#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/06/2011 17:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπό προθεσμία πρωθυπουργός και αρχηγός κόμματος



Δεν ξέρουμε τι θα πει στο διάγγελμά του ο Γ. Παπανδρέου. Ούτε και που μας  ενδιαφέρει στην ουσία. Αυτό που έγινε σήμερα δεν έχει προηγούμενο κι ως τέτοιο  μπορεί να μείνει στην ιστορία. Μια κυβέρνηση με 160 βουλευτές και με 10 μονάδες  διαφορά από το δεύτερο κόμμα, με μόλις 20 μήνες θητεία στην εξουσία, προέβη σε άτακτη υποχώρηση κάτω από το βάρος της λαϊκής οργής. Ο πανίσχυρος, μέχρι πρότινος, πρωθυπουργός κ. Παπανδρέου είναι πλέον ένας αδύναμος υπό προθεσμία πρωθυπουργός και αρχηγός κόμματος.

Ήδη τα ξένα μέσα ενημέρωσης μεταδίδουν για σχηματισμό κυβέρνηση με πρωθυπουργό τον Παπαδήμο.

Το ερώτημα είναι γιατί έπρεπε να φτάσουμε ως εδώ. Γιατί δηλαδή έπρεπε να συμβούν όλα αυτά για να καταλάβει η κυβέρνηση τα τραγικά της λάθη. Τώρα δυστυχώς δεν μπορεί να τα αλλάξει μόνη της. Χρειάζεται προσπάθεια από όλους.

Όμως, το γεγονός ότι η κυβέρνηση παραδέχεται ανοικτά ότι απέτυχε και ζητά κυβερνήσεις εθνικής σωτηρίας, δηλαδή να σώσουν τη χώρα κάποιοι άλλοι, αυτό είναι ομολογία αποτυχίας. Είναι επίσης και μια μεγάλη νίκη για όσους επέμειναν να ζητούν επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου. Όλους αυτούς τους μήνες ο Αντ. Σαμαράς “προπηλακίστηκε” πολιτικά για τη στάση του. Τώρα οι ίδιοι του ζητούν κυβέρνηση εθνικής ενότητας και μάλιστα συζητούν ακόμη και την απομάκρυνση του Γ. Παπανδρέου από την πρωθυπουργία.

Αυτό είναι ένα ιστορικό γεγονός που δεν έχει προηγούμενο. Έστω και καθυστερημένα -κι ελπίζουμε να μην είναι πολύ αργά για τη χώρα- αποφάσισαν να παραδεχθούν ότι απέτυχαν.

Η ιστορία θα τους κρίνει, και πιστεύουμε κι ένα Ειδικό Δικαστήριο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. captain avatar
    captain 15/06/2011 18:01:42

    Επειδη ο ΓΑΠ είναι γνωστος σαδιστής, θα σου πω εγω τι θα πει:
    "Θα συνεχισουμε μονοι μας τη δυσκολη πορεία για τη σωτηρία της χώρας".
    Και τεζα όλοι οι Έλληνες.

    • Βασίλης avatar
      Βασίλης @ captain 15/06/2011 18:47:07

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΌΛΥΤα μαζί σου και μάλιστα το παίζω και στοίχημα με πολύ καλη απόδοση Τα παιδάκια αυτα Παπα -νδρεου -κωνσταντινου κλπ έχουν μάθει στο παιχνίδι τους και δύσκολα θα το αφήσουν Αλλοίμονο απο μας!!!!!!!!!

      • captain avatar
        captain @ Βασίλης 15/06/2011 22:26:33

        οχι που νομιζαν οτι θα έπαιρνε τέτοια απόφαση χωρίς να ρωτήσει την οικογένεια....

  2. giorgos avatar
    giorgos 15/06/2011 18:02:56

    εγκαταλειπει την εξουσια σαν τον ανδρουτσοπουλο εν μεσω εθνικης τραγωδιας.ο παπουλιας σε ρολο γκιζικη.

  3. gram avatar
    gram 15/06/2011 18:03:48

    Μην έχουμε ψευδαισθήσεις οτι ο Λουκάς είναι πιό αποφασιστικός απ το Γιώργο... Αλλά τουλάχιστον έχει το gravitas εντός και εκτός Ελλάδος. Στην τρίχα τη γλυτώσαμε κι ελπίζω τώρα να δραστηριοποιηθεί ο Αντώνης με εποικοδομητική αντιπολίτευση και ναφήσει τις ανευ ουσίας θεωρητικολογίες που δεν πείθουν ούτε ημεδαπούς ούτε αλλοδαπούς

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ gram 15/06/2011 18:06:28

      Μπα! Αντώνης! Συμπάθεια απλή, ή εκ του σύνεγγυς γνωριμία πασοκάνθρωπε?

      • Ίωνας avatar
        Ίωνας @ Ίωνας 15/06/2011 18:11:46

        Χα χα χα! Να κάνει ο εν δυνάμει Πρωθυπουργός Αντιπολίτευση? Και για να μην ξεχνιόμαστε Agram! Οι άνευ ουσίας θεωρητικολογίες, που δεν πείθουν ούτε ημεδαπούς, ούτε αλλοδαπούς, παρέδωσαν το πουλέν σου, το ΓΑΠ στην δημόσια χλεύη. Θέλει ο Πασόκος να κρυφτεί κι η χαρά δεν τον αφήνει... Σας πήραμε χαμπάρι, όμως...

      • gram avatar
        gram @ Ίωνας 15/06/2011 18:13:52

        Φαίνεται ότι δεν γνωριζόμαστε...

  4. Ίωνας avatar
    Ίωνας 15/06/2011 18:04:44

    Τα κανάλια παρουσιάζουν την επαφή Παπανδρέου Σαμαρά σαν μια αρχή συναίνεσης της ΝΔ για συνέχιση της ίδιας μνημονιακής - τροικανής πολιτικής, υπό κατοχή και κηδεμονία. Κούνια που τους κούναγε... Τα γούστα ΤΩΡΑ αρχίζουν δοσίλογοι μνημόνιοι...

    • Ένας avatar
      Ένας @ Ίωνας 15/06/2011 18:37:46

      Ακριβώς. Και ειδικά η ΝΕΤ.

      Ας προσέξει ο Σαμαράς να μην τον παγιδεύσουν επικοινωνιακά.

  5. alakran avatar
    alakran 15/06/2011 18:10:38

    Πότε θα κάνει διάγγελμα ο Παπανδρέου ξέρουμε?

  6. aggelosview avatar
    aggelosview 15/06/2011 18:11:56

    Τι Ειδικά Δικαστήρια και συναφή; Αφήστε τα αυτά. Με το που θα πει ότι σκέφτονταν στα αγγλικά αλλά τα έλεγε στα ελληνικά οπότε και γινόταν παρερμηνεία, θα αθωωθεί. Άσε, όρεξη έχεις να γίνει και ήρωας;

  7. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 15/06/2011 18:12:05

    δυστυχώς η "συναίνεση" και η "συνενοχή" είναι πραγματικότητα. κρίμα που δεν το βλέπουν οι περισσότεροι. δεν έχει καμία σημασία το "πώς" έγινε. ο κόσμος δε βγήκε στους δρόμους για να μπει ο παπαδήμος ή ο μαρκεζίνης πρωθυπουργός. βγήκε για να φύγει το μνημόνιο. η απόφαση του παπανδρέου δε λήφθηκε εν θερμώ. ήταν προαποφασισμένο. το σημαντικότερο είναι ότι το πασοκ μένει ζωντανό. όπως οι έλληνες ξέχασαν τα λάθη του καραμανλή και ποτέ δεν αντελήφθησαν τι προσπάθησε να κάνει στην εξωτερική πολιτική, πολύ σύντομα οι βουβουζέλες των ΜΜΕ θα τον κάνουν να ξεχάσει το ΠΑΣΟΚ του Μνημονίου. Σε ένα χρόνο από τώρα, ο Γιωργάκης θα είναι ξανά ο καταλληλότερος.

    Κρίμα για αυτούς που πανηγυρίζουν γιατί νομίζουν ότι άλλαξαν κάτι. Ο κόπος των Αγανακτισμένων πάει χαμένος

  8. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 15/06/2011 18:12:06

    Την τελευταία πρόταση να μη ξεχάσουμε!!! Ειδικό Δικαστήριο!!!

  9. Y. avatar
    Y. 15/06/2011 18:12:48

    Αν δε κάνω λάθος, η πιο βραχύβια εκλεγμένη κυβέρνηση (19 μήνες), μεταπολεμικά
    Αν κάποιος μπορεί να επιβεβαιώσει

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 15/06/2011 18:55:50

      ....εκλεγμένη με την έννοια, άνω των 151

  10. Orestios avatar
    Orestios 15/06/2011 18:18:18

    Συμφωνώ.
    Απονομή ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ

    • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
      ΑΓΡΟΤΗΣ @ Orestios 15/06/2011 18:40:48

      Αν είναι ο μόνος τρόπος για να πάρουμε απάντηση στο γιατί φτάσαμε ως εδώ, γιατί πήραμε αυτά τα μέτρα και άλλοι πλήρωσαν ενώ άλλοι χρώσταγαν, γιατί το χρέος μας είναι τόσο μεγάλο και ποιούς αφορά , ναι, ειδικά δικαστήρια αν και δεν είναι του παρόντος αλλά του άμεσου μέλλοντος.

  11. a.p. avatar
    a.p. 15/06/2011 18:22:21

    στο καλο τζεφρι!!!!!!!!!
    ΑΧ, θα κλαψω από χαρά ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 15/06/2011 18:27:07

    ΕΞΟΔΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΖΕΦΡΙ ΜΙΝΕΪΚΟ.
    Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΙΑΤΕΤΑΓΜΕΝΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΝ!

  13. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 15/06/2011 18:27:35

    Το ελικόπτερο θα είναι προσφορά του Αλαφούζου γιατί το βλέπω και πετάει πάνω από τη Βουλή.....

  14. blue nile avatar
    blue nile 15/06/2011 18:27:51

    ...Η ιστορία θα τους κρίνει, και πιστεύουμε κι ένα Ειδικό Δικαστήριο...

    Δε μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο...

  15. man8os avatar
    man8os 15/06/2011 18:33:02

    Δεν ξεχνω την τελευταια προταση, αλλα θελω ποινικο δικαστηριο για εσχατη προδοσια ολο το υπουργικο για τις ευθυνες του και ολους οσους εφαρμοσαν η υπεγραψαν αυτο το πραγμα. Βαρυτατες ευθυνες στο κακουργημα φερουν οι Γιωργος Παπακωνσταντινου και Τζεφρι Παπανδρεου.

  16. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 15/06/2011 18:35:28

    οπως ο παππους του, θελει να ριξει την χωρα σε εμφυλιο.
    ειναι επικινδυνοι.ολοι στον δρομο να φυλαξουμε την δημοκρατια μας.
    ως εδω οι προβοκατσιες.
    αν οι φωτογραφιες με τους αστυνομικους που υπαρχουν στο διαδυκτυο ειναι αληθινες, που παιρνουν τα ροπαλα απο τα δεντρα,να σταλουν σε βουλευτες εκτος κυβερνησης και να δοθει η απαντηση στην βουλη.
    ως εδω το δουλεμα.
    ολοι στο συνταγμα και οπου κουκουλοφορος του βγαζουμε την κουκουλα και τον ξεγυμνωνουμε να γυριζει γυμνος και σφαλιαρες χαστουκια.

  17. Orestios avatar
    Orestios 15/06/2011 18:36:44

    +1000
    Οι Έλληνες οφείλουμε στους εαυτούς μας να ζητήσουμε απονομή ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ για την εγκληματική πολιτική της Κυβέρνησης Παπανδρέου

  18. leonthrakis avatar
    leonthrakis 15/06/2011 18:38:05

    Ο παππούς του Γιώργου έμεινε 17 μήνες μόνο ΠΘ στη δεύτερη του εκλογή (Φεβ.64-Ιουλ.65).
    Την πρώτη φορά είχε 138 βουλευτές και ξαναέγιναν εκλογές...
    Κρίμα το παιντί...δεν τα κατάφερε..και ήταν τόσο ικανό...

  19. kiki avatar
    kiki 15/06/2011 18:51:26

    Ειδικα δικαστηρια δεν θα πει τιποτα ,
    Εδω θαμαστε εκτος και αν μερικοι προλαβουν και την κοπανησουν, μεσα στην αναμπουμπουλα.
    Εδω θαμαστε , και οποιος εχει βαλει τζιφρα ειτε απο αγνοια, που δεν δικαιολογειται, και απο προδοτικο κομματικο φανατισμο.

  20. ο ξένος avatar
    ο ξένος 15/06/2011 18:55:41

    Είναι να σου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο. Δηλαδή, αυτός ο ....Λουκάς, που φέρεται ως επίδοξος πρωθυπουργός, δεν θα πρέπει να ψηφιστεί από τον ελληνικό λαό; Άσε που -από την άλλη- δεν κατάφερε να εφαρμόσει το μνημόνιο και να περάσει το μεσοπρόθεσμο ο πρωθυπουργός ο σοσιαλιστής, ο διαδηλωτής, ο αντιεξουσιαστής, και θα τα καταφέρει ένας διεθνής τραπεζίτης; Τότε είναι που θα σηκωθούνε και οι πεθαμένοι και θα πετάνε πέτρες.

  21. Greek-voter avatar
    Greek-voter 15/06/2011 18:57:31

    Σιγά μην αφήσει το ΠΑΣΟΚ τον γαπ να παραδώσει την πρωθυπουργία. Θα τον φάνε ζωντανό Μπενυ, Λοβέρδος και diamond. Και μην ξεχνάτε ότι η νέα κυβέρνηση πρέπει να πάρει και ψήφο εμπιστοσύνης! Με πόσα κουκιά θα μείνει το γαπ μετά από το σημερινό, και πόσα θα έχει η παραπάνω τρόικα? οέο?

    • kiki avatar
      kiki @ Greek-voter 15/06/2011 20:53:55

      Παγκαλε - εμεις σας φαγαμε.
      Ολι - kouragio και εκταμιευσες την δοση.
      Κουραγιο Τροικα, και ορφανο ΔΝΤ