02/09/2008 21:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υποχωρούν ολοταχώς για τα μπλοκάκια

Με τρεις αλλαγές της τελευταίας στιγμής η κυβέρνηση επιχείρησε σήμερα να κάνει πιο εύπεπτα τα φορομπηχτικά μέτρα, που συναντούν μεγάλες αντιδράσεις.

Μιλώντας στη Βουλή ο κ. Αλογοσκούφης δήλωσε ότι η γενιά των 700 ευρώ που αμείβεται με μπλοκάκι θα συνεχίσει να έχει το αφορολόγητο των 10.500 ευρώ. Ειδικότερα, οι ελευθεροεπαγγελματίες που αμείβονται από έναν εργοδότη θα μπορούν να δηλώνουν στη ΔΟΥ, ότι εργάζονται εκτελώντας τις ίδιες εργασίες με τους μισθωτούς στην επιχείρηση, και έτσι να υπαχθούν κανονικά στο αφορολόγητο των 10.500 ευρώ. Δεν θίγεται επίσης το αφορολόγητο κατά την πρώτη τριετία άσκησης επαγγέλματος, το οποίο διατηρείται και για κάτοικους και επιχειρήσεις σε χωριά που έχουν κάτω από χίλιους μόνιμους κάτοικους και στα νησιά με κάτω από 3.000 πληθυσμό. Ο παλιός τρόπος φορολόγησης θα ισχύσει και για όσους ελεύθερους επαγγελματίες έχουν τρία παιδιά

Ο κ. Αλογοσκούφης προανήγγειλε και αναμόρφωση του συστήματος τελών κυκλοφορίας ώστε να μην επιβαρυνθούν εξίσου (κατά 20%) οι ιδιοκτήτες ΙΧ μικρού και μεγάλου κυβισμού. Ενώ εξετάζει ένα νέο σύστημα καταβολής τελών κυκλοφορίας, που δεν θα κοιτάζει μόνο τα κυβικά εκατοστά των οχημάτων, αλλά και τις εκπομπές ρύπων. Θα επανέλθει επίσης η απόσυρση

Δήλωσε τέλος ότι εξετάζει τρόπους για να μην αδικηθούν από το φόρο στις μετοχές, όσα φυσικά πρόσωπα παρουσιάζουν ζημιές από επενδύσεις.

Στη φωτογραφία το οικονομικό επιτελείο μέσα στην καλά χαρά, προφανώς επειδή την γλίτωσε φτηνά με τα οικονομικά μέτρα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/09/2008 21:47:17

    Οταν ο άνθρωπος κάνει σωστό προγραμματισμό, τέτοιου επιπέδου, δεν είναι να απορεί κανείς για τις επιτυχίες της Ελληνικής Οικονομίας

  2. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 02/09/2008 22:07:14

    Μα τι γίγαντας...

    Ε ρε γλεντια..

    Εμ βεβαια οργιαζουν, όταν ο Τζεφρη έχει πηξει στην καχριμακία...

  3. aionios avatar
    aionios 02/09/2008 22:27:28

    Μακάρι να είχε δέκα Καρχιμάκηδες το ΠΑΣΟΚ.
    Γιατί με κάτι τέτοια ανέβηκε και η ΝΔ στην εξουσία.
    Δεν την ψήφισε ο κόσμος για την αξία της.
    Τη χολέρα του ΠΑΣΟΚ ήθελε να διώξει όχι ότι αδημονούσε να κυβερνηθεί από τις ύαινες αυτές.

  4. ταδε avatar
    ταδε 02/09/2008 23:11:41

    Πολύ σωστό! Και αφού τα μπλοκάκια "καρφώσουν" τους εργοδότες τους στην Εφορία, θα μπουκάρει το ΙΚΑ στους εργοδότες να μοιράσει πρόστιμα για απόκρυψη απασχολούμενων με μισθωτή εργασία.
    Άλλωστε, ο ορισμός του ελεύθερου επαγγελματία είναι ότι έχει πολλούς πελάτες, του μισθωτού ότι έχει έναν, άντε δύο εργοδότες.
    Επομένως, έτσι θα λυθεί ΚΑΙ το ασφαλιστικό ζήτημα...

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 02/09/2008 23:20:08

    Άκουσα σήμερα ότι δουλεύουν με μπλοκάκια ακόμη και στο δημόσιο. Πρόκειται για ρουσφέτια προφανώς που δε μπορούν να διορίσουν. Ωραίος ο Αλογο με τους πιτσιρικάδες. τι θα κάνει όμως με τους νέους δικηγόρους μηχανικούς κλπ. που τα αφεντικά για να γλυτώνουν φόρο τους βάζουν να κόβουν αποδείξεις απευθείας σε πελάτες?

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/09/2008 01:24:55

    Κύριε, Κύριε, κόβω μπλοκάκι, έχω έναν εργοδότη, και πετάω 500 ευρώ κάθε δίμηνο, υποχρεωτικά, στο ψιλοχρεωκοπημένο ΤΕΒΕ. Έχω απαλλαγή.

    Αλλήθεια, η κυρία Αλογσκούφη, με μπλοκάκι πληρώνεται; Ή από μερίσματα;

  7. stelios avatar
    stelios 03/09/2008 09:52:08

    Αν αυτο δεν ειναι ο ορισμος της γελοιοτητας,τοτε ποιο ειναι;
    Σκεφτειται μονον οτι ο ανθρωπος ειναι και...καθηγητης,αλλα μαλλον ουτε το σανο για δυο γαιδουρια δε μπορει να χωρισει.
    Ε ρε σε τι χερια βρισκεταιο τοπος...

  8. mesas avatar
    mesas 03/09/2008 10:00:26

    θα πηγαίνει δηλαδή στην ΔΟΥ ένας μισθωτός με μπλοκάκι και θα υπογράφει ΥΔ ότι κάνει ότι και οι μισθωτοί..
    ωραία!
    και το ΙΚΑ τι θα κάνει;
    ή απλά θα μάθουμε από το μέτρημα πόσοι είναι οι μισθωτοί που δουλεύουν με μπλοκάκι;

    επίσης, πήρε τ'αυτί του ότι μάλλον αντισυνταγματική θα βγει η διάταξη για τη φορολόγηση υπεραξιών από πώληση μετοχών χωρίς το συμψηφισμό με τυχόν ζημιές...

    όσον αφορά τα τέλη κυκλοφορίας, εκκρεμεί η ενσωμάτωση του κοινοτικού πλαισίου που υιοθετεί ακριβώς τη σύνδεση τελών με τους ρύπους που παράγονται από τα οχήματα
    ωραία η ιδέα να εξαγγείλουμε κάτι που είμαστε αναγκασμένοι να ενσωματώσουμε!
    παραγωγή πολιτικής και φρέσκιες ιδέες!