραφικός, αλλά αυτά βλέπω, αυτά λέω. Περιμένοντας την ...έκτη δόση. This is Πάρτα!

    • ataktos avatar
      ataktos @ archaeopteryx 19/09/2011 21:23:19

      +100

    • δημης avatar
      δημης @ archaeopteryx 19/09/2011 23:15:15

      ΚΑΙ ΠΑΠΟΥΛΙΟΠΟΥΛΗΜΕΝΗ.....

  9. HΛΙΑΣ avatar
    HΛΙΑΣ 19/09/2011 21:17:01

    γιατι δεν τον ριχνει τωρα ομως ο ΣΑΜΑΡΑΣ? καταστρεφει την χωρα μας ο τζεφρι και οι νεοναζι κατακτητες.... κατι πρεπει να αλλαξει αμεσα.....

    • tpe avatar
      tpe @ HΛΙΑΣ 19/09/2011 21:41:01

      Με τι ρε μεγάλε; Με το αεροβόλο; Με την καραμπίνα; Με τι;
      Λες να μπορούσε να το κάνει και δεν το κάνει;

      • ΗΛΙΑΣ avatar
        ΗΛΙΑΣ @ tpe 19/09/2011 21:50:55

        ελα εξυπνε tpe υπαρχουν οπλα στην φαρετρα του η αντισυνταγματικοτητα ο περιορισμος της εθνικη κυριαρχιας και αλλα πολλα........

  10. manos avatar
    manos 19/09/2011 21:27:50

    Και πριν την έβδομη δόση θα έρθει κι'άλλη δέσμη μέτρων.
    Και στην όγδοη, κλπ, κλπ, κλπ.
    Δεν με νοιάζει κατά πόσον κάποιος είναι Δ.Υ. ή Ι.Υ.
    Εδώ μιλάμε για άνθρωπους. Για ανθρώπινες ζωές. Για γείτονες, φίλους, συγγενείς, που χάνουν τις δουλειές τους. Τη σημασία έχει αν είναι στον ιδιωτικό τομέα ή στο δημόσιο?
    Σημασία έχουν οι χαμένες ζωές, οι μαύρες ψυχές, και τα χαμένα όνειρα.
    Στο κάτω κάτω αν κάποιοι Δ.Υ. ήταν άχρηστοι και τεμπέληδες, γιατί δεν ψάχνουμε ποιοί τους έβαλαν ρουσφετολογικά στο δημόσιο?
    Δεν πρέπει αυτοί οι βουλευτές να πληρώσουν από την τσέπη τους? Οταν τους χρησιμοποίησαν ως ψηφοφόρους ήταν καλοί, τώρα είναι άχρηστοι?
    Γιατί να μην πετάξουμε έξω ως άχρηστους κάποιους βουλευτές του πασοκ? Ετσι κι'αλλιώς δεν κάνουν τίποτα, ούτε προσφέρουν έργο. Μόνο τα κινητά τους ξέρουν να παίζουν, άντε και το ipad.

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 19/09/2011 21:31:20

    Μα καλά, που βρίσκεται ο Μέγας Στοχαστής?

    • Orestios avatar
      Orestios @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/09/2011 21:33:45

      Κανείς δεν γνωρίζει.
      Κανείς δεν έμαθε τί είπε στην Κυβερνητική εχθές.

      • tpe avatar
        tpe @ Orestios 19/09/2011 21:42:36

        Το είδε κανένας να μπαίνει;;; Σοβαρά τώρα. Τον είδε οποιοσδήποτε;

        • Orestios avatar
          Orestios @ tpe 19/09/2011 22:13:37

          Κανείς δεν τον είδε.
          Πολύ απλά, ο Παπανδρέου την έχει κοπανήσει

          • KillTheKing avatar
            KillTheKing @ Orestios 19/09/2011 23:27:35

            ο ΓΑΠ δεν υπαρχει καν. ειναι ψηφιακο ολογραμμα
            TheKing

  12. φωνη avatar
    φωνη 19/09/2011 21:33:35

    Απορώ πως δέχονται μερικοί (όπως το mega) ως φυσιολογικό η κυβέρνηση να μην έχει καμία-καμία διαπραγματευτική δυνατότητα. Διανοούνται τι λένε; Πώς είναι δυνατόν να αποδέχεσαι μια κυβέρνηση που δεν μπορεί να διαπραγματευτεί τίποτα; Αυτό σημαίνει ότι η χώρα δεν εκπροσωπείται πουθενά, δεν υπάρχει κανείς που να διεκδικεί κάτι για τους Έλληνες και μας λένε ότι οι Έλληνες θέλουν αυτήν την κυβέρνηση; Δηλαδή τι θέλουν οι Έλληνες να μην έχουν δικαιώματα; Και τι διαφορά έχει μια ελληνική κυβέρνηση που δεν διεκδικεί από καθόλου ελληνική κυβέρνηση; Είναι ακριβώς το ίδιο με το να είσαι υπό ξένη κατοχή.

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωνη 19/09/2011 21:34:26

      Το θεωρούν φυσιολογικό γιατί γνωρίζουν ότι κουμάντο κάνει το μέγκα

      • φωνη avatar
        φωνη @ Orestios 19/09/2011 21:41:05

        Ξέρεις τι δεν καταλαβαίνουν; Ότι αυτό, όταν το λες, ξεφτυλίζεις εντελώς την κυβέρνηση. Ενώ αυτοί το λένε, δήθεν, για να τους δικαιολογήσουν. Πολύ απλά αν εγώ ακούσω ότι η κυβέρνηση δεν ξέρει ή δεν μπορεί να διαπραγματευτεί τίποτα, λέω να φύγει η κυβέρνηση και να σχηματιστεί άλλη. Όταν το λες αυτό, είναι υποχρεωτικό να ζητάς να φύγει αυτή η κυβέρνηση, δηλαδή εκλογές. Δεν μπορείς να μιλάς σοβαρά, να λες η κυβέρνηση δεν μπορεί να ζητήσει ή να αρνηθεί το οτιδήποτε και να λες να παραμείνει αυτή η κυβέρνηση.

  13. ataktos avatar
    ataktos 19/09/2011 21:34:00

    τελικά τον βρήκαν .. που ..???

  14. Χαμενος avatar
    Χαμενος 19/09/2011 21:37:37

    Στους διαδρόμους των μεγάλων ευρωπαϊκών ΜΜΕ επικρατούσε αναμπουμπούλα σήμερα σχετικά με τη Ελλάδα. Κάτι πρέπει να έχει διαρρεύσει και έχει προκαλέσει ανησυχία, αλλά αντικειμενικά δεν είχαμε καμιά δραματική εξέλιξη...
    Σαν κάτι να μαγειρεύεται.

  15. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 19/09/2011 21:44:53

    Ο παππούς με το μαγιό και τα γυαλάκια θα σώσει τη χώρα;

  16. ataktos avatar
    ataktos 19/09/2011 21:49:33

    μήπως το παιδί δεν κατάλαβε ότι ..ο πατέρας του Αντρέας επιβίωσε χρόνια τώρα ...και τον ψάχνει ...

  17. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 19/09/2011 22:06:26

    Στα διαλειμματα των "τηλεδιασκεψεων" να βαζουν και διαφημισεις.

  18. Orestios avatar
    Orestios 19/09/2011 22:15:52

    Μα θα χάσουν τις μαριονέτες τους. Γιατί να ζητήσουν να αποχωρήσει η κυβέρνηση? Πού θα βρούν καλύτερους?

  19. ORIMA avatar
    ORIMA 19/09/2011 22:18:25

    Και παλαιότερα έχω εκθέσει τις απαράδεκτες και περιθωριακές - μην το δοκιμάσετε μόνοι σας-απόψεις μου. Δεν πιστεύω ότι η ουσία των conference calls είναι οι Δημ. Υπάλληλοι και τα έσοδα αυτά καθ´ αυτά. Ο dealer Evangelos (γνωστός και ως Benny-τέλος) "μετράει πινακίδια" στα "αφεντικά του". Έχει ξεφορτώσει τα συμφωνηθέντα και σαν καλός επαγγελματίας και νομικός πρέπει να μετρήσει όλο το αποτέλεσμα. Μη χάσουν τα παιδιά κανένα μπαξισάκι. Τα μέτρα (μας) έχουν παρθεί. Τώρα τα "χαμηλόβαθμα" (sic!) στελέχη του Troika απλά θα μαζεύουν ΚΑΤΕΥΘΕΊΑΝ από τις πλουτοπαραγωγικές πηγές και την εφορία. Μείωση κατανάλωσης, μέιωση εισοδήματος, εξωντωτική εφορία, ενυπόθηκα δάνεια. Το φορτηγό ήρθε να φορτώσει τα εθνικά μας ασημικά.

  20. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 19/09/2011 22:21:52

    Ούτε και σήμερα θα μάθουμε τίποτα.
    Το πρωτοπαλίκαρο του Τουρίστα θα συνεχίσει τη μάχη αύριο, Τρίτη.
    Ένα δημοτικό για καληνύχτα. «Ο θάνατος του Διγενή»

    Ο Διγενής ψυχομαχεί κι η γη τονε τρομάσσει.
    Βροντά κι αστράφτει ο ουρανός και σείετ' ο απάνω κόσμος,
    κι ο κάτω κόσμος άνοιξε και τρίζουν τα θεμέλια,
    ...........................
    Τρίτη εγεννήθη ο Διγενής και Τρίτη θα πεθάνει.
    ...........................
    Κι επήγαν και παλέψανε στα μαρμαρένια αλώνια,
    κι όθε χτυπάει ο Διγενής, το αίμα αυλάκι κάνει,
    κι όθε χτυπάει ο Χάροντας, το αίμα τράφο κάνει.

  21. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/09/2011 22:30:40

    Θυμάσαι τα φορτηγά με τα κοντέινερ που έστειλε επί Μητσοτάκη ο Ντεγκρέτσιας, για το ριφιφί στο Τατόι; Ε, κάπως έτσι κι αυτοί.

  22. ORIMA avatar
    ORIMA 19/09/2011 22:33:42

    Κάτι τέτοιο Αυριανιστή. Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με "καθηγητές" του είδους. Εντός και εκτός Ελλάδας.

  23. kp8 avatar
    kp8 19/09/2011 22:45:37

    Αρα αυτό ήταν, ούτε ελικόπτερα ούτε κανό ούτε τίποτα. Κι όλοι εμείς που κάναμε εκατό σενάρια "νύχτα θα φύγει", "όταν ακούσετε τους έλικες να γυρίζουν" κλπ., δεν είχαμε φανταστεί το εκατοστό πρώτο σενάριο, ότι δηλ. μία μέρα ο Τζέφρυ θα ξεκινήσει για τας Ηνωμένας Πολιτείας, δεν θα φτάσει ποτέ εκεί, θα θεαθεί στα Λονδίνα και απλά δεν θα ξαναγυρίσει ποτέ πίσω.... Αχ τι ωραία που θα ήταν να ξυπνούσαμε και να ήταν πράγματι έτσι !!

  24. ΑΒ avatar
    ΑΒ 19/09/2011 22:54:09

    Ρε παιδιά μήπως τον έπιασε το φιλότιμο και έκανε το απονενοημένο διάβημα.

    Αχαχαχαχαχαχα

  25. Έρεβος avatar
    Έρεβος 19/09/2011 22:54:24

    Γιώργο,προχώρα,αλλαξέ τα όλα.

  26. ΑΒ avatar
    ΑΒ 19/09/2011 22:58:36

    Πάρα πολύ σωστά, αλλά που να το καταλάβουν, έχουν χάσει και αυτοί τον μπούσουλα.

  27. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 19/09/2011 23:01:34

    Ίσως είναι Λονδίνο.Δεν διαφωνώ.Το θέμα είναι ΕΑΝ θα γυρίσει πίσω και ΠΟΤΕ....

    • Orestios avatar
      Orestios @ Komis Montechristo 20/09/2011 01:21:34

      Πάντως πριν λίγο μου είπε φίλος πως τον είδε στη βιβλιοθήκη το πρωί να πίνει καφέ με τον Βενιζέλο, τον Κατσανέβα, την αδερφή του και την Γιαννάκου-Κουτσίκου.
      Τί να πώ??????

  28. ORIMA avatar
    ORIMA 19/09/2011 23:28:10

    Φίλε, ένας πραγματικός φίλος με δίδαξε κάποτε ότι το σημαντικότερο πράγμα ίσως είναι κάποιος να ξέρει καλά τη θέση του στο σύστημα.

  29. Θετταλός avatar
    Θετταλός 20/09/2011 00:46:29

    Δεν τώω, δεν πίνω, δεν αφοδεύω, δεν έχω ρεύμα, ζω σε τσαντίρι : το πρότυπο του πασοκοσοβιετικού τύπου ανθρώπου. Homo passsokoulous made in greece by gap and cia.

  30. Orestios avatar
    Orestios 20/09/2011 01:53:38

    Ισότητα στη μιζέρια.
    Αυτό είναι το όραμα του GAP

  31. barman avatar
    barman 20/09/2011 06:54:46

    ΦΟΒΕΡΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ!!!!!!
    Εκληση στον Ανατόλιο η σε όποιον άλλον μπορεί να μοντάρει το βιντεάκι της συνέντευξης Παπανδρέου στη ΔΕΘ και να απομονώσει τις λέξεις της απόλυτης αλήθειας του πρωθυπουργού. Το σημείο του βίντεο είναι από το 1.00.55 έως το 1.00.56.