Φιλιππίδης: «Η δίωξη μου στοχεύει τον ... Καραμανλή» (!!!)
04/02/2014 13:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φιλιππίδης: «Η δίωξη μου στοχεύει τον ... Καραμανλή» (!!!)

Δεν μας έφταναν διάφοροι πολιτικοί της αφασίας που επικαλούνται όποτε τους συμφέρει τον Κώστα Καραμανλή, τώρα έχουμε και τον Άγγελο Φιλιππίδη να το κάνει. Αφού εξασφάλισε, ποιος ξέρει με ποιον τρόπο, την ελευθερία του στην Τουρκία, κατά τη διάρκεια του δικαστηρίου φέρεται να είπε: «Η δίωξη μου στοχεύει στο να πληγεί ο πρώην πρωθυπουργός».

Τον διώκουν δηλαδή οι δικαστικές αρχές γιατί ήταν φίλος του κ. Καραμανλή. Όχι για τα θαλασσοδάνεια. Όχι για τις αποκαλύψεις σχετικά με τα χρήματα που έδινε το ΤΤ σε φίλους επιχειρηματίες, δημοσιογράφους, πολιτικούς κ.λπ. Αλλά γιατί ο κ. Φιλιππίδης ήταν κάποτε στον «πρωινό καφέ» του Μαξίμου.

Να υποθέσουμε ότι είπε στους Τούρκους ότι η δίωξή του είναι πολιτική και ότι αν τον εκδώσουν στην Ελλάδα θα είναι πολιτικός κρατούμενος;

Έλεος πια. Αν ο κ. Φιλιππίδης θεωρεί τον εαυτό του αθώο και αδίκως διωκόμενο τότε να επισπεύσει ο ίδιος τις διαδικασίες έκδοσής του στην Ελλάδα. Να μη βάζει μεγαλοδικηγόρους της Πόλης να εμποδίζουν την επιστροφή του στην Αθήνα με νομικά τερτίπια. «Δεν έχει ασκηθεί ποινική δίωξη», ισχυρίζονται οι Τούρκοι που τον έβγαλαν από τη φυλακή. Μέγα ψέμα, λένε οι ελληνικές δικαστικές αρχές.

Η ουσία είναι ότι ο κ. Φιλιππίδης κάνει αυτό που έχουν κάνει εδώ και χρόνια άλλοι κατηγορούμενοι για σκάνδαλα. Προσδένεται σε έναν πολιτικό και πλέκει σενάρια συνωμοσίας προκειμένου να την γλιτώσει.

Ελπίζουμε οι ελληνικές αρχές να πράξουν τα δέοντα και να τον φέρουν στην Αθήνα. Να δικαστεί κι αν είναι αθώος να πάει σπίτι του. Απλά πράγματα. Τον Καραμανλή ας τον αφήσει στη θέση του ο πρώην πρόεδρος του ΤΤ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 04/02/2014 13:20:19

    Από τον ...Μάκη Ψωμιάδη έως τον Φιλιππίδη, όλοι πολιτικά διωχθέντες δηλώνουν...Basta!

  2. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 04/02/2014 13:55:12

    Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο και θα κάνω μια πρόταση. Ο πρώην Πρωθυπουργός θα πρέπει να κάνει κάποια δήλωση σχετική με το θέμα ώστε να "κατεδαφίσει" την επιχειρηματολογία του Α.Φιλιππίδη.

    • Γιάννης Κιαπέκος avatar
      Γιάννης Κιαπέκος @ Γιάννης Κιαπέκος 06/02/2014 09:58:43

      TEST #4

      • Geros avatar
        Geros @ Γιάννης Κιαπέκος 06/02/2014 22:40:46

        Στο τέταρτο απέτυχες Γιάννη. Κοίτα avatar να μαθαίνεις μπαλίτσα από τον μάστορα ....

        • Γιάννης Κιαπέκος avatar
          Γιάννης Κιαπέκος @ Geros 06/02/2014 22:42:32

          Ο μακαρίτης θα "βράζει" στο πιο καυτό καζάνι της κόλασης.(αν υπάρχει). Milton & Augusto

        • Γιάννης Κιαπέκος avatar
          Γιάννης Κιαπέκος @ Geros 06/02/2014 22:42:34

          Μάστορα μήπως ξέρεις πως μπορώ να αλλάξω το αρχικό avatr ; (ο σκύλος μου)Επίσης πες μου ποιο να διαλέξω : AVATAR #1 ή AVATAR #2

          • Geros avatar
            Geros @ Γιάννης Κιαπέκος 06/02/2014 22:40:49

            Δεν υπάρχει κόλαση φιλε μου, αλλα αν υπήρχε ο Milton θα καθόταν στον προθάλαμο. Στο ίδιο καζάνι αυτός και τα καλόπαιδα της αριστεράς δεν παίζει. Ακόμα και εκεί μια αίσθηση δικαιοσύνης και μεγέθους εγκλημάτων θα υπήρχε! Το avatar σου δεν έχω καταλάβει τι είναι , οπότε άλλαξε το. Βάλε τον Βελουχιώτη , θα κάνουμε διάλογο Βελουχιώτη - Friedman , ο θείος θα βάλει τον Keynes και θα δέσει το γλυκό! Την Queen δεν είδα ακόμα , μάλλον με την αλλαγή στο site έγινε πογκρόμκλώνων!

          • Πρόσεχε τι εύχεσαι avatar
            Πρόσεχε τι εύχεσαι @ Geros 06/02/2014 20:38:46

            Πρόσεχε τι εύχεσαι ή τι ζητάς..... :-)

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Geros 06/02/2014 22:42:38

            Trio Πες μου πως είναι δυνατόν ο μεσαίος , καρικατούρα ανθρώπου, να μη διακατέχεται από σύμπλεγμα κατωτερότητας, το οποίο και του "έβγαινε" στη προσπάθειά του (σκοπός ζωής) να αποδομήσει τον John Maynard Keynes.

          • Geros avatar
            Geros @ Γιάννης Κιαπέκος 06/02/2014 22:40:54

            "σκοπό ζωής" ..... Δεν συμφωνούσε με τον Keynes σίγουρα αλλά από εκεί μέχρι το "σκοπό ζωής" που είπες υπάρχει τεράστια διαφορά. Νομίζω ήταν ο περισσότερο Κενσιανός από όλους τους φιλελευθέρους. Αν αυτός το είχε βάλει "σκοπό ζωής" ο Mises είχε προσλάβει δολοφόνους να τον εκτελέσουν? Απλά ήταν σοβαροί επιστήμονες που είχαν διαφορετικές θέσεις αγαπητέ, μετά από όταν διαφωνούσαν κάθονταν και πίνανε και ένα ποτάκι μαζί. Όλα τα άλλα είναι για αναγνώσματα τύπου Άρλεκιν όπως οι αηδίες της Klein που διαβάζεις. Δεν μπορείς να λες σοβαρά ότι επειδή ο Friedman ήταν κοντός έγραφε ότι έγραφε! Και εγώ να σου απαντήσω ότι ο Keynes έγραφε ότι έγραφε επειδή ήταν ομοφυλόφιλος?(όντως ήταν) Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά ....

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Geros 07/02/2014 09:01:31

            Όπως μου έγραψε ένας άλλος φίλος από το blog, συμφωνούμε ότι ... διαφωνούμε! Όσο για την Naomi Klein και όχι για την Naomi Campbell , όπως την αποκάλεσε ο φίλος σου ☻ ο Τσίπρας, (αλήθεια πως σου διέφυγε να το αναφέρεις) ο "υπαίτιος" της "γνωριμίας" μου μαζί της είσαι εσύ - και γιαυτό σε ευχαριστώ ! ☺

          • Κίτσαινα avatar
            Κίτσαινα @ Γιάννης Κιαπέκος 06/02/2014 22:43:12

            Το 2. Έχει περισσότερα χρώματα

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Κίτσαινα 06/02/2014 22:42:36

            Το 2 έχει ρίσκο , να βρεθώ "φάτσα - φάτσα" με την αντιτρομοκρατική βραδυάτικα.

          • Κίτσαινα avatar
            Κίτσαινα @ Κίτσαινα 06/02/2014 22:43:19

            Ζωή χωρίς ρίσκο κ. Γιάννη μου, δεν είναι ζωή! Γυρίστε τη... θαλάμη λοιπόν :-).

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Κίτσαινα 07/02/2014 09:12:15

            Αφού το θέτεις έτσι ... ☺

    • Γιάννης Κιαπέκος avatar
      Γιάννης Κιαπέκος @ Γιάννης Κιαπέκος 06/02/2014 22:41:55

      Δοκιμή !☺☻♫☼♪♀♂

      • Γιάννης Κιαπέκος avatar
        Γιάννης Κιαπέκος @ Γιάννης Κιαπέκος 06/02/2014 22:42:29

        Δοκιμή #2

        • Γιάννης Κιαπέκος avatar
          Γιάννης Κιαπέκος @ Γιάννης Κιαπέκος 06/02/2014 22:42:31

          Δοκιμη #3

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Γιάννης Κιαπέκος 07/02/2014 09:31:23

            Σύγκριση avatar .

  3. Roger Rabbit avatar
    Roger Rabbit 04/02/2014 14:54:30

    Η αλήθεια είναι οτι δε φταίει αυτός, όπως δε φταίνε κι όλοι οι αδίστακτοι και ασυνείδητοι άνθρωποι που τους εμπιστεύτηκαν θέσεις απ΄όπου είχανε την ευκαιρία να παρανομήσουν. Όταν σε ...επιλέγουν, ευθύνονται σίγουρα εκείνοι που σε ''οπλίζουν''.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Roger Rabbit 04/02/2014 15:59:45

      Κι ο λαός που εκέγει τους "οπλίζοντες"

  4. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 04/02/2014 16:14:40

    Εγώ, στην δήλωση βλέπω ευθεία απειλή ότι, θα "αναγκαστεί" να "δώσει" τον Καραμανλή, ως εντολέα των θαλασσοδανείων, αν προσαχθεί σε δίκη στην Ελλάδα.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ ΠΗΛΕΑΣ 04/02/2014 16:20:28

      Δεν πρέπει πλέον να πέφτουμε σε εκβιασμούς. Να αναλάβουν όλοι τις ευθύνες του. Το μόνο ιερό και όσιο είναι ο σεβασμός στους Πολίτες.

  5. ΣΩΤΗΡΗΣ avatar
    ΣΩΤΗΡΗΣ 06/02/2014 10:29:38

    αν ήταν φίλος του Καραμανλή, δεν θα έκανε συμφωνίες με τον Κοντομηνά που έθαβε την κυβέρνηση Καραμανλή με το ανύπαρκτο, όπως αποδείχθηκε, "σκάνδαλο" του Βατοπεδίου. λαμόγιο είναι το παλληκάρι , γνήσιο τέκνο του σχολείου που αποφοίτησε

  6. Bitter smile avatar