#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/09/2010 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπο-ψήφιοι Περι-fairy-άρχες και αδιέξοδα



Ούτε ψύλλος στον κόρφο των υποψηφίων περιφερειαρχών του ΠΑΣΟΚ. Άντε να καθαρίσουν όλες τις κυβερνητικές..αστοχίες.

Εξ ου και περι-fairy-άρχες. Να ρωτήσουν στη Βιλαρίμπα και στο Βιλαμπάχο πως ξηγιούνται, μπας και τους βοηθήσουν αλλά και η φαντασία πεπερασμένη είναι

Τι να πουν δηλαδή στον κόσμο; Για μισθούς, για συντάξεις, για τα λουκέτα στους μικρομεσαίους, για την ύπαιθρο που μαραζώνει,για ποιο όραμα, ποια περιφερειακή ανάπτυξη και πράσινα fairy

Πάντως η πιο συνεπής  υποψηφιότητα του ΠΑΣΟΚ είναι η χέρι-χέρι του κυρίου Πέτρου.

Παλιά στην άκρα αριστερά, μετά κεντροδεξιά και από πέρυσι  ακραία νεοφιλελεύθερα.

Υπάρχει πιο συμβολική για το ΠΑΣΟΚ υποψηφιότητα;

Κατά τα λοιπά εκπλήξεις δεν υπήρχαν. Όσοι πρότειναν στον Σαμαρά το Σγουρό δικαιώθηκαν. Θα κατέβαιναν με κοινό υποψήφιο ΠΑΣΟΚ-ΝΔ. Περί αναγνωρισιμότητας των υποψηφίων ας μην υπεισέλθουμε καλύτερα. Στις πιο πολλές περιπτώσεις μάλλον φαίνεται ότι μετά από πολλές αρνήσεις δέχθηκε κάποιος και ανακοινώθηκε πριν το μετανιώσει.

Ο ανασχηματισμός έπεται και εκεί θα κορυφωθεί το δράμα. Η αντικατάσταση των υποψηφίων απασχολεί  τον Νεοέλληνα. Ποιο πετρέλαιο θέρμανσης. Άμα τον εξάρει ο πρωθυπουργός για τις αντοχές του κοιμάται και με μπουφάν.

Κι αφού ο πράιμ μίνιστερ εξάρει, ο λαός θα του δώσει κανά πεντάρι, το πολύ περιφέρειες. Δηλαδή τέσσερις. Η Κρήτη είναι εκτός διεκδίκησης κακά τα ψέματα.

Κι ο Σαμαράς με 8 Περιφέρειες θα είναι πρωθυπουργός σε αναμονή or not?

Αν μέσα στις 8 είναι και η Αττική προβλέπω το ΠΑΣΟΚ να γίνεται Ναγκόρνο-Καραμπάχ..

Εκτός αν ο πολυχρονεμένος μας προπονείται για γενικός του ΟΗΕ, οπότε αλλάζει το θέμα Του πάει όμως. Γενικώς, ποτέ ειδικώς.

Και οι τροϊκανοί τι θα κάνουν. Τζάμπα να έρχονται τα παλικάρια, να μην υποδείξουν κι άλλους μονόδρομους κι άλλα αδιέξοδα. Τόσα έξοδα..

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 06/09/2010 10:05:09

    Μπορείτε να μου πείτε ποιόν κατεβάζει το Πασοκ στα Ιόνια νησιά γιατί δεν έχω πληροφόρηση;Την Γκερέκου;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Μαύρος Ιάκωβος 06/09/2010 10:09:44

      Έναν πρώην πούρο εκσυγχρονιστή και νυν μετανοημένο οπαδό του ΓΑΠ. "Πανεπιστημιακό", λένε. Προφανώς από αυτούς που "πανεπιστημιακοποίησε" ο Ευθυμίου ιδρύοντας πανεπιστημιακά τμήματα σε κάθε ραχούλα της επικράτειας...

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ Αυριανιστής 06/09/2010 10:12:16

        Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...Μήπως ξέρεις όνομα;Γιατί αν είναι αυτός που έχω στο μυαλό μου,η Δραγώνα κ η Ρεπούση είναι μπροστά του κορασίδες....

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Αυριανιστής 06/09/2010 10:20:10

        Ηλίας Μπεριάτος, νομίζω.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ Αυριανιστής 06/09/2010 10:22:54

        Α,μάλιστα όχι δεν είναι αυτός που νόμιζα,αυτό το φρούτο δεν το ξέρω....Φαντάζομαι το προφίλ του,αριστερός ντεμεκ με δεξιά τσέπη που κάθεται σε πασοκική καρέκλα,γνωστό το έργο

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 06/09/2010 10:49:19

        Ο εν λόγω, στα πλαίσια της Δήλωσης Μετανοίας που είχε "υπογράψει" προς τον ΓΑΠ για το εκσυγχρονιστικό του παρελθόν, είχε ανταμειφθεί και με μια θέση υποψηφίου στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ το 2007. Όταν πέθανε ο Γ. Παπαδημητρίου, το 2009, πήρε ο εν λόγω τη θέση του για λίγους μήνες.

      • Νταγιάν avatar
        Νταγιάν @ Αυριανιστής 06/09/2010 13:27:29

        Αν ξέρατε και πόσα μάστερ μοιράστηκαν σε πασόκους δημοσιους υπάλληλους αφισοκολητες αυτά τα 2 τελευταια χρόνια, για να χτυπήσουν προαγωγές. Χωρις βέβαια να πατησουν στις σχολες.

      • Νταγιάν avatar
        Νταγιάν @ Αυριανιστής 06/09/2010 13:41:23

        υπάρχουν περιπτωσεις που τους δοθηκαν μαστερ από τμηματα που απαιτούν την αγγλική χωρίς οι κομματικοί δημ υπάλληλοι να σκαμπάζουν λέξη από αγγλικά. Τωρα όμως έχουν μάστερ. Θα γινουν ολοι διευθυντες.

  2. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 06/09/2010 10:17:11

    ΕΙΠΑΝ Αυριανιστης.

    “Προφανώς από αυτούς που “πανεπιστημιακοποίησε” ο Ευθυμίου ιδρύοντας πανεπιστημιακά τμήματα σε κάθε ραχούλα της επικράτειας’”…

    Με αυτά και με άλλα το πασοκ εχει ένα στρατό 3.000.000 ανθρώπων.

    Στην απέναντι όχθη η ΝΔ κάνει ότι μπορεί για να διώχνει τους ανθρώπους της μόνο και μόνο για να μπορούν να επιβιώνουν οι σνομπ φελλοί που στοίχειωσαν το κόμμα .

  3. lamοgios avatar
    lamοgios 06/09/2010 10:53:22

    Έχω μεγάλη περιέργεια τί προεκλογική καμπάνια θα κάνει ο ψευτο-κλαψιάρης ο Μίχας στις φτωχογειτονιές του Πειραιά και της ευρύτερης περιοχής.
    Ειλικρινά, ούτε ψύλλος στον κόρφο του!
    Θα τον φάνε ζωντανό.

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 06/09/2010 10:55:39

    «Παραλάβαμε τη χώρα στο χείλος του γκρεμού και την πήγαμε ένα βήμα μπροστά» ~Μineiko-Bilderberg για την επιτυχημένη διακυβέρνηση της Ελλάδας

    Είν’αυτό που λέμε: «Ομιλεί άπταιστα, σπασμένα Ελληνικά»

    Με Τιμολόγηση του ΔΝΤ και με ΦΠΑ 25%, προτείνουμε την εγκατάσταση αγάλματος του Γεωργίου B’ Παπανδρέου Γ’, στην είσοδο του Λιμένος Πειραιώς http://bit.ly/c62G7r

    (Φωτό images1.wikia)

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ η Dimi 06/09/2010 11:34:47

      Το άγαλμα της ελευθερίας με μουστάκι Dimi μου ?
      Αυτό κι αν είναι πρόοδος.
      Αυτό με το γκρεμό και το βήμα μπροστά το είπε όντως έτσι επακριβώς;

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ μικρός οδυσσέας 06/09/2010 13:14:28

        Οδυσσέα,

        1-
        Ναι! Αγαλμα της αντρίκιας Νεοταξικής Ελευθερίας με μουστάκι, στην Είσοδο του Λιμένος Πειραιώς (προτεινόμενο).

        Γιά να καλωσορίζει τα δισεκατομμύρια τουριστών που θα σπεύσουν (επί πληρωμή) στο Λιμάνι του Πειραιά, μήπως και δουν καμιά άσπρη μέρα τα Ταμεία των Οικονομικών.

        Με την επίσημη Τιμολόγηση του ΔΝΤ πάντα. Δεν γνωρίζω άν αυτοί έχουν ήδη το δικό τους ΑΦΜ μιάς κι έχουμε γίνει όλοι μιά Μεγάλη Παρέα με δαύτους, ή, αν το Τιμολόγιο θα εκδοθεί με την ένδειξη «Ιδιώτης». Ιδωμεν.

        2-
        Ναι! Eτσι ακριβώς ειπώθηκε κι ακούσθηκε από τηλεοράσεως.
        Εχει επίσης καταγραφεί στη Frikipaideia
        Θεματική Κατηγορία: Σάτυρα

        Στη Frikipaideia επίσης έχουν καταγραφεί:

        H ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑ ΤΟΥ

        Αγγλικά (άπταιστα)
        Σουηδικά (άπταιστα)
        Γαλοπουλικά (άπταιστα)
        Γαλλικά (ικανοποιητικά)
        Ισπανικά(ικανοποιητικά)
        Γερμανικά (μέτρια)
        Βουλγάρικα (μέτρια)
        Πολωνικά (μέτρια) και
        Ελληνικά (αρχάριος)

        Για να αναγνωριστεί η προσπάθειά του (και να μην κλαίει μέσα στη Βουλή, ενοχλώντας τον Πάγκαλο όταν τρώει, με αποτέλεσμα να οργίζεται και να χτυπάει τον Βενιζέλο, ο οποίος από την πίεση σφίγγεται και τελικά απελευθερώνει μέσα στην αίθουσα ημιραδιενεργά υλικά, καταστρέφοντας έτσι τη συνεδρίαση), το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο του απένειμε τιμής ένεκεν το δίπλωμα πιστοποίησης γνώσης της ελληνικής γλώσσας, γνωστότερο και ως "20.000 λεύγες κάτω από το Lower", ως ένδειξη αναγνώρισης της γλωσσομάθειάς του.

        ΔΡΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΤΟΥ

        Έχει δοθεί πλήρως στον αγώνα του για εξυγίανση του εκπαιδευτικού συστήματος και με τα συνεχή σαρδάμ του έχει καταφέρει να αποδείξει πως το εκπαιδευτικό μας σύστημα είναι ελαφρώς καλύτερο από εκείνο της Ουγκάντας ως προς την αποτελεσματικότητα, ενώ έχει καταφέρει να καταρρίψει τον τρίτο νόμο του Νεύτωνα περί της δράσης - αντίδρασης εισάγοντας τον Πρώτο Νόμο του Παπανδρέου ο οποιός συνοψίζεται ως εξής: "η Νέα Δημοκρατία κλέβει, εξαπατά, κατακρεουργεί την Ελλάδα (Δράση), το ΠΑΣΟΚ με εμένα τι κάνει; (Αντίδραση = Παπανδρέου*0)".

        Η καταπληκτική αυτή θεωρία έχει εμπνεύσει όλα τα σοσιαλιστικά κινήματα παγκοσμίως, ενώ αναμένεται και η υιοθέτησή της από τον πρόεδρο Ομπάμια.

        Eίναι στο τσακ να κάνει μία παγκόσμια πρωτοτυπία. Να στείλει την κυβέρνηση της Νέας Ολιγαρχίας στα δικαστήρια για κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων. Προσπαθεί εναγωνίως να του κάτσει μια γκόμενα, θεά, ΣΥΡΙΖΑ με τ'όνομα, αλλά αυτή δεν του κάθεται. Έτσι τραβάει τα πλούσια μαλλιά του.

        TO EΡΓΟ ΤΟΥ

        Να κάνει ποδήλατο χωρίς βοηθητικές ρόδες.
        Να πέσει από ποδήλατο με βοηθητικές ρόδες.
        Να κάνει κανό, χωρίς να πέσει από το ποδήλατο.
        Να φτιάξει την αλυσίδα του ποδηλάτου του εν κινήσει (χωρίς να πέσει).

        Να μεταφράσει 12 παραμύθια από τα Σουηδικά στα Αγγλικά.
        Να κάνει 9 συντακτικά λάθη σε μια πρόταση 8 λέξεων.
        Να κάνει 19 λεξιλογικά λάθη σε μια πρόταση 8 λέξεων.
        Να συνδυάσει το υποκείμενο με το ρήμα σε δευτερεύουσα πρόταση.

        Να κλίνει άκλιτα μέρη του λόγου.
        Να κατατρομάξει τη Δεξιά και το κεφάλαιο.
        Να κάνει τον Σοσιαλισμό πράξη (λέμε και καμιά μ...ία να περνάει η ώρα).

        Να χορέψει καλαματιανό.
        Να σηκώσει τα μανίκια από κοντομάνικο πουκάμισο.
        Να δουλέψει σαν μετανάστης κι ας ήταν γιος και εγγονός Πρωθυπουργού

        Να εμποδίσει τον Μαύρο Πήτ (!!) να πάρει την εξουσία του ΠΑ.ΣΟ.Κ

        Να γίνει Πρωθυπουργός της Ελλάδας άσχετα που δεν ξέρει τι είναι αυτό: Τόσο το "Πρωθυπουργός", όσο και το "Ελλάδα".

        ΘΥΣΙΕΣ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ

        Εκτός από τις διακοπές του, ο Γιώργος Παπανδρέου έκανε μια κίνηση, με την οποία θυσίασε ένα από τα σπουδαιότερα μέλη της παράταξης:

        Στις βουλευτικές εκλογές του 2004 αποφάσισε να κρατήσει την έδρα του στην Α' Θεσσαλονίκης, παίρνοντας έτσι μέσα από τα χέρια την έδρα της λαϊκής αγωνίστριας και μάχιμης πολιικού Εύας Καϊλή.

        Ακόμη δεν ντρέπεται να απευθυνθεί και στις γαλοπούλες στην γλώσσα τους με κρυπτογραφημένα μηνύματα (εμείς δεν κάνουμε εκλογλογλογλογολία – παριστάνοντας πως θέλει να πει εκλογολογία).

        ΤΟ ΚΟΜΜΑ-ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ

        Ο ίδιος ο Γίωργος Παπανδρέου εμπνεύστηκε το κόμμα της συμμετοχικής δημοκρατίας ως "ένα κόμμα που θα 'ναι κόμμα-σχολειό".

        Σε αυτό το σχολείο όμως δεν πατάει κανείς.

        Γιατί; Πολυ απλά γιατί οι πιο επιφανείς μαθητές του αντιμετωπίζουν μαθησιακές δυσκολίες.

        Χαρακτηριστικές είναι οι δυσκολίες των Γεωργίου Παπανδρέου και Κώστα Σημίτη που καθιστούν ολοφάνερες τις μαθησιακές τους δυσκολίες σε κάθε τους ομιλία (κοινώς, τα σαρδάμ).

        Ο ύμνος του κόμματος, μετά την απόφαση μετατροπής του σε σχολειό άλλαξε και ορίστηκε ως ύμνος το παρακάτω τραγουδάκι:

        - Έτοιμοι, αρχίζουμε.
        - Μάγκες τη στρουμφίζουμε!
        - Βγάλτε τα βιβλία σας.
        - Σώστε την υγεία σας!
        - Διάβασες το μάθημα;
        - Μάθημα ανάθεμα!
        - Εργασία και χαρά...
        - Στρουμφ σημαίνει ξενοιασιά!
        - Ποιοί ήταν οι αρχαίοι θεοί;
        - Το Σάββατο κι η Κυριακή...

        Δευτέρα κάτι έχω,
        Την Τρίτη δεν αντέχω.
        Τετάρτη πως βαριέμαι
        Τη Πέμπτη δε κρατιέμαι
        Παρασκευή πρωί να να να να να να να!
        Απ' όλες τις ημέρες η Κυριακή μ' αρέσει!

        ***

        Εγκάρδια,
        η Dimi

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 06/09/2010 13:21:24

        Και μας ρωτήσατε εμάς τους Πειραιώτες αν θέλουμε να βλέπουμε τη φάτσα αυτή στο λιμάνι?
        Επίσης τους ταξιδιώτες δεν τους λυπάστε?
        Θέλετε να φουντάρουνε στη θάλασσα μόλις το αντικρύζουν?
        Να τοποθετηθεί αλλού!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 06/09/2010 13:29:59

        Dimi

        You's a nasty girl...

        Don't EVER employ yourself in Human Resources dept.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 06/09/2010 13:36:44

        @ Dimi σαρωτική και εκπληκτική όπως πάντα
        @ Φαιλτόριους. Να πει το άγαλμα στην κορυφή του όρους Αιγάλεω να μας ατενίζει ως άλλος Ξέρξης. Αν και τον αδικώ. Τον Ξέρξη. Με το που ήρθε οι Αθηναίοι έφυγαν δεν περίμεναν να τους ...εξάρει

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 06/09/2010 13:50:53

        Προτείνω να το φουντάρουμε στο βυθό της θάλασσας κοντά στην Πύλο. 4 χιλιόμετρα βάθος έχει εκεί. Το έργο θα το αναλάβει ο Παπουτσής.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ μικρός οδυσσέας 06/09/2010 13:55:00

        Γιάννης Φαίλτωρ, στην Πύλο;
        Εκεί, στο "θησαυρό του Μέρτεν"; Με τα Εβραïκά χρυσαφικά;

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ μικρός οδυσσέας 06/09/2010 14:06:55

        @ tsilivithras

        My friend, as a matter of fact,
        I hold a Master of Management in Human Resources!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 06/09/2010 14:12:09

        Εις το βυθό της θαλάσσης το μυστακοφόρο σύμβολον της ελευθερίας των τροϊκανών?
        Είστε αδιόρθωτοι..

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 06/09/2010 14:17:23

        Θα συμετάσχει στο πείραμα ανίχνευσης των σωματιδίων νετρίνων μέσω του υποβρυχίου τηλεσκοπίου ΝΕΣΤΩΡ.
        Με λύγη τύχη μπορεί να μπει σε καμιά κοσμική σήραγγα και να βρεθεί σε άλλο σημείο του χωρόχρονου μέσα στο σύμπαν!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ μικρός οδυσσέας 06/09/2010 14:17:34

        Θα βγεί απ' τα νερά της Πύλου κανένα Σαλονικιώτικο χρυσό μεσαιωνικό κλειδί απ' το Τολέδο, που λέει κι ο Μπόρχες, μπάς και ξεκλειδωθεί η τρελάρα μας.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 06/09/2010 14:21:10

        @ dimi: πέρα από τις σπουδές ασχολείσαι και επαγγελματικά με ανθρώπινο δυναμικό; (απορία, αν θες απαντάς)

      • Misha avatar
        Misha @ μικρός οδυσσέας 06/09/2010 14:21:47

        Dimi

        Respect +

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 06/09/2010 14:30:38

        Dimi

        "My friend, as a matter of fact,
        I hold a Master of Management in Human Resources!"

        ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...OH MY GOD!!!

        I'll be sure to seek your professional advice once i'm about to hire.

        You rock!!!!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ η Dimi 06/09/2010 13:22:47

      έγραψες με τα Γαλοπουλικά!!! μάλλον είναι η μητρική του...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ αλλενάκι 06/09/2010 14:09:08

        Αλλενάκι, το ανθολόγιό του είναι πέραν κάθε περιγραφής.

  5. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 06/09/2010 11:03:07

    Ιόνια νησιά: Θα ανακοινωθεί τις επόμενες ημέρες η υποψηφιότητα πανεπιστημιακού σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού.
    Πρόκειται μάλλον για τον καθηγητή στη Σορβόννη, Ηλία Μπεριάτο.

  6. tsilivithras avatar
    tsilivithras 06/09/2010 18:20:59

    Dimi τον γνωρίζω τον Τραιανού και τον διαβάζω πολύ συχνά...αν και εξακολουθεί να με μπερδεύει.

    Έχουμε γνώση του τι παίζεται.

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 06/09/2010 19:32:58

    Eστειλα σε όλες τις Κυρίες και Κυρίους σχολιαστές αυτού του άρθρου, ένα μακροσκελές κείμενο, σε 3 μέρη, αναφορικά με το "Αγαλμα της Δουλείας". Το κείμενο κόπηκε. Η απόφαση antinews, απολύτως σεβαστή.

    Mε Εκτίμηση,
    η Dimi

    • Factorx avatar
      Factorx @ η Dimi 06/09/2010 22:17:01

      $Dimi: Μπορεις να μας βαζεις το λινκ αν θέλουμε να διαβάσουμε τα κατεβατά οποιουδηποτε νομίζει οτι έκανε μέτωπο. Ο χώρος μας ειναι πολύτιμος και δεν θα διακινδυνέυσουμε εμείς για όσα γραφουν άλλοι. Οταν λοιπόν στέλνεις σεντόνια να ξέρεις οτι εκμεταλλευσαι πολύτιμο χώρο και χρόνο

      • Factorx avatar