#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/09/2010 06:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φιντέλ Κάστρο: «Στερνή μου γνώση…»







Υπάρχουν δυο ενδεχόμενα όσον αφορά στον Φιντέλ Κάστρο. Ή τα έχει τελείως χαμένα, ή λόγω ηλικίας απέκτησε επιτέλους μια αυτοκριτική διαύγεια. Σε πρόσφατες συνεντεύξεις του, έδειξε πως το μυαλό του λειτουργεί μια χαρά και πρόσφερε πολιτικά μαθήματα σε διάφορους ηγέτες. Μεταξύ τους ο αδελφός του Ραούλ, ο Mahmoud Ahmadinejad του Ιράν, και ο πρόεδρος της Βενεζουέλας Hugo Chávez. Ο υπερήλικας Κουβανός «μαλώνει» τους αυταρχικούς ηγέτες, προσπαθώντας να τους πείσει να αλλάξουν τρόπους.

Απαντώντας σε ερώτηση για την εξαγωγή του κουβανικού οικονομικού συστήματος, ο Κάστρο εξέπληξε πολλούς λέγοντας πως «το κουβανικό μοντέλο δεν λειτουργεί ούτε για εμάς…». Η ομολογία αυτή δημιούργησε σύγχιση σε πολλούς μέσα στο κομμουνιστικό κόμμα που κυβερνά τη χώρα. Τόση σύγχιση, που ο Κάστρο αναγκάστηκε να αναστρέψει τα λεγόμενα του  λίγες μέρες μετά.

Το μήνυμα όμως στάλθηκε. Οι Κουβανοί άκουσαν τον αρχηγό τους να παραδέχεται αυτό που όλοι γνωρίζουν, πως η οικονομία της χώρας κατάφερε να φέρει παντού την υγειονομική περίθαλψη, τη βασική εκπαίδευση, και τη φτώχεια, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πλούτο. Βέβαια συμπλήρωσε πως και ο καπιταλισμός δεν λειτουργεί ούτε για τις ΗΠΑ, οπότε «πως θα μπορούσε να λειτουργήσει σε ένα σοσιαλιστικό κράτος όπως είναι η Κούβα;».

Το φόντο της ασάφειας των λεγομένων του Κάστρο αφορά στη πρόθεση του αδελφού του να εφαρμόσει οικονομικά μέτρα με τα οποία θα απομακρυνθούν από το δημόσιο περίπου 500.000 εργαζόμενοι, θα επιτραπεί σε μικρούς επιχειρηματίες να προσλάβουν υπαλλήλους, και θα επιτραπούν οι επενδύσεις αλλοδαπών σε real estate.

Στη καταδίκη του Ahmadinejad, που αρνείται το εβραϊκό ολοκαύτωμα ήταν πιο σαφής. Διαβάζοντας για το ενδεχόμενο στρατιωτικής επίθεσης εναντίον των πυρηνικών εγκαταστάσεων του Ιράν, ο Κάστρο προσπάθησε να αποτρέψει τους ηγέτες των εμπλεκομένων χωρών από το να μπουν σε μια καταστροφική σύγκρουση, όπως κόντεψαν να μπουν αυτός, ο Kennedy  και ο Khrushchev πριν από πολλά χρόνια. «Οι άνθρωποι πιστεύουν πως μπορούν να ελέγχουν τον εαυτό τους, όμως ο Ομπάμα μπορεί να αντιδράσει υπερβολικά και να έχουμε μια κλιμάκωση σε πυρηνικό πόλεμο», είπε. Όσον αφορά στην άρνηση του ολοκαυτώματος, παρά τη χρόνια κόντρα του με το Ισραήλ και την Αμερική, ο Κάστρο αισθάνεται προσβεβλημένος από τους αρνητές.

Συγχρόνως δίνει και ένα καλό μάθημα στον μαθητή του Chávez, όσον αφορά στη διαφορά μεταξύ προοδευτικών και αντιδραστικών αξιών. Ο  Chávez ανέχεται και μάλιστα προβάλλει τον αντι-σημιτισμό στη χώρα του. Όμως μια μόλις ημέρα μετά τις δηλώσεις του Κάστρο, ο  Chávez δήλωσε τη πρόθεση του να συναντηθεί με εκπροσώπους της εβραϊκής κοινότητας λέγοντας πως: «σεβόμαστε και αγαπάμε τον εβραϊκό λαό».

Η μεγαλύτερη εξομολόγηση του Κάστρο έχει να κάνει με τη παραδοχή του σε μεξικανική εφημερίδα, ότι αδίκησε τους ομοφυλόφιλους της χώρας του, κλείνοντας τους σε στρατόπεδα εργασίας στη διάρκεια των `60ς Και `70ς. «Αν κάποιος φταίει, αυτός είμαι εγώ…» είπε.

Το 1953, ο Κάστρο είχε δηλώσει πως η ιστορία θα τον δικαιώσει. Όπως πολλοί άλλοι πριν από αυτόν, μάλλον κατέληξε πλέον στο ότι η κρίση της ιστορίας ποτέ δεν είναι απλή υπόθεση.

S.A. (Boston Globe)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aengus avatar
    aengus 18/09/2010 08:12:06

    Επειδή φαίνεται να γίνεται μεγάλη «σπέκουλα» με αυτό το θέμα, όχι από το Antinews βέβαια (προχθές ακούσαμε στις «ανιχνεύσεις της ΕΤ3 ότι «ο Κάστρο απολύει 1.000.000» !!!!), η ακόλουθη απάντηση του πρεσβευτή της Κούβας είναι άκρως διαφωτιστική:

    «Πρόκειται για μια επιχείρηση συκοφάντησης κατά της Κούβας και το ζήτημα αφορά ουσιαστικά αλλαγές στις κρατικές επιχειρήσεις όπου τα συγκεκριμένα άτομα δεν θα απολυθούν αλλά θα μετακινηθούν σε άλλους τομείς παραγωγής και υπηρεσιών, όπου υπάρχουν ανάγκες και κενά. Στην Κούβα,δε γίνονται απολύσεις. Όταν ένας εργαζόμενος δε χρειάζεται σε συγκεκριμένη δουλειά, μετακινείται χωρίς να χάνει τις απολαβές του. Από την “ειδική” περίοδο – μετά τις ανατροπές των σοσιαλιστικών χωρών και κυρίως της ΕΣΣΔ – εξαιτίας της έλλειψης καυσίμου και άλλων υλικών, η Κούβα αναγκάστηκε να κλείσει πολλά εργοστάσια με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς δουλειά πολλοί εργαζόμενοι. Ωστόσο, για να μη μείνουν στο δρόμο, η κυβέρνηση τους πλήρωνε το 70% των μισθών τους. Σήμερα, εκτός από όσους δεν είναι ικανοί για εργασία, οι υπόλοιποι θα μετακινηθούν σε νέους τομείς δουλειάς».

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ aengus 18/09/2010 09:56:36

      "Η Κούβα θα καταργήσει περισσότερες από 500.000 θέσεις εργασίας στον δημόσιο τομέα μέχρι τον Μάρτιο του 2011 στο πλαίσιο μιας διαδικασίας εξορθολογισμού της οικονομίας από τον πρόεδρο Ραούλ Κάστρο προκειμένου να αυξηθεί η παραγωγικότητα, ανακοίνωσε σήμερα η ομοσπονδία εργαζομένων της Κούβας (CTC)."

      "Το μέτρο θα εφαρμοστεί «άμεσα μέχρι το πρώτο τρίμηνο του 2011, με τρόπο σταδιακό και προοδευτικό και θα έχει επίδραση σε όλους τους τομείς», ανέφερε το συνδικάτο σε ανακοίνωσή του."

      «Το κράτος μας δεν μπορεί και δεν πρέπει να συνεχίσει να διατηρεί εταιρίες και υπηρεσίες, των οποίων τα άτομα είναι υπεράριθμα και όπου οι απώλειες είναι αντιπαραγωγικές», σημείωσε η ομοσπονδία.

      [Τέλος δηλαδή το Σοβιετικό "όνειρο"!]

      "Σύμφωνα με την CTC, οι νέοι άνεργοι θα μπορούν να βρουν εργασία στον ιδιωτικό τομέα, σε συνεταιρισμούς ή ως ελεύθεροι επαγγελματίες."
      [Ελεύθεροι επαγγελματίες? Σαν άνοιγμα στον καπιταλισμό δεν μοιάζει?]

      "Αυτό το μέτρο αποτελεί μέρος ενός προγράμματος οργάνωσης της εργασίας που δρομολογήθηκε από την κουβανική κυβέρνηση για την αύξηση της παραγωγικότητας, η οποία μειώθηκε κατά 1,1% το 2009."

      kathimerini gr [τα σχόλια δικά μου]

      • Orestios avatar
        Orestios @ Beyond The Stars 18/09/2010 11:18:11

        Το σοσιαλιστικό όνειρο συνεχίζεται στην Ελλάδα.

  2. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 18/09/2010 09:28:54

    "Η Κούβα θα καταργήσει περισσότερες από 500.000 θέσεις εργασίας στον δημόσιο τομέα μέχρι τον Μάρτιο του 2011 στο πλαίσιο μιας διαδικασίας εξορθολογισμού της οικονομίας από τον πρόεδρο Ραούλ Κάστρο προκειμένου να αυξηθεί η παραγωγικότητα, ανακοίνωσε σήμερα η ομοσπονδία εργαζομένων της Κούβας (CTC)."

    "Το μέτρο θα εφαρμοστεί «άμεσα μέχρι το πρώτο τρίμηνο του 2011, με τρόπο σταδιακό και προοδευτικό και θα έχει επίδραση σε όλους τους τομείς», ανέφερε το συνδικάτο σε ανακοίνωσή του."

    «Το κράτος μας δεν μπορεί και δεν πρέπει να συνεχίσει να διατηρεί εταιρίες και υπηρεσίες, των οποίων τα άτομα είναι υπεράριθμα και όπου οι απώλειες είναι αντιπαραγωγικές», σημείωσε η ομοσπονδία.

    [Τέλος δηλαδή το Σοβιετικό "όνειρο"!]

    "Σύμφωνα με την CTC, οι νέοι άνεργοι θα μπορούν να βρουν εργασία στον ιδιωτικό τομέα, σε συνεταιρισμούς ή ως ελεύθεροι επαγγελματίες."
    [Ελεύθεροι επαγγελματίες? Σαν άνοιγμα στον καπιταλισμό δεν μοιάζει?]

    "Αυτό το μέτρο αποτελεί μέρος ενός προγράμματος οργάνωσης της εργασίας που δρομολογήθηκε από την κουβανική κυβέρνηση για την αύξηση της παραγωγικότητας, η οποία μειώθηκε κατά 1,1% το 2009."

    _________________________________________________________

    Πάει, τέλειωσε, κι ο Κάστρο έγινε ρεβιζιονιστής!
    Αδίκησε βέβαια τους ομοιδεάτες του aengus τις δεκαετίες του 60
    και του 70 -όπως ο ίδιος παραδέχτηκε- αλλά να ξέρει ο Κάστρο,
    πως εδώ στην Ελλάδα το κάστρο του σοσιαλισμού δεν πρόκειται να πέσει ποτέ!

    Μετά τους σκληρούς αγώνες του 46-49 για την "πανανθρώπινη τη λευτεριά"
    [η οποία είχε εγγυητή τον Ιωσήφ Βησαριόνοβιτς Στάλιν]
    και αφού για δεκαετίες θαυμάζαμε τα κατορθώματα
    των όμορων σοσιαλιστικών χωρών της Αλβανίας και της Ρουμανίας
    με τους λαμπρούς φωτοδότες -πρωτοπόρους του σοσιαλισμού-
    και εξαίρετους ηγέτες Χότζα και Τσαουσέσκου αντίστοιχα,
    φτάσαμε -με την φωτεινή πρωτοπορία της γενιάς του πολυτεχνείου-
    στον υπαρκτό σοσιαλισμό της Τρόικας και του Διεθνούς
    Νομισματικού Ταμείου...

    Να ξέρει ο Κάστρο πως εδώ στην Ελλάδα εμείς οι αληθινοί σοσιαλιστές
    διώξαμε επιτέλους τη Δεξιά, και τον Καραμανλή...
    Τώρα πιά οι σκληροί αγώνες [ολόκληρες δεκαετίες !]
    της εργατιάς της αγροτιάς και των φοιτητών
    -μαζύύυ, με τους μετανάααστες!- επιτέλους ΔΙΚΑΙΩΝΟΝΤΑΙ!

  3. Orestios avatar
    Orestios 18/09/2010 09:45:57

    Ο Σοσιαλισμός δεν λειτουργεί.
    Κρίμα στο Κουβανικό λαό,που καθηλώθηκε στην φτώχεια και την εξαθλίωση από έναν απατεώνα για να περάσει ο ίδιος ο Κάστρο και η ελλίτ του ζωή χαρισάμενη.
    Τα ίδια κι εδώ με τους πιο σοσιαλιστές

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Orestios 18/09/2010 10:49:33

      Ενώ ο τουρμποκαπιταλισμός με τα δάνεια με τους επαχθείς όρους, τις πιστωτικές κάρτες με τα τοκογλυφικά επιτόκια, την ανεξέλεγκτη εισερχόμενη μετανάστευση για να κρατηθούν οι μισθοί χαμηλά, την ασύδοτη φορολόγηση των πάντων και την αποτίμηση σε χρήμα ακόμη και του χρόνου που θα πάει ο εργαζόμενος να κατουρήσει δουλεύει. Επειδή πηγαίνεις 4 μέρες διακοπές στο νησί, έχεις ωραίο αυτοκίνητο (με δόσεις) και πλάσμα τιβί (με δόσεις), νομίζεις ότι ζεις καλά.

      Κομμουνισμός και καπιταλισμός είναι δύο διαφορετικοί δρόμοι που αποσκοπούν στη συγκέντρωση όλου του πλούτου μιας χώρας σε μια ελίτ. Στις κομμουνιστικές χώρες η ελίτ αυτή είναι η νομενκλατούρα τού τοπικού ΚΚ, στις καπιταλιστικές χώρες, η ελίτ είναι το τοπικό Εκάλη Κλαμπ.

      Οι ελίτ, βέβαια, δεν αλλάζουν.
      Όλοι οι ρωσσοφάγοι και φιλοαμερικανοί εκατομμυριούχοι πρόεδροι και πρωθυπουργοί τής Ανατολικής Ευρώπης ήταν δραστήριοι πιονιέροι στα νιάτα τους.

      Αν η Ελλάδα είχε γίνει κομμουνιστική χώρα, ο "γιος του Πέτρου" θα ήταν εξέχων ιδοελόγος τού Κόμματος, οι δε Βαρδινογουλανδρολάτσηδες θα μιλούσαν στις πλατείες τής αχτίδας τους για τα καλά τού σοσιαλισμού. Και όλοι τους θα ήταν εξίσου πλούσιοι.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Orestios 18/09/2010 10:53:53

      Ενώ ο καπιταλισμός, πάει ρολόϊ...
      Τι μήπως δεν το βλέπουμε;

      Καλά τα λένε στα χαρτιά τα "συστήματα". Στην πράξη όμως, εκεί που κολλάει το σίδερο, η έλλειψη δημοκρατίας κάνει όλα τα συστήματα ίδια.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Orestios avatar
        Orestios @ Θραξ Αναρμόδιος 18/09/2010 11:14:34

        Δείξε μου τον καπιταλισμό και μετά τα λέμε.
        Μήπως καπιταλισμό εννοείς την πρακτική "too big to fail"?
        Ή είναι καπιταλισμός ο μονόδρομος του GAP?

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ Θραξ Αναρμόδιος 18/09/2010 11:28:56

        Φίλε Ορέστιε, ο μονόδρομος του GAP.! Ακριβώς όπως το λες! Νομίζω ότι καταλαβαίνεις τι λέω: Δηλαδή ο καζινοκαπιταλισμός που παρήγαγε την «παγκόσμια οικονομική κρίση» (του καπιταλισμού). Το «να κάνουμε την κρίση ευκαιρία», το Μεγάλο Πλιάτσικο.
        Αν ο καπιταλισμός δεν επανέλθει τάχιστα (που δεν το βλέπω με τίποτε…) στην προτέρα κατάστασή του και δεν ενστερνισθεί και πάλι την μικτή οικονομία και την κοινωνική πρόνοια, θα μας πάρει όλους μαζί του - εμάς , τα παιδιά μας και τους αγέννητους.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Θραξ Αναρμόδιος 18/09/2010 11:40:18

        Ακόμα κι εχύ "ένας Άμλετ" χάφτεις το παραμύθι του καζινοκαποταλισμού, που χρησιμοποιούν οι σοσιαλιστές για να κρύψουν την παγκοσμιοποιημένη λαμογιά τους, την οποία με τόση επιθυμία θέλουν να γίνει πράξη ως Παγκόσμια Διακυβέρνηση.

        Αν ήταν αυτό το πράγμα καπιταλισμός τότε γιατί υπάρχει κρίση?
        Κρίση έχουν μόνο τα πυραμιδικά σχήματα και αυτό είναι που συμβαίνει.
        Καμία σχέση με καπιταλισμό δεν είχε το σύστημα τα τελευταία 30+ χρόνια. Το μόνο που έκανε ήταν να κλέβει τα αποθέματα μέσω του Κράτους και να τα χαρίζει στους φίλους μας τους σοσιαλιστές. Αναδιανομή το λένε.
        Από παραγωγή όμως μηδέν. Δεν χρειάζεται άλλωστε.

      • michal avatar
        michal @ Θραξ Αναρμόδιος 18/09/2010 11:44:42

        Orestie me tis oikonomikes sou analuseis prepei na psaksei epeigontws to Harvard na se proslavei. Opws elege o Klearxos sthn Marina otan anekrinan ton konto (sthn omonumh tainia), boulwmeno gramma diabazeis.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Θραξ Αναρμόδιος 18/09/2010 11:50:11

        Πρόλαβε και προσέλαβε τα αστέρια του GAP.

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ Θραξ Αναρμόδιος 18/09/2010 12:30:55

        “Καμία σχέση με καπιταλισμό δεν είχε το σύστημα τα τελευταία 30+ χρόνια.”.

        Ομολογώ ότι οι γνώσεις μου περί την οικονομία είναι πενιχρές. Όμως, Ορέστη, να υποθέσω ότι η αλήστου μνήμης κ. Θάτσερ, ο Ρέηγκαν, καθώς και τα τέρατα που δημιούργησε η (ακροδεξιά) οικονομία του νεοφιλελευθερισμού, είναι απότοκα του σοσιαλισμού; Ή μήπως ο καπιταλισμός, όπως τον ξέραμε, μεταλλάχθηκε, πέρασε σε άλλο στάδιο;…

    • klausevitz avatar
      klausevitz @ Orestios 18/09/2010 10:54:38

      Με τα σύν και τα πλήν του, με τις αντιφάσεις και τα
      πίσω-μπρός,αποκλεισμένος για δεκαετίες....ο Κάστρο
      απελευθέρωσε μια χώρα απο ξένη κατοχή της εποχής
      Μπατίστα και τράβηξε ένα δρόμο μοναδικής εμμονής!
      'Αν ήταν ο "απατεών" που αναφέρεις, κάποιος τρόπος
      θα υπήρχε να ανατρπεί μέσα στα τελευταία πενήντα
      χρόνια.....Υπάρχει,όμως, ένα θέμα: η προσέγγιση σου
      θυμίζει τα πρώτα χρόνια του ψυχρού πολέμου. Τί πρόβλημα
      έχεις με τον ΓΑΠ; κάνει καλύτερα την δουλειά απο σένα,
      και μάλιστα εν ονόματι του...σοσιαλισμού! Σαφώς καλύτερη
      τεχνική απο τη δική σου....αφου έχετε κοινούς στόχους:
      να αποδείξετε ότι ο "Σοσιαλισμός δεν λειτουργεί"!








      εν ονόματι του....σοσιαλισμού!

      • Orestios avatar
        Orestios @ klausevitz 18/09/2010 11:16:26

        Γλύψε λίγο παραπάνω μπάς και σε δούν από την Ιπποκράτους.

      • klausevitz avatar
        klausevitz @ klausevitz 18/09/2010 11:49:56

        Δεν μπορείς ,πλέον, να ερμηνεύεις και τους στοιχειώδεις
        υπαινιγμούς: άκου γλύψε την Ιπποκράτους! ακριβώς το
        αντίθετο αναφέρεται...μάταιο να διορθώνει κανείς
        ιδεοληπτικούς. Δεν το ξανακάνω!

      • Orestios avatar
        Orestios @ klausevitz 18/09/2010 11:51:00

        χαχαχαχαχα
        Λίγο ακόμη γλύψε. Σου ξέφυγε ένα σημείο.

      • michal avatar
        michal @ klausevitz 18/09/2010 11:56:19

        Apo thn polh fapa sto sxoleio menoun kataloipa

      • Orestios avatar
        Orestios @ klausevitz 18/09/2010 12:00:35

        Πέρασες δύσκολα παιδικά χρόνια μιχάλ στο ζεφύρι?
        Μα γιατί?

  4. opos thelo avatar
    opos thelo 18/09/2010 09:58:06

    Μέρα με την ημέρα και ανάλογα το κανάλι ή τον ρ/φ σταθμό που βλέπεις - ακούς την είδηση, ο αριθμός των απολυμένων στην Κούβα διαφέρει. Την μια είναι 500.000 μετά είναι 1.000.000...

    Φυσικά μια τέτοια είδηση εξυπηρετεί δύο σκοπούς.

    Πρώτον... μας κάνει να μην ξεχνάμε την παλιά καλή συνήθεια της λάσπης κατά της Κούβας. Ειδικά μετά το 1990 και τις ανατροπές σε ΕΣΣΔ και Γιουγκοσλαβία, η Κούβα ήταν ο στόχος. Το παλιο καλό "με μια οδοντόκρεμά πηδάω όλη την Μόσχα", για τις σημερινές ανάγκες έγινε "1.000.000 απολυμένοι", άλλωστε, So fucking what, θα τους μετρήσει ποτέ κανείς...

    Δεύτερον... πως το λέει ο λαός για την καμήλα και την καμπούρα της... Αντί λοιπόν στο Boston των states να δουν την καμπούρα τους και τα μιλούνια ανέργους, αντί στην Αθήνα να δουμε την πραγματική ανεργεία της χώρας... είναι σαφώς πιο βολικό να δείξουμε στους "υπηκόους" μας το πόσο άσχημα τα κατάφεραν αυτοί οι λατίνοκομμουνιστές.

    Περαστικά μας

  5. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 18/09/2010 10:54:04

    Πάει, τέλειωσε, κι ο Κάστρο έγινε ρεβιζιονιστής!

    Να ξέρει όμως ο Κάστρο,πως εδώ στην Ελλάδα το κάστρο του σοσιαλισμού
    δεν πρόκειται να πέσει ποτέ!

    Μετά τους σκληρούς αγώνες του 46-49 για την "πανανθρώπινη τη λευτεριά"
    [η οποία είχε εγγυητή τον Ιωσήφ Βησαριόνοβιτς Στάλιν]
    και αφού για δεκαετίες θαυμάζαμε τα κατορθώματα
    των όμορων σοσιαλιστικών χωρών της Αλβανίας και της Ρουμανίας
    με τους λαμπρούς φωτοδότες -πρωτοπόρους του σοσιαλισμού-
    και εξαίρετους ηγέτες Χότζα και Τσαουσέσκου αντίστοιχα,
    φτάσαμε -με την φωτεινή πρωτοπορία της γενιάς του πολυτεχνείου-
    στον υπαρκτό σοσιαλισμό της Τρόικας και του Διεθνούς
    Νομισματικού Ταμείου...

    Να ξέρει ο Κάστρο πως εδώ στην Ελλάδα εμείς οι αληθινοί σοσιαλιστές
    διώξαμε επιτέλους τη Δεξιά, και τον Καραμανλή...
    Τώρα πιά οι σκληροί αγώνες [ολόκληρες δεκαετίες !]
    της εργατιάς της αγροτιάς και των φοιτητών
    -μαζύύυ, με τους μετανάααστες!- επιτέλους ΔΙΚΑΙΩΝΟΝΤΑΙ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Beyond The Stars 18/09/2010 11:17:11

      χιχιχιχι

  6. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 18/09/2010 11:08:01

    Oι Κουβανοί θα προχωρήσουν στην ανακατανομή του εργατικού δυναμικού σε τομείς που για διάφορους λόγους βρέθηκαν να έχουν έλλειμμα σε ανθρώπινο δυναμικό. Τέτοιοι τομείς είναι η αγροτική οικονομία, ο κατασκευαστικός τομέας και διάφορες υπηρεσίες. Στις σημερινές συνθήκες παίρνονται μέτρα ανακατανομής του εργατικού δυναμικού. Σε αυτά περιλαμβάνονται πέρα από την κατανομή εργατικού δυναμικού σε κρίσιμους κλάδους που μπορούν να αναπτυχθούν και η προτροπή για ενίσχυση της αυτοαπασχόλησης. Έτσι δίνονται κίνητρα για την αυτοαπασχόληση εργαζομένων στη ζωική και φυτική παραγωγή (για την παραγωγή διατροφικών προϊόντων ώστε να μειωθούν οι εισαγωγές) και σε υπηρεσίες και τη δημιουργία συνεταιρισμών και μικρών ιδιωτικών επιχειρήσεων. Αυτή η απόφαση αναδεικνύει και τις δυσκολίες που έχουν προκύψει και από τη βαριά επίδραση του πολύμορφου - σχεδόν 50 χρόνια - αποκλεισμού της Κούβας από τις ΗΠΑ. Οι αλλαγές αυτές και ειδικότερα η ενίσχυση της αυτοαπασχόλησης ενέχουν κινδύνους (όπως και οι ίδιοι οι Κουβανοί αναγνωρίζουν) να δημιουργήσουν και να οξύνουν κοινωνικές αντιθέσεις, αφού η αυτοαπασχόληση ωθεί στη δημιουργία στρώματος μικροϊδιοκτητών που, δουλεύοντας για τους ίδιους, συσσωρεύουν χρήμα, πράγμα που καλλιεργεί και ανάλογη συνείδηση και συμφέροντα. Το ζήτημα αυτό παίρνοντας υπόψη και την αρνητική εμπειρία της ΕΣΣΔ δημιουργεί εύλογο προβληματισμό… Ωστόσο, άλλο είναι αυτό και άλλο η κήρυξη του τέλους του σοσιαλισμού στην Κούβα.

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 18/09/2010 11:24:42

    Μερικοί μερικοί, ενθουσιάστηκαν τόσο πολύ από την είδηση, ώστε δημοσιεύουν τα σχόλιά τους εις διπλούν!
    Ίσως κατ'αυτόν τον τρόπο ξεχνάνε προσωρινά σε ποιά χώρα βρίσκονται.

  8. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 18/09/2010 11:40:25

    Μου κάνει δε ιδιαίτερη εντύπωση ότι σχετικώς θριαμβολογούν πρώην υπουργοί του ΠΑΣΟΚ, με τεράστιες ευθύνες για την κατάσταση στην οποία οδήγησαν την Ελληνική οικονομία…
    Αφού «τακτοποίησαν» την Ελληνική, τώρα κόπτονται και για την οικονομία της Κούβας!!!!!!!!!!

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ ένας Άμλετ 18/09/2010 11:57:17

      Με κάθε παρόμοια ευκαιρία, τα σαλιγκαράκια βγάζουν το κεφαλάκι τους απο το καβούκι τους για να δείξουν υπάρχουν και ευπειθώς διατελούν!

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ ένας Άμλετ 18/09/2010 12:21:42

      …Και μάλιστα εμπλεκόμενοι με το colpo grosso του Χρηματιστηρίου!

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ ένας Άμλετ 18/09/2010 12:36:46

        Τσκτσκτσκ...colpo grosso!!
        Τι εκφράσεις είναι αυτές για τον κο καθηγητή?!

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/09/2010 11:50:31

    Θράκα αναρμόδιε. Αναζητείσαι.

  10. KOKKINOΣ ΑΝΕΜΟΣ avatar
    KOKKINOΣ ΑΝΕΜΟΣ 18/09/2010 11:56:59

    Κοίτα χαρά που πήραν κλαποιοι; Αν είστε εργαζόμενοι όλοι εσείς που χαρήκατε για την δήθεν χρεωκοπία του σοσιαλισμού και όχι ο Γιωργάκης που παίζει με το laptop στο αεροπλάνο για τις ΗΠΑ, είστε ηλίθιοι.
    Πώς γίνεται ένας εργαζόμενος με όλη αυτή τη φτώχεια και την δυστυχία γύρω του να χαίρεται επειδή δήθεν χρεωκόπησε ένα σύστημα που αν μη τι άλλο προσπαθεί να προσφέρει στους εργαζόμενους αυτά που εμείς στερούμασε;
    Η Κούβα παραδέχεστε ότι πρόσφερε υγεία, παιδεία, εργασία αλλά δεν παρήγαγε πλούτο. Αλήθεια τι από όλα αυτά απολαμβάνετε εσείς; Τελοσπάντων.
    Αν το κουβανικό μοντέλο δε λειτούργησε φταίει ο σοσιαλισμός; Αλήθεια το ότι η Κούβα είναι αποκλεισμένη δε λέει κάτι; Έχετε υπόψη τι σημαίνει αποκλεισμός; Ή τα ελληνικά σας είναι επιπέδου ΓΑΠ. Όσον αφορά για τις δηλώσεις Κάστρο να μου επιτρέψετε να έχω ζωηρές αμφιβολίες για το αν είναι αυτές οι πραγματικές. Είναι πονηροί οι καιροί και πρέπει με κάθε τρόπο να αποκαθηλωθούν τα σύμβολα και η έννοια της επανάστασης. Πρέπει ο λαός να μην έχει αποκούμπι. Το ίδιο έκαναν στις αρχές τις 10ετίας του 1990 όταν έθαψαν πανηγυριζοντας τον Μαρξ. Θυμάστε πουλάκια μου...Θυμάστε ποση χολή στάζατε τότε; Σήμερα τι λέτε; Ο μπαρμπα Καρολος σας βγάζει τη γλώσσα κοροϊδευτικά. ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΔΥΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΑΛΗΘΙΝΟΣ.Έτσι λοιπόν αφού δεν μπορείτε να πείτε τίποτα για το Μαξισμό-Λενινισμό , αρχίσατε το παραμυθάκι με την Κούβα.
    Ελεεινοί! Η φτώχεια και η δυστυχία του λαού μας σας νοιάζει;

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ KOKKINOΣ ΑΝΕΜΟΣ 18/09/2010 12:24:35

      Σύντροφε, σε ευχαριστούμε απο τα βάθη της καρδιάς μας,
      για αυτήν την υπέροχη ανταπόκριση απο τη Β. Κορέα!

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/09/2010 12:55:55

    ΤΟ ΔΝΤ ειναι προ των πυλων και της Κουβας.Ζητημα χρονου ειναι.
    Ο Τσαουσεσκου εκτελεσε και αυτος πολλους αλλα η Ρουμανια ειναι και αυτη στο ΔΝΤ.

  12. hellastt avatar
    hellastt 18/09/2010 13:00:34

    Τώρα το μόνο που του μένει είναι να προκηρύξει ελέυθερες εκλογές. ΑΛήθεια πότε κέρδισε τις τελευταίες;

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ hellastt 18/09/2010 14:19:01

      Άσε, γιατί μου θυμίζεις πότε και πώς τις κέρδισε ο ΓΑΠ –μη με κάνεις να μελαγχολώ

    • Misha avatar
      Misha @ hellastt 18/09/2010 22:16:02

      hellatt

      Μήπως θυμάσαι πώς νικησε ο Μπους τον Γκορ;
      Δια να ευθυμήσωμεν ομού και εκ συμφώνου;

  13. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 18/09/2010 14:16:28

    Κατά τα άλλα: Μόνο το 2009, τέσσερα εκατομμύρια Αμερικανοί πέρασαν το κατώφλι της φτώχειας εξαιτίας της χειρότερης μεταπολεμικά ύφεσης, που είχε ως αποτέλεσμα να αυξηθεί δραματικά ο αριθμός των ανέργων.... Για το έτος 2009 καταγράφονται πλέον 43,6 εκατομμύρια Αμερικανοί (1 στους 7), οι οποίοι ζουν σε συνθήκες απόλυτης φτώχειας. (Όριο φτώχειας = η επιβίωση μίας τετραμελούς οικογένειας με λιγότερα από 21.954 δολάρια κατ’ έτος, δλδ16.760 € !!!!) Αν σε μερικά χρόνια δούμε μεταναστευτικό κύμα προς διάφορες κατευθύνσεις, μάλλον δεν θα πρέπει να εκπλαγούμε…

  14. ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ avatar
    ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ 18/09/2010 16:29:21

    Σας θυμάμαι όλους εσάς που πανηγυρίζατε και θάβατε τον Μαρξ. Πρέπει να αλλάξει, έκανε λάθος, χρειάζεται αναθεώρηση, είστε απολιθώματα, να πάτε στην Βόρεια Κορέα και την Κούβα. Αυτά και άλλα πολλά λέγατε. Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΟΜΩΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΗΤΑΝ Η ...ΡΟΧΑΛΑ ΤΟΥ ΚΑΡΟΛΟΥ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΑΣ! Ε! ΛΟΙΠΟΝ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΒΑ.

    • michal avatar
      michal @ ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ 18/09/2010 18:31:15

      Kouragio!

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ michal 18/09/2010 18:48:25

        “Kalo kouragio!”
        Eipe o dikos sou…

  15. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/09/2010 18:33:12

    Που είναι εκείνες οι ηρωϊκες εποχές που πήγαιναν οι ΚΝίτες και μάζευαν καφέ στην Κούβα!

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Κώστας Ροδινός 18/09/2010 18:51:35

      Φίλτατε,

      Όντως άλλαξαν οι καιροί.
      Τώρα η ΝΔ συνεργάζεται με ΛΑΟΣ, ΠΑΣΟΚ και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις στην Ικαρία… Υπάρχει και σχετική ανακοίνωση του κ. Αϊβαλιώτη… Να τη διαβάσετε.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 18/09/2010 19:12:30

      Ζαχαροκάλαμα... Ροδινέ. Μεγάλωσες και ξεχνάς.

  16. Misha avatar
    Misha 18/09/2010 19:56:36

    Eδώ είναι ευχαριστημένοι που ενω είναι ασφαλισμένοι και δίνουν ένα σκασμό λεφτά σε ΙΚΑ, ΜΙΚΑ κλπ τώρα τους αναγκάζουν να πληρωνουν 3 ευρω για να εξεταστουν στα άθλια εξωτερικά ιατρεια των κρατικών νοσοκομείων, τους κόβονται διαγνωστικές εξετάσεις και αν τολμησουν να διαβουν την πόρτα κάποιου ιδιωτικού ξενοδοχειου που παρέχει ιατρικές υπηρεσίες, φέυγουν με 3-4 χιλιάρικα φέσι για 2 διανυκτερεύσεις, στην καλύτερη περίπτωση.

    Δείτε τη συνέντευξη, με ή χωρίς «», του Φιντέλ και βγάλτε συμπεράσματα.Παίζει με τα αμερικανά, όπως κάνει εδώ και 50 χρόνια...

    h**p://www.theatlantic.com/international/archive/2010/09/fidel-cuban-model-doesnt-even-work-for-us-anymore/62602/

    h**p://www.theatlantic.com/international/archive/2010/09/fidel-to-ahmadinejad-stop-slandering-the-jews/62566/

  17. redship avatar
    redship 19/09/2010 00:25:27

    η συνέντευξη

    "Εγώ αρχικά ενδιαφερόμουν να δω τον Φιντέλ να τρώει, αφού ένας συνδυασμός πεπτικών προβλημάτων παραλίγο να του στοιχίσει τη ζωή κάποια στιγμή. Για την ιστορία, έφαγε μικρές ποσότητες ψαριού και σαλάτας και πολύ ψωμί βουτηγμένο σε ελαιόλαδο, μαζί με ένα ποτήρι κόκκινο κρασί, προσθέτει.

    Κατά τη διάρκεια της συζήτησης περάσαμε τρεις ώρες συζητώντας για το Ιράν και τη Μέση Ανατολή τον ρώτησα αν το κουβανικό μοντέλο αξίζει ακόμη να εξάγεται λέει ο δημοσιογράφος. Το κουβανικό μοντέλο δεν λειτουργεί πια ούτε για εμάς δήλωσε ο Φιντέλ αφήνοντάς τον έκπληκτο, όπως λέει.

    Αυτό μου έκανε τεράστια εντύπωση. Δηλαδή ο ηγέτης της Επανάστασης είπε με άλλα λόγια ότι δεν άξιζε τον κόπο; Ζήτησα απο τη Τζούλια να μου μεταφράσει την απάντηση. Δεν απορρίπτει τις ιδέες της Επανάστασης. Αναγνωρίζει ωστόσο το γεγονός ότι κάτω από το κουβανικό μοντέλο, το κράτος παίζει υπερβολικά σημαντικό ρόλο στην οικονομική ζωή της χώρας απάντησε η Τζούλια, όπως λέει ο Γκόλνμπεργκ."

    η αντικειμενική οπτική του "δημοσιογράφου"

    "Και ο Γκόλντμπεργκ συνεχίζει: Στο τέλος αυτού του χαλαρού γεύματος, ο Φιντέλ μας απέδειξε ότι έχει βγει πλέον σχεδόν στη σύνταξη. Η επόμενη ημέρα ήταν Δευτέρα και εγώ πίστευα ότι οι ηγέτες του βεληνεκούς του θα είχαν ένα πλήρες πρόγραμμα ελέγχοντας την οικονομία και ρίχνοντας διαφωνούντες στη φυλακή."

    ο σχετικός τίτλος της "ανάρτησης"

    Φιντέλ Κάστρο: «Στερνή μου γνώση…»

    καληνύχτα μαργαρίτα ή φέξε μου και γλύστρησα

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ redship 19/09/2010 07:02:49

      Η τελευταία παράγραφος με την «οπτική» είναι… όλος ο μισθός του «δημοσιογράφου». Ακλόνητο τεκμήριο αξιοπιστίας :)

  18. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 19/09/2010 11:33:03

    ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΚΑΤΙ. ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΚΑΣΤΡΟ ΣΤΟ CNN, ΟΠΟΥ ΕΠΙ 3 ΩΡΕΣ Α-ΠΑΝΤΟΥΣΕ ΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΗ ΕΥΚΟΛΙΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΕΣ ΄Η ΔΙΑΦΩΝΟΥΣΕΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, ΕΝΑ ΗΤΑΝ ΒΕΒΑΙΟ, ΗΤΑΝ ΑΛΗΘΙΝΟΣ, Ο,ΤΙ ΕΛΕΓΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ, ΚΥΡΙΩΣ, ΕΙΧΕ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΗ. ΜΟΝΟΚΡΑΤΟΡΑΣ,
    ΝΑΙ, ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ, ΝΑΙ, ΟΥΤΟΠΙΚΟΣ, ΝΑΙ. ΑΛΛΑ, ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ι-ΣΩΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΟΦΟΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ. ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΝΕΚΕΔΕΣ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΑΣΤΕΡΙΑ, ΕΠΗΡΜΕΝΟΥΣ ΔΕ.

  19. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 19/09/2010 13:07:02

    Αυτά τα ξορκίζουν. Δεν θέλουν να τα ξέρουν οι ερεβομανείς.
    Ευχαριστώ για τον εμπλουτισμό του μικρού σχολίου μου πιο πάνω (18/09/2010 at 14:16)

  20. delaxo avatar
    delaxo 20/09/2010 19:22:17

    Ώστε ο σοσιαλισμός δεν είχε καλά αποτελέσματα στη Κούβα, παρά την αμέριστη βοήθεια του εμπάργκο επί μισό αιώνα!

    Με άλλα λόγια, η γειτονική Τζαμάικα, η Αϊτή και ο Άγιος Δομίνικος -χώρες συγκρίσιμες με τη Κούβα αλλά χωρίς σοσιαλισμό και εμπάργκο- πάνε καλύτερα!

    Αυτό δεν είναι που πρέπει να χάψουμε?