04/02/2009 14:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υποχώρησε η Ντόρα για τον Κούβελο

Πολύ παρασκήνιο υπάρχει πίσω από την απόσυρση της υποψηφιότητας του Ισίδωρου Κούβελου για την προεδρία της Ολυμπιακής Επιτροπής. Ο κ. Κούβελος παραιτήθηκε χθες υπέρ του προέδρου του Χρηματιστηρίου Αθηνών και παλαιού αθλητή της υδατοσφαίρισης, Σπύρου Καπράλου.

Μέχρι χθες όλα έδειχναν ότι τον προεδρικό θώκο θα διεκδικούσε ο κ. Κούβελος που είναι πρόεδρος της Ιππασίας. Φαίνεται όμως ότι ανήσυχο από τις διαστάσεις που έπαιρνε η κόντρα με τον νυν πρόεδρο της ΟΕ Μίνωα Κυριακού, το Μαξίμου ζήτησε από τη Ντόρα να αποσύρει την υποψηφιότητά του ο σύζυγός της.  Ο συνδυασμός Μίνωα Κυριακού και Μπόμπολα εναντίον Κούβελου ήταν πολύ εκρηκτικός για να τον αντέξει η κυβέρνηση, ιδιαίτερα μετά την ανακίνηση θέματος με οικόπεδα στη Μαγνησία όπου θα διεξαχθούν οι Μεσογειακοί Αγώνες. Τα οικόπεδα αγοράσθηκαν σε φτηνή τιμή και κοστολογήθηκαν πανάκριβα όταν απαλλοτριώθηκαν.

Η Ντόρα είχε στηρίξει με νύχια και με δόντια την υποψηφιότητα του συζύγου της, αλλά αναγκάστηκε να συμμορφωθεί με τις υποδείξεις. Αντιλήφθηκε προφανώς και η ίδια ότι το κόστος για τις ηγετικές της φιλοδοξίες θα είναι μεγάλο. Το γεγονός εξάλλου ότι ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης την «άδειασε» ως προς την πρόταση της για αλλαγή εκλογικού νόμου ήταν μία πολύ σοβαρή ένδειξη ότι ελάχιστες ισχυρές συμμαχίες έχει ήδη «κλειδώσει» η υπουργός Εξωτερικών. Και στο εσωκομματικό μέτωπο, ο Μεϊμαράκης είναι πολύ πιο χρήσιμος από τον Προκόπη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τάκης avatar
    Τάκης 04/02/2009 14:36:23

    Αρχίζει και πέφτει η Ντόρα. Πού ειναι τα δείπνα με Μπόμπολα και Ψυχάρη και οι ισχυρές της συμμαχίες? Τόσο εύκολα υποχωρεί η θυγατέρα?

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2009 14:42:27

    "για τη φουκαριαρα τη γυναικα μου ρε γαμωτο !!"

    ee nai αφου ο Μινωας τον εβγαλε στο κλαρι με τα οικοπεδα του Βολου και την DCI kllp κλλπ κλπ τι να κανει??

    ΠΠ

  3. Θεοδώρα avatar
    Θεοδώρα 04/02/2009 14:59:51

    εχει καμια σχεση η θεση του παουτσακη με την δικη σας και τη συνολικη συμπεριοφρα σας;

    ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΝΑ ΠΑΨΕΤΕ ΤΑ ΚΑΠΗΛΕΥΕΣΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ "ΑΝΤΙ"

  4. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 04/02/2009 15:33:57

    A, παίζουν και τέτοια?

  5. anetos avatar
    anetos 04/02/2009 15:34:59

    Ο Μητσοτάκης η Ντόρα ,Ο Κυριάκος και τώρα Ο Κουβελος σε λίγο τα παιδία τους και τα εγγόνια τους ...θεέ μου τι αμαρτίες έχουμε ακόμα ανεξόφλητες ......δεν τους παίρνεις εκεί πάνω .... έστω για κάνα δεκάρι χρόνια ...

  6. adbusters avatar
    adbusters 04/02/2009 19:34:14

    ara pame gia ekloges 22 marth kai xreiazomaste ton ant1... (ki egw exw ena problhmataki me touw perissoterous pou epikalountai ton papaoutsakh...)

  7. "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ 04/02/2009 20:25:25

    Ο Αβραμόπουλος βγαίνει μπροστά. "Η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα που δεν έχει σχέδιο για την αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης". Είναι βολή που στοχεύει απευθείας Καραμανλή.
    Φανερό: Είθισται παντού, ότι για την οικονομική κρίση το λόγο έχουν κυρίως ο Μπράουν, ο Σαρκοζί, ο Ομπάμα, η Μέρκελ, και όχι οι εκεί "Αλογοσκούφηδες" ή "Παπαθανασίου".
    Ο δρόμος της Ντόρας Μπακογιάννη προς την αρχηγία δεν θα είναι περίπατος. Ο Αβραμό παίρνει πρώτος πόντο.