#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2010 18:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φανταστείτε να έßλεπε αυτήν την φωτογραφία ο OLI REN



Ερώτηση: Σε ποιόν πόλεµο έµεινε ανάπηρος και τι ßαθµό αναπηρίας έχει ώστε το Ελληνικό Κράτος να του δικαιολογεί αδασµολόγητο αυτοκίνητο µε τελική ταχύτητα 300+ χλµ./ώρα;;;

 ΗΜΑΡΤΟΝ.............

ΓΚ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/05/2010 18:40:27

    Ελλαδάρα Ολέ!!!
    Να στείλουμε τη φωτό στο Φόκους και στη Μπίλντ. Και στον Τρισέ.

  2. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 03/05/2010 18:40:45

    Maybe he was American veteran to ride Corvette.......

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Tassos Karras 03/05/2010 19:01:30

      Φίλε Τάσσο, γράφε ελληνικά.
      Τα αγγλικά σου είναι σαν τα δικά μου τα σουαχίλι.

      • Tassos Karras avatar
        Tassos Karras @ Strange Attractor 03/05/2010 22:59:26

        why you get bothered from my english ciko??

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 03/05/2010 23:40:00

        Διότι είναι σαν να τα βγάζεις από τη μετάφραση του Γκουγκλ!

  3. TopGunZ avatar
    TopGunZ 03/05/2010 18:42:19

    Αρκετά πολυφορεμένη η φωτό. Τι ψάχνεις... Εδώ μπορείς να πάρεις τριτεκνικό αμάξι με... 2 θέσεις. Συνολικά.

    Το δε κορυφαίο είναι το παιχνίδι με τους ανάπηρους, που εκτός του ότι έχουν πολύ λιγότερες απαλλαγές, έχουν πιο αυστηρούς όρους, όπως το να βρίσκονται πάντα μέσα στο αμάξι όταν αυτό κινείται, επειδή την απαλλαγή την πήρε για να εξυπηρετηθεί: δλδ ο σχεδόν κατάκοιτος πρέπει να πάει βόλτα στο συνεργείο όταν θέλει συντήρηση, να τον τραβολογάει μαζί της η κόρη του αν χρειαστεί να πάει να βρει κάποια φάρμακα, ε, ας του κάνουμε και ένα μπάνιο αν θέλουμε να το πλύνουμε το ρημάδι!

  4. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/05/2010 18:55:18

    Στον πόλεμο των λουλουδιών στην παραλιακή. Τον χτύπησε παγάκι..

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/05/2010 18:58:44

      Μπορεί να τράκαρε τη Φεράρι του όταν βγήκε εξοδούχος για καμιά 15αριά βδομάδες από τη ναυτική βάση που πήγε να υπηρετήσει στα 30 του...

  5. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 03/05/2010 19:01:33

    Αμα ήταν ανάπηρος, δε θα xρειαζόταν γκομενοπαγίδα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Κώστας Θ. 03/05/2010 19:08:43

      Κοίτα, μόνο που από τόσα αυτοκίνητα σε τέτοια κυβικά, αυτός διάλεξε το Αμερικάνικο με τα σουστόφυλλα, ε, κάποια διανοητική αναπηρία θα την έχει...

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ TopGunZ 03/05/2010 19:29:31

        Πολύ καλό!!

    • zonitis avatar
      zonitis @ Κώστας Θ. 04/05/2010 00:03:22

      Ισα, ισα. Τοτε τη χρειαζεσαι τη γκομενοπαγιδα. Αν εισαι σωματικα και ψυχικα ενταξει τι να την κανεις; Πεφτουν οι γκομενες απο μονες τους

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ zonitis 04/05/2010 00:08:55

        Υπάρχει και νόμος νομίζω, που λέει ότι για να αγοράσεις κάμπριο, πρέπει να έχεις τουλάχιστον 80% φαλάκρα. Και τηρείται! (απ ότι βλέπω στους δρόμους).

      • zonitis avatar
        zonitis @ zonitis 04/05/2010 09:21:10

        Χαχαχα...Εγω παντως δεν εχω καμπριο

  6. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 03/05/2010 19:11:03

    Ενας βολευτης δεν υπαρχει να ζητησει απο το αρμοδιο υπουργειο και να μαθει ποιος ειναι αυτος ο αναπηρος, ποση αναπηρια εχει και αν το συγκεκριμενο οχημα ειναι εφοδιασμενο με τους μηχανισμους που απαιτουνται για να το χειριζεται ο αναπηρος ιδιοκτητης του. Ο αριθμος κυκλοφοριας φαινεται ολοκαθαρα, εμπρος, λοιπον, κυριοι βολευτες, να μαθουμε και εμεις οι ταπεινοι και καταφρονεμενοι ποιος ειναι ποιος και επι πλεον ποιες αναγκες τον οδηγησαν να χρησιμοποιει ενα τετοιο ταχυτατο αυτοκινητο - ακου, λεει, αναπηρος με αυτοκινητο με 300 χιλιομετρα την ωρα!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ xenitemenos21 03/05/2010 19:26:20

      Και βάλε... έχει περίπου 6.600 κυβικά.

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 03/05/2010 19:30:32

    Ενοώ το συμπέρασμά σου, όχι ο ματρακάς.

  8. anonymous avatar
    anonymous 03/05/2010 19:34:14

    Ανάπηρους πολέμου έχουμε από την κατοχή. Σήμερα είναι πάνω από 80 ετών. Έχουμε κι εμείς στο χωριό μου έναν χωρίς πόδια από τα γόνατα και κάτω. Κρυοπαγήματα γαρ. Στην περιοχή μου δεν ξέρω άλλον.
    Το αυτοκίνητο προφανώς το πήρε στο όνομα του αναπήρου κάποιο συγγενικό του πρόσωπο. Ότι και να έγινε όμως καλό είναι όποιος μεμψιμοιρεί να δώσει δυο πόδια ή ένα χέρι στην πατρίδα και μετά να βγαίνει να μιλάει.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ anonymous 03/05/2010 20:04:57

      Πρώτον, ανάπηρος πολέμου νομίζω μπορεί να θεωρηθεί και από τη συμμετοχή της Ελλάδας στην Κορέα ή στα γεγονότα της Κύπρου. Δεύτερον, το πρόβλημά μας δεν είναι αυτού καθαυτού η αγορά και ο ανάπηρος, αλλά η σημειολογία του. Ο ίδιος έχασε τα πόδια (λέμε τώρα). Όχι το ανεψούδι. Έτσι κάναμε και τα περίπτερα και τα ταξί είδος αισχρής αγοραπωλησίας...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ anonymous 03/05/2010 20:11:40

      Εσύ δηλαδή κατάλαβες ότι μεμψιμοιρούμε απέναντι σε κάποιον που είναι όντως τραυματίας πολέμου; Είσαι τόσο γάτα;
      Αφού ένας εικοσάρης του `40 είναι σήμερα 90 ετών. Λες να υπάρχουν πολλοί ανάπηροι πολέμου, ενενηντάρηδες με κορβέτ; Για τη λαμογιά του νεοέλληνα (που μας έκανε παγκοσμίως διάσημους τελευταία) μιλάμε. Ή μήπως ξέχασες τις εκατοντάδες τυφλούς που παίρνουν σύνταξη αναπηρίας αλλά πολλοί εξ αυτών οδηγούν ΙΧ, ταξί κτλ;

      • anonymous avatar
        anonymous @ Strange Attractor 03/05/2010 20:35:51

        Δε θα μπορούσε κάποιος άλλος να έχει αναπηρικό αυτοκίνητο. Ακόμη και οι απόγονοί του ή οι συγγενείς του να το έχουν καλά κάνουν και το έχουν γιατί αυτοί τον φροντίζουν, όχι οικονομικά αλλά σωματικά, όσο ζει. Τα δικαιώματα αυτά παύουν με το θάνατό του. Λαϊκισμό μέχρι να πεθάνει δε θα κάνω.

        Δεν έχω μιλήσει με τα παιδιά του αναπήρου από το χωριό μου να δω τι ψυχολογία είχαν που ο πατέρας τους δεν είχε πόδια κι αν ένιωθαν άνετα. Πιθανώς όμως κάποιοι να μην ένιωθαν άνετα, γιατί δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο να ζεις με έναν ανάπηρο.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Strange Attractor 04/05/2010 09:13:27

        Ὀπότε, τι πιο καταπραυντικό για την ψυχή, ὄταν ἔχει χάσει ο πατέρας σου τα πόδια του, ἀπό μια Κορβέτα....

        Ρε μεγάλε, ὑγιής ἄνθρωπος δεν μπορεί να μπει με εὐκολία σε ἀτέτοιου εἴδους αὐτοκίνητα χωρίς ἀκροβατικά, θα μπει ο ἀνάπηρος;

    • Σοφία avatar
      Σοφία @ anonymous 03/05/2010 20:21:30

      Πάνω από 90 ετών μάλλον...

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/05/2010 19:37:00

    να τον δει η Μπιρμπίλη... CO2! κι αν έχει και καμιά βαμένη ξανθειά μέσα...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ archaeopteryx 03/05/2010 20:06:01

      Το εν λόγω αμάξι παίζει να θέλει και μία ανεμογεννήτρια από μόνο του για να καλύψει τα εμίσια του αν το κινείς με ένα μέσο mileage το χρόνο...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ TopGunZ 03/05/2010 22:18:50

        χαχαχα... και πόσα εμίσια βγήκαν από την κατασκευή του ατσαλιού, του τσιμέντου, του αλουμινίου, του χαλκού, του φορτηγού, του γερανού, του εκσκαφέα. Δεν έχω δει πουθενά επιστημονική ανάλυση που να δείχνει ότι μια Α/Γ γλυτώνει (σε πλανητικό επίπεδο) CΟ2. Αντιθέτως, η προσπάθεια για όλο και μεγαλύτερες Α/Γ (>150 μ ύψος και >2MW είναι μπας και πιάσουν την οικονομία κλίμακος. Θα βαρεθούν. Ήδη η Μέρκελ παράτησε τα του εμπορία ανθρακα ή κάτι τέτοιο είδα στο Σπήγκελ.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ TopGunZ 04/05/2010 09:14:40

        Ρε ἀρχαιοπτέρυγα μην γίνεσαι σπαστικός. Για Μπιρμπίλη μίλησε ο ἄνθρωπος, ἀναλόγως ἀπαντάμε. Μαζί σου εἴμαι στο ἐν λόγω θέμα, μην τρελαίνεσαι...

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/05/2010 19:39:49

    Πάντως τον εν λόγω "ανάπηρο πολέμου", μπορεί να είναι τραυματισμένος στους Βαλκανικούς πολέμους, (εδώ ακόμη έχουμε μακεδονομάχους!!!) τον πείραξαν τα σκληρά μέτρα και άρχισε τις οικονομίες. Το αφήνει πλέον στο δρόμο διότι ... που λεφτά για γκαράζ;

  11. Στέργιος avatar
    Στέργιος 03/05/2010 19:50:23

    Το θέλει για να κάνει γιούργια στον εχθρό.
    Να φωνάζει ΑΕΡΑΑΑΑΑΑ και να μαρσάρει και μετά να ξεχύνεται εναντίον τού εχθρού με 300 χλμ/ώρα.

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/05/2010 20:14:29

    Τα γεγονότα της Κύπρου που λες δεν χαρακτηρίστηκαν επίσημα ως πόλεμος και άρα δεν αναγνωρίζονται για συντάξεις κλπ. τα παλικάρια που πολέμησαν το `74.
    Νομίζω πως κάτι παρόμοιo ισχύει kai για τη συμμετοχή μας στη Κορέα (που είχε χαρακτηριστεί διεθνώς ως police action) αλλά δεν είμαι σίγουρος.

  13. TopGunZ avatar
    TopGunZ 03/05/2010 20:24:44

    ΟΚ πάω πάσο, είπα να να μην πάρω αμπάριζα τον ανώνυμο, αλλά τελικά είναι ακόμα πιο ηλίθια η κατηγορία του τότε...

  14. Τοτός avatar
    Τοτός 03/05/2010 23:15:03

    Μπαμπά, τρέχα να δεις.
    Βάλανε φωτογραφία το αμάξι μας στο antinews.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Τοτός 03/05/2010 23:42:32

      Κάτσε παιδί μου να τελιώσω το τέννις και να βρω τις πατερίτσες μου, μη μας βγάλουν και εμάς φωτογραφία...

  15. Lalakis avatar
    Lalakis 04/05/2010 10:01:51

    ειδες κορβετ ο ανάπηρος; Μαστιγωνει τα αλογακια.

    • maquis avatar
      maquis @ Lalakis 04/05/2010 10:11:09

      Aς μου εξηγησει κάποιος: δινει η πολιτεία το δικαίωμα σε αναπήρους πολέμου το δικαίωμα για φθηνότερο αυτοκίνητο. Δε νομίζω να λέει και τι μάρκα (πχ μεχρι ΤΟΥΟΤΑ). Αρα προς τι η βαβούρα; Εκτος αν α) υπάρχει οριο εισοδήματος του ανάπηρου και β) αν ειναι μαϊμουδιά και δεν είναι ανάπηρος πολέμου (χμμμ, αν ηταν 19-20 το '40 σήμερα είναι 88-90, ισως εχει και οδηγό)

      • Lalakis avatar
        Lalakis @ maquis 04/05/2010 13:53:13

        εσυ πιστεψες οτι ειναι ανάπηρος πολέμου; μηπως ψηφίζεις και ΠΑΣΟΚ;

  16. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 04/05/2010 12:07:25

    Πριν μερικά χρόνια εργαζόμουν σε Ιδιωτικό ΚΤΕΟ ήρθε κάποιος να περάσει μία
    ΒΕΝΖμεγάλου κυβισμού από έλεγχο, Ο κύριος έτυχε να είναι γνωστός από το γυμνάσιο της περιοχής (δάσκαλος με πτυχίο αλληλογραφίας εργαζόμενος τώρα).
    Το όχημα ήταν με άδεια κυκλοφορίας που ανοίκει στην θεία που είναι διανοητικά ανάπηρη που μένει στο χωριό ενώ ο κύριος δάσκαλος ζεί και εργαζετε σε μεγάλο αστικό κέντρο.
    Αν μπορεί κάποιος, ασ μας δώσει τίνος κόματος φιλοσοφία είναι ο παραπάνω κύριος, άν μπορεί να λέγεται ...! όλοι η οικογένεια βολεμένοι..

  17. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 04/05/2010 13:37:49

    Ο "Ανάπηρος" - μακάκος το έχει και το χαίρεται και ο ανάπηρος στο μυαλό κοινός θνητός τι κάνει; Πάλι του φταίει ο Όλι Ρέν και το ΔΝΤ!