#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/11/2011 14:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φθάσαμε πολύ γρήγορα στην κορύφωση του δράματος !



Φτιάξαμε μία , προκαταβολικά , ανύπαρκτη κυβέρνηση που διαθέτει πολλές ονομασίες όπως κυβέρνηση μεταβατική , κυβέρνηση εθνικής ενότητος, κυβέρνηση συνεργασίας, συνεννόησης  κ.ά.

Ο αυριανός πρωθυπουργός Λουκάς Παπαδήμος δηλώνει ευθαρσώς - προς τιμήν του - κατά την πρώτη δημόσια εμφάνισή του :  “ Δεν είμαι Πολιτικός “ !

Η ομολογία αυτή προαναγγέλλει την βέβαιη και αναπόδραστη  αποτυχία του μεικτού πολιτικο-ερασιτεχνικού αυτού εγχειρήματος .

Αν ο Λουκάς Παπαδήμος δεν είναι Πολιτικός, τότε τι είναι ;

Αν δεν είναι Πολιτικός , σημαίνει ότι δεν αισθάνεται ότι διαθέτει την απαραίτητη πολιτική αντίληψη, σκέψη και συγκρότηση.  Και αν είναι έτσι , τότε γιατί δέχεται να επωμισθεί  ευθύνες τις οποίες δεν μπορεί να ανθέξει ; Γιατί αποδέχεται “να σώσει την Ελλάδα” χωρίς , αντικειμενικά να πληροί στοιχειώδεις πολιτικές προϋποθέσεις ;

Είναι κοινός τόπος πλέον , ότι το πολιτικό μας σύστημα ευρίσκεται σε διαδικασία προϊούσας κατάρρευσης . Τι αναμένουν οι πολιτικοί μας αρχηγοί (Παπανδρέου , Σαμαράς , Καρατζαφέρης) από το “πείραμα” Παπαδήμου , το οποίο στηρίζουν ;

Αν το “πείραμα”  επιτύχει , που είναι εξαιρετικά αμφίβολο, τότε θα έχουν ξεπερασθεί από τις εξελίξεις ! Δεν θα υπάρχει πιά ζωτικός χώρος γι αυτούς στην  “Νέα Εποχή” ...

Αν το “πείραμα”  αποτύχει , που είναι και το πλέον πιθανό, τότε η λαϊκή οργή και αγανάκτηση που θα έχει δημιουργηθεί , θα παρασύρει και αυτούς στην γενικευμένη καταστροφή που θα προηγηθεί της όποιας μελλοντικής αναγέννησης !

Ειδικός Συνεργάτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Avanti avatar
    Avanti 11/11/2011 15:06:55

    Νομίζω ότι η λαϊκή οργή και αγανάκτηση είναι ΗΔΗ ΠΑΡΟΥΣΑ!!!
    Κακώς, πολύ κακώς, κάκιστα η ΝΔ έκανε σ' όλους " αυτούς " τέτοιο δώρο.

    • madprof avatar
      madprof @ Avanti 11/11/2011 15:57:15

      "Αν δεν είναι Πολιτικός , σημαίνει ότι δεν αισθάνεται ότι διαθέτει την απαραίτητη πολιτική αντίληψη, σκέψη και συγκρότηση. Και αν είναι έτσι , τότε γιατί δέχεται να επωμισθεί ευθύνες τις οποίες δεν μπορεί να ανθέξει ; Γιατί αποδέχεται “να σώσει την Ελλάδα” χωρίς , αντικειμενικά να πληροί στοιχειώδεις πολιτικές προϋποθέσεις ;"

      Εδώ που φτάσανε την χώρα (διεθνή δυσφήμιση, διασυρμό, ευτελισμό, ανυποληψία και χρεοκοπία) και τους πολίτες (πολιτι(στι)κό, κοινωνικό, οικογενειακό και προσωπικό υπαρξιακό αδιέξοδο) οι ΔημαγωγοΛησταρχοπολιτικοΚατσαπλιάδες, μόνη λύση είναι
      α) Ο εγκλεισμός τους σε ευαγή ιδρύματα Λευκών κελιών και η δυνατότητα εκ μέρους των ευρωπαίων πολιτών να τους επισκέπτονται - φωτογραφίζουν έναντι εισιτηρίου, ισότιμου ζωολογικού κήπου αιλουροειδών και λοιπών ερπετών, υπέρ του δημόσιου χρέους του προτεκτοράτου!
      β) Η κατάσχεση υλικών και άυλων δενδρυλλιακών περιουσιακών τους επιτευγμάτων υπέρ του δημόσιου χρέους
      γ) χαρακτηρισμός των οικογενειακών τους δενδρυλλίων "persona non grata", αισαεί!
      Αυτά είναι τα ελάχιστα για την αποκατάσταση του κοινού περί Δικαίου Αίσθημα των δύσμοιρων πολιτών!
      Διαφάνεια, Αξιοκρατία, Ισονομία, Ισοπολιτεία και ΟΧΙ κομματοσκυλοκρατία των Αχρείων!

  2. Silence t. avatar
    Silence t. 11/11/2011 15:07:22

    Απο εδώ και πέρα οι Πρωθυπουργοί δεν θα εκλέγονται , θα προσλαμβάνονται !!!

    Κατακαημένο Σύνταγμα τι σου μελε να πάθεις !

    • Mara avatar
      Mara @ Silence t. 11/11/2011 15:39:09

      Silence t.

      Έγραψες!!!!

      • Silence t. avatar
        Silence t. @ Mara 11/11/2011 17:46:27

        Ευχαριστώ κορίτσια !

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Silence t. 11/11/2011 16:27:32

      Καλό!

    • one avatar
      one @ Silence t. 11/11/2011 16:45:19

      H τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Eλλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.»

      Τονίζω το κάθε μέσο

  3. Δικηγόρος avatar
    Δικηγόρος 11/11/2011 15:11:26

    Κάποιος αναπολεί τον ΓΑΠ φαίνεται. Είστε σοβαροί?

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/11/2011 15:12:27

    Και πού να δείτε πώς ετοιμάζεαι να... κορυφώσει, σε βάρος του ελληνικού λαού, όλος ο εσμός των μνημονιολάγνων, των νεοφιλελεύθερων και των ευρωναζί που απεργάζεται την εξαθλίωσή του.

  5. Silence t. avatar
    Silence t. 11/11/2011 15:21:56

    Πρίν ο φωστήρας κάνει την εξαγγελία για το δημοψήφισμα , είχε ήδη παρθεί η απόφαση να είναι ο Παπαδήμος πρωθυπουργός .

    Όλες οι επόμενες πράξεις του θεάτρου μέχρι να επικυρωθεί η συνθήκη ''των ζαβών'' ήταν για τα πρόβατα (εμάς) .

    Θεέ μου σε τι κόσμο ζούμε!!

  6. τάσος avatar
    τάσος 11/11/2011 15:22:38

    κυβέρνηση εθνικής στενότητας. τουλάχιστον πήρε τον πούλο η κυβέρνηση εθνικής στεγνότητας. η ασάλιωτη.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ τάσος 11/11/2011 16:27:08

      !!!

  7. Απορία avatar
    Απορία 11/11/2011 15:26:35

    Κύριε "Ειδικέ Συνεργάτα", εντάξει ας πούμε ότι ο Παπαδήμος δεν τα διαθέτει, για πείτε μας εσείς λοιπόν ποιος έλληνας πολιτικός σήμερα διαθέτει την απαραίτητη "πολιτική αντίληψη, σκέψη και συγκρότηση" και πως μπορείτε να το τεκμηριώσετε αυτό;

    Ας το πάμε ακόμα παραπέρα. Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει τέτοιος πολιτικός σήμερα, γιατί δεν βγαίνει ευθαρσώς να πληροφορήσει τον λαό για το τι συμβαίνει αυτές τις ώρες, αφού όπως λέτε διαθέτει "πολιτική αντίληψη, σκέψη και συγκρότηση".

    Τι σόι "πολιτική συγκρότηση" είναι αυτή που δεν του επιτρέπει να στοιχειοθετήσει πρώτα και μετά να αρθρώσει σε πολιτικό λόγο αυτό που έχει "μέσα" του;

    Η χώρα σήμερα θέλει αγώνα στο πολιτικό γραφείο, στη βουλή αλλά και στο δρόμο. Με διαλογισμό, βαρύγδουπες δηλωσούλες και άλλα συμπαθητικά πολιτικά τεχνάσματα το μόνο που μπορεί να επιτευχθεί είναι μία οπή στο ύδωρ.

    Μέχρι λοιπόν να αποφασίσουν οι πολιτικοί με την "πολιτική αντίληψη, σκέψη και συγκρότηση" να κινήσουν το αριστερό τους χωρίς να βρωμίσει το δεξί τους, ας αφήσουμε 3-4 μήνες τον Παπαδήμο να κάνει ό,τι μπορεί χωρίς ροκανίσματα, ευθείς και πισώπλατους πυροβολισμούς.

    Η χώρα δεν κινδυνεύει πλέον οικονομικά αλλά και εθνικά, αρθείτε στο ύψος των περιστάσεων, προς όφελος του τόπου και του μέλλοντος των παιδιών μας.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Απορία 11/11/2011 16:01:55

      Αν αναζητείς λύση υπάρχει είναι οι εκλογές....για να αποφασίσει για τον λογαριασμό αυτός που θα το επωμισθεί: οι πολίτες.
      Αν το ύψος των περιστάσεων και το διακύβευμα του μέλλοντος είναι να η συναίνεση με εκβιαστές και υβριστές, τότε λυπάμαι.
      Αν η ΝΔ είναι αντιπολίτευση της κυβέρνησης που μετέχει .... ένα φράγκο η βιολέτα τσιγκολελέτα τσιγκολελέτα....

      • ό παγωτατζής avatar
        ό παγωτατζής @ Ο Ιθαγενής 11/11/2011 16:42:53

        Iθαγενή,
        αυτό δεν είναι κυβέρνηση, είναι χολυγουντιανή ταινία
        " Η ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΚΟΥ "

        γιαυτούς πού είναι αρκετά παλιοί και θυμούνται...

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ ό παγωτατζής 11/11/2011 18:43:24

          για αυτό θα πάρουν ότι τους αξίζει και θα μείνουν τρεις και ο κούκος.

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ Απορία 11/11/2011 16:19:24

      axaxaxaxaxa φίλε μου τόση τρομοκρατία ούτε το μέγκα και το σκάι !!!

      οκ κερδίσατε ... κάνατε ΟΛΑ τα αστικά κόμματα συμμέτοχα της ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ !!!

      κατά τα άλλα ΑΦΟΥ ΕΣΥ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ αποφάσησες ότι ΔΕΝ είναι απαράιτητο να ψηφίζει ο κόσμος ... αλλά να

      ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΜΕ INTERVIEW

      μαζί σου ΓΙΓΑΝΤΑ

    • one avatar
      one @ Απορία 11/11/2011 16:48:52

      Διάβασε πρώτα τι εστί ο Παπαδήμος και μετά έλα εδώ.. μου μυρίζεις πασόκεμον αλά σιμιτιστάν

    • grnik avatar
      grnik @ Απορία 11/11/2011 16:58:32

      Ρε απορία παιδί μου, καταλαβαίνεις ότι ο Παπαδήμος δεν είναι ΚΑΝ άνθρωπος των τραπεζών; Καταλαβαίνεις ότι είναι οι ΤΡΑΠΕΖΕΣ οι ίδιες στην εξουσία;;;Καταλαβαίνεις ότι είναι ο ίδιος ο δανειστής μας στην εξουσία;;

  8. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 11/11/2011 15:37:12

    Το ''πείραμα'' είναι σίγουρο ότι θα αποτύχει. Γι' αυτό την έκαναν όλοι σαν κότες.

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/11/2011 15:48:57

    Στην παρτίδα Παπανδρέου-Σαμαρά: νικητής ο Καρατζαφέρης.

    Στην παρτίδα Καθεστωτικά ΜΜεξαπάτησης-Διαδίκτυο: νικητής τα Καθεστωτικά

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/11/2011 15:53:29

    Θα σου κάνω εγώ σενάριο Eιδικέ Συνεργάτη:

    Είμαστε liquidity constrained, συνειδητά και μάλλον μεθοδευμένα. Που σημαίνει ότι με λίγη ρευστότητα, όποιος την παίρνει, γίνεται ήρωας. Μας διοικούν μέσω παροχής, ή μη, ρευστότητας. Θα δώσουν αρκετή ρευστότητα ώστε ο Παπαδήμος να γίνει ήρωας, και θα κάνει και τα 5-6 προφανή απαραίτητα. Δεν έχει σημασία εάν τα λέει οτ αντινιουζ εδώ και 3 χρόνια. Επίτησες δεν τα έκαναν, τώρα θα τα κάνει ο ήρωας, που θα μεσολαβήσει και για την ρευστότητα. Στην ίδια περίοδο, οι Τρεμόπουλοι θα λύσουν κάποιον μείζον θέμα αδικίας σε κάποια ...λίμνη, και θα ανέβει και το δικό τους κασέ. ΟΛΟΙ οι υπηρεσιακοί θα προβληθούν και θα βραβευθούν από τις πιο άγνωστες σε εμάς ,αλλά έγκυρες, ΜΚΟ. Και μετά θα πάμε σε εκλογές με τα συστατικά του Νέου Γερμανικού Κόμματος, το Συναινετικό και Εξευγενισμένο.

    Που ίσως διαφοροποιηθεί σε δύο σκέλη: Το καφεπράσινο, και το πρασινοκαφέ ωστε να έχουμε δικαιώμα επιλογής στις εκλογές. 39% το ένα, 41% το άλλο και 10% οι Τρεμόπουλοι. Nα την η συνταγή.

    Ο Παπαδήμος ή θα έχει εκτελέσει τον ρόλο του, ή θα συνεχίσει. Την χρεοκοπία, ίσως την κάνει ο ...επόμενος, ή ίσως όχι. Ίσως έτσι πάει. 350 δις, μόνιμα on the books, είναι peanuts για τον έλεγχο τηνς ΝΑ Μεσογείου. Και θα βγάζουν και κάτι ρεστα από Ηλιους και Πράσινα αυτοκίνητα.

    Οι Γερμανοί το είπαν: Η Ελλάδα είναι ειδική περίπτωση.

    Είχαμε μία ελπίδα: Να το τορπιλίσουμε πριν μονταριστεί.

    Έχουμε άλλη μία ελπίδα: Να το τορπιλίσουμε ΠΡΙΝ βάλουμε την υπογραφή μας.

    Έχουμε μία τρίτη ελπίδα. Να σκάσει κάποιος άλλος "Ευρωπαίος", ΠΡΙΝ υπογράψουμε. Χλωμό, αλλά δεν τους βλέπεις; Βιάζονται.

    Έχουμε ένα handicap: Πολλές Πέμπτες φάλαγγες...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 11/11/2011 16:06:15

      +1000

      ...γιατί τα λεφτά είναι πολλά ...ο λογαριασμός δικός μας,
      Δίκαια πράγματα ...ή εμείς ή αυτοί.

      ΥΓ

      ...ας πάμε λοιπόν για την υπογραφή, τώρα έχουμε πράσινα άλογα, ΔΕΗ, έκτακτες εισφορές, κεφαλικούς φόρους, 1.000.000 ανέργους, κλειστά μαγαζιά κλπ κλπ κλπ αλλά δόξα το Θεό σωθήκαμε και πάλι...

    • ό παγωτατζής avatar
      ό παγωτατζής @ archaeopteryx 11/11/2011 17:04:48

      Kαι αν βλέπεις τα χαμόγελα των 49 στήν ορκομωσία, θα αναγνωρίσεις σε αυτά, και τόν πόθο και φθόνο χιλάδων άλλων πολιτιικών, πολιτευτων κλπ συν-κουστωδιών τους,να μπορούσαν να ήταν αυτοί εκεί αντ΄αυτών..
      Τότε ίσως κατανοήσουμε γιατί έφθασαν (και θα εξακολουθούν να γίνονται) τα πράγματα έως εδω σήμερα.....
      Ακούστε και τίς δηλώσεις τους, για να απαντηθούν και οι επιπλέον απορίες σας

  11. andreas avatar
    andreas 11/11/2011 15:55:01

    σαν νεοδημοκρατης εδω και 25 χρονια νιωθω πολυ περηφανος που βλεπω αυτην την κυβερνηση που ορκιζεται τωρα.....θελω να ευχαριστησω τον αντωνη τον σαμαρα που μου προσφερε αυτη την στιγμη.......να ειστε καλά........ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ......................

  12. xzetta avatar
    xzetta 11/11/2011 15:56:31

    ο Παπαδήμος ήταν, είναι και θα είναι τραπεζίτης γι αυτό ο μόνος όρος που έβαλε ήταν στο Μαξίμου να εγκατασταθεί ΑΤΜ για να αισθάνεται σαν στο σπίτι του.

  13. koinos_nous avatar
    koinos_nous 11/11/2011 16:04:36

    Το πιθανοτερο ειναι οτι ηθελαν μια αλλη "κυβερνηση" να παρει τις επομενες δυσκολες αποφασεις, μπας και δεν επωμισθουν το οποιο πολιτικο κοστος.
    Οσοι πιστευουν οτι αρκει να βγει ο ταδε και θα φτιαξουν ολα πλανωνται.
    Με απλωμενο το χερι ειμαστε για ζητιανια αν το πηρατε χαμπαρι, εχουμε πτωχευσει απο περυσι τον Μαιο.
    Ο Αβραμοπουλος πως και απεταξε την βουλευτικη ιδιοτητα?

  14. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 11/11/2011 16:16:56

    Ευτυχως που εχουμε οικονομικη κριση!!! 5ο μελη αριθμει το νεο κυβερνητικο σχημα
    Την συνθεση του δεν την σχολιαζω....αναξια λογου....θα γελασουμε δεν θα πληξουμε νομιζω.
    Περιμενω απο τον κ Αρη αυριο να ζητηση να αποσταλουν τα βιβλια στα σχολεια γιατι εφτασαν Χριστουγεννα, περιμενω ανακληση εργασιακης εφεδρειας και καταργηση του ειδικου τελους ΔΕΗ. Ζηταω πολλα;;;;;
    Αααλλλλλαααα κολπα που ελεγε και ο Βλασσης.
    ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΜΕ ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΑ
    ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΞΕΝΤΩΝΟΥΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ.
    Ακουσατε πιστευω τον Αρη, τον Κουλη, τον Δουκα κ.τ.λ.

    *** Περπατω στο δρομο και οι γνωστοι γνωριζοντας τι θεσεις μου μεταξυ σοβαρου και αστειου μου λενε....φιλε δεν πιστευω να πεις παλι κακη κουβεντα για ΓΑΠ, λαγους κ.τ.λ......***
    Η σημερινη ημερα ειναι το απολυτο ονειδος για την πατριδα...ας εκαναν τουλαχιστον εκλογες και αν το αποτελεσμα ηταν μη αυτοδυναμια ειχαν την δυνατοτητα να συστησουν οποια κυβερνηση ηθελαν. Θα ειχε τουλαχιστον δημοκρατικη εντολη. Αυτη η κυβερνηση τι ειδους εντολη εχει;;; Απο ποιον την ελαβε;;;;

  15. Saxles avatar
    Saxles 11/11/2011 16:21:09

    Με το δεν είναι πολιτικός ίσως θέλει να επισημάνει, ότι δεν είναι μέτοχος των μηχανορραφιών, δολοπλοκιών, των πελατειακών και διαπλεκομένων πρακτικών και τις διαφθοράς

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Saxles 11/11/2011 16:36:48

      Κι εγώ είμαι η Εύα Λονγκόρια....( προσωπική μου γνώμη είναι ότι διαχωρίζει την ιδιότητά του, ακριβώς επειδή τα μέτρα που θα πάρει/ουν δεν θα μπορούσαν να τα περάσουν οι πολιτικοί..)

  16. Dimitris avatar
    Dimitris 11/11/2011 16:38:51

    Ο Αδωνις ρε παιδιά? Ο Αδωνις? :(

    • one avatar
      one @ Dimitris 11/11/2011 16:53:58

      Ναι τώρα θα τυπώσει βιβλία στα σχολεία.. Εκδόσεις άδωνις με σήμα την μπουμπούκα

  17. firiki2010 avatar
    firiki2010 11/11/2011 16:42:58

    Το άρθρο έχει (μόνο;;) λογικά άλματα.
    Το ότι δε ο Παπαδήμας δεν είναι πολιτικός είναι προφανές. Αυτό δεν σημαίνει ότι διαθέτει πολιτική αντίληψη, σκέψη και συγκρότηση. Αυτή λογικά δεν αποκλείεταιν να την διαθέτει και ο αρθρογράφος.
    Οι γνώσεις ,η εμπειρία και η εμπιστοσύνη που εμπνέει στους έξω είναι αμελητέα προσόντα για τον συκκεκριμένο στόχο που του ετέθη;
    Μόνος του θα κυβερνήσει και θα "σώσει" την Ελλάδα;;; Εχει ή δεν έχει πίσω του τρία κόμματα;;
    Τι περιμένουν οι πολιτικοί αρχηγοί;;; Αν πετύχει το πείραμα δεν θα είναι και δικιά τους επιτυχία; Ποιος επέλεξε τον Παπαδήμο; Μόνο τις συνέπειες μιας ενδεχόμενης αποτυχίας θα υποστούν;;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ firiki2010 11/11/2011 16:47:32

      Μόνο 3 κόμματα;
      Δύο Αντιπροέδρους.
      48 + 1 η νέα κυβέρνηση.

      "Μικρή ευέλικτη και τεχνοκρατική"

      Τώρα από Δευτέρα θα έχουν βιβλία στα σχολεία, θα καταργηθεί ο κεφαλικός και δεν θα πληρώσουμε στη ΔΕΗ την έκτακτη εισφορά.
      Την Τετάρτη θα έχουμε προϋπολογισμό.
      Την Πέμπτη δανειακή σύμβαση .

      ...Τρίτη Πέμπτη μακαρόνια.

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ Ο Ιθαγενής 11/11/2011 17:00:48

        Aν περιμένει κανείς ότι ο Παπαδήμος μόνος του με κάποιο μαγικό ραβδάκι θα μας λύσει το πρόβλημα ας .. γυρίσει και από το άλλο πλευρό.

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ firiki2010 11/11/2011 18:44:48

          Μπα ελπίζω πλέον να συνεπικουρήσει και ο κύριος τίποτα με τον νονό του.

  18. ΓιάνΤζη avatar
    ΓιάνΤζη 11/11/2011 16:54:01

    ο έντιμος Σαμαράς θα κάνει αντιπολίτευση στον εαυτό του όντας και συμπολίτευση και αντιπολίτευση μαζί. Η φαντασία στην εξουσία

  19. Miguel avatar
    Miguel 11/11/2011 17:03:23

    Με την ψήφο μας στις εκλογές της 4ης Οκτωβρίου2009, δώσαμε στο παρόν κοινοβούλιο την εντολή να μεταχείριστει τις τύχες της Ελλάδος για τα επόμενα 4 χρόνια και να σχηματίσει Κυβέρνηση στην οποία το παρόν Κονουβούλιο θα δώσει ψήφο εμπιστοσύνης. Οπότε σταματήστε τις γελοιότητες περί Χούντας και φροντίστε στις επόμενες εκλογές να σκεφτείτε πολύ καλά τί θα ψηφίσετε και να συνειδητοποιήσετε ότι η ψήφος δεν είναι μια βόλτα και μετά καφεδάκι. Εμ, τους δίνετε 80% και στους δύο, εμ μας ζητάτε και τα ρέστα και μας λέτε και για Χούντες και λοιπές αηδίες. ΕΛΕΟΣ!

  20. ktisias avatar
    ktisias 11/11/2011 17:28:45

    Δηλαδή το ΚΚΕ είναι πια αξιωματική αντιπολίτευση ? Θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι!

  21. SAS avatar
    SAS 11/11/2011 17:32:33

    Σήμερα θα μπορούσα να σπάσω την τηλεόραση πολύ άνετα . Με πονούσε σε φυσικό επίπεδο να βλέπω αυτό το εξάμβλωμα που ονόμασαν κυβέρνηση ''συνεργασίας'' , ''ειδικού σκοπού'' ή όπως αλλιώς βολεύει τον καθένα. ΠΑΣΟΚ , ΛΑΟΣ , ΝΔ μαζί ...Αβραμόπουλος , Βενιζέλος , Γεωργιάδης ...αν μου το λέγαν πριν από λίγο καιρό θα τους έστελνα σε ψυχίατρο με δικά μου έξοδα . Νοιώθω πραγματικά αηδία για όσα συμβαίνουν .
    Η νοοτροπία ΠΑΣΟΚ σε τρεις διαφορετικές εκδόσεις .
    Είχα την ελπίδα ότι αυτό το κόμμα που κατέστρεψε την Ελλάδα και εκπαίδευσε μια γενιά Ελλήνων στην λαμογιά την κλεψιά και τον κομματικό τσαμπουκά θα διαλυόνταν επιτέλους και θα μπορούσε η χώρα έστω και με σκληρές θυσίες να βρεί τον δρόμο της .
    Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία , το διακύβευμα δεν ήταν η οικονομία και η διαχείριση της καθημερινότητας αλλά το μέλλον της χώρας και ο δρόμος που θέλαμε να πάρουμε έτσι ώστε να γίνουμε ξανά περήφανοι όχι μόνο γι' αυτά που προσφέραμε στην αρχαιότητα αλλά και για αυτά που μπορούμε να προσφέρουμε σήμερα .
    Μου φαίνεται ότι η ιστορία θα επαναληφθεί και θα μας αποδείξει για ακόμα μια φορά ότι μόνο με πόνο και αίμα αλλάζουν τα πράγματα .
    ΑΗΔΙΑ !!!

  22. Τρικαλα-7 avatar
    Τρικαλα-7 11/11/2011 18:23:33

    Και Γερουλάνος !!!!!!!! Και Φώφη !!!!!!!!!!!!! Kαι Χριστοφiλοπούλου!!! Και Ροβλιας !!!!!!!!!!!! κλπ κλπ κλπ

  23. NIKOS avatar
    NIKOS 11/11/2011 18:47:52

    "Δεν είμαι πολιτικός" σημαίνει: Τα κεφάλια μέσα και δεν λογαριάζω τις συνέπειες των πράξεών μου. Θα σας πατήσω κάτω και δεν δίνω λογαριασμό σε κανένα.

  24. JOHN avatar
    JOHN 11/11/2011 19:09:56

    Παντως στην ολη υποθεση κατι δεν κολαει.Η κατι ξαιρουν και δεν το λενε η ολοι μαζυ ετοιμαζονται να χορεψουν το χορο του Ζαλογγου!

  25. Eιδικός Συνεργάτης avatar
    Eιδικός Συνεργάτης 11/11/2011 19:16:18

    Η κυβέρνηση Παπαδήμου που μόλις ορκίσθηκε είναι θνησιγενής !
    Ο Ελληνικός Λαός την αποστρέφεται ήδη . Κανείς δεν θα την πάρει στα σοβαρά.
    Δυστυχώς , τυπικά, είναι κυβέρνηση της Χώρας , έστω και αν στερείται
    ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗΣ νομιμοποίησης .

    Πράγματι , ο διορισμός Παπαδήμου είναι άκυρος αφού παραβιάσθηκαν τα Άρθρα 38 (παραγρ. 2) και 37 (παραγρ.2) του Ελληνικού Συντάγματος !
    Γιά την κατάφωρη αυτή συνταγματική εκτροπή φέρει βαρυτάτη ευθύνη ο πρόεδρος της Δημοκρατίας ο οποίος έχει ορκισθεί να προστατεύει το Σύνταγμα
    της Πατρίδας μας ! Είναι θλιβερή η αναπόφευκτη διαπίστωση ότι ο πρόεδρος της Δημοκρατίας , πριν 10 περίπουημέρες, είχε δημόσια καταγγείλει απλούς Ελληνες Πολίτες που είχαν το θάρρος αλλά και την προβλεπτικότητα να διαμαρτυρηθούν γιά την προκλητική και -ίσως- άχρηστη παρουσία του στην μεγάλη στρατιωτική παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου , στην Θεσσαλονίκη.

    Η κυβέρνηση Παπαδήμου είναι κυβέρνηση εθνικής υποτέλειας και ντροπής
    αφού , είναι απόλυτα προφανές , ότι στερείται κοινωνικής , ηθικής , πολιτικής
    και συνταγματικής νομιμοποίησης . Τα ετερόκλητα πολιτικά πρόσωπα (και μή) που την απαρτίζουν είναι βέβαιον ότι δεν θα μπορέσουν να συνεννοηθούν
    μεταξύ τους, ούτε γιά τα απολύτως απαραίτητα , αφού προέρχονται από
    αντίπαλους πολιτικούς χώρους . Τους συνδέει μονάχα η εφήμερη ανάγκη γιά
    εξουσία και....δόξα . Ο πολιτικός τους βίος θα είναι σύντομος !


    Τι μπορεί λοιπόν να συνδέει τον πολυποίκιλλο αυτόν εσμό πολιτικών , τεχνο
    κρατών αλλά και πολιτικάντηδων ;

    Τους συνδέει ο έπαινος των διεθνών δανειστών και λοιπών τοκογλύφων της Πατρίδας μας , τους τρέφει η δημοσιότητα κάποιων ξεπουλημένων ΜΜΕ .

    Εμείς , ο Ελληνικός Λαός, ας τους κάνουμε την ζωή τους όσο γίνεται πιό
    δύσκολη , ώστε να φεύγοντας γρηγορότερα να σκεπαστεί η ιδιοτέλειά τους
    από το βαρύ πέπλο της εθνικής καταισχύνης , γιά να μην μολυνθούν από αυτήν οι επερχόμενες γενεές .

    Οικτίρατέ τους , αν μπορείτε !