16/02/2011 17:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπουργοί τρέχουν να ... σωθούν

«Αυτά τα πράγματα είναι καταδικαστέα» δήλωσε σήμερα ο εκπρόσωπος της ΝΔ Γιάννης Μιχελάκης, κληθείς να σχολιάσει χθεσινά  επεισόδια εις βάρος του κ. Πάνου Μπεγλίτη.

Σύμφωνα με δημοσιεύματα εφημερίδων “χθες, με διαφορά λίγων ωρών, ο αναπληρωτής υπουργός Εθνικής Άμυνας, Πάνος Μπεγλίτης και ο διοικητής του ΙΚΑ, Ροβέρτος Σπυρόπουλος βρέθηκαν αντιμέτωποι με αγανακτισμένους πολίτες, οι οποίοι μετέτρεψαν τη δημόσια εμφάνισή τους σε…περιπέτεια. Σοβαρό επεισόδιο σημειώθηκε στην ΕΑΒ κατά τη διάρκεια κοπής της πρωτοχρονιάτικης πίτας, στην οποία την κυβέρνηση εκπροσωπούσε ο Πάνος Μπεγλίτης».

Εργαζόμενοι στην ΕΑΒ αποδοκίμασαν άγρια τον κ. Μπεγλίτη, γράφει η “Δημοκρατία” σύμφωνα με την οποία οι εργαζόμενοι “υπό το κράτος αγανάκτησης και θυμού, κινήθηκαν εις βάρος του για να τον δείρουν. Χρειάστηκε μάλιστα να τον φυγαδεύσουν οι αστυνομικού του για να γλιτώσει!…”

Θέμα προέκυψε και με τον κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο (και επίσης πρώην υπουργό) του ΠΑΣΟΚ Χρ. Πρωτόπαπα. Δημοσιεύματα  στο Διαδίκτυο τον θέλουν να έχει δεχθεί σκληρή φραστική επίθεση από απολυθέντες συμβασιούχους του δήμου Ηλιούπολης κατά τη διάρκεια της ορκωμοσίας του δημάρχου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 16/02/2011 17:15:34

    Πρέπει και οι αστυνομικοί που και πού να κάνουν τα στραβά μάτια αμα αρχίζει το πάρτι...
    Και αυτοί έχουν δεχτεί μειώσεις, τότε να δούμε τι θα γίνεται.

    Πάντως προς το παρόν είναι οκ, ανακαλύπτουν ποιοί ρίξανε τα κεσεδάκια με το γιαούρτι στον α(να)λα(μ)βάνο!

  2. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 16/02/2011 17:23:05

    η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο.οπου τους βλεπουμε ΄΄ου και γιαουρτια΄΄.η αντιπολιτευση να ζητησει δημοψηφισμα και απο το αποτελεσμα εκλογες.δεν παει αλλο με τα λαμογια της κυβερνησης,της κορης,του λαος,των δημοσιογραφων,των καναλαρχων,των εργολαβων,του σεβ και του καθε λαμογιου.
    στην κερατεα σκοτωσαν ενα παιδακι που δεν προλαβε να γεννηθει.ολοι μουγκα.
    τσιπα ρε υπουργε του πολιτη και του σαμινα εχεις;;;;;;
    δηλαδη τι αλλο θελετε;;;;;

  3. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 16/02/2011 17:42:41

    Το γιαουρτάκι είναι θρεπτικό και ακίνδυνο, άντε και κανα αβγουλάκι...όταν όμως το πράγμα χοντρύνει, αυτοί οι στενόμυαλοι που χαίρονται με την κατάντια μας, δηλαδή να χειροδικούν κάποιοι ως άλλοι πιθηκάνθρωποι (έλεος), να γνωρίζουν πως αν το πραγμα ξεφύγει, γρήγορα θα έρθει και η σειρά τους... εκτός κι αν ήδη έχουν αποτάξει το χαρακτηριστικό εκείνο που τους ξεχωρίζει από τα ζώα.

  4. parsifal avatar
    parsifal 16/02/2011 17:49:16

    Ηρεμα ! Μήν ξεχνάτε οτι οι συνοδοί ασφαλείας οπλοφορούν και 2 - 3 ατομα δεχόμενα επίθεση απο οχλο δεν εχουν παρά μια επιλογή...

  5. Misha avatar
    Misha 16/02/2011 18:34:20

    Αυτά τα πράγματα είναι καταδικαστεα!
    Με βρισιές και γιαούρτια θα τη σκαπουλάρουν οι Τσολάκογλου;
    Γραβάτες δε φοράνε;

  6. HElioupolis avatar
    HElioupolis 16/02/2011 18:37:34

    Υπήρξε, πράγματι, αποδοκιμασία από απολυθέντες και από το Σωματείο Εργαζομένων Δ. Ηλιούπολης προς το πρόσωπο του Χρήστου Πρωτόπαπα κατά την διάρκεια της ορκωμοσίας του νυν Δημάρχου Β. Βαλασόπουλου αλλά ως εκεί, η κατάσταση ήταν ελεγχόμενη.
    Η κατάσταση πάντως με τους συμβασιούχους απολυμένους στον Δήμο Ηλιούπολης είναι τραγική.
    Ο απερχόμενος Δήμαρχος Γιάννης Αναγνώστου –ένθερμος υποστηρικτής της Ντόρας Μπακογιάννη και αυτό λογικά και επόμενα του στοίχισε εκλογικά- λίγο πριν εκπνεύσει η θητεία του έβαλε λουκέτο στις Δημοτικές Επιχειρήσεις οι οποίες λειτουργούσαν υπό πλήρης αδιαφάνεια (φανταστείτε ότι είχε βάλει υπεύθυνο στις επιχειρήσεις του τον πιανίστα των Παρατράγουδων της Αννίτας Πάνια) και χρεοκόπησαν με αποτέλεσμα να μείνουν στον δρόμο περίπου 60 άτομα τα οποία κρατούσε ομήρους με δίμηνες συνεχόμενες συμβάσεις τα οποία είναι απλήρωτα από Οκτώβριο. Απολύσεις όμως έγιναν και αλλού ,με την λήξη των συμβάσεων, οι εργαζόμενοι στα ΚΕΠ Ηλιούπολης είναι απλήρωτοι έως και σήμερα ενώ ο νυν Δήμαρχος ΒΑλασόπουλος ο οποίος πρόσκειται στον σκληρό κομματικό πυρήνα του ΠΑ.ΣΟ.Κ δεν ανανέωσε τις συμβάσεις των εργαζομένων στα τοπικά Μ.Μ.Μ διότι τις βρήκε έκνομες. Η αλήθεια είναι ότι ο νέος Δήμαρχος παρέλαβε (και αυτός) έναν κατεστραμμένο οικονομικά Δήμο και το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να κάνει και πολλά, οι προοπτικές να πάρει δάνειο για να μπορέσουν να πάρουν μπρος οι μηχανές είναι μηδαμινές. Τα ίδια συμβαίνουν και στον Δ Αγίου Δημητρίου όπου και εκεί κλείσανε Δημοτικές Επιχειρήσεις και απολύθηκε άτομο αορίστου επί 2 δεκαετίες.
    http://www.ilioupolisonline.gr/modules.php?name=Reviews&rop=showcontent&id=806

  7. kiki avatar
    kiki 16/02/2011 18:49:59

    Τελειως απαραδεκτα, μονο λιγα γιαουρτια, και μπουκαλια, στυλιαρια μου ειπε ενας παπους εδω κατω, με στυλιαρια, μετα παμε στο δικαστηριο " Επι εσχατη προδοσια" αφου τις εχουν φαει πρωτα.

  8. ax-bax avatar
    ax-bax 16/02/2011 19:00:01

    Γιατί κάτι μου λέει ότι όσο περνάει ο καιρός τόσο και περισσότερα γιαούρτια θα ίπτανται του Ελληνικού εναέριου χώρου.........
    Να δεις που θα βγάλουν και προσφορές στα ληγμένα

  9. juliet avatar
    juliet 16/02/2011 19:32:07

    δε σας αρέσουν τα νεράτζια που είναι τζάμπα;

    • kiki avatar
      kiki @ juliet 16/02/2011 21:03:47

      Δεν εχω αντιρρηση, και εκει στην Ακαδημια εχει αφθονα.
      αλλα το αυγο εχει αλλη χαρη κολαει δεν φευγει και βρωμαει.

  10. δημης avatar
    δημης 16/02/2011 22:48:46

    ΟΛΑ ΚΙ ΟΛΑ ...ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΥΠΗΘΟΥΜΕ;;;;;;ΚΑΘΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΣ ΣΤΡΑΒΕΣ ΤΗΣ....