05/04/2009 23:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Φαν» της Ντόρας ο … Ομπάμα


_____________________________________________________________________________________________
Μόνο αυτό έλειπε για να συμπληρωθεί η εικόνα. Όπως μας ενημέρωσε το βράδυ το Mega (καλά πληροφορημένο ασφαλώς) μόλις ο Ομπάμα συνάντησε τον Καραμανλή του είπε: «Είμαι φανατικός θαυμαστής της Ντόρας Μπακογιάννη».

Πανηγυρίζει λοιπόν απόψε η Αγία Οικογένεια. Κερνάνε σαμπάνιες στην οδό Αραβαντινού, όπως πληροφορούμε.

Και γιατί άλλωστε να μην είναι «φαν» την Ντόρας ο Μπάρακ; Που θα βρουν καλύτερο σέρβις οι Σύμμαχοι;

Πληροφορηθήκαμε επίσης ότι ο πρόεδρος των ΗΠΑ ήταν πολύ καλά διαβασμένος για τα ελληνοαμερικανικά και μόλις είδε τον Βαγγέλη Μεϊμαράκη, του είπε: «Και σένα σε ξέρω».

Σαν του έλεγε δηλαδή «αν τολμάς μην αγοράσεις F16»

Η τραγωδία «αλλά Ομπάμα» της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής συμπληρώνεται με όσα βάζουν το Μαξίμου και το ΥΠΕΞ τους απεσταλμένους των μήντια στην Πράγα και το Στρασβούργο να λένε. Ο, τι δηλαδή η συνάντηση Ομπάμα - Καραμανλή πήγε ... καλά και ότι, σε αντίθεση με τον Μπους, ο νέος Αμερικανός πρόεδρος παρουσιάσθηκε με ποιο «στρογγυλεμένες θέσεις» στο θέμα των Σκοπίων και των ρωσικών αγωγών. Δεν μας πίεσε δηλαδή αφόρητα, όπως εκείνος ο Μπους.

Αλλά πάλι τα μήντια έρχονται δεύτερα και καταϊδρωμένα. Όπως επισημάναμε εγκαίρως στα κομμάτια μας με θέμα τον Ομπάμα και το «Re - branding America» από δω και στο εξής οι σύμμαχοι θα μας ειδοποιούν να κάνουμε πρώτα ντους.

Και το χειρότερο είναι ότι θα το κάνουν μέσω Τουρκίας !!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/04/2009 23:54:46

    marketing σε καιρό ύφεσης. Ρε _αμώ το...

  2. donaE avatar
    donaE 05/04/2009 23:56:20

    Το ονειρο γινεται εφιαλτης.

  3. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 05/04/2009 23:59:51

    :-)

    ...μου αρέσει που πανηγυρίζει η Αγία Οικογένεια και οι εγχώριοι πάτρωνες (σπόνσορες) τους, έχουν μείνει στην δεκαετία του 1950 - 1960 που οι πρεσβείες έδιναν το δαχτυλίδι του Πρωθυπουργού…
    Άλλη μία δήλωση υπέρ της Ντόρας να κάνουν οι ΗΠΑ και την βλέπω …τρίτη στην κούρσα της διαδοχής

    χαχαχαχα

  4. Lavazza avatar
    Lavazza 06/04/2009 00:04:40

    Του Ομπαμα του αρέσει η Ντόρα αλλά με τον ΓΑΠ τον βλέπω "κώλο και βρακί"...

  5. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 06/04/2009 00:43:49

    @7. Anonymous
    Τι ακριβώς έχετε υπόψη σας με τα περί ''αναστροφής του οθωμανικού''; Κατά μία έννοια, μπορεί να θεωρηθεί ως ''αλλαξοκ---'', και ίσως παραξηγηθείτε από διάφορους κακόβουλους... Μάλλον μιλάτε μεταφορικά, γιατί το να μας κάνει ''οθωμανικό'' η Ντόρα το βρίσκω κομμάτι δύσκολο... Αλλά που να ξέρει κανείς...
    Πάντως, συμφωνώ μαζί σας ότι η Ντορούλα είναι παράρτημα του Σόρος, ενώ ο ΓΑΠ στον οποίο ελπίζετε δεν έχει καμία σχέση μαζί του. Το γεγονός ότι διατηρεί άριστες σχέσεις με δεκάδες ΜΚΟ (πλείστες όσες εκ των οποίων στήριζε με χρήματα των Ελλήνων φορολογουμένων τον καιρό που ήταν υπουργός) και μεγάλο μέρος τους χρηματοδοτούνται άμεσα από την ''Ανοικτή Κοινωνία'' του Σόρος, είναι απλώς στάχτη στα μάτια...

  6. Orestios avatar
    Orestios 06/04/2009 00:46:20

    Τον GAP τον ξέρει άραγε? Ή πάλι στο φτύσιμο?

  7. Αλέξης avatar
    Αλέξης 06/04/2009 00:59:18

    Την πληροφορία στην Σπυράκη την έδωσε ο Καραμανλής ή μήπως ο ίδιος ο Obama?

  8. apostolos34s avatar
    apostolos34s 06/04/2009 02:35:08

    Η Ντόρα δεν πρόκειται να γίνει ποτέ Πρωθυπουργός και για τον ΓΑΠ ακόμη διατηρώ αμφιβολίες. Οι δημοσκοπήσεις και τα +5 από τη ΝΔ δεν μου λένε τίποτα- ούτε σε σας θα έπρεπε να λένε. Το "Ανήκομεν στη Δύση" παραμένει κυρίαρχο δόγμα και αυτοί που παίρνουν αποφάσεις για το μέλλον της Πατρίδας έχουν τακιμιάσει εδώ και δεκαετίες με τον "σκληρό πυρήνα" της ΕΕ, δηλαδή τον Γαλλογερμανικό Αξονα, στον οποίο εσχάτως (σ.σ. για όποιον δεν περιμένει να ενημερωθεί από το ΜΕΓΚΑ και τα ..."σούπερ μάρκετ- εφημερίδες" του Σαββατοκύριακου)δείχνει να προσχωρεί και το Λονδίνο.
    Ο Καραμανλής "έκανε δουλειά" (βλ. Αγωγούς, ΟΤΕ, λιμάνια κ.λ.π.) ωστόσο έχει "καεί" και πάμε για άλλα- που ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι.
    Υπάρχει ένας "αόρατος σύνδεσμος" όλων των πρωθυπουργών από το '74 και μετά. Αυτός που παραδίδει τη σκυτάλη. Καραμανλής-Παπανδρέου-Σημίτης-Καραμανλής Jr, κινήθηκαν ευρωπαϊκά και όχι αμερικανικά. Μοναδική εξαίρεση ο Μητσοτάκης που ανέλαβε αφού πρώτα έγινε της ανωμαλίας (σκάνδαλο Κοσκωτά κ.λ.π.), ωστόσο δεν φτούρησε πολύ και έφυγε άρον αρον.
    Ο "Γκαντέμης" πρόλαβε να αναγνωρίσει το κράτος του Ισραήλ και να "καρφώσει" τον Μιλόσεβιτς και τον Στήβεν Λάλας στους Αμερικανούς, τουτέστιν να κάνει τη "βρωμοδουλειά" στα Βαλκάνια, ωστόσο τιμωρήθηκε, με τον πιο ειρωνικό τρόπο-εκδίκηση: την πολιτική νεκρανάσταση του Ανδρέα Παπανδρέου.
    Και μερικές επισημάνσεις - τροφές για σκέψη:
    1) Ο "μπαρμα-Θωμάς" Ομπάμα γιατί έχει ξεχάσει τη λέξη Κόσοβο;
    2) Γερμανοί και Γάλλοι γιατί έχουν αγαπήσει τελευταία τους Σέρβους;
    3) Τους τελευταίους γιατί έχουν αρχίσει να τους "ερωτεύονται" και οι Βρετανοί;
    4) Το Λονδίνο τι διάολο θέλει να πετύχει με τις συνομιλίες που έχει αρχίσει με Χαμάς και Χεζμπολάχ;
    5) Εμείς για να βοηθήσουν στην τρομοκρατία γιατί φωνάξαμε την "Σκότλαντ Γιάρντ" και όχι το FBI και γιατί οι Βρετανοι ανταποκρίθηκαν ασμένως;
    6) Πως εξηγείται ότι ο Σαμαράς από "πεθαμένος" πολιτικά αρχίζει να "γκελάρει" ξανά ως αυριανός δελφίνος και να μπαίνει στα γκάλοπ. Μην ανησυχείτε και όταν θέλουν κάποιοι να "αναστήσουν" κάποιον κάνουν και "θαύματα". Σε παίρνουν αποτυχημένο αρχηγό κόμματος (βλ. Κωστή Στεφανόπουλο-ΔΗΑΝΑ) και εκεί που δεν βλέπεις το όνομά σου, ούτε σε μονόστηλο, έρχεται μια μέρα που γίνεσαι πρόεδρος Δημοκρατίας, κάνεις 10 χρόνια θητεία και βγαίνεις και δημοφιλέστερος έλληνας πολιτικός....

  9. apostolos34s avatar
    apostolos34s 06/04/2009 02:37:50

    Αδέλφια συγνώμη αλλά απόψε με έπιασε έξαψη να γράψω ιντριγκαδόρικα για να ερεθίσω ...εγκεφάλους και ψυχές. Όποιος/α θέλει ξεκάθαρη και πλέρια ενημέρωση ας βλέπει ΜΕΓΚΑ-ΑΝΤΕΝΝΑ-ΑΛΤΕΡ, ας ακουει Τραγκα-Σπυράκη-Χατζηνικολάου και ας διαβάζει Παπαχελά και Πρετεντέρη...χα....χα...χα..
    Πολύ καλό έ; Που να πω και αυτό με τον Τοτό....

  10. Lavazza avatar
    Lavazza 06/04/2009 02:44:43

    @Ανώνυμε 7

    ενώ ο ΓΑΠ διέπρεψε όταν "τον χόρεψαν" ζεϊμπέκικο οι Τούρκοι στο ταψί...

  11. Lavazza avatar
    Lavazza 06/04/2009 02:56:48

    Στο πρόγραμμα του Ομπάμα στην Τουρκια προβλέπεται:

    "Όπως αναμένεται θα συνομιλήσει ακόμα με φοιτητές και θα επισκεφθεί διάφορες ιστορικές τοποθεσίες".

    Ποιές είναι βρε παιδιά αυτές οι "ιστορικές τοποθεσίες" της Τουρκίας;;;

  12. Κανείς avatar
    Κανείς 06/04/2009 03:23:13

    Φακτορες, θα κανετε αναρτησεις για το επος των οχυρων του Ρουπελ στις 6 Μαϊου του 1941;

  13. anetos avatar
    anetos 06/04/2009 08:46:41

    κραταμε αυτο "Και γιατί άλλωστε να μην είναι «φαν» την Ντόρας ο Μπάρακ; Που θα βρουν καλύτερο σέρβις οι Σύμμαχοι;" ...αλλα επρεπε να το πει στη χωρα που εχει τοσο ψηλο αντιαμερικανισμο ? δεν την εκαψε ?

  14. anetos avatar
    anetos 06/04/2009 08:55:26

    @11 apostolos34s δεν εχεις καθολου αδικο ... μηπως η Τουρκια εχει μεγαλη "σημασια" για ΗΠΑ αλλα η ελλαδα και τα βαλκανια αρχιζουν να εχουν το ιδιο για την ΕΕ .Σιγα σιγα αρχιζει μια διακριση δυο απολυτα ξεχωριστων κοσμων με ορια στην περιοχη μας ? Μηπως το ΝΑΤΟ ειναι στην αρχη του τελους του για αυτο και η εισοδος της Γαλλιας ? ......

  15. Hase avatar
    Hase 06/04/2009 09:42:00

    Αν η Ντορα ειναι του Ομπαμα φαν, τοτε τον Καραμανλη θα τον φαν.

  16. leon avatar
    leon 06/04/2009 09:45:11

    Σιγουρες πηγες αναφερουν πως η πρωτη φραση που ειπε ο καταλληλοτερος στον μαυρουκο μολις συναντηθηκαν ηταν: Δεν σε βλεπω μπροστα μου απο την κουραση...

  17. leon avatar
    leon 06/04/2009 10:07:30

    Αυτο που επιασαν οι καμερες απο την συναντηση Ομπαμα - Καραμανλη δειχνουν την πορεια που θα παρει ο καταλληλοτερος.
    2 φορες τον αποκαλεσε "President" ενω θα επρεπε να τον αποκαλει "Prime Minister". Δεν υπαρχει κανενας λογος να υποβαθμιστει η νοημοσυνη του μαυρουκου καθως τον ορο τον γνωριζει πολυ καλα (και ας μην εχουν πρωθυπουργο στην Αμερικη) απο τον φιλαρακο του τον Μπραουν. Ετσι λοιπον το μονο που μενει στον καταλληλοτερο ειναι να μεινει προεδρος (της ΝΔ η της λεσχης Play Station δεν εχει σημασια).

  18. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 06/04/2009 10:18:07

    Τζουμ τριαλαρο,λαρι,λαρο.
    Αυτο μου ηλθε αυθορμητα,οταν διαβασα μερικα σχολια σημερα.Αυτα που ελεγε καποιος χαρακτηρας του Καραγκιοζη.Τερας εξυπναδας.
    Ωστε ακομα βαυκαλιζεσθε οτι και καλα μπορουμε να καουμε τι εναντιον της Αμερικης;
    Να της αμολυσουμε κανενα ...πυραυλο,δικην Μαρουδα;
    Αλλα απ ο,τι ξερω,εμεις εδω,ουτε καν τους φασιολους τους εκπερδιστες δεν διαθετομεν πια,αφου τους φερνουμε απο τα περατα του κοσμου,οποτε τι σκουζετε;
    Να κανετε το Σταυρο σας,να μη σας ελθει κανα σκαμπιλι απο τους γιανκηδες,γιατι ειναι πολυ χοντρα τα χερια τους.Και πολυ μακρυα η μνημη τους.
    Για πατε να ρωτησετε κανεναν στη Βαγδατη να σας πει.Η στο Βελιγραδι.
    Αφηστε λοιπον τις φωνες και τις μπαρουφες και προσγειωθειτε,γιατι τον γελωτα προκαλειτε,οταν ζητατε απο τους πρωθυπουργους,να αναμετρηθουν με τους Μαφιοζους.Που μπορει σαν ιδιωτες ,ενας ενας,να ειναι Αμερικανακια,αλλα ολοι μαζι,ειναι ο διαβολος μεταμορφωμενος.Που δε συγχωρει τιποτα.

  19. Keep Talking avatar
    Keep Talking 06/04/2009 10:25:33

    Τα πραγματα ειναι απλα και δεν εχυν να κανουν με την πολιτικη

    Ειναι λογικο να ειναι φαν της Ντορας ο Ομπαμα αφου αποδεδειγμενα του αρεσουν οι ψηλες μελαχροινες ( βλεπε Μισελ). Πως θα ηταν φαν του ΚΚ αφου ειναι κοντουλης και στρουμπουλουλης;

    Μια κοντη και καστανη :(

  20. maria avatar
    maria 06/04/2009 13:06:54

    Γιατί δεν το λένε ευθαρσώς όλοι οι φαν και μη πως ταιριάζουν ιδεολογικά στα κλάμπς που ανήκουν; ας αφήσουν κατά μέρος τις γοητείες και τους θαυμασμούς.

  21. Ηellenic avatar
    Ηellenic 06/04/2009 14:21:42

    23-Προβοκατωρ-Η Κυβερνηση εχει το πανω χερι εαν θελει να το εχει, καθως αντλει τη δυναμη της απο τον λαο, ελεγχει τα σωματα ασφαλειας τις Ενοπλες Δυναμεις και τις Μυστικες Υπηρεσιες. Η Ελλαδα σαν χωρα που μετεχει στις Ευρωπαικες συμμαχιες, οφειλει και διασφαλιζει τα εργαλεια εκεινα που της επιτρεπουν να ασκει κυριαρχια, ισοτιμη συμμετοχη και προσβαση σε τεχνολογια αιχμης οπλικων συστηματων,οπως υποψηφιο Eurofighter η ισαξιο, πυραυλοι Scalp-Eg σε Mirage 2000-5, και επισης Scalp-Naval μεγαλου βεληνεκους σε φρεγατα Fremm. Eπισης εχει τη δυνατοτητα να αποκτησει εαν χρειαστει S-400 απο Ρωσια.

  22. apostolos34s avatar
    apostolos34s 06/04/2009 20:52:03

    @ Προβοκατωρ

    Αγαπητέ, κάποιοι όπως εγω είμαστε απλά πατριώτες (νέτα σκέτα, χωρίς πολλές φιοριτούρες) που σε απλά ελληνικά σημαίνει, σταθερότητα, ψυχραιμία, σεμνότητα και περηφάνεια. Ούτε με "το όπλο παραπόδα", είμαστε, ούτε όμως και με το "σφάξε με πασά μου να αγιάσω".
    Αγαπάμε την ειρήνη και δεν έχουμε ονειρόξεις για "επανάκτηση των χαμένων πατρίδων", αλλά και δεν παραχωρούμε σπιθαμή από την εδαφική μας ακεραιότητα. Επομένως στις αναλύσεις μας καλό είναι να κυριαρχεί η λογική και ο ρεαλισμός. Ούτε στο 1823, ούτε στο 1897, ούτε στο 1922 βρισκόμαστε. Είμαστε μέλος της Ευροζώνης και του ΝΑΤΟ, με το υψηλότερο ΑΕΠ στην νοτιανατολική Ευρώπη και παρά τα όποια προβλήματά μας, με κοινωνική, θρησκευτική, εθνική και οικονομική συνοχή που οι γείτονες μας, ούτε μπορούν να την ονειρευτούν.
    Επομένως, καλώς δεν λειτουργούμε ως "Μεγαλέξανδροι", αλλά γιατί πρέπει να σκεφτόμαστε ως "Χατζηαβάτηδες";

  23. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/04/2009 23:54:35

    Απόστολε, αναζητώ τον αόρατο σύνδεσμο στη σημερινή συγκυρία .
    Από πολιτική διαίσθηση και όχι ευσεβή πόθο δεν θεωρώ τελειωμένο τον ΚΚ.
    Συμφωνώ απόλυτα : Ντόρα ποτέ - ΓΑΠ πιθανόν.
    Σαμαράς συναρτάται με το αν το μητσοτακέικο θα χάσει τη στήριξη του συγκεκριμένου καρτέλ.

  24. apostolos34s avatar
    apostolos34s 07/04/2009 00:23:14

    Προφήτη, πάντα δίδω ιδιαίτερα βάρος στη κρίση σου. Ενδεχομένως να έχεις δίκιο, ο Κ.Κ. Jr ίσως δεν έχει "τελειώσει" ακόμη, αλλά σε κάθε περίπτωση κάτι προετοιμάζεται και ίσως ο ΓΑΠ απλά είναι η παρένθεση. Να βγει απλά για να πέσει μέχρι το εγχώριο σύστημα (ελίτ) να κερδίσει χρόνο.
    Ο Σαμαράς έχει άλλες "ευλογίες" που ξεπερνούν κατά πολύ τη δυναμική της "Αγίας Οικογένειας". Παρά το λυσσαλέο πόλεμο δεν "κάηκε". Υποχώρησε μεν, όντως έμεινε πίσω, αλλά δεν "αποτεφρώθηκε". Την δουλειά πάντως πρόλαβε να την κάνει, αφού χωρίς τη "θυσία" του σήμερα δεν θα υπήρχε καν Σερβία και τα Σκόπια θα ήταν μέλος του ΝΑΤΟ (ίσως και της Ε.Ε.) ως "Μακεδονία" εδώ και μια 10ετία.
    Μικρός τόπος είμαστε Προφήτη, με λίγη αβάντα και διασκευή, η χθεσινή "Ντόλυ" γίνεται "καταλληλότερος" και ο χθεσινός "προδότης" μπορεί να γίνει αυριανός πρωθυπουργός.

  25. apostolos34s avatar
    apostolos34s 07/04/2009 00:25:07

    @ Προφήτη κάτι άσχετο: Δεν γελάς με τα εγχώρια "γιουσουφάκια" και τους "χατζηαβάτηδες"; Τουλάχιστον ρε παιδί μου να 'χαμε "Κοτζαμπάσηδες" και "Μπέηδες", αυτοί ναι, θα είχαν και ένα κύρος...χα....χα....χα...
    Γεννιέσαι ρε γαμώτο Έλληνας (σ.σ. όχι Νεο-Έλληνας) δεν γίνεσαι...

  26. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/04/2009 02:08:29

    Απόστολε, δεν παύει να με εκπλήσσει αυτή η απροκάλυπτη ξενοδουλεία. Για πόσα λεφτά ρε γαμώτο ;
    Τις περισσότερες φορές δεν μπορώ να γελάσω με τα γιουσουφάκια.
    Παλιά ναι, ο ραγιαδισμός τους γινόταν γελοιότητα.
    Τώρα είναι επικίνδυνοι διότι έχουν μεγαλώσει 2 γενιές χωρίς ελληνική παιδεία, οι οποίες δεν μπορούν να αναγνωρίσουν τι διακυβεύεται.
    Εδώ παραλίγο η Ρεπούση να γίνει επίσημη κρατική εκδοχή. Χωρίς ο κίνδυνος να έχει εκλείψει.

    Είχα παλιά διαβάσει μια εκτίμηση των Αμερικανών, η οποία υποτίθεται προέκυπτε από την εμπειρία τους σαν πολυπολιτισμικό "χωνευτήρι", που έδινε αισιοδοξία, ότι "οι λαοί με ιστορία (Εβραίοι, Έλληνες, Κινέζοι, Ινδοί) δεν αφομοιώνονται(αλλοιώνονται)".
    Φοβάμαι ισχύει μόνο για τους Εβραίους .

  27. apostolos34s avatar
    apostolos34s 07/04/2009 06:51:45

    Προφήτη, ανέβα και χαμογέλα. "Πάντα ολίγοι είμαστε", που έλεγε και ο Στρατηγός Μακρυγιάννης και επ' ευκαιρία στον θυμίζω:
    «Εκεί πού 'φκιανα τις θέσεις στους Μύλους, ήρθε ο Ντερνύς να με ιδεί: Μου λέγει:
    »- Τι κάνεις αυτού; Αυτές οι θέσες είναι αδύνατες· τι πόλεμο θα κάνετε με τον Μπραΐμη αυτού;
    »Του λέγω:
    »- Είναι αδύνατες οι θέσες κι εμείς. Όμως είναι δυνατός ο Θεός που μας προστατεύει, και θα δείξομε την τύχη μας σ’αυτές τις θέσες τις αδύνατες. Κι αν είμαστε ολίγοι στο πλήθος του Μπραΐμη, παρηγοριόμαστε μ’έναν τρόπο· ότι η τύχη μας έχει τους Έλληνες πάντοτε ολίγους. Ότι αρχή και τέλος παλαιόθε και ως τώρα, όλα τα θεριά πολεμούν να μας φάνε και δεν μπορούνε. Τρώνε από μας και μένει και μαγιά. Και οι ολίγοι αποφασίζουν να πεθάνουν. Και όταν κάνουν αυτήνη την απόφαση, λίγες φορές χάνουν και πολλές κερδαίνουν. Η θέση όπου είμαστε σήμερα εδώ είναι τοιούτη. Και θα ιδούμε την τύχη μας οι αδύνατοι με τους δυνατούς.
    »- Τρε μπιεν, λέγει κι αναχώρησε ο ναύαρχος» (Β' 169).

    Επίσης να αισιοδοξείς για "Τα ελληνάκια του εξωτερικού" που μας δείχνουν το δρόμο. Ρίξε εδώ μια ματιά

    http://infognomonpolitics.blogspot.com/2009/04/blog-post_1659.html