#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/04/2010 19:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φήμες για «καρατόμηση» κορυφαίου υπουργού και εμφάνιση Σημίτη



Προσκλητήριο για να αντιμετωπιστεί η σύγχρονη Οδύσσεια, από τον Γ. Παπανδρέου στο Καστελόριζο και πριν προλάβει να το εκστομίσει, άρχισαν τα όργανα.

Απ’ ότι μαθαίνουμε στην κυριακάτικη έκδοση του Βήματος ο πρώην πρωθυπουργός, Κ. Σημίτης, τη βγαίνει από τα αριστερά στον κ. Παπανδρέου και λέει ότι θα μπορούσαμε να αποφύγουμε το ΔΝΤ.

Ετοιμάζονται κι άλλα στελέχη να αντιδράσουν στην οικονομική πολιτική της κυβέρνησης, ενώ η γκρίνια τείνει να πάρει διαστάσεις στο ΠΑΣΟΚ.

Κάποιες πληροφορίες κάνουν λόγο για «φάγωμα» κορυφαίου στελέχους του κυβερνώντος κόμματος, το οποίο εδώ και μήνες έχουν στη… μπούκα πολλοί υπουργοί. Λέγεται ότι είναι γένους… θηλυκού και δεν τα πάει καλά ενώ η μόνη στήριξη που είχε μέχρι σήμερα ήταν από τον πρωθυπουργό.

Όσο για την παρέμβαση Σημίτη, είναι ένα κεφάλαιο που πρέπει να αναλυθεί μόνο του. Ωστόσο, θα πρέπει να κάνει κι ο ίδιος της αυτοκριτική του για την καταστροφική δεύτερη 4ετία του καθώς και για το έγκλημα του Χρηματιστηρίου.

Οι μετά Χριστόν προφήτες έφαγαν αυτό τον τόπο…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φτωχός Ηλίθιος Ελπηνωρ avatar
    Φτωχός Ηλίθιος Ελπηνωρ 24/04/2010 20:08:30

    Στην Οδύσσεια ο μόνος που σώζεται είναι ο Οδυσσέας. Όλοι οι σύντροφοί του πού ξεκίνησαν μαζί το ταξείδι αφανίζονται -- "σφήσιν ατασθαλήισιν ώλοντο". Κάποιους τους τρώει ο Πολύφημος,άλλους τους ξεμυαλίζουν οι Λωτοφάγοι, άλλουν τους μεταλλάζει σε γουρούνια η Κίρκη, άλλους τους βουλώνει τ'αυτιά ο ίδιος ο Οδυσσέας για να μην ακούν. Όλους τους όμως τους τρώει το σκοτάδι. Ακόμα και τους μερικούς τυχερούς που πρόλαβαν να δούν την ακτή της Ιθάκης και αμέσως μετα καταποντίσθηκαν απ' τούς ασκούς του Αιόλου. Αυτά προτείνει στούς Έλληνες ο Παπανδρέου όταν τους υπόσχεται Οδύσσεια.

  2. ωχαδελφέ avatar
    ωχαδελφέ 24/04/2010 20:10:04

    Δεν τρώει πρώτα το λαμόγιο του Εργασίας και μετά την κυρία της Ανάπτυξης;

    • anetos avatar
      anetos @ ωχαδελφέ 25/04/2010 07:27:03

      γιατί ? επειδή είπε οτι δεν υπάρχει σάλιο ?..... Υπάρχει ?

  3. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 24/04/2010 20:12:56

    ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΣΤΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΤΗΣ. ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ ΘΑ ΦΥΓΕΙ.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2010 20:19:31

    ο ΓΑΠ ειναι πρωθυπουργος με υπουργους Σημιτη τι μα λετε τωρα?? 25 πρεπει να φυγουν εφοον δωσουν εξηγησεις για το παρελθον τους. Ο Παγκαλος τον εβριζε ως ασχετο και τωρα τον γλυφει. Αφηστε μας.. στο ΔΝΤ μας

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2010 20:20:50

      Να παρει τον Πανουση Υπουργο αν ειναι μαγκας.

  5. Anonimi avatar
    Anonimi 24/04/2010 20:38:11

    Μακάρι Θεέ μου να σουτάρει την Μπιρμπίλη. Η περιγραφή της ταιριάζει γάντι!

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Anonimi 24/04/2010 20:56:06

      Εμένα σε άλλη πήγε ο νους μου, πιο "παλιά"

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Anonimi 24/04/2010 20:56:58

      Το μικρό της όνομα αρχίζει από Λ και το επωνυμο τελειώνει σε έλη

  6. ataktos avatar
    ataktos 24/04/2010 20:59:10

    Το ποιο πτυχωμένο καλαμπούρι της εβδομάδας ...

    • ataktos avatar
      ataktos @ ataktos 24/04/2010 21:01:11

      πτυχωμένο-πετυχημένο

  7. Γκρινιάρης avatar
    Γκρινιάρης 24/04/2010 21:06:33

    Σύμφωνα με το in.gr η δήλωση Σημίτη (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1129613&lngDtrID=244)είναι
    "Μιλώντας στην εφημερίδα, ο πρώην πρωθυπουργός εκφράζει την άποψη ότι η Ευρώπη θα μπορούσε να αποφύγει τη συμμετοχή του ΔΝΤ στον μηχανισμό, ξεκαθαρίζοντας όμως ότι από τη στιγμή που αποφασίστηκε και δημιουργήθηκε ένας αξιόπιστος μηχανισμός στήριξης, δεν πρέπει να υπάρχει αμφιβολία για τη χρησιμότητά του και ορθώς η κυβέρνηση προσέφυγε σε αυτόν."
    Αυτό "αναγώσθηκε" και ¨μεταφέρθηκε σαν είδηση" από τον συντάκτη του κειμένου σε
    "Απ’ ότι μαθαίνουμε στην κυριακάτικη έκδοση του Βήματος ο πρώην πρωθυπουργός, Κ. Σημίτης, τη βγαίνει από τα αριστερά στον κ. Παπανδρέου και λέει ότι θα μπορούσαμε να αποφύγουμε το ΔΝΤ."
    Η έγκριτη δημοσιογραφία του πάλαι ποτέ "αντί" στο μεγαλείο της

  8. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 24/04/2010 21:09:04

    Το έχω πει κατ' επανάληψη, ότι αφού ξεζουμίσουν τον κ. Παπανδρέου, μετά θα πάνε σε οικουμενική λύση.
    Τα πρώτα όργανα άρχισαν να κουρδίζονται.
    Αργότερα θα παίξουν.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 25/04/2010 15:34:26

      Φίλε Πέτρο, ο συλλογισμός σου έχει βάση! Υπαινίσσεσαι ασφαλώς, πως αφού παραδώσει και ξεπουλήσει όλα όσα για τα οποία έχει δεσμευτεί, στη συνέχεια θα στήσουν μια οικουμενική κυβέρνηση για την νομιμοποίηση αυτών, χωρίς να βρουν μεγάλες αντιστάσεις από το Λαό.
      Σε μια τέτοια εκδοχή όμως, θα αποκαλυφθούν όλοι εκείνοι που δουλεύουν κατά της Πατρίδας και του Ελληνικού Λαού! Ήδη φαίνεται ποιοί είναι αυτοί που έχουν δηλώσει την αποδοχή της συμμετοχής τους, υπερασπιζόμενοι εδώ και καιρό τη λύση της οικουμενικής!
      Ο κόσμος ήδη έχει αντιληφθεί το ρόλο τους και ελπίζω ότι θα τους πετάξει στη θάλασσα, μόλις παρουσιαστεί αυτή η «εθνοσωτήριος» λύση!

  9. ataktos avatar
    ataktos 24/04/2010 21:11:40

    Γκρινιάρη-Αυτό το γαϊδούρι ακόμα μουγκρίζει …και εσύ το μεταφράζεις μπράβο!!!

  10. pennyton avatar
    pennyton 24/04/2010 21:15:51

    Μα καλά γυναίκα θα σουτάρει...? Κάνα Σηφουνάκη κλεφτοκοτά ελαιώνα Σάμου δεν....?

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ pennyton 25/04/2010 10:12:22

      Οχι pennyton,αυτός που λές,δύσκολο να σουταριθεί (ακόμα).Εχει γερές πλάτες και ως κολλητός της οικοιγενείας,προφανώς γνωρίζει πολλά !!!Οπότε;;;;;;;;;;;

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2010 21:29:43

    ο ΓΑΠ θα σουταρει και θα βαλει γκολ στο τερμα του.

    Μας ταπεινωσε με τις παπαριες του 3 μηνες τωρα στ αεροπλανα και τωαρ θελει ανασχηματισμο? Ν ανασχηματισει τον κενο εγκεφαλο του. Μας παρουσιασε νικη μια απλη χρονικη παραραση 12 μηνων. Μετα τι? Οι υπουργοι του/μας φταινε τωρα ?

    ΠΠ

  12. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 24/04/2010 21:56:45

    Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΕΠΕΣΕ ΜΕΣΑ

  13. paraskevopoulos avatar
    paraskevopoulos 24/04/2010 23:17:44

    Είναι γεγονός ότι η δεύτερη 4ετια του Κ Σημίτη δεν ήταν ότι καλύτερο κυρίως σε σχέση με τον μεγαλοϊδεατισμό των Ολυμπιακών αγώνων όπου έγινε και σπατάλη αλλά και λάθος αναπτυξιακού μοντέλου σε βαριές υποδομές .Όμως όλα αυτά δεν ακυρώνουν το σημαντικό έργο που έκανε και κυρίως ήταν ο πρώτος που έκανε προσπάθεια να αντιμετωπίσει οικονομικές και κοινωνικές παθογένειες .Δυστυχώς τους είχε όλους απέναντι και το ΠΑΣΟΚ .Είναι από τους ελάχιστους που γνωρίζει από οικονομία έχει κύρος εκτός Ελλάδος και εμπνέει εμπιστοσύνη , δυστυχώς αυτό το μεγάλο κεφάλαιο δεν το αξιοποιεί η κυβέρνηση δεν έχουμε καιρό για χάσιμο προτού είναι αργά και εκπυρσοκροτήσει και πάλι το όπλο

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ paraskevopoulos 24/04/2010 23:40:48

      Ποιος "εφαγε" τις αποταμιεύσεις των ελληνων μεσω του χρηματηστηρίου?
      Ποιος εβαλε την χώρα στην ΟΝΕ, χωρίς να είναι ετοιμη, εκτελώντας εντολές των εβραίων?
      Ποιος υπερχρέωσε την χώρα ?
      Συνέπεια των πιο πάνω είναι να ελέγχεται η χώρα και ο λαός της απο τις τράπεζες και τις αγορές. Και το τελειωτικό κτυπημα με την "κρίση αξιοπιστίας" του ΓΑΠ οπου δεν θα μείνει καμμία ελληνικη επιχείρηση (βιοτεχνία, τουρισμός κλπ)ζωντανή και ολα πλέον θα ελέγχονται απο τους ξένους.
      Αν αυτός γνωρίζει απο οικονομία και το δημιουργημα του η "δυνατή Ελλάδα" κατέρευσε σαν χαρτινος πύργος μέσα σε πέντε χρονια τοτε εγω είμαι ο κορυφαίος αστροναύτης και σε προσκαλώ να σε πάω ...βόλτα στο φεγγάρι.

    • κριτικόςλόγος avatar
      κριτικόςλόγος @ paraskevopoulos 25/04/2010 00:45:30

      Τί λέτε? Επι κ.Σημίτη δεν πέρναγαν οι μίζες σαν σφαίρες πάνω απ το κεφάλι του? ο κύριος "αυτή είναι η Ελλάδα".

    • boanerges avatar
      boanerges @ paraskevopoulos 25/04/2010 01:48:38

      Σημίτης: η επιστροφή του βρικόλακα. Έέτσι. Όλα τα κοράκια πάνω από το σώμα της Ελλάδας που ψυχορραγεί… θα έλειπε αυτός από το πάρτι; Ο άνθρωπος που το έστησε; Που επιμελήθηκε την λίστα των καλεσμένων; Το μενού; Τη μουσική; Τα πάντα όλα;
      Ο Σημίτης δεν ήταν αυτός που πριν κανά δυο χρόνια, σε ανύποπτο πολιτικά και οικονομικά χρόνο, είχε πρώτος κάνει αναφορά, για το ενδεχόμενο προσφυγής στο Δ.Ν.Τ.;
      Ανάμεσα στα άλλα ανδραγαθήματά του –αν δεν κάνω λάθος- δεν ήταν και το …χέρι που έβαλε η κυβέρνησή του στα αποθεματικά του κράτους;

  14. diasapollon avatar
    diasapollon 25/04/2010 01:37:23

    Κάτσετε φρόνημα,δεν ξέρετε τα πράγματα καλά και ποιά γυναίκα θα φύγει,έδω υπάρχει και ένας έρωτας μεγάλος και η μαμά δεν είπαι το οκ ακόμα.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ diasapollon 25/04/2010 10:15:22

      Καλάάάά΄!είσαι γατόνι με πέταλλα.

  15. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 25/04/2010 02:07:25

    μα το σημιτη δεν επισκεφτηκε προσφατα και ο καρατζαφεργκιουσον κατ εντολη του Βλαντ του αιμοσταγη? Ομοιως ομοιω... Ολα τα γραφεια τελετων σε παραταξη... ε θα κανουμε και μια οικουμενικη κηδεια και ο λογαρισμος στο κοσμακη φυσικα ... Στο μεταξυ υπαρχει αντιπολιτευση? Ολοι αυτοι που τον συμβουλευουν να ειναι απαλος και Light τον Αντωνη μηπως το ιδιο συμβουλευαν και το Καραμανλη ? Μηπως υπαγορευτοντας του τετοιες τακτικες τον αποξενωνουν απ τη μαζα και του στερουν τους πραγματικους φιλους του? Του επιλεγουν αλλοι το ρολο του Αλλιντε με μειουμεν ηκαθε μερα τη λαικη υποστηριξη...

  16. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 25/04/2010 02:07:46

    *Αλλιεντε

  17. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 25/04/2010 02:09:30

    αχχ και μεσα σε ολα αυτα, Ιψενικα τριγωνα μπορει και τετραγωνα...Αντζελα, Τινα, Αντα?

  18. Νίκος avatar
    Νίκος 25/04/2010 09:39:06

    Στα σοβαρά, θα "εκπαραθυρώσει" τον "κοζανίτη" ο οποιος,αφού έκανε την δουλειά του, φεύγει για να πάρει και επισήμως περίοπτη θέση στο πάνθεον των νεοδοσίλογων γραικύκων, που, οπως υποστήριζα εδώ και καιρό, θα μας υποδουλώσουν ξανά. Και βέβαια, καποιοι εδώ μέσα με έλεγαν υπερβολικό, άλλοι με "στόλιζαν" με διάφορα κοσμητικά επίθετα. Αλλά δεν χρειάζεται να είναι κανείς "ειδικός" για να αντιληφθει που θα οδηγούσαν την χώρα τα ανθρωπάκια που κυνηγώντας τον ΚΚ τον β' που χαιρέκακα ειρωνεύονταν, λοιδωρούσαν και την χώρα ανά την Ευρώπη, ειδικα ο Τζεφρυ.
    Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Μέχρι τώτα τα συζητούσαμε ακαδημαϊκα και εκ του ασφαλούς.
    Για ένα πράγμα να είστε βέβαιοι: Οι προδότες θα λογοδοτήσουν.

  19. eiraman avatar
    eiraman 25/04/2010 19:35:06

    ΟΥΣΤ!
    (Κάποιοι από το να ετοιμάζονται να παίξουν το ρόλο του απο μηχανής Θεού καλό θα ήταν να κοιτάξουν να την κοπανίσουν έγκαιρα...)

    Τόσες "καλές" συμβουλές μας έδιναν όλα αυτά τα χρόνια!
    Τους τις ανταποδίδουμε με μια μόνο διαφορά.

    Εμείς τις ακολουθήσαμε και τελειώσαμε, ενώ εκείνοι εάν την ακολουθήσουν μπορεί και όχι...)