31/01/2009 13:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπόγειες βολές Αλογοσκούφη κατά Σουφλιά

«Εντονότατα ενοχλημένος» εμφανίζεται σε συνομιλητές του ο Γιώργος Αλογοσκούφης από το «ξήλωμα» του συστήματός του στο υπουργείο από τον διάδοχό του Γ. Παπαθανασίου - και βεβαίως από την μεθοδολογία «δώστα όλα» που επιβάλλει ο Γ. Σουφλιάς, «χωρίς να έχει απόλυτη συναίσθηση της πραγματικής κατάστασης της ελληνικής οικονομίας».

Από το περιβάλλον του πρώην ΥΠΕΘΟ υποστηρίζουν επίσης ότι έχουν καρατομήσει ακόμη και όσους είχαν επαφή με το περιβάλλον του Χ. Αλμούνια, με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να μην υπάρχει πρόσβαση στο γραφείο του αρμόδιου για τη Νομισματική Ένωση Επιτρόπου !!!

Ο Αλογοσκούφης δεν έχει επικοινωνία με τον πρωθυπουργό και μετράει πολιτικούς φίλους αυτή την περίοδο. Δεν υπάρχει μυστική συμφωνία για να διαδεχθεί τον Σταύρο Δήμα ως επίτροπος και θα δώσει μάχη για μια καλή θέση στην Α΄ Αθήνας. Δεν κρύβει τις φιλοδοξίες του για την επόμενη μέρα στη ΝΔ και θεωρεί ότι μία αναβάπτισή του από την κάλπη θα του δώσει τη νομιμοποίηση να έχει και ρόλο και λόγο όταν ξεσπάσει ο πόλεμος της διαδοχής στη Νέα Δημοκρατία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 31/01/2009 14:00:11

    Μετράει πολιτικούς φίλους και μάλλον τους βρίσκει λίγους. Θα δώσει μάχη για μια καλή θέση στην Α' Αθήνας και θα τη χάσει. Βάπτιση θα υπάρξει: βύθιση αλλά όχι ανάδυση εκ του ύδατος. Ο ρόλος του είναι ένας: του αποδιοπομπαίου τράγου.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/01/2009 14:01:55

    Φάκτορ Χ, αν ήξερες πόσο ανούσια μου φαίνονται όλα αυτά τα εσωκομματικά παραπολιτικά με τις διάφορες ισορροπίες μεταξύ των στελεχών και των καρεκλοκενταυρων κομματικών ή μη;
    Φαντάζομαι πως το ίδιο απωθητικά είναι και για τους πιο νέους. Χέ...ε η φοράδα στο τζαμί αν ο Αλογοσκούφης μέσω του περιβάλλοντός του διαμηνύει για τον Σουφλιά ή δεν ξέρω ποιόν κλπ κλπ κλπ. Είναι τόσο τεράστια η νομενκλατούρα των κομμάτων και τόσο προδιαγεγραμμένες οι πολιτικές που ειλικρινά δεν παίζει κατά τη γνώμη μου κανένα ρόλο το εκάστοτε "διορισμένο" πρόσωπο που υπουργεύει ή μηχανορραφεί ή οτιδήποτε άλλο λέγεαται μικροπολιτική.
    Είμαστε μια απλή νομαρχία της ΕΕ με χαμηλόβαθμους γραφειοκράτες πολιτικούς που καλούνται απλά να διεκπεραιώσουν εντολές άνωθεν....
    Ποιός Σιούφας και ποιός Αλογοσκούφης και ποιά Διαμαντοπούλου;
    Πρέπει να τα βλέπουμε σε γενικότερο πολιτικοφιλοσοφικό επίπεδο τα πράγματα και να μην κολλάμε σε πρόσωπα και ζυμώσεις και τελικά να παίζουμε το παιχνίδι των κομματόσκυλων που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η πρόσβαση στην κουτάλα. Δεν παίζουν κανένα ρόλο αυτά στο γενικότερο γίγνεσθαι. Είτε είναι ο Παπαθανασίου υπουργός είτε βάλουν εμένα ένα και το αυτό. Όλα είναι σικέ.
    Αυτά και σόρρυ για το ξέσπασμα.

  3. Factorx avatar
    Factorx 31/01/2009 14:05:35

    @Strange Attractor says: "μου φαίνονται ανούσια......"
    Mην χάνεις το μέτρο.

  4. Remedium animae avatar
    Remedium animae 31/01/2009 14:23:48

    "Συνένοχο στο φόνο δεν θα μ' έχετε".
    Αργά, πολύ αργά Τζώρτζ! Ο Neil Young (που εκτιμούμε πολύ και οι δυό) θα έπαιζε ήδη το Rekviem for the Rockets ή το Words between the lines of age. Unplugged και με ακουστική, φαντάζομαι ακόμα θα θυμάσαι κι εσύ πώς, με την κιθάρα να θρηνεί, σα βιολί σε κομμάτι του Σούμπερτ.
    Rekviem για τον τόπο, όχι για τη ΝΔ φυσικά, που δεν το αξίζει.

  5. Remedium animae avatar
    Remedium animae 31/01/2009 14:29:54

    Words between the lines of age:
    Δεν κάνει κακό να το ξαναθυμηθούμε. Άν κάποιος έχει κουράγιο, άς το μεταφράσει.

    Someone and someone
    were down by the pond
    Looking for something
    to plant in the lawn.
    Out in the fields they
    were turning the soil
    I'm sitting here hoping
    this water will boil
    When I look through the windows
    and out on the road
    They're bringing me presents
    and saying hello.

    Singing words, words
    between the lines of age.
    Words, words
    between the lines of age.

    If I was a junkman
    selling you cars,
    Washing your windows
    and shining your stars,
    Thinking your mind
    was my own in a dream
    What would you wonder
    and how would it seem?
    Living in castles
    a bit at a time
    The King started laughing
    and talking in rhyme.
    Singing words, words
    between the lines of age.
    Words, words
    between the lines of age.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/01/2009 14:46:22

    «Με πονάει το κεφάλι μου και το Σύμπαν…» (Φ. Πεσόα).

  7. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 31/01/2009 15:10:36

    Ξεφυσάει ο Γιώργος.

    Από του Μπαϊρακτάρη έρχεται?

    Μια σόδα ρε παιδιά !!!!!!!!

    ΠΠ

  8. Remedium animae avatar
    Remedium animae 31/01/2009 15:15:31

    Requiem, και όχι Reqviem, συγγνώμη για το 4!