#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/08/2011 16:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φινλανδία: Σε εταιρεία holding στο Λουξεμβούργο η περιουσία της Ελλάδας !!!



Την σύσταση μίας εταιρείας holding με έδρα το Λουξεμβούργο στην οποία θα μεταβιβαστούν τα περιουσιακά στοιχεία του ελληνικού δημοσίου, προτείνει η Φινλανδία για να συμμετάσχει στο Ευρωπαϊκό Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας! Η φινλανδική πρόταση έχει συζητηθεί και με Έλληνες παράγοντες στο πλαίσιο τηλεφωνικών διασκέψεων στην ευρωζώνη.

Σε non paper που έστειλαν οι Φινλανδοί προτείνουν αναλυτικά πως το Ελληνικό Ταμείο Αποκρατικοποιήσεων, που ιδρύθηκε πριν από λίγους μήνες, μπορεί να μεταφέρει στην εταιρεία holding του Λουξερβούργου, ώστε να υπάρχει «εγγύηση» για την παροχή του δανείου της προς την Ελλάδα.

Το έγγραφο έφερε στη δημοσιότητα το Ρόιτερ, στο οποίο αναφέρεται ότι το Ταμείο Αποκρατικοποιήσεων θα κατέχει όλες τις μετοχές στην εταιρία holding, αλλά αυτές θα διατηρούνται σε θεματοφυλακή από ένα τρίτο μέρος. Έτσι «αν η αγοραία αξία των περιουσιακών στοιχείων της εταιρείας holding δεν επαρκεί για τις απαιτήσεις εγγυήσεων ή αν η Ελλάδα δεν αποπληρώσει τα δάνεια της στο Ευρωπαϊκό Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας, η ιδιοκτησία των μετοχών σε θεματοφυλακή μεταβιβάζεται άμεσα στα θιγόμενα κράτη-μέλη», αναφέρει το έγγραφο.

Σημειώνεται ότι θα μπορεί να γίνει τιτλοποίηση των περιουσιακών στοιχείων που θα διακρατούνται στο Λουξεμβούργο, αξιοποιώντας τα χρήματα που θα έρχονται από τις ιδιωτικοποιήσεις.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 29/08/2011 17:02:49

    Να και το Λουξεμβούργο!!!!!!!!!!!!!!!!
    Λείπει ο Μάρτης απ' τη Σαρακοστή???

  2. mlvzero.blogspot avatar
    mlvzero.blogspot 29/08/2011 17:50:52

    καπου σε αυτο το σημειο παιρνουμε τα οπλα?
    η παλι λαθος κανω?
    να μου απαντησει αν θελει ο φαηλος εδω

  3. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 29/08/2011 17:56:07

    ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟΥ?
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΕΛΛΑΣ 29/08/2011 18:06:34

      +100000000000000
      Το γνωστό λαμόγιο

  4. Orestios avatar
    Orestios 29/08/2011 18:09:45

    JUNCKER SAYS BILATERAL SOLUTION ON COLLATERAL `NOT WORKING'

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 29/08/2011 18:10:23

      Τα θέλει όλα για πάρτυ του ο σοσιαλιστής.

  5. Orestios avatar
    Orestios 29/08/2011 19:38:30

    JUNCKER SAYS EURO GROUP WILL `MANAGE' GREEK COLLATERAL ISSUE

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 29/08/2011 19:38:46

      Μαζί τα φάγανε

  6. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 29/08/2011 20:10:12

    Άι στο καλό μακάκα φιλανδέ, καλύτερα να μην μας δώσεις δάνειο στο κάτω κάτω αυτού του είδους τα δάνεια εξυπηρετούν μόνο τα σχέδια ξεπουλήματος της δημόσιας περιουσίας και των πόρων της χώρας μέσω μη εξυπηρέτησης του δημοσίου χρέους. Τα έχουμε αναλύσει πολλές φορές από τα αντινέα. Από μια άποψη καλό μας κάνει να μας ζητάνε εγγυήσεις οι ξενέρωτοι που κυβερνούν τη Φιλανδία μήπως και συνειδητοποιήσουμε ως λαός πόσο ανεπαρκής είναι ο πρωθυπουργός και η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και πόσο ανάγκη είναι να αλλάξουμε σελίδα με τον μόνο διαθέσιμο και άξιο (απ´ ό,τι φαίνεται όλο και πιο καθαρά από μέρα σε μέρα)

  7. Γιώργος Αντωνίου avatar
    Γιώργος Αντωνίου 29/08/2011 20:28:01

    Ας μην ξεχνάμε τι φτιάχνει η Φινλαδία (νοκια) και ας δείξουμε την "ευγνωμοσύνη" μας με το πορτοφόλι μας.

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ Γιώργος Αντωνίου 29/08/2011 22:19:29

      Αυτό που γράφεις είναι σωστό σαν σκέψη και θα έπρεπε να το εφαρμόσουμε και σε άλλα προιόντα. Μου φαίνεται όμως οτι το έχουμε ξεχάσει.....

  8. Mετοικος avatar
    Mετοικος 29/08/2011 21:00:16

    Καλὀ για τα ΝΟΚΙΑ αλλά ελπίζω αυτή η ευρωπαική(;) χώρα πού συμμάχησε με τους Ναζί, εν καιρω να βρεί την θέση της :νά ξαναγίνει ρωσσική επαρχἰα...

  9. Grigoris avatar
    Grigoris 29/08/2011 21:14:49

    Αυτα διαβαζω και εξαγριωνομαι! Γιατι ανεχομαστε τετοιου ειδους δημοσιευσεις! Μα τι γινεται σε αυτη την χωρα? Εχουμε κατεβασει ολοι τα σωβ...ρακα? Οι Φιλανδοι να μας δεινουν "συμβουλες"?

  10. The Saint avatar
    The Saint 29/08/2011 21:28:08

    Με τον "πρωθυπουργό" που έχουμε συμβουλές θα μας δίνει σε λίγο η Ζιμπάμπουε...

  11. ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΘΑΛΑΣΙΝΟΣ avatar
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΘΑΛΑΣΙΝΟΣ 29/08/2011 21:34:07

    Ντρέπομαι και λυπάμαι για την πατρίδα μου με αυτά που γίνονται

  12. λαλακης avatar
    λαλακης 29/08/2011 21:35:06

    Oι Φιλανδοι ειναι φυσιολογικο να ζητουν εγγυησεις .
    Θελουν να εξασφαλισουν τα λεφτα τους.
    Το θεμα ειναι οτι η Ελλας καταντησε ζητιανα κουρελου ,διεθνης ζητουλας
    που για να χρηματοδοτει τα ελλειματα της που προκαλουν το γιγαντιαιο
    δημοσιο και η κακοδιαχειριση δε δισταζει να βαλει ενεχυρο οτι βρει.
    Ολα στο βωμο της χρηματοδοτησης των υπεραριθμων ΔΥ και των παραλογων επιδοματων τους .

    Το κομματικο συμβερον πανω απ ολα

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ λαλακης 29/08/2011 22:37:20

      Ρε συ λαλάκη, πολύ καλά το ξεκίνησες αλλά στην τελευταία πρόταση μάλλον δίψασες για το γάλα σου και τα έκανες μαντάρα!
      Δηλαδή για σένα, "κακοδιαχείριση" είναι οι αμοιβές των ΔΥ;
      Το όλον της Ολυμπιάδας του 2004, το όλον της Ζίμενς-Μίζενς, η Γκόλντμαν-Σακς, τα γερτά υποβρύχια, οι εξοπλισμοί εν γένει και όσα άλλα ΠΑΣΟΚικά παραστρατήματα, ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ;;;

  13. Ariadne avatar
    Ariadne 29/08/2011 22:16:13

    Ναί,.."Μάθανε πως πηδ....μαστε, πλακώσανε κι οι γύφτοι".

  14. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 29/08/2011 23:28:14

    @Σταύρος

    Δεν είναι το γάλα του Η ντρόγκα του είναι. Τζάνκι του κοινωνικού αυτοματισμού...

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Αυριανιστής 29/08/2011 23:38:53

      Να ρε συ, που σε κάτι συμφωνούμε!!!
      Πάντως, ακόμα και όταν η γλώττα τους είναι λανθάνουσα, αλήθεια λέγει!

  15. η Dimi avatar
    η Dimi 30/08/2011 10:17:07

    Τα αυτοκτονικά αλκοολικά και παραληρηματικά και ελλείψει ηλιοφάνειας >355 ημέρες ετησίως, διανοητικά και όχι μόνο "πειραγμένα" τουρκο-φιλανδά, δεν μάς είπαν ακόμα το ΠΩΣ θέλουν να τους στείλουμε τον ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ Μας!

    Mήπως σε "Πακέττο" via Courier Express?

    ή, μήπως "Εγκλωβισμένο" στην ασφυκτική ισοθερμική φόρμα Τους?
    (-16 και -22 °C Αρκτικός Παγετός, κυριολεκτικά και μεταφορικά,
    δεν είναι παίξε-γέλασε)

    ΔΕΝ έχουν τα άμυαλα σκεφθεί ότι ΔΕΝ θα προλάβουν να χαρούν
    τη κλεμμένη Ελληνική ΛΙΑΚΑΔΑ Μας!

    Οτι θα γίνει θρύψαλο αρκτικό, αμέσως μόλις αλλάξει Πανάρχαιο
    Ελληνικό Ουρανό, ο ΠΑΡΘΕΝΩΝΑΣ Μας!

    ΕΞΩ !!! τα βέβηλα παγκοσμιοποιημένα ΣΚΥΒΑΛΑ εκείθεν και εντεύθεν.