#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/03/2011 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπουργοί εκτός πραγματικότητας



Δύο συνεντεύξεις που έδωσαν ο Γ. Παπακωνσταντίνου και ο Χ. Παμπούκης, είναι ενδεικτικές του πώς σκέφτεται η κυβέρνηση, με πόση αλαζονεία αντιμετωπίσει την σημερινή κατάσταση και πόσο εκτός πραγματικότητας είναι.

Διαβάστε για να καταλάβετε την αμετροέπεια των πολιτικών που μας κυβερνούν και την σταθερή προσήλωσή τους στο στόχο τους, να διαλύσουν τα πάντα.

Ο υπουργός Οικονομικών, σε συνέντευξή του στην οικονομική εφημερίδα Les Echos λες και χαίρεται για το χάλι που έχει η Ελλάδα εξαιτίας της πολιτικής του απαντά στο ερώτημα για το αν φοβάται την αύξηση της κοινωνικής αστάθειας: "Δεν υπάρχει κοινωνικός πόλεμος, πράγμα που πολλά μέσα μαζικής ενημέρωσης δεν το έχουν καταλάβει ακόμη". "Οι Έλληνες πέρασαν ένα πολύ δύσκολο 2010. Το 2011 θα είναι το ίδιο δύσκολο. Υπάρχουν απεργίες, διαδηλώσεις. Αυτό όμως που είναι ενδιαφέρον είναι ότι έχουν κατανοήσει την αναγκαιότητα των προσαρμογών που ελήφθησαν" αναφέρει και προσθέτει: "Προκειμένου να μην στραφεί ο λαός εναντίον της κυβέρνησης, πρέπει κατά τη διάρκεια της διαδρομής να έχουμε κάτι θετικό να παρουσιάσουμε, κυρίως στο θέμα της ανάπτυξης. Θετικά σημάδια έχουν ήδη κάνει την εμφάνισή τους. Εδώ και τέσσερις μήνες, οι εξαγωγές μας αυξήθηκαν από 30 έως 40%. Οι δύσκολες επιλογές πρέπει επίσης να λαμβάνονται με ένα αίσθημα δικαιοσύνης. Ο κόσμος μας το ζητάει αυτό. Δεν φοβάμαι για κοινωνική έκρηξη. Θα υπάρχουν κι άλλες κοινωνικές αντιδράσεις, για παράδειγμα ενέργειες για τη μη πληρωμή των διοδίων ή άλλες. Οι ενέργειες αυτές είναι αδιέξοδες" σημειώνει ο υπουργός Οικονομικών και καταλήγει: "Οι αντιδράσεις αυτές δεν είναι μαζικές και αντιπροσωπευτικές της άποψης που έχει ο κόσμος. Δεν υπάρχει κοινωνικός πόλεμος στην Ελλάδα. Πολλά ΜΜΕ δεν το έχουν καταλάβει ακόμη».

Κατά τον κ. Παπακωνσταντίνου, λοιπόν, είτε ο κόσμος είναι ηλίθιος και δεν τους έχει πάρει με τις πέτρες, είτε βάζει το λαιμό του στο σπαθί και λέει σφάξε με αγά μου να αγιάσω. Έτσι πιστεύει ότι θα περάσει η πολιτική του Μνημονίου; Εσαεί θα έχει ασυλία η κυβέρνηση και ο κόσμος θα κάνει θυσίες; Καιρός γαρ εγγύς για την κοινωνική έκρηξη κι αν περιμένει ο κ. υπουργός να παρουσιάσει κάτι θετικό θα περιμένει πολύ διότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Ο δε υπουργός Επικρατείας, Χ. Παμπούκης, που μέχρι πρότινος δεν τον γνώριζε ούτε ο θυρωρός της πολυκατοικίας του λέει σε συνέντευξή του από την Κύπρο. «Ο μηχανισμός στήριξης δεν πρέπει να υπερεκτιμάται. Η Ελλάδα καταβάλλει τη δική της προσπάθεια για την εξυγίανση της οικονομίας της και την επίλυση χρόνιων διαρθρωτικών προβλημάτων που την οδήγησαν στην κρίση. Δημιουργείται μία νέα Ελλάδα. Το πότε θα ξημερώσει ένα καλύτερο αύριο εξαρτάται από το ρυθμό και την αποτελεσματικότητα των προσπαθειών της κυβέρνησης και του λαού. Η κυβέρνηση διαχειρίζεται τις προσπάθειες με εντολή του ελληνικού λαού, αλλά σίγουρα η προσπάθεια και η ευθύνη είναι συνολική».

Ουσιαστικά δηλαδή μας αποκαλύπτει το στόχο του. Ήρθε αυτός και οι υπόλοιποι να σώσουν τη χώρα από την καταστροφή και να δημιουργήσουν μια νέα Ελλάδα. Του χαλούσε η παλιά του ΠΑΣΟΚ και είπε να φτιάξει άλλη χώρα. Και να συμφωνήσουμε ότι θέλει αλλαγές η Ελλάδα. Πώς, με Μνημόνια, φτώχεια, κοινωνική αδικία; Έτσι πιστεύει ο κ. Παμπούκης ότι σώζει την Ελλάδα. Λίγο μέτρο δε βλάπτει κύριοι.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/03/2011 09:15:16

    Να μας πει πόσο από την αύξηση των εξαγωγών είναι από το 0+Δχ, και πόσο είναι ότι τσιμπήσαμε από υποκατάσταση Τουρκίας προς Ισραήλ, και εάν είναι τζίρος ή αν αφήνει και περιθώρια.

    Δεν υπάρχει κοινωνικός πόλεμος γιατί βασιλεύει η πλύση εγκεφάλου, και επειδή τα 2,5 κόμματα πάνε να γίνουν το εξής 1. Όταν αρχίσει οι κοινωνικός πόλεμος θα το καταλάβουν μια και καλή.

  2. manos avatar
    manos 26/03/2011 09:35:28

    Δεν πλησιάζουν τον λαό για να δουν την πραγματική κατάσταση, και την δυσαρέσκεια. Ή μήπως να πω οργή, μίσος, θυμό, απογοήτευση?
    Είναι αποστειρωμένοι στα παλατάκια τους, και επιμένουν ότι ο κόσμος τους στηρίζει.
    Και πόλεμος υπάρχει και κοινωνικές εκρήξεις θα έρθουν. Απλά χρησιμοποιούν το κράτος του φόβου σαν μηχανισμό για να μας πείσουν να κάτσουμε στ'αυγά μας.

  3. SAS avatar
    SAS 26/03/2011 11:53:00

    Κάθε φορά που δίνουν συνέντευξη η αλαζονεία τους είναι τόσο εμφανής που προκαλεί αηδία . Πιστεύω όμως ότι πηγάζει από την σιγουριά ότι έχουν πλάτες και μηχανισμούς που θα βοηθήσουν να βαφτίσουν το άσπρο μαύρο και να διαμορφώσουν την πραγματικότητα σύμφωνα με τα δικά τους πιστεύω και δυστυχώς φαίνεται ότι το πετυχαίνουν . Μόνη λύση η απαξίωση τους και ένας εναλλακτικός τρόπος σκέψης και θεώρησης της ζωής μας .

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 26/03/2011 11:55:24

    ΜΕΤΡΟΥΝ ΤΟ ΦΟΒΟ ΣΑΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΝ ΥΠΟΤΑΓΗ.
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΟΙ ΜΑΖΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ ΘΑ ΕΚΡΑΓΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΜΕΣΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΟΥΝ, ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΣΤΗΝ ΕΡΜΗ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΠΕΡΙΣΩΣΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ !!!

  5. δημης avatar
    δημης 26/03/2011 13:01:11

    ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ ΕΝΤΟΣ......(ΤΟΥ ΑΡΧΗΓΟΥ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ);;;;;;

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/03/2011 13:10:17

    Αν ηταν 2 της ΝΔ σε αυτες τιος θεσεις και στην ιδια κατασταση...οικονομικα..
    θα ελεγαν τα ιδια??? ΟΧΙ
    Θα ειχαμε απολογιες και οχι θριαμβολογιες με ομορφα και λογικα λογια...
    Το παραλογο δεν βρισκεται μονο στα οσα λενε ειδικα ο ΠΑΠΑΚ...( χωιρς επιχειρηματα!!! ) αλλα στον τροπο που φερονται.
    Εχει καθησει ποτε ο ΠΑΠΑΚ σε πανελ με πχ Παπαθανασιου, η Δουκα?? ΟΧΙ...
    τυχαιο?? δε νομιζω!! μονος του μιλαει. και τα ΜΜΕ δεν εχουν αντιλογο ( κομματικο )...
    Δεν βρισκω κατι παραλογο σε οσα λεει ο Παμπουκης... οπως και ολοι οι Ελληνες φανταζομαι... κοινη λογικη!!! αυτη ειναι η διαφορα μας με δαυτους...
    Ενω εχουν λερωμενη τη φωλια τους, σου μιλουν και τους συμπαθας ( αω ω )!

    ΠΠ

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/03/2011 13:21:12

    Κι όμως, ξέρει πολύ καλά τι λέει όταν προβλέπει ότι "δεν θα υπάρξει καμιά κοινωνική έκρηξη".

    Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα κυκλοφορίας του iPad 2 στην Ελλάδα. Σε γνωστό κατάστημα αποκλειστικής διάθεσης προϊόντων της Apple, στην πλατεία Κολωνακίου, η ουρά άρχισε να σχηματίζεται από τις 4 το πρωί! Σε άλλο αντίστοιχο κατάστημα σε εμπορικό κέντρο των βορείων προαστίων, στις 9:25, σχεδόν... παίχτηκε ξύλο μεταξύ υπαλλήλου και ωρυόμενου υποψήφιου πελάτη ο οποίος ξεσήκωσε τον τόπο με τις φωνές του -η περίπου 3 ετών κόρη του, που είχε πάρει μαζί του, έβαλε τα κλάματα βλέποντας τον μπαμπά της σε έξαλλη κατάσταση- επειδή... δίνονταν αριθμοί προτεραιότητας νωρίτερα, ενώ το κατάστημα θα άνοιγε στις 10!

    Φυσικά, μέχρι την ώρα που γράφω αυτές τις γραμμές, το iPad 2 έχει εξαφανιστεί προ ωρών από κάθε σημείο διάθεσης στην Ελλάδα.

    Αυτοί είμαστε, κύριοι. Αυτά βλέπει ο Παπακωνσταντίνου και αντλεί τη βεβαιότητα που αντλεί. Και αυτά βλέπουν και τα κτήνη της τρόικας και προστάζουν συνουσία άνευ σιέλου...

    • xmmm avatar
      xmmm @ Αυριανιστής 26/03/2011 14:23:49

      100 ψωνια δεν κανουν μια πραγματικοτητα, το μονο που συγκρατει το κοσμο ειναι ο φοβος για τα χειροτερα, και αυτο το φοβο τον καλλιεργουν συστηματικα και εντεχνα

  8. factorx avatar
    factorx 26/03/2011 19:21:11

    Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας κ. Γιάννης Μιχελάκης, μιλώντας στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1 και με αφορμή τις χθεσινές δηλώσεις του κ. Παπακωνσταντίνου στη Γαλλική οικονομική εφημερίδα Les Echos για το πρόγραμμά των ιδιωτικοποιήσεων, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Το 2010 η Κυβέρνηση Παπανδρέου είχε πει ότι θα αντλούσε 2,5 δισ. ευρώ από αποκρατικοποιήσεις. Δεν πραγματοποίησε καμία.
    Τον Ιούνιο του 2010, προέβλεπε να εισπράξει, από την αξιοποίηση (πώληση με βάση το Μνημόνιο) της περιουσίας του Δημοσίου, 3 δισ. ευρώ την τριετία 2011-2013.
    Το Δεκέμβριο της ίδιας χρονιάς και για την ίδια περίοδο ανέβασε το ποσό στα 7 δισ. ευρώ.
    Σήμερα, έφθασε να αναζητά από ιδιωτικοποιήσεις 15 δισ. ευρώ μέχρι το τέλος του 2013.
    Παλινωδίες, διγλωσσία και έλλειψη σχεδίου. Το ΠΑΣΟΚ κοροϊδεύει ακόμη και τον ίδιο του τον εαυτό…».