#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/07/2012 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπουργοί σε ρόλο ... Φωτόπουλου!



Τη δόξα του… Φωτόπουλου φαίνεται πως ζήλεψαν οι υπουργοί της κυβέρνησης, οι οποίοι συμπεριφέρονται ως συνδικαλιστές που μοναδική τους επιδίωξη είναι να προασπίσουν τα κεκτημένα τους.

Πιο σωστά τα κεκτημένα των υπουργείων που προΐστανται, με αποτέλεσμα αντί των ρεαλιστικών προτάσεων που τους ζήτησε ο Πρωθυπουργός και ο υπουργός Οικονομικών για να συγκεντρώσουν τα 11,5 δις ευρώ του πακέτου για τα επόμενα δυο χρόνια, αυτοί ακολούθησαν την πεπατημένη.

Οχυρώθηκαν πίσω από την κεντρική κατεύθυνση της κυβέρνησης να παρουσιάσουν μέτρα που θα προστατεύουν τους κοινωνικά ασθενέστερους από τις άγριες περικοπές και εξάντλησαν τη… φαντασία τους στις γενικές περικοπές μεσαίων και υψηλών συντάξεων και σε άλλες αναμενόμενες δαπάνες των υπουργείων τους.

Είναι χαρακτηριστικό ότι υπουργός της κυβέρνησης, (οι πληροφορίες κάνουν λόγο για τον κ. Μανιτάκη) πρότεινε  περικοπές ...100 εκατ. ευρώ (!!!), προκαλώντας τη δυσαρέσκεια του οικονομικού επιτελείου.

Και αυτό διότι, για πρώτη φορά το υπουργείο Οικονομικών είναι σε θέση να γνωρίζει ακριβώς από πού μπορούν να κοπούν κονδύλια, αφού όλες τις προηγούμενες ημέρες οι συνεργάτες του υπουργού Γιάννη Στουρνάρα αλλά και ο ίδιος προσωπικά, καθώς και ο αναπληρωτής κ. Σταικούρας έχουν ξεσκονίσει τον προϋπολογισμό κωδικό προς κωδικό, που για το συγκεκριμένο υπουργείο διοικητικής μεταρρύθμισης βγάζει λογαριασμό 2-3 δις ευρώ!

Στην ίδια κατεύθυνση και ο υπουργός Άμυνας Πάνος Παναγιωτόπουλος, ο οποίος επισκέφτηκε τον Πρωθυπουργό αντί να πάει στη συνάντηση με τον κ. Στουρνάρα όπως οι άλλοι υπουργοί, απ΄ όπου και δήλωσε ότι το υπουργείο Άμυνας έχει κάνει αυτά τα δυο χρόνια μεγάλες περικοπές.

Κυβερνητικός παράγοντας που μετέχει στις συσκέψεις τόνιζε πως το υπουργείο Εργασίας θα είναι ο «αρσιβαρίστας στην εθνική προσπάθεια» διευκρινίζοντας ότι από τα 11,5 δις ευρώ μπορεί να εξοικονομήσει τα περίπου 4, ενώ με αφορμή τις πληροφορίες για επιβολή πλαφόν στις υψηλές συντάξεις, τόνιζε ότι όλες οι προτάσεις «βρίσκονται στο τραπέζι». Για τα ειδικά μισθολόγια, η κυβέρνηση «έχει ήδη αποστείλει τις προτάσεις της για τα ισοδύναμα και περιμένει την απάντησή τους, όπως και για το θέμα των δόσεων στην φορολογία εισοδήματος».

Οι ίδιες πηγές ανέφεραν πως «η κυβέρνηση προχωρά με βάση το Μνημόνιο και τη μελέτη του ΚΕΠΕ (χωρίς όμως να ακολουθεί όλες τις προτάσεις του) για τις δαπάνες που μπορούν να περικοπούν χωρίς να τίθεται σε κίνδυνο η ασφάλεια των πολιτών.
Το σήριαλ αναμένεται να συνεχιστεί σήμερα, αλλά το «μαχαίρι» είναι πλέον στο υπουργείο Οικονομικών που θα κόψει όσες δαπάνες θεωρεί ότι μπορούν να κοπούν με στόχο να παρουσιάσουμε ολοκληρωμένη πρόταση και με νούμερα, όταν έρθει η Τρόικα. Προηγουμένως, και πιο συγκεκριμένα αύριο, η τελική πρόταση που θα σχηματίσει ο Γιάννης Στουρνάρας θα τεθεί υπό την κρίση των τριών πολιτικών αρχηγών, όπου αναμένεται με ενδιαφέρον η τοποθέτηση του Ευάγγελου Βενιζέλου στο πρόγραμμα που ο ίδιος διαπραγματεύτηκε και διαμόρφωσε. Πάντως, αν κρίνουμε από τις μέχρι σήμερα τοποθετήσεις του, αναμένεται μια ενδιαφέρουσα Τετάρτη, τόσο ως προς το τι τελικά θα παρουσιαστεί (αν δηλαδή θα υπάρχουν ευχάριστες εκπλήξεις) όσο και ως προς την… επίδειξη φιλολαϊκού προφίλ από τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ, τώρα που δεν είναι υπουργός Οικονομικών…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. johnny avatar
    johnny 17/07/2012 09:39:00

    "Μας ρωτουν που θα βρεθουν τα 11,5 δις;Η απαντηση ειναι απο την περικοπη της σπαταλης".Αυτο ελεγε προ εκλογων ο Σαμαρας και τωρα το κανει πραξη,περικοπη σπαταλης στην υγεια με κλεισιμο κλινικων και απολυση 10000 νοσηλευτων και υγειονομικου προσωπικου,οριζοντιες περικοπες των "σπαταλων" συνταξεων,επιδοματων,μισθων,περικοπες στο σπαταλο υπ.Εσωτερικων καταργωντας υπηρεσειες των δημων και δινοντας τη δουλεια σε ιδιωτες καταργωντας ουσιαστικα τα ΚΕΠ διωχνοντας ολους τους συμβασιουχους.Και ενω γινεται αυτη τεραστια εθνικη προσπαθεια υπαρχουν υπουργοι που δεν ειναι προθυμοι,σαφως αντιθετοι με τη φιλοσοφια των προθυμων της κυβερνησης.Η λυση λοιπον ειναι απλη βρισκεται διπλα μας και λεγεται Α.Λοβερδος,Α.Διαμαντοπουλου,Δ.Ρεππας,Α.Γεωργιαδης,Μ.Βοριδης και αλλοι προθυμοι για να γινει επιτελους πραγματικοτητα το νεο μιγμα πολιτικης.

    • ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
      ΑΜΟΡΓΟΣ @ johnny 17/07/2012 23:42:01

      ΑΥΤΟ ΕΛΕΓΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΗ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.
      ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΛΟΥΘΙΑ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΩΣ ΕΛΛΗΝ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΝΑ ΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΛΑ.
      ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΩΝ ΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΚΑΙ ΣΠΑΤΑΛΗΣ.
      ΤΑ ΚΕΠ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ?
      ΛΙΓΟ ΚΡΑΤΕΙ ΔΕ ΒΛΑΠΤΕΙ,ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΑΠ'ΤΟΥΣ ΜΑΥΡΑΓΟΡΙΤΕΣ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ,ΜΟΝΟ ""ΒΑΣΤΑ ΜΕΡΚΕΛ''ΠΟΥ ΔΕ ΦΩΝΑΖΕΤΕ.

  2. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 17/07/2012 10:46:22

    Πάνος Παναγιωτόπουλος -έχω εκφράσει άποψη (τον γνωρίζω πολυ καλά ) , δεν την εχεις δημοσιεύσει .
    Αν. Μανιτάκης: «Αυθαίρετη και αβάσιμη η συζήτηση για απολύσεις και εφεδρεία στο δημόσιο»
    Καλές διακοπές εύχομαι .....

  3. ΤΝΤ avatar
    ΤΝΤ 17/07/2012 11:44:33

    Εγώ δεν ξέρω γιατί αλλά τον Φωτόπουλο τον συμπαθώ.
    Μάλλον γιατί του επιτίθονται όλα τα καθεστωτικά ΜΜΕ και το βρώμικο πολιτικό κατεστημένο.Άρα αυτό κάτι σημαίνει.
    Αντίθετα ψάχνω να βρω που έχουν λουφάξει οι πουλημένοι εργατοπατέρες τα λαμόγια της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ

  4. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 17/07/2012 12:42:56

    Αυτά συμβαίνουνε λοιπόν καλέ μου βασιλιά, όταν παρανοούν το ρόλο τους τελείως τ' αναλώσιμα πιόνια και σε μιά τόσο κρίσιμη και καθοριστική παρτίδα, όπου διακυβεύονται ζητήματα πολύ σημαντικότερα και ουσιαστικά απ΄ την αλαζονία και τη στείρα τους μωροφιλοδοξία, εκείνα τα κοντόφθαλμα κι ανάξια επιμένουν, να θεωρούν τρισμέγιστη την υπερτιμημένη τους ασημαντότητα και να κορδώνονται άχαρα κοιτώντας μαγεμένα τον εαυτό τους, μέσα στους παραμορφωτικούς καθρέφτες της χαρισμένης και πρόσκαιρης...εξουσίας τους !!!! Πόσο μόνος θα πρέπει να αισθάνεστε.... Προτείνω μιάς κι έχουμε ξεκινήσει με αναφορές στον αγαπημένο Καβάφη, να μοιραστεί σε αντίτυπα στο Υπουργικό Συμβούλιο, το ποίημά του που ακολουθεί. Ίσως αν επιμείνετε, κάτι να καταλάβουν τελικά......ίσως όμως και να μην καταλάβουνε ποτέ, γι αυτό κα θα πρέπει το συντομότερο, ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ.... :-))

    Πολλάκις, βλέποντας να παίζουν σκάκι,
    ακολουθεί το μάτι μου ένα Πιόνι
    οπού σιγά-σιγά τον δρόμο βρίσκει
    και στην υστερινή γραμμή προφθαίνει.
    Με τέτοια προθυμία πάει στην άκρη
    οπού θαρρείς πως βέβαια εδώ θ’ αρχίσουν
    οι απολαύσεις του κ’ οι αμοιβές του.
    Πολλές στον δρόμο κακουχίες βρίσκει.
    Λόγχες λοξά το ρίχνουν πεζοδρόμοι·
    τα κάστρα το χτυπούν με τες πλατειές των
    γραμμές· μέσα στα δυο τετράγωνά των
    γρήγοροι καβαλλάρηδες γυρεύουν
    με δόλο να το κάμουν να σκαλώσει·
    κ’ εδώ κ’ εκεί με γωνιακή φοβέρα
    μπαίνει στον δρόμο του κανένα πιόνι
    απ’ το στρατόπεδο του εχθρού σταλμένο.

    Aλλά γλιτώνει απ’ τους κινδύνους όλους
    και στην υστερινή γραμμή προφθαίνει.

    Τι θριαμβευτικά που εδώ προφθαίνει,
    στην φοβερή γραμμή την τελευταία·
    τι πρόθυμα στον θάνατό του αγγίζει!

    Γιατί εδώ το Πιόνι θα πεθάνει
    κ’ ήσαν οι κόποι του προς τούτο μόνο.
    Για την βασίλισσα, που θα μας σώσει,
    για να την αναστήσει από τον τάφο
    ήλθε να πέσει στου σκακιού τον άδη.

    • Γλαυξ avatar
      Γλαυξ @ BLACKQUEEN 17/07/2012 14:26:15

      @ Blackqueen
      Ευχαριστούμε για το ποίημα

  5. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 17/07/2012 12:44:25

    ''ΤΟ ΠΙΟΝΙ'' - (Από τα Κρυμμένα Ποιήματα 1877;-1923, Ίκαρος 1993) Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗΣ

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/07/2012 12:48:02

    Και εντάξει, ας πούμε ότι όλοι οι υπουργοί προσχωρούν στη "συμμαχία των προθύμων" και βρίσκονται τα 11,5 δις από περικοπές "σπατάλης". Το επόμενο τρίμηνο, εξάμηνο το πολύ, που πάλι τα έσοδα θα έχουν κατακρημνιστεί (λόγω της επεκτεινόμενης εξαθλίωσης και αδυναμίας του κόσμου να πληρώσει φόρους ή να καταναλώσει), τι άλλο θα ζητηθεί να κοπεί; Ή μήπως τότε θα έχουν αρχίσει οι ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙΣ της ιδιωτικής ακίνητης περιουσίας των Ελλήνων (που δεν θα αντέξουν την υπερφορολόγηση) βάσει του σχεδίου Σόιμπλε;

    Είναι ολοφάνερο πια, ή θα πούμε τώρα το ΟΧΙ στους ευρωναζί -και αν δεν το πει η κυβέρνηση, ας το πει με τις πράξεις του ο ελληνικός λαός- ή θα τα χάσουμε όλα. Διαλέξτε.

  7. Jim Bim avatar
    Jim Bim 17/07/2012 14:18:02

    Ὅλα σ᾿ αὐτὴ τὴ γῆ μασκαρευτῆκαν ὀνείρατα, ἐλπίδες καὶ σκοποί, οἱ μοῦρες μας μουτσοῦνες ἐγινῆκαν δὲν ξέρομε τί λέγεται ντροπή.

  8. voi8ate kaloi mou an8ropoi avatar
    voi8ate kaloi mou an8ropoi 17/07/2012 18:34:42

    Αυτά τα 11.5 δις από που είπαμε θα λείψουν;

    Από τα σαλέ στην Ελβετία και την φίδη χώρα Αυστρία ;

    Από τα πεντάστερα πάνω στο κύμα στα Πουκέ , Ντουμπάι ,Κανάριους νήσους και άλλους εξωτικούς προορισμούς ;

    Από τα εξοχικά στην Μύκονο ;

    Από τίποτα εξωχώριες εταιρίες η θησαυροφυλάκια στα Κέυμαν και την Γενεύη;

    Από τις τράπεζες στην χώρα του Γιούνκερ η το Σίτυ την αδυναμία των εφοπλιστών μας ;

    Μπαααα, μάλλον από την Ελληνική πραγματική αγορά θα λείψουν !!!

    Αυτό σημαίνει χιλιάδες καινούργιες απολύσεις, καινούργια λουκέτα μικρομαισέων επιχειρησεων ,θα είμαστε όμως ευτιχισμένοι γιατί με κάθε κόστ χιλιάδες λουος θα έχουμε ως νόμισμα το Ευρώ αλλο ποτυ δεν θα υπάρχει στην δική μας τσέπη αλλά των συμμάχων και εταίρων που μας σωζουν τοκογλυφικά !!

  9. voi8ate kaloi mou an8ropoi avatar
    voi8ate kaloi mou an8ropoi 17/07/2012 18:39:19

    Η απροσεξία αυτά κάνει !!

    Το σωστό για να βγαίνει νόημα :

    Αυτό σημαίνει χιλιάδες καινούργιες απολύσεις, καινούργια λουκέτα μικρομεσαίων επιχειρήσεων ,θα είμαστε όμως ευτυχισμένοι ,γιατί με κάθε κόστος και τίμημα θα έχουμε ως νόμισμα το Ευρώ ,άλλο που ποτέ δεν θα υπάρχει στην δική μας τσέπη αλλά των συμμάχων και εταίρων που μας σώζουν τοκογλυφικά !!