23/04/2010 12:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φήμες οτι σε λίγο ανακοινώνεται η προσφυγή στον μηχανισμό στήριξης

Έντονη φημολογία οτι ο Γιώργος Παπανδρέου θα ανακοινώσει σε λίγο απο το Καστελόριζο, όπου βρίσκεται ανήμερα της ονομαστικής του εορτής την προσφυγή στον μηχανισμού στήριξης

Έντονα ανοδικές τάσεις καταγράφονται στο Χρηματιστήριο Αθηνών, ενώ το spread των ελληνικών δεκαετών ομολόγων υποχωρεί εν μέσω φημών ότι η Ελλάδα θα ανακοινώσει εντός της ημέρας ότι προσφεύγει στον μηχανισμό στήριξης ΕΕ/ΔΝΤ.

Επικαλούμενα κυβερνητικές πηγές, το Γαλλικό Πρακτορείο και το Reuters μεταδίδουν  ότι ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου θα ζητήσει εντός της ημέρας την ενεργοποίηση του μηχανισμού, απο το Καστελόριζο (!!!) όπου βρίσκεται ανήμερα της γιορτής του

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanenas avatar
    kanenas 23/04/2010 11:53:50

    Φήμες, φήμες, φήμες για να μην πέσει εντελώς το ΧΑΑ... μόνο αυτό μπορεί ο ΓΑΠ. Η άνοδος άρχισε όταν ο Γ. Παπακωνσταντίνου είπε ότι θα κάνει δηλώσεις στις 12:00 σήμερα....

  2. takis roula avatar
    takis roula 23/04/2010 12:09:10

    Αγαπητοί συμπολίτες
    Χθες πήγα σε μια τράπεζα ( Αμερικάνικη) να κάνω μία πληρωμή . Όπως καθόμουν στο Ταμείο μία υπάλληλος της Τράπεζας μιλούσε στο τηλέφωνο ,προφανώς με πελάτη και έλεγε τα εξής: « Δεν μπορώ να σας εγγυηθώ ότι θα μεταφέρετε τα χρήματά σας στην Τράπεζά μας και θα είναι διαθέσιμο όλο το ποσό όποτε το χρειαστείτε. Από μέρα σε μέρα υπάρχει περίπτωση να έρθει εντολή να δίνουμε μόνο το 10% των καταθέσεων. ΄Αλλωστε είναι ήδη γνωστό ότι 8.5 δις ευρώ έχουν βγει από την χώρα και υπάρχει πρόβλημα.»
    Μπορεί επιτέλους κάποιος να μας πει τι συμβαίνει σε αυτή την χώρα? Τι μας ετοιμάζουνε ερήμην μας ? Κινδυνεύουν οι καταθέσεις του κοσμάκη? Γιατί από ότι κατάλαβα οι μεγαλοκαταθέτες λακίσανε αφού προφανώς ξέρουν πράγματα που εμείς δεν γνωρίζουμε.
    ΡΟΥΛΑ ΤΑΚΗ

    • Τίποτα avatar
      Τίποτα @ takis roula 23/04/2010 15:07:14

      Για να καταλάβω: ο εργοδότης θα καταθέτει στο λογαριασμό του εργαζόμενο το μισθό (για όσους συνεχίσουν να έχουν δουλειά!!!), και εκείνος δε θα μπορεί να σηκώσει όλο το ποσό;

  3. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 23/04/2010 12:17:38

    Τα τελευταία σενάρια λένε για ανακοίνωση απο τον ίδιο τον πρωθυπουργό...
    κ θα κάνει την ανακοίνωση από εκει από όπου βρίσκεται σήμερα... που;;;
    ΣΤΟ ΚΑΣΤΕΛΟΡΙΖΟ
    με τις υγείες μας... στην αρχή λένε πονάει μετά θα μας αρέσει

    • kanenas avatar
      kanenas @ Λάκωνας 23/04/2010 12:20:57

      Πρωτη ειδηση ΝΕΤ, Δελτιο 12:00

      Ο ΓΑΠ στο Καστελοριζο!

  4. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 23/04/2010 12:21:30

    δεν είμαι σίγουρος ότι θα γίνουν σήμερα οι δηλώσεις... παίζουν κι αυτοί με τις αγορές... είναι όπως την ταινία Braveheart όπου είχαν τον Ουάλας έτοιμο για εκτέλεση και του έλεγαν πες πως υποτάσσεσαι για να σωθείς... και είπε ελευθερία.. και του κόψαν το κεφάλι.. τώρα είμαστε στο σημείο όπο περιμένουν τον ουάλας να μιλήσει

  5. tiramola avatar
    tiramola 23/04/2010 12:21:40

    Όποιος και να ανακοινώσει την προσφυγή στον "μηχανισμό" το "ευτήχημα" είναι ότι ακόμα και σήμερα υπάρχουν μερικοί "πατριώτες" που πιστεύουν στην ανάκαμψη της ελληνικής οικονομίας επενδύοντας από το υστέρημα τους στο ναό...

    • ataktos avatar
      ataktos @ tiramola 23/04/2010 12:43:41

      Όχι και Όποιος Όποιος το ΠΑΣΟΚ του Γιώργου Αντρέα Παπανδρέου (!!!!!)– πες μας ειλικρινά είσαι σήμερα περήφανος……

  6. kanenas avatar
    kanenas 23/04/2010 12:22:54

    Στις 2 το μεσημέρι οι δηλώσεις Παπακωνσταντίνου .... με τις φήμες να αιωρούνται... τα spreads να κλείνουν και ΧΑΑ να ανεβαίνει με τις τράπεζες να σημειώνουν άνοδο 5+

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/04/2010 12:35:14

    Έχει καταντήσει ενοχλητικό για να μην πω τίποτα βαρύτερο οι ανακοινώσεις για τα σοβαρά θέματα να γίνονται πότε από την Καραϊβική πότε από τον Αγιο Δομίνικο πότε από το Καστελόριζο πότε από την Κύπρο πότε από το αιρ φορσε ονε.

    Η τυπολατρία είναι ψύχωση, αλλά και η συστηματική εκδικητική καταστρατήγηση όλων των τύπων είναι εξίσου εμμονική.

  8. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 23/04/2010 12:40:33

    Σιγά μην το ανακοινώσουν όσο είναι ανοιχτό το ΧΑ. Ας βγάλουμε και κανένα ψιλό. Ελπίζω όμως να μην εφαρμοστούν και τα μέτρα με τον ίδιο τρόπο. Φήμες, ασάφεια, Μαραθώνες, Πιστόλια και άλλα ωραία

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Νταβέλης 23/04/2010 12:44:43

      Γιατί, την επιστολή προς το ΔΝΤ ο Παπακωνσταντίνου δεν την είχε στείλει μέρα μεσημέρι;

  9. Greenhorses avatar
    Greenhorses 23/04/2010 12:43:54

    Ραντεβού στην κόλαση.

  10. dtd avatar
    dtd 23/04/2010 12:46:40

    ΓΑΠ - Καστελόριζο: Νερά Υπάρχουν...

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ dtd 23/04/2010 12:50:00

      Αλήθεια γιατί θα τα ανακοινώσει από εκεί φοβάτε κάτι και θα μπορεί έυκολα να την κάνει με το κανό του; :P

      Τι απόσταση είναι Καστελόριζο με απέναντι;

  11. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 23/04/2010 12:48:05

    ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-και ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ...........

  12. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 23/04/2010 12:48:33

    Η χώρα προς ταφή. Νεκροθάφτης ο Γιώργος, ακολουθεί σύσσωμο το υπουργικό συμβούλιο με τον Πάγκαλο να λιβανίζει και να εξορκίζει τους αντιρρησίες, στο αριστερό χέρι κρατάει την Ελληνική σημαία που την είχε πάρει ο αέρας. Το κεφάλαιο κρούει τα τύμπανα αλαλάζοντας και χορεύοντας (βλέπε άνοδο χρηματιστηρίου 4%). Μετά την κηδεία θα ακολουθήσει λιτό γεύμα φυσικά όχι ψαρόσουπα αλλά γουρουνόπουλα, ψητά και σούβλα.
    Γιατί θα έρθει το χρήμα που μας έλεγε ο Γιώργος ότι υπάρχει και δεν τον πιστεύαμε.
    Για το λαό αν περισσέψουν αποφάγια θα δοθούν, γιατί ο Σοσιαλισμός έχει και κρυφές χάρες.

  13. Τίποτα avatar
    Τίποτα 23/04/2010 12:51:57

    Μια επισήμανση σχετικά με το: "ανήμερα της γιορτής του"

    Νομίζω ότι μόνο οι ΧΟ γιορτάζουν την ονομαστική εορτή τους...

  14. Greenhorses avatar
    Greenhorses 23/04/2010 12:57:30

    ΑΠΟ ΚΑΣΤΕΛΟΡΙΖΟ ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ?

  15. Φτωχοέλληνας avatar
    Φτωχοέλληνας 23/04/2010 13:03:21

    Εμ δεν είναι και τόσο εύκολο πια να βγει και να το ανακοινώσει στο Σύνταγμα. Θέλει θάρρος και που να το βρει το φιλότιμο.

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ Φτωχοέλληνας 23/04/2010 13:10:27

      Ασε που δεν έχει νερό για κανό αν στραβώσει τίποτα.