#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/06/2011 09:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φιλότιμες προσπάθειες να ξεπεράσει τη Μαρία Αντουανέτα κάνει η Ντόρα



Φιλότιμες προσπάθειες να ξεπεράσει  τη Μαρία Αντουανέτα κάνει η Ντόρα και όλα δείχνουν ότι θα τα καταφέρει.

Τελευταία εξυπνάδα ήταν η απαίτησή της (κοίτα ποιος μιλάει!)  να δημοσιοποιηθούν οι χρηματοδότες της εκδήλωσης της Τρίτης,  που οργάνωσε η Πρυτανεία του Πανεπιστημίου Αθηνών στα Προπύλαια, με κεντρικό ομιλητή τον Μίκη Θεοδωράκη. «Ποιος χρηματοδότησε και με ποιους πόρους την εκδήλωση αυτή;» είπε και ζήτησε να αναπαραχθεί η δήλωσή της στα ΜΜΕ.

Λες και ήθελε χρήματα για να βγουν μπροστά από τα Προπύλαια του πανεπιστημίου οι καθηγητές με το Μ.Θεοδωράκη  και να μιλήσουν. Λες και τη διαφήμισαν με διαφημιστικά σποτ (καλή ώρα όπως το συνέδριο του  κόμματος της) . Λες κι έπρεπε να μισθώσουν καράβια από την Κρήτη για να μαζευτεί κόσμος στη συγκέντρωση. Λες κι έπρεπε να νοικιάσουν  πανάκριβα γραφεία για να την οργανώσουν. Λες κι έπρεπε να προσλάβουν δημοσιογράφους σε pay roll  για να την προπαγανδίσουν.

Ας της πει κάποιος να μην κρίνει εξ ιδίων . Αλλά τόσο πολύ ενοχλήθηκε;  Σε ένα όμως που είπε είχε δίκιο, όταν υποστήριξε ότι  «δεν είναι όλες οι κινητοποιήσεις αυθόρμητες». Ε, εδώ κάτι ξέρει.

Αριστερόχειρ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/06/2011 09:57:29

    Αρνακι Φρικασε.

    ΠΠ

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/06/2011 09:58:11

    Στο νταλκά που την έχει πιάσει χάνοντας την ηγεσία της ΝΔ την οποία είχε με το μυαλό της δεδομένη, άρχισε να κάνει σπασμωδικές κινήσεις έχοντας χάσει τη μπάλα. Επερωτήσεις στη Βουλή για το αντινιούζ, επίθεση στον Μίκη, κλπ.
    Δείχνει δηλαδή τον πραγματικό της εαυτό, που είναι πολύ μικρός, άσχετα αν τον έκρυβε τόσα χρόνια πίσω από το συρραμμένο χαμόγελο..
    Τρικυμία εν κρανίω.
    Λυπηθείτε την.
    Εγώ πάντα γελούσα μαζί της. Ακόμη και κάποτε που δήλωνε μελετήτρια και οπαδός του ... Τσε!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Strange Attractor 03/06/2011 11:34:32

      Ήδη, ακόμα και σύμφωνα με τα (φιλικά της) γκάλοπ, έπεσε σε ποσοστά Χρυσής Αυγής. Προσεχώς, ακόμα πιο κάτω.

  3. ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΙΧΙΩΤΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΙΧΙΩΤΗΣ 03/06/2011 10:00:07

    Ας μας πει πρώτα πώς χρηματοδοτείται η ίδια και το απόκομα της. ή Ας μας πει για το μπαμπά της.....

  4. Theo avatar
    Theo 03/06/2011 10:05:43

    Ποιος χρηματοδότησε και με ποιους πόρους τη ΔυΣη?
    Το συνεδριο του, τις εκδηλωσεις του, τα γραφεια, κλπ. κλπ....
    Στο σπιτι της κρεμασμενης... ας της δωσουν ενα σκοινι να .... το κανει κατι ....ευεργετικο για ολους εμας τους υπολοιπους επιτελους!!!!!!!!!!!

    ασχετο: ο Σαμαρας δεν επρεπε να μεσολαβησει στο ΓΑΠ να της δωσουν και αυτης ενα υπουργειο να τελειωνουμε? γιατι τετοια μεροληψια υπερ Λαγου?

    • Theoprovlitos avatar
      Theoprovlitos @ Theo 03/06/2011 11:33:59

      Ποιος χρηματοδοτει την οικογενεια Μητσοτακη γενικοτερα;
      http://theoprovlitos.blogspot.com/2011/05/blog-post_14.html

      Eχει αραγε καμμια σχεση η Siemens με την Deutshcebank;
      Εχoυν καμμια σχεση και οι δυο με την οικογενεια Μητσοτακη;

      Ο Μανος και το κομμα του, που προπαγανδιζει το ΔΝΤ ως σωτηρια, δεν ηταν υπουργός εκποιήσεων επί Μητσοτάκη;

  5. Tonia G avatar
    Tonia G 03/06/2011 10:16:52

    Μέσα ή έξω από τα μαντριά,
    οι γόνοι θα φύγουν μακριά!
    και η ψήφος του λαού
    θα πάνα πέσει καπ΄αλλού!

  6. kiki avatar
    kiki 03/06/2011 10:22:10

    Αστεια ειναι η μανταμ το ολιγωτερο, ακουσα την ερωτηση διοτι βεβαιως βεβαιως ολα τα ΜΜΕ το ειπαν, και μας πιασανε τα γελια.
    Αχ, μεγαλοκοπελα μου, [ μεγαλοκοπελα ελεγετο η γεροντοκορη πανω απο τα τριαντα ισως και λιγωτερο που στα συνοικεσια , αντι να πουν γραια ανυπαντρη , τοτε 30 εισουν γραια, την ονομαζαν Μεγαλοκοπελα] , το γαρ πολυ της θλιψεως γεννα παραφροσυνη.
    Αν εισουν εκει στον Μικη θα εβλεπες ποιος πληρωσε, και θα δεις στο μελλον ποιος θα την πληρωσει.
    Αντε παρε και την αλλη που ειδα μια φωτογραφια της και μοιαζει με την κακια μαγισα στο Χανς και Γρετελ, το καραμελοσπιτο, και αντε να πλεκετε καλτσακια.Αφηστε τις καλτσες και τραβατε για καλτσακια.

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/06/2011 10:32:39

    Τη φράση με το παντεσπάνι δεν την είχε πει ποτέ της η Μαρία Αντουανέττα, είναι ένας αστικός μύθος.
    Η φράση υπάρχει σε ένα κείμενο γάλλου φιλελεύθερου λογίου, πρίν από την Επανάσταση, όπου καυτηριάζοντας τη στάση των ευγενών γράφει ότι αν τους πεις ότι ο λαός ζητά ψωμί, θα απαντήσουν "γιατί; δεν τους αρέσει το παντεσπάνι;".
    Ο θρύλος ότι το είπε αυτό η Αντουανέττα παραμονές της πτώσης της Βαστίλλης φτιάχτηκε εκείνη περίπου την εποχή, αλλά είναι ανυπόστατος.

    Το ίδιο περίπου ισχύει με την περίφημη φράση του Βολταίρου που μερικοί την έχουν καραμέλλα: "Διαφωνώ με όσα λες, αλλά θα υπερασπιστώ....", κλπ. Τη φράση αυτήν ο Βολταίρος την αναφέρει, αλλά ως ρήση άλλου την οποία ο ίδιος απλώς επαναλαμβάνει, χωρίς να ειναι και βέβαιο αν την ασπαζόταν ο ίδιος.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΒΙΣ 03/06/2011 10:36:20

      Βέβαια, αναγνωρίζω ότι για πολλά πράγματα ισχύει το "se non e vero, e ben trovato"....
      Είναι κρίμα όμως να αδικείται τόσο η μνήμη μιας γυναίκας, που πέρα από τα λάθη της, επέδειξε θαυμαστή αξιοπρέπεια και χριστιανική εγκαρτέρηση στη βάρβαρη στέρηση των παιδιών της, στους εξευτελισμούς, σε μία δίκη παρωδία με κατηγορίες που θυμίζουν a priori τις "Δίκες της Μόσχας" και τελικά σε έναν ατιμωτικό θάνατο.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΒΙΣ 03/06/2011 10:38:01

      Πιστεύω ότι κάτι σημερινές μεγαλοσχήμονες ¨δημοκρατικιές" τσιρλο-κυρίες δεν φτάνουν ούτε στο νυχάκι τους το ήθος που επέδειξε στα στερνά της η Μαρία Αντουανέττα.

  8. Ian Mac Os avatar
    Ian Mac Os 03/06/2011 10:33:55

    Ναι ηταν τραγική η Ντόρα, λίγο ακόμα και θα αρχίσω να τη λυπάμαι!

  9. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/06/2011 10:40:00

    Οσο για τη Ντόρα, η απορία μου είναι ποιος χρηματοδότησε και από ποιους πόρους την προεκλογική της εκστρατεία στη ΝΔ και τη δημιουργία του κόμματός της, όπως και ποιος καταβάλλει τα έξοδα λειτουργίας του...

  10. stefanos avatar
    stefanos 03/06/2011 10:40:39

    Το γαρ πολύ της θλίψεως γεννά παραφροσύνη! Τ'ιποτε άλλο.

  11. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 03/06/2011 10:44:54

    500 ευρωπουλα στοιχίζει, Ντόρα μας, να νοικιάσεις μια ηχητική εγκατάσταση και απ οτι ειδα εκει δεν υπηρχε κατι αλλο για να δημιουργεί επιπλέον κόστος. Ε νομίζω ότι ο Μίκης, έχει το αντιτιμο. Τί λές και εσυ?
    Επίσης μια και μιλάμε τώρα, τον τελευταίο καιρό σε βλέπω με φουλάρια -θηλυκο Ψινάκη- και άλλα τετοια αξεσουάρ. Και κυκλοφορούν φήμες ότι απέτυχε το τσίτομα στο λαιμό!!! Μα βρε κοπέλα μου, που πήγες στο χασάπη της γειτονιάς να σε τσιτόσει?

  12. Tassos avatar
    Tassos 03/06/2011 10:45:54

    Αναρωτήθηκε άραγε ποτέ πώς ο μπαμπάς της που δεν δούλεψε ΠΟΤΕ στην ζωή του είναι από τους πιο πλούσιους Ελληνες ? ...Η κληρονόμος :-)

    • dacord avatar
      dacord @ Tassos 03/06/2011 11:02:06

      Μην το παρακανουμε αδελφε!
      Ο μητσωτος "χρηματισε" επαναλαμβανω "χρηματισε" βουλευτης ,υπουργος πριν το 1967. Ο ΚΚ τον μαζεψε και τον εκανε Υπεξ,Συντονισμου μετα και παει λεγοντας..
      Εχοντας εξαργυρωσει την φημη του οτι ειναι "καθικι ολκης" εγινε και προεδρος της Ν.Δ ,ακριβως εξ αυτης της φημης του. Θεωρηθηκε ο πιο ικανος να αντιμετωπισει το αλλο καθικι το ελληνοπολωνο μινεικο παπανδρεου..
      (στη πραξη απεδειχθη φελλος,τζαμπα η φημη του ,φελλος ητανε)..

      Και εν συνεχεια πρωθυπουργος. Λοιπον μην λεμε οτι θεμε.
      Και ..ξεχασα. Η θεοδωρα "χρηματισε" υπουργος,βουλευτης,δημαρχος,υπεξ..

      Μην λεμε υπερβολες.

      Υ.Γ
      Και ο τιτλος ερχεται σε αναντιστοιχια με το κειμενο..
      και σορυ δηλαδη

  13. Y. avatar
    Y. 03/06/2011 10:46:49

    Δείτε το βαρύ πυροβολικό της, και βγάλτε συμπέρασμα
    Σκυλακάκης, Ζαφειριάδης, Κιλτίδης & Σία

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Y. 03/06/2011 11:32:02

      Ανατρίχιασα..

  14. kostas avatar
    kostas 03/06/2011 11:20:22

    Άσε ρε Ντόρα, μικρή εξερευνήτρια... Κοίτα να κάψεις όλες τισ φωτογραφίες μου έχεις με τον Χριστοφοράκο. Τακίμια... ο ένας απόγονος του αρχιπροδόταρου και η άλλη απόγονος του Δρακουμέλ. Πάρε καλή μου το βιβλίο της γραμματέως του φίλου σου και διάβασε τι γράφει για την οικογένεια του δράκουλα. Ποιόν να εννοεί άραγε? Ρε άιντε από εδώ που πιάνεται στο στόμα σας και τις κινητοποιήσεις των πανεπιστημιακών. Η καυμένη η Ντορίτσα ίσως να λυπάται που όλο αυτό το ξεπούλημα δεν το έκανε η ίδια με την οικογένεια της. Τώρα ο Jeffrey ίσως να έχει περισσότερους φίλους από την Ντορίτσα στο FUCK....BOOK της μαμάς Αμερικής.
    ΟΥΣΤ
    ΟΥΣΤ
    ΟΥΣΤ

  15. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 03/06/2011 11:30:26

    Η Θεοχάρη χάλασε τα γοβάκια της προχτές. Η Ντόρα, όταν θα τρέχει να ξεφύγει, θα τα κλαίει τα Louis Vouitton (h__p://www.louisvuitton.com/uk/flash/index.jsp?direct1=home_entry_gb).
    Τουλάχιστον αν είναι έξυπνη θα αγοράσει ballarina, βολεύουν στο τρέξιμο.

  16. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 03/06/2011 11:44:53

    Το δικό της απόκομμα ποιός το χρηματοδοτεί? Ο συμμαθητής Μιχάλης Χριστοφοράκος μήπως?

  17. siemensakias avatar
    siemensakias 03/06/2011 11:56:15

    Ας μας πει όμως και η ίδια ποιός φυγάδευσε το Χριστοφοράκο στη Γερμανία, αλλά κοντός ψαλμός αλληλούια, θα φρεσκαριστεί όπου νάναι η μνήμη της...

  18. ataktos avatar
    ataktos 03/06/2011 12:02:37

    Κάποιος βέβαια πρέπει να την απαντήσει την Μαντάμ ότι την χρηματοδότηση της μεγαφωνικής ανέλαβε η .......Ζήμενς!!

  19. planki avatar
    planki 03/06/2011 12:04:19

    οταν ο μπαμπας της εβαζε τον Μικη στο ψηφοδελτιο επικρατειας ηταν καλα και υστερα υπουργο ανευ χαρτοφυλακιου. οταν ο μικης παραιτηθηκε απο την κυβερνηση του αισχους του μπαμπα της ηταν καλα αντι να ανεξαρτητοποιηθει. οταν ο Μικης ηταν σε Μακρονησια, Γυαρους κτλ η κα Μπακογιαννη ηταν σε Παρισι, Γερμανιες κτλ. τελοσπαντων αυτη η οικογενεια ας παψει να μιλαει, η ιστορια της εχει δειξει οτι ζουσε απο το παρασκηνιο, αποστασιες, δολοπλοκιες κτλ. επιτελους ας επιτελους ο λαος τους ριξει εκει που τους αξιζει, στο καναβατσο της ιστοριας

  20. δημης avatar
    δημης 03/06/2011 12:58:10

    -ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΜΑ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ;;;;;;;
    -ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ...ΚΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΓΕΝΝΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ...ΑΥΘΟΡΜΗΤΙΣΜΟ.....

  21. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 03/06/2011 13:15:47

    1%............

  22. Λίτσα avatar
    Λίτσα 03/06/2011 13:59:12

    Φωνάζει ο κλέφτης για να φοβηθεί ο νοικοκύρης!

  23. Ανοιξιάτικος avatar
    Ανοιξιάτικος 03/06/2011 15:26:19

    'Ολο κακίες είστε! Το 1% ήταν άδικο γιατί οι τηλεφωνικές έγιναν το ΣΚ του συνεδρίου και έλειπαν όλοι από το σπίτι! Σκεφτείτε ότι έχει 1% χωρίς τους συνέδρους... Δε πάει άσχημα. Αν αντιμετωπίσει την εκλογική συσπείρωση θα το πιάσει το 1% να πάρει και κάτι ολίγα φράγκα που δίνουν με αυτό το ποσοστό.

    • Ἀστυάν. Καυσοκ. avatar
      Ἀστυάν. Καυσοκ. @ Ανοιξιάτικος 04/06/2011 15:51:58

      γιὰ 1% δὲν δίνουν, ἀπὸ 1,5% δίνουν (ἂν δὲν κάνω λάθος). Ὁπότε θὰ πρέπει νὰ πουλήσουν καμιὰ Καρυάτιδα ἀπὸ τὴν ἀποθήκη τοῦ πατρός...

  24. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/06/2011 15:54:28

    Ἡ γυναίκα εἶναι γιὰ ΛΥΠΗΣΗ.

    Ὅταν διάβασα αὐτὴν τὴν δήλωση ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ. Ρωτᾶ γιὰ τὴν χρηματοδότηση τῶν 5-10 δυνατῶν ἠχείων καὶ τῶν 500-1000 ἀφισσῶν (διότι αὐτὰ ἦταν τὰ ἔξοδα, τὸ γνωρίζω καλά) μιᾶς ἐκδήλωσης ποὺ ὀργανώθηκε ἀπὸ τὸ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ,


    ΠΟΙΑ;;;;

    αὐτὴ ποὺ ἔχει ἕνα ΠΑΛΑΤΙ στὴ Συγγροῦ, διαφημίσεις στὴν τηλεόραση καὶ συνέδρια στὸ Ποδηλατοδρόμιο γιὰ ἕνα κόμμα ποὺ ἀγγίζει βίᾳ τὸ 1% καὶ δὲν ἔχει κρατικὴ ἐπιχορήγηση, ὅπως καὶ καμία ἄλλη ΦΑΝΕΡΗ ἐπιχορήγηση.

    Εἶναι γιὰ ΛΥΠΗΣΗ! Ὑπάρχει ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ποὺ νὰ πῆρε στὰ σοβαρὰ αὐτὴ τὴ δήλωση;;;

    Δὲν ἀντέχω ἄλλο! Μετανάστευση!

    • Ανοιξιάτικος avatar
      Ανοιξιάτικος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/06/2011 16:10:07

      Όχι! Μην φύγεις! Θα χάσεις το γέλιο του αιώνα live! Όταν θα περνάμε από Συγγρού το βράδυ των εκλογών!

  25. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 03/06/2011 19:16:56

    Y.
    ξέχασες και τον Μαρκογιαννάκη...
    Όσο για την Ντόρα "είπε οι γάϊδαρος τον πετεινό κεφάλα"...

  26. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 03/06/2011 20:23:21

    Και μόνον το τσαουσεσκικό ποσοστό με το οποίο βγήκε πρόεδρος του αποκόμματος ΔΗΣΥ, ήτοι το 99,8%, ανευ ουδενός ανθυποψηφίου δείχνει τη γελοιότητα του "πολιτικού" πυροτεχνήματός της.
    Συνωδά και ο υιός της ο οποίος εκλέχθηκε 4ος στην ουτως καλούμενη κεντρ.επιτροπή, και οι λοιποί -πρώην και νυν- συγγενείς οι οποίοι εκλεχθηκαν ωσαύτως στην επιτροπή αυτή.
    Αν δεν υπήρχαν υπόγειες διαδρομές χρήματος της οικογενείας, το θέμα θα αφορούσε επιθεώρηση αθηναϊκής σκηνής. Κόμμα που χωράει σε τηλεφωνικό θάλαμο.

  27. Μαθηματικός avatar
    Μαθηματικός 04/06/2011 00:21:13

    Προτείνω από εδώ και στο εξής να μην την αναφέρουμε ως Ντόρα Μπακογιάννη αλλά ως Θεοδώρα ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ. Για να μην ξεχνάμε με ποιό σόι έχουμε να κάνουμε...!!!