#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/01/2012 23:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπόμνημα της Τρόϊκα για νέα μέτρα ...μπανανίας!



Εντολές – σοκ σα να είμαστε καμιά μπανανία της Αφρικής, παρέδωσε η τρόικα στα χέρια της κυβέρνησης και των πολιτικών αρχηγών, με το γνωστό υπόμνημα που αναφέρουν τα ΜΜΕ από το πρωί.

Το χαρτί με τα μέτρα που θα συνοδεύουν τη νέα δανειακή σύμβαση, δηλαδή το Μνημόνιο που κυοφορείται, είναι εξαιρετικά σκληρό και θα προκαλέσει δέος στην ελληνική κοινωνία με την αναλγησία του.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η τρόικα δεν προτείνει αλλά απαιτεί τα εξής μέτρα που πρέπει να υλοποιηθούν άμεσα:

Να αυξηθούν οι αντικειμενικές αξίες των ακινήτων μεσοσταθμικά κατά 25% τουλάχιστον. Αυτό σημαίνει ότι αλλού η αύξηση θα είναι μεγαλύτερη κι αλλού μικρότερη. Το καινοφανές και σοκαριστικό στην περίπτωση αυτή είναι ότι η τρόικα απαιτεί η αύξηση να ισχύσει αναδρομικά από την πρώτη του χρόνου, για πρώτη φορά στην ιστορία που γίνεται κάτι τέτοιο. Το μέτρο θα εκτοξεύσει τους φόρους και τα άλλα τέλη των ακινήτων για μεταβιβάσεις, γονικές παροχές, κληρονομιές, δωρεές και κάθε άλλη συναλλαγή. Το χειρότερο είναι ότι θα εκτινάξει στα ύψη το χαράτσι μέσω της ΔΕΗ το οποίο για το 2012 θα αρχίσουμε να το πληρώνουμε από τον Απρίλιο και σε πέντε δόσεις.
Ζητείται εδώ και τώρα μαχαίρι στις επικουρικές συντάξεις. Η τρόικα ούτε καν το συζητά, ούτε ακόμη και να υπάρξει κάποιο πλαφόν.
Ζητούνται απολύσεις στο δημόσιο τομέα, γρήγορα και όσο το δυνατόν περισσότερες. Εργασιακές εφεδρείες κι άλλα τέτοια κόλπα είναι για την τρόικα ημίμετρα και ζητά να αδειάσει ο δημόσιος τομέας.
Ζητούν να καταργηθούν δημόσιοι φορείς (ΔΕΚΟ, Νομικά Πρόσωπα), γεγονός που θα φέρει και τις απολύσεις που θέλουν οι τροικάνοι.
Αναφορικά με τον 13ο και 14ο μισθό δεν εξειδικεύονται τα μέτρα, αλλά κάνουν λόγο για "ευελιξία στον ιδιωτικό τομέα", που χωρά όλη την ... σφαγή στον ιδιωτικό τομέα.  Κόψιμο δώρων, πάγωμα αποδοχών και επιδομάτων, ελαστικές μορφές εργασίες και με το νόμο. Δηλαδή με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου.
Απαιτούν από την κυβέρνηση να ανοίξει εδώ και τώρα όλα τα κλειστά επαγγέλματα και να σταματήσουν οι χρονοτριβές. Για την Παρασκευή άλλωστε έχει οριστεί συνάντηση με τον Μ. Βορίδη για τα ταξί. Ότι έχει απομείνει κλειστό πρέπει να ανοίξει γρήγορα, λένε οι δανειστές μας.
Ζητούν άμεσα μέτρα για την είσπραξη των ληξιπρόθεσμων οφειλών, ακόμη και φυλακίσεις ή δημεύσεις περιουσιών.
Ζητούν να γίνει το επόμενο διάστημα ξεκαθάρισμα των φορολογικών και τελωνειακών δικών που βρίσκονται σε εκκρεμότητα στα δικαστήρια.
Επίσης, ζητούν να υπάρξει ρύθμιση που θα επιτρέπει μαζικές απολύσεις στις τράπεζες με αφορμή τις ζημιές που θα υποστούν από το PSI.

Οι πληροφορίες μας κάνουν λόγο για ένα χαρτί – φωτιά το οποίο είναι γραμμένο έτσι ώστε να μην χωρούν αμφισβητήσεις και καθυστερήσεις ή παρερμηνείες.

«Πάρτε αυτά τα μέτρα για να πάρετε το νέο δάνειο», είναι η φιλοσοφία του και ο θεός βοηθός.

Ο πρωθυπουργός συγκάλεσε σήμερα έκτακτη σύσκεψη για να ενημερώσει τους εμπλεκόμενους υπουργούς για το υπόμνημα - φωτιά της Τροϊκα.

Στη σύσκεψη συμμετείχαν οι Ευάγγελος Βενιζέλος, Δημήτρης Ρέππας, Τάσος Γιαννίτσης, Δημήτρης Αβραμόπουλος, Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, Άννα Διαμαντοπούλου, Ανδρέας Λοβέρδος, Μάκης Βορίδης, Γιώργος Κουτρουμάνης, Χρήστος Παπουτσής και Φίλιππος Σαχινίδης.

Περισσότερα για την σύσκεψη αύριο, επειδή μέχρι στιγμής οι πληροφορίες είναι αντικρουόμενες.

Διαβάστε όλο το υπόμνημα της Τρόικα εδώ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 26/01/2012 23:32:56

    ¨Ότι έχει απομείνει κλειστό πρέπει να ανοίξει γρήγορα, λένε οι δανειστές μας¨

    ΑΪΝΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΥΓΕΙΕΣ ΜΑΣ....
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΔΟΝΗ!

  2. ελευθεριαδου παρασκευη avatar
    ελευθεριαδου παρασκευη 26/01/2012 23:35:24

    προφανως θελουν να μας εξαφανισουν απο το χαρτη
    το θεμα ειναι τι κανουμε εμεις απο δω και περα
    αποδεχομαστε τη γκιλοτινα ή τους αντιστρεφουμε το διλλημα

    • AUD avatar
      AUD @ ελευθεριαδου παρασκευη 26/01/2012 23:57:40

      τους αντιστρέφουμε το διλλημα και πτωχεύουν και αυτοί όλοι μαζί μας...

      άντε στο διάολο ποια... φτάνει πια αυτή τρομοκρατία... και από αυτούς και τους δικούς μας...

  3. The Saint avatar
    The Saint 26/01/2012 23:50:20

    ΕΞΩ απο το κ@λονόμισμά τους, και την κ@λοένωσή τους ΤΩΡΑ!
    Μας ΠΙΝΟΥΝ το ΑΙΜΑ, και ΔΕΝ αντιδρούμε!
    ΔΕΝ σας πληρώνουμε, ΔΕΝ σας χρωστάμε! ΤΙΠΟΤΑ! ΑΠΟΛΥΤΩΣ!
    Πάρτε ΔΡΟΜΟ νεοταξίτες, μασόνοι, σατανιστές!
    Βρίσκετε και τα κάνετε βεβαίως, γιατί αυτός ο ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΟΣ λαός, ΔΕΝ εννοεί να καταλάβει ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ στις πλάτες του απο τα διεθνή και ντόπια συμφέροντα.
    ΑΝ ΔΕΝ ξεσηκωθούμε τώρα, θα είμαστε άξιοι της τύχης μας...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ The Saint 27/01/2012 10:35:12

      Εγώ πάντως είδα μεγάλο ξεσηκωμό το προηγούμενο Σάββατο.

      Στο Mall...

      • koinos_nous avatar
        koinos_nous @ Αυριανιστής 27/01/2012 16:19:15

        Που να δεις αντισταση ση βουλη στα μετρα που θα ερθουν.
        Ισαμε 250 ψηφους μονο θα παρουν.

  4. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 26/01/2012 23:52:18

    Τέρμα τα δίφραγκα έτσι κι αλλιώς...
    Είναι πια ολοφάνερο ότι αντιμετωπίζουμε τελεσίγραφο χειρότερο από αυτό του Μουσολίνι προς τον Μεταξά..
    Ή υποταγή ή σύγκρουση..

  5. The Minimal State avatar
    The Minimal State 26/01/2012 23:52:36

    Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο τρόπο γινόμαστε μπανανία αν το δημόσιο αδειάσει, γίνει σύγχρονο, σχεδιαστεί από την αρχή και λειτουργήσει επιτέλους στην υπηρεσία του πολίτη. Συντεχνίες, μονοπώλια, σωματεία, κόμματα, μονιμότητες, σταυροί προτίμησης και άλλα καλούδια μας έκαναν μπανανία, αυτά μας έφεραν ως εδώ, και κανείς δεν θέλει να αλλάξει τίποτα.

    • Γιώργoς Αχαιός avatar
      Γιώργoς Αχαιός @ The Minimal State 27/01/2012 00:37:58

      Minimal State, σίγουρα έπρεπε και πρέπει να γίνουν αλλαγές σε αυτά που περιγράφεις. Αλλά για κοίτα γύρω σου σε παρακαλώ. Είναι νομίζεις τώρα το μεγαλύτερο πρόβλημα μας οι... συντεχνίες; Δεν είναι οι φόροι που έχουν φτάσει στον Θεό και διαλύουν την οικονομία; Δεν είναι οι απανωτές αυξήσεις του ΦΠΑ που καθιστούν την επιβίωση των επιχειρήσεων αδύνατη; Δεν είναι η ύφεση και η ανεργία που ναι μεν είναι μέρος της συνταγής που μας χορηγήθηκε αλλά καθώς έχει πλέον ξεφύγει από κάθε έλεγχο, αποτελεί πια το βασικό πρόβλημα κι όχι την θεραπεία;
      Δεν θα διαφωνήσω να αρθεί η μονιμότητα των Δ.Υ., γιατί υπάρχουν και άχρηστοι. Αλλά έστω ότι αύριο απολύονται οι μισοί από τους δημοσίους υπαλλήλους, για να αδειάσει όπως λες το δημόσιο. Έχεις σκεφτεί μερικές από τις επιπτώσεις;

      • The Minimal State avatar
        The Minimal State @ Γιώργoς Αχαιός 27/01/2012 00:57:40

        Αν έχω αντιληφθεί σωστά, οι φόροι, τα χαράτσια και τα άλλα μέτρα, έχουν μπει γιατί δε μαζεύεται με τίποτα το έλλειμμα. Δεν μπορούν δηλαδή να κόψουν δαπάνες, και άλλες, και άλλες, και άλλες, να τα βάλουν με "τα σπλάχνα τους", να μειώσουν κράτος, για να τους βγουν τα νούμερα, τους υπόλοιπους πρέπει να στίβουν συνέχεια;

        • Γιώργoς Αχαιός avatar
          Γιώργoς Αχαιός @ The Minimal State 27/01/2012 01:12:17

          Και πάλι δεν θα μαζευόταν το έλλειμμα. Οι φόροι αφαιρούν κεφάλαια από την οικονομία. Το ίδιο κάνουν και ίσως με πιο οξύ τρόπο οι απολύσεις.
          Το έλλειμμα γίνεται να μαζευτεί με περιοριστική πολιτική όποια κι αν είναι αυτή (είτε απολύσεις είτε φόροι) αν η κατάσταση μιας οικονομίας ΔΕΝ είναι οριακή όπως η δική μας. Γενικά, περιοριστική πολιτική εν μέσω κρίσης είναι αυτοκτονία. Οι αλλαγές που αναφέρεις έπρεπε να είχαν γίνει νωρίτερα, δίχως κρίση και με ήπιο τρόπο.
          Τώρα, εφαρμόζοντας περιοριστική πολιτική, αυτό που καταφέρνουμε είναι να ρίχνουμε τα έσοδα του κράτους και να μεγαλώνουμε το έλλειμμα το οποίο υποτίθεται πάμε να διορθώσουμε!
          Δυστυχώς βέβαια το πράγμα όπως ξέρεις δεν έχει να κάνει και με το γεγονός ότι εξαρτώμαστε από έξω αφού δεν έχουμε δικό μας νόμισμα.

          Ίσως μου αντιτείνεις ότι κάποια πράγματα πρέπει να γίνουν έστω και τώρα, έστω και με βίαιο τρόπο αλλιώς δεν θα γίνουν ποτέ... Δεν ξέρω πως θα δούμε πως θα ισορροπήσει το πράγμα... Ας ελπίσουμε κάτι καλό θα γεννηθεί για την πατρίδα μέσα από τον πόνο που έτσι κι αλλιώς υπάρχει.

        • Γιώργoς Αχαιός avatar
          Γιώργoς Αχαιός @ The Minimal State 27/01/2012 01:28:47

          Υπάρχουν και αλλαγές που μπορούν να γίνουν και δεν βλάπτουν την οικονομία αλλά μόνο την οφελούν:
          Να μπορεί να φτιάξει κάποιος επιχείρηση μέσα σε ελάχιστο χρόνο, να πληρώνουμε ηλεκτρονικά όλους τους λογαριασμούς, να εξαφανιστεί κάθε παράλογη ή χρονοβόρα διαδικασία, να σταματήσει να υπάρχει η ηλίθια λαγνεία της σφραγίδας.
          Προς Θεού τι νόημα έχει η σφραγίδα στις μέρες μας; Εγώ μπορώ να σου φτιάξω αντίγραφο οποιουδήποτε εγγράφου με την βοήθεια ενός σαρωτή κι ενός υπολογιστή...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ The Minimal State 27/01/2012 08:08:00

      Εντάξει, πήγαινε με 25% αυξήσεις αντικειμενικών αξιών να κάνεις ανάπτυξη. Άστα φίλε, το κάνουν για να μας εξωθήσουν σε έξοδο από το ευρώ για να μην πληρώσει η Γερμανία άλλα δάνεια και να αποφύγουν ευρωομόλογα, συμμετοχή της ΕΚΤ στο Psi, αλλά δεν θα τους περάσει. Εφόσον δεν εγκρίνει ο Σαμαράς νέα μέτρα τέλος. Να μας βγάλουν μόνοι τους έξω δεν το τολμάνε γιατί φοβούνται ντόμινο. Αντώνη γερά. Αντίσταση. Οι ομολογιούχοι δεν ταυτίζονται με την τρόικα. Θα ολοκληρωθεί η συμφωνία για την ανταλλαγή και μετά πάμε για δανειακή χωρίς νέο μνημόνιο. Αν θέλουν. Θα τους το θέσουμε εμείς ως τελεσίγραφο. Αν δεν θέλουν θα απειλήσουμε ανοιχτά ότι μας εξωθούν σε μονομερή στάση πληρωμών δηλαδή χρεωκοπία ώστε στο τέλος να το δεχτούν

      • Ιοκαστη avatar
        Ιοκαστη @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 27/01/2012 09:11:20

        ετσι ακριβως, Μανωλη Μ!!

        αρκετα με τους εκβιασμους!!
        αν θελουν, ολοι μαζι στον ολεθρο!

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ The Minimal State 27/01/2012 08:42:03

      Αν απο όλα αυτά που συμβαίνουν τα δύο τελευταία χρόνια και απο αυτά που γράφει και η ανάρτηση και όλοι οι προηγούμενοι στα άρθρα τους , εσύ έχεις καταλάβει αυτό , συμβαίνουν τα εξής πράγματα .

      1ον είσαι εκτός θέματος
      2ον εκτός τόπου και χρόνου
      3ον κυβερνητικός εκπρόσωπος της τρόικας

      Με λίγα λόγια αυτοί οι καλοί άνθρωποι του ΔΝΤ και με εντολές των άλλων φύλλων και συνεταίρων μας , τη μοναδική έννοια που έχουν στο κεφάλι τους είναι το πως θα μας σώσουν και εξυγιάνουν .
      Και όλα αυτά για τα οποία εμείς οι κακοί , οι αγνώμονες Έλληνες τους κατηγορούμε είναι κακεντρέχειες , εμπάθειες και κόμπλεξ !

      Εκπληκτική αντίληψη και προσέγγιση !!
      Και πάλι μπράβο .......

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ The Minimal State 27/01/2012 10:30:37

      Μιλας σοβαρα ; Δηλαδη εσυ αποδεχεσαι να ερχονται διαφοροι ξενοι και να αξιωνουν εκεινοι την ληψη μετρων και τουτο δεν σε κανει να εξοργιζεσαι ως πολιτης αυτης της χωρας ; Δεν το αισθανεσαι ως προσβολη απεναντι στην πατριδα σου ; Δηλαδη η εννοια της εθνικης αξιοπρεπειας ειναι "ντεμοντε" ; Εισαι ακομα απο εκεινους που πιστευουν οτι νοιαζονται οι τοκογλυφοι για ενα "συγχρονο κρατος που θα ειναι στην υπηρεσια του πολιτη" ; Και δεν σου περναει απο το μυαλο οτι το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να αρπαξουν οσα γινεται περισσοτερα μετατρεποντας την Ελλαδα σε αποικια ; Υπαρχουν "πολιτες" στις αποικιες ;

      • Μ.Γ avatar
        Μ.Γ @ Μ.Γ 27/01/2012 11:14:41

        Εγινε καποιο λαθος. H απαντηση αυτη απευθυνοτανε στον Minimal State.

  6. Y. avatar
    Y. 26/01/2012 23:55:19

    Αν αυτό το υπόμνημα, είναι αυτό που πρέπει να υπογράψει ο Σαμαράς, “κατα τας υποδείξεις” του Μπένη, ....άντε γειά

  7. Περίεργος avatar
    Περίεργος 26/01/2012 23:57:50

    Mόνο μην τολμήσει ο Σαμαράς να συμφωνήσει!!!

  8. pirandello avatar
    pirandello 27/01/2012 00:04:39

    μυρίζει μπαρούτι...κάτι μου λέει ότι σύντομα θα μπουν και απλοί πολίτες μέσα στη Βουλή

  9. karenin avatar
    karenin 27/01/2012 00:12:00

    Τόσους σύμβουλους έχουν στην χώρα, ένας δεν τους εξήγησε ότι εδώ πρέπει να τα πούνε με τρόπο και σιγά σιγά; Και σοβαρά πιστεύουν θα πάει κόμμα σε εκλογές με τέτοια ατζέντα και δεν θα καεί; Και ποιός θα τολμήσει να τα ψηφίσει, πόσο μάλλον να τα υλοποιήσει; Αν συνεχίσουν έτσι πιθανόν να γνωρίσουν σύντομα τι συμβαίνει, όταν κολάς τον Ελληνα στον τοίχο.

  10. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2012 00:12:16

    Και ο Βορίδης στην Σοσιαλιστική λυκοπαρέα.
    Η προβιά έπεσε.

    Τώρα όλοι πρό των ευθυνών τους κι.......όποιον πάρει ο χάρος

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Orestios 27/01/2012 07:46:24

      Ο Βορίδης και όχι μόνο. Είναι και κάποιος άλλος "συναρμόδιος" κεντροδεξιός εκεί πέρα.

  11. TARAMAS avatar
    TARAMAS 27/01/2012 00:32:36

    Καλά αυτοί δε πάνε καλά! Έχουν το θράσος να ζητάνε μεταρρυθμίσεις! Κάποιος πρέπει να τους τρίξει τα δόντια, ακούς εκεί! Αφού όλα πάνε καλά στην Ελλάδα, γιατί να αλλάξουμε; Αν κλείσουν δημόσιοι φορείς, αν υποχρεωθούν να πληρώσουν οι μπαταχτσήδες, αν απελευθερωθούν τα επαγγέλματα, αν κλείσουν οι εκκρεμείς φορολογικές υποθέσεις, εμείς που θα βολέψουμε τους δικούς μας τώρα που έρχεται η σειρά μας, πως θα πουλήσουμε εκδούλευση στα λαμόγια που χρωστούν, πως θα μοιράσουμε προνόμια κι χρήμα; Του Έλληνα ο τράχηλος ζυγό δεν υποφέρει και το το αυτί του δεν ιδρώνει.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ TARAMAS 27/01/2012 10:09:52

      25% αύξηση στις αντικειμενικές αξίες, άρα και στα χαράτσια, καθώς και χαράτσωμα στα εκτός σχεδίου χωράφια, σημαίνει ότι "θα πληρώσουν οι μπαταχτσήδες";

      Τελικά μού φαίνεται ότι τα... κονσερβοκούτια πρέπει να αρχίσουν από τους ντόπιους "κουκουλοφόρους" και μετά από τους ίδιους τους ευρωναζί...

      • ο ξένος avatar
        ο ξένος @ Αυριανιστής 27/01/2012 10:20:23

        Τώρα που πέσαν οι μάσκες, είναι ευκαιρία για κάθε πολίτη να επαναπροσδιορίσει τις κομματικές του προτιμήσεις.
        Τώρα που φαίνεται ξεκάθαρα ποιο είναι το κόμμα των νοικοκύρηδων, ποιο το κόμμα των μπαχαλάκηδων και ποιο των κουκουλοφόρων.

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ Αυριανιστής 27/01/2012 20:09:29

        Ανάλογα με τα αναγνώσματα σου και όσα λες.

  12. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 27/01/2012 00:42:49

    Εάν παρθούν και αυτά τα μέτρα,τότε η ύφεση θα γίνει διψήφια,θα ξεπεράσει το 10% από 6-7% που είναι τώρα.Προσοχή σε όποιον υπογράψει τέτοια μέτρα.Οχι απλώς δεν θα βρει ούτε την ψήφο του στις επόμενες εκλογές(αυτό θα ήταν το λιγότερο) αλλά θα έχει συνεισφέρει ώστε η χώρα να πέσει στα επίπεδα της Αλβανίας...με ό,τι θα σημάνει αυτό...και φυσικά θα έχει (με τη νέα δανειακή σύμβαση) ξεπουλήσει τη χώρα στο ξένο κεφάλαιο.
    Η Ελλάδα χρειάζεται πατριώτες τώρα κι όχι προδότες!

  13. Θετταλός avatar
    Θετταλός 27/01/2012 01:12:25

    Και εμείς απαιτούμε να μας επιστρέψουν πίσω όλα τα κλοπιμαία από το 1204 έως το 1950 με συντελεστή φόρου 25%.
    Επίσης απαιτούμε (το χιλιοειπωμένο) πολεμικές αποζημιώσεις για τις καταστροφές που μας έκαναν τα τελευταία 100 χρόνια.

    Είναι αδιανόητο αυτό που γίνεται. Μια χούφτα πολιτικάντηδων να σέρνει μια χώρα στην καταστροφή. Πού είναι η ελληνική δικαιοσύνη ρε παιδιά;;;;;;;;;

  14. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 27/01/2012 01:28:12

    Κάποιος πρέπει να τους συνετίσει!
    Δεν καταλαβαίνουν οτι ο βρεγμένος την βροχή δεν τη φοβάται;
    Έτσι κι΄αλλιώς μας κατέστρεψαν, προσπαθώντας δήθεν να μας σώσουν, το μόνο που προσπαθούν να σώσουν είναι οι κ@λοτράπεζές τους και το αεριτζήδικο κεφάλαιο.
    Άρα δεν έχουμε πλέον τίποτα άλλο να χάσουμε.
    Ο δρόμος είναι ένας. Πλήρης άρνηση όλων αυτών των αισχρών μέτρων.
    Εμείς μπορεί να είμαστε το πειραματόζωο, αλλά ως εδώ! Δεν θα πειραματιστούν άλλο πάνω μας.
    Η Μέρκελ και το ΔΝΤ, είναι οι σφαγείς της Ευρώπης.
    Εμείς θα τα καταφέρουμε γιατί είμαστε μικρή χώρα με μικρό ονομαστικό χρέος και μπορούμε να τα καταφέρουμε και με έξωθεν βοήθεια!
    Όταν έρθει η σειρά της Ιταλίας , Ισπανίας, Γαλλίας αλλά και της Γερμανίας, αυτούς ποιός θα τους σώσει;

  15. k avatar
    k 27/01/2012 06:51:38

    ΔΙΩΞΤΕ ΤΟΥΣ. ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΒΑΛΑΝ ΜΥΑΛΟ. ΣΕ ΟΛΑ ΕΞΩ ΠΕΣΑΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ.

  16. Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ avatar
    Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 27/01/2012 06:52:09

    για ποιες μεταρυθμισεις μιλατε ρε παλικαρια?αυτες που φτασαν τους ελληνες να τρωνε απο τα σκουπιδια?που οι μισοι απο μας ειναι ανεργοι?που λιποθυμανε παιδια απο την πεινα?και για να σας πω ρε ξεφτερια........αυτους που θα διωξουν που θα πανε?τι θα τρωνε γαμω την τρελα σας νεοελληνες που σας ριξαν τα καθρεπτακια και ως γνησιοι ιθαγενεις τρεξατε να τα παρετε για να δειτε την ασχημια σας?σφαξε με αγα μου να αγιασω φτασαμε?αναρωτιθικατε ποτε σας οτι αν σημερα τελειωσει η κριση ποτε θα ξαναφτασουμε σε επιπεδα ανθρωπινων συνθηκων ζωης?και ολοι αυτοι που ομολογουν οτι τα μετρα που πηραν μεχρι τωρα απετυχαν και οδηγησαν την χωρα σε αντιθετα αποτελεσματα απο τα προσδοκουμενα γιατι τωρα να πιστεψουμε οτι θα ειναι τα σωστα?την εξαθλιωση δεν την βλεπετε γυρω σας?δεν θελουμε τιποτα ρε ουτε τα λεφτα σας ουτε την ενωση σας ουτε τον πολιτισμο σας αχρειοι βαρβαροι σωβινιστες οτι δεν κανατε με τα οπλα θελετε να το κανετε με το ψευτικο σας χρημα......παρτε τα μνημονια σας παρτε τα τελεσιγραφα σας και χωστε τα εκει που ξερετε αν και νομιζω οτι θα σας αρεσε πολυ αυτη η κινιση και φυγετε απο την χωρα μου....α μην ξεχασετε να παρετε και μερικα καλοπαιδα δικα μας μαζι σας.......καπου θα χρησιμευσουν και αυτοι..... να σας γυαλιζουν τα παπουτσια.... να πλενουν τον βρωμικο πισινο σας και στο τελος ριξτε τους στα κρεματορια σας να γινουν σταχτη.....εσεις ξερετε..

  17. axis avatar
    axis 27/01/2012 07:15:47

    Να μην συμφωνήσει ο Σαμαράς. Δεν έχει νόημα να "σωθούμε" από τη στιγμή που τα μέτρα θα οριστικοποιήσουν το τέλος μας.

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ axis 27/01/2012 09:12:53

      ο Σαμαρας ΔΕΝ θα συμφωνησει. πλησιαζει το τελος τους και η δικη μας λυτρωση!

  18. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 27/01/2012 08:11:35

    Σίγουρα χρειάζεται μια ανακοίνωση της ΝΔ και του Σαμαρά για να φρενάρει για μια ακόμη φορά και αυτό το κύμα τελεσιγράφων και εμμονών στην ίδια αποτυχημένη συνταγή

  19. Tomster avatar
    Tomster 27/01/2012 09:19:39

    Λοιπόν, το σίγουρο ειναι ότι το καραβι βουλιάζει γρήγορα και στη γέφυρα δεν υπάρχει καπετάνιος. Ειναι δυνατόν μουτσος να σωσει την κατάσταση; Το πρόβλημα μας αυτη τη στιγμη ειναι πρωτίστως πολιτικό και δευτερευόντως οικονομικό. Δεν βλέπετε που άρχισαν να λένε όλοι ότι τους κατέβει. Ο ένας δεν ήξερε, ο άλλος δεν είδα και πολλές αλλεσ τέτοιες μπουρδες. Που πάμε ρε παιδια; Θελουμε να μας πάρουν και στα σοβαρά; Η λύση ειναι μια. Να βγει ο Παπαδημος στη Βουλή και να τους πει στα ισα, κύριοι τελος. Ουτος ή άλλος τελείωμενοι ειμαστε. Δεν ειναι δυνατο να συνεχίζουμε παρατείνεται η αβεβαιότητα και κάθε τρίμηνο τετράμηνο να παίρνουμε νεα μέτρα επειδή πάλι πέσαμε έξω. Ειναι καιρος να ρίξουμε και μια μούτζα στους Αμερικάνους. Χορτάσαμε και απο αυτούς και είδαμε χαίρι

  20. the mechanic avatar
    the mechanic 27/01/2012 09:31:51

    Απευθύνομαι στον Α.Σ

    Κύριε πρόεδρε, ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ΤΗ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ!

  21. Νοήμων avatar
    Νοήμων 27/01/2012 09:43:38

    Τα νέα μέτρα είναι αποτέλεσμα των ερασιτεχνισμών και των ηλιθίων λαθών της τρόικας, του ΓΑΠ, του ΠΑΠ, του Χρυσοχοίδη, του ΜΠΕΝΥ, της Κατσέλη , του Κουτρουμάνη , του Ρέππα, κ.ο.κ.
    Πού είναι η τσίπα τους για μία έστω μικρή παραδοχή των ευθυνών τους και ένα ίχνος αυτοκριτικής; Αντ' αυτού με αυταρχικό και αλαζονικό ύφος και διεκδικώντας πάλι το αλάθητο, απευθύνονται στην κοινωνία που την έχουν ισσοπεδώσει, να πληρώσει τις μ....ες τους!
    Αν συμφωνήσει ο Σαμαράς θα νομιμοποιήσει όλους τους παραπάνω πλιατσικαδόρους της πατρίδας μας και θα έχει την τύχη τους.

  22. Παυλος Β. avatar
    Παυλος Β. 27/01/2012 10:22:36

    ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ! ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ NONO PAPER, ΠΟΥ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ ΧΤΕΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ, ΡΗΤΑ ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ:

    1. Α.Μ.Κ. ΜΕ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΕΠΟΝΙ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ! ΗΔΗ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΧΡΩΣΤΑΝΕ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ (10%) ΤΩΝ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΩΝ ΜΕΤΟΧΩΝ (ΤΗΣ ΚΡΑΤΙΚΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ) ΓΙΑ ΤΟ 2010 ΚΑΙ ΤΟ 2011 ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ.

    2.ΑΥΞΗΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΩΝ ΑΞΙΩΝ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΚΑΤΑ 25%, ΓΙΑ ΜΗΝ ΔΙΑΛΥΘΟΥΝ ΟΙ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΩΝ ΧΑΡΤΟΦΥΛΑΚΙΩΝ ΤΟΥΣ ΣΕ ΑΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΑΞΙΑΣ ΤΩΝ ΥΠΟΘΗΚΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ !



    ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ!!!!

  23. ΜΠ avatar
    ΜΠ 27/01/2012 11:32:33

    Το PSI φαίνεται ότι ικανοποιεί τους τραπεζίτες..
    Η Δανειακή με το Μνημόνιο2 είναι το κλειδί.
    ΑΝ υπογραφούν από Ν.Δ τότε καήκαμε στην κυριολεξία.

  24. Silence t. avatar
    Silence t. 27/01/2012 11:35:38

    Και η δικιά μου πιο πάνω σε αυτόν απευθυνότανε.
    Απλά του απαντήσαμε τόσο πολλοί που το μηχάνημα έπαθε κοκομπλόκο !

  25. LAL avatar
    LAL 27/01/2012 13:11:18

    Όποιος στηρίξει όλα αυτά είναι για μένα τελειωμένος. Τέλος. Είτε λέγεται Σαμαράς είτε αλλιώς. Τώρα είναι η ώρα της αντίστασης.

    Νομικά εφόδια υπάρχουν (ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΥΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ, Ο ΝΟΜΟΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΩΣΗ ΜΕ ΑΠΛΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ!!!). Τέρμα στις ατελέσφορες πολιτικές της τρόικας. Είναι πλέον θέμα εθνικης ανεξαρτησίας.