#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/07/2011 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπουργός Οικονομικών για το …Δελφινάριο!



Ο κ. Βενιζέλος  σε κάθε του συνέντευξη δίνει …ιδέες στους επιθεωρησιογράφους του Καλοκαιριού!

Σταχυολογώ από τα χθεσινά μαργαριτάρια:

- «Το Ευρωσύστημα εγγυάται πλέον για τις τράπεζες  και λειτουργεί ως «θώρακας προστασίας»!!!

Ας πάρει για σύμβουλό του έναν πρωτοετή φοιτητή Οικονομικών για να αρχίσει από τα εύκολα! Ακούς εκεί «θώρακας προστασία»!

Μήπως μπερδεύτηκε με το ...θωρακισμένο αυτοκίνητό του;

- «Υπάρχει ένα τεράστιο κέλυφος προστασίας πάνω από τις ελληνικές τράπεζες»!

Τελικά  τι έχουμε; Θώρακα ή κέλυφος; Γιατί κέλυφος  έχουν  συνήθως τα ..αυγά! Και πόσο πάνω είναι αυτό το ..κέλυφος; Στη στρατόσφαιρα για να μην το φτάνουμε;

«Το τραπεζικό σύστημα της Ελλάδος είναι πλέον το πιο καλά διασφαλισμένο στην Ευρώπη»!!!

Μήπως μιλάει για κάποια άλλη χώρα; Γιατί το ελληνικό τραπεζικό σύστημα είναι πλήρως εξαρτώμενο από την ΕΚΤ!

- «Το ευρώ δέχεται έναν ασύμμετρο πόλεμο από οντότητες των αγορών!!!” 

Για αυτή τη θεωρία περί …ασύμμετρων απειλών έκανε σεμινάρια με τον Βύρωνα;

Και αυτές  οι    «οντότητες των αγορών», τι είναι; Οι  ….Νεφελίμ του Λιακόπουλου!

 

- "Μπήκε πάτος στο βαρέλι του ελληνικού χρέους!"

Αμάν μ’ αυτήν την  εμμονή του να βάλει πάτο στο βαρέλι! Ο μέγας  Φρέντυ Γερμανός είχε πεί ότι η Ελλάδα είναι ένα βαρέλι με πολλούς πάτους! Ποιόν ακριβώς πάτο…έβαλε ο Βαγγέλης! Και κάτι άκομα, πάτο βάλαμε, μήπως παράλληλα μεγαλώσαμε και το …βαρέλι του χρέους;

- "Η  κυβέρνηση δεν έχει καμία πρόθεση να κρατικοποιήσει τις τράπεζες αλλά αντίθετα επιθυμεί την εξυγίανση τους και τη θωράκισή τους με «σκληρά» κεφάλαια..."

Τι ακριβώς εννοεί με «σκληρά κεφάλαια»; Θα με υποχρέωνε πολύ να μας το εξηγήσει

Στα σοβαρά τώρα: Ο κ. Βενιζέλος χειρίζεται θέματα που αγνοεί παντελώς. Ουδείς γνωρίζει τα πάντα. Όμως, η οικονομία είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση και  μας αφορά όλους. Και δεν είναι καλό σε μια τόσο κρίσιμη καμπή να έχουμε υπουργό Οικονομικών έναν πολιτικό που αγνοεί τα βασικά και όταν μιλάει προκαλεί ακράτητο γέλιο.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. danaos avatar
    danaos 23/07/2011 10:39:46

    Καλημέρα Αδέξιε!Και πού είσαι ακόμα!Μέγας ο καθηγητής μπουρδολογίας που δυστυχώς υπάρχουν ακόμα κάποιοι που τον θαυμάζουν.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ danaos 23/07/2011 12:17:36

      Ο γλωσσικός ιμπρεσιονισμός του υπουργού εμπνέεται από το κίνημα του λεττρισμού. Ακατάληπτη παράθεση λέξεων που μοιάζουν αρθρωμένες σωστά αλλά δε σημαίνουν τίποτα.

      • danaos avatar
        danaos @ Γιάννης Φαίλτωρ 23/07/2011 14:00:38

        Σου θυμίζω αυτό από την τριλογία Εντιμότατοι Φίλοι μου, που προέρχεται η αυτονομημένη ατάκα: «γουρδώνω το περπούτσι παράμοιρα», που αποτελεί ελεύθερη μετάφραση απ' τα ιταλικά . Η έκφραση χρησιμοποιήθηκε για να θολώσει τα νερά και να παρέχει μία αληθοφανή δικαιολογία για κάτι που περισσότερες λεπτομέρειες δε χρειάζεται/δεν πρέπει να δοθούν. Αυτόν όμως το μπερδολόγο δεν ξέρω που να τον κατατάξω!Έχω χάσει τα φάλτσα μου!

  2. mhtsoς karditsa avatar
    mhtsoς karditsa 23/07/2011 11:47:43

    τελικα αυτος ο βενιζελος εξελισεται σε πολυ μεγαλη φουσκα .καταρχην ειναι ασχετος απο οικονομικα ,μιλαει ασυναρτητα αν και συνταγματολογος και απο αυτα που λει ουτε ο ιδιος καταλαβαινει. να και ενα καλο που εκανε ο γιωργακης , που τον εδωσε το οικονομικων για να ξερει ο ελληνικος λαος με πιον εχει να κανει . ισως τωρα που θα παρει σβαρνα τις λεσχες στην αμερικη που θα παει και παρει το βαπτισμα σιγουρα θα γινει πιο προσεκτικος.

  3. Νικος avatar
    Νικος 23/07/2011 13:15:12

    Ο ΚΑΘΕ ΛΑΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΝΑ ΕΧΕΙ.ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
    ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑΜΕ .

  4. spiros avatar
    spiros 23/07/2011 14:07:06

    Ως αδέξιος οικονομολόγος προσπαθεί να γίνει λαϊκή δεξιά της επιθεώρησης. Πού είναι το παράξενο ;

  5. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 23/07/2011 15:52:57

    Γιάννη Φαίλτωρ:
    Συγχαρητήρια για την μοναδική περιγραφή σου.

  6. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 23/07/2011 16:00:38

    Ο Βενιζέλος είναι ο πιο ευφραδής ΠEΡΙΤΤΟΛΟΓΟΣ της νεώτερης ιστορίας μας. Το μεταπολιτευτικό ΤΙΠΟΤΑ περιτυλιγμένο σε παχειά λόγια. Hot Air Inc.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Νίκος Αργεάδης 23/07/2011 16:05:10

      "Eυφραδής περιττολογος"!
      !!!!!!!!!!!!!!!

      • danaos avatar
        danaos @ Κώστας Ροδινός 23/07/2011 16:16:43

        Βρε καλώς τον!Εμείς μιλάμε περί ντανταϊσμού και λεττρισμού και συ εξαφανίστηκες!

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ danaos 23/07/2011 17:04:25

          Κύτταξε, τόσο υψηλού επιπέδου συζήτηση αδυνατώ να παρακολουθήσω!!!

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 23/07/2011 16:31:14

    Ο πάτος στο βαρέλι θα προέλθει από το ΄΄ξεπάτωμα΄΄ των Ελλήνων

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 23/07/2011 16:33:09

      Πιπέρι...!

  8. cornelsen avatar
    cornelsen 24/07/2011 16:43:52

    Θα ήταν αστείο αν δεν ήταν τραγικό. Έβαλαν ΥΠΟΙΚ έναν άνθρωπο που δεν γνωρίζει οικονομικά αλλά δεν είναι και ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ, κάτι που έστω θα ήταν ένα προσόν (βεβαίως οι πολιτικοί μας δεν είναι ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ αλλά διαμεσολαβητές, αν δεν είναι... ρομπόπουλοι) .
    Ένας πρωθυπουργεύων σουλατσαδόρος (ΓΑΠ) και ένας βουλιμικός τής εξουσίας (Μπένι). Δίδυμο τής εξασφαλισμένης αποτυχίας.

    ΥΓ.: Εχει μεγάλη πλάκα να ακούς τον Ευ. Βενιζέλο να "απαγγέλλει" με δκηγορίστικο στόμφο όσα "οικονομικά" κατάφερε να αποστηθίσει:
    "Τα αποτελέσματα της πανευρωπαϊκής δοκιμασίας αντοχής του ευρωπαϊκού τραπεζικού συστήματος, υπό ακραίες θεωρητικές υποθέσεις και καταστάσεις, είναι ιδιαίτερα ευνοϊκά για το ελληνικό τραπεζικό σύστημα" [...]
    "οι πέντε τράπεζές μας είναι καθαρά πάνω από το όριο ή δίπλα στο όριο με διαφορά εκατοστού"