#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/03/2010 20:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φέρτε πίσω τα λεφτά



Σοκ στον ευρύτερο δημόσιο τομέα προκαλεί παρέμβαση του Γενικού Επιτρόπου του Ελεγκτικού Συνεδρίου (ΕΣ), Γ. Σχοινιωτάκη, που ζητεί να εντοπιστούν και να επιστραφούν όλες οι αμοιβές στελεχών και υπαλλήλων του Δημοσίου, των ΔΕΚΟ, των ΟΤΑ, της ΕΡΤ κ.λπ. που ξεπέρασαν το ανώτατο όριο των αποδοχών του προέδρου του Αρείου Πάγου, γιατί είναι αντισυνταγματικές και παράνομες.

Με την παραγγελία κινδυνεύουν να βρεθούν στον αέρα αναρίθμητες συμβάσεις παροχής υπηρεσιών, συμφωνίες για υψηλές αποδοχές, αλλά και προμήθειες με την υποχρέωση οι υπεύθυνοι και οι εισπράξαντες να επιστρέψουν μεγάλα κονδύλια.

Ο Γ. Σχοινιωτάκης τονίζει ότι η ΕΡΤ ανήκει ουσιαστικά στον δημόσιο τομέα, αφού επιχορηγείται από το κράτος

Κάνοντας λόγο για «αγρίως και αντισυνταγματικά κατασπαταληθέν δημόσιο χρήμα» ο Γ. Επίτροπος παραγγέλλει στους οικονομικούς επιθεωρητές να «ξεσκονίσουν» όλο το Δημόσιο και τους εποπτευόμενους από το κράτος φορείς (ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ, κρατικούς οργανισμούς, ιδρύματα κ.λπ.) και την ΕΡΤ για να διαπιστώσουν αν όλες οι συμβάσεις παροχής υπηρεσιών έγιναν με νόμιμο διαγωνισμό και αν όλες οι προμήθειες άνω του 1 εκατ. ευρώ υποβλήθηκαν προηγουμένως για προληπτικό έλεγχο νομιμότητας στο ΕΣ. Οπου δεν τηρήθηκαν οι σχετικές διαδικασίες, αλλά έγιναν π.χ. απευθείας αναθέσεις χωρίς προληπτικό έλεγχο του ΕΣ, οι συμβάσεις πρέπει να ακυρωθούν και να καταλογιστούν τα ποσά σε βάρος των αρμοδίων και όσων εισέπραξαν, προκειμένου να επιστραφούν.

Ειδικά για την ΕΡΤ ο έλεγχος θα αφορά τις αποδοχές διοικητή, διευθυντικών κ.λπ. στελεχών, παρουσιαστών, ηθοποιών, υπαλλήλων κ.λπ., και το αν οι συμβάσεις τους για παροχή υπηρεσιών έγιναν με διαγωνισμό -όπως απαιτείται στον ευρύτερο δημόσιο τομέα- ή με απευθείας αναθέσεις, οπότε είναι άκυρες. Κατά τον Γ. Επίτροπο, ο διαχειριστικός έλεγχος μπορεί να διαταχθεί από το ΕΣ στην ΕΡΤ, γιατί ουσιαστικά ανήκει στον δημόσιο τομέα (είναι ψευδεπίγραφο ΝΠΙΔ - Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου) και σε κάθε περίπτωση επιχορηγείται από το κράτος, διαχειρίζεται δημόσιο χρήμα, ενώ εισπράττει και ανταποδοτικό τέλος (εισφορά) που κάθε πολίτης υποχρεώνεται να καταβάλλει μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=10626953#

ΣΧΟΛΙΑ

  1. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 13/03/2010 21:01:46

    το ίδιο ισχύει για όλα τα ΝΠΙΔ. εκεί γιατί δεν ψάχνουν;

    (όχι μόνον ο Σχοινωτάκης φυσικά αλλά και κανείς δημοσιογράφος που άμα τα έψαχνε θα έκανε και λίγο πιο εύκολο το έργο του κάθε Σχοινωτάκη, αφού θα είχε προηγηθεί η δέουσα δημοσιότητα..., αλλά τί λέμε τώρα; αφού όλα τα σκιάζει η φοβέρα και τα πλακώνει η σκλαβιά....)

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ B.K.Σ. 13/03/2010 21:06:17

      και συγκεκριμένα να ψάξουν τις αμοιβές διευθυντών την τελευταία δεκαπενταετία. μετρημένα κουκιά είναι.
      (ποιός μισθός Προέδρου του Αρείου Πάγου; εδώ μιλάμε για μισθούς πρωθυπουργικούς και βάλε... και δεν υπερβάλλω στο ελάχιστο)

  2. Δίων avatar
    Δίων 13/03/2010 21:04:30

    Πρώτα να τα δώσουν τα κομματικά λαμόγια και λοιπα τρωκτικά όλων των μαντριών και μετά βλέπουμε ποιοί θα μπούν στη φυλακή, ὐστερα βλέπουμε ποιοί έμειναν για να κάνουμε ταμείο . Άντε σοβαρευτείτε και κόψτε τις μακακίες.ότι σας κατέβει γράφετε.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Δίων 13/03/2010 22:31:56

      δηλαδή όλα αυτά τα κομματικά τρωκτικά τα τρώγαν εξωθεσμικώς μόνον; Δίωνα ποιό ΝΠΙΔ στελεχώνεις;

  3. Ορθολογιστής avatar
    Ορθολογιστής 13/03/2010 21:21:02

    Τό ελεγκτικό συνέδριο είναι καινούργια υπηρεσία ή υπήρχε από παλιά;

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ορθολογιστής 13/03/2010 22:06:39

      Το ελεγκτικό συνέδριο είναι ανώτατο δικαστήριο όπως ο Άρειος Πάγος και το Συμβούλιο της Επικρατείας. Απλά δεν το ξέρει ο πολύς κόσμος διότι έχει περιορισμένες αρμοδιότητες. Ιδρύθηκε το 1833 από τον Ιωάννη Καποδίστρια για την πρόληψη και την καταπολέμηση της διαφθράς. Μια από τις αρμοδιότητες που είχε μέχρι το 81 ήταν ο προληπτικός έλεγχος των δαπανών του δημοσίου. Αν κάτι δεν έπαιρνε έγκριση από τον πάρεδρο εκεί δε μπορούσε να εκτελεστεί. Το ΠΑΣΟΚ όταν βγήκε σκόνταψε εκεί για τα αναθέματα που σχεδίαζε. Πέρασε νόμο και κατάργησε τον προληπτικό έλεγχο και ξεκίνησε το φαγοπότι.

    • Παρατηρητικός avatar
      Παρατηρητικός @ Ορθολογιστής 14/03/2010 11:58:47

      Τι λές μωρέ; O Καποδίστριας δολοφονήθηκε στς 9 Οκτωβρίου 1831!

  4. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 13/03/2010 21:25:05

    Εδώ και πάρα πολλά πολλά χρόνια.

    Απλά ήτανε διακοπές τα τελευταία 35 χρόνια.

  5. Roulis avatar
    Roulis 13/03/2010 21:33:27

    Παιδια να κανω μια ερωτηση?Η Μαγια Τσοκλη εξελεγη ως βουλευτης επικρατειας με το πασοκ αλλα εχω δει οτι η εκπομπη της “Ταξιδευοντας” συνεχιζει να γυριζεται στην ΝΕΤ.Υπαρχει καμια περιπτωση διπλοθεσιτισσας?Για ελεγξτε το παρακαλω…

  6. pikras avatar
    pikras 13/03/2010 21:34:03

    ...προς διερεύνηση και οι αμοιβές δικαστικών συνταξιούχων και μη που ...πολυ-απασχολούνται σε ανεξάρτητες αρχές, ΔΣ επιτροπές κα..... (να συμπεριληφθούν και τα αναδρομικά)

  7. nancy avatar
    nancy 13/03/2010 21:55:29

    φίλε 21.04 μήπως σε αφορούν και σένα οι έλεγχοι του Σχοινιωτάκη? Αν όχι, τότε περιττή η διευκρίνιση..

  8. Hase avatar
    Hase 13/03/2010 23:03:17

    Το δημοσιο, θα παρει (εκτος απο τα λεφτα ολων αυτων των υπερογκων αμοιβων) και το κομμενο πουλακι του παιδιου φωτογραφια του οποιου υπαρχει στην αναρτηση σχετικα με το νεο βιντεο της Τζουλια.

  9. neotera avatar
    neotera 13/03/2010 23:09:50

    Μπααααα ! Κουβέντα να γίνεται. Κοροϊδεύουν τα λαμόγια που βλέπουν τα κορόϊδα κολημένα στους καναπέδες τους να περιμένον να μάθουν τι εισόδημα θα τους περικοπεί υπέρ ...πατρίδος ! )))

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ neotera 14/03/2010 00:11:27

      κι εγώ προς αυτό το μπαααα συγκλίνω... είναι τόσο σφιχτά τα κυκλώματα που έτσι και αγγίξουν έναν θ΄ αρχίσει να καταρρέει όλο το σύστημα, του στυλ γιατί κόβεις εμένα και δεν κόβεις εκείνου, δεν φημίζονται άλλωστε για την συναδελφικότητά τους... άρα δεν θ΄ αγγίξουν κανέναν γιατί θα γίνουμε διεθνώς ρεζίλι. (από τον μισθό και μόνον του Προβόπουλου γίνεται αντιληπτό, αλήθεια ο κύριος δεν υπάγεται στην διάταξη για τον μισθό του Προέδρου του Αρείου Πάγου; ή μήπως η Αθηναϊκή Λέσχη και οι διαβητοσφραγιδόλιθοι τους προστατεύουν εις το διηνεκές άπαντες; τί ρωτάω κι εγώ...)

  10. Αναγνώστρια avatar
    Αναγνώστρια 13/03/2010 23:58:39

    Roulis says: "Παιδια να κανω μια ερωτηση?Η Μαγια Τσοκλη εξελεγη ως βουλευτης επικρατειας με το πασοκ αλλα εχω δει οτι η εκπομπη της “Ταξιδευοντας” συνεχιζει να γυριζεται στην ΝΕΤ.Υπαρχει καμια περιπτωση διπλοθεσιτισσας?Για ελεγξτε το παρακαλω…"

    1ον: Τα επεισόδια που έχει ήδη μετάδοσει και θα μεταδόσει για φέτος η ΝΕΤ έχουν γυριστεί πριν από τις εκλογές του Σεπτεμβρίου που εκλέχθηκε - διορίστηκε βουλευτής.
    2ον: Η Τσόκλη γυρίζει 10 επεισόδια την σεζόν, αλλά η ΝΕΤ δεν μετάδιδει κάθε χρόνο πάνω από 5-6.
    Αυτό σημαίνει ότι και να σταματήσει η ίδια τα ταξίδια κανένας δεν θα το πάρει χαμπάρι γιατί η ΝΕΤ τα έχει πληρώσει και πρέπει να τα μεταδώσει για να βγάλει τα λεφτά της.
    Άρα όσες έρευνες και να κάνουν οι ελεγκτές δεν μπορούν (καλώς ή κακώς, διάλεξε ότι θες) να την βγάλουν διπλοθεσίτισσα.
    Επίσης, όλη η ιστορία φτιάχτηκε από την κυβέρνηση τα κανάλια για ν' ασχολούμαστε με κάτι να μην κατάλαβουμε ότι έχουν βάλει τον αυτόματο πιλότο και αυτοί ταξιδεύουν.
    Ποιός ξέρει τι άλλο έχουν πουλήσει αυτές τις μέρες, πέρα από την εθνική μας κυριαρχία, που την πούλησαν πριν από πολλά χρόνια, ίσως και από ιδρύσεως του κράτους.

  11. mm avatar
    mm 14/03/2010 01:41:23

    Είναι τοσο βαθιά η διαφθορά, που όλα αυτά είναι αμπελοφιλοσοφίες. Σιγά μην επιστρέψουν τα λαμόγια της ΕΡΤ τα μυθικά ποσά που τσέπωσαν! Τα ίδια σάπια πρόσωπα εξακολουθούν να είναι στις θέσεις τους και να γελάνε, γιατί το "σύστημα" είναι αλυσίδα και όλοι τους είναι κρίκοι του. Κι ένας νεκρός, ανήμπορος συνδικαλισμός, που συμπληρώνει το παζλ στην ΕΡΤ.

    • Justin Case avatar
      Justin Case @ mm 14/03/2010 03:25:04

      Γνωρίζω προσωπικά πρωην σύμβουλο του ΥΠΠΟ που του ζητήθηκε να περάσει απο το ταμείο να επιστρέψει ποσά που δεν δικαιούτο να έχει εισπράξει...

  12. Δευκαλίων Κωνστ. Βατιμπέλλας avatar
    Δευκαλίων Κωνστ. Βατιμπέλλας 14/03/2010 07:27:33

    Εκτός των ανωτέρω περιγραφομένων ελέγχων, ας κάνουν και μερικούς ελέγους γιά τα χρήματα πού έχουν δωθεί στις Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, οι οποίες ενεργούν ανθελληνικα και ας ελέγξουν το Κεντρικό Ισραηλινό Συμβούλιο και να αναθεωρίσουν το νομικό καθεστός της λειτουργίας του. Αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θέλουν να έχουν έσωδα, υπάρχουν πηγές, αλλά το ευρύτερο σχέδιο είνα να πυροβοληθούν οι γηγενείς ΄Ελληνες στο στομάχι,διά τον πλήρει αποσυντονισμό του και να εφαρμοσθούν τα προβλεπόμενα σχέδια των επικυρίαρχων δια εμάς και την πατρίδα μας.
    Δευκαλίων Κωνστ. Βατιμπέλλας

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Δευκαλίων Κωνστ. Βατιμπέλλας 14/03/2010 10:34:54

      Σωστός ο Δευκαλίων.Φάκτορα,υπάρχει τρόπος να βρεθεί και να δημοσιευθεί ο κατάλογος με τις ΜΚΟ;Τι σκοπούς επιτελούν; Ποιοί είναι οι στόχοι;Ποιοί προίστανται;Πως και με τι ποσά χρηματοδοτούνται;Που αποδίδουν λογαριασμό;Ποιά Αρχή ενέκρινε την ύπαρξη και χρησιμότητά τους;Ονόματα,τίτλοι και διευθύνσεις υπάρχουν;

  13. nancy avatar
    nancy 14/03/2010 12:34:34

    Σπάρτακε τις είχε δημοσιεύσει το Παρόν πρίν 1,5 χρόνο περίπου. Από κεί
    θα τις βρείς.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ nancy 15/03/2010 10:26:37

      Merci nancy.

  14. Ο ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΣ avatar
    Ο ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΣ 14/03/2010 15:02:55

    http://www.koinwnia.com/
    Επτά Δισεκατομμύρια για βουλευτές και δικαστικούς και ο υπόλοιπος λαός στη φτώχεια!
    Η Παράταξή μας είναι η πρώτη που φέρνει στο φώς της δημοσιότητας ένα κρατικό έγγραφο του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους που αποκαλύπτει ότι η Κυβέρνηση έχει προγραμματίσει από φέτος μέχρι και το 2012 (!) να στρώσει πλουσιοπάροχο τραπέζι σε βουλευτές και δικαστικούς χαρίζοντάς τους, με έκτακτα αναδρομικά επιδόματα, εκατομμύρια ευρώ ενώ στερεί από τον ελληνικό λαό και τη στοιχειώδη μισθοδοσία του.
    Τα ποσά που προβλέπονται για βουλευτές και δικαστικούς έχουν ανοδική πορεία και, όπως αναφέρει το έγγραφο, δεν θα μείνουν στο ύψος αυτό που προβλέπεται ,γιατί δεν είναι γνωστός ο αριθμός των προσφυγών που θα ασκηθούν από τους ενδιαφερομένους συνταξιούχους βουλευτές και δικαστές για τη διεκδίκησή τους.
    Σε καιρό θρυλλούμενης πτωχεύσεως της Ελλάδος δίδονται εκατομμύρια ευρώ σε έκτακτα αναδρομικά επιδόματα βουλευτών και δικαστικών. Οι δικαστικοί επιδικάζουν στους εαυτούς τα επιδόματα ως καθ' ύλην αρμόδιοι και οι βουλευτές εισπράττουν τα δεδικασμένα (δικαστικοί κερνούν, βουλευτές πίνουν).
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΕΔΩ
    http://www.koinwnia.com/

    ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!!!

  15. Αναγνώστρια avatar
    Αναγνώστρια 14/03/2010 16:40:32

    Μήπως να φορολογούτανε και η Εκκλησία;; Λέω μήπως;; Και δεν μιλάω για το 1% επί της ακίνητης περιουσίας της, που με πολυ ζόρι δέχτηκε να πληρώσει!!! Και να πάψουν να πληρώνονται σαν δημόσιοι υπαλληλοι οι παπάδες!! Και να μην παίρνουν συντάξεις -σκάνδαλο με μέσο όρο τα 1.200€!!
    Για να καταλάβεται ένας συνταξιούχος του ΙΚΑ, με 35 χρόνια εργασίας, βαρέα και ανθυγιεινά (οικοδόμος) σήμερα παίρνει σύνταξη 810€ και θεωρείται από τις καλές!!!
    Αλλά τι λέω!!! Η Εκκλησία, ήταν, είναι και θα είναι το επίσημο Ελληνικό Κράτος!!! Και θα είναι για πάντα στο (φορολογικό) απυρόβλητο!!!
    Υπάρχουν λεφτά και ξέρουν που μπορούν να τα βρούνε, αλλά δεν θέλουν και κάνουν κινήσεις εντυπωσιασμού!