06/06/2011 16:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπουργικό και στο βάθος… παραιτήσεις

Υπό την απειλή παραιτήσεων βουλευτών (δηλαδή μείζονος πολιτικής κρίσης) συνεδριάζει το άτυπο υπουργικό συμβούλιο. Οι παραιτήσεις ενδέχεται να αρχίσουν ακόμη και το μεσημέρι της Τρίτης, μετά δηλαδή την ολοκλήρωση του ΚΤΕ Οικονομίας του ΠΑΣΟΚ.

Η Χρύσα Αράπογλου είναι η πρώτη κυβερνητική βουλευτής που στέλνει το μήνυμα ότι «πολύ δύσκολα θα σηκώσω το χέρι να ψηφίσω το μεσοπρόθεσμο». Το όνομά της προστίθεται σε εκείνο του Αλ. Αθανασιάδη (που έχει πει ότι δεν ψηφίζει την πώληση της ΔΕΗ). Παρόμοιες σκέψεις φέρεται να έχουν εκφράσει οι Π. Κουρουπλής, Δ. Λιντζέρης, Δ. Καρύδης, Τ. Αντωνίου. Άγνωστες παραμένουν οι προθέσεις και η πολιτική στάση του Απ. Κακλαμάνη, της προέδρου της επιτροπής οικονομικών υποθέσεων της Βουλής Β. Παπανδρέου και του προέδρου της επιτροπής θεσμών και διαφάνειας της Βουλής Μ. Παπαϊωάννου.

Στο υπουργικό ο ΓΑΠ και ο Παπακωνσταντίνου προσπαθούν να εξευμενίζουν τους υπουργούς που αντιδρούν στην διεθνή επιτροπεία (Κ. Σκανδαλίδης και άλλοι). Ταυτόχρονα θα υποχρεωθούν να ακούσουν προτάσεις υπουργών (Ε. Βενιζέλος,, Χ. Καστανίδης), να εξηγήσουν γιατί τις απορρίπτουν με πειστικό τρόπο ώστε να μην έχουν αντιδράσεις. Και βέβαια υπάρχει και η ομάδα των δυσαρεστημένων με τους Δ. Ρέππα, Χρ. Παπουτσή, Λ. Κατσέλη, Μ. Ξενογιαννακοπούλου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. factorx avatar
    factorx 06/06/2011 16:48:51

    Ψάχνουν να βρουν τρόπους να αντιμετωπίσουν τους βουλευτές

    Την απόφαση να μην παραστεί ο ίδιος ο πρωθυπουργός ενώπιον της κοινοβουλευτικής ομάδας του ΠΑΣΟΚ έλαβε το Μέγαρο Μαξίμου, υπό το βάρος της εκρηκτικής κατάστασης και της οργής, που κυριαρχεί στις τάξεις των βουλευτών. Παρότι η νέα συμφωνία με την τρόικα είναι η πιο σημαντική στιγμή μέχρι τώρα και η κυβερνητική επιλογή είναι λογικό και επιβεβλημένο να συζητηθεί στην κοινοβουλευτική ομάδα με εισήγηση του Γιώργου Παπανδρέου, η ηγεσία του κυβερνώντος κόμματος αποφάσισε να κάνει έναν αμφιλεγόμενο ελιγμό, ώστε να βρεθεί ο πρωθυπουργός ενώπιον των βουλευτών.

    Αντί της συνεδρίασης της κοινοβουλευτικής ομάδας θα συγκληθεί ο διευρυμένος κοινοβουλευτικός τομέας εργασίας του ΠΑΣΟΚ, για την οικονομία και τα κοινωνικά θέματα, όπου θα εμφανιστούν έξι υπουργοί για να ενημερώσουν τους βουλευτές για το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα. Στην πραγματικότητα θα είναι σχεδόν όλοι οι βουλευτές, δηλαδή σύσσωμη η ΚΟ του ΠΑΣΟΚ, χωρίς όμως τον πρωθυπουργό. Εκεί οι βουλευτές θα μπορούν να εκτονώσουν την οργή τους και να διατυπώσουν τις διαφωνίες τους στους υπουργούς και μάλιστα οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ενδεχομένως ζητηθούν συγκεκριμένες ευθύνες για καθυστερήσεις και λάθη, ίσως ακόμη και παραιτήσεις.

    • Orestios avatar
      Orestios @ factorx 06/06/2011 18:11:28

      Όλους θα τους κάνει συνένοχους, φτάνει να μην απολογηθεί ο Παπανδρέου για την αποτυχία του

    • Kostas avatar
      Kostas @ factorx 06/06/2011 18:51:24

      Φυγόμαχος. Αν το μάθουν οι προϊστάμενοί του, που να κρυφτεί και τι να πει.

      Διαφορετικά : Εδώ αγνοεί τη φωνή του λαού που τον εξέλεξε, θα υπολογίσει καμμια 160ρια ανθρώπους;

      Το παιχνίδι το είχαν σχεδιάσει και το αποδέχθηκε για να γίνει και αυτός Π/Θ. Τώρα, δεν γίνεται τίποτε.

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ factorx 06/06/2011 19:26:42

      ΟΙ ΜΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ, ΟΙ ΔΕ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΙΤΗΣΟΥΝ... Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ;;;
      ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ 'ΧΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΟΥΝ ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ. ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ....

    • anemos uk avatar
      anemos uk @ factorx 07/06/2011 17:00:36

      Μην λετε αστεια ρε παιδια, πρωτων αυτοι ολοι ειναι Πασοκια και τα Πασοκια δεν παραιτουνται τους παραιτουν, τωρα ολοι αυτοι ειναι πανω, πιστευει κανεις οτι θα αφησουν τις ζεστες καρεκλες, την κονομα, και το ρουσφετι να φυγουν? ζητε με αυταπατες αν περιμενετε να ακουσετε παραιτησεις, αυτα ειναι γομαρια που δεν ντρεποται, βλεπε τους υπουργους ολοι υπερασπιζονται το απερασπιστο οποτε ΞΥΠΝΑΤΕ παραιτηση καμια...........

  2. mparmpas avatar
    mparmpas 06/06/2011 16:50:34

    Σιγά ...πάμε στοίχημα ότι θα κάτσουν σαν κότες και θα ψηφίσουν;;;;;

    • peter13 avatar
      peter13 @ mparmpas 06/06/2011 16:58:03

      Δεν συμφέρει.......απόδοση 1.00 !!

      • σερτης avatar
        σερτης @ peter13 06/06/2011 17:09:53

        0,99 ΟΧΙ 1.00 ΓΙΑΤΊ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΧΑΡΤΙΟΥ,ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ ΚΛΠ

    • AUD avatar
      AUD @ mparmpas 06/06/2011 17:01:38

      αν υπογράψουν όλοι, τελείωσαν όλα....

      πως θα σταματήσεις τον κόσμο να μην κατεβαίνει στο σύνταγμα?

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ mparmpas 06/06/2011 20:49:55

      Μπράβο. Κότες ήταν και κότες θα μείνουν. Τους ενώνει η κουτάλα της εξουσίας και πρέπει να μεταλλαχθούν για να σηκώσουν το χέρι και να πουν ΟΧΙ.
      Εχουν στον DNA τους τη λαμογιά και την φυγομαχία.

  3. skoyras avatar
    skoyras 06/06/2011 17:11:20

    θα υπαρξουν απωλειες ειναι βεβαιο ,ξερουν και οι ιδιοι οτι ο γιωργος εχει χασει τον ελεγχο και αναγκαστικα σε λιγο καιρο, αυριο μεθαυριο δηλαδη θα καταφυγει στην λαικη ετυμηγορια ,αρα πρεπει να κρατησουν αποστασεις οσοι ειναι χαμενοι απο χερι και οσοι θα θελουν να παιξουν μπαλλα στο επομενο σκηνικο . Το ερωτημα ειναι αν κι ο γιωργακης συναινει στην ολη κωμωδια γιατι αν παμε σε εκλογες χανει και μετα αταραχος καθεται και απολαμβανει χωρις κοστος τα κατορθωματα του

  4. a.p. avatar
    a.p. 06/06/2011 17:14:04

    ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ!!!!!!!!!!!!!
    Θ'ΑΝΑΨΩ ΛΑΜΠΑΔΑ ΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΪ ΜΟΥ.
    ΟΙ ΚΙΝΑΙΔΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!

  5. Ίωνας avatar
    Ίωνας 06/06/2011 17:15:37

    Θα στοιχηθούν, θα ζυγηθούν και σαν τα γαλιά, θα πάνε να το ψηφίσουν. Ο ΓΑΠ τους βάζει από τώρα, για προθέρμανση, να χτυπάνε σημειωτόν, δίνοντας παραγγέλματα από το τηλέφωνο...

  6. bst avatar
    bst 06/06/2011 17:45:23

    έχετε εμπιστοσύνη σε ΠΑΣΟΚους.Αυτοί μέχρι και την μάνα τους πουλάνε προκειμένου να μείνουν στην εξουσία, όχι μόνο την χώρα.Πρόκειται περί ειδικής συνομοταξίας άτομα που δεν απαντάται πουθενά αλλού στον κόσμο.Κρατάτε λοιπόν μικρό καλάθι.Αν αύριο σε αυτούς που αντιδρούν τους τάξουν ένα υπουργείο αμέσως θα κάνουν κωλοτούμπες.Δεν είναι ο ίδιος γελοίος Ρέππας που κατ΄απαίτηση των εργολάβων ψήφισε νόμο για να κλέβουν όπως θέλουν τον λαό;
    Μιλάμε για πολύ μεγάλους απατεώνες

  7. Μήτσος avatar
    Μήτσος 06/06/2011 18:06:53

    Θέλω να τους δω να ψηφίζουν... με 200000 κόσμο έξω από τη βουλή!

    Θα σφίξουν οι Κ#λοι...

  8. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 06/06/2011 18:08:15

    ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΗ ΚΑΙ ΓΛΥΚΙΑ Η ΚΑΡΕΚΛΑ.

  9. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 06/06/2011 18:25:13

    Μόλις το έλαβα με mail και σπεύδω να το κοινοποιήσω προς το φιλοθεάμον κοινό του ¨Antinews" :

    ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ;


    Γεώργιος Σουρής (1853-1919)


    Ποιος είδε κράτος λιγοστό
    σ' όλη τη γη μοναδικό,
    εκατό να εξοδεύει
    και πενήντα να μαζεύει;

    Να τρέφει όλους τους αργούς,
    νά 'χει επτά Πρωθυπουργούς,
    ταμείο δίχως χρήματα
    και δόξης τόσα μνήματα;

    Νά 'χει κλητήρες για φρουρά
    και να σε κλέβουν φανερά,
    κι ενώ αυτοί σε κλέβουνε
    τον κλέφτη να γυρεύουνε;

    Όλα σ' αυτή τη γη μασκαρευτήκαν
    ονείρατα, ελπίδες και σκοποί,
    οι μούρες μας μουτσούνες εγινήκαν
    δεν ξέρομε τί λέγεται ντροπή.

    Σπαθί αντίληψη, μυαλό ξεφτέρι,
    κάτι μισόμαθε κι όλα τα ξέρει.

    Κι από προσπάππου κι από παππού
    συγχρόνως μπούφος και αλεπού.

    Θέλει ακόμα -κι αυτό είναι ωραίο-
    να παριστάνει τον ευρωπαίο.

    Στα δυό φορώντας τα πόδια που 'χει
    στο 'να λουστρίνι, στ' άλλο τσαρούχι.

    Σουλούπι, μπόϊ, μικρομεσαίο,
    ύφος του γόη, ψευτομοιραίο.

    Λίγο κατσούφης, λίγο γκρινιάρης,
    λίγο μαγκούφης, λίγο μουρντάρης.

    Και ψωμοτύρι και για καφέ
    το «δε βαρυέσαι» κι «ωχ αδερφέ».

    Ωσάν πολίτης, σκυφτός ραγιάς
    σαν πιάσει πόστο: δερβέναγάς.

    Δυστυχία σου, Ελλάς,

    με τα τέκνα που γεννάς!

    Ώ Ελλάς, ηρώων χώρα,

    τί γαϊδάρους βγάζεις τώρα;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΝΤΑΝΤΟΝ 06/06/2011 18:55:15

      Αδερφε ΝΤΑΝΤΟΝ,
      να σαι καλα !!

      ΠΠ

  10. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 06/06/2011 18:51:23

    ΝΤΑΝΤΟΝ

    Στη χθεσινή συγκέντρωση, στη γωνία της Μεγ Βρετάνιας, υπήρχε πλακάτ με το στίχο:

    Ώ Ελλάς, ηρώων χώρα,
    τί λαμόγια βγάζεις τώρα;

    Μήπως ήσουν ο συντάκτης;

  11. Orestios avatar
    Orestios 06/06/2011 18:56:09

    Ακόμη δεν τελείωσε το υπουργικό??????
    Τί κάνουν ακόμα????
    Αφού είναι όλοι τους συνυπεύθυνοι για την αποτυχία.
    Και από αυτούς θα ζητηθούν ευθύνες σύντομα.

  12. manos avatar
    manos 06/06/2011 18:57:35

    Σίγα τους διάτοντες αστέρες.
    Τώρα βρήκαν την ώρα να κάνουν τους μάγκες?
    Οταν ψήφιζαν το μνημόνιο χωρίς να το διαβάσουν που ήταν?
    Την υπογραφή μας και την .................. δεν τη βάζουμε όπου να'ναι.
    Πάω στοίχημα ότι θα ψηφίσουν τα πάντα.

  13. αν. βορινις avatar
    αν. βορινις 06/06/2011 19:04:35

    Mη αυταπατασθασθε ενιοι βουλευτες του κινηματος δηλωνουν οτι θα παρεκκλινουν της επισημης κυβερνητικης γραμμης .Ουδεις θα το πραξει . Η εξουσια εχει γοητεια και θα τους ενωσει ολους.

  14. BlueSky avatar
    BlueSky 06/06/2011 20:07:26

    Όλα αυτά είναι συζητήσεις για εσωτερική κατανάλωση. Επειδή όλα τα γουρούνια έχουν την ίδια μούρη, ζητώ συγγνώμη από τα γουρούνια που τα παραλληλίζω με τους μνημονιολάτρες, είμαι πεπεισμένος ότι θα ψηφίσουν το μεσοπρόθεσμο ''αμελητί''........

  15. BlueSky avatar
    BlueSky 06/06/2011 20:11:36

    Διορθώνω ''αμελλητί'........................

  16. Κρητικός avatar
    Κρητικός 06/06/2011 20:16:42

    Σπαθί αντίληψη, μυαλό ξεφτέρι,
    κάτι μισόμαθε κι όλα τα ξέρει.

    Κι από προσπάππου κι από παππού
    συγχρόνως μπούφος και αλεπού.

    Θέλει ακόμα -κι αυτό είναι ωραίο-
    να παριστάνει τον ευρωπαίο.

    ΕΚΑΤΟ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΕΓΡΑΦΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΔΥΝΑΣΤΙΑ ΑΡΧΗ-ΤΕΛΟΣ

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/06/2011 20:54:49

    Όταν ο ήλιος δύσει, όλοι κλείνουν τις πόρτες
    το ίδιο και όταν ένας ισχυρός ξεπέσει....

  18. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 06/06/2011 22:01:47

    Μην βιάζεστε, το ΠΑΣΟΚ είναι καθεστώς, νομίζεται ότι θα τα παρατήσουν έτσι εύκολα και θα παραδώσουν την εξουσία. "Κούνια που μας κούναγε"
    Έστω και αν αναγνωρίζουν την ανεπάρκεια του ΓΑΠ να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του Πρωθυπουργού είναι σίγουρο πως θα στοιχιθούν πίσω απο τον Γιωργάκη μέχρι το τέλος. Το ΠΑΣΟΚ έχει την δυνατότητα να μεταλάσεται και να επιβιώνει σε αντίθεση με την ΝΔ.

  19. anemos uk avatar
    anemos uk 07/06/2011 17:05:33

    Το Ελληνικο φιλοτιμο χαθηκε εδω και χρονια, αν υπηρχε εστω ιχνος φιλοτιμου, ο πρωτος που επρεπε να φυγει σαν διαμαρτυρια τις ολης καταστασης ειναι ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Παπουλιας που παιρνει 450.000 Ευρω το χρονο και τα ξυνει, και κανει παντα οτι ακουει και στεναχωριετε ...... ασε μην πω και αλλα