15/02/2010 23:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπό τριμερή πολιτική επιτροπεία και επισήμως η Ελλάδα από σήμερα

Δεν έχει τέλος το οικονομικο-πολιτικό παιχνίδι που  έχει στηθεί γύρω από τα χρέη και τα ελλείμματα της Ελλάδας. Στη συνεδρίαση του Eurogroup, στις Βρυξέλλες κορυφαίοι ευρωπαίοι αξιωματούχοι ζητούν από την Αθήνα  πρόσθετα μέτρα εδώ και τώρα., ενώ ο υπουργός Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου εμφανίζεται κατηγορηματικά αντίθετος. Πρόσθεσε, όμως, ότι αν παραστεί η ανάγκη για πρόσθετα μέτρα το Μάρτιο τότε η κυβέρνηση θα τα πάρει αμέσως.

Από σήμερα εξάλλου η οικονομική πολιτική της κυβέρνησης της Ελλάδας τέθηκε επισήμως υπό τριμερή πολιτική επιτροπεία (ΕΚΤ, Κομισιόν, ΔΝΤ). Όπως προανήγγειλε ο πρόεδρος του Eurogroup Ζαν Κλωντ Γιούνκερ, αν στις 15 Μαρτίου (και κάθε μήνα από εκεί και έπειτα) οι ελεγκτές κρίνουν ότι η χώρα μας βρίσκεται «εκτός τροχιάς» στους στόχους που θέτει στο Πρόγραμμα Σταθερότητος, η Ελλάδα θα υποχρεωθεί να λάβει πρόσθετα μέτρα, πέρα από όσα περιέλαβε στο διάγγελμά του ο Πρωθυπουργός πριν από μια εβδομάδα. 

 Το κλίμα για την Ελλάδα έγινε χειρότερο μετά το δημοσίευμα των New York Times για συμφωνίες "κάτω από το τραπέζι", μεταξύ των ελληνικών κυβερνήσεων και της Goldman Sachs, με στόχο να μειωθούν εικονικά τα ελλείμματα και το δημόσιο χρέος.

Η ευρωπαϊκή επιτροπή ήδη ζήτησε εξηγήσεις από την ελληνική κυβέρνηση, ενώ ο εκπρόσωπος του αρμοδίου επιτρόπου Όλι Ρεν τόνισε ότι η Eurostat θα ελέγξει σε βάθος τι γινόταν με τα χρέη του τομέα της Υγείας (δημόσια νοσοκομεία, προμήθειες κλπ) στα τέλη της δεκαετίας του 1990 και των αρχών του 2000.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 15/02/2010 23:59:55

    Συνεπώς δεν έχει νόημα η θέση του Υποικ. Αν τον έχουμε εκεί για να μεταφέρει ένα χαρτί, καλύτερα να βάλουμε έναν κλητήρα.
    Η παταγώδης αποτυχία από μια κυβέρνηση, που είχε υποσχεθεί τα πάντα, δεν περιγράφεται. Τέτοια ρεζιλίκια δεν έχεουμε δεί ούτε από την "κακή" κυβέρνηση

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/02/2010 00:00:56

    ménage à quatres

    Θα έχουμε τρεις να μας στηρίζουν, και εμείς τέταρτοι! Αν η σχέση δεν ήταν τόσο άνιση, θα την λέγαμε ...τραινάκι

  3. gap-goup avatar
    gap-goup 16/02/2010 00:26:15

    Ο Γαπ,γνωστος "διεθνιστης" ,αναπαραγει την εσωτερικη μπουρδολογια,στο εξωτερικο.
    Οταν ελεγχεις ολα τα μμε μπορεις μεσα να υποστηριζεις οτι η επαρατη δεξια,μαιμουδιζε τα στατιστικα,και εμεις οι πασοκοι ειμαστε παρθενες..
    Οταν φτανεις ομως στο σημειο να κατηγορεις τους ευρωπαιους οτι καλυπταν τις στατιστικες "ακολασιες" της δεξιας,θα τα παρουν στο κρανιο και θα σου ζητησουν στοιχεια εποχης Σημιτη.

    • Orestios avatar
      Orestios @ gap-goup 16/02/2010 00:28:50

      Το GAP δεν ήξερε, ήταν αλλού.....

  4. μαρικα avatar
    μαρικα 16/02/2010 00:33:54

    Ωχ Θεε μου,τωρα εχει παει και στην Ρωσια ,οπου πηγε δεν εχει κανει τιποτε
    καλο για την Ελλαδα ,γυριζει πισω με λιγοτερα αποτελεσματα και περισσοτερους εχθρους.Νην τον αφηνεται ξανα να βγη απο την Ελλαδα.

  5. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 16/02/2010 01:24:24

    Αντίσταση.
    όπως τα λεν οι σημερινοί ραψωδοί μας:

    Τινάζω τη σποδό, και να ‘μαι πάλι εδώ
    ανοίγω δίοδο για κάθε νέο ραψωδό
    ανακάμπτω σε πείσμα αυτών που θα με θέλαν κάτω
    τα πόδια μου ακουμπούν στην Ιθάκη, ο νους στην Πάτμο
    Δεν το πράττω για τη δόξα και το χάρτο
    μα το πράττω για το πνεύμα
    με το κυρίως ρεύμα δε συμπλέω, στο λέω
    έτσι για την ιστορία, διατηρώ ανεξάρτητη πορεία

    Ένα, δύο, τρία και…

    Έτσι είναι γιατί έτσι πάει
    αν το νιώθεις μείνε, φύγε αν σε χαλάει και
    Έτσι πάει γιατί έτσι είναι
    φύγε αν σε χαλάει, αν το νιώθεις μείνε
    και

    Κι αν το νιώθεις κι αν το νιώθεις
    πάμε χέρια ψηλά
    Έτσι είναι, έτσι πάει
    πάμε χέρια ψηλά

    Β’ φάση, προτού πεις πως τό ‘χω χάσει,
    λέω το ραπ που είναι βατό για να μπορείς να δώσεις βάση
    Δίχως παύση, το κρατώ ζωντανό πάση θυσία
    όπως κρατάει ζωντανό το πολυτονικό η Εστία
    Είπες κάτι; Φίλε μου δεν αλλάζω μονοπάτι
    Μωραϊτίδη μνημονεύω και Παπαδιαμάντη
    Άπειρα λάθη, μα δόξα τω Θεώ είμαι πια στον τόπο μου
    τα Μυστικά Άνθη δρέπω όπως ο Φώτης Κόντογλου
    Κι εκεί που ήτανε το μένος τώρα πρέπει αίνος
    επομένως ας μην ηχεί στ’ αυτιά σου ο λόγος ξένος
    Μα αν θες κρατάς τα μίση, εγώ κρατάω την πίστη
    Αρτέμης στο μικρόφωνο και MCD στο μίκτη και..

    Έτσι είναι γιατί έτσι πάει
    αν το νιώθεις μείνε, φύγε αν σε χαλάει και
    Έτσι πάει γιατί έτσι είναι
    φύγε αν σε χαλάει, αν το νιώθεις μείνε
    και

    Κι αν το νιώθεις κι αν το νιώθεις
    πάμε χέρια ψηλά
    Έτσι είναι, έτσι πάει
    πάμε χέρια ψηλά

    Κοιτώ το δέντρο κέδρος, μου λες να δω το κέρδος
    λέω δώσε στον πνευματικό ορίζοντά σου εύρος
    Σκύλοι λαλούν το ψεύδος, λαλούν το δόλο
    μου λες να παίξω σ’ αυτό το έργο μα δε θέλω αυτό το ρόλο
    Πορεύομαι εκεί που προτρέπει ο Νίκος Γκάτσος
    στο ποίημά του ο Δράκος, μου λες να γίνω κάποιος
    άλλος και στο νου μου να αλλάξω ροή
    μα όπως ο Παλαμάς ακούω το τραγούδι του σταυρού
    Μου λες με πόσες έχεις πάει και πόσους έχεις κλέψει
    σκέψου πόσους έχεις ελεήσει, πόσο έχεις ληστέψει
    Μου λες τρεις φορές το έξι, ανταπαντώ
    κράτα αν θες το σκότος, κρατώ τον ήλιο το νοητό και…

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ B.K.Σ. 16/02/2010 01:48:06

      Αντίσταση...

      Καλό βράδυ.

  6. NktrS avatar
    NktrS 16/02/2010 01:54:30

    όλοι μαζί :)

    O ήλιος ο Πράσινος, ήλιος που βασιλεύει,
    μας οδηγεί
    εμπρός στις αγχόνες, για μια Ελλάδα δεύτερη,
    τριτοκοσμική...
    Μαζί στον γκρεμό μας, όλοι χρεωμένοι, να κάνουμε βουτιά,
    με πράσινη ανάπτυξη - εδώ ο κόσμος καίγεται,
    ο Γιώργης τον χαβά!
    Πουλημένες ψυχές, χρεωμένα παιδιά,
    στον λαό των Ελλήνων δώσαμε κληρονομία

  7. ο κερδοσκόπος της γειτονιάς avatar
    ο κερδοσκόπος της γειτονιάς 16/02/2010 09:43:20

    Είχα μια θεία η οποία πάντα κλαιγόταν ότι δεν έχει φράγκο. Οταν πέθανε ανακαλύψανε ότι είχε μεγάλη περιουσία.

    Ετσι και ο Γιωργάκης και η παιδική χαρά του. Λένε δεν έχουμε γιατί πώς αλλιώς θα ενθυλακώσουν; Πώς αλλιώς θα μείνει κάτι και γι΄αυτούς; Σήμερα ο Ελεύθερος Τύπος (μέχρι στιγμής η μόνη εφημερίδα που θυμίζει τον παλιό καλό εαυτό της)γράφει για κρυφό ομόλογο του Σημίτη, το οποίο διερμηνεύεται ως αποτοκο κλοπής.

  8. πατριωτης avatar
    πατριωτης 16/02/2010 09:53:52

    Λεφτα υπαρχουνε.........προεκλογικο συνθημα πασοκ...Aρα γιατι μας ζητουν θυσιες αφου υπαρχουν τα χρηματα?

  9. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 16/02/2010 11:52:23

    μαρίκα μου,
    άστονε νά φεύγη,δέν ξέρεις μπορεί καί νά μείνη έξω γιά πάντα,καί κανονίζουμε τούς υπολοίπους,άν καί θά ήθελα νά είναι καί αυτός μέσα,κανείς όμως δέν ξέρει τό τέλος του.Ο κόσμος έχει γίνει τόσο μικρός,πού τόν φτάνεις τόν άλλον όπου καί νά κρύβεται.Αρκεί νά υπάρχη θέλησις.

    Β.Κ.Σ,

    τό διάβαζα εχθές τό βράδυ,καί είπα πώς υπάρχει ελπίδα,τελικά.

  10. Alkimos avatar
    Alkimos 16/02/2010 12:02:35

    Το παιχνίδι είναι στημένο.

    Ο πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς (όργανο του ΟΗΕ) -γνωστός ως «Γιωργάκης» αλλιώς «Giorgo” ή …«Jeffrey»- είναι ολοφάνερο πως προωθήθηκε στον ρόλο της πρωθυπουργίας ενός κράτους της Ε.Ε., προκειμένου να δημιουργήσει ένα «μοντέλο υποταγής» στην επικείμενη «Παγκόσμια Κυβέρνηση»!

    Πρόσφατα είχε δηλώσει στους δημοσιογράφους: «Σε μια δύσκολη στιγμή διαπραγματεύσεων στην Κοπεγχάγη, θέλουμε η Σοσιαλιστική Διεθνής να παίξει καταλυτικό ρόλο, γιατί γεφυρώνουμε τις παραδοσιακές ομάδες που βρίσκονται στον ΟΗΕ, καθώς στους κόλπους μας έχουμε μέλη και από τις αναπτυσσόμενες και από τις φτωχότερες και από τις ανεπτυγμένες χώρες, που συμφωνούμε σε μια κοινή πορεία και γι' αυτό ακριβώς μπορούμε να δημιουργήσουμε την απαραίτητη εμπιστοσύνη που λείπει αυτές τις μέρες, μεταξύ των κρατών – μελών…»

  11. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 16/02/2010 12:24:33

    Καί διάλεξαν τήν Ελλάδα γιά μοντέλο υποταγής;
    Εμπρός συμπατριώτες,νά τούς κάνουμε νά μετανοιώσουν.Τί στό καλό,φήμη απείθαρχου λαού έχουμε;

  12. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 16/02/2010 12:29:33

    Επειδή έπεσε πολλή εργασία,καί τό αφεντικό μέ αποκαλεί τεμπέλω,ουδέν ψευδέστερον τούτου,απλώς,σάν τόν Φράνκ Σινάτρα,i do it my way,ενώ εκείνος θέλει his way(άν είναι δυνατόν),σάς χαιρετώ καί θά join in,αργά τό απογευματάκι ή αργά τό βράδυ.Χαιρετώ σας.

    • Alkimos avatar
      Alkimos @ Kὀριννα 16/02/2010 12:46:06

      Το σχέδιο είναι όντως μεγαλεπήβολο Κόριννα, αλλά όμως και πολύ έξυπνο, πρέπει να ομολογήσουμε. Αν πετύχει με την Ελλάδα, αντιλαμβάνεσαι ότι θα είναι τότε εύκολο να εφαρμοστεί και σε οποιοδήποτε άλλο κράτος… Κιόσον αφορά τώρα τ’ ...αφεντικό, πες του απλά πως «το καλό το παλικάρι ξέρει κι άλλο μονοπάτι».

  13. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 16/02/2010 19:02:17

    Οπως βλέπεις ή μάλλον διαβάζεις φίλε Alkimos,εδώ είμαι πάλι.Τό άλλο μονοπάτι τό έχω βρεί εδώ καί καιρό(Οχι,πού θά μου ξέφευγε!)γι'αυτό είμαι εδώ τόσο συχνά.
    Αναφορικά μέ τό μεγαλεπήβολο σχέδιό τους,ελπίζω οί Ελληνες νά τούς δείξουμε ότι δέν πρέπει νά παίζουν μαζί μας.Δέν μέ ενδιαφέρει νά πτωχεύσουμε,ή Εθνική υπερηφάνια είναι πού μέ νοιάζει.Αλλωστε στήν φτώχεια οί Ελληνες πάντα γίνονται καλλίτεροι.