30/09/2009 23:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Φιλοκαλούμεν γαρ μετ' ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας»



Για να μην πάει ο νους σας στο κακό και παρεξηγούνται και οι φίλοι μας οι Πασόκοι δεν αναφέρομαι στην σημερινή διακαναλική συνέντευξη του Γιώργου.

Έτσι γενικά το λέω

Τι εννοούν χαρακτηρίζοντας κρίσιμη η απόφαση της Κυριακής για το μέλλον του τόπου;

Ας μην μου κάνουν τέτοια και με αγχώνουν. Δεν τις μπορώ τις πιέσεις και τις συγκινήσεις.

 Ναι ρε Γιώργο Καρατζαφέρη. Σικέ είναι το πολιτικό παιχνίδι. Να δεις που στο τέλος θα βάλουν και περιστέρια να κάθονται στο κεφάλι τους.

 Το πρόβλημα δεν είναι ότι αλληλοκατηγορούνται ΝΔ και ΠΑΣΟΚ για παρεμβάσεις στη Δικαιοσύνη. Το πρόβλημα είναι ότι η Δικαιοσύνη τους ανέχεται.

 

Τον Βαλυνάκη τον ξέρει κανείς να πιάσουμε επαφή;

Δεν υπάρχουν λεφτά για συντάξεις. Άρα πρέπει να νιώθουμε ευχαριστημένοι για την αύξηση των ορίων ηλικίας.

 Όλοι ρε παιδιά είναι αισιόδοξοι για τα όσα θα γίνουν από την 5η Οκτωβρίου και μετά. Πλην αυτών που θα ψηφίσουν.

 Αλλά έτσι είναι το κωλοσύστημα. Την έριξες την ψήφο δεν επιστρέφεται. Κανονικά όμως θα έπρεπε, η εφορευτική επιτροπή, μαζί με το φάκελο να σου δίνει και κάρτα αλλαγής.

 Η Άννα Νταλάρα στο Μέγαρο Μουσικής, ως καλλιτεχνική σύμβουλος σε μιούζικαλ, διαβάζω σε μπλογκ.

 Έτσι για να έρθει ο τόπος στα ίσια του και να ξέρουμε τι μας γίνεται

 Όταν ο ΓΑΠ πετάει έξω τον Σημίτη αυτό λέγεται κάθαρση.

 Όταν οι αδέξιοι δεξιοί λένε στον κόσμο να μαυρίσει τα λαμόγια αυτό λέγεται μαλακία.

 Αν είναι σίγουροι για το αποτέλεσμα τότε γιατί φωνάζουν για την απαγόρευση των δημοσκοπήσεων; Τι τις χρειάζονται;

 Μακάβριο πράγμα οι εκλογές. Δεν μπορώ να καταλάβω πως τους αρέσει να έχουν σταυρό δίπλα στο όνομά τους.

 Θα μπορούσαμε να βάζουμε μια τελεία, ένα «Χ» ή μια σφραγιδοφατσούλα.

 

Επίσης καλό θα ήταν οι πιο καλλιτεχνικές φύσεις να μπορούν να εκφραστούν ζωγραφίζοντας δίπλα στον υποψήφιο ένα παπάκι.

 Μια άλλη λύση θα ήταν να κολλάμε στο όνομα ένα σκούφο μαγειρικής. Για να δείξουμε ποιος θέλουμε να κρατάει την κουτάλα.

 Αισιοδοξία ότι θα μπουν στη Βουλή εκφράζουν οι οικολογικοί πράσινοι. Γιατί όχι; Οι συνεδριάσεις είναι ανοιχτές για το κοινό.

 Αυτή την φορά νομίζω ότι η Ντόρα την πάτησε. Τι τον πέρασε τον Βγενόπουλο για να του κάνει κόλπα; ….Μεϊμαράκη;

 Το καλύτερο πάντως το είπε ο Αβραμόπουλος. ¨Όταν τον ρώτησαν γιατί από το προεκλογικό φυλλάδιό απουσιάζει φωτογραφία του με την κ. Μπακογιάννη απάντησε: «ούτε στο δικό της φυλλάδιο υπάρχει τέτοια φωτογραφία. Ίσως οφείλεται στο ότι όταν εγώ ήμουν διπλωμάτης η κ. Μπακογιάννη ήταν γραμματέας στο γραφείο του μπαμπά της».

 Για να λέμε όμως και του  στραβού το δίκαιο, τα ξενοδοχεία και τιες βαλίτσες κανόνιζε τότε ο Δημήτριος.

 Άντε, τρεις και 15 λεπτά.

(η πρώτη φωτογραφία είναι απο το fashion show του Μιλάνου. Έτσι για να ενισχύσω τα αισθήματα κοινωνικής αδικίας των αρρένων αναγνωστών μας και να ψηφίσουν Τσίπρα)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/10/2009 07:34:55

    είπε τέτοια κουβέντα ο Αβραμόπουλος;;; Ανέβηκε μερικά κλικ στο τεφτέρι μου.

    Πάντω με αυτά και με εκείνα, θα έπρεπε να σκεφτούμε να αλάξουμε την πολιτκή διαδικασία και να έχουμε μόνο καλλιστεία (με αυτές από το Μιλάνο, όχι τις άλλες με τον Βαλυνάκη)

  2. grleo avatar
    grleo 01/10/2009 09:23:05

    Σήμερα κοιτάζοντας τον ΑΜΚΑ μου (011048…….) κατάλαβα ότι έχω γενέθλια.
    Μπαίνω αισίως στα 62 μου
    Ανήκω και εγώ στην καταραμένη γενιά του Πολυτεχνείου .
    Μια γενιά που δεν χρειάστηκε πάνω από μια δεκαετία να ξεπουληθεί στο ‘’σύστημα’’
    Βλπ Λαλιώτηδες, Δαμανάκηδες, Ανδρουλάκηδες, Αλαβαναίους κ.λ.π
    Αντιστάθηκε, πάλεψε τον εχθρό γιατί ήτανε ορατός.
    Ητανε τα δύσκολα χρόνια της Χούντας
    Μετά έπρεπε να φύγει ο ΚΟΚΟΣ και το ΠΑΛΑΤΙ για να μην μπορεί να κάνει πρωθυπουργό ακόμη και τον κηπουρό του.
    Ποτέ δεν φανταζόμουνα , τουλάχιστον εκείνα τα χρόνια ότι σήμερα,
    μετά από τόσα χρόνια, τα σύγχρονα παλάτια της διαπλοκής,
    μπορούν με τόση ευκολία να κάνουν πρωθυπουργό, τον δικό τους κηπουρό.
    ‘’ΜΗΔΕΝ ΕΙΣ ΤΟ ΠΗΛΙΚΙΟ’’

    • Υ. avatar
      Υ. @ grleo 01/10/2009 17:46:32

      Ο tempora! Ο mores!

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/10/2009 10:00:58

    Οι εκλογες ειναι κρισιμες,μαλλον οροσημο γιατι σηματοδοτουν το τελος μιας πορειας 180 ετων,του μονοεθνικου κρατους της Ελλαδος.
    Διακηρυγμενη εξαγγελια του ΠΑΣΟΚ ειναι η παροχη ιθαγενειας και ψηφου σε εκατονταδες χιλιαδες μεταναστες και η αλλγη του κωδικα ιθαγενειας κατα τα αμερικανικα προτυπα.Η αλλαγη αυτη ειναι μη αντιστρεψιμη.Ξενοι στρατοι ή δικτατορες ειναι προσωρινοι αλλα ξενοι πληθυσμοι με δικαιωμα ψηφου μονιμοι.

  4. tiramola avatar
    tiramola 01/10/2009 10:29:47

    Φιλοσοφούμεν μετά μαλακίας και ψέματος....
    Απάντηση ΚΟΜΙΣΙΟΝ για τα stage...
    Δεν χρηματοδοτούμε τέτοια προγράμματα!
    Σύμφωνα με την "Ε" διόριζαν με stage μέχρι και χθές!

    2 και 1 για το τέλος του ψεύτη-ηθοποιού !

    • ataktos avatar
      ataktos @ tiramola 01/10/2009 11:14:43

      Αγαπητέ
      Θες να μας πεις δηλ. ότι σε περίπτωση ...νίκης του ΓΑΠ θα εφαρμόσει την απόφαση Δ.Α.Δ. Complaint No. 30/2005 και Υπουργων Σ.Ε. Ψήφισμα CM/ResChS (2008)
      για πενθήμερη εργασία στα Ορυχεία π.χ. Ελληνικός Χρυσός ,ΔΕΗ που δεσμεύθηκε ο Γ.Γ. Υπ.Απ. κ. Κοντος .
      Μπράβο να το δούμε …πρόσεχε όμως διότι τα γραφόμενα μένουν στο διαδίκτυο .

  5. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 01/10/2009 10:40:53

    Εδώ και τόσες μέρες, σαν σύννεφο από μύγες τα "μηδέν εις το πηλίκιο" πετούν γύρω μας εδώ μέσα στο Αντι, φίλε tiramola. Εσένα δεν σε ενοχλούν και δεν απαντάς, ή ακόμη σκέφτεσαι την απάντηση?

    • tiramola avatar
      tiramola @ (Α)θανάσης 01/10/2009 10:58:50

      Δηλαδή ρε συ (Α)θανάση τι να απαντησω?
      Ότι κάνει λάθη ο Παπανδρέου στην εκφορά του λόγου του?
      Και λοιπόν τι έγινε?
      Φιλόλογο θέλεις εσύ για πρωθυπουργό?

      • mareli avatar
        mareli @ tiramola 01/10/2009 11:17:18

        όχι φιλόλογο... Έλληνα θέλουμε!!!!!!!!!!

      • boanerges avatar
        boanerges @ tiramola 01/10/2009 11:23:33

        "Φιλόλογο θέλεις εσύ για πρωθυπουργό"?

        Φιλόλογο όχι. Μόνο να μιλάει ελληνικά. Όχι να αναμασάει σπασμένες σκέψεις από ξένες γλώσσες καταπώς έλεγε ο Σεφέρης.
        Όχι να σκέπτεται στα αγγλικά και να μεταφράζει σε σπασμένα ελληνικά. Διότι στην Ελλάδα θα γίνει πρωθυπουργός, όχι στη Νέα Ινγκιλτέρα.
        Είναι πάρα πολύ απλό και αυτονόητο, αλλά όλα αυτά είναι σημεία των καιρών.
        Τί μας κράτησε ζωντανούς ως γένος αγαπητέ μου τόσες χιλιάδες χρόνια; Δυο-τρεις θεμελιώδεις παράγοντες, ένας από αυτούς και η ελληνική γλώσσα. Είναι δείγμα και αυτό της φοβερής σήψης και παρακμής που επικρατεί στη σύγχρονη Ελλάδα.
        Ένας τέτοιος άνθρωπος κανονικά δεν θα έπρεπε να αποτέλει ούτε καν πρώτη ύλη για γελοιογραφίες, και έχουμε φτάσει στο φοβερό εκείνο σημείο να τον δούμε ενδεχομένως και πρωθυπουργό. Καημένη Ελλάδα.

      • (Α)θανάσης avatar
        (Α)θανάσης @ tiramola 01/10/2009 14:58:01

        Με το να μιλάς ασύντακτα και να γράφεις ανορθόγραφα τεκμηριώνεις την γνώση μιας τέτοιας διαφοράς, να υποθέσω?

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ (Α)θανάσης 01/10/2009 11:25:15

      Αυτό δεν ήταν λάθος στην εκφορά... ΑΝ ήταν τέτοιο, αν δηλαδή είχε ο άνθρωπος συναίσθηση του τι πέταξε, θα το διόρθωνε όπως και τα άλλα σαρδάμ του. Δεν ήταν λοιπόν σαρδάμ. Ήταν η χειροπιαστή απόδειξη ότι δεν συνειδητοποιεί την διαφορά των λέξεων "πηλικο" και "πηλίκιο"... Υποθέτω δικαίως ότι δεν γνωρίζει και τη σημασία τους.
      Και η τελευταία γιαγιά την συγκεκριμένη φράση την λέει σωστά, γιατί το πηλίκιο ξέρει καλά τι είναι, είτε ως καπέλο μαθητή είτε ως καπέλο αξιωματικού. Αυτά είναι συνυφασμένα με τα βιώματα των Ελλήνων... Αυτός ο δυστυχής αποδεικνύει ότι δεν έχει κοινά βιώματα με τον λαουτζίκο που θα "κυβερνήσει" μεθαύριο...
      Όπως είπε και ο Γιανναράς, σε άλλες εποχές θα ήταν νεκρός πολιτικά μετά από τέτοιο τσιμεντόλιθο.
      Αυτή η απλή φράση σηματοδοτεί την κατάντια μας ως λαού που το καταπίνουμε και δεν μας πειράζει.

      • axa!! avatar
        axa!! @ (Α)θανάσης 01/10/2009 14:51:07

        Αυτό που μας ενδιαφέρει στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι να ξαίρει κανεις τη διαφορά του "χρεώνω το κράτος"-"πληρώνει η Ε.Ε.".

      • (Α)θανάσης avatar
        (Α)θανάσης @ (Α)θανάσης 01/10/2009 17:04:59

        Με το να μιλάς ασύντακτα και να γράφεις ανορθόγραφα τεκμηριώνεις την γνώση μιας τέτοιας διαφοράς, να υποθέσω?


        (Εδώ πήγαινε...)

  6. mareli avatar
    mareli 01/10/2009 11:16:14

    Σε πειράζει που ο Δήμος Πατρέων έχει προσλάβει 50 υπαλλήλους μέσω Stage; Πιστεύεις ότι ο Φούρας προσέλαβε στην Πάτρα ΝΔτες; Θέλεις να τους απολύσει; Θα μας τρελλάνεις ρε karximola; Τι σε ταϊζουν;
    καχριδακια;

  7. George Poulos avatar
    George Poulos 01/10/2009 13:15:38

    Οταν σας πιάσει η απόγνωση το ρίχνετε στη φιλοσοφία.
    Βγάλτε μπροστά τον Πολύδωρα και το Ζουράρι να γελάσωμε λίγο.

  8. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 01/10/2009 13:29:31

    Αυτά να τα πεις σε άλλους συναδέλφους σου κομματόσκυλα, πουλάκι...
    Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν τους έχουν σημαδέψει τα καπούλια με καυτό σίδερο, ξέρεις...

    • axa!! avatar
      axa!! @ (Α)θανάσης 01/10/2009 13:48:25

      Ωπα και τα καπούλια! Τι έχεις περάσει και σύ στη ζωή σου!

      • (Α)θανάσης avatar
        (Α)θανάσης @ axa!! 01/10/2009 13:56:41

        ΔΕΝ είμαι δεξιός, αγάπη μου, άδικα χάνεις τον (πολύτιμο αυτές τις ώρες) προεκλογικό σου χρόνο...

  9. axa!! avatar
    axa!! 01/10/2009 14:46:23

    Σίγουρα δεν είσαι, δεν υπάρχουν δεξιοί στην Ελλάδα, αλλοιώς τους λένε.

  10. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 01/10/2009 15:04:30

    Άντε να στο πω αλλιώς: Δεν είμαι κομματόσκυλο! Η διαφορά που αναγνωρίζω μεταξύ δεξιάς και αριστεράς είναι ως προς το ποιο χέρι θα χρησιμοποιήσω για να κάνω την "κίνηση καράτε" που υποδηλώνει παντελή έλλειψη ενδιαφέροντος, ή αλλιώς "στ'ΧΧΧΧΧΧΧ μου". Γκέγκε?