#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/12/2011 12:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υφυπουργός ... Ελλάδος στην κυβέρνηση Μέρκελ



Μετά τον Χορστ Ράιχενμπαχ, άλλος ένα Γερμανός αξιωματούχος αναλαμβάνει καίριο ρόλο στα οικονομικά πράγματα της Ελλάδος.

Με στόχο να αναζωογονήσει την ελληνογερμανική φιλία και συνεργασία στη βάση συγκεκριμένων προοπτικών, η καγκελάριος Ανγκελα Μέρκελ όρισε τον υφυπουργό Εργασίας, Χανς Γιόαχιμ Φούχτελ ως «εντεταλμένο της Ελληνογερμανικής Συνέλευσης».

Πρακτικά δηλαδή τον όρισε υφυπουργό της κυβέρνησης της για Ελλάδα.

Ο κ. Φούχτελ, άνθρωπος εμπιστοσύνης της Μέρκελ και με μεγάλη εμπειρία στα οικονομικά, αναλαμβάνει να προωθήσει και να παρακολουθεί τα προγράμματα που θα χρηματοδοτούνται από τα κονδύλια της ΕΕ που δεν έχει εκταμιεύσει η Ελλάδα.

Το κέντρο βάρους από ελληνικής πλευράς θα είναι η Θεσσαλονίκη και συντονιστικό ρόλο θα παίζει το εκεί γερμανικό προξενείο. Στην Θεσσαλονίκη είχε συγκληθεί για πρώτη φορά πριν από δύο χρόνια η Ελληνογερμανική Συν έλευση, με τη συμμετοχή περισσότερων από 200 δημάρχων και εκπροσώπων από κρατικούς και δημοτικούς φορείς από την Ελλάδα και τη Γερμανία.

Ιδιαίτερο βάρος από τη γερμανική πλευρά θα δοθεί στην παροχή τεχνογνωσίας για την απορρόφηση των κονδυλίων από την ΕΕ.

Άνθρωπος με ιδιαίτερο χιούμορ , ιδιαίτερα εργατικός προ μηνών εξέπληξε τους πάντες στην Ελλάδα όταν μιλώντας στο συνέδριο για την Τοπική Αυτοδιοίκηση «Polis 2011» στην Θεσσαλονίκη είπε στους διοργανωτές : «Έφερα μαζί μου και το μαγνητοφωνάκι μου για να καταγράψω όλες τις καλές ιδέες που θα ακούσω αυτές τις ημέρες, γιατί ό,τι δεν υλοποιείται δεν αξίζει τίποτε», είπε

Επιπρόσθετα από το βήμα του ιδίου συνεδρίου είχε γνωστοποιήσει ότι αυτή την στιγμή η Γερμανία (ειδικά η περιφέρεια) έχει μεγάλη ανάγκη από γιατρούς και νοσηλευτές. Σύμφωνα με τον ίδιο οι ελλείψεις σε διάφορες ιατρικές

ειδικότητες οφείλονται κυρίως στην επιλογή πολλών Γερμανών να αναζητήσουν καλύτερες συνθήκες εργασίας στην Ελβετία, αλλά και στο γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια πολλοί νέοι της Γερμανίας επιλέγουν να μη σπουδάσουν.

 

Ανάμεσα στις ειδικότητες με τη μεγαλύτερη ζήτηση σε γερμανικά νοσοκομεία και κλινικές είναι η Ψυχιατρική, η Νευρολογία, η Ψυχοθεραπεία, αλλά και η Χειρουργική, η Παθολογία, η Καρδιολογία και η Παιδιατρική.

protothema.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/12/2011 12:53:44

    Οι πρεσβύτεροι ίσως να θυμούνται που, λίγες εβδομάδες μετά τον καταστροφικό σεισμό στην Καλαμάτα (1986), ο Ανδρέας είχε πάρει έναν βουλευτή της Μεσσηνίας και τον είχε διορίσει... "υπουργό Καλαμάτας". (ΔΕΝ κάνω πλάκα, έτσι ακριβώς.)

    Ε, κάπως έτσι και η Μέρκελ τώρα.

  2. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 02/12/2011 13:08:45

    Ξευτίλα!!! Τι άλλο θα δουν τα μάτια μας???

  3. Homo Problematicous avatar
    Homo Problematicous 02/12/2011 13:34:40

    Ακόμα και η ........ πλέον απομεμακρυσμένη "Περιφέρεια της Γερμανικής Επικράτειας ", πρέπει να έχει τον Τοπάρχη της. Προς τούτο λοιπόν και ο διορισμός του κ. Φούχτεν.

    Κάπως έτσι , φαντάζομαι, θα σκέφτηκε η Άνγκελα.

    Εμείς , βέβαια, σκεφτόμαστε αλλιώς.
    Αλλά ποιός μας ακούει ;;;.

    Άντε να κάνει και ο Ερντογάν ανάλογη κίνηση, ( Διορισμός Τούρκου Τοπάρχη για την Ελληνική Θράκη), και τότε ..θα' χει "δέσει το γλυκό".

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 02/12/2011 14:22:41

    ''Άνθρωπος με ιδιαίτερο χιούμορ ..''Mας δουλευουνε αγριως !Ολα τα πικρα φαρμακα εχουν γλυκο περιτυλιγμα !

  5. Δικηγόρος avatar
    Δικηγόρος 02/12/2011 14:26:27

    Μεγαλύτερη εμπιστοσύνη εμπνέει ο συγκεκριμένος παρά ο Χρυσοχοίδης ή ο Μπουμπούκος. Με αυτόν τουλάχιστον κάποια ψήγματα ανάπτυξης μπορεί και να δούμε.

    • Ρίτα avatar
      Ρίτα @ Δικηγόρος 02/12/2011 15:33:55

      Μην ελπιζεις "δικηγορε". Θα αφησουν ερειπια.

  6. Rita avatar
    Rita 02/12/2011 15:32:43

    http://www.youtube.com/watch?v=CQrEaduEmtA&feature=related

  7. teomanduca avatar
    teomanduca 02/12/2011 16:05:34

    Η επόμενη κίνηση θα είναι σε κάθε Ελληνική γειτονιά να υπάρχει και ένας γκεσταπίτης που θα σφυρίζει ΄''αδιάφορα'' περπατώντας πάνω κάτω με τα χέρια πίσω και θα παρακολουθεί ποιος μπαίνει και ποιός βγαίνει από τα σπίτια μας!!!

  8. TED avatar
    TED 02/12/2011 16:09:20

    Όσοι διαθέτετε κατάλληλο λεξικό, ανατρέξατε παρακαλώ στο γερμανικό λήμμα "Fuchtel". Θα εκπλαγείτε!

    Ο όρος μεταφράζεται ως "ζυγός" ή "τυραννία" !!!

  9. Makis avatar
    Makis 02/12/2011 16:22:22

    "Με στόχο να αναζωογονήσει την ελληνογερμανική φιλία και συνεργασία στη βάση συγκεκριμένων προοπτικών, η καγκελάριος Ανγκελα Μέρκελ όρισε τον υφυπουργό Εργασίας, Χανς Γιόαχιμ Φούχτελ ως «εντεταλμένο της Ελληνογερμανικής Συνέλευσης"

    Όλα μπορεί να τα καταφέρει ο Φούχτελ, αλλά να "αναζωογονήσει την ελληνογερμανική φιλία", με τίποτα!

    Ο λύκος δεν μπορεί ποτέ να γίνει φίλος τού προβάτου.

  10. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 02/12/2011 16:28:10

    Ο όρος "Fuchtel" στα γερμανικά σημαίνει "ο τελών υπό επιτροπία, κηδεμονία".

    • Προμηθέας avatar
      Προμηθέας @ Εύμηλος 02/12/2011 17:40:52

      Ο όρος “Fuchtel” στα Ελληνικά μεταφράζεται Φούκτεν - Χούφτεν
      Συγγενικές λέξεις
      Φουκτα, Χουφτα
      χούφτωμα
      χουφτώνω (τον κόπο, των άλλων πάντα)

  11. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 02/12/2011 18:05:12

    "Είναι ντροπή μας!
    Είναι ντροπή μας, ενα έθνος που με το αίμα του πύργωσε τη λευτεριά του,που περπάτησε τη δύσκολη ανηφοριά, να παραδεχτεί πως δεν μπορεί να περπατήσει στον ίσιο δρόμο όταν ειρηνέψει κι οτι δεν ξέρουμε εμείς να συγυρίσουμε το σπίτι που με το αίμα μας το λεφτερώσαμε, αλλά ξέρουν εκείνοι να το συγυρίσουν που δεν πολέμησαν, εκείνοι που δεν πίστευαν στον αγώνα, εκείνοι που πάνε να μας αποκόψουν απο τον Χριστό, και πασκίζουν να μας ρίξουν στην σκλαβιά άλλων αφεντικών, που΄ναι πιο δαιμονισμένοι από τους Τούρκους..." ΠΑΠΟΥΛΑΚΟΣ

  12. jctergal avatar
    jctergal 03/12/2011 22:45:28

    Ωραίο μουστακάκι ....

  13. Θ avatar
    Θ 04/12/2011 22:23:02

    πόσο σημαντικοί ήμαστε?!