#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/08/2010 11:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπουργοί για διακοσμητικό ρόλο



Ο πρόεδρος τρελάθηκε, λέμε όταν ανοίγουν οι κάνουλες στις ποδοσφαιρικές ομάδες και γίνονται μετεγγραφές ακριβών ποδοσφαιριστών. Μήπως να το πούμε και για τον πρωθυπουργό ο οποίος μετά τον μαέστρο της οικονομίας, το «10άρι» που προέρχεται από την Ιταλία, σκέφτεται λέει να προσλάβει κι άλλους οικονομολόγους. Πρώτο μέλημα του Γ. Παπανδρέου είναι, λέει, να ανορθωθεί η οικονομία οπότε δικαιολογούνται κι άλλες μετεγγραφές ποδοσφαιριστών, συγγνώμη οικονομολόγων.

Οι φήμες ότι στο… ρόστερ της κυβερνητικής ομάδας θα μπουν κι άλλα αστέρια της οικονομίας, κυρίως από το εξωτερικό, διαρρέονται από την ίδια την κυβέρνηση. Κάποιοι λένε ότι τις διαρροές τις κάνουν υπουργοί που βλέπουν ότι σε λίγο θα παίζουν διακοσμητικό ρόλο.

Σου λένε «θα έλθουν οι ξένοι μάνατζερ να βγάλουν την οικονομία από το τούνελ κι εμείς θα τρώμε τα γιαούρτια από τον κόσμο;»

Η υπόθεση με τις μετεγγραφές που θα ακολουθήσουν μετά από αυτή του Σκιόπα δεν αποκλείεται να δημιουργήσει έντονες κυβερνητικές τριβές τους επόμενους μήνες.

Το ερώτημα, όμως, που θέτει ο απλός πολίτης είναι πόσο πληρώνονται όλοι αυτοί οι απίθανοι που έρχονται να βάλουν τάξη στην ελληνική οικονομία και να την επαναφέρουν στις αγορές.

Διότι άλλο να τρελαίνεται ο Βαρδινογιάννης και να πληρώνει όσο – όσο για τον Σισέ και τον Γκοβού κι άλλο να τρελαίνεται ο πρωθυπουργός και να προσλαμβάνει όποτε θέλει και όσους θέλει.

Μήπως χάθηκε η μπάλα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 04/08/2010 11:31:33

    όλοι αεροδρόμιο

  2. firiki2010 avatar
    firiki2010 04/08/2010 11:42:01

    Θεωρητκούς,οικονομολόγους, νομπελίστες, επαγγελματίες συζητητές. Πέντε ανθρώπους να κάνουν συγκεκριμένα και πρακτικά πράγματα μπορεί να βρει? Να μαζέψουν κανένα φράγκο από αυτούς που συνεχίζουν να φοροδιαφεύγουν, να συμμαζέψουν το μπάχαλο στο κέντρο της Αθήνας,να αξιοποιήσουν κάπως το παλιό αεροδρόμιο......Το άλλο ερώτημα βέβαια είναι ξέρει να τους βρει? Και κυρίως ...Θέλει?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ firiki2010 04/08/2010 11:48:09

      Αυτή η "αξιοποίηση" του παλιού αεροδρομίου έχει γίνει αγκάθι στη φτέρνα των νεοφιλελεύθερων. Ακόμα θυμάμαι την εμμονή του Μάνου, που πρότεινε μετ' επιτάσεως να μη γίνει μητροπολιτικό πάρκο, αλλά να τσιμεντοποιηθεί και με τα λεφτά που θα μαζεύονταν, λέει, να αγόραζε το κράτος δέκα οικοδομικά τετράγωνα, σε διάφορα σημεία του κέντρου της Αθήνας, να γκρέμιζε τις πολυκατοικίες και να τα έκανε "οάσεις πρασίνου". Ξέρετε, εκείνα τα οικόπεδα-πηγάδια, με τα αναιμικά δεντράκια, που παίζουν το ρόλο του άλλοθι στο τσιμέντο...

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Αυριανιστής 04/08/2010 12:48:19

        Πωπω, τι μου θύμισες τώρα και μου ανέβασες το αίμα στο κεφάλι... Θυμάμαι μια συνέντευξη Μάνου όπου έλεγε ακριβώς αυτό, να τσιμεντοποιηθεί το Ελληνικό, με το ΤΡΟΜΕΡΟ επιχείρημα: "τι να το κάνει η Αθήνα ένα μητροπολιτικό πάρκο στην άκρη τής πόλης; η Νέα Υόρκη έχει το Σέντραλ Παρκ στο κέντρο τής πόλης"... και θυμάμαι και άλλη μια συνέντευξη Μάνου όπου με το γνωστό αφ'υψηλού ύφος όλων των μανταμσουσούδων επέπληττε τους Έλληνες που έχτισαν όπως έχτισαν τις πόλεις τους χωρίς να μεριμνήσουν για πάρκα... Ε ρε... πίσσα και πούπουλα που χρειάζονται μερικοί...

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/08/2010 11:44:48

    Δικός μας πανεπιστημιακός, πρώην αναπληρωτής ΥΠΕΘΟ επί υπουργίας Αρσένη, έκανε κατά τη δεκαετία του '80 και του '90 πολλές μπίζνες με παροχή παρόμοιων οικονομικών συμβουλών σε χρεοκοπημένες χώρες της λατινικής Αμερικής. Αφού λοιπόν κάνουμε... εξαγωγή, γιατί να μην κάνουμε και εισαγωγή τέτοιων συμβούλων; Κάπως έτσι θα σκέφτηκε ο ΓΑΠ...

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 04/08/2010 11:53:02

    Απο όλους αυτούς κανένας δεν έχει τσίπα να παραιτηθεί;

    Βρε δεν πάει να γκρεμίζεται ο κόσμος η καρέκλα καρέκλα.

  5. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 04/08/2010 11:56:57

    Η κυρία Χριστίνα πήρε το χρίσμα

    Η κυρία Χριστίνα Χριστοφάκη , σύζυγος του αντιπροέδρου της κυβέρνησης κ. Θ. Πάγκαλου, η οποία έλαβε το χρίσμα για τον Δήμο Σαρωνικού

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=346829&dt=04/08/2010

    έτσι γίνονται οι δουλειές στο ΠΑΣΟΚ κορόιδα, κλειστό επάγγελμα από το πρόεδρο μέχρι τον αντιπρόεδρο, και ο μακάκας ο λαός στηρίζει και ψηφίζει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Σοσιαληστής 04/08/2010 12:21:43

      Είναι σοσιαλήστρια. Νοιάζεται για τον λαό και όχι για την τσέπη της.
      Λέτε να έχουμε νέα περίπτωση Άκη Τσοχατζό?

    • prasini anaptixi avatar
      prasini anaptixi @ Σοσιαληστής 04/08/2010 12:32:08

      Έχει χορωδία ο δήμος Σαρωνικού;

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ prasini anaptixi 04/08/2010 12:36:18

        να λείπουν οι κακίες...

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Σοσιαληστής 04/08/2010 12:49:55

      Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα...
      Δημότες τού Δήμου Σαρωνικού, ΜΑΥΡΟ στην κυρία Παγκάλου, μαύρο δαγκωτό. Ψηφίστε όποιον νά'ναι, εκτός από την κυρία Παγκάλου.

  6. Orestios avatar
    Orestios 04/08/2010 12:18:28

    Όλα για τα κονέξια του GAP και το βιογραφικό.
    Αν νοιαζόταν για την Ελλάδα θα είχε πιάσει δουλειά από την ημέρα εκλογής και δεν θα έκανε ταξιδάκια αναψυχής.
    Τέτοια αναίσχυντη πολιτική έχουμε να δούμε χρόνια. Από την περίοδο της κατοχής.

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ Orestios 04/08/2010 13:12:44

      GAP Tours!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ανδρέας 04/08/2010 16:00:55

        Λεφτά υπάρχουν άλλωστε!

  7. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 04/08/2010 12:29:29

    Περπατάς στο δρόμο και κάποιος σου δίνει μια πολύ δυνατή σφαλιάρα από πίσω.
    Θέλεις 20 με 40 δευτερα να συνέλθεις και να καταλάβεις ποιος σε χτύπησε,γιατί ,αν θα πρέπει να γελάσεις ,αν θα πρέπει θυμώσεις και να επιτεθείς.
    Ο Έλληνας αυτή τη στιγμή ζει αυτό το μεσοδιάστημα που η προπαγάνδα της κυβέρνησης με τα όργανα της (ΜΜΕ)το επιμηκύνει κιόλας.Στην αρχή έφταιγε ο Καραμανλής,μετά οι κακοί τεμπέληδες δημόσιοι υπάλληλοι,οι δικηγόροι και οι ιατροί του Κολωνακίου,οι νέοι συνταξιούχοι,οι φορτηγατζήδες,τώρα ο ΟΣΕ και η ΔΕΗ και πάντα το κακό ΔΝΤ που αυτοί έφεραν στη χώρα.
    Τώρα φτάνει η ώρα που ο κόσμος συνέρχεται από τη σφαλιάρα και επειδή η φύση του Έλληνα είναι τέτοια ,θα ρήξει κι αυτός καμία.
    Θα φέρουν λοιπόν τέτοια θύματα όπως τον "μακαρονά", να τα φορτώσουν αφού οι παλιές καραβάνες του πασοκ δεν φαίνονται πρόθυμες να προωθήσουν τις μεταρυθμίσεις και επειδή το σενάριο συγκυβέρνησης με τη ΝΔ και ανάληψης από κοινού των ευθυνών της κατάρρευσης φαίνεται να απομακρύνεται ,αν βέβαια δεν αλλάξει στάση ο Σαμαράς.

  8. Μετανάστης στη χώρα μου avatar
    Μετανάστης στη χώρα μου 04/08/2010 14:00:17

    Από πρόχειρη έρευνα που έκανα στο αρχείο της "Ρεπούμπλικα", είδα ότι ο Πάντοα-Σκιόπα έχει καταγραφεί στην γείτονα ως γλωσσοπλάστης για τον όρο "Bamboccioni" (στο περίπου = μεγαλομπούληδες), όταν εισήγαγε φορολογικές ελαφρύνσεις για τους άνω των 30 που μένουν ακόμη με τους γονείς τους, και που οι τελευταίοι μέχει και δικαστική συνδρομή ζητούν για να τους σπρώξουν στον απογαλακτισμό (http://www.repubblica.it/cronaca/2010/05/01/news/bamboccioni-sfratto-3740492/index.html?ref=search). Λετε να έπαιξε συνειρμικά ρόλο στην επιλογή του;