Φαήλος Κρανιδιώτης: Μεγάλη μέρα για την «επανάσταση» η βόμβα στο γραφείο μου...
02/03/2014 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φαήλος Κρανιδιώτης: Μεγάλη μέρα για την «επανάσταση» η βόμβα στο γραφείο μου...

Έκρηξη αυτοσχέδιου εκρηκτικού μηχανισμού που αποτελούνταν από γκαζάκια έγινε στη 1:15 τα ξημερώματα στην είσοδο του δικηγορικού γραφείου του Φαήλου Κρανιδιώτη επί της οδού Σκούφου 11 στην Ακρόπολη. Από την έκρηξη προκλήθηκαν υλικές ζημιές.

Αδέρφια, περίπου στις 1:30 το πρωί, το ανύπαρκτο άκρο έβαλε μια υπαρκτότατη βόμβα, γκαζάκια απ’ ότι φαίνεται, στο δικηγορικό μου γραφείο στην Πλάκα.

Ήμουν εκεί. Μόλις είχα τελειώσει γράψιμο και διάβασμα δικογραφίας, όταν άκουσα θορύβους στην πόρτα. Πριν προλάβω να ελέγξω, έγινε η έκρηξη. Η θωρακισμένη πόρτα άντεξε αλλά από το ωστικό κύμα έσπασαν τα τζάμια στις μπαλκονόπορτες του γραφείου, προκλήθηκε μικρή πυρκαγιά σε χαρτιά στον προθάλαμο την οποία έσβησα αμέσως, αλλά καταστράφηκαν οι πόρτες των άλλων διαμερισμάτων, ήταν απλού τύπου και παλαιές, κυριολεκτικά ξηλώθηκαν από το ωστικό κύμα, έσπασαν τα τζάμια της κυρίας εισόδου και το κλιμακοστάσιο έγινε σαν βομβαρδισμένο.

Ξεχάστε εμένα, που είμαι «κακός», «φασίστας» κλπ, άλλωστε ως τέτοιο δεν με περιέγραφαν σε κάθε ευκαιρία στοχοποιώντας με πολιτικά ορισμένοι εκατομμυριούχοι βουλευτές και στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, οι αποτυχόντες συνοικιακοί Λένιν των καναλιών, περιθωριακά έντυπα και διάφοροι εν γένει φωταδιστές «προοδευτικοί»; Αλλά γι’ αυτούς θα τα πούμε εν ηρεμία.

Άλλο με εξόργισε περισσότερο. Στην πολυκατοικία μένουν ηλικιωμένοι, γυναίκες κυρίως, συνταξιούχοι. Αξιοπρεπέστατοι, ευγενείς άνθρωποι, που κινδύνεψαν σοβαρά από την εγκληματική θρασύτητα των «χρήσιμων ηλίθιων» ενός φασιστοειδούς περιθωρίου. Κινδύνεψε η ζωή ανθρώπων, που θα μπορούσαν να είναι η μητέρα ή η γιαγιά σας και σε τόσο δύσκολους καιρούς θα υποστούν μια διόλου ευκαταφρόνητη δαπάνη για την επισκευή των ζημιών.

Κατά τα λοιπά, παίδες, που αποφασίζετε ποιος θα ζήσει ή ποιος μπορεί να πεθάνει, εύχομαι να σας πιάσουν πριν σκοτώσετε και χωρίς να σκοτωθείτε. Έτσι θα μπορέσετε, ίσως, να αναλογιστείτε το μέγεθος της εγκληματικής μαλακίας σας και θα μάθετε πως οι άνθρωποι είμαστε θνητοί, οι ιδέες μας όμως όχι. Ιδίως οι εθνικές, που θα επιζήσουν της ιδεοληπτικής και μισάνθρωπης πλάνης σας.

Φαήλος Κρανιδιώτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GJ avatar
    GJ 02/03/2014 10:14:30

    Παράπλευρες απώλειες δεν τις ονομάζουν στο "επαναστατικό λεξικό". Είναι το γνωστό..."αν δεν είσαι μαζί μας εεεε τότε είσαι με τους άλλους!!!!

  2. Άλυτη εξίσωση avatar
    Άλυτη εξίσωση 02/03/2014 10:20:43

    Η βία, η κάθε είδους βία, είτε αυτή είναι ακραία λεκτική (που εξαγριώνει τα ''πνεύματα'' και κινητοποιεί το ζώο που κοιμάται εντός των ψυχών μας) είτε μεταφράζεται σε απειλητική κίνηση κατά της σωματικής ακεραιότητας και της ζωής, είναι σαφώς απαράδεκτες, κατακριτέες και κατάπτυστες. Η βία γεννά βία και γι αυτό θα πρέπει όλοι να είμαστε πολύ προσεκτικοί. Κυρίως οι σκεπτόμενοι και ικανοί να αντιληφθούν, όσοι διαθέτουν αυτοέλεγχο και παρεκτρέπονται μονάχα συνειδητά. Ευτυχώς τουλάχιστον που δεν υπήρξαν τραυματίες, εξ αιτίας της ηλίθιας αυτής ενέργειας.

  3. fantomas avatar
    fantomas 02/03/2014 10:21:18

    Φαηλο,,,,,, κρατα γερα!!! οσο ποιο μεγαλο το μενος,,,, του αντιπαλου,,,,, τοσο ποιο μεγαλη η αξια και η δυναμη σου!! fantomas

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 02/03/2014 11:08:47

    Για να ληφθεί απόφαση εναντίον σου, τους έχεις κάνει ζημιά και πονάνε. καλή δύναμη και κρίμα για τις ζημιές κυρίως στους φτωχούς ενοίκους. Και 300 ευρώ τέτοια εποχή δε βρίσκονται εύκολα. Αλλά τα καλόπαιδα που κάνουν τέτοια κόλπα δεν έχουν δουλέψει ποτέ τους για να μπουν στη θέση αυτού που πληρώνει με ιδρώτα τις βλακείες τους.

  5. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 02/03/2014 11:13:39

    σιχαμερα υποκειμενα,αλλα παλι οταν τους πιασουν ξερουμε ολοι μας πιοι θα τρεχουν στα δικαστηρια για να τους αθωωσουν

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Διηνεκης 02/03/2014 18:01:59

      Ας ξεβρακωθούν για άλλη μια φορά μπας και ξυπνήσουν κάποιοι.

  6. Factorx avatar
    Factorx 02/03/2014 11:47:51

    Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, για την εμπρηστική επίθεση στο γραφείο του κ. Φαήλου Κρανιδιώτη, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση: «Καταδικάζουμε απερίφραστα την εμπρηστική επίθεση στο γραφείο του κ. Φαήλου Κρανιδιώτη, μέλους της Πολιτικής Επιτροπής της Νέας Δημοκρατίας. Όσοι επιδιώκουν, με πράξεις βίας, να τρομοκρατήσουν πολιτικούς τους αντιπάλους και να δημιουργήσουν εικόνες ανασφάλειας, ας καταλάβουν πως δεν θα τα καταφέρουν».

  7. roadrunner avatar
    roadrunner 02/03/2014 11:57:55

    Συμφωνώ με το Γεώργιο Τ., Φαήλο, τους έχεις κάνεις ζημιά , για αυτό σε στοχοποίησαν . Aν οι θρασύδειλοι, που εκ του ασφαλούς και ελαφρά τη καρδία βάζουν, σε κίνδυνο ξένες ζωές και περιουσίες, δεν ήταν πραγματικά επικίνδυνοι για την κοινωνία, θα ήταν μόνο θλιβεροί και μίζεροι. Σίγουρα αυτή η επίθεση έχει πολιτική σημασία. Επιβάλλεται να βγουν ολα τα κόμματα με επίσημες ανακοινώσεις και να την καταδικάσουν. Ή μήπως κάποια κόμματα (Σύριζα) δεν θα το κάνουν, γιατί λείπουν όλα τα στελέχη, σε άδεια χαρταετού; Δεν θα είναι η πρώτη φορά...

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ roadrunner 02/03/2014 12:15:27

      ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΧΟΣ ΛΟΙΠΟΝ;;;; ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΑΝΔΡΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΑΦΑΝΙΣΜΟ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΜΑΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΛΟΓΟ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΨΗΦΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΟΝ ΜΑΗ

  8. ΚΜ avatar
    ΚΜ 02/03/2014 12:09:59

    Ηθικό ακμαιότατο! Κύριε Κρανιδιώτη, πάντα δυνατός! Φουαγκράδες Εξαρχείων, ευτυχώς που δεν τραυματίσατε καναν γέροντα, όπως τότε που, για να κάνετε το χόμπυ σας, στερήσατε από το Αφγανάκι τη ζωή.

  9. Σ.Πεντέας avatar
    Σ.Πεντέας 02/03/2014 12:15:21

    , απέναντι στους δειλούς τους μηδενιστές και τους απάτρηδες.

  10. Ρηνα avatar
    Ρηνα 02/03/2014 12:18:31

    Φαηλε, ειναι ηλιου φαεινοτερον γιατι υπεστης αυτη την επιθεση. Εχεις πει αληθειες που πονανε και τωρα μαθαμε οποιος δε μας αρεσει του κανουμε και μια επιθεση να του βουλωσουμε το στομα....Μη μασας και να προσεχεις.

  11. Σ.Πεντέας avatar
    Σ.Πεντέας 02/03/2014 12:35:55

    Αδελφέ Φαήλε, καταθέτω την απόλυτη συμπαράστασή μου, απέναντι στους μηδενιστές, τους δειλούς και τους απάτριδες.

  12. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 02/03/2014 12:45:36

    Μαζί σου, Φαήλε. Δεν πτοούμαστε...

  13. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/03/2014 12:59:15

    Φαήλε,τη φορτωμένη καρυδιά πετροβολούνε... Πιστεύεις σε αξίες και το διακηρύττεις,αγαπάς την Πατρίδα μας και το φωνάζεις. Και όσο πιό πολύ φωνάζεις τόσο πιό πολύ σκυλιάζουν αυτοί που τη μισούνε. Μή κωλώνεις,είμαστε μαζί σου. Το Μάη θα τους το πετάξουμε και στα μούτρα.... Θανάσης Κ.

  14. Ραβινος avatar
    Ραβινος 02/03/2014 13:12:14

    Φαηλο μαζι σου .Δεν πτοουμεθα απο τους σταλινιστικα φασιστοειδη της παρασιτικης αριστεραντζας.Μια ζωη απεναντι τους ειμαστε και θα ειμαστε .Δειλοι μοιραιοι και αβουλοι ηταν παντα .Εδω ειμαστε να τα πουμε οπου θελουν .Τους περιμενουν πολλες μα παρα πολλες Βαρκιζες .

  15. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 02/03/2014 13:16:01

    Τα ματια μας,τα αυτια μας ,τα μυαλα μας και οι γροθιες μας μαζι σου..

  16. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 02/03/2014 13:41:35

    Αντί σχολίου: «όλοι γνωρίζουμε ότι η κρίση δεν είναι μόνο οικονομική. Είναι και κρίση λειτουργίας των θεσμών. Είναι κρίση ηθική. Κρίση αντιλήψεων και τρόπου σκέψης, ίσως και ταυτότητας της σύγχρονης κοινωνίας. Βιώνουμε μια κρίση του πολιτισμού μας, μια ολική κρίση.....Πίσω από όλα αυτά τα φαινόμενα της παρακμής και της υπανάπτυξης βρίσκονται νοσηρές νοοτροπίες και πίσω από αυτές ο σκληρός πυρήνας μιας χωλής, μιας αυτοκαταστροφικής παιδείας, που οι ρίζες της αναβλύζουν δύναμη και ζωή εδώ και αμέτρητες δεκαετίες.» Νίκος Θέμελης (εφ. Καθημερινή, 9/1/2011) Αυτά για τα θρασύδειλα ανθρωποειδή, που κρύβονται πίσω από κουκούλες και μέσα στα σκοτάδια......

  17. Γιώργος avatar
    Γιώργος 02/03/2014 13:42:17

    Φαήλε, δεν καταλαβαίνεις τίποτα... Συνέχισε δυνατά να λες αλήθειες...

  18. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 02/03/2014 13:48:18

    Σᾶς τό λέγαμε συνέχεια, ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ! Εὐτυχῶς πού δέν θρηνήσαμε θύματα! Τελικά ἄν ἀγαπᾶμε τήν Πατρῖδα, κινδυνεύει ἡ σωματική μας ἀσφάλεια!!!! Χῶστε τους τα πιό βαθειά, κ. Κρανιδιώτη, ποδοπατῆστε τά σκουλήκια.

  19. Yποψιασμένος avatar
    Yποψιασμένος 02/03/2014 14:33:15

    εμένα μου μοιάζει με προβοκάτσια των μυστικών υπηρεσιών , μια ζωη τα ίδια...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Yποψιασμένος 02/03/2014 18:06:13

      Σήμερα ήρθες Ελλάδα; Δεν έχεις διαβάσει τόσες προκυρήξεις που τις δίνουν στη ζόγκλα και το ιντιμίντια τόσα χρόνια μετά τις επιθέσεις τους; Περίμενε άλλη μια εντός Μαρτίου και πάψε να γράφεις ότι θες. Τον απειλούν πολλούς μήνες οτ Φαήλο τα αναρχικά στοιχεία. Ευτυχώς δεν χτύπησε άνθρωπός.

  20. δημης avatar
    δημης 02/03/2014 14:35:11

    ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ.... Δυστυχώς ο φασισμός που έχουμε καλλιεργήσει με τις ατιμωρησίες ,με τη μή εφαρμογή των ΝΟΜΩΝ ,με την "προβολή " με το να δίνουμε "βήμα αυτούς πουενώ ΔΕΝ πιστεύουν στη Δημοκρατία άρα στην πιστή και καθολική εφαρμογή των Νόμων . Δυστυχώς τέτοιες νοοτροπίες έχουμε ΛΙΓΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ.... Θα ξέρετε φυσικά και την ρήση " το δένδρο με τους καρπούς πετροβολούν"... ΜΑΖΙ ΣΟΥ...

  21. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 02/03/2014 14:41:35

    Δεν υπάρχει ιδεολογία, στη Δημοκρατία που να δικαιολογεί τέτοιες ενέργειες. Νομίζω οτι όσοι θέλουν την αποσταθεροποίηση λάθος πόρτα χτύπησαν . Ο Φαηλος να δεις με πόσους διαφωνεί ..... Τι να κάνει λαϊκά δικαστήρια και εκτελέσεις ?

  22. Ταξιδιωτης avatar
    Ταξιδιωτης 02/03/2014 15:36:08

    Τα αρθρα του antinews.gr αλλα και της εφημεριδας Δημοκρατια εχουν ενοχλησει το ακροαριστερο ακρο και τους προστατες του .Ακροαριστεροι ,φασιζουσας νοοτροπιας, ατομα τα οποια επικαλουνται την ελευθερια της εκφρασης οταν αφορα τον εαυτο τους. Δραττομαι της ευκαιριας να θυμησω οτι το 2013 ειχαν δωσει οι τρομοκρατες Νικος Μαζιωτης και Πολα Ρουπα ενα κειμενο με αφορμη την δολοφονια του Παλου Φυσσα οπου υπηρχε μια παραγραφος που μιλαγε εναντιον του Χρυσανθο Λαζαριδη και του Φαηλο Κρανιδιωτη.Αυτο αναδεικνυει ομως και την ευθυνη του κρατους υπο την εννοια οτι επρεπε να ειχε φροντισει να φυλασσονται τα γραφεια τους απο αστυνομικους.Δεν ειναι πρωτη φορα που βουλευτες, κομματικα στελεχη δεχονται απειλες. Η σημερινη κυβερνηση στοχοποιηθηκε απο την τρομοκρατια γιατι αποφασισε να βαλει τελος στο δογμα της ανοχης απεναντι στο ακροαριστερο ακρο που ειχε ασυλια την περιοδο της μεταπολιτευσης και το οποιο ομως ειχε και εχει κατα τη γνωμη μου και την προστασια και την στηριξη διαφορων εξωθεσμικων παραγοντων,διαπλεκομενων κ.λ.π. Για να δειτε ποσο γελοιοι ειναι οι τρομοκρατες και οι υποστηριχτες τους, σκεφτειτε το γεγονος οτι ο Φαηλος δεν ειναι καν βουλευτης,δεν κατεχει καποιοι αξιωμα,στοχοποιειται απο την αλητεια μονο και μονο γιατι ενοχλουν τα αρθρα του στο antinews και στην Δημοκρατια.

  23. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 02/03/2014 16:10:33

    Ο γιος μου που είναι σε ηλικία κατάλληλη να γνωρίζει (21) πράγματα και ήθη, λέει ότι βίαιοι αναρχοαυτόνομοι και χρυσαύγουλα + φασίστες (συνήθως τους αποκαλεί αναρχοφασίστες) έχουν το ίδιο life style. Οι ιδεολογίες είναι για διακοσμητικό παραγέμισμα -έτσι λέει. Δεν ξέρω άν το έκαναν οι αδελφοι Ντάλτον ή οι Κλάντον μπράδερς, κ. Κρανιδιώτη, αλλά και οι δύο "αδελφότητες" είχαν κίνητρο, όπως λέτε εσείς οι νομικοί. Το θέμα δεν είναι απλώς να τους καταδικάζουμε πολιτικά (και φυσικά, να τους πιάσουν τα αρμόδια όργανα). Το θέμα είναι, με τέτοια επικίνδυνα βλακώδη, να ξυπνούν τα πολιτικά αντανακλαστικά, και να καταλαβαίνουμε τι σημαίνει ο κοινός βιόκοσμος, παρόλο που οι Ντάλτον και οι Κλάντον προπαγανδίζουν άλλα "συστήματα": Ότι "και οι δύο, βλάπτουν την Συρία εξίσου".

  24. Γιάννης Αυλακιώτης avatar
    Γιάννης Αυλακιώτης 02/03/2014 16:27:01

    συμπαράσταση.- με αφορμή το γεγονός, ξανα-αναρωτιέμαι: γιατί παραμένουμε η μόνη χώρα στη Ευρώπη (με πρόβλημα ακροαριστερής τρομοκρατίας) στην οποία ο κόσμος δε βγήκε στο δρόμο - μια φορά έστω - να διαδηλώσει κατά αυτών των φαιστοειδών;

    • Άλυτη εξίσωση avatar
      Άλυτη εξίσωση @ Γιάννης Αυλακιώτης 02/03/2014 17:05:43

      Ελάτε μου ντε! Βγείτε πρώτος εσείς που το σκεφτήκατε και βασανίζεστε από τον βαρύ αυτόν ...προβληματισμό και είναι βέβαιο οτι θα ακολουθήσουν κι άλλοι. Πάντα χρειάζεται ένας οδηγητής, με κληρονομικό χάρισμα ενόρασης και πηγαίο ταλέντο !

      • Γιάννης Αυλακιώτης avatar
        Γιάννης Αυλακιώτης @ Άλυτη εξίσωση 02/03/2014 17:31:46

        φασιστάκο με τα πολλά ψευδώνυμα, για σένα η βία απλά γεννά και άλλη βία. στο περιθώριο ήσουν, εκεί θα παραμείνεις. μη συγχέεις τη συνταγματική δεξιά με τα πεινασμένα όνειρά σου.

        • Άλυτη εξίσωση avatar
          Άλυτη εξίσωση @ Γιάννης Αυλακιώτης 02/03/2014 18:20:10

          Όσο και να παριστάνετε τον ...δημοκράτη και καλά, σας προδίδει η φανατίλα και η εμπάθεια. Ο φασισμός βρίσκεται στο κενό -κατά τα άλλα- κρανίο σας κι όσο και να κρώζετε, εκεί παραμένει. Η βία κάθε μορφής, αναπαράγει συνεχώς τον εαυτό της. Είτε το κατανοείτε εσείς ο πλέον φασίστας και ....φασιστοφάγος Mr. John Avlakiotis, είτε όχι. Δε θα σας ζητήσει ποτέ την άδεια η αλήθεια. Αμέτε τώρα να...διαδηλώσετε, κατά των άπειρων δαιμόνων που σας τυραννούν. Χαιρετισμούς στο φιλαράκι σας το Λιάκο. Χαχαχαχα!

  25. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 02/03/2014 16:27:42

    Η εγκληματική θρασύτητα των «χρήσιμων ηλίθιων» ενός φασιστοειδούς περιθωρίου. Έχει δίκαιο ο Φαήλος. Η εγκληματική θρασύτητα ενός φασιστοειδούς κατεστημένου δέν καταπολεμείτε μέ γκαζάκια - βόμβες «χρήσιμων ηλίθιων», αλλά μέ στάση ζωής καί ήθους. Τί νά γράψω γιά τόν Κρανιδιώτη; Έχει συνέπεια καί διαχρονική συνέχεια στήν στάση του καί στίς θέσεις του. Από τήν παράδοση Οτσαλάν μέχρι σήμερα. Ίσως αυτό ενοχλεί τήν όποια παρακρατική θολούρα. Μπορεί κάποιος νά διαφωνεί μέ τά πιστεύω του (καί δέν εννοώ τήν υποκειμενικότητά μου), αλλά είναι από τούς λίγους τίμιους, καθαρούς καί ντόμπρους, γνωστούς πολιτικά δρώντες άνδρες.

  26. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 02/03/2014 16:31:30

    φαήλο Φαήλο,όταν βαλόμεθα .....πάμε καλά.Καλόν αγώνα .
    Φ

  27. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 02/03/2014 16:40:49

    Θρασύδειλα υποκείμενα που κρύβονται πίσω από την ασφάλεια της ανωνυμίας και του ύπουλου χτυπήματος, όπου θα την ... κάνουν , χωρίς συνέπειες . Ξέρω ότι δεν θα τους κάνεις τη χάρη να σωπάσεις , να σταματήσεις να λες πόσο κάλπικοι , πόσοι ευτελισμένοι , πόσο γελοίοι , πόσο επικίνδυνοι είναι όλοι αυτοί που κρύβονται πίσω τους και χαϊδεύουν τις ιδεοληψίες και τα κόμπλεξ των '' χρήσιμων ηλιθίων '' , με τον κυνισμό που χαρακτηρίζει το σάπιο του μυαλού και της ψυχής τους . Είμαστε μαζί σου , συνέχισε να τους τη σπάς !!

  28. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 02/03/2014 17:25:38

    H βία γεννά βία... Αποτρόπαια, κατακριτέα , όμως , με οποιοδήποτε τρόπο κι αν εκδηλώνεται. Στο όνομα ποιάς ιδεολογίας και προς επιδίωξη ποιών σκοπών και επίτευξή των, οι ενέργειες αυτές λαμβάνουν χώρα; Γιατί η οποιαδήποτε Ανθρώπινη Ζωή, δεν είναι υπολογίσιμη; Γιατί δεν έλαβαν υπ΄ όψιν τους κ.κ. συγκάτοικους; Μήπως γιατί δεν ήταν οικείοι τους; Ευτυχώς, που δεν θρηνήσαμε θύματα ακόμα και λόγω φόβου(εμφράγματα κλπ). Προφανώς κάποιοι ούτε θέλουν ν΄αντιληφθούν -και επί της ουσίας αποδεικνύεται- ούτε νοιάζονται για την κατάσταση/θέση που έχει περιέλθει η χώρα και κυρίως το μεγαλύτερο ποσοστό των πολιτών της...όσο κι αν προσπαθούν να μας πείσουν για τ΄αντίθετο... Ας ελπίσουμε ότι οι αρμόδιες υπηρεσίες θα πράξουν τα δέοντα και για τους ηθικούς αυτουργούς και αυτούς -αν δεν ήταν οι ίδιοι- που πραγματοποίησαν αυτή την αποτρόπαια πράξη . Και το ερώτημα παραμένει :Στο όνομα ποιάς Δημοκρατίας γεννώνται αυτές οι πράξεις;.... Ευχόμαστε και παρακαλάμε να επικρατήσει Ενότητα-Ομοψυχία-Σύνεση-Ψυχραιμία.

  29. sender avatar
    sender 02/03/2014 18:03:56

    Βία εφαρμόζουν ηλίθιοι με ανικανότητα λόγου και επιχειρημάτων,πρωτόγονοι με άναρθρες κραυγές και ουρλιαχτά και ένστικτα των κατοίκων των σπηλαίων.Τι γίνεται όταν η λογική βρίσκεται αντιμέτωπη με την εγκληματική ηλιθιότητα;άπτεται της αρμοδιότητας του κ.Δένδια.Κ.Κρανιδιώτη,είμαστε δίπλα σας,δεν ξέρω αν αυτό είναι αρκετό.Αδίστακτοι απάτριδες ενοχλήθηκαν σφόδρα και η μάχη με εγκληματίες είναι άνιση.

  30. Νικόλαος Μπεχράκης avatar
    Νικόλαος Μπεχράκης 02/03/2014 18:10:16

    Ενόχλησαν και θα συνεχίσουν να ενοχλούν οι δημοσιευμένες απόψεις σας - άρθρα. Συνεχείστε γιατί οι αλήθειες πρέπει να λέγονται , ιδιαίτερα αυτήν την εποχή.

  31. Ταξιδιωτης avatar
    Ταξιδιωτης 02/03/2014 18:31:59

    Προτεινω να διαβαστει ενα παλιοτερο και πολυ καλο αρθρο του Σαββα Καλεντεριδη στην εφημεριδα Δημοκρατια με τιτλο Το DNA της πολιτικής βίας* και η μετάλλαξη. http://www.dimokratianews.gr/content/19164/%CF%84%CE%BF-dna-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B2%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BE%CE%B7

  32. MHTSOS avatar
    MHTSOS 02/03/2014 18:49:33

    Κύριε Κρανιδιώτη, ως κάτοικος Εξαρχείων, όταν τηλεφωνάμε στην Αστυνομία για να πατάξει την ανομία των αναρχοάπλυτων... μας λένε ''εμπιστευτικά'' οι αξιωματικοί ότι έχουν πάρει εντολές από τους ανωτέρους τους να μην τους πειράζουν!!!! Συνεπώς ρίξτε την ευθύνη πρωτίστως στον Πρωθυπουργό και τον εκάστοτε υπουργό Δημοσίας Τάξεως. Ευχαριστώ

  33. πολίτης avatar
    πολίτης 02/03/2014 21:00:01

    Για τους χρήσιμους ηλίθιους θα συμφωνήσω πλήρως. Η ρητορική σας βέβαια στα μέσα δικτύωσης είναι πολλές φορές εμπρηστική. Σε καμμιά περίπτωση δε δικαιολογεί τα γκαζάκια ασφαλώς. Την ηρωποίησή σας δυσκολεύομαι να αντιληφθώ. Έχετε κάνει κάποιες αποκαλύψεις ως αρθρογράφος; Δε διαβάζω τη συγκεκριμένη εφημερίδα, αλλά από άρθρα σας εδώ, το μόνο που προκύπτει είναι η ιδεολογία σας που είναι απολύτως σεβαστή και ένα αντιαριστερό μένος που είναι επίσης σεβαστό. Πριν ο Σαμαράς γίνει πρωθυπουργός, δεν ήξερα τίποτα για σας. Η παρουσία σας στη δημόσια ζωή περιβάλλεται από ένα βυζαντινό αξίωμα, ως πρωθυπουργικός φίλος. Και μιλάω για τη δημόσια ζωή γιατί σε καμμιά περίπτωση δεν έχω δικαίωμα να κρίνω ή να αμφισβητήσω την επαγγελματική σας πορεία ή την προσωπικότητά σας σαν ανθρώπου, εφόσον δε σας γνωρίζω. Τι είναι αυτό που σας κάνει Κολοκοτρώνη και δικαιώνει τις κολακείες μέχρι παρεξηγήσεως δεν καταλαβαίνω.

    • sender avatar
      sender @ πολίτης 02/03/2014 21:33:11

      Εσείς δεν τον γνωρίζατε,τον γνώριζαν όμως καλά αυτοί,που παρά την θέλησή του,τον ''ηρωποιούν'',γιατί άραγε;ο κ.Κρανιδιώτης έχει το χάρισμα να εκφράζει πολλούς,με τον ζωντανό,ανεπιτήδευτο και πατριωτικό του λόγο.Και αφού δεν τον γνωρίζετε,προς τι τα υποτιμητικά και προσβλητικά σας σχόλια; χολή και εμπάθεια,από έναν δήθεν ανήξερο πολίτη.

      • sender avatar
        sender @ sender 02/03/2014 22:43:45

        [διορθ.ηρωοποιούν..]

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ πολίτης 02/03/2014 22:14:19

      Των σοβαρών ανθρώπων τα διαπιστευτήρια είναι περισσότερο δύσκολο να τα δει κανείς. Φαήλο γερά.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ πολίτης 02/03/2014 22:34:32

      Οἱ Δεξιοί τό καταλαβαίνουν, οἱ ἀναρχοαριστεροί δέν τό καταλαβαίνουν. Ψᾶξτε το!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ πολίτης 03/03/2014 09:37:32

      Κολοκοτρώνης; Επ ουδενί. Έχω άλογο αλλά είμαι πολύ μικρότερος και δεν έχω περικεφαλαία. Έχω κάνει κάτι ψιλά κι εγώ αλλά δεν θα σας εντυπωσιάσουν, διότι δεν είχαν σχέση με το γένος των αριστερών αγγέλων, το προτσες στην Νικαράγουα, το πως ζευγαρώνουν οι λιβελούλες, δεν έριξα μολότωφ, δεν συχνάζω στα κοσμικά αριστερά στέκια, ούτε είμαι αναθεωρητής της Ελληνικής Ιστορίας και αμφισβητητής της ταυτότητας του Έθνους των Ελλήνων. Πολλά χρόνια άμισθος υπερασπιστής μερικών εκατοντάδων Κούρδων αγωνιστών και στην κρίσιμη ώρα και του αρχηγού τους. Είχα την πρωτοβουλία και συνέταξα το Νόμο και την εισηγητική έκθεση για την αναγνώριση της Αρμενικής Γενοκτονίας από την Βουλή των Ελλήνων κι έχω περάσει όλη την ενήλικη ζωή μου στην έμπρακτη υποστήριξη του Κυπριακού και Βορειοηπειρωτικού Ελληνισμού, με δράση για την διακρίβωση της τύχης των Αγνοουμένων, την αποχώρηση των στρατευμάτων του Αττίλα, την καταγγελία κι αποτροπή του τουρκικού επεκτατισμού από την Θράκη ως την Καρπασία, ενάντια στο Σχέδιο Ανάν και διάφορα άλλα, που θα σας είναι πολύ βαρετά, ειδικά από κάποιον που ζει από τη δουλειά του, δεν είναι αστράτευτος κλπ. Προς ενημέρωση σας, τιμή μου μου η υπερεικοσαετής φιλία μου με τον Αντώνη Σαμαρά αλλά επίσης είμαι εκλεγμένος στην Πολιτική Επιτροπή της ΝΔ και πρώτος επιλαχών στις τελευταίες εκλογές στην Β' Περιφέρεια του Πειραιά.

  34. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 02/03/2014 21:32:07

    Φαήλο, σου κλάσαν τ' αρ@#$δια! Και όπως λές σωστά, τι θα γινόταν αν ξέφευγε και περνούσε ένας γέροντας από κει? Θα τον σκότωναν! Όπως το αφγανάκι που λέει κι ο ΚΜ παραπάνω. Το 'χω ξαναπει: Εγώ αναρωτιέμαι γιατί δεν αυτοκτόνησαν ακόμα αυτοί που σκότωσαν τον μικρό αφγανό? Πως αντέχουν και ζουν με τις τύψεις τους? Εκτός κι αν τις πνίγουν στην πρέζα! Και γ@#$ω τους επαναστάτες! Όσο θυμάμαι το ξύλο που έφαγαν οι ληστές του Βελβεντού, αν τους έβρισκα μπροστά μου θα έπαιρνα ότι βαρύ έβρισκα μπροστά μου και θα τους άρχιζα κι εγώ στις απανωτές.. Μαλ@#$κισμένα φασιστάκια της Εκάλης και του ΚΩΛΩνακίου!

  35. Καλαματιανός αδελφός avatar
    Καλαματιανός αδελφός 02/03/2014 23:06:22

    Χρόνια ολόκληρα σε τούτον τον τόπο κάτι ανθρωπάκια προσπαθούν να μάς πείσουν ότι το αριστερό είναι επανάσταση και το δεξιό κατεστημένο.Τώρα που η Ιστορία δεν τους δικαιώνει βρίσκουν πάλι τα γνωστά τους όπλα να δείξουν ότι υπάρχουν.Πάντα κοτίσια...και σε κίνδυνο συμπολιτών μας!Φαήλο μου, το νου σου γιατί δεν σού ανήκεις...είσαι για όλους μας!!

  36. popaia avatar
    popaia 03/03/2014 00:43:19

    Αφείστε καλέ τα παιδιά, έχουν τον πόνο τους που οι πορτοκαλί σύντροφοι της Ουκρανίας την πατήσανε :)

  37. m.s avatar
    m.s 03/03/2014 08:23:34

    ακροαριστερός ''διάλογος'' . Τελικά οι μόνοι που μπορούν να διαλεχθούν με αυτά τα ζα είναι τα άλλλα τα ζα από την απέναντι μεριά. καταλαβαίνονται ...

  38. patriotis avatar
    patriotis 03/03/2014 11:22:41

    Αγαπητέ φαήλο μην ασχολείσαι καθόλου με αυτά τα τιποτένια αναρχοαριστερά ψευτοπροοδευτικά ηλίθια ανθρωπάκια. Είσαι απο τους ελάχιστους εναπομενείναντες εκπροσώπους της πατριωτικής δεξιάς.ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!! Συνέχισε έτσι και μη μασάς

  39. ΣΙΝΙΑΛΟ avatar
    ΣΙΝΙΑΛΟ 03/03/2014 11:33:20

    Η πραγματικότητα έχει αποδείξει οτι ενίοτε κρύβονται και συμφέροντα πίσω από τέτοιες ενέργειες. Να είναι καλά ο άνθρωπος κι να συνεχίζει να αγωνίζεται για το καλό του τόπου.