#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2010 20:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φαντάζεστε τι θα γινόταν αν γαλάζιος υπουργός ομολογούσε ότι τα έπαιρνε;



Φαντάζεστε να είχε βγει ο γαλάζιος υπουργός «Μαντέλης» και να είχε πει «μάλιστα κύριοι, πήρα 200.000 ευρώ από την Siemens ως προεκλογική εισφορά;»

Φαντάζεστε να είχε βγει ο γαλάζιος «Τσουκάτος», δεξί χέρι πρώην γαλάζιου πρωθυπουργού,  και να είχε πει « μάλιστα, κύριοι πήρα 1.000.000 ευρώ από την Siemens και πήρα τα κουπόνια και τα έδωσα στο κόμμα;».

Φαντάζεστε να είχε βγει ένας υπουργός κολλητός του Καραμανλή και να είχε πει ότι βαλτοί δημοσιογράφοι τον κατηγορούσαν ότι πήρε 10 εκατομμύρια μάρκα από τη ΖΙΜΕΝΣ για να ξεπλύνουν έτσι τις μίζες που είχαν πάρει άλλοι υψηλότερα ιστάμενοι από αυτόν;

Τι θα είχε γίνει;

Θα μιλάγανε για Βατοπέδια;

Θα είχε γίνει πόλεμος. Στους δρόμους θα τα σπάγανε όλα , μέχρι και τα λούκια και τις υδρορροές. Θα ξηλώνανε την άσφαλτο.

Τα ΜΜΕ θα είχαν αφηνιάσει. Η Τρέμη θα γινόταν 18 χρονών ο δε Πρετεντέρης θα έκανε εκπομπή για άντρες με ανάγκες λαϊφστάϊλ.

Φανταστείτε λοιπόν πόσο βαθειά είναι η σήψη και το Αλτσχάιμερ – επιλεκτικό πάντα.

Να λέει ο Πράσινος «ναι ρε τα πήρα» και τα κανάλια να μας λένε την ίδια στιγμή για τον…Καραμανλή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 26/05/2010 21:00:51

    Άγει δε προς φως την αλήθειαν χρόνος

    Μένανδρος,4ος αιων π.Χ.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/05/2010 21:03:04

    Θα ρωτάω, μέχρι να απαντήσει κάποιος. Η Γερμανική Δικαιοσύνη είπε για 10άδες εκατομμύρια. Πού είναι; Οι προμήθεια για τα υποβρύχια. Ήδη μιλάμε για περίπου 150, από δύο εταιρίες. 150.000.000-200.000-1.000.000= ;

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 26/05/2010 22:44:47

      Δεν θα μάθεις ποτέ. Θα δημιουργηθεί τέτοιος θόρυβος, που ούτε για το ασφαλιστικό θα μάθεις επίσης.

    • χρηστος avatar
      χρηστος @ archaeopteryx 27/05/2010 11:53:13

      "Θα ρωτάω, μέχρι να απαντήσει κάποιος.
      150.000.000-200.000-1.000.000= ;"

      = Ωραίος Brummel.

      Επίσης:
      Χ.Α.Α.(1999-2004): 73.000.000.000(δρχ) - 40.000.000.000(δρχ) = τάπερμαν + αστραφτερό χαμόγελο.

      Επίσης:
      Ελλάδα τού 1980 - (Σιδερένιος + Σοσιαληστρικός μετασχηματισμός) = Μπουρ..λο τού σήμερα.

  3. Nancy avatar
    Nancy 26/05/2010 21:07:25

    Μια διόρθωση στο κείμενο: 1.000.000 μάρκα πήρε ο Τσουκάτος, όχι ευρώ. Αν δεν κάνω λάθος βέβαια.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Nancy 26/05/2010 22:07:10

      ναι η ισοτιμία ήταν 1,95 Μάρκα προς 1 Ευρώ. Το πήγαιναν για 2 Μάρκα ένα Ευρώ και με ισοτιμία 1:1 με το δολάριο.

  4. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 26/05/2010 21:11:25

    Πέτρην κοιλαίνει ρανίς ύδατος ενδελεχείη.
    μτφρ: Μια επίμονη σταγόνα νερού ανοίγει τρύπα σε πέτρα.

    Σαφεστατα προσπαθουν να αλλαξουν τη ροη των γεγονοτων
    Αραγε οι διαφοροι δημοσιογραφοι με τι κατασκευασαν τα φτωχικα τους;
    Με κουκια παντως οχι!!!
    Και κατι αλλο ΦΑΚΤΩΡΧ..εξισου σημαντικο...μαθε τι γινεται με τισ εφημερίες του ΕΣΥ...και γραψε τισ σκεψεις σου επι αυτου...σε λιγο το ΕΣΥ γονατιζει και δεν ειναι αντιπολιτευτικη κινδυνολογια

  5. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 26/05/2010 21:14:44

    Αν θέλεις να κάνεις δουλειά, και έχεις γεννητικούς αδένες που εκκρίνουν τεστοστερόνη, πας στην μαμά-Εταιρεία και λες το εξής απλό: Δεν θα ξαναπεράσεις την πόρτα ούτε του κυλικείου του Υπουργείου(βάλτε ότι υπουργείο θέλετε), αν δεν μου δώσεις όλα τα στοιχεία, που τα ΞΕΡΕΙΣ, γιατί αποκλείεται να μην τα ξέρεις. Ονόματα και διευθύνσεις. Και να μήνύσετε και στην Φράου, ότι αν δεν μεσολαβήσει να δοθούν τα στοιχεία, ξανά φράγκο σε Γερμανικές Τράπεζες δεν παίρνεις, μέχρι να παγώσει η κόλαση...Και ας μην μας ξαναδώσεις μία...Θα τα πάρουμε από τις άλλες Ευρωπαϊκές Τράπεζες. Από εκείνες που οι κυβερνήσεις τους συνεργάζονται...Και μην μου πει κανένας, ότι δεν μπορείς να εκβιάζεις τους δανειστές σου...Δεν χρωστάμε μόνο στην Φράου... Μπορείς να πεις ότι δεν δίνω μία ΜΟΝΟ στις Γερμανικές Τράπεζες και ταυτόχρονα να καταγγείλεις την Φραόυ στον λαό της, ότι βάζει σε κίνδυνο τις τράπεζες με τις οικονομίες σας, πανέξυπνοι απόγονοι των Ούννων, για να καλύψει μία εταιρεία...Εκτός και αν τα παίρνει και ΕΚΕΙΝΗ...

  6. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 26/05/2010 21:15:42

    Στο ΑΛΤΕΡ ο Τραγκας απο δω το ειχε απο κει το ειχε στον Καραμανλη πηγε παλι.Τετοιο μισος ρε παιδι μου;

    • ΣΟΦΙΑ avatar
      ΣΟΦΙΑ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 26/05/2010 21:22:49

      Μήπως πρέπει να του στείλουμε το ΣΔΟΕ; Κάτι βρωμάει με την εμμονή του Τράγκα!!!!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 26/05/2010 21:23:54

      Όταν τα έπαιρναν οι εφημερίδες του με τα 1000 φύλλα, ήταν καλά...
      Πόσα χρωστάει ο κύριος στους εργαζόμενους που έχει και πόσα στο ΙΚΑ;
      Έχει κανείς τους κοχόνες να τον ρωτήσει;

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 26/05/2010 21:32:20

      Συκοφάντη,φήμες θέλουν την ιδιοκτησία του ΑΛΤΕΡ,ν'άχει παραγγείλει δυό τόπια χασέ .Γιά να φτιάξει μπερντέδες,γιά τον Καραγκιόζη που με την ευγενική φροντίδα του βλαχομπαρόκ,μας παρουσιάζεται κάθε βράδυ στις 8.Οι ίδιες φήμες,φέρουν τους απογόνους του αειμνήστου Ευγενίου Σπαθάρη,να κουνάνε τα σπαγκάκια.Εις ένδειξιν ευγνωμοσύνης πρός το ΥΠΠΟ,που δεν απεδέχθη να πληρώσει το ιλιγγιώδες ποσόν των 6000 ευρώ,γιά τα έξοδα κηδείας του πατρός τους .Ποσόν που είχε εγκρίνει ο προηγούμενος υπουργός επί επαράτου,κ.Α.Σαμαράς.

  7. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 26/05/2010 21:32:31

    Αι μεν ποδήρες εσθήτες τα σώματα, αι δε υπέρμετροι περιουσίαι τας ψυχάς εμποδίζουσιν.


    Σωκράτης,469-399 π.Χ.,Φιλόσοφος
    μτφρ: τα μακριά ενδύματα τα σώματα και οι υπέρμετρες περιουσίες τις ψυχές εμποδίζουν.
    ΑΣ ΑΝΑΛΟΓΙΣΘΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΕΓΓΕΝΗ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΛΕΞΕΙ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΖΕΝΣ...ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ
    ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΛΕΕΙ: μπηκαν στη πολη οι εχθροι...κρατωντας δωρα οι εχθροι..και εμεις γελουσαμε σαν τα παιδια...σαν καθε μερα...και εμεις φωναζαμε ζητω και γεια...!!
    Αραγε συμφερει την Ελλαδα να κερδισει στην Eurovision; Ιδου το μεγα ερωτημα...!!!

  8. αkis avatar
    αkis 26/05/2010 21:41:34

    Ο λαός λέει οτι το χρήμα και ο βήχας δεν κρύβονται
    αν λοιπόν κάποιος παρατηρήσει είναι εύκολο να δει
    τα σπίτια και τα εξοχικά των πολιτικών πρίν και μετά
    τα σχολεία που φοιτούν τα παιδιά τους (πχ στο κολέγιο είναι μεγάλο το ποσοστό παιδιών πολιτικών όλου του φάσματος)
    οτι είναι συχνοί θαμώνες των ακριβών εστιατορίων του κολωνακίου και όχι μόνο
    ότι ντύνονται με πανάκριβα ρούχα
    ότι έχουν συνήθειες vip με σκάφη ,πούρα κλπ

    άρα ο μαντέλης το είπε ε και οι άλλοι που δεν το λένε και είναι μεσα στην χλιδή δεν ? ο κίμωνας .ο άκης ,ο κωστάκης κλπ κλπ κλπ

    ειναι πολλά τα λεφτά και γιαυτό σκάστε και πληρώστε κορόιδα
    νομίζετε ότι το ΔΝΤ δεν τα ξέρει για τις αρπαχτές ?καταλαβαίνετε τώρα γιατί τότε δεν τους εμπιστεύετε

  9. Ιωάννης Ένατος avatar
    Ιωάννης Ένατος 26/05/2010 22:01:51

    Γελάω ακόμη με το "Η Τρέμη θα γινόταν 18 χρονών"... Πέρα από την πλάκα όμως γιατί νομίζω πως τα πράγματα είναι σοβαρότερα! Ποιός από όλους εμάς εδώ μέσα δεν φωνάζουμε πως τα ΜΜΕ κυβερνούν αυτόν τον τόπο;
    Πέρα από την πλάκα λοιπόν..
    ΠΟΙΟΣ ΚΑΝΑΛΑΡΧΗΣ ΤΑ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ SIEMENS;
    ΠΟΙΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΤΑ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΤΗ SIEMENS Η' ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ;
    Ας γίνει επιτέλους η αρχή.. Ας σπάσει κάποιος!Δεν είναι δυνατόν σε μια χώρα που οι συνειδήσεις κατασκευάζονται από τα γνωστά συγκροτήματα και οι Γερμανοί να λαδώνουν τον..Μαντέλη και τον Τσουκάτο...
    Ο ομοτράπεζός τους, σημερινός κυβερνήτης μας τί έχει να πει; Ταξίδευε κι αυτός σαν την ξαδέλφη του την Ντόρα;
    Θέλουν να καταθέσει ο Καραμανλής για το Βατοπέδι αλλά ο Παπανδρέου όταν του έδιναν το στέμμα δεν ήξερε πως τα πετράδια ήταν κλεμμένα;
    ΤΕΛΟΣ! ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΖΙ ΕΚΛΕΨΑΝ...

    • ΦΩΝΗ avatar
      ΦΩΝΗ @ Ιωάννης Ένατος 26/05/2010 22:05:26

      Σωστός. Αυτοί νομίζω ότι και τώρα μπορούν και να πληρώσουν και να μπουν φυλακή.

  10. zackii avatar
    zackii 27/05/2010 04:56:40

    Μη μας κοιμίζουν με τη SIEMENS. Αυτό θυμίζει το τελωνείο που πιάνουν ένα ΙΧ με ναρκωτικά (που έχουν δώσει οι ίδιοι οι έμποροι) και από πίσω περνάνε 3-4 νταλίκες γεμάτες. Σήμερα τι παίζει? Πολλά ακούγονται γιά Άμπου Ντάμπι, κάτι εταιρείες που θα προμηθεύσουν όλα τα δημόσια κτίρια με φωτοβολταικά, διπλά τζάμια κλπ. Από εκεί δεν έχει χορηγίες?
    Θα πετάξουν και 2-3 τελειωμένους στην αρένα, και ενω τα λιοντάρια θα ασχολούνται με αυτούς θα περνάνε πίσω οι νταλίκες με τις νέες μίζες.

  11. pizza avatar
    pizza 27/05/2010 05:42:16

    Δεν θα αργησουμε να δουμε και κανεναν της ΝΔ να πη "ναι τα πηρα" και τοτε Factora ελπιζω να βγης λανθασμενος γιατι τη βαψαμε.

  12. nina avatar
    nina 27/05/2010 08:36:58

    @Σοφία
    με εντυπωσιάζεις με το ήθος και τις μεθόδους που προτείνεις. Όταν έλεγε ο Τράγκας για το Σιμήτη δεν σε είδα να ενοχλείσε.
    άν ευαγγελίζεσε τέτοιες πολιτικές κορίτσι μου μας στέλνεις στην εποχή του Σιμήτη και ευχαριστώ δεν θα πάρω.

  13. Lewnidas avatar
    Lewnidas 27/05/2010 08:45:20

    παντως τα παιδια χθες που τα ειδα ηταν σε συγχηση. βεβαια ο πρετεντερης την βρηκε την λυση. οτι οι επιορκοι πολιτικοι φταινε σε ατομικο επιπεδο και οτι οι ευθυνους τους δεν βαραινουν το κομμα. μετα αν μιλησουν για το Δ.Σ. του ΟΤΕ που ηταν μελλος ο νυν υπουργος οικονομιας δεν ξερω ακριβως τι θα πουν. πραγματικα πλεον το ΜΕΓΚΑ εχει αρχισει και θυμιζει την ΥΕΝΕΔ καθεσαι να τους ακουσεις για να μαθεις την κεντρικη πολιτικη γραμμη.
    το αλλο με τους τηλευπουργους τι πραγμα ειναι αυτο? αλλη δουλεια δεν εχουν να κανουν απο το να βγαινουν στα καναλια(π.χ. βγηκε η κατσελη χθες να διαψευσει το ρεπορταζ οτι σκοτωθηκαν στο υπουργικο συμβουλιο).
    αλλα οταν εισαι τηλεοπτικο προϊον και δεν παραγεις πολιτικη τι να κανεις

  14. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 27/05/2010 09:29:34

    το ερωτημα που θέτετε ειναι τελείως φανταστικο...ολοι ξερουμε πως μονο το πασοκ χρηματιζόταν και ποτε η ΝΔ

  15. nik avatar
    nik 27/05/2010 10:00:06

    Που εισαι ρε αντρέα να δεις τον γιο σου πως κατάντησε την χωρα και το σοσιαλιστικό σου κίνημα. Από το: εξω απο την ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ στο μεσα στο ΔΝΤ. Η ιστορία τελικά είναι πολύ σκληρή για κάποιους ανθρώπους. Αλλωστε ολη η οικογένεια παπανδρέου μόνο με εθνικές καταστροφές έχει συνδεθει ιστορικά. Από τον εμφύλιο που προκάλεσε ο παππούς, στην διάλυση και στην διαφθορά του κράτους που προκάλεσε ο μπαμπάς στην χρεωκοπία και στην ελλειψη εθνικής κυριαρχίας του γιού. Τιμωρεί σκληρά η ιστορία και μαζί της τιμωρεί και την εθνική υποκρισία και αμορφωσιά. Η ελλάδα στους ελληνες - αχ μωρή ιστορία γιατί τιμωρείς τοσο σκληρά?

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ nik 27/05/2010 12:11:29

      Γιατί δεν την διαβάζει κανείς...

  16. takis avatar
    takis 27/05/2010 12:10:07

    Δεν νομίζω να τα πήρε κανένας της ΝΔ.