11/09/2008 11:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φιλέτο πελέκι με συμβολαιογράφο….Ζαγορίτη

Να η νέα αποκάλυψη για Βουλγαράκη που προαναγγείλαμε (http://www.antinews.gr/?p=3391)

Άλλη μια αγοραπωλησία στην οποία εμπλέκονται στενοί συγγενείς του υπουργού Ναυτιλίας Γ. Βουλγαράκη, αυτή τη φορά με ακίνητο -φιλέτο της Εθνικής Τράπεζας, αποκαλύπτει σήμερα η «Ελευθεροτυπία».

Πρόκειται για το κτίριο 668 τ.μ στην οδό Πανεπιστημίου 10επάνω από τον "Ζολώτα" και την Εθνική Τράπεζα, στη γωνία Βουκουρεστίου και Πανεπιστημίου., στον τρίτο όροφο. Το ακίνητο αυτό ανήκε στην Εθνική Τράπεζα μέχρι το 2006, όταν με πλειστηριασμό αποφάσισε να το πουλήσει, δημοσιοποιώντας την πρόθεσή της σε τρεις εφημερίδες. Η Εθνική Τράπεζα, είχε εκτιμήσει ότι η εύλογη αξία του συγκεκριμένου ακινήτου ήταν 1.700.000 ευρώ.

Στη διαγνωστική διαδικασία που πραγματοποιήθηκε προσήλθε μόνο ένας ενδιαφερόμενος!!! Πρόκειται για την ανώνυμη εταιρεία "ΔΑΛΚΑ Επενδύσεις Ακινήτων" (DALKA Real Estate Investments S.A), νεοσύστατη τότε, με μέλη του διοικητικού συμβουλίου τους : Διονύσιο Πελέκη (πατέρα της συζύγου του κ. Βουλγαράκη), Χάιδω Πελέκη (μητέρα) και Δημήτρη Πελέκη (αδελφό) της κ. Αικ. Πελέκη.

Ο πλειστηριασμός του ακινήτου της Εθνικής Τράπεζας ξεκίνησε από τα 2 εκατ. ευρώ.Η μοναδική μετέχουσα του διαγωνισμού, δηλαδή η εταιρεία ΔΑΛΚΑ, απέκτησε το ακίνητο αντι 2.025.000 εξασφαλίζοντας το τίμημα από δάνειο που συνήψε με άλλη τράπεζα.

Σε ότι αφορά τη ΔΑΛΚΑ ΑΕ, όπως προκύπτει από το ΦΕΚ 7081(της 10ης Ιουλίου 2006) , η εταιρεία συνεστήθη με μετοχικό κεφάλαιο 60.000 ευρώ, με διάρκεια 100 χρόνια και με σκοπό την αγορά ,πώληση, μίσθωση, διαχείριση ακινήτων, αλλά και τη συμμετοχή σε εταιρείες με παρεμφερή σκοπό.

Στο ίδιο ΦΕΚ αναφέρεται ότι το καταστατικό της ΔΑΛΚΑ Α.Ε καταρτίστηκε με πράξη της συμβολαιογράφου Αθηνών Κωνσταντίνας Λάρδα-Ζαγορίτη, δηλαδή της συζύγου του Γραμματέα της ΝΔ Λευτέρη Ζαγορίτη. Η τελευταία εμφανίζεται ως αναπληρώτρια της συμβολαιογράφου Αικατερίνης Πελέκη, συζύγου του κ. Βουλγαράκη"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 11/09/2008 12:08:44

    «λερναία Ύδρα».

  2. Γκούλαγκ 4-80 avatar
    Γκούλαγκ 4-80 11/09/2008 12:09:41

    Σκεφτήτε τι σκαφάκι θα αγοράσει ο κ. Βουλγαράκης όταν φύγει απο την πολιτική...

    (50 μέτρα minimum)

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/09/2008 12:12:17

    Επειδή όλα είναι νόμιμα άρα και ηθικά και βαρέθηκα να ασχολούμαι, εγώ ο ανήθικος μισθωτός που δεν δύναμαι να φοροαποφεύγω, με τον κ Υπουργό, μπορεί να δημοσιεύσει ένα κατάλογο των εταιρειών για να τελειώνουμε με την περίπτωσή του?
    Εκτός αν δεν ξέρει σε πόσες είναι μέτοχος οπότε τον κατανοώ...

    ΥΓ

    1.Μήπως έκανε ο κ Βουλγαράκης λάθος? και ήθελε να ονομάσει την εταιρεία ΝΤΑΛΚΑΣ ΑΕ?
    2. Ερώτηση ηλίθιου: για αυτό η κυβέρνηση δεν προχώραγε με γοργούς ρυθμούς τις μεταρρυθμίσεις ? (πχ να "ανοίξει" τα κλειστά επαγγέλματα, επειδή οι γυναίκες τους είναι συμβολαιογράφοι, γιατροί, δικηγόροι κλπ)
    3. Στα σοβαρά μπορεί να μας πει μία μόνο μία όχι παραπάνω, χώρα σε ολόκληρο τον κόσμο, που Υπουργός αγοράζει μέσο εταιρείας σε πλειστηριασμό που δεν εμφανίζεται άλλος ακίνητο από κρατική Τράπεζα (ξέρω ξέρω έχει "ιδιωτικοποιηθεί") με συμβολαιογράφο τη σύζυγό του και αναπληρώτρια τη σύζυγο του Γραμματέα του κόμματός του?

    Παρατήρηση: όλα τα παραπάνω είναι νόμιμα και ηθικά χωρίς καμία παρατυπία.

  4. τιραμολα avatar
    τιραμολα 11/09/2008 12:45:05

    Γιαουρτωμα με πηλινα κεσεδακια!
    Αρκετα!

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/09/2008 12:52:52

    ααα να ρωτήσω και κάτι άλλο?

    "...ότι σύμφωνα με το άρθρο 37 του κώδικα συμβολαιογράφων απαγορεύεται η συμμετοχή των συμβολαιογράφων σε οποιαδήποτε ΕΠΕ"

    ...η κα Κανέλλη μόλις το είπε στη ραδιοφωνική της εκπομπή.
    Επειδή όπως ερωτήθηκε εχθές ο κ Δ Πελέκης: «Δηλαδή φακελώνετε τους δημοσιογράφους»!!!

  6. stelios avatar
    stelios 11/09/2008 13:06:30

    Φιλοι μου,οταν ο Πρωθυπουργος εκβιαζεαται απο το DVD με τα υπονοουμενα σχετικα με το τι εκανε ο παρολιγον αυτοχειρας στην οψιμη διδακτωρα της Ιατρικης,και με τις υποκλεμενες συνομιλιες για τα...μερακλιδικα χουγια,πως περιμενετε αντιδραση;
    Καταλαβετε το οτι είμαστε χειροτερα απο Μπανανια,εκει τουλαχιστο φοβουνται οτι αν τους γκυτωσει η διεφθαρμενη σανιδοδικαιωσυνη,θα τους τιμωρησει η αυτοδικια του εξασθαιρου.

  7. Xase avatar
    Xase 11/09/2008 13:10:34

    Αν καταλαβα καλα απο τις ημερομηνιες, η ΔΑΛΚΑ συστηθηκε σαν εταιρεια τον Ιουλοιο του 2006 και η τραπεζα το εβγαλε σε πληστηριασμο το 2006, προφανως μετα την συσταση της εταιρειας. Και αν αυτο δεν ειναι στησιμο που φωναζει, τοτε εγω ειμαι πιλοτος διαστημοπλοιου. Μεγαλη απατη και απιστια απο την πλευρα της Εθνικης.. Πελεκις που τους χρειαζεται.

  8. anetos avatar
    anetos 11/09/2008 13:38:42

    Μηπως ..λεω μηπως εχει δικιο αυτος ο Μαλ... ο Γρουεφσκι οτι λογω των σκανδαλων στο εσωτερικο δεν προχωραμε στην αναγνωριση τους με το ονομα που λεγανε και τους "προγονους" τους ... Ντορα τι λες εσυ ? κατι θα ξερεις ... ο υπουργος ειναι και παιδι του μπαμπα σου ... ε?

  9. Factorx avatar
    Factorx 11/09/2008 15:47:37

    Για τον Αραπογλου διάβασε στο ΠΑΡΟΝ που τα γράφδει χρόνια αλλά το ...γράφουν

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 11/09/2008 16:18:07

    Το Παρόν δεν μας τα λέει καλά καθόλου καλά και γι αυτό το έκοψα. Κάνει κακό στην υγεία.

  11. Africa avatar
    Africa 11/09/2008 19:13:45

    Τι γινεται σε αυτην την κυβερνηση? ΠΟΣΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ?

  12. koinos_nous avatar
    koinos_nous 12/09/2008 07:38:58

    @Africa
    Η σωστή διατύπωση είναι πόσοι απ αυτούς δεν είναι λαμόγια.