Φασιστικό παραλήρημα στην Βουλή από Μιχαλολιάκο, Λαγό, Παππά
04/06/2014 15:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φασιστικό παραλήρημα στην Βουλή από Μιχαλολιάκο, Λαγό, Παππά

Μια ακόμη μαύρη σελίδα στην ιστορία της Δημοκρατίας και του κοινοβουλευτισμού γράφτηκε σήμερα από τους Χρυσαυγίτες

Μια ακόμη μαύρη σελίδα στην ιστορία της Δημοκρατίας και του κοινοβουλευτισμού γράφτηκε σήμερα από τους Χρυσαυγίτες. Δεν περιμέναμε άλλωστε τίποτε λιγότερο από νεοναζί που εκμεταλλεύονται τη λήθη του βασανισμένου από τους Γερμανούς ελληνικού λαού και κυρίως των νέων που δεν έχουν ιδέα από ιστορία.

Όταν Χρυσαυγίτες τραγουδούν εμβατήρια των SS, όταν μετατρέπουν το κοινοβούλιο σε διαδήλωση με ύβρεις και απειλές κι όταν μέσα στην αίθουσα οι Μιχαλολιάκος, Παππάς και Λαγός με ένα ναζιστικό παραλήρημα υποβαθμίζουν το δημοκρατικό πολίτευμα, τότε δεν υπάρχουν λόγια. Από την άλλη, ακόμη και η λάσπη στον ανεμιστήρα ή οι μισές αλήθειες που εκτόξευσαν οι Χρυσαυγίτες βουλευτές κατά υπουργών και βουλευτών της ΝΔ, δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να αποπροσανατολίσει από τον πραγματικό χαρακτήρα της εγκληματικής οργάνωσης.

Ούτε βεβαίως είναι Κολυμβήθρα του Σιλωάμ η ψήφος του 9,5% του ελληνικού λαού. Αλίμονο να ήταν έτσι. Τότε η «17Ν» αν κατέβαινε σε εκλογές τη δεκαετία του ‘80 μπορεί και να γινόταν... κυβέρνηση.

Οι χρυσαυγίτες μετέτρεψαν τη Βουλή σε νυχτομάγαζο σαν κι αυτό που εργάζονται ως μπράβοι πολλοί από αυτούς. Και είναι τουλάχιστον προκλητικό να τραγουδάς ναζιστικά άσματα έξω από το Κοινοβούλιο και κανείς αστυνομικός ή εισαγγελέας να μην παρεμβαίνει. Δεν είναι πλέον γραφικοί, είναι άκρως επικίνδυνοι.

Μέσα στη Βουλή ακούστηκαν εκφράσεις όπως «Σκάσε ρε λιγδιάρη», «είστε ξεφτιλισμένοι και καραγκιόζηδες», «Σκάσε ρε! Σκάστε ρε αδερφάρες… πουσ..δες… Μόνο με καρότα βολεύεστε».

Ο Μιχαλολιάκος ούρλιαξε προς τους αστυνομικούς «μη μ’ ακουμπάει κανείς, είμαι αρχηγός κόμματος» ενώ το μπουλούκι που ακολουθούσε τραγουδούσε: «Άκου αρχηγέ και άκου το καλά, ξεφτίλισε το σύστημα για άλλη μια φορά».

Ο αρχηγός της Χρυσής Αυγής «αποκάλυψε» ότι είχε επαφές με τον Γ. Μουρούτη, κάτι που διέψευσε ο ίδιος ο διευθυντής του γραφείου του πρωθυπουργού. Συγκεκριμένα ο Νίκος Μιχαλολιάκος υποθέτοντας πως ο Μάκης Βορίδης θα συμμετέχει στο νέο κυβερνητικό σχήμα μετά τον επερχόμενο ανασχηματισμό είπε:

«Κι έρχομαι τώρα, σε ένα άλλο περιστατικό, που έχει και σχέση με τον ανασχηματισμό. 1985: Μέλος της ΕΠΕΝ δολοφονεί έξω από τη Σπάρτη έναν συγχωριανό του. Καταδικάστηκε και τελείωσε την ποινή του και τώρα είναι ελεύθερος. Δεν θέλω να πω το όνομα του, αλλά θέλω να πω το όνομα αυτού που ήταν επικεφαλής της ΕΠΕΝ τότε και είναι ο κοινοβουλευτικός σας εκπρόσωπος, ο Μάκης ο Βορίδης».

Αναφερόμενος στον Τάκη Μπαλτάκο, μετά και το σάλο που είχε ξεσπάσει από τη δημοσιοποίηση της συνομιλίας του με τον Ηλία Κασιδιάρη.

«Εγώ γνώρισα το Μπαλτάκο το 1973 στο γραφείο της ΕΟΚΑ Β’ και μετά στο εθνικιστικό κίνημα. Όποτε ήθελε να μου πει κάτι μου έλεγε να βγούμε στο μπαλκόνι γιατί φοβόταν τους κοριούς και τις κάμερες». Λίγο πριν ολοκληρώσει το λόγο του έριξε ακόμα μία βόμβα:

«Ο Γιώργος Μουρούτης και δύο υπουργοί της κυβέρνησης ήταν σε μυστικές επαφές μαζί μας».

Ο δε Παππάς εξαπέλυσε βολές κατά πάντων μιλώντας για πολλούς «Μπαλτάκους».Μέχρι και τον Α. Σαμαρά ενέπλεξε λέγοντας ότι είχε ρωτήσει μέσω συγγενικού του προσώπου τι κάνει ο Παππάς.

Συγκεκριμένα ο Χρήστος Παππάς είπε:

Για τον υπουργό Υγείας Αδωνι Γεωργιάδη:

«Ο Αδωνις Γεωργιάδης μου έλεγε προτιμώ ο γιος μου στα 16 του να είναι Χρυσαυγίτης παρά Συριζαίος ή κομμουνιστής»

Για τον υπουργό Πολιτισμού Πάνο Παναγιωτόπουλο:

«Ο Πάνος Παναγιωτόπουλος έλεγε σε κοινό μας γνωστό ότι αυτός είναι πολύ καλός, πρέπει να τον κάνουμε δικό μας... Είμαι στη φυλακή γιατί δε προσκυνήσαμε ποτέ, γιατί δεν τα είπαμε ποτέ».

Για τον πρόεδρο της Βουλής Ευάγγελος Μείμαράκη:

«Ο πρόεδρος της Βουλής μου έλεγε «Χρηστάρα» και με φώναζε στο γραφείο του και έλεγε «ρε, πες του Ηλία, δε διαφωνώ, και εγώ τα ίδια έλεγα μικρός. Αλλά σε παρακαλώ να κατεβούν οι τόνοι»».

Μάλιστα είπε ότι είχε συναντήσεις και με τον Κωνσταντίνο Τσιάρα.

Τέλος, ο Χρήστος Παππάς εξαπέλυσε επίθεση κατά του κοινοβουλευτικού εκπροσώπου της ΝΔ Μάκη Βορίδη. Ο προφυλακισμένος χρυσαυγίτης βουλευτής ανέφερε ότι δεξί χέρι και κουμπάρος του Μάκη Βορίδη είναι ο εθνικιστής Θεοδόσης Αθανασάς που συμμετείχε σε «ναζιστική» γιορτή το 2009. Μάλιστα παρουσίασε την κομματική εφημερίδα «Εμπρός», όπου έχουν δημοσιευτεί τα σχετικά στοιχεία. «Ο κ. Αθανασάς είναι διευθυντής του γραφείου του Μάκη Βορίδη, τόσο κατά την διάρκεια της υπουργίας του όσο και σήμερα που είναι στην θέση του Κοινοβουλευτικού Εκπροσώπου της ΝΔ», είπε ο Χρήστος Παππάς.

Ο Αδωνις Γεωργιάδης ήταν στην αίθουσα όταν ακούστηκαν αυτά εις βάρος της ΝΔ και του ιδίου και φώναξε προς τον Χρυσαυγίτη βουλευτή «ντροπή σου».

Τέλος ο Λαγός υπερασπίστηκε τον εαυτό του και το κόμμα του λέγοντας ότι το κατηγορητήριο είναι σαθρό κι ότι δεν έχουν καμιά σχέση με τη δολοφονία του Π. Φύσσα.

Ανεξάρτητα από το αν πιστεύουν οι Χρυσαυγίτες ότι είναι αθώοι και θύματα πολιτικής δίωξης. Ανεξάρτητα αν πατάνε πάνω στο 9.5% που πήραν στις πρόσφατες εκλογές. Η ουσία είναι μία και αδιαμφισβήτητη και δεν αφορά όλους τους Χρυσαυγίτες ψηφοφόρους.

Η ηγετική ομάδα της οργάνωσης και ένα μέρος των οπαδών της είναι νεοναζί, φασίστες και υπονομευτές της δημοκρατίας και πρέπει να πάρουν την απάντηση που τους αρμόζει. Και ταυτόχρονα πρέπει να γίνει κτήμα του ελληνικού λαού ότι πρόκειται για άθλιους υμνητές του ναζισμού ο οποίος κατέστρεψε την Ελλάδα. Η ψήφος του κόσμου δεν μπορεί να στηρίζεται στην οργή για το πολιτικό σύστημα, στα μπράτσα των Χρυσαυγιτών και σε μια δήθεν πατριωτική διάθεση. Πατριωτισμός είναι η αγάπη για την Ελλάδα που όμως είναι σε απόλυτη ταύτιση με τη δημοκρατία. Κάποτε πρέπει οι φασίστες και οι τραμπούκοι να πεταχτούν έξω από τη Βουλή. Δεν μπορεί κανείς να μετατρέπει το κοινοβούλιο σε γήπεδο ή σε πεζοδρόμιο.

Άρση Ασυλίας

Τελικά, ήρθη η ασυλία του Γραμματέα της Χρυσής Αυγής Νίκου Μιχαλολιάκου και των βουλευτών του κόμματος Χρήστου Παππά και Γιάννη Λαγού.

Στην ονομαστική ψηφοφορία πήραν μέρος 224 βουλευτές και υπέρ της άρσης ασυλίας ψήφισαν 223, ενώ υπήρξε και 1 παρών (του Νίκου Νικολόπουλου)Στην ψηφοφορία δεν συμμετείχαν οι βουλευτές της Χρυσής Αυγής, αλλά και οι Ανεξάρτητοι Έλληνες, θεωρώντας ότι έχει περάσει το τρίμηνο που ορίζει ο νόμος για να τεθεί σε ψηφοφορία η άρση ασυλίας.

Διάψευση Μουρούτη

Ο διευθυντής του Γραφείου Τύπου του Πρωθυπουργού,Γιώργος Μουρούτης,σχετικά με τη σημερινή αναφορά του Νίκου Μιχαλολιάκου στο πρόσωπό του, στη Βουλή, δήλωσε:

«Τον κ. Μιχαλολιάκο δεν τον έχω συναντήσει ποτέ στη ζωή μου.Ούτε και κανένα άλλο στέλεχος ή βουλευτή της Χ.Α. έχω συναντήσει, ιδιωτικά ή τυχαία, ποτέ στη ζωή μου. Πρόκειται για τη μεγαλύτερη αθλιότητα που έχω ακούσει».

Δήλωση εκπροσώπου ΝΔ

Η Εκπρόσωπος Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Ιωαννίνων, κα Άννα Ασημακοπούλου, αναφερόμενη στα όσα είπαν, σήμερα, στη Βουλή, υπόδικοι βουλευτές της Χρυσής Αυγής για στελέχη της Νέας Δημοκρατίας, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Οι υπόδικοι της Χρυσής Αυγής απέδειξαν, άλλη μία φορά, τι εκπροσωπούν και τι εκφράζουν:Κατασκευάσματα νοσηρής φαντασίας, ψεύδη και αθλιότητες».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 04/06/2014 16:18:23

    "Μια ακόμη μαύρη σελίδα στην ιστορία της Δημοκρατίας και του κοινοβουλευτισμού γράφτηκε σήμερα από τους Χρυσαυγίτες" Τις υπόλοιπες μαύρες σελίδες στην ιστορία της Δημοκρατίας και του κοινοβουλευτισμού, εδώ και 40 χρόνια, ποιος τις έχει γράψει;

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Επισκέπτης 04/06/2014 18:33:06

      Γκρίζες σελίδες υπάρχουν στην ιστορία του κοινοβουλευτισμού...οι μαύρες και οι πιό σκοτεινές είναι προνόμιο αυτού του υπόκοσμου και κανένας συμψηφισμός δεν χωράει κ.Επισκέπτη...!

      • Azarias avatar
        Azarias @ βαγόνι 05/06/2014 08:59:59

        Το χρωματικό φάσμα σου είναι περιορισμένης έκτασης.

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ βαγόνι 05/06/2014 09:36:37

        Μήπως χρειάζεσαι χρωματολόγιο της DMC, για να προσδιορίζεις με ακρίβεια το χρώμα και την απόχρωση; Και ποιος είναι ακριβώς ο υπόκοσμος; Αυτοί που βρίζουν, αλλά δεν έχουν κλέψει, ή αυτοί που είναι επαγγελματίες κλέφτες, έχουν καταστρέψει την πατρίδα μας, έχουν οδηγήσει στην αυτοκτονία 5000 ανθρώπους, έστω κι αν φορούν γραβάτα;

        • βαγόνι avatar
          βαγόνι @ Επισκέπτης 05/06/2014 17:39:06

          Α,καλά: βρίζουν αλλα έχουν ψυχή μικρού παιδιού...! Θές και τα λές ή σου ξεφεύγουν; Άν το καθεστώς που ζούμε παρακμάζει, τα παλληκαράκια συνδέονται με τις πιό κακοφορμισμένες πλευρές του...δεν πέσαν απ΄τον ουρανό...δε γεννήθηκαν μόλις χτές...έχουν ρίζες και ιστορικό!

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ Επισκέπτης 04/06/2014 20:41:54

      Τις σελίδες ΚΑΤΡΑΜΙ έγραψε πρωτίστως το ΠΑΣΟΚ και μετά η Ν.Δ. Όσο για την Αριστερά δεν μπορούμε να αναφερθούμε σε χρώματα διότι είναι ΝΤΡΟΠΗ για ένα κοινοβούλιο να είναι μέσα κόμματα που βρίζουν το Σύνταγμα και τους νόμους υποστηρίζοντας σταλινικού τύπου χούντες αισχίστου μορφής...

    • Ισόνομος πολίτης avatar
      Ισόνομος πολίτης @ Επισκέπτης 05/06/2014 12:20:08

      Πάντως όχι οι 250.000 νεκροί από πείνα στο λεκανοπέδιο Αττικής το 1941 - 43 Ούτε ο Ελληνικός Λαός που τον καταληστέψανε τα χιτλερικά στρατεύματα (χρυσός – δημητριακά – ζωοτροφές - γαλακτοκομικά κλπ, κλπ που τα έστελναν οι ναζί τότε στο αν μέτωπο) Θυμηθείτε μόνο νεοναζί εσείς οι σημερινοί φασίστες, ότι σας πληρώσαμε τότε με αίμα, δάκρυα και πόνο, στα Καλάβρυτα, στο Δίστομο, στην Κλεισούρα, στο Πέτα, στο Μιτσικέλι και αλλού... Ποτέ πια ναζισμός και εκτός νόμου όλα τα φασιστοειδή που εκμεταλλεύονται τις δύσκολες περιστάσεις που περνάει σήμερα ο Τόπος....

  2. μη μερισματούχος avatar
    μη μερισματούχος 04/06/2014 18:36:54

    Τραγικά λάθη στο χειρισμό αυτής της υπόθεσης από τη ΝΔ. Δυστυχώς, μη αναστρέψιμα.

    • Tassos avatar
      Tassos @ μη μερισματούχος 04/06/2014 20:00:19

      Συμφωνώ, έπρεπε με αυτόν τον λούμπεν υπόκοσμο να ασχοληθεί η ΜΟΣΑΝΤ

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ Tassos 04/06/2014 20:45:40

        Η Μοσάντ ας ασχοληθεί πρώτα με τον Ξηρό που βάζει 75κιλά αυτοκινητοβόμβες όπως στη Βαγδάτη και με τον Μαζιώτη που σκοτώνει ανυποψίαστους πολίτες στο δρόμο και ληστεύει τράπεζες... Όσο για τη Ν.Δ, αντί να ασχοληθεί με το 13% που ψηφίζει Χ.Α και ΛΑΟΣ, ασχολείται με τους 20 βουλευτές της Χ.Α...

        • μη μερισματούχος avatar
          μη μερισματούχος @ Marcelos 05/06/2014 08:09:06

          Δυστυχώς οι εξυπνάδες, οι αφορισμοί και ο "πολιτικά ορθός" λόγος των αυλικών παγίδευσαν τον Πρωθυπουργό σε αυτό το γαϊτανάκι. Κρίμα για τον κ. Σαμαρά.

  3. Naruto avatar
    Naruto 04/06/2014 20:53:16

    Ασχολήθηκε κανένας να ερευνήσει τους λόγους που 500.000 έλληνες ψήφισαν αυτό τό κόμμα ? Σίγουρα κάποιους λόγους θα είχαν και η κυβέρνηση θα έπρεπε να βρεί συγκεκριμένες λυσεις και να μήν είχαν φτάσει στη βουλή αυτά τα άτομα .

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Naruto 04/06/2014 21:00:46

      Φίλε Naruto,σωστά το αναφέρεις,αλλά νομίζω τώρα πιά σημασία έχει να βρούνε τρόπους να κάνουν όλους αυτούς τους Έλληνες να μή το ξαναψηφίσουν.

      • Azarias avatar
        Azarias @ Κυθήριος 05/06/2014 09:00:56

        Δεν ψήφισα ΧΑ, αλλά δεν πρόκειται να ξαναψηφίσω ΝΔ.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Azarias 05/06/2014 09:04:40

          Δεν σε αδικώ,αλλά και τί άλλο να ψηφίσεις;...

  4. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 04/06/2014 20:57:42

    Για να καταπέσουν οι οποιεσδήποτε εντυπώσεις,θα πρέπει να διαψεύσει και ο Πρόεδρος της Βουλής.

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ Κυθήριος 05/06/2014 13:41:28

      Άμα είναι σαν τη διάψευση του Μουρούτη (ο οποίος για να διαψεύσει ότι τηλεφώνησε στον Μιχαλολιάκο έγραφε "δεν τον έχω συναντήσει ποτέ") καλύτερα να μένει.

  5. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 04/06/2014 21:50:56

    Λάθος χειρισμοί καί ἀρνητική διαφήμηση ἔκαναν τήν ΧΑ τρίτο σέ δύναμη κοινοβουλευτικό κόμμα. Νομίζω ὅτι τά ποσοστά της θά ἀνεβοῦν κι ἄλλο--ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!! ῾Η ἀδιαφορία μας, ἡ ἀπομόνωση καί ἡ σιωπή τῶν "μμε" εἶναι ἡ καλλίτερη καί ἀποτελεσματικότερη ἀντιμετώπηση τῆς ΧΑ.

  6. Βασίλης Β. avatar
    Βασίλης Β. 05/06/2014 00:50:19

    Η καλύτερη αντιμετώπιση της χρυσής αυγής σύμφωνα με ορισμένους υπερ-εγκέφαλους όποτε προκύπτει το ερώτημα, είναι να αντιγράψουμε ουσιαστικά την ατζέντα τους και να γίνουμε σαν τα μούτρα τους απλά χωρίς το ναζιστικό υπόβαθρό τους, για το ξεκάρφωμα. Έτσι εννοούν μερικοί την «αντιμετώπιση». Αν θέλετε να αντιμετωπίσετε τους ψηφοφόρους των φασιστών μας λένε, καλύψτε τις κοινωνικές τους ανησυχίες με ρυθμούς και μεθοδολογία χρυσής αυγής τύπου “ότι δεν λύνεται κόβεται”. Δεν το ξέραμε να κάνουμε το ίδιο και με τους ακροαριστερούς, να αφουγκραστούμε τους καημούς τους και να τους πάμε πάσο για να ηρεμήσουν. Μα μπροστά στα μάτια μας να είναι η λύση τόσο καιρό κι εμείς να μη την βλέπουμε..

  7. Tassos avatar
    Tassos 05/06/2014 09:12:51

    Οσοι ψηφίζουν ΧΑ, οι μπαμπάδες τους (ή και οι ίδιοι) ήταν χουντικοί επί επταετίας και από το φτύσιμο και την κοινωνική απομόνωση που φάγαν στον περίγυρό τους τους δημιουργήθηκαν κόμπλεξ και τώρα βρήκαν ευκαιρία...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Tassos 05/06/2014 09:15:38

      Αυτό δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ Tassos 05/06/2014 09:53:15

      Τασσούλη, εκτός από εμπαθής είσαι και ...κοινωνιολόγος;! Μην αρχίζεις από μπαμπάδες γιατί θα τελειώσουμε αλλού(και δεν θα το ήθελες).

      • Tassos avatar
        Tassos @ πΔπ 05/06/2014 11:03:14

        Ντρέπεσαι? Ο δικός μου πάντως ήταν προπηλακισθείς από τους χουνταίους.

        • πΔπ avatar
          πΔπ @ Tassos 05/06/2014 15:36:19

          Τασσούλη, κρίνοντας από το επίπεδό σου(παράγωγο ίσως της ανατροφής σου), για να προπηλακίσουν τον πατέρα σου οι Χουνταίοι ή εγκληματίας του Κοινού Ποινικού Δικαίου ήταν ή μας λες ψέματα!

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Tassos 05/06/2014 11:14:56

      Μήπως δεν είναι έτσι ακριβώς, αλλά πρόκειται (και) για άτομα, που αγωνίστηκαν για την αποκατάσταση της δημοκρατίας και τώρα απογοητεύτηκαν οικτρά; Μήπως θα ήταν καλύτερα να άφηνες στην άκρη του μπαμπάδες, όπως σωστά σου γράφει και ο πΔτ;

  8. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 05/06/2014 11:19:52

    έλεγα από την αρχή ότι οι μέθδοι αντιμετώπισης της χα θα πρέπει να είναι ανεπάισθητοι, που έλεγε και ο καβάφης. τα χρησιμοποιηθέντα μέσα όχι μόνο δεν την απαξίωσαν στα μάτια του κόσμου αλλά τουναντίον την ενδυναμωσαν, διότι Η ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΩΣ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΗ από την οποιαδήποτε αποστροφή στην συμπεριφορά τους, η οποία σημειωτέον χρήζει ψυχολογικής ανάλυσης. κάντε σύγκριση του τι ασιθάνεται ο κόσμος όταν τον υπερφορολογούν και ταυτόχρονα τον κάνουν ποινικό αν δεν πληρώνει τις μαφιόζικες απαιτήσεις της κρατικής κλεπτοκρατίας με τις αέναες ηθικολογίες περί ναζισμού. όχι ότι δεν έιναι σοβαρά αυτά, και δεν γίνεται έτσι, ο κόσμος ενδιαφέρεται για το ΤΩΡΑ και για το μέλλον του, όχι αν το μιχαλοχίτλερ χαιρετά ή όχι ναζιστικά. είναι 'αλλο θέμα αν έιναι επικίνδυνοι, που είναι γιατί διασπείρουν την κουλτούρα της αυθαιρεσίας και του ολοκληρωτισμού. αλλά για αναρωτηθείτε, δεν είναι αυθαιρεσία να σου παίρνουν το σπίτι με παρανομη, μαφιόζικη υπεροφορολόγηση; δεν είναι ολοκληρωτισμός νεωτερικής κοπής να σε βρίζουν από το πρωϊ μεχρι το βράδυ ως τεμπέλη, κλέφτη,κλπ; επειδή είσαι έλληνας; αυτά βλέπει ο κόσμος και ψηφίζει χα, γι' αυτό βγείτε ταχιστα από τα κουκούλια της ξαναβρείτε την κοινή λογική γιατί αλλοιώς θα τουςνπάτε στα 20%...

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Νίκος Αργεάδης 05/06/2014 11:22:01

      "βγείτε ταχιστα από τα κουκούλια της..." του αυτοδίκαιου και της αυτισχύος...

  9. Μαρκος2 avatar
    Μαρκος2 05/06/2014 15:14:38

    τρομερή εντύπωση μου κάνει η απουσία αντίδρασης στο "σκάσε ρε"... Γιατί δεν τον έβαλαν στη θέση του το φασίστα;;;;;

  10. πολίτης avatar
    πολίτης 05/06/2014 18:27:11

    Αυτοί που κάνουν δουλειές με τους νονούς της νύχτας, περηφανεύονται γιατί προτείνουν σε Έλληνες μόνο- το τυράκι- δουλειά στο λιμάνι με 20 ευρώ για λογαρισμό των εφοπλιστών, αυτοί που υποστήριξαν ένθερμα μέσα στο κοινοβούλιο κάθε νομοσχέδιο που εξυπηρετούσε τα εφοπλιστικά συμφέροντα, πρόβαλλαν εμπόδια σε περιπτώσεις φοροδιαφυγής πχ λίστα Λαγκάρντ, δεν καταψήφισαν ή απείχαν σε οποιοδήποτε νομοσχέδιο γκρέμιζε τις εργασιακές σχέσεις και τι άλλο να πρωτοθυμηθώ, είναι το αντισυστημικό κόμμα που θα σώσει την Ελλάδα; Αυτοί είναι το πιο μακρύ χέρι του συστήματος. Υπηρέτες αφεντάδων που κρατάνε δήθεν τη σημαία ντροπιάζοντας τις αξίες του ελληνισμού, με γελοίες αναπαραστάσεις αγώνων, παριστάνοντας με τις μπυροκοιλιές τους τα κακέκτυπα αρχαίων Σπαρτιατών υποθέτω, πιθηκίζοντας, χωρίς να έχουν ιδέα τι σήμαινε αρχαία Σπάρτη. Οι ψηφοφόροι τους θα πρέπει να πάρουν χαμπάρι ότι όχι μόνο δεν πρόκειται να τους υπερασπιστούν από τις αδικίες που έχουν υποστεί, αλλά ότι οι μελαμψοί είναι απλά προθέρμανση. Μετά έρχεται η δική τους σειρά.

    • παπαδοπουλος ηλίας avatar
      παπαδοπουλος ηλίας @ πολίτης 05/06/2014 22:27:50

      Δηλαδή, η ΧΑ φταίει για τους ανέργους ? η ΧΑ καθορίζει τους μισθούς και τα μεροκάματα? η Χα φταίει που δεν άνοιξαν οι διάφορες λίστες φοροφυγάδων? για τα αντεργατικά νομοσχέδια φταίει η ΧΑ που δεν τα καταψήφισε και όχι αυτοί που τα ψήφισαν? Μου αρέσει ο τρόπος που "σκέφτεσαι"!!!

      • my way avatar
        my way @ παπαδοπουλος ηλίας 05/06/2014 22:42:29

        Η Χ.Α φταίει για την παραστρατιωτική οργάνωση, τα τάγματα εφόδου, τα ναζιστικά σύμβολα, το ναζιστικό χαιρετισμό. Για το στα ελληνικά αποδοθέν, από τον ίδιο τον αρχηγίσκο της, "Sieg Heil", στην πόρτα της ΓΑΔΑ. Δεν μου αρέσει καθόλου, ο τρόπος που "σκέφτεσαι".

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ παπαδοπουλος ηλίας 05/06/2014 23:31:23

        Μια χαρά φταίει, όταν στις πορείες δε συμμετέχει, αλλά δίνει ένα χεράκι βοήθειας στο μπερτάκι των οργάνων σε διαδηλωτές. Και μην ακούσω για μπαχαλάκηδες, μιλάμε για απλό κόσμο σε ειρηνικές διαμαρτυρίες. Η σιωπή και η αποχή είναι συναίνεση. Λυπάμαι που δε σου αρέσει ο τρόπος που σκέφτομαι...τουλάχιστον σκέφτομαι..

  11. πολίτης avatar
    πολίτης 06/06/2014 07:25:48

    Η απάντησή μου απευθύνεται στον φίλο Ηλία.

  12. ™Ã̽¿¼¿Â À¿»¯Ä·Â avatar
    ™Ã̽¿¼¿Â À¿»¯Ä·Â 06/06/2014 09:27:00

    "Zωγράφισαν" ένα καταστατικό οι μελανοί χρυσαυγίτες κομμένο ραμμένο στα μέτρα του "εγκρίνεται νόμιμα" από τον Άρειο Πάγο και προχώρησαν σε μια "τύποις" νόμιμη δημιουργία πολιτικής οργάνωσης... Όμως πίσω από αυτή την νόμιμη "μόστρα" ο φασιστικός νεοναζί πυρήνας επιδίδεται σε ένα παραστρατιωτικό μόρφωμα με πολεμικά όπλα και εκπαιδευτικές ασκήσεις σκοποβολής, έτοιμοι για δράση και για "πάν" ενδεχόμενο. 1% πριν τέσσερα χρόνια και σήμερα 9,36%... Ασυγχώρητη καταισχύνη για το εκλογικό αυτό σώμα, που τους έστειλε να "μαγαρίζουνε" συνεχώς το ελληνικό κοινοβούλιο…..οι Μιχαλολιάκοι, οι Παπάδες, οι Κασιδιάρηδες, οι Λαγοί και όλο αυτό το φασιστικό σκυλολόι. Αίσχος και ντροπή. Γίναμε ο περίγελος της Ευρώπης και όλου του πολιτισμένου δημοκρατικού κόσμου... Η χειρότερη και απεχθέστερη φασιστική οργάνωση που δεν την δέχονται πουθενά για ένταξη......και πολιτική συνύπαρξη στο Ευρωκοινοβούλιο Μπράβο μας ορέ Έλληνες...

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ ™Ã̽¿¼¿Â À¿»¯Ä·Â 06/06/2014 11:10:59

      "Ασυγχώρητη καταισχύνη για το εκλογικό αυτό σώμα, που τους έστειλε να "μαγαρίζουνε" συνεχώς το ελληνικό κοινοβούλιο….." ... που το τίμησαν και τιμούν με την παρουσία τους αυτοί που επί 40 χρόνια λεηλατούν την χώρα και κατάντησαν τον πληθυσμό της ζητιάνο!! Μ' αυτά τα μυαλά, δεν μού κάνει εντύπωση που φθάσαμε εδώ που φθάσαμε.

      • ™Ã̽¿¼¿Â À¿»¯Ä·Â avatar
        ™Ã̽¿¼¿Â À¿»¯Ä·Â @ Επισκέπτης 06/06/2014 11:43:40

        Με "στρογγυλέματα" και χρυσαυγίτικα "επιδαψιλεύματα" δεν πάμε πουθενά.... "επισκέπτης.." Η Χούντα το 67 ανέκοψε τη δημοκρατική πορεία της Χώρας και το πισωγύρισμα, ήτανε δύο χαμένες γενιές. Χρονικά δηλαδή κάτι το αντιστρόφως ανάλογο. Και που έχουμε σήμερα μια δημοκρατική εξελεγκτική πορεία, είναι ένα μεγάλο κατόρθωμα. Τους νεοναζί και αυτούς που στοχεύουν στην κατάργηση του "Habeas corpus" (όπως ακριβώς με την αρχή της Χιτλερικής περιόδου στην τότε Γερμανία),θα τους ΑΠΟΤΡΕΨΟΥΜΕ πάση θυσία και βάλτε το αυτό καλά στο μυαλό σας...