05/05/2009 13:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Υπόθεση Παυλίδη-2» την Πέμπτη στην Βουλή

Την Πέμπτη το βράδυ θα συζητηθεί στην ολομέλεια της Βουλής η νέα πρόταση του ΠΑΣΟΚ για τη σύσταση ειδικής κοινοβουλευτικής επιτροπής, που θα διερευνήσει τη δεύτερη δικογραφία, η οποία αφορά στον πρώην υπουργό Αιγαίου Αρ. Παυλίδη (άγονη γραμμή Τήλου).  Στις 28 Απριλίου, μετά την κατάθεση της πρότασης του ΠΑΣΟΚ, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Ευ. Αντώναρος είχε δηλώσει ότι «εμείς δεν συμμετέχουμε σε καμία περίπτωση σε αυτή τη διαδικασία της μεθοδευμένης γελοιοποίησης της δικαιοσύνης και της πολιτικής ζωής του τόπου».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ 05/05/2009 14:14:56

    ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.
    ΘΑ ΚΟΥΚΟΥΛΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ, Ή ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ!

  2. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 05/05/2009 14:33:09

    Ο Δήμαρχος Τήλου που κάνει την καταγγελία θα είναι υποψήφιος Ευρωβουλευτής με το ΠΑΣΟΚ.
    Άρα το ΠΑΣΟΚ θα επιμένει στην σκανδαλολογία, οι ΝΔκράτες θα τσαντίζονται και το βράδυ των Ευρωεκλογών θα αναρωτιούνται πώς οι ΝΔκράτες ξαναψήφισαν ΚΚ. Έτσι είναι τι να κάνουμε!

  3. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 05/05/2009 14:42:40

    Για μένα το σημαντικότερο γεγονός της χθεσινής ημέρας είναι η παραίτηση της Μαρίας Λαζαρίδη συζύγου του ειδικού φρουρού Στάθη Λαζαρίδη στην υπόθεση Ζωνιανιά. Τι με νοιάζει λοιπόν εμένα εάν ο Παυλίδης πήρε τα 100.000 ευρώ όταν ξέρω ότι ο κάθε τίμιος πολίτης αυτής της χώρας το έτος 2009 δεν έχει καμία τύχη και καμία προστασία. Αυτό πρέπει να απασχολεί τον κόσμο και όχι εάν ο κόρακας μπορεί να βγάλει το μάτι άλλου κόρακα.

  4. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 05/05/2009 15:23:12

    Τι πλάκα που έχουμε! Παριστάνουμε όλοι τους έκπληκτους και τους παντιοτρόπως αγανακτισμένους. Ο άνθρωπος διεύθυνε ένα υπουργείο στο οποίο παίζονταν δισεκατομμύρια. Είναι ποτέ δυνατόν να μην βούτηξε το χέρι του στο μέλι; Αφού αυτό είναι παράδοση. Το έκαναν όλοι οι προηγούμενοι και σε όλα τα πόστα από καταβολής ελληνικού κράτους. Και θα συνεχίσουν να το κάνουν οι επόμενοι. Σ’ ολόκληρη την ιεραρχική κλίμακα. Υπάρχει κάποιος από μας που να μην μπλέχτηκε σε κάποια υπόγεια συναλλαγή με κρατικό υπάλληλο, είτε για να πάρει δίπλωμα αυτοκινήτου ο ίδιος ή η κόρη του, είτε για να περάσει ρεύμα στο εξοχικό του, είτε για να τακτοποιήσει κάποιο προβληματάκι με την εφορία. Μερικοί μάλιστα από μας (ίσως αρκετοί, ίσως ελάχιστοι) ανήκουμε σε αυτουσ που τα ”παίρνουν” από κάπου… Τι νομίζουμε δηλαδή; Ότι το παιχνίδι του ”πάρε-δώσε” παίζεται στα μικρομεσαία στρώματα του μηχανισμού, ενώ στο ρετιρέ στεγάζονται άσπιλες, αμόλυντες και άμωμες παρθένες; Αφού για να βγει κάποιος από δαύτους βουλευτής και μετά να ξαναβγεί, μπλέκεται από πολύ νωρίς σ’ ένα σωρό μικρό- και μεγαλοσυναλλαγές, από το να βαφτίσει το εφταμηνίτικο του Μήτσου και να τακτοποιήσει κάπου στην κόρη του Βάγγου, μέχρι να ”λάβει” οικονομική ενίσχυση ακόμα και από την πιτσαρία της γωνίας (”πάρ’ τα για τις αφίσες σου - σε πνίξανε οι άλλοι, δε φαίνεσαι πουθενά…”). Τη λαμογιά την μαθαίνουν από πολύ μικρά ”πολιτικά ζώα”. Κι όταν αναλαμβάνουν κάποια θέση που ανοιγοκλείνει κάποιους χρυσοφόρους κρουνούς, του δίνουν και καταλαβαίνει. Παραπάνω από τους μισούς εδώ μέσα κρατάμε από επαρχία. Πηγαίνοντας το Πάσχα να ψήσουμε το αρνάκι μας, δεν βλέπουμε τα μεγαθήρια με τις πισίνες πάνω στο κύμα των ανθρώπων που έταξαν τη ζωή τους στην υπηρεσία του λαού και του τόπου. Δεν ακούμε πράγματα;
    Και μόλις ακουστεί ότι κάποιος είναι κάπως περίεργα ανακατεμένος σε μια δοσοληψία, γουρλώνουμε τα μάτια από την έκπληξη! Βγαίνουν διάφοροι πασόκοι (ο κος Περπεράκης εν προκειμένω) και λένε με στόμφο: ”Δεν έχει σημασία αν ο Παυλίδης πήρε ένα μικρο ποσόν, σημασία έχει η κλεψιά. Ακόμα και μια δεκάρα να έπαιρνε, πάλι κλέφτης θα ήταν!” Ο νεοδημοκράτης απέναντι (κος Μιχοπουλέας) μασουλάει το μουστάκι του: ”Δεν αποδείχτηκε τίποτα, του βάζει τρικλοποδιά ο Αντώνης, ο βαρκάρης, ο σερέτης που αν και μέλος του κόμματος, τον ανταγωνίζεται για της Κάρμεν τα δυο μάτια…”
    Παρόμοιες συζητήσεις από το καφενείο του χωριού και τα μπλογκς, μέχρι τις ρούγες των εφημερίδων πανεθύρια της ΤΒ και το βήμα του Κοινοβουλίου!
    Τι υποκρισία είναι αυτή;
    Από ποια δεξαμενή ήθους αντλεί την ”αγανάκτησή” του ο ”αγανακτισμένος” μπαρμπα-Περπεράκης που πήρε λεφτά από την ΕΕ να αλλάξει τις καλλιέργειές του αλλά εκείνος έδωσε τα μισά για να πάρει τζιπάκι και τα άλλα μισά τα έφαγε στις Ρωσίδες, έβαλε πέρα από κάθε αξιοκρατία το γιο του στα ΕΛΤΑ, άπραξε κάτι ”μοναστηριακά” που συνόρευαν με το κτήμα του και μου στέλνει να φάω δηλητηριασμένες ντομάτες.
    Αμ, ο Μιχοπουλέας; Που μπορεί ο ίδιος να είναι ένα ρεμάλι του κερατά, για τον εκπρόσωπό του είναι έτοιμος να βάλει το χέρι του στη φωτιά.
    Το ίδιο παραμύθι να επαναλαμβάνεται και στις τηλεοράσεις με τους ”ελεγκτές” της εξουσίας, τους δημοσιογράφους - τον λίγδα Κακαουνάκη, τον ”πονοψυχιάρη” Τριανταφυλλόπουλο, τον ”ζε ρεβιέν τουζούρ” Τράγκα, τον γυμνοσάλιαγκα Ευαγγελάτο…
    Στη Βουλή δίνονται πραγματικές παραστάσεις. Κάτι φορές, οι δύο κύριες αντίπαλες παρατάξεις μου θυμίζουν γειτονικά μπουρδέλα που κατηγορούν το ένα το άλλο για πορνεία. ”Εμένα θα με πεις π@@@”, κραυγάζει η Ζορζέτ στην Λάουρα, ”που σ’ έχει πάρει όλη η πλατεία Βάθη;”. ”Μπορεί να με πήρε όλη η πλατεία Βάθη, αλλά τιμωρήθηκα, άρπαξα σύφιλη, έκοψα το πεζοδρόμιο και έκανα και παρθενορραφή”, απαντάει η Λάουρα…
    Εμείς όμως είμαστε οι πιο ωραίοι σ’ αυτό το θέατρο σκιών. Εμείς οι ”αθώοι”, που σκίζουμε τα ρούχα μας και πασπαλίζουμε τα μαλλιά μας με στάχτη για τους κώλους τις Ζορζέτ και της Λάουρας, που, απ’ ό,τι φαίνεται, αποτελούν αφενός ”τζιβαερικά πολυτίμιτα” και αφετέρου ανώτατες εκφράσεις της καθολικής μας ”λουμπινιάς”.

    ***
    Y.Γ. Φάκτορα, έκανα λάθος και το έστειλα και σε κάποιο προηγούμενο ποστ... Μπορείς να σβήσεις το πρώτο;

  5. tiramola avatar
    tiramola 05/05/2009 15:48:49

    Ούτε λάδωσα ποτέ κανέναν , ούτε ζήτησα την βοήθεια από κανέναν πούστη και δεν έχει κανένας το δικαίωμα ισοπεδώνοντας τα πάντα να με βάζει στην ίδια γνωστή κατηγορία της καθολικής "λουμπινιάς"
    Αν κάνεις την αυτοκριτική σου Σπατζιώτη έχει καλώς , αλλά συμπεράσματα του τύπου "όλοι ίδιοι είμαστε" εμένα δεν με αφορούν.
    Η γνωστή ισοπεδωτική λογική που διακρίνει τα κείμενα σου πρωτίστως κάνει ζημιά σε εμάς τους ίδιους τους πολίτες!
    Ούτε επιδότηση πήρα και έφαγα την μισή με τις Ρωσίδες , ούτε για το δίπλωμα πλήρωσα και έχω δικαίωμα να θέλω να ζήσω εγώ και τα παιδιά μου σε μιά καλύτερη Ελλάδα.

    ΥΓ. ας αναρτήσει άλλη μιά φορά το κείμενο σου ο Φάκτορας για να τοποθετηθούν οι καλύτεροι Έλληνες για άλλη μιά φορά για το κακό τους το ριζικό...

  6. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 05/05/2009 15:56:09

    @5. tiramola
    Παρακαλώ, ας θεωρηθεί ότι από την όποια κριτική μου (@4) εξαιρείται ο αγωνιστής Τιραμόλας.

  7. Raven avatar
    Raven 05/05/2009 16:02:18

    @4
    Μας περιγραφεις την νεοελληνικη πραγματικοτητα, δεν διαφωνω μονο που για αυτη κυριως εχουν ευθυνη οι κυβερνωντες. Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι και πιο συγκεκριμενα το κεφαλι του κουρασμενου χοντρου που ειναι και αδειο.

  8. Lavazza avatar
    Lavazza 05/05/2009 16:05:57

    Βρε παιδιά, να κάνω μια ερώτηση μια και όλο και υπάρχουν εδώ μέσα κάποιοι με νομικές γνώσεις (παραπάνω από τις δικές μου):

    Καλά, ας πούμε οτι ο Παυλίδης προστατεύεται από το Άσυλο και δεν μπορεί να τον μπουζουριάσει ο Εισαγγελέας, πρέπει να πάει πρώτα το Φάκελο στη Βουλή κτλ.

    Τον Γιάννο Παπαντωνίου για τον οποίον έχει βουίξει ο τόπος εντός και εκτός Ελλάδος (TOR-M1, C4I, SIEMENS, Γάλλοι κτλ.), δεν μπορεί να πάει ο Εισαγγελέας να τον μπουζουριάσει και να τον πάρει αρχικά στην Ασφάλεια για ανάκριση τουλάχιστον;;;

    Αφού δεν είναι υπουργός ή Βουλευτής.

    Το Άσυλο προστατεύει και αυτούς που δεν είναι εν ενεργεία;
    Ή μήπως οι υποθέσεις έχουν παραγραφεί;

    Ποιός ξέρει να ενημερώσει;

  9. Raven avatar
    Raven 05/05/2009 16:13:00

    Εχουν παραγραφει με νομο του αλλου χοντρου γιγαντα της πολιτικης Μπενυ. Οπως θα παραγραφουν και του σεμνοταπεινου Ρουσοπουλου, Βουλγαρακη κλπ μετα τον Ιουνη.

  10. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 05/05/2009 16:24:51

    Ναι,βέβαια,οπωσδήποτε.
    Γιατί, αν δεν υπήρχε η παραγραφή...φόβο είχαν να
    διαλευκανθούν οι υποθέσεις.
    Μπορώ να πω ότι δεν θα κοιμόντουσαν κιόλας από το άγχος και την αγωνία( και λαχτάρα μαζί).

  11. tiramola avatar
    tiramola 05/05/2009 16:48:46

    Άκου Σπατζιώτη , τα κουτοπόνηρα του στυλ "αυτοί είμαστε , γιατί να είναι διαφορετικός ο Παυλίδης" τελείωσαν!
    Το καταλαβαίνεις και συ και άλλοι καψούρηδες της Εύας ότι ο μόνος τρόπος να σταματήσουν τα φαινόμενα διαφθορας , συγκάληψης και εξυπηρέτησης των ημετέρων είναι μόνο ο κοινωνικός έλεγχος και οι κανόνες διαφάνειας που μόνο ένας Έλληνας πολιτικός δείχνει τον δρόμο.
    Αν βαριέσαι να συμμετέχεις έχει καλώς....
    Αν οι λαμογιές των πολιτικών σε "βοηθούν" για να παριστάνεις τον τιμήτή πάλι έχει καλώς...
    Απλά στην Ελλάδα του μέλλοντος όπως την φαντάζεται ο Παπανδρέου εσύ δεν υπάρχεις...

  12. Τζων Πρετεντέρης avatar
    Τζων Πρετεντέρης 05/05/2009 16:52:43

    Η χτεσινή αναμέτρηση συνέτριψε κάθε ελπίδα επανόδου στην εξουσία για το ΠΑΣΟΚ και για τα επόμενα 10 χρόνια.

    το μόνο πασσοκικό κεφάλαιο, ο μπένι. μόνο αυτός μπορεί να ανατρέψει και συντομα μάλιστα

  13. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 05/05/2009 17:04:32

    @. 11 tiramola
    ''μόνο ένας Έλληνας πολιτικός δείχνει τον δρόμο''.
    Εννοείς τον ''Καλό άνθρωπο του Σετσουάν'', τον ''Άνθρωπο με το χρυσό πιστόλι'' τον ''Άνθρωπο από πέτρα'', τον ''Ανθρωπο με τη σιδερένια μάσκα'' τον ''Ανθρωπο με τα χίλια πρόσωπα'', τον ''Ανθρωπο με το γαρύφαλο'', τον ''Άνθρωπο με το χρυσό χέρι'' ή τον άνθρωπο με το μουστάκι'';
    ''στην Ελλάδα του μέλλοντος όπως την φαντάζεται ο Παπανδρέου εσύ δεν υπάρχεις''
    Δεν υπάρχω καθόλου στην φαντασία του ΓΑΠ; Ωιμένα ο δόλιος!... Πάω να βάλω το ''Υπάρχω'' του Στέλιου Καζαντζίδη μπας και στανιάρω...

  14. daris avatar
    daris 05/05/2009 17:16:44

    @4
    Φιλε Σπατζιώτη κανεις ενα μεγαλο λαθος.
    Δεν ειναι η Ελλαδα αυτη που περιγραφεις ουτε ολοι οι Ελληνες ετσι.
    Μπορει να συζητιουνται στα καφενεια και στους διαδρομους αλλα συνηθως τα συζητανε και τα αναπαραγουν οσοι εχουν "ιδία πειρα και γνωση" που λενε. Δηλαδη οσοι τρωνε με χρυσα κουταλια και βουτανε στο μελι.
    Οχι μονο δεν εχω λαδωσει,οχι μονο δεν εχω κλεψει,οχι μονο δεν εχω παρει μια δεκαρα τσακιστη απο αυτο το κρατος αλλα εχω πληρωσει μεχρι δεκαρας οτι ωφειλω ως πολιτης και μελος της κοινωνιας μας ακομα και οταν ξερω οτι με κλεβουν.
    Και αν γι'αυτο καποιοι μπορει να με χαρακτηριζουν "ΜΑΛΑΚΑ", αυτοι αυτοχαρακτηριζονται ενω εγω ξερω πολυ καλα οτι προσπαθω οσο μπορω απο την πλευρα μου να αφησω κατι στην γενια των παιδιων μας. Οχι κατ'αναγκην σε χρημα αλλα κυριως σε αξιες και ηθικη.
    Και ελπιζω οτι μια μερα πανω σε αυτο που θα αφησω καποιος ικανος και ευπατριδης θα βρεθει να χτισει ενα καλυτερο μελλον.
    Αν δεν αφησουμε κατι τοτε και ο καλυτερος θα χαθει και τιποτα δεν θα μας σωσει.
    Το δαχτυλο του Παυλιδη αν το προσεξες εδειξε πολυ καλα ποιοι ειναι και τι κανουν οι μισοι της Βουλης μας.
    Αν κατι μεινει θετικο απο αυτη την ιστορια ειναι αυτο το δακτυλο και οτι αυτο συμβολιζε!!!
    Το αποτελεσμα της χθεσινης ψηφου δειχνει οτι το δακτυλο αυτο βρηκε στοχο και καποιοι το ενοιωσαν να τσουζει απειλητικα.
    "Ω τι κοσμος μπαμπα..." που λεει και το ασμα.

  15. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 05/05/2009 17:39:34

    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

  16. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 05/05/2009 18:04:34

    Factora γιατι ενοχλουν τοσο πολυ τα σχολια μου??Μηπως ειναι υβριστικα??Για να μιλησουμε αντρικια γραψε μου οτι δεν επιθυμεις την παρουσια μου ,δεν ειναι κακο και ειλικρινα δεν προκειται να ασχοληθω μαζι σου. Ηαπαντηση χχχχχχχχχχ δεν αντεχει σε καλοπροαιρετα ατομα.Χαιρεται και αντιο!

  17. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 05/05/2009 18:56:37

    Καλά τα λέει ο Σπατζιώτης, όλοι μπαγάσες είμαστε. Όπως ακριβώς το είπε και ο Παυλίδης: «Ολα τα Ελληνόπουλα είμαστε απατεώνες». Ας ρίξουμε κι έναν τσάμικο όλα τα ελληνόπουλα με πρώτον το Σπατζιώτη.

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/05/2009 19:21:29

    Δηλώνω αυθορμήτως ότι δεν επιθυμώ να έχω θέση «στην Ελλάδα του μέλλοντος όπως τη φαντάζεται ο Παπανδρέου".

    Δηλώνω επίσης ότι ο Παπανδρέου δεν έχει θέση στην Ελλάδα, όπως εγώ τη φαντάζομαι.

    Ας έχω τις συνέπειες του Νόμου
    συνένοχο στο φόνο δεν θα μ' έχετε.

  19. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 05/05/2009 19:23:11

    @.18 αγανάκτηση,
    Αν μπορούμε να κάνουμε ''παραγγελιές'', θα ήθελα ο χορός με εμένα μπροστά να είναι θρακιώτικη παϊντούσκα, και πιο συγκεκριμένα το ''Μια καλή γειτονοπούλα''.
    ***
    Να αγανακτείς με αυτά που καταλαβαίνεις. Αυτά που δεν καταλαβαίνεις, άσ' τα να αηγανακτήσουν κάποιοι άλλοι μαζί τους...

  20. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 05/05/2009 19:44:37

    @21 Σπατζιώτης

    Ό,τι πείτε Αϊνστάιν...

  21. tiramola avatar
    tiramola 05/05/2009 20:10:24

    Ο κάτοχος της απόλυτης αλήθειας (είμαστε όλοι υποκριτές...) , ο αλαζόνας , ο εξυπνάκιας , ο τιμητής των πάντων και ο αδυνατών να αρθρώσει μία πρόταση ή μιά ιδέα για το πως διορθώνεται και με ποιούς η σημερινή αθλιότητα είναι ο πραγματικά επικίνδυνος.

  22. Hase avatar
    Hase 05/05/2009 20:47:13

    @ Προφητη

    Ακουσα σημερα στην τηλεοραση τον ΓΑΠ να ρωταει (για πολλοστη φορα) "που πηγαν τα λεφτα του ελληνικου λαου". Καλα τοσο βλακας ειναι και ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ που πηγαν τα λεφτα;;; ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΗ ηρθε;;

  23. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 06/05/2009 01:32:26

    @. 23. tiramola,
    Το τελευταίο πράγμα που που μπορεί να περιμένει κανείς από μένα είναι το να αρχίσω να απολογούμαι σε ανόητους πρασινοφρουρίσκους. Μπορεί να είμαι οτιδήποτε από τα κοσμήτικά που χρησιμοποιείς, άνθρωπε-λάστιχο. Ένα όμως μετά βεβαιότητος δεν είμαι - ΒΛΑΚΑΣ.