#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2009 13:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φεύγει από την ΑΔΕΔΥ επειδή δεν μπήκε στη λίστα

Διαβάζω στο Βήμα ότι ριζικές ανακατατάξεις δρομολογούνται στην ΑΔΕΔΥ μετά την απόφαση του προέδρου της Σπύρου Παπασπύρου να αποχωρήσει μετά τις ευρωεκλογές. Οι λόγοι της παραίτησης εκτιμάται πως «κρύβονται» στο ευρωψηφοδέλτιο του ΠΑΣΟΚ και στο ότι ο κ. Παπασπύρος δεν συμπεριελήφθη σε εκλόγιμη θέση. Ο κ. Παπασπύρος θα αποχωρήσει και τυπικά από την προεδρία της ΑΔΕΔΥ αμέσως μετά τις ευρωεκλογές. Μέχρι τότε θα βρίσκεται σε άδεια την οποία ζήτησε «για προσωπικούς λόγους», μεταβιβάζοντας την άσκηση των αρμοδιοτήτων του στον αναπληρωτή πρόεδρο της ΑΔΕΔΥ Ηλ. Βρεττάκο, τον αντιπρόεδρο Κ. Παπαντωνίου και τον γενικό γραμματέα Ηλ. Ηλιόπουλο.

Αποδεικνύεται λοιπόν για μια ακόμα φορά ότι όπως είχαμε επισημάνει και στο Η απαξίωση της ΓΣΕΕ και του συνδικαλιστικού κινήματος στην Eλλάδα έχουμε το θλιβερό  προνόμιο να διαθέτουμε τον πιο κομματικό -και σε συχνές περιπτώσεις κρατικό- συνδικαλισμό της Eυρώπης. Είναι γνωστό ότι εδώ και αρκετά χρόνια, η ΓΣEE έχει μετατραπεί σε κάτι σαν «ΠAΣKE και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις». H «δύναμη» του συνδικαλιστικού κινήματος (όποια του έχει απομείνει τέλος πάντων) δεν προέρχεται από τη συμμετοχή των εργαζομένων στις διαδικασίες του, αλλά από την επιρροή που ασκούν οι συνδικαλιστές στους κομματικούς τους μηχανισμούς. Τα παραδείγματα των επικεφαλής της ΓΣEE που στη συνέχεια έγιναν βουλευτές και υπουργοί των κυβερνήσεων του ΠAΣOK είναι γνωστά και παραπέμπουν στη συνδικαλιστική οργάνωση που συναντούσαμε στα φασιστικά καθεστώτα της δεκαετίας του '30.

Τα ίδια ισχύουν όμως και σε άλλους χώρους. O Γιάννης Μανώλης εξακολουθεί να ελέγχει το συνδικαλιστικό τμήμα της NΔ και τη ΔAKE από το κοινοβούλιο, ενώ το ίδιο συμβαίνει και με τον Γιώργο Mαυρίκο και το ΠAME παρότι αυτός εξελέγη βουλευτής με το ΚKE.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 20/05/2009 13:41:55

    Η φάτσα τα λέει όλα.

  2. ΑναΓνώστης avatar
    ΑναΓνώστης 20/05/2009 13:43:29

    Τότε κακώς ήταν και εκεί που ήταν. Δρόμο ρε!!!1

  3. kanis avatar
    kanis 20/05/2009 14:06:49

    Ωραίο κόλπο αυτό !
    Με φήμες από εμπίστους, υπόσχεσαι θέση.
    Ο φημολογόμενος εκλεκτός παραιτείται από όποια θέση κατέχει.
    Οι φήμες, μετά, παραμένουν φήμες, αλλά ο στόχος έχει επιτευχθεί.
    Ο εκλεκτός έχει οδηγηθεί σπίτι του!

    Μήπως ο ΚΚ να υποσχεθεί σήμερα θέση στην Ντόρα στην Προεδρία, στην Βασιλεία, στην αιωνιότητα....!

  4. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 20/05/2009 15:19:43

    Άραγε πως θα εκδικηθεί τους αχάριστους "συντρόφους" του;

    Το Πασόκ έχει απογειώσει στην ιστορία του όλους τους εργατοπατέρες. Οπότε ο Σπύρος γιατί να αποτελέσει εξαίρεση; Όλοι οι άλλοι κάνανε καριέρα.

    Εξ' άλλου γιατί έγινε συνδικαλιστής;

    Καλά ξεκουμπίδια Σπυράκο! Να σε βλέπουμε σπανίως! Κλείσε και την πόρτα από έξω!

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/05/2009 16:17:50

    @1Σωστά τα λές. Και να σκεφτείς ότι δεν είναι καν 45 χρονώ.....

  6. Helmut avatar
    Helmut 20/05/2009 17:04:26

    Ε βέβαια, είδε ότι ο "συναγωνιστής" Πουπάκης μπήκε σε πολύ καλύτερη θέση (τέταρτος παρακαλώ) στην αντίστοιχη λίστα της ΝΔ και έσκασε από τη ζήλεια του ο εργατοπατέρας.

    Άντε ουστ..

  7. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 20/05/2009 17:24:50

    Υπενθυμιση: Στις βουλευτικες εκλογες να μην ξεχασουμε να "μαυρισουμε" οχι μονον οσους διετελεσαν βουλευτες απο τη μεταπολιτευση και εντευθεν και τους "γονους" αλλα και τους συνδικαλισταδες που θα τολμησουν να βαλουν υποψηφιοτητα με οποιοδηποτε κομμα. Κανενας και απο αυτους στη Βουλη, δεξιος, κεντρωος, αριστερος, εξω, επιτελους, ολοι απο την "παραγκα"...

  8. Ανωνυμη avatar
    Ανωνυμη 20/05/2009 23:01:04

    Ποιος σ' αφηνει εσενα με τετοια μουρη, απλυτη κι αξυρηστη να πας στην Ευρωβουλη;
    Μας φτανουν τα ρεζιλια
    Αουρορα

  9. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 21/05/2009 10:28:31

    Δημήτρης Πιπεριάς, πρώην βουλευτής ΠΑΣΟΚ & πρώην πρόεδρος ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ

    Κυκλοφορεί έγγραφο από την εποχή της χούντας, υπογεγραμμένο προσωπικά από τον Παττακό για τον Πιπεριά, όπου δίνει οδηγία να μην μετατεθεί ο Πιπεριάς εκτός Αττικής, προφανώς ως δικός τους άνθρωπος.

    Έγινε συνδικαλιστής και βουλευτής το φασιστόμουτρο αυτό.

    Πάει σε ένα άλλο thread η συζήτηση αυτή σχετική με την πολυσυλλεκτικότητα των κομμάτων.....