#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/09/2013 14:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υποχώρησε για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό η ύφεση



Επιτέλους, ένα καλό νέο. Μια βαθιά ανάσα για την οικονομία αλλά και για την κυβέρνηση που ακούει κάθε μέρα τα... σχολιανά της. Σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ (και δεν είναι δημιουργική λογιστική) η ύφεση κατά το β΄τρίμηνο του 2013 υποχώρησε για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό κάτω από 4%, συγκεκριμένα στο 3,8%.

Το ποσοστό της ύφεσης παρουσιάζει, έτσι, σημαντική επιβράδυνση σε σχέση με το 5,6% του α' τριμήνου του ίδιου έτους.

Εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι η αρχική πρόβλεψη τον Αύγουστο έκανε λόγο για ύφεση 4,6%. Είναι προφανές ότι ο τουρισμός, όπως πρόσφατα είχε επισημάνει και ο υπουργός Οικονομικών, Γ. Στουρνάρας, έπαιξε καταλυτικό ρόλο στη ραγδαία αποκλιμάκωση της ύφεσης και θεωρείται σχεδόν σίγουρο ότι στο τέλος του έτους θα κλείσει κάτω από 4%. Το στοιχείο αυτό αναπτερώνει το ηθικό της κυβέρνησης για ανάπτυξη το 2014 η οποία μαζί με το πρωτογενές πλεόνασμα θα φέρει την Ελλάδα σε πλεονεκτική θέση κατά τη διάρκεια των διαπραγματεύσεων με την τρόικα.

Ασφαλώς και δεν ξαναγίναμε παράδεισος. Η ακρίβεια, οι φόροι, η ανεργία, η μείωση της αγοραστικής δύναμης πέφτουν πολύ βαριά στην ελληνική κοινωνία. Ωστόσο, φαίνεται να έχουμε πιάσει πάτο κι αρχίζουμε να ανεβαίνουμε προς τα πάνω, κι αυτό είναι πλέον σίγουρο.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ, οι επιδόσεις των κλάδων παροχής καταλύματος και εστίασης και άλλων υπηρεσιών ήταν πιο ισχυρές από τις αρχικές εκτιμήσεις, λόγω μεγαλύτερης θετικής επίπτωσης του τουρισμού.

Ταυτόχρονα το έλλειμμα του εμπορικού ισοζυγίου ήταν μικρότερο από αυτό που είχε υπολογιστεί κατά την πρώτη εκτίμηση (flash estimate).

Η συνολική καταναλωτική δαπάνη παρουσίασε μείωση κατά 6,3% σε σχέση με το β' τρίμηνο του 2012.

Οι ακαθάριστες επενδύσεις παγίου κεφαλαίου μειώθηκαν κατά 11,0% σε σχέση με το β' τρίμηνο του 2012.

Μείωση κατά 75,7% παρουσίασε το έλλειμμα του εμπορικού ισοζυγίου, συμβάλλοντας θετικά στο ρυθμό μεταβολής του ΑΕΠ.

Αύξηση κατά 0,9% σε σχέση με το β' τρίμηνο του 2012 παρουσίασαν οι εξαγωγές αγαθών και υπηρεσιών. Οι εξαγωγές αγαθών αυξήθηκαν κατά 3,1%, ενώ οι εξαγωγές υπηρεσιών μειώθηκαν κατά 1,6%.

Μείωση κατά 11,8% σε σχέση με το β' τρίμηνο του 2012 παρουσίασαν οι εισαγωγές αγαθών και υπηρεσιών. Οι εισαγωγές αγαθών μειώθηκαν κατά 10,7% και οι εισαγωγές υπηρεσιών κατά 16,0%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΩΣΤΑΣ Σ. avatar
    ΚΩΣΤΑΣ Σ. 06/09/2013 15:23:01

    Aυτό είναι πολύ δυσάρεστο νέο διότι απομακρύνει την πιθανότητα κουρέματος του χρέους.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΚΩΣΤΑΣ Σ. 06/09/2013 17:03:11

      Λάθος! Αυτό είναι πολύ ευχάριστο γιατί βγαίνεις στις αγορές και στέλνεις την τρόικα στον αγύριστο. Αυτό είναι το πρώτιστο για να επανέλθει η ενότητα στην κοινωνία. Και κούρεμα να μη γίνει, έχουμε τα χρέη των ναζί να πάρουμε μέσω της Χάγης. Είναι αρκετά νομίζω...

      • Αλεξανδρινος avatar
        Αλεξανδρινος @ Γεώργιος Τ. 06/09/2013 17:58:50

        Φίλε μου με επιτοκια στο 8-10% δεν δίνεις μακροχρόνια λύση στο πρόβλημα σου όμως.
        Για να σου δώσω να καταλάβεις: αν βγούμε στις αγορές με δεκαετές ομόλογο για κάθε 1000ευρώ που δανειζόμαστε τώρα, πρέπει να αποπληρώσουμε 1900ευρώ στα 10έτη.
        Πρίν από την κρίση για κάθε 1000ευρώ που δανειζόμασταν πληρώναμε πίσω 1300ευρώ.
        Αυτό σύμφωνα με τις συνθηκες της ΕΕ μας πετάει έξω από το ευρώ και την νομισματική ένωση.

        • Ορέστης Α. avatar
          Ορέστης Α. @ Αλεξανδρινος 06/09/2013 21:58:34

          E, τώρα, είστε κακός άνθρωπος τελικά. Πως τον πετάτε έτσι σκληρόκαρδα τον άνθρωπο από το ροζ του συννεφάκι; Αφού τα έχει τόσο ωραία τακτοποιήσει στο μυαλουδάκι του και χαίρεται! Γιατί του τα γκρεμίζετε τα ονείρατα; Βαλτός είστε;

          • Μεγάλες στιγμές avatar
            Μεγάλες στιγμές @ Ορέστης Α. 06/09/2013 22:04:56

            Σε αντίθετη περίπτωση θα σκουζατε για αποτυχια των μετρων και λάθος συνταγες.Τωρα στο ακουσμα ευχαριστων ειδήσεων μιλάτε για ροζ συννεφάκια...
            ΟΚ

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Ορέστης Α. 07/09/2013 00:02:39

            Είσαι αστείος, αλλά δεν κάνεις για συζήτηση με επιχειρήματα...

          • Ανήσυχο Πνεύμα avatar
            Ανήσυχο Πνεύμα @ Γεώργιος Τ. 07/09/2013 09:02:17

            Άστον αυτόν. Δεν έχει ...επιχειρήματα. Να σου δώσω εγώ λοιπόν μερικά :
            Χαρά σ΄αυτόν που χαίρεται μόνος του δίχως λόγο,
            γιατί έχει σίγουρα λεφτά και βλέπει ψυχολόγο!
            Χαρά σ΄αυτόν που έχασε νωρίς το λογικό του
            βλέπει πισίνα το γκρεμό και πείθει τον εαυτό του!
            Χόρεψε μόνος σου άμυαλε και τσάμικο και μπάλο,
            μα πάψε να καλείς κι εμάς, δε σε αντέχουμε άλλο.
            Σταμάτα πια τις μπαλωθιές στο ψεύτικο ...γιορτάσι,
            δεν είμαστε όλοι άμυαλοι, ούτε έχουμε ξεχάσει.
            Μέτρα εσύ την ....ύφεση και ικανοποιήσου,
            μετράμε εμείς τους άνεργους και λέμε άντε ...παράτα μας.

          • old visitor avatar
            old visitor @ Ανήσυχο Πνεύμα 07/09/2013 10:23:53

            Ανήσυχο Πνεύμα...
            Ένα έχω να σου πω:

            That is the spirirt!

            Κυριολοκετικά έγραψες ποίημα!

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Ανήσυχο Πνεύμα 07/09/2013 11:50:25

            Ξέρεις σχετικά καλά ελληνικά για κάποιον που δεν έχει ελληνική ψυχή και πνεύμα-που ξεχωρίζει επειδή είναι ΠΑΝΤΑ άκαμπτο στις δυσκολίες. Έχεις δρόμο βέβαια μέχρι να ξεχωρίσεις τη λέξη επιχείρημα από την ύβρη και την ειρωνεία αλλά κάποτε θα τα καταφέρεις. Είμαι και για σένα αισιόδοξος, αν και συγκρατημένα...

        • Tassos avatar
          Tassos @ Αλεξανδρινος 07/09/2013 07:06:34

          Η Ιταλία με πόσο δανείζεται?

          • Αλεξανδρινος avatar
            Αλεξανδρινος @ Tassos 07/09/2013 09:06:07

            με πανω απο 6% που και αυτο δεν ειναι βιωσιμο συμφωνα με τις συνθηκες της ΕΕ

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Αλεξανδρινος 07/09/2013 11:51:11

            Ναι αλλά δε μπήκε σε δανεισμό από ΔΝΤ. Και δεν χρεοκόπησε ακόμη. Παρότι έχει χρέη τεράστια και ελλείμματα. Άρα;

  2. Θόδωρος 17.06.2013? avatar
    Θόδωρος 17.06.2013? 06/09/2013 19:20:42

    Εδώ είμαστε.
    Αναμένουμε και υπομένουμε..
    Τους ανίκανους και τους δόλιους δεν θέλουμε να βλέπουμε.

    Και το μεγάλο μπαμ μπορεί να ξεφούσκωσε αλλά δεν εξαφανίστηκε για την μεσαία τάξη.

    Ακόμα να βρεις ικανούς, Πρόεδρε?

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/09/2013 19:27:17

    Ελα βρε παιδιά πάμε να βγούμε στις αγορές ....από το 2012 κατά Παπακωνσταντίνου Στουρνάρα και λοιπούς ....βγαίνουμε ...ποιος τα φυλάει δεν ξέρω με 8 - 10 % επιτόκιο.

    ΥΓ

    ...οι ειδήσεις τελικά είναι σαν την ακοή της γριάς ακούει ότι θέλει.....46,8 δις το χρηματοδοτικό κενό της Ελλάδας 2015 - 2020 ΔΝΤ
    ....για τον Ντράγκι κανένα σχόλιο;

    Αλλά εντάξει όταν έχουμε πλεόνασμα ....τεχνητό (σε ταμειακή βάση να το δούμε; τα ληξιπρόθεσμα;) μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε...μου θυμίζουν τα στοιχεία επί Σημίτη και λοιπούς Θαύμα παιδάκι μου Θαύμα ....
    Να κάνω μια ερώτηση μόνο για τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ ...που είχε ξεχάσει μερικά για τον Ιούνιο μωρέ: για να απαντήσει αν ο τουρισμός δεν πάει έτσι του χρόνου ή για να είμαι αισιόδοξος πάει καλύτερα από αυτό φαίνεται η επιτυχία για ορισμένους; ...γιατί αφενός στηρίζεσαι στο τι γίνεται στην ευρύτερη περιοχή αφετέρου στους 3 μήνες που ελέω κατάστασης έγιναν τέσσερις φέτος. Μην μας δουλεύουν λοιπόν τουλάχιστον όσους έχουμε λίγες ρημαδοσπουδές οικονομικών....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ο Ιθαγενής 07/09/2013 00:05:37

      Είμαστε παρανοικοί ώρες-ώρες! Μας έσκασε η βόμβα στα χέρια με τον ΓΑΠ και εγκλωβιστήκαμε στα μνημόνια και βρίζαμε θεούς και δαίμονες. Μας έρχεται η καλή συγκυρία της ηρεμίας εντός και του χάους γύρω-γύρω και έρχονται περισσότεροι τουρίστες τώρα που έχει ανάγκη από έσοδα το κράτος, πάλι έχουμε να πουμε αρνητικά. Ούτε ο Σκουρλέτης να είσασταν κάποιοι...

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 07/09/2013 00:01:52

    Ποιος μίλησε για μακροχρόνια; Και τα κοιτάσματα που υπάρχουν τι θα τα κάνουμε; Θα έχουμε πάντα ανάγκη από δανεικά αν τα εκμεταλλευθούμε; Δε νομίζω. Μεσοπρόθεσμο είναι το θέμα των αγορών. Άμεσο το να ξεφορτωθούμε την τρόικα.

    • Αλεξανδρινος avatar
      Αλεξανδρινος @ Γεώργιος Τ. 07/09/2013 09:08:08

      για ποια κοιτασματα λες; τα ανεπιβεβαιωτα;

      πρωτα θα γινουν διερευνητικες γεωτρησεις, μετα επιβεβαιωτικες και μετα βλεπουμε. στην καλυτερη περιπτωση θα παρεις το 15-20% των κοιτασματων, τα υπολοιπα πανε στην εταιρια που τα εξαγει.

      μην περιμενετε να γινει η ελλαδα καταρ με αυτα που εχουμε. η νονμεκλατουρα εδω ειναι εντελως διαφορετικη!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Αλεξανδρινος 07/09/2013 11:52:25

        Η νομεκλατούρα είναι στο χέρι μας να αλλάξει. Ας αλλάξουμε εμείς οι πολλοί και μικροί σε δύναμη ως άτομα τρόπο σκέψης από τον εγωπαθή στον εθνοκεντρικό και σου λέω εγώ πάει η νομεκλατούρα...

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Αλεξανδρινος 07/09/2013 15:45:57

        "μην περιμενετε να γινει η ελλαδα καταρ με αυτα που εχουμε"

        Αν αυτά που έχουμε επαρκούν να γίνουμε κατάρ, προφανώς και θα γίνουμε Κατάρ.

        Το "ανεπιβεβαίωτα" έχει κι αυτόν τον τρόπο ανάγνωσης: μπορεί να είναι περισσότερα απόσα περιμένουμε.

  5. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 07/09/2013 00:26:28

    1. "Ωστόσο, φαίνεται να έχουμε πιάσει πάτο κι αρχίζουμε να ανεβαίνουμε προς τα πάνω, κι αυτό είναι πλέον σίγουρο." Όχι βέβαια, απλώς πέσαμε πάλι κατά 3.8% και όχι κατα το σύνηθες 5%.
    2. Με μείωση των επενδύσεων κατά 11% (!) δεν πρόκειται να ανεβούμε για το προβλεπτό προσεχές διάστημα. Η επένδυση προσδιορίζει σχεδόν αποκλειστικά τις προοπτικές ανάπτυξης και διψήφιες ποσοστιαίες μειώσεις της σημαίνουν βαθιά ύφεση.
    3. Μετά από τα απανωτά -5% στο ΑΕΠ λογικό είναι το +0,2% να φαίνεται παράδεισος αλλά θα πρέπει να θυμηθούμε ότι θετικοί ρυθμοί μεταβολής του ΑΕΠ μέχρι 2% θεωρούνται ουσιαστικά στασιμότητα και ύφεση, καθώς για τη μείωση του ποσοστού ανεργίας έχει εμπειρικά παρατηρηθεί ότι απαιτούνται ρυθμοί μεταβολής του ΑΕΠ πάνω από 2%. Με τέτοιες μειώσεις στις ιδιωτικές επενδύσεις, στις δημόσιες επενδύσεις (για να επιτευχθεί το πρωτογενές πλεόνασμα βεβαίως) και στην κατανάλωση αυτά απέχουν πολύ από την πραγματοποίηση.

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ τηλέμαχος αναγνώστου 07/09/2013 15:50:39

      Η επιβράδυνση της καταστροφής της οικονομίας, δεν μπορεί παρά να είναι θετικό στοιχείο. Τι ήθελες; Να συνεχίζουμε με τα -7% και τα -6%;

      Δεν ξέρω αν το +2% είναι ύφεση αλλά άμα το καταφέρουμε θα πρέπει να κάνουμε γιορτές στους δρόμους.

  6. rally monkey avatar
    rally monkey 07/09/2013 13:27:36

    Δείχνει μια τάση η οποία ειναι ενθαρρυντική αλλά μέχρι εκεί
    Τώρα αν θεωρεί κανείς επιτυχια το ότι έχει ύφεση 4 αντί για 5% ...