23/03/2009 14:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Φεύγω κι αφήνω πίσω μου συντρίμμια»


______________________________________________________________________________________________
Με τη φράση ότι ο πρωθυπουργός «είναι πολύ νέος για να συνταξιοδοτηθεί» ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Ευάγγελος Αντώναρος διέψευσε σήμερα το δημοσίευμα της Real News σύμφωνα με το οποίο ο κ. Κώστας Καραμανλής φέρεται να έχει δηλώσει «κουρασμένος» και θα αποχωρήσει από την ηγεσία του κόμματος, εάν η ΝΔ ηττηθεί στις εκλογές. Ο κ. Αντώναρος εξέφρασε επίσης τη βεβαιότητά του ότι η Νέα Δημοκρατία θα πάει στις εκλογές «με τον Κώστα Καραμανλή, όταν έρθει η ώρα, όπως προβλέπει το Σύνταγμα, και είμαι βέβαιος ότι θα τις κερδίσει».

Παρά τη χαλαρή διάψευση του Μαξίμου, θεωρούμε δεδομένο ότι ο Καραμανλής είπε στον Χατζηνικολάου όσα του αποδίδει.  Ο Χατζηνικολάου δεν έχει καταληφθεί ακόμα εντελώς από τον αυριανισμό για να γράψει κάτι που δεν του είπε. Άλλωστε, όπως γράψαμε και προηγουμένως (κλικ εδώ) τα ίδια περίπου είπε ο Καραμανλής και στον Κοτρώτσο και δεν τα διέψευσε το Μαξίμου - είναι άλλο θέμα βεβαίως το να συνομιλεί ιδιαιτέρως ο Πρωθυπουργός με τον Κοτρώτσο.

Από εκεί και πέρα αρχίζουν οι ερμηνείες. Γιατί τα είπε;

Πρώτον, ακολουθεί την τακτική του Καραμανλή - Τριανταφυλλίδη του 1963. «Φεύγω κι αφήνω πίσω μου συντρίμμια», «ποιος κυβερνάει αυτόν τον τόπο, εγώ ή η Ντόρα», «σας βαρέθηκα»,  κλπ, κλπ.

Δεύτερον, ακολουθεί την τακτική του προηγούμενου Καραμανλή το 1980. «Φεύγω, για να πάω δίπλα, στο Προεδρικό Μέγαρο».΄

Τρίτον, επειδή είναι βέβαιη πλέον η συντριπτική ήττα της ΝΔ στις επερχόμενες εκλογές, προσπαθεί να δημιουργήσει υπέρ του ένα ρεύμα του τύπου «που πας και μας αφήνεις», για να αντιμετωπίσει το θέμα ηγεσίας που θα τεθεί σίγουρα.

Ποια είναι η γνώμη μας; Η πολιτική δεν γίνεται με απεγνωσμένες εκκλήσεις του τύπου «λυπηθείτε το κόμμα και στηρίξτε με». Η πολιτική ασκείται με όρους δύναμης και ο Κ. Καραμανλής είναι ο μοναδικός πολιτικός ηγέτης στην σύγχρονη ιστορία που αμφισβητεί ο ίδιος τον ... εαυτό του με αυτά που λέει, ή τον βάζουν οι αιώνιοι σύμβουλοι του να λέει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 23/03/2009 14:59:48

    FactorX,

    αληθεύει η είδηση ότι ο Κ.Κ. δέν θα γίνει δεκτός στον Λευκό Οίκος την 25η Μαρτίου; Και άν ναί γιατί;

    ΠΕΛΙΑΣ

  2. leon avatar
    leon 23/03/2009 15:21:03

    Σιγα τα ωα!
    Μηπως σπιτι του δεν ηταν τοσα χρονια? Δηλαδη μας απειλει πως θα … μεινει σπιτι του?
    Θα του στειλω δωρακι το νεο PRO για να μην τολμησει και βγει ποτε!

  3. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 23/03/2009 15:42:11

    Κουβέντα να γίνεται. Νομίζω ότι ο πρωθυπουργός πρέπει να κάνει ένα διάγγελμα για να ξεκαθαρίσει αν είναι κουρασμένος ή πολύ νέος για να συναταξιοδοτηθεί.

  4. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 23/03/2009 15:42:26

    ΣΟΒΑΡΗ ΧΩΡΑ Η ΕΛΛΑΔΑ?

  5. perabrexei kai bronta avatar
    perabrexei kai bronta 23/03/2009 15:48:48

    μόνο λόγια είναι...

  6. Vass avatar
    Vass 23/03/2009 15:49:28

    Αλήθεια τι είδους ένσημα κολλά ο Σεμνός; Θα πάρει πλήρη σύνταξη κι αν ναι σε ποιά ηλικία; Μετά θα γράψει βιβλία ή θα κάνει επί χρήμασι ομιλίες;

  7. Θύμα avatar
    Θύμα 23/03/2009 15:49:57

    @1 εδώ μας κάναν πλύση εγκεφάλου μήνες γι'αυτό το κοσμοιστορικό γεγονός που θα ανεβάσει την δημοτικότητα του πρωθυπουργού τί λές τώρα που δέν θα τον δεχτεί.

  8. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 23/03/2009 15:56:51

    Ρε παιδιά έλεος.
    Θυμηθείτε τι γινόνταν στο Εργατικό κόμμα πρίν να φύγει ο Μπλέρ και αναλάβει ο Μπράουν.
    Βέβαια εδώ δεν είναι Βρεταννία, αλλά σε τελική κατάληξη οι πρωθυπουργοί διεθνώς και ειδικώς μετά από κάποιο χρονικό σημείο, φεύγουν.
    Ελάχιστοι φεύγουν και δικαιωμένοι. Ετσι και εδώ ο Καραμανλής είπε το αυτονόητο, ότι φεύγω ευθύς μόλις χάσω.
    Αυτό από μόνο του σαν είδηση έχει μία σημασία αλλά δεν αποτελεί και την συντέλεια του κόσμου.
    Απο κεί και πέρα, αναλύσεις επί αναλύσεων για την επόμενη ημέρα, προβλέψεις στο τι θα γίνει, διάφορες ως συνήθως προφητείες..., αλλά δεν θα πεθάνουμε κιόλας.
    Στην Δημοκρατία ως γνωστόν δεν υπάρχουν αδιέξοδα, διότι βρίσκεσαι μόνιμα σε αδιέξοδο.

  9. ataktos avatar
    ataktos 23/03/2009 16:30:46

    Αφού το συμπέρασμα είναι δικό του κάτι κατάλαβε ….

  10. Orestios avatar
    Orestios 23/03/2009 16:49:36

    Πολύ επικοινωνία δουλεύει τελευταία.

  11. Robin Hood avatar
    Robin Hood 23/03/2009 16:54:14

    @ κον ΚΚ, Μέγαρον Μαξίμου.
    Για το Empire βρήκα εν τέλει ένα καινούριο crack, για να παίζει χωρίς DVD και να δοκιμάσουμε άν απενεργοποιεί και τον Σαρακατσάνο.
    Το παλιό crack που απενεργοποίησε τον Ζάν Ζάκ, αποδείχθηκε άκρως ελαττωματικό.
    Για εξουδετέρωση της Ψηλής με το εξκάλιμπερ προτείνω Αρκαδικούς μπαρουτόμυλους της Δημητσάνας, όχι όμως τον Σαμουράι, γιατί θα μπλέξει πάλι το ανεμολόγιο και θα μας φέρει κανένα τορνέιντο από την Οκλαχόμα.
    Για τον Πατρινό, το μοιραίο λάθος ήταν του Psych και του Pret, όχι δικό μου: Έκαψαν υπερβολικά νωρίς το Ογκώδες Αντίδοτο και μείναμε ξεκρέμαστοι τώρα που το χρειαζόμαστε deadly. Θα προσευχηθώ στον Αγιο Ανδρέα πολιούχο της Πάτρας, να εμφανισθεί στο όνειρο του Διαδόχου του και να τον εκτρέψει από την πίστα.

  12. stelios avatar
    stelios 23/03/2009 17:54:47

    8@,γαιδαρε,
    ευτυχως που με καθυσυχασες,διτι σκοπευα να πεθανω αν αποχωρουσε ο μπουλης,χαχαχαχαχα!

  13. Orestios avatar
    Orestios 23/03/2009 18:24:46

    Από τα λόγια του GAP "Καταρρέει το κράτος διότι δεσπόζει μια αντίληψη: Η αντίληψη είναι ότι δίκιο έχει ο ισχυρός, ο οικονομικά ισχυρός, ο μεγαλοπαράγοντας του κόμματος, τα media, ο κολλητός. Αυτή ακριβώς η αντίληψη οδήγησε παντού στη διάλυση".
    Κρίμα που ο ίδιος, αν δεν ήταν ο μπαμπάκας του, δεν θα ήταν ούτε θυρωρός πολυκατοικίας.
    Σήμερα είπε κι άλλα ξεκαρδιστικά.

  14. Robin Hood avatar
    Robin Hood 23/03/2009 21:01:06

    @ 14 Orestios
    Είναι "διπλής ανάγνωσης" αυτά που λέει πάντως: Τ' ακούς και εκτός από τον ΚΚ, σκέφτεσαι αμέσως και τον Βενιζέλο: Μεγάλος παράγοντας στο κόμμα, media, πολλοί κολλητοί (και εκτός media-polit, π.χ. μανδαρίνοι), αλλά και μια ορισμένη οικονομική ισχύς (εξ αγχιστείας).
    Σουπιά με δηλητηριώδη μελάνη ο "ΓΑΠ", και την αμολά σε τόσο μεγαλύτερη ποσότητα, όσο πιό εξασθενημένα είναι τα θύματα.
    Έχει¨"ακούσει" πολλά βέβαια από πολλούς, και μια ορισμένη εκδίκηση, αναμενόμενη είναι.

  15. Orestios avatar
    Orestios 23/03/2009 21:09:38

    @ 16
    Όπως λέμε: Φωνάζει ο κλέφτης?

  16. Orestios avatar
    Orestios 23/03/2009 21:11:40

    @ 16
    Πάντως αυτό με την εκδικητικότητα πρώτη φορά το βλέπω και γραπτό από φίλο του GAP. Και για να πω την αλήθεια, δεν είναι στα χαρακτηριστικά του, εκτός αν τα κρύβει και φορά μορμολίκι.

  17. Robin Hood avatar
    Robin Hood 23/03/2009 21:44:06

    @ 18
    Φίλος μεν Πλάτων, φιλτάτη δε η αλήθεια.
    Είναι κι αυτό άλλωστε στην ανθρώπινη φύση, αρκεί να μη φθάνει σε υπερβολές. Και να υπάρχει κάποια βάση που να δικαιολογεί την ανταπόδοση των ίσων.
    Ως προς τα χαρακτηριστικά του ανδρός, η ενασχόλησή μου με την ψυχανάλυση με ωθεί πάντα σε δεύτερες αναγνώσεις. Υπάρχει η διαλεκτική θύτη και θύματος. Όσο κι άν στην ηλικία του Γ. Παπ., το οιδιπόδειο είναι μακρινή μάχη του παρελθόντος, μή ξεχνάμε ποιόν είχε πατέρα. Η συμβολική πατροκτονία δεν εμποδίζει μετά καθόλου τις ενοχές. Και τη μίμηση του πατρός, όταν δοθούν οι συνθήκες.
    Θα δουν κι άλλες φάσεις με πολλά γκόλ τα μάτια μας προσεχώς. Εδώ είμαστε, και τα ξαναλέμε.

  18. Orestios avatar
    Orestios 23/03/2009 22:20:41

    @ 19
    Πες μου ότι είσαι και Λακανικός?

  19. Orestios avatar
    Orestios 23/03/2009 22:21:59

    @21
    Τώρα μιλάω με τον ROBIN HOOD και ενοχλείς.

  20. Orestios avatar
    Orestios 23/03/2009 22:22:52

    @ 21
    Όχι κάτι σε φούντα που λέει και ο γιωργακης

  21. tiramola avatar
    tiramola 23/03/2009 22:48:21

    Ορέστιε μου έλλειψες...
    Χαίρομαι που σε βλέπω πάλι στις επάλξεις για την νίκη ΚΚ...
    Πρέπει να ηρεμήσεις λίγο , και η ήττα μέσα είναι...
    Μην σκάσεις κιόλας...

  22. Orestios avatar
    Orestios 23/03/2009 23:04:33

    @ 24
    Ήρεμος είμαι φίλε τιραμόλα. Αλλά ξεχνάς τι σου είχα πεί παλαιότερα σχετικά με όλ' αυτά. Αν κινδυνεύω να σκάσω είναι από τα λίγα κιλά που έχω πάρει και δεν μου αρέσει καθόλου.

  23. tiramola avatar
    tiramola 23/03/2009 23:21:29

    @25
    Σήκω λίγο απο το ρημάδι το μηχάνημα...
    Μπορεί να είμαι στο γραφείο μέχρι και δέκα ώρες σερι , το βραδύ είμαι πτώμα.
    Μπορεί να κλαδεύω ελιές μέχρι να σκοτινιάσει και το βράδυ άμα λάχει βγαίνω έξω για κανένα ποτάκι...
    Δίνουμε μάχη από το διαδύκτιο και το μόνο που καταφέρνουμε είναι να μεγαλώνει ο κώλος...
    Έχουμε πάρει τη ζωή μας λάθος...
    Αλλού είναι η ευτυχία και η υγεία , έξω στη φύση...

  24. Orestios avatar
    Orestios 23/03/2009 23:28:54

    Κάνω ευγενείς προσπάθειες φίλε τιραμόλα. Συμφωνώ με τις τελευταίες 2 προτάσεις σου

  25. Robin Hood avatar
    Robin Hood 23/03/2009 23:45:48

    Διαόλου καιροί, Ορέστιε και Τιραμόλα, πάσει θυσία πρέπει να διατηρείται η ισορροπία, ψυχική και σωματική. Εκτός από τους Λακάν και Φρόυντ, χρειαζόμαστε προπάντων τον Ιπποκράτη και τους άλλους παλιούς σοφούς: "Νους υγιής εν σώματι υγιεί". Αντί να τους μαζεύω για ανάλυση στο γραφείο, θά 'πρεπε ίσως πότε πότε να πηγαίνω όλους μαζί τους αναλυόμενους σ' ένα γήπεδο στο βουνό, να αναλύσουμε όλοι μαζί πώς γίνεται η καλή σέντρα, πώς σουτάρεις το κόρνερ και τα λοιπά.
    Έχουμε μουχλιάσει: Εργασία, πληκτρολόγιο και πολιτική κοκκορομαχία. Και τα πράγματα να ακολουθούν το δρόμο τους, αγνοώντας μας.
    Δεν είναι ζωή αυτή.

    Καλά το έγραψε ο μεγάλος Μανόλης Αναγνωστάκης, που ήταν και μεγάλος ποδοσφαιρόφιλος:
    "Μας γέρασαν προώρως Γιώργο, το κατάλαβες";

  26. Orestios avatar
    Orestios 24/03/2009 00:12:29

    Φίλε Robin μου άρεσε ο Κωστούλας, τι έχεις να πεις?

  27. Orestios avatar
    Orestios 24/03/2009 00:19:41

    We combat the corrupting parliamentary economy, office-holding only according to party inclinations without consideration of character or abilities.

    We demand the creation of a healthy middle class and its conservation, immediate communalization of the great warehouses and their being leased at low cost to small firms, the utmost consideration of all small firms in contracts with the State, county or municipality.

  28. Robin Hood avatar
    Robin Hood 24/03/2009 01:14:56

    @ 29
    Πολύ καλός. Δυστυχώς έχει κάταγμα ρωγμώδες στο χέρι από τον αγώνα με τον Άρη, θα λείψει και στο επόμενο.

  29. Anonymous avatar
    Anonymous 24/03/2009 04:34:47

    Πλάκα έχει ο τρόπος που έχει σκηνοθετηθεί ο διάλογος, σάν να είναι ο μπούλης πρωταγωνιστής σε μιά μελοδραματική ταινία που θα συγκινήσει το κοινό του που είναι οι Έλληνες ψηφοφόροι, θα τους κάνει να τον συμπαθήσουν και θα τρέξουν να τον ψηφίσουν. Είναι το μόνο που του έχει απομείνει, καλά κάνει άλλωστε αφού ξέρει οτι απευθύνεται σε κάφρους που θα τσιμπήσουν του έδωσαν 42% μετά απο 4 χρόνια απραξίας.

  30. Ηellenic avatar
    Ηellenic 24/03/2009 09:38:56

    Ο Κ.Καραμανλης εχει το βαρυ φορτιο, που ειναι οχι μονο να συμβαλλει στην ομαλη μεταβαση της εξουσιας στον Γεωργιο Παπανδρεου εφοσον βεβαια αυτος υπερισχυσει στις επερχομενες εκλογες, αλλα να καταφερει να κρατησει την Ν.Δ. ενωμενη και να την προστατευσει απο τις διαλυτικες τασεις απο μια ενδεχομενη δελφινομαχια. Περαν αυτων, εχει το θαρρος να μεινει και να αντιμετωπισει τον αντιπαλο του στις εκλογες, οχι σαν κατι αλλους που εφυγαν με ελαφρα πηδηματακια την παραμονη των εκλογων του 2004 και μαλιστα ειχαν το θρασος να προχωρησουν και σε μια αθλια υπονομευση μετα την ηττα τους.

  31. Ηellenic avatar
    Ηellenic 24/03/2009 09:59:43

    Ο Κ.Καραμανλης θα μεινει στην Ιστορια ως ο Πρωθυπουργος της Ελλαδος που ανελαβε μια χωρα σχεδον διαλυμενη απο το ολιγαρχικο καθεστως με δημοκρατικο μανδυα που κυβερνουσε για 8 χρονια, ενισχυσε τους καταρρακωμενους θεσμους οσο μπορουσε, εκανε ανοιγμα στην Ρωσια και στη Κινα και ειπε ενα δυνατο ΟΧΙ στα διεθνη λαμογια που εχουν βαλει στο ματι τη Μακεδονια. Ηρθε βεβαια αντιμετωπος με τις εγγενεις παθογενειες του ελληνικου πολιτικου συστηματος που εκτρεφουν αδρανεια και συντηρηση της διαφθορας τις οποιες δεν αντιμετωπισε με την αναλογη αποφασισικοτητα και ετσι η λεγομενη "επανιδρυση του Κρατους", εμεινε μια ευχη την οποια καλειται να κανει πραγματικοτητα ο Γ.Παπανδρεου.

  32. Θύμα avatar
    Θύμα 24/03/2009 10:44:42

    Στο εξωτερικό κάτι καλό πήγε να κάνει, εδώ μέσα τα έκανε όλα λίμπα. Η απίστευτη υποκρισία του στο θέμα των νταβατζήδων φάνηκε ξεκάθαρα με την περίπτωση Κόκκαλη.

  33. tiramola avatar
    tiramola 24/03/2009 12:42:41

    Βάζω στοίχημα ότι θα αντιγράψουν τον Παπανδρέου για εκλογή αρχηγού από την βάση....

  34. κ. Χόρτης avatar
    κ. Χόρτης 24/03/2009 14:49:12

    Στο καλό χοντρούλη... και μη χαθούμε!

  35. ClarkKent avatar
    ClarkKent 24/03/2009 15:03:38

    Σκέφτομαι να βάλω υποψηφιότητα για πρόεδρος στο Συνέδριο.

  36. Le Chef Coq avatar
    Le Chef Coq 25/03/2009 02:45:08

    @ 35
    "Στο εξωτερικό κάτι καλό πήγε να κάνει";
    Μα αυτός έρχεται στο εξωτερικό μόνον για τα εστιατόρια!

  37. ClarkKent avatar
    ClarkKent 25/03/2009 09:58:29

    Τελικα τι λετε, να βαλω υποψηφιοτητα για προεδρος;