12/07/2010 14:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπό άλλες συνθήκες θα είχε ήδη πέσει η κυβέρνηση

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 12/07/2010 14:38:43

    Η φαυλότητα GAP είναι πλέον οφθαλμοφανής.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/07/2010 14:39:56

    αχ ρε Αντώνη... Μιλάς στον κύριο "λεφτά υπάρχουν"... ο ψεύτης ψέματα λέει. Ούφο, παραμυθάς, πινόκιο (αλλά έμαθε να διαβάζει τις κάρτες του -- δεν πάει να πει ότι καταλαβαίνει και τι λένε...)

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 12/07/2010 14:42:35

      Η φαυλότητα δεν αντιμετωπίζεται με αβρότητα.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Orestios 12/07/2010 14:52:47

        Ο Κάρολος Παπούλιας λογικά πρέπει να είναι ενήμερος για το κρίσιμο πλέον της κατάστασης.

        Μήπως ο Αντώνης Σαμαράς, επειγόντως, θα έπρεπε, να κάνει μια εις βάθος κι ουσία συνενόηση μαζύ του ;

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Orestios 12/07/2010 16:03:55

        Ακριβως Ορεστιε! Το δηλητηριο το πολεμας με δηλητηριο. Ετσι ελεγαν οι κινεζοι και ετσι ελεγε και ο αστυνομικος που ενσαρκωνε ο Τζην Χακμαν στο "Μισσισσιππι μπερνινγκ" οταν εψαχναν στο Νοτο τους δολοφονους 3 μαυρων ακτιβιστων.

      • Ευαγγελία avatar
        Ευαγγελία @ Orestios 12/07/2010 19:08:40

        Συμφωνώ και επαυξάνω!

  3. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 12/07/2010 14:59:32

    Ας θυμηθούμε ότι ο Κλίντον στην υπόθεση Λεβίνσκι παραπέμθηκε, όχι για το πούρο, αλλά γιατί είπε ψέμματα. Αλλά εκεί υπάρχουν θεσμοί που λειτουργούν. Εδώ "μπλα-μπλα-μπλα δημοκρατία, μπλα-μπλα-μπλα με εκλέξανε μπλα-μπλα-μπλα λέω και κάνω ότι γουστάρω."

  4. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 12/07/2010 14:59:40

    Ο Παπανδρέου δεν είναι ένας άνθρωπος που λέει πολλά ψέμματα.
    Είναι ένα εκατομμύριο ψέμματα που έχουν από κάτω λίγο άνθρωπο.
    Είπε ψέμματα στο λαό προεκλογικά.
    Είπε ψέμματα στο λαό μετεκλογικά.
    Τώρα λέει ψέμματα ακόμα και μέσα στο κοινοβούλιο;
    Όταν λές ψέμματα μέσα σρο ίδιο το κοινοβούλιο χρειά;ζεται Γουδί ή όχι;
    Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατία να αφήσει τα κυριλίκια και δηλώσει από τώρα ότι ο Παπανδρέου είναι απατεώνας ΚΑΙ ΕΦΕΞΗΣ ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΩΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑ.

  5. zonitis avatar
    zonitis 12/07/2010 15:02:31

    Αυτο θα ηθελα να ρωτησω κι εγω χελιδονι. Δεν υπαρχει τροπος συμφωνα με το συνταγμα για να φυγει αυτη η κυβερνηση; Ακομα δεν παραδεχεται οτι το αγγλικο δεν ειναι ιδιο με το ελληνικο κειμενο του μνημονιου, ψευδεται ασυστολως και ανερυθριαστα μπροστα και μεσα στο κοινοβουλιο, συναντιεται με κυβερνητες ξενων χωρων και δεν ξερουμε τι συζηταει (αυτο και αν ειναι επικινδυνο). Τι περιμενει και ο Παπουλιας και ολα τα κομματα στη βουλη; Τι πρεπει δηλαδη να γινει ακομα για να τους στειλουν στο σπιτι του;

  6. fitsulas avatar
    fitsulas 12/07/2010 15:04:32

    Δυστυχώς οι περισσότεροι λαϊκοί αγώνες δεν είναι και τόσο λαϊκοί. Το γωγουλίνι κάνει άριστα την δουλειά για την οποία επελέγη. Οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος για "λαϊκούς" αγώνες και για πτώση της κυβέρνησης. "Είμαστε κυβέρνηση αντεξουσιαστών" είπε και αμαρτία ουκ έχει.

  7. nbechr avatar
    nbechr 12/07/2010 15:05:15

    Ειναι γνωστό πλέον οτι γνωμοδότηση τού Νομικού Συμβουλίου τού Κράτους δεν υπάρχει. Καμμία Υπηρεσιακή Μονάδα δεν συμμετείχε στην σύνταξη τού μνημονίου. Οι γνωστοί Σύμβουλοι , οι γνωστοί Νομικοί ( πού το μισό γραφείο γνωμοδοτεί για τον Καραμανλή και το άλλο μισο αναλαμβάνει το Μαξίμου με τον ΓΑΠ ) ναι μα ναι αυτοί συμμετείχαν στην εκπόνηση τού Μνημονίου.

    Οσο για τα γνωστα ΜΜΕ , Αντώνη είναι οι ίδιοι άνθρωποι πού ζούν αρμέγοντας το Κράτος με τίς διαφημίσεις και τα έργα. Το φραγκέλιο Αντώνη , το φραγκέλιο..............

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ nbechr 12/07/2010 15:29:03

      Ποιό γνωστό νομικό λές; Τον πατέρα της σκηνοθέτιδος;

  8. man8os avatar
    man8os 12/07/2010 15:31:31

    Εχω πει την γνωμη μου για τον ΓΑΠ αλλα ο Φακτορας την θεωρησε προσβλητικη.

  9. Dimi avatar
    Dimi 12/07/2010 16:28:33

    Η Νέα Δημοκρατία να υποβάλλει Πρόταση Μομφής.

    Να δοθεί επί τέλους ένα τέλος στην αλητεία εντός και
    εκτός Βουλής του επίορκου Mineiko-Bilderberg.

    • man8os avatar
      man8os @ Dimi 12/07/2010 18:45:46

      Οχι ακομα. Το Οκτοβριο για να πεσει η κυβερνηση.(Αν εχει μεινει και λιγη συνειδηση στους βουλευτες του ΠΑΣΟΚ)

      • Dimi avatar
        Dimi @ man8os 12/07/2010 22:40:36

        @ man8os

        Το επίορκο μόρφωμα Μineiko-Bilderberg, είναι επικίνδυνο.

        Οφείλει ν'αποχωρήσει γιά να μπορέσουμε ν'ανασυνταχθούμε,
        να συγκεντρωθούμε, να δουλέψουμε συλλογικά γιά
        ν'απαλλαγούμε από τα πλοκάμια του χρέους ΔΝΤ, το
        συντομότερο δυνατό.

        Γνώμη μου είναι ότι, Δεν υπάρχει χρόνος να περιμένουμε
        την Εξουσία να πέσει στο πιάτο σαν "ώριμο φρούτο".

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 12/07/2010 23:12:44

        @Dimi
        Οπως λεει και ο Ψυχραιμια η ΝΔ δεν εχει παραδοση αγωνιστικων κινητοποιησεων. Δυκολα θα αναλαβει τετοια πρωτοβουλια.

  10. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 12/07/2010 16:31:07

    δε γινεται ρε φιλε να πεσει, εμεις οι νεο-ελληνες ειμαστε μαζοχες. γουσταρουμε ψεματα και σοσιαλδημοκρατια με νεοφιλευλευθερη πολιτικη.

    • Dimi avatar
      Dimi @ προβοκατορας 12/07/2010 16:58:42

      @ προβοκατορας

      To ψευδώνυμο χαρακτηρίζει και τα λεγόμενα.

      Η Dimi

      • προβοκατορας avatar
        προβοκατορας @ Dimi 13/07/2010 16:02:25

        γιατι ψεμματα λεω ντιμι? αν τα πραγματα ηταν διαφορετικα θα ηταν διαφορετικη και η κατασταση της χωρας. γι'αυτο σου λεω οι δεξιοι μπορουν να παρουν το δεξι μου, οι αριστεροι το αριστερο μου και ο μεσσαιος χωρος το μεσσαιο μου!

    • Ευαγγελία avatar
      Ευαγγελία @ προβοκατορας 12/07/2010 19:18:59

      Υπάρχει μια θεωρία της Άννας Φρόιντ περί ταύτισης του θύτη και του θύματος. Συμβαίνει δε συνηθέστατα σε γυναίκες που τις κακομεταχειρίζονται οι άντρες τους και που κατά βάθος τον δικαιολογούν, και σε λαούς που ταλαιπωρούνται από καταπιεστικές κυβερνήσεις. Όπως καταλαβαίνετε, έχουμε πέσει στη βαριά ψυχοπαθολογία...

    • Εκ των ουκ ανευ avatar
      Εκ των ουκ ανευ @ προβοκατορας 13/07/2010 16:07:26

      προβοκατορας says:
      13/07/2010 at 16:02

      Εφ όσον διαθέτεις κάτι απ' όλα όσα λές. Διότι οι προβοκάτορες σπανίως τα διαθέτουν.

  11. socrates avatar
    socrates 12/07/2010 17:53:19

    Δεν διστάζουν να σου στερήσουν τα εισοδήματα.
    Δεν διστάζουν να σου στερήσουν τα δώρα.
    Δεν διστάζουν να σου στερήσουν την περίθαλψη.
    Δεν διστάζουν να σου στερήσουν τη δουλειά.
    Δεν διστάζουν να σου στερήσουν τις διακοπές.
    Δεν διστάζουν να σου στερήσουν τα φροντιστήρια των παιδιών.
    Δεν διστάζουν να σου στερήσουν τη βενζίνη.
    Δεν διστάζουν να σου στερήσουν το σπίτι.
    Το μόνο πράγμα που δεν υπάρχει περίπτωση να σου στερήσουν είναι η τηλεόραση.
    Υπάρχει λόγος . . .

  12. Misha avatar
    Misha 12/07/2010 18:30:21

    To θέμα που απεκάλυψε ο Σαμαράς είναι τεράστιο.

    Γιατί δεν έχει ζητήσει συνάντηση με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας ωστε να τεθεί στο υψηλότερο δυνατόν επίπεδο;

    Μήπως δεν το επιτρέπει η τρόικα;

    • Ευαγγελία avatar
      Ευαγγελία @ Misha 12/07/2010 19:21:07

      Τι θα πει δεν το επιτρέπει η τρόικα? Τα κόμματα της Αντιπολίτευσης δεν δεσμεύονται από κανέναν, όταν ο ίδιος ο Πρωθυπουργός ψεύδεται απροκάλυπτα μέσα στο ίδιο το Κοινοβούλιο!

      • Misha avatar
        Misha @ Ευαγγελία 12/07/2010 19:32:46

        Οι πιέσεις ασκούνται δια της πλαγίας οδού: αν το πείτε παραέξω ισως υπάρξει πρόβλημα με την καταβολή της επόμενης δόσης κλπ
        Το θέμα είναι τοσο σημαντικό που είναι αδιανόητη η απόκρυψη ή η υποβάθμιση του.

  13. ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
    ΣΒΕΤΛΑΝΑ 12/07/2010 22:22:57

    Τα ΜΜΕ είναι κατευθυνόμενα όργανα...
    Τα Συνδικάτα και οι εργατοπατέρες συνδικαλιστές είναι κατευθυνόμενα όργανα.... που περιμένουν πότε θα λάβουν βουλευτικό θώκο και στη συνέχεια υπουργικά αξιώματα για να "πνίξουν το δίκιο του εργάτη" (βλέπε Πρωτόπαπας, Κουτρουμάνης, Κουσελάς και λοιποί συγγενείς)
    Ο Πρόεδρος της "Δημοκρατίας" ήταν ο φίλος του μπαμπά... που έβαλε πλάτη και "μαύρα" λεφτά για να χτιστεί η ροζ βίλα στην Εκάλη...
    Ο Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης είναι ο άνθρωπος που παρέδωσε τον Οτσαλάν στους Τούρκους και δημιούργησε "γκρίζες ζώνες" στο Αιγαίο ("ας πάρει τη σημαία ο ανέμος" κ.α.)
    Ο ΓΑΠ ΗΡΘΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ... ΝΑ ΚΛΗΣΕΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΓΕΣ ΤΗΣ ΟΥΑΣΙΓΚΤΟΝ... (Πριν υπογράψει το μνημόνιο επισκέφτηκε τον Πλανητάρχη Ομπάμα για να πάρει οδηγίες...)
    Μετά τον Αύγουστο, που θα προχωρήσει σε αναδιάρθρωση του χρέους μας τα ξαναλέμε...
    Το σύστημα είναι διαβρωμένο, σάπιο και φαίνεται σαν μην υπάρχει ελπίδα...
    Διαδόστε το παντού μέσω των Blogs, γνωστών, φίλων.
    Η επανάσταση πρέπει ν΄αρχίσει εκ των έσω.... και να ξυπνήσουμε τους κοιμισμένους...

  14. stroumfaki avatar
    stroumfaki 13/07/2010 00:25:15

    "Οι δυνάμεις έχουν στρατοπεδεύσει έξω απο τη Γαλλία και ετοιμάζονται να δώσουν την μεγάλη τους επίθεση. Το οχηρό της Γαλλίας ετοιμάζεται να πολιορκηθεί. Η μέθοδος της μάχης παραμένει η ίδια, και η υπομονή του πολιορκητή είναι πρωτοφανής και μεθοδική. Το οχηρό αυτό αν κατακτηθεί θα καταστήσει τον πολιορκητή μοναδικό ηγέτη της Ευρωπαϊκής Ηπείρου. Η μεθόδοι του πολιορκητή είναι δαιμονώδεις και έμμεσοι πριν την μετοπική σύγκρουση, και οι εισροη κατασκόπων και δοσίλογων στην χώρα της Γαλλικής Δημοκρατίας είναι πλέον δυναμική."