30/11/2007 00:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπόγειος πόλεμος συμφερόντων για την Ολυμπιακή

Για την πρόταση του Κατάρ να αγοράσει την ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ έχουμε ήδη γράψει εδώ. Τώρα πληροφορούμεθα από …καταριανές πηγές μας ότι οι άνθρωποι είναι έτοιμοι να παραγγείλουν ολόκληρο στόλο από νέα αεροπλάνα για να την ενισχύσουν, αν το deal ευοδωθεί. Και ο Καραμανλής φαίνεται να το θέλει, αλλά το πράγμα κολλάει πάλι στην εγχώρια ….διαπλοκή. Που βλέπει να χάνει ένα – ένα τα κάστρα της από την επέλαση των ξένων κεφαλαίων και χρησιμοποιεί όλα τα πολιτικά μέσα που διαθέτει για να περιχαρακωθεί. Γι αυτό το λόγο, όπως μαθαίνουμε, ο Κώστας Καραμανλής ποντάρει πολλά στα ταξίδια που ετοιμάζεται να κάνει το προσεχές διάστημα στο εξωτερικό, όπως στην Ρωσία, το Κατάρ και αλλού. Από την έκβαση του επιχειρηματικού πολέμου που έχει ξεσπάσει (βλ. την περίπτωση MIG) θα εξαρτηθούν πολλά και σε πολιτικό επίπεδο και ο Καραμανλής ταξιδεύει λένε και για να «παίξει» με την ντόπια διαπλοκή, που τον πιέζει πολύ τώρα τελευταία.  Πάρτε για παράδειγμα την Ολυμπιακή. Δεν είναι μόνο οι Qatar Airways που έχουν εκδηλώσει σοβαρό ενδιαφέρον. Εμείς, τουλάχιστον, γνωρίζουμε μια ακόμα πρόσφατη προσφορά μεγάλης ευρωπαϊκής εταιρείας που παρεμποδίστηκε επειδή κάποιοι ήθελαν το κατιτί τους. Και άλλοι περιμένουν να χρεοκοπήσει εντελώς για να την αγοράσουν τζάμπα. Μην ακούτε τις βλακείες για «υπόγειες διαπλοκές» και «ξένες εξαρτήσεις» που λένε όσοι θέλουν να πληρώνουμε όλοι εμείς οι υπόλοιποι τον αμαρτωλό εθνικό αερομεταφορέα. Σιγά μην θέλει να διαπλεχθεί στην Ελλάδα το…Κατάρ. Και διατί, άλλωστε, να το κάνουν; Για να πληρώνουν γενεές ολόκληρες πολιτικών; Μπίζνες θέλουν να κάνουν οι άνθρωποι, επειδή δεν τους βολεύει η παγκόσμια αντιμουσουλμανική υστερία, εκτός των άλλων. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fantomas avatar
    fantomas 30/11/2007 15:12:44

    ΠΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ !!
    ΒΓΑΛΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΡΤΑΡΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ !!
    ΩΣ ΠΟΤΕ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΘΑ ΡΟΥΦΑΝΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ !!
    ΜΙΑ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΜΙΑ ΤΑ ΟΜΟΛΟΓΑ !
    ΤΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΔΗΞΕΙΣ ΘΕΣ !

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/11/2007 15:13:53

    Οι ιδιωτικοποιήσεις κατάφεραν 2 πράγματα. Να ξεπουλήσουν την περιουσία του δημοσίου σε ξένους και να χάσουν οι κοτζαμπάσηδες τον έλεγχο του κράτους και τη δυνατότητα να κάνουν ρουσφέτια για να μένουν στην εξουσία.

    Ότι έμεινε υπό τον έλεγχο του κράτους παράγει σκάνδαλα. Δείτε τα ομόλογα και το σκάνδαλο με την ΑΤΕ και τον όμιλο Αλαμανή.

    Τώρα είναι αργά πια. Αν πρόσεχαν να μη ρίξουν έξω τις επιχειρήσεις θα είχαν κάποια εξουσία τώρα δεν έχουν τίποτε. Δε θυμάμαι ποιος Ρωμαίος αυτοκράτορας είχε πει για τους φόρους ότι τα πρόβατα τα κουρεύουν αλλά δεν τα γδερνουν. Οι δικοί μας εδώ τα γδάρανε και τώρα σε λίγα χρόνια δε θα έχει μείνει κάτι να φάνε. Το μόνο που έχει μείνει είναι να καταπατήσουν τις παραλίες που θα το κάνουν σιγά σιγά με μαρίνες ανάπτυξη και λοιπές δικαιολογίες. Μόλις το κάνουν κι αυτό τότε θα ψοφήσουν στην πείνα.

  3. Suhoi avatar
    Suhoi 30/11/2007 15:33:21

    Φιλε Φαντομά, μήπως εννοείς κάποιον υφυπουργό που ενεπλέκη -και- στην υτπόθεση των ομολόγων;

  4. Suhoi avatar
    Suhoi 30/11/2007 15:38:35

    Φιλε Εχακτινε, αραγε τις παραλίες δεν τις δίνουν; Τις βραχονησίδες; Την Πάρο, όπου αγόρασε τη Νο2 βιλίτσα του ο κ.Ρουσόπουλος, δεν την έχουν μοιρασμένη στα τέσσερα οι Ελληνες "κοτζαμπάσηδες" (και όχι τόσο οι ξένοι); Σε σειρά άλλων νησιών δεν έχει γίνει το ίδιο; Την τεράστια περιοχή της Μονής Τοπλού στην Κρήτη δεν την "σπρώχνουν" (ποιοί τυχεροί θα είναι αυτοί που θα εισπράξουν το μεσαζοντιλίκι!); Ο,τι υπάρχει και δεν υπάρχει, το πουλάνε. Συμφωνώ. Προφανώς είναι αργά. Αλλά δεν χρειάζεται να κλαίμε συνεχώς πάνω από το χυμένο γάλα. Ας προσπαθήσουμε να αλλάξουμε κάτι. Οχι βέβαια να διατηρήσουμε τον "κοτζαμασισμό".

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/11/2007 18:00:23

    Αυτό λέμε Suhoi ότι και με τις παραλίες έχει αρχίσει το πανηγύρι. Θα τις φάνε και αυτές και για να κάνεις ένα μπάνιο θα πρέπει να πληρώνεις γιατί η οργανωμένη παραλία έχει έξοδα. Έτσι θα σου πουν. Μετά τις παραλίες τι άλλο έχει μείνει? Δε μου λες? Δεν είδες τι έγινε στου ψυρρή στο θησείο και το κέντρο. Το απαξίωσαν, το γέμισαν μπουρδέλα αγόρασαν τα ακίνητα κοψοχρονιά και φτιάξανε εστιατόρια. Κάτι ταλαίπωροι κάτοικοι που έμειναν τους έσπαζαν τα αμάξια για να φύγουν. το θέμα είναι ότι το κάνουν σιγά σιγά, στα μυστικά και δεν τους έχουν πάρει χαμπάρι. Εγώ που έθεσα το θέμα παρακολουθώ πως κινούνται γι αυτό το κατάλαβα. Όταν ήμουν φοιτητής έκανα με το πόδια όλο το ιστορικό κέντρο. Εντόπισα την ευκαιρία αλλά ήμουν άφραγκος φοιτητής τα πηρανε αυτοί και κάνουν παιχνίδι.

    Ο Βγενόπουλος βρήκε φράγκα και δε μπορούν να τον ελέγξουν και βλέπεις τι γίνεται.Κάποια στιγμή το σύστημα των κοτζαμπάσηδων θα του την φέρει αν βρει τρόπο. Το ίδιο και με την Ολυμπιακή. Εχουν δώσει τα πάντα δεν τους έχει μείνει τίποτε και τώρα που βλέπουν ότι έβαλαν τα χέρια τους κι έβγαλαν τα μάτια τους το ξανασκέφτονται

  6. fantomas avatar
    fantomas 30/11/2007 18:14:39

    ΑΚΡΙΒΩΣ ΦΙΛΕ SUHOI !!
    ΩΣ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΘΑ ΚΡΙΒΩΜΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΚΤΗΛΟ ΜΑΣ !!

    ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΑΤΗ ΑΣ ΔΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟ GOOGLE EAR ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΓΟΥΒΙΩΝ ΚΡΗΤΗΣ !!!
    ΤΙ ΛΕΦΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΣΙΕΡΑΚΗΣ ΚΑΙ Ο ΖΑΜΠΕΤΑΚΗΣ
    (ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ ΗΛΕΙΟΥ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΥ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ !!!

  7. Suhoi avatar
    Suhoi 30/11/2007 18:26:03

    Και τι στοιχεία υπάρχουν για την παραλία Γουβιών;

  8. syntaxiouxos avatar
    syntaxiouxos 30/11/2007 18:27:33

    Με τις μπίζνες των Βαρδινογιαννέων (λέγεμε "καλή θέληση"...) με την Αίγυπτο, τι γίνεται;

  9. Frixos avatar
    Frixos 30/11/2007 20:27:52

    Αυτό λέγεται "ανάπτυξις". Ενω αν το έκανε ο Κόκκαλης θα το έλεγαν "διαπλοκή"

  10. fantomas avatar
    fantomas 03/12/2007 11:34:32

    ΑΓΑΠΗΤΕ SUHOI ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΙΟΝΤΑΙ. ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ Ο ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΣ ΛΙΜΕΝΑΣ ΤΩΝ ΓΟΥΒΙΩΝ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΤΖΙΕΡΑΚΗ ΣΤΟΝ ΖΑΜΠΕΤΑΚΗ ΓΙΑ ΑΛΛΙΩΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΒΑΝΤΟΛΟΓΙΚΩΝ ΟΡΩΝ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ. ΤΗΝ ΕΥΘΗΝΗ ΤΗΣ ΑΛΛΙΩΣΗΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΒΑΝΤΟΛΟΓΙΚΩΝ ΟΡΩΝ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΕ Ο ΤΣΙΕΡΑΚΗΣ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΠΡΟΒΛΗΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΗ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΥΟ ΕΡΓΟ. Ο ΖΑΜΠΕΤΑΚΗΣ ΤΟΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟ ΓΑΜΠΡΟ ΤΟΥ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΥΠΟΔΙΚΟ ΤΟΝ ΚΟΜΑΤΑΡΧΗ ΣΤΗΝ ΗΛΕΙΑ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΤΟΝ ΣΥΜΨΥΦΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΘΩΟΣΗΣ ΤΟΥ ΜΑΣΙΑ (ΚΟΜΑΤΑΡΧΗΣ) ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΛΛΑΓΗΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΒΑΝΤΟΛΟΓΙΚΩΝ ΟΡΩΝ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΚΑΙ Ο ΖΑΜΠΕΤΑΚΗΣ ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ ΖΗΜΙΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΙΚΕ ΠΡΟΣ ΤΕΡΨΗΝ ΤΩΝ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΝΟΜΑΣ ΟΜΩΣ ΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΨΙΛΟΠΡΑΓΜΑΤΑ !!!

  11. Suhoi avatar
    Suhoi 03/12/2007 14:46:21

    Ρε παιδιά τι γίνεται με εκείνα τα μεγαλεπίβολα σχέδια για (ισοπέδωση) τη Γαυδοπούλα. Μήπως -λέω μήπως- γίνουν στο σύντομο μέλλον πράξη με τη μεταφορα φυσικού αερίου, άλλων ενεργειακών πόρων και σειράς άλλων προϊόντων από τη Β.Αφρική και τη Μ.Ανατολή προς Ελλάδα-Δυτική Ευρώπη; Ως γνωστόν, το σχέδιο, για το οποίο είχαν εμπλακεί -τυπικώς- "κύκλοι του Λονδίνου", είχε ενδιαφερθεί ο μπαμπάς Μπούς (τον έπαιρνε ο Μητσοτάκης και βολτάρανε στη Γαύδο), το πρωτοπαλλήκαρό του στον πρώτο πόλεμο του Ιράκ, Σβαρτσκοπφ, και λοιπές "πρροδευτικές" δυνάμεις...

  12. Suhoi avatar